Landbouw chemische gewas en bescherming fiaheSkroar Ruil stemmingmakerij in voor werkelijkheid Dienaars van Mars Zilveren filmpjes Fan stêd en lan bondsspaarbank bolsward F Hwat hat HOGE RENTE IS ONZE TROEF STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND s k I - - i&ry DINSDAG 30 OKTOBER 1973 112e JAARGANG No. 87 Gevaar voor de mens V Milieu effecten Van drie naar vtfrtig Poppen »an het dansen Niet verbieden 4e week oktober 1948 üs hjocd to sizzen It wetter is de fuorman fan de natuer. B. Schouwing P. 700. Wat verloren gaat SYN HEIT WIE PASTOAR in in Het onvermijdelijke de machtige Ha '.'.A Advertentieprijs: 22 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Ek de Fryske boekewike to Boalsert ie- pene. Binnenkort openen wij een atelier voor Moderne fotografie op Nieuwmarkt 4. Foto-atelier Steggerda. Te Groningen bevorderd tot arts de heer F. Osinga, afkomstig van Bolsward. 45 j. bestaan N.V. tot afsch. alcoholische dranken te Bolsward. Vanaf 1 nov. zal een loontoeslag van f 1,worden gegeven aan alle arbei ders die ouder zijn dan 23 jaar en die minder verdienen dan f 71,per week. De Bond van Chr. Fabriekspersoneel te Bolsward 35 jaar. Brood en suiker gaan binnenkort van de bon. Zelfs bjj een moderne oogst gaan miljoenen kilo’s verloren insektenbestrijding in het bos aangekon- digd. Om negen uur ’s ochtends rinkelde de telefoon, want de actie had toen al een massale vissterfte tot gevolg. De werkelijkheid was echter anders, want de houtvesterij had de aktie wegens ongunstige weersomstandigheden afge last. Het werd reeds lang verwacht, nu ging men ’t er op wagen: Ruk aan, hard toegeslagen! Bereid u tot de slacht! Het is vergeldingstijd, de zege zal straks troosten In ’t hele Midden-Oosten meedogenloze strijd. Twee groten kijken toe ze pasen op hun tellen gaan Mars een handje helpen? Zoiets is geen taboe moeten er wapens zijn wij hebben ruime voorraad zorgen wel dat het doorgaat we doen ’t echt niet in ’t klein. In Rusland loopt ’t gesmeerd, onze vrienden Arabieren leveren wij met plezier en de luchtbrug functioneert. Amerika present: Ook onze wapens tellen fiks de Israëli’s helpen zeer sympathiek gestemd. Abonnementsprijs f 7,50 p kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vttg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2336 (05157) gezinsbank zonder winstdoel -Xd alder wurden sil er wol stien ha op de hege bolwurken, dêr’t er it Fryske gea oereagje koe. Grif is er mei syn maten it lan ynswalke, hat er sleatsjesprongen en aeisocht yn de doe krekt tichtslike Middelsé, mar altyd moast er yntiids thüs wêze, hwant jouns kamen de poarten ticht. Lykwols, doe’t er op ’e latynske skoalle west hie, sloep er as feintsje fan 15 jier de St. Janspoarte üt, it noarden yn om it nij aventür oan to gean. Of faeks kaem ek it hynder wol foar en gyng syn heit dy earste kear mei. Of mooglik gyng it earst wol oan Uylcken- stein by Littens ta mei de treksküte, hwa wit. Hoe dan ek, al hiel jong, yn 1591 waerd de Boalserter jonge as studint yn- skreaun oan de Frjentsjerter Akademy. As „alumnus”, op kosten fan de steaten fan Fryslan, hwant dy seagen wol hwat yn de knaep. Al gau krige er namme as immen, dy’t him wakker rédde koe mei it Hebrieusk. Trije jier letter (it wie yn de earste roerige tiid fan de tachtich- jierige oarloch en de stêd Grins, bol- wurk fan Spaenske oerhearsking, wie fallen) skriuwt hy, 18 jier Sld, in stik yn prachtich latyn: „Lokwinsk mei de bi- frijing fan it Heitelan”, hwant dêrta waerd destiids Grins ek noch rekkene. Hy droech syn forhanneling op oan de steaten fan Fryslan, dy’t pront reagear- ren mei him, ta it öfrounjen fan syn stüdzje, op har kosten üt to stjüren nei. de meast forneamde universiteiten fan dy dagen: Heidelberch, Zurich, Genève, Ox ford en Cambridge Doe’t er 23 jier aid wie en syn stüdzje öfmakke hie, waerd er daliks al dümny yn Snits, trije jier letter to Inkhuzen en wer twa jier letter to Ljouwert. Doe’t de 80-jierrige oarloch 12 jier „skoft” krige (it saneam- de 12-jierrich bistan) kaem yn Dordrecht de nasjonale synoade gear; wol de meast forneamde yn de tiid fan it protestan tisme. It wie in toer in gaedlike en kun dige foarsitter to finen. It waerd de ear- dere Boalserter jonge, doe noch altyd de Ljouwerter dümny. De synoade gyng it yn earste ynstansje om de Remonstran ten to hifkjen, mar wie gjin sletten gearkomste. Der wiene seis ynternasjo- nale waernimmers en in frênsman, seis winliken op ’e hên fan de Remonstran ten, skreau oer de foarsitter yn syn rap port: „Hy wie folslein foar syn taek bi- rekkene. Hy hie takt om de gearkomste to lieden. Hy bihearske de ünderskate Een blik op de Nederlandse boerderij leert dat de produktie door gewasbe scherming sterk is gestegen. Zelfs bij onze moderne kultuurmethoden gaan opbrengsten verloren ten gevolge van een aantasting door insekten, ziekten en onkruiden. Het betreft enkele procenten, maar in tonnen gemeten moet het de lezer aanspreken. De tarweopbrengst in ons land zou ruim 100.000 ton meer bedragen als geen 9 pet. door onkruid, 3 pet door insekten en 2 pet door ziekten verloren ging. Bij de haver wordt zelfs 12 pet van de haalbare oogst aangetast door insekten. In de aardappelsektor verliest men gemiddeld één miljoen ton, waarvan 21 pet of bijna 890.000 ton ten gevolge van ziekten. De appeloogst zou bijna 40.000 ton meer bedragen als er geen 11.000 ton, 22.000 ton en 7.000 ton door respectievelijk insekten, ziekten en onkruiden aangevreten werden. In veler ogen is het „boer-ztfn” toch maar een merkwaardige zaak. In een situatie van overschotten gaat de boer door met produceren. Hij doet er aldoor schepjes bovenop, die dan weer opgeruimd worden ten koste van de belastingbetaler. Is er plotseling geen of te weinig brood op de plank, dan moet de boer met kunst en vliegwerk de pro ductie opvoeren. Op het moderne boerenerf waait de wind trouwens nog uit een andere hoek, want sommige beweren dat de boer maar wat met de mens (consument) en de natuur rommelt De moderne landbouw wordt gekenmerkt door hoge opbrengsten. De gewasbeschermende middelen spelen een voarname rol; zjj worden tegelijkertijd ook wel de vloek van de landbouw genoemd. Dat laat ste zal wel komen door grote onduidelijkheid, bange vermoedens, ten dentieuze beweringen en onjuiste of onvolledige informaties. „Gods kerk, vervolgd, verdreven Heeft God een schuilplaats hier gegeven”. De eerste Friese nationale Postduiven tentoonstelling in Bolsward met ca. 600 tentoongestelde dieren gehouden. Marktoverzicht: 16 koeien f 450f 10 graskalveren f 150f 225. Idem stier tjes f 200f 250. Schapen f 50f 80. Earlik is earlik. Dit opskrift is mar oantrün om ta lézen to prikeljen. Der hie ek boppestean kinnen „In Boalserter boike waerd professor”, of „Een onover troffen echtgenoot”. Ha jo wolris stien by de ruïne, dy’t der nei de léste wrald- kriich oerbleaun is fan de greate tsjer- ke fan it eastfryske Emden? Wy wol en wy ha sjoen, dat it gers en de stikels nou waechsje. der’t ienkear de psalmen opklonken. Fan de tsjerke bleau net folie mear oer as in stik muorre. It meast geef is biwarre it poar- tegebou en dêrre is noch in stik byld- houwurk to sjen mei in skip mids de skolperjende baren. Hiel frjemd stiet der Nederlansk ranneskrift omhinne: Ten aanzien van de milieu-effecten van gewasbeschermingsmiddelen doen vaak de meest spookachtige geruchten de ronde. Landbouw is in feite per definitie gelijk aan ingrijpen in natuur en milieu. Men kan ook zeggen dat de boer het milieu niet verstoort maar verandert. De mens is trouwens gedwongen de milieu omstandigheden naar zijn hand te zetten. Van het aardoppervlak is slechts 30 pet land, dat weer voor 60 pet. bewoonbaar is. De mens heeft dus maar 17 pct. van het totale aardoppervlak als woongebied en wordt dus gedwongen het milieu zodanig te beïnvloeden dat zijn bestaan gewaarborgd is. Hij heeft immers lucht, water, voedsel en bescherming tegen temperatuur (woning, kleding) nodig. Gewasbescherming wordt als „milieu-aantasting” nogal vaak met vissterfte in verband gebracht. Het volgende voorval uit Oostenrijk komt in dat licht nogal pikant over: eén hout vesterij had voor een bepaalde dag een mieningen folslein. Syn each koe flamje, syn lüd tongerje en nou en dan sette hy syn wurden krêft by mei in keninklik bi- weech fan syn earm. Syn antlit ympo- nearre. Syn weagjend goudbloun burd kaem him oan ’e mil.” De Synoade bisleat ek ta in nije bibel- oersetting. Dit waerd de s.n. steate-oer- setting, mei gans nije wurden, neffens guon faek mei fryske ynslach. Gjin wünder, de man dy’t de lieding by de oersetting hie, wie syn heitelan noch net forgetten, net yn it minst it stedtsje der’t er opgroeid wie fan lytse boi oant jonge man, it stedtsje der’t yn syn dagen mas ter Gysbert Japicks foarsjonger wie yn syn heite tsjerke, de aide Martiny, en der’t er de psalmen neidichte yn it Frysk. Yn in oanspraek oan de grytmannen seit er ü.o. „Boalsert haw ik leaf, net al- linne as ,it plak der’t ik great brocht bin en ünderrjochte, mar ek omt it üs heit minlik ynnommen hat en syn trou en hillich tsjinstwurk, it gearbringen en hoedzjen fan Christus keppel mids de swierste tiden yn tankber oantinken haldt en omt dat it stoflik oerskot fan üs beppe en broer biwafret oant de dei fan ’e opstanning.” De steatefortaling - in unyk barren yn de tsjerkeskiednis: in bibel oerset op lés' en kosten fan it regear! - kaem ré yr 1637. Gysbert Japicx wie doe 34 jier t yn de krêft fan syn libben. Hy hie f Boalserter dus in great foarbyld, doe hy syn psalmen ek oerbrocht yn de fol: tael, mar dan yn it Frysk. Doe ’t üs S; noadefoarsitter en bibeloersetter 61 ji aid wie, dizze greate Fries en romrof Boalserter, hied er sa fül libbe, dat er in aid man wurden wie. As earesa foar syn greate fortsjinsten waerd noch bineamd ta professor yn Frentsji mar yn datselde jier (1637) op de 1 septimber forstoar hy. Biïerdige yn de Frjentsjerter Martin tsjerke soe syn grêf, lyk as wy al skrea' hawwe letter skeind wurde, in ünea dy’t noch net wer goed makke is. Syn namme? Johannes Bogerman. Yn in folgjend blêd hoopje wy nochris wiidweidiger artikel oan him to wi Dan sil ek bliken dwaen hoe’t wy dei kamen as „blikfanger” it hwat nuv aerdich opskrift to kiezen: „Syn heit v pastoar”. Bolswards Nieuwsbla Wymbritseradeel, In 1880 voedsel Twee groten spelen ’t spel „met vuur rivalen stijven”, zelf liefst buiten schot blijven winst is zoet, alles wel, Mars knikt bijster voldaan. Want hij heeft aan de groten twee beste bondgenoten! Laat ze nog lang begaan Breznjew en Nixon, reken maar Vredes-, Nobelprijs, volgend jaar! geldt het probleem neveneffecten bij het gewasbeschermende middelen voorkomen worden. De kritiek richt zich immers op de gezondheidsrisico’s van de mens en vervolgens op de negatieve uitwerking op het milieu. FfNcA^te tec Bokttmd, BaardmuM, Hmnaarderadeel, Mindeloopen, Wonseradeel, Workum en -I Dit parmantige mannetje wandelt aan de kop van een stoet van zeven vrouwen. Het is een boer uit Ethiopië met z(jn ze ven echtgenotes, goede (en goedkope) ar beidskrachten op zijn land. De foto is in kleur te zien in de zojuist verschenen AMR en NZR-kalender voor 1974, die geheel in het teken staat van huwelijk en gezin onder de titel „Samen léven”. In deze co-produktie van missie en zen ding komt derhalve ook de kwestie van de polygamie of veelwijverij aan de or de met baar positieve en negatieve kan ten. Er is op het schutblad en de daar onder liggende twaalf maandbladen veel meer te zien, dank zjj de medewerking van topfotografen die in briljante kleu ren een korte samenlezing van gezinsas- pecten door korte teksten, uit de wereld aan de Nederlander voorleggen. Prijs f 3.90. Gewasbeschermingsmiddelen kunnen een gevaar voor de mens zijn. Noch de gebruikers (boeren en tuinders) noch de fabrikanten hebben dit ooit ontkend. Er is echter een grote verwarring en ook onbekendheid over de mate waarin chemische middelen schadelijk zijn. Een bepaalde stof kan nl. giftig zijn voor een vlieg of een rups, zonder dat de daarvoor benodigde hoeveelheid een gevaar is voor de mens. De concentratie van de stof veroorzaakt een gifwerking. Er zou heel wat misverstand uit de weg geruimd zijn als meer voorlichting en kennis gegeven werd over het gebruik van chemische en biologische bestrijding. Men kan de boer wat dat betreft geen verwijten maken, want ook hij verlangt alleen maar eerlijke en juiste informatie over werking en gebruik van allerlei middelen. het drie medeburgers. Nu voorziet hij zich zelf en vijftig anderen van voedingsmiddelen. Anders uitgedrukt: de boerenbevolking is met ruim 80 pet. afgenomen, maar voedt desondanks een volksmassa die bijna met 300 pet. toegenomen is. Men kan zich afvragen of de prestatie-land- bouw het had kunnen rooien zonder een gewijzigde bedrijfsvoering. Het enorme opbrengstniveau is voornamelijk te danken aan de plantenveredeling en het gebruik van kunstmeststoffen. De dicht bij elkaar liggende akkers met veredelde planten zijn een aantrekkingskracht voor schadelijke organismen (ziektes zoals bijvoorb. meeldauw, spint, slakken etc.) De boer wil dit gevaar afwenden via zogenaamde gewasbeschermingsmid delen. Men kan dit uit gevoelsoverwe gingen wel betreuren, maar het alternatief is de terugkeer naar een ouderwetse landbouw of de geroemde biologisch-dynamische landbouw. Er gaan nogal wat stemmen op, die een terugkeer willen van de moderne geïndustrialiseerde landbouw naar het zgn. gesloten landbouwsysteem van vroeger. Men verfoeit de landbouwchemi caliën. De opbrengsten worden er volgens sommigen niet door vergroot. Men wil de consument bovendien wel iets meer laten betalen voor het milieu- schoon eindprodukt, dat er dan best minder ogelijk uit mag zien. Wat de opbrengsten betreft wijzen de resultaten uit dat er een enorm verschil is tussen 1973 en honderd jaar geleden. Een terugkeer naar de ouderwetse produktie- wijze leidt tot de onmogelijke keuze tussen het ontginnen van méér land of het uithongeren van mensen. Juist in de arme landen wil men graag zijn dagelijks „prakkie”, want dat is in feite het begin van elke sociaal- economische verbetering in een land. Welvaart en welzijn zijn in de ontwikkelingslanden nauw verbonden. Deze verbinding is onmogelijk of wordt verbroken zodra men de landbouw in combinatie met de chemie verwijten maakt. jier of tsien foardat Gysbert hjirre oan de Wipstrjitte (yn de wente tsjinoer de Koumerk mei in tinkstientsje yn ’e muorre) it libbensljocht seach, der in Boalserter jongeman yn Oxford en Cam bridge studearre? De Boalserters, dy’t it ea ta professor brocht ha, binne tin siedde, mar dizze selde jongeman mocht oan de ein fan syn libben noch efkes de learde tooch fan in heechlearaer drage. Hy wie doe al bikend as great gelearde en in wrald- forneamd theolooch. Hy wie ek de man „mei it moaiste burd fan Europa”. De wrald ‘lei foar him ie pen, mar hy bleau syn Fryslan trou. Om him is suver fochten. Fryslan en Hollan beide woene him graech binnen har grinzen ha. Hy wie thüs by hwa’t doe de greaten fan it lên wiene, sawol by de Fryske steedhalder „Us Heit” (Willem Lodewyk) as by syn neef Prins Maurits, dy’t er letter geastlike bystan joech oan syn stjerbed. En by dat alles waerd as heechste rom op syn grêftombe beitele, dat hy wie „een onovertroffen echtge- i noot”. Lyk as alle „greate” mannen hied er ek syn fijannen, mar dat yn 1795 by de Frnaske revolüsje syn grêf forrin- newearre waerd hie dêr neat mei to i meitsjen, hwant hy wie doe al mear as 150 jier lyn forstoarn. Wol is it ünbigryp- lik dat dit grêfsté nea wer opmakke is, lyk as it foar Boalsert in bytsje biskam- i sum is, dat der nei him nea in strjitte of plein neamd is, hwant Boalsert hie er leaf. Hwerom wol in pater Brugman en in pater Schuurman forneamd en moat dizze greate soan fan Boalsert it dwaen mei oars net as de namme fan in skoal- le yn Snits? Hy hie namme as in great gelearde, as in feardich kanselrédener, as in kenner fan de aide talen fan for- maet. Yn Boalsert berne is er net. Dat wie flak by it Emden yn East Fryslan, dat wy niis neamden, wol in stik Frys- lan tige nei oan uzes bisibbe, ek it stam- lan fan dy oare greate Fries dy. Geart Aeilco Wumkes, leter bibeloersetter lyk as hy. As jonkje fan noch mar fjouwer jier kaem er yn 1580 nei Boalsert, der’t er as beuker boarte yn de pastorijtün by de êlde Martinytsjerke, der’t doe ek al de wylde tulpen groeiden. Hoe sil it lieden fan de swiere klokken in yndruk op it baeske makke ha, as der yn of by de tsjerke immen bigroeven waerd. Hwat Hoewel men gereserveerd tegenover gewasbeschermende middelen mag staan zal men aan de boer het gebruik ervan niet mogen verbieden. De precaire wereldvoedselsituatie laat geen enkele concessie toe aan de voedselproduktie. Om de voedingsbronnen te beveiligen zullen bepaalde maatregelen (gewas bescherming en bestrijdingsmiddelen) nodig zijn. De boer ontkomt niet aan een zekere discipline bij het gebruik van chemische middelen. Het gaat echter niet aan om de moderne landbouw als „gifmaker” tot de ouderwetse pro- duktie-methoden terug te brengen. Die pogingen zijn waarschijnlijk ingegeven door een groot misverstand en de verwarring ten aanzien van het inge wikkelde probleem dat chemische gewasbescherming heet. De huidige wereldvoedselsituatie toont aan dat een bescherming van de agrarische produktie onvermijdelijk is. Eigenlijk is de vraag of beschermende middelen nodig zijn zinloos. Veeleer hoe ongewenste gebruik van jo yn Ingelan wolris universiteitsgebouwen bisjoen fan Ox ford en Cambridge en binne jo dan net ünder de yndruk kommen fan de tra- dysje fan nou en de strange libbensstyl fan ieuwen her? Faeks wisten jo dat yn ien fan dy forneamde Ingelske universi teiten, yn Oxford it iennichste hanskrift biwarre wurdt fan üs Boalserter dichter Gysbert Japicx. Mar wisten jo ek, dat in Integendeel, en goed voedsel te produceren. Dat klinkt helemaal anders dan de goedkoop aandoende mythe over boeren, die „maar wat aan modderen met giftige en mysterieuze middeltjes”. De landbouw heeft een snelle ontwikkeling achter de rug. Neem bijvoorbeeld de tarweopbrengst die in ons land binnen een eeuw steeg van 1450! kg tot ruim 4800 kg per ha. De boerenbevolking is in dezelfde periode uitgedund van 35 pet tot 6 pet van ’s lands beroepsbevolking. Gewasbescherming komt vooral uit de chemische hoek. Als je landbouw aan de chemie koppelt, heb je de poppen aan het dansen. Het boerenland wordt maar al te vaak afgeschilderd als een gifpoel. Toch is de boer fel gekant tegen volks- moorden. Integendeel, hij probeert voldoende en goed voedsel Te koop wegens opheffing de gehele Touwzaak bestaande uit een partij touw, beagen, halsbanden, leren riemen, hoofd stellen, koe en paardedekken, wagen smeer enz. P. J. Hiemstra, schoenmake rij, Oosterend. - produceerde elke boer voor zich zelf en voor 5? -7-’

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1