Touwtrekken de jonge predi om kant ds. Johannes Bogerman Gabe SKroar SvWS Man Europa 9 werd voorzitter van de Nationale Synode „met mooiste baard van Uk 1 Zilveren filmpjes Fan stêd en lan bondsspaarbank bolsward f ”1 1 lOHWNLS BöGFKMAHNUS. PRESSS tfW NkliONAUS gezinsbank zonder winstdoel STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND B k - WMiii 112e JAARGANG No. 88 DINSDAG 6 NOVEMBER 1978 WymbrüseradeeL Oldebarneveldt EnkhuizenLeeuwarden Donkere wolken Synode van Dordrecht 1618-1619 Voorzitter Lof voor Friesland Hwat hat le week november 1948 Arminius en Gomarus koop een z.g.a.n. rijdende baar (ge- De v(jf artikelen Te koop los aanrecht, hekjekachel, bun- EAT OER AUDIO-FISUELE MASSAMEDIA .44aar. --fcy/r. Advertentieprijs: 22 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vltg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) In een verhandeling die hij dan schrijft, zwaait Bogerman Friesland met de Fra- neker academie uitbundig lof toe. „Fries land”, schrijft hij, „een kleine landstreek maar na herkrijging der vrijheid over vloedig met stoffelijke en geestelijke ze geningen overladen, zodat het een vallei der vetheid genaamd kan worden. Fries land bevat zoveel goeds dat men niet kan aannemen, dat er enige landstreek ter wereld met dit ons Friesland verge leken kan worden”. Bogerman voegt hier aan toe, dat in de elf steden en 340 dorpen van dit gewest een 180 herders der rechtzinnige kerk gevonden worden, uitstekende in vele ga ven. En de academie in Franeker, bloeiende en over de gehele wereld be kend.” Dit laatste was zeker het geval, want in de lijsten van studenten vindt men ze uit alle delen van de toenmalig bekende wereld. Zo is b.v. het protes tantisme in Hongarije niet los te denken van de voorgangers, die in Franeker stu deerden! Neidat de Fryske Akademy hjirta bou- stiennen oandroegen hat, hjir ditkear graech it ien en oar oer it ynskeakeljen fan de massamedia radio en t.v. (tele- skoalboerd) by it ünderwiis yn Fryslan. Yn it algemien en de by it brüken fan it Frysk as fiertael yn it bysünder sit hjiroan in tal aspekten, dat net rjocht- streeks mei it ünderwiis to meitsjen hat. Omdat it ünderwiis net los to sjen is fan it totale byld fan in (regionale) kultuer, sterker: dêr in wêzentlik ünderdiel fan foarmet, moatte by de bislütfoarming oer it brüken fan dy media dizze as pekten net forgetten wurde, sa is de Akademy fan bitinken. It Provinsiael Bistjür fan Fryslan hat de wearde fan de Fryske tael en kultuer erkend en it fuortsterkjen dêrfan as ien fan syn taken sjoen. It brüken fan it Frysk foar radio en t.v. is in hiel bilang- ryk elemint yn dit fuortsterkjen. Der moat net forgetten wurde, dat der troch it ütstjüren fan de Fryske skoalleradio predikanten, meer de god der nering, dan die der Schrift aanbaden, streefden in die dagen, onder leiding van een man „singelier in alles”, de Advocaat van den Lande, Oldebarneveldt, naar de hege monie in de Nederlanden. Prins Maurits en de Staten Generaal lie ten toen de Nationale Synode te Dord recht uitschrijven. Daar de Synode van het begin af met een politiek probleem zat opgescheept, viel het uiterst moei lijk een geschikte voorzitter te vinden. De keuze viel toen op Johannes Boger man, die men het meest bekwaam hier voor vond. Met grote nauwgezetheid heeft deze zich van zijn taak gekweten. De buitenlandse afgevaardigden stelden voor de synode de openings- of wijdings- spreuk op. Ze luidde: „De beleden leer der waarheid tot op de dag van Chris tus wederkomst, onvervalst te bewaren.” verschenen ter synode; de opsteller van de Remonstrantie, Wtenbogaert, had ver stek laten gaan. Episcopius, een bekwaam man en „wel ter tale”, heeft wel partij geleverd, maar moest tenslotte een nederlaag incasseren. Het gevoelen der synode werd neerge legd in de 5 artikelen tegen de Remon stranten en deze maken nog altijd deel uit van de „drie formulieren van enig heid.” Dit geschrift, nog te vinden in de meeste dienst- en andere psalmboeken is ech ter veel minder dan de Heidelbergse Ca techismus bij de protestanten gemeen goed geworden. Bovendien schijnt nu de strijdbijl wel begraven. Hervormden en Remonstranten hebben in de loop der jaren meer leren zien wat hen verbindt, dan hen scheidt. Maakte Bogerman naam als voorzitter van de Dordtse (Nationale Synode) hij zou dat ook nog doen op ander gebied, maar een volgend artikel hierover meer, zinghond, kanraies, eiken kabinet, zwar te herenbroek en aardappelsorteerder met 8 zeven. De heer M. Bosma, Vijfhuis bij Wolsum deelt mee dat hij zijn bakkerij heeft overgedragen aan E. Jongedijk. Op het bedrijf I. N. de Boer te Burg- werd een geslaagde demonstratie van een greppelploeg. Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse suikerindustrie zit men met een groot overschot aan natte pulp. Formoanje dyn freon ünder fjouwer ea- gen, priizgje him yn it ienpenbier. Abonnementsprijs f7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad As it net kin sa't it moat, moat it mar sa as it kin, tocht sneintomoarn Hessel Bouma fan Skuzum, doe’t er mei syn reau troch Boalsert ried. Der wiene mear -PK-ers op ’e paed en sa waerd de tiid efkes tobek set. De vorige maal vertelden w(j hoe de vierjarige Johannes, zoontje van de eerste hervormde predikant te Bolsward, hier in en rond de pastorie opgroeide, hoe hij student werd te Franeker aan de toen nog kersverse universiteit aldaar en hoe hjj hier afgestudeerd werd beroepen tot predikant te Sneek. Hij bleef hier echter niet lang, de kerk van Enkhuizen beriep hem, dit werd echter een touwtrekkerij. Sneek wilde hem niet laten gaan en de Staten van Friesland wilden hem geen verlof geven om de provincie te verlaten. Geheel onredelijk was dat niet. Boger man had niet alleen gestudeerd op kosten van de provincie, van wie hij modern gezegd een -„beurs”, zeg maar „studietoelage” kreeg, we zagen dat hjj ook op kos ten van de provincie (toen nog veel meer zelfstandig dan thans, n.l. met een ei gen stadhouder, eigen „legerden „admiraliteit”) mocht college lopen op een keur van Europese universiteiten. De provincie had in de veelbelovende jongeman dus veel geld „geïnvesteerd” en wilden daarvan ook het „rendement”. Geen vreemde gedachte, want ook thans nog krijgt bv. een onderwijzer die studeerde met een rijkstoelage, pas volledige kwijting, als hij 5 Jaar het onderwijs in ons land dient. Dus touwtrekken om een dominee! Na enig geharrewar echter vertrok Boger man toch in 1602 naar Enkhuizen, zij ’t dan op provisie - zoals men dat noem de - van de Staten van Friesland. Hij had slechts 3 jaar in Sneek gestaan. Ook in Enkhuizen verbleef hij niet lang - maar twee jaar, nl. tot 1604 - en in die korte tijd werd een ware strijd om hem gevoerd tussen Leeuwarden, dat hem als predikant beroepen had en Enkhuizen, dat hem niet los wilde laten. Het liep uit eindelijk zo hoog, dat de hoogste staats macht, vertegenwoordigd in de persoon van graaf Willem Lodewijk (üs Heit) en prins Maurits, er aan te pas moesten komen om Bogerman in Leeuwarden te krijgen. In 1604 werd hij daar in het ambt bevestigd en eenmaal terug, toon de hij een echte Fries te zijn. In het eigen kamp rezen echter ook on enigheden, de reden hiervan was het op treden van de Leidse hoogleraar Armi nius, die blijk gaf van afwijkende ge voelens t.a.v. het calvinisme. Arminius geraakte in conflict met zijn rechtzinnige ambtgenoot Gomarus. Toen hij in 1609 stierf, diende zijn leerling en volgeling, de predikant Wtenbogaert, een z.g. remonstrantie (tegenbetoog) in, waar door deze met zijn aanhangers de Re monstranten genoemd werden. Onder leiding van prof. Gomarus, dien den hierop de Gereformeerden een te- gen-remonstrantie in, ze werden daar om Contra-Remonstranten genoemd. De Staten van Holland, die volgens de smalende uitlatingen van rechtzinnige Een Fransman, die als toeschouwer de synode af en toe bezocht en die in feite op de hand van de Remonstranten was, heeft enige bijzonderheden over het ui terlijk van Bogerman beschreven, die we hier nog eens herhalen. „Johannes Bogerman”, schreef hij, „was volkomen berekend voor zijn taak, die men hem had toevertrouwd. Hij bezat voldoende tact om een vergadering als deze te leiden en beheerste volkomen de nog steeds dankbaar gebruik makende verschillende opiniën. Zijn blik wierp vlammen, zijn donderen de stem zette die blik kracht bij en af en toe werd nog de indruk verhoogd door een koninklijke beweging van de arm. Zijn gelaatstrekken waren alles samen genomen schoon, ze imponeerden. Een hoog en gerimpeld voorhoofd, kwijnen de heldere ogen, welgevormde neus en een prachtige baard, goudblond en af golvend tot aan zijn middel.” Geen wonder dat Bogeerman wel de man met de mooiste baard van Europa werd genoemd. van de genoemde verhandeling van de heer Meijer in de Franeker Courant, die ons ook het cliché beschikbaar stelde van ds. Bogerman in zijn glorie tijd, dat we hier nogmaals afdrukken. Te schikt voor begrafenisvereniging) en ’n z.g.a.n. zwart pak maat 48 met hoge hoed. G. S. de Vries, Emmakade G 160, Workum. fisy hjirop kin op dit stuit troch de pear minsken, dy’t der mei dwaende binne noch net jown wurde. Dielnimmende skoallen en de bigeliedingskommisje hawwe hjirby in belangrike taek. It is ek net mooglik yn de tsien ütstjürings fan dit jier alles nei to gean. Dit ekspe- rimint kin net oars wêze as it ütprobear- jen fan in pear bigjinmooglikheden. De Technyske Hegeskoalle to Delft en it Pedagogysk Advys Buro wolle ek fierder oparbeidzje. Dêrta wurde ü.o. kontakten lein foar subsydzjeoanfragen by S.V.O. Fierdere stappen hingje mei öf fan it kontinuearjen fan de bigelieding troch it Pedagogysk Advys Buro fan de Fryske Akademy. It wurk fan de pedagooch-di- daktikus op dit mêd is praktysk alhiel eksperimenteel, mar de kans op in fier dere ütbou fan dit medium yn it bilang fan it (Fryske) ünderwiis is der sünder mis. It wurk fan de bigeliedingskommis- je is yn dit ramt fan greate bitsjutting. Foaral ek omt it buro oan nou ta prak tysk allinnich kontakt hat mei it leger ünderwiis, is yn dit stik net it fuortset ünderwiis neamd. Mar dat bitsjut net, dat der yn dizze sektor, dêr’t it der mei de posysje fan it Frysk noch gans min der foarstiet as by it basisünderwiis, neat winsklik en mooglik is. Yn in let ter stadium sil der oan it brüken fan de media radio, teleboerd en t.v. foar it Frysk op dizze skoallen grif Omtinken jown wurde moatte. Nei nijjier giet it mei de ütstjüringen wer los, sa fortelde de hear Sikkema, saeklik direkteur fan de Fryske Akade my üs. Dêrfandinne dit artikel, dat faeks foar de net-ynwijde hwat swier op ’e han is, mar ek mear ornearre is foar ge meente- en skoalbistjürders en it ünder- wizend personiel en dy kinne wol hwat mear fomeare. as earder. It eksperimintearjen mei it nije medium teleskoalboerd jowt kansen, mar ek swierrichheden. Der moat ütsocht wur- tó» /«TV A’fti In de tijd dat Bogerman als dominee te Leeuwarden stond, pakten zich opnieuw donkere wolken boven Europa samen. De orde van de Jezuïten, gesteund door het heersersgeslacht der Habsburgers, begon een aktie in te zetten om het pro testantisme uit te roeien. Het waren ech ter niet alleen de protestanten, maar ook vele roomskatholieken, die een gevaar zagen in het streven van deze orde/ Vooral in Frankrijk, waar de Gallische kerk, altijd een geheel eigen plaats in de R.K. kerk, (Port Royal) had ingenomen. Toen Bogerman zich tegen de Jezuïten schrap ging zetten, was hij genoodzaakt, de geschriften van de Franse jurist en staatsman Ettienne Pasquier, die deze orde bestreden, in het Nederlands te gaan vertalen. Pasquier was echter R.K., en zo verschenen dan de geschriften van Pasquier „de vermaarde papist”, zoals Bogerman hem noemde (geen scheld naam, maar hier eretitel) in de Neder landse taal. De titel van deze geschriften luidde: „Spiegel der Jezuïten ofte Cate chismus van der Jesuyten secte ende leere”. Raadslid F. Galama van Welsrijp (65) plotseling overleden. Hij had zitting voor de CHU. Volgens de lijst zal S. Jon- gema te Welsrijp zijn opvolger zijn. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De synode verliep als volgt: De Remon stranten onder leiding van Episcopius us hjoed to sizzen Oldebarneveldt, die in zijn streven naar gewestelijke souvereiniteit zich gedwars boomd zag door de Staten Generaal, die het oppergezag opeisten, ging de Staten van Holland en de Remonstranten voor zijn wagen spannen. Hij wist bij de Sta ten van Holland een resolutie door te drijven, die verbood, dat men de ge schilpunten inzake de godsdienst vanaf de kansels besprak. Hiermee bracht hij de kerkstrijd op politiek terrein en dit bracht grote spanningen, vergezeld van onregelmatigheden, teweeg door zijn drijven bracht hij het land tot aan de rand van een burgeroorlog. Aan het krachtdadig ingrijpen van een prins Maurits, aangespoord door zijn neef en boezemvriend graaf Willem Lodewijk, de Friese stadhouder, (üs heit) is het te danken geweest, dat een burgeroorlog werd voorkomen. hiel hwat minsken birikt wurde büten de skoalle, foaral as dat bart op in „popu laire” stjürder as Hilversum HI. Foar it teleboerd jildt dit folie minder omdat de ütstjüringen mear ünderwizend en rjochtstreeks op 'e skoallen rjochte bin- ne. As it systeem-Delft, dat bylden oer radiogolven ütstjürt en dy omfoarmet mei in apart apparaet (de omfoarmer), algemien foar de skoallen ynfierd wurdt, binne de teleboerdütstjüringen yn ‘e praktyk ek net foar de yndividuele bar ker to üntfangen. Nou’t noch mar ien „omfoarmer” biskikber is, is dat yn de eksperimentale perioade wol it gefal fanwegen it tydlik brüken fan de t.v.- stjürder Smilde. Der binne ek hiel hwat partikulieren dy’t hwat mear oer eigen tael en gea witte wolle. It soe yn dit ramt ek alhiel passe, as neigien waerd, foar hoefier’t der nést de skoalle ek thüs bilangstel- ling bistiet foar de forwurkingsstof. Yn Fryslan soene hjir grif inisjativen foar nommen wurde moatte. De funksje fan de skoalleradio as alge mien foarmjend kultureel medium nést ünderwiismiddel wurdt noch aksentüear- re troch de frekwinsje fan ütstjüren. In programma fan lx yn ’e moanne mei in skoalleforwurking foar 3 lessen dêrnei, moat mear bilangstelling oproppend en minder dirékt learend wêze as in rige ütstjürings fan elke wike. In kultuer- bifoarderjend elemint sit ek noch yn de opdrachten dy’t oan skriuwers, dichters en komponisten troch de RONO jown wurde foar it meitsjen fan programma- ünderdielen. Lykas boppe al sein is binne kultuer en ünderwiis net los fan elkoar to sjen. It ünderwiis hat dêrby in oerdragende en in oandragende taek. Dêrom stiet ek de ynstruktive omrop optheden tige yn 'e bilangstelling. It ünderwiis yn it Frysk hat him hwat de middels oangiet altyd biheine moatten. Ien fan de oarsaken - njonken it feit dat it net as winsklik, wichtich sjoen waerd - is it lytse taelge- biet. Mar yn prinsipe kin dat ünderwiis pas goed üt ’e fuotten komme as it de biskikking kriget oer lykweardige moog- likheden. Derby hearre sünder mis de massamedia. It is op himsels hiel bisün- der, dat foar ien kear it ünderwiis yn it Frysk gebrük meitsje kin fan in nij me dium, it teleboerd. Foar it ünderwiis yn j de, foar hoefier’t der in plak is tusken it Frysk jowe skoalleradio en teleboerd de beide oaren. Technyk, ünderwiiskun- mooglikheden oan de learkrêft, dy’t der dich, metoadysk en ek saeklik. In goed» earder net wiene. En dat net allinnich troch middel fan in nij medium, in nije ympuls en nij materiael. De oplieding fan de ünderwizers hat rounom yn üs lan altyd tige ienfoarmich west. Der is praktysk alhiel gjin rekken halden mei de forskillende problemen en it forlet yn de ünderskate regio's. It komt der dan ek op del, dat it personiel fan de skoal len yn Fryslan op dit stuit yn it alge mien gjin foldwaende eftergroun hat foar it ünderwiis oer eigen gea, kultuer en tael. De bilangstelling is der faek wol, mar de mooglikheden foar konstan- te oerdracht en de wegen ta it flnen fan de boarnen binne ünfoldwaende bikend. Massamedia kinne ek bydrage ta it trochsetten fan ien fan de wêzentlike punten fan wraldoriëntaesje: it aktyf dielnimmen fan it bern oan it barren yn de wrald fan it eigene üt. Mar it fre- get wol in regionalisearre oandragen fan de ünderwerpen. De Fryske skoalle radio komt mear as 25 jier nei de Neder- lanske. Hy fortsjinnet syn plak yn it ge- hiel fan lear- en helpmiddels. It opkom- men fan de skoalle t.v. hat fansels wol ynfloed hawn. It sil ek wol sa wêze( dat aenst elk fan de media in.lytser plak yn nimme sil, as hwannear’t „ien fan bei den net ütfoun wie”. In oare technyske üntwikkeling moat ek noch neamd wur de, nammentlik dy fan de greate Hecht fan de transistorradio. Ien fan de swier richheden mei de skoalleradio wie altyd de minne forsteanberens. It normale ta- stel is ófsteld op in hüskeamer. Yn in soad skoallelokalen waerd dêrtroch it lüd tofolle wei. It hat by de earste Frys ke radiolessen bliken dien, dat yn fier- wei de measte skoallen gjin tastel mear oanwêzich wie (of dat de radiodistribüsje ophalden wie!!). Mar It is hiel maklik in stikmannich goede transistors sa op to stellen, dat de forsteanberens better wie. VXX.S

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1