Grootse droom of meestervalstrik? van Gahe Skroar Irbr KM Nederland wilde Israël niel aan wapens helpen Si a f 'is’ i si Gevonden voorwerpen Papier komt van hout Boalserl Mear as 50 Fryske kursussen ek yn STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en OE J U2e JAARGANG No. 87 VRIJDAG 2 NOVEMBER 1973 Wymbritseradeel. Teveel tanks Onze taak onverrichterzake De les van Chili Niet op de hoogte Droom of valstrik Olieboycot üs hjoed to sizzen t Hwat hat Advertentieprijs: 22 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vi tg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Nederland heel West-Europa wordt ge troffen. Hiel hwat minsken tankje har goede ge wisse oan har minne geheugen. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (b(j vooruitbetaling) Giro 887926 on- van doen van Grietina Molenbuur, onlangs voor de vierde keer tot Nederlands kampioene gekroond, onzeker geworden na een auto-ongeval. Zij is daardoor nog geblesseerd en wordt behandeld door dr. De Jongste. Intussen is vanuit Bulgarije meegedeeld dat de heersende wereld kampioene Maria Guigova eveneens in Rotterdam aanwezig zal zijn. Voor het overige nieuws is ditmaal maar weinig ruimte meer. In deze tijd van la tente internationale spanning confereert men - alsof er geen militair vuiltje aan de lucht was - rustig door over troepen vermindering in Europa. De speciale correspondent van de Telegraaf deelde mee, dat de Amerikaanse delegatieleider op deze conferentie in Wenen heeft be toogd dat een aanzienlijke vermindering van de Russische strijdkrachten, vooral tanks, in centraal-Europa een belangrij ke bijdrage zou zijn tot verhoging van de stabiliteit. Het ontstellende overwicht dat het Warschaupact vooral op het ge bied van de tankstrijdkrachten heeft, is de voornaamste reden waarom de NATO meent dat er op dit moment geen con ventioneel machtsevenwicht bestaat. Amerikaanse zegslieden omschreven de legers van het Warschaupact als strijd krachten die voor een aanvalsoorlog zijn opgesteld. Dit blijkt o.a. uit het zeer gro te aantal tankdivisies die vlak bij het ijzeren gordijn gestationeerd zijn. En tanks zijn wapens waarmee snelle aan- valsacties kunnen worden uitgevoerd en terrein kan worden veroverd. Het defensieve karakter van de NATO- strijdkrachten blijkt al uit het feit dat de NATO-landen de laatste jaren niet heb ben getracht hun eigen tankdivisies uit te breiden, maar zich hebben toegelegd op het verbeteren en uitbreiden van an- ti-tankwapens, een defensief strijdmid del. Men gaat natuurlijk niet primair naar de kerk om de mooie, sierlijk, houtgesneden banken te bewonderen, maar het is toch wel merkwaardig dat de Martinikerk te Bolsward geregelde kerkgangers telt, die de historische koorbanken (afkom stig uit de Broerekerk trouwens) nooit eens echt hebben bekeken. Misschien kan deze, volgens ons toch echt fraaie foto, genomen door R. A. Reynders, de Mieden 21 u op de smaak brengen. De foto is vanuit het koor genomen, waar door de ene koorbank alle aandacht krijgt. Op de achtergrond zien we het orgel. Halverweg de preekstoel. Over de koorbank zou veel te vertellen zijn, bv. dat alle beeldjes moedwillig zijn ge schonden. Alle neuzen (op één na, die blijkbaar vergeten is!) zijn afgesneden. Soms is zelfs een beeldje geheel ont hoofd. Zeer merkwaardig is soms de symboliek in de voorstelling en de pri mitieve conceptie. Zo ziet u rechts on der een afbeelding van wat in de Bijbel se geschiedenis wordt genoemd „de ver zoeking van Jezus in de woestijn”. U ziet de Christusfiguur in een afwerende hou ding. De duivel, afgebeeld als een af grijselijk monster met dierenklauwen en grote bekken (ook op zijn achterwerk, zijn buik en dijen) biedt de hongerende Jezus de mogelijkheid, dat hij van ste- De olieboycot is ondertussen het ge sprek van de dag. Nederland zou zo over dreven pro-Israël zijn. Mag dat soms als een land op uitgerekend Grote Verzoen dag van twee kanten wordt aangeval len? Sommigen gingen al zo ver de re gering Den Uyl een verwijt in deze te maken. Maar wat blijkt nu? Het kabinet-Den Uyl heeft enkele Isra ëlische vrachtvliegtuigen, die op de luchtmachtbasis Völkel in Noord-Brabant Het leven staat niet stil. De geschiedenis, die onze nazaten later uit de boekjes moet leren en die zich nu als een film aan ons oog voorbijtrekt, kunnen we niet evenals deze film even laten stil staan, terugdraaien of in slow-motion bekijken. We staan er midden in, nemen er zelfs aan deel. Hoe klein ook het radertje, dat wij in het grote gebeuren vormen, we draaien mee. Nee, de tjjd staat niet stil, het politieke leven al evenmin. Nimmer beseften we dit zo goed als op dit moment, nu we ons na maaanden er weer toe zetten een buitenlands overzicht te schrijven. U hebt dit gemist (of misschien ook wel niet!) want sedert medio maart toen de schrijver van dit artikel in het ziekenhuis moest worden opgenomen, werd de plaatsing van deze rubriek gestopt. Pas nu zijn we weer in staat de draad op te vatten. Maar wat is de kluwen intussen een warboel geworden. En dank zij de moderne massamedia blijkt alles veel sneller te gaan, zjj werd er meer bij betrok ken. Nixon begint bv. ’s nachts om 12 uur een belangrijke rede. Kwart over twaalf, terwijl hij nog bezig is te spreken, krijgen we reeds een resumee op het scherm van wat hij bezig is te zeggen. In de oorlogsverslaggeving staan wij als het ware als belangstellende mee aan het front, we kijken over de schouders van de schietende soldaten heen In juni 1967 werd vanaf de luchtmacht basis Gilze-Rijen ónder meer het bijna volledige 4 cm-luchtafweergeschut waar over wij beschikten naar Israël getran sporteerd. Ook onderdelen van de Franse Mirage-jagers vonden vanuit Nederland hun weg naar Israël, nadat deze min of meer klandestien Nederland waren bin nengebracht. De Arabische staten zijn nooit op de hoogte geweest van deze hulpacties. Wel werden zij geconfronteerd met de Ne derlandse minister van Buitenlandse Za ken, mr. J. M. A. H. Luns, die in die tijd al zijn diplomatie in de strijd wierp om de Arabieren gunstig te stemmen te genover Nederland. Hij ondernam zelfs bemiddelingspogingen om het conflict in het Midden-Oosten op te lossen. Inmiddels beginnen protesten te weer klinken tegen het kabinet-Den Uyl dat zogenaamd wel achter Israël zou staan, maar het alleen maar bij woorden heeft gelaten en er desondanks in is geslaagd, dat ons land volledig van de Arabische olietoevoer wordt afgesneden. De Neder landse regering heeft bij monde van mi nisters mr. M. van der Stoel en drs. R. F. M. Lubbers echter betoogd, dat niet haar houding de oorzaak is van de Ara bische olieboycot die ons land heeft ge troffen. Nederland is, aldus de ministers, via de haven van Rotterdam de grootste olie-importeur, zodat met een boycot van It tal Fryske kursussen rint hieltyd noch op. It docht bliken dat der rounom noch forienings, gemeenten en oare ynstan- sjes dwaende binne, yn eigen formidden in kursus Frysk fan ’e groun to krijen, Sa binne der <je léste dagen noch kur sussen by kommen fan de gemeenten Dantumadiel, Frentsjeradiel en Wym- britseradiel (foar amtners); fan it Nut groen kinderjasje met capuchon, jonge zwart-krulharige bouvier met gróen halsbandje, zijden hoofdoek met afbeel ding eiland „Martinique”, bedelkettinkje met 6 bedeltjes, ledige blauwe dames- beurs, oude rode autoped, blauw school- etui met ritssluiting en inhoud, bruine hond met zwarte neus, 2 sleutels nr. 24, rose kindertasje met bloemmotief, inh. beursje, spiegeltje en kammetje, geldbe drag van f 225,zwarte damesglacé, zwart plastic schooletui, bankbiljet van f 25,herenpolshorloge, mek Pontiac, doublé met metalen rekbandje, rood knijpbeursje met wat kleingeld (gevon den op kermisterrein), bruin beursje, Yale sleutel aan zwarte veter en groen koordje, paar bruine gevoerde herengla- cè’s, wit tasje met toiletartikelen, rode step met luchtbanden, donkerrode linnen tas met inhoud, geldbedrag van f 70, gouden ring (oud goud) met een klein steentje, wit geschilderde roeiriem met metalen oog, blauw wollen meisjes jasje met nikkelen knopen en gespjes. Het politie-bureau is voor gevonden en verloren voorwerpen geopend op werk dagen van 8 tot 12 uur en van 13.30 tot 17.30 uur. yn Balk, Makkum en Aldeboarn, platte- lansfroulju yn It Hearrenfean en de Tynje en amtners fan de Provinsje Frys- lan yn Ljouwert. Oare kursussen foar bipaelde groepen binnen b.g. in kursus by de Reklassea- ring yn Ljouwert, by Yoshida yn Snits, doktersfroulju yn Snits, dümny’s yn Ak- krum. Forienings, bidriuwen en oare ynstan- sjes dy’t noch dwaende binne mei it or- ganisearjen fan in kursus, soene dér nou dochs wol haest mei meitsje moatte, oars wurdt it to let yn ’e tiid. Mocht it hjir of dér net slagje it foreas- ke minimum fan 6 kursisten yn eigen formidden byinoar to krijen, dan soe de AFUK it tige op priis stelle as dy ram men oan it Buro 'foar Taelbifoardering, Postbus 53, to Ljouwert trochjown waer- den, sadat dizze bilangstellenden faeks noch by in oare kursus ünderbrocht wurde kinne. Ek yn Boalsert wurdt bisocht in lear- gong to hélden, ien foar net-Friezen. De hear Wybenga (fan it Motel) hat al 5 nammen. Hwa is de sechste, dan kin it trochgean. Bolswards Nieuwsblad Papier komt van hout. Bomen fabriceren de zuurstof waarvan wij leven, bescher men tegen erosie, vrijwaren de natuurlij ke bronnen. Gebruik geen servetten, ta felkleden, bekers, borden van papier of karton. Gebruik geen papieren kleren. De kostprijs ervan is in wanverhouding met het gebruik. Als men moet kiezen heeft papier de voorkeur op plastic die niet afbreekt en een eeuwigdurende vuil nis is. Drink uit een glas gebruik geen rietjes, vooral geen plastic rietjes. Koop geen ijzerwaren (schroeven, nagels, werktuigen) op dikke stukken karton, bedekt met een plastic capsule. Deze ver pakking kost vaak meer dan het produkt zelf. Boycot produkten met te veel ver pakking, zoals afzonderlijke in aluminium verpakte plakken kaas of grote kartonnen dozen die veel omvang- rijker zijn dan het produkt. Koop bij voorkeur losse produkten in. Verpak ze in manden, bakjes, kartonnen dozen, flessen, die u al hebt. Gebruik geen alu miniumfolie. Koop geen bereide schotels die verkocht worden in aluminium weg- werpprecipiënten. Aluminium is niet af breekbaar. Het kost veel, verspilt energie en zal zeldzaam worden. Gebruik zo mo gelijk geen produkten in spuitbussen (ge vaarlijke en dure verpakking). Koop melk, water, wijn enz. in flessen met statiegeld. Als dit niet mogelijk is, neemt dan eerder glas dan karton en eerder karton dan plastic. Weiger de tassen (vooral plastic) die sommige winkels „weggeven” u betaalt ze in elk geval) om de kleinste aankoop te dragen. Be schrijf papier aan beide zijden. Bevorder het hergebruik van grondstoffen door kranten, vodden, papier aan menslieven de groeperingen te geven of aan onder nemingen die ze weer gebruiken. Ons blad verschijnt slechts tweemaal per week (vaste plaats: voorpagina hoofd blad op de vrijdag) met deze rubriek, die we bewust „overzicht” hebben genoemd. Met zo’n snelle berichtgeving via radio, TV enz. is het zelfs niet bij benadering mogelijk actueel te zijn in de zin van het geven van hot news. Wegens tech nische voorbereiding moeten deze arti kels in de regel reeds op woensdagmor gen geschreven zijn, d.w.z. berustend op feitelijke gegevens tot en met dinsdag. Als u het dan vrijdag leest, kan het on mogelijk meer „nieuw” zijn. Dat is ook de bedoeling niet. Veel eerder willen we hoofdpunten aansnijden, geheugensteun tjes geven, zaken belichten, die met het wereldgebeuren wel verband houden, maar in de schaduw stonden van het ac tuelere nieuws. Trouwens wat is er in ruim een half jaar veel veranderd. De tragedie in Chili, de hongersnood in Afrika en de brute botsing in het mid den oosten zijn wel de zaken die het meest aanspreken. En aan de Israël oor log ondervinden we aan den lijve dat ons landje en ons leven niet op zichzelf staat, maar dat heel het wereldgebeuren ineen grijpt. De Wereldkampioenschappen moderne ritmische gymnastiek worden van 15 tot en met 18 november gehouden in Sport paleis Ahoy te Rotterdam. Op de foto onze nationale kampioene Grietina Mo lenbuur uit Leeuwarden, onze Friese trots. Grietina Molenbuur zal uitkomen op de individuele oefeningen met knots, bal, hoepel en lint. Overigens is het mee- Toen we dezer dagen op een late avond even de TV aanzetten hoorden we een jonge arts (hij was nog maar co-assi- sten) die als vrijwilliger naar Israël was gegaan wat pessimistisch de vraag stel len of het vestigen van de staat Israël nu wel was een grootse droom of een meestervalstrik van de geschiedenis, ’t Antwoord kunnen we hier niet geven. Dit moet worden uitgediept. Misschien kunt u zich hieromtrent nader oriënte ren op de gespreksavond die de jeugd- sociëteit Vannu te Bolsward morgen avond houdt. nen brood zal maken. Deze .stenen’ wer den volgens de overlevering door de een voudige vrome Bolswarders vroeger aan gezien voor „oliekoeken” (oliebollen) en zo zouden dan de Bolswarders aan hun bijnaam Boalserter oaljekoek zijn geko men. Maar u weet hoe handig dit scheld woord later is omgeturnd tot een echt Bolswardse lekkernij en specialiteit. Minder bekend is wellicht het feit dat deze banken vroeger van een groene verflaag waren voorzien, volgens het zeggen omdat er dan van het eikenhout geen belasting betaald behoefde te wor den. De banken zijn zelfs naar Amster dam geweest om ze in een loogbad schoon te maken. Het mag een wonder heten, dat al dit prachtige houtsnijwerk weer „heelhuids” is terug gekomen, evenals het een wonder is, dat de kerk voogden nimmer bezweken zijn voor de absurde hoge bedragen die wel voor dit snijwerk is geboden. De meeste bewon dering moet men echter hebben voor de makers van dit werk, anonieme volks kunstenaars als zij waren. En een beet je schamen moeten we ons, dat juist in onze generatie, nl. bij de jl. restauratie van de kerk bepaalde houtgesneden on derdelen wel zijn weggehaald en nim mer teruggekeerd, zoals het ook om te huilen is dat uitgerekend de grafzerk van Gysbert Japicx door de steenbikkers ge bruikt moest worden als een stevige dergrond, zodat er weinig of niets over bleef. Tenslotte: let u ook even op het wapen tje van Bolsward, de dubbele adelaar gehouden door twee leeuwen, echter nog zonder de keizerskroon. waren geland in de hoop wapens aan boord te nemen, onverrichterzake la ten vertrekken. Deze door het kabinet zeer zorgvuldig geheim gehouden zaak heeft zich afgespeeld twee dagen na het uit breken op 5 oktober van de jongste oor log in het Midden-Oosten. Het negeren van deze Israëlische smeekbede heeft zowel in Tel Aviv, als in de hoogste mi litaire kringen van ons land bevreem ding opgewekt. Er wordt op gewezen, dat tijdens de Zes daagse Oorlog in 1967 het toenmalige kabinet-De Jong in het diepste geheim Israël voor tientallen miljoenen van wa pens, munitie en medicamenten had voor zien. De Israëlische regering had er derhal ve op gerekend in de huidige noodsitu atie opnieuw bij Nederland te kunnen aankloppen om materiële steun, te meer daar de eerste reacties van het kabinet Den Uyl sterk pro-Israël leken. Tenslotte nog iets over Chili; dat de laatste tijd wat in de schaduw kwam van het Midden-Oosten-nieuws. Tot dusver heeft de staatsgreep in Chili 3500 mensenlevens geëist. Dit zegt een lid van de Junta. Het kunnen er meer zijn en nog meer worden, vermoedelijk zijn het er zelfs véél meer. Tevens ligt de hoop die tallozen in en buiten Chili stelden in Allende’s „sociale experiment” vertrapt ter aarde. Is er een les te leren? Is er überhaupt nog hoop op een betere toekomst Het antwoord op beide vra gen is: „Ja”. Waarom ging het mis in Santiago? Sommigen beschuldigden de CIA en rechts. Anderen geven de schuld aan de miristas, de gewelddadige groe pen van links, die wel voor (althans hun vorm van) socialisme waren, maar tegen Allende’s democratische weg. Allende was zowel een gewiekst tacticus als een onvermoeibare hervormer. Drie jaar lang heeft hij geprobeerd mensen van links en rechts te overreden. Misschien heeft hij toch onvoldoende oog gehad voor één aspect: dat nieuwe structuren nieuwe mensen behoeven, willen ze functioneren. -■ iS Sn:!!;:. t MR '9 '■J JUK 'f fik-,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1