Kritiek buitenlandse politiek in land groeiende ons Eindverslag Provinciale kommissie GaheSkroar Europese knieval voor Arabië Netverzwaring agrarische bedrijven aan dan 120.000,- prijzen bestrijding Kerstzegels ten bate van de tuberculose- Foto van de week Nu reeds voor meer '4 3 MINUTEN HAKKEN KLAAR terwijl u wacht RIEMERSMA’S SCHOENSERVICE SNEKERPOORT 21 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND $3$ 112e JAARGANG No. 90 VRIJDAG 9 NOVEMBER 1973 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeet, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, Bloed of olie 650,— Israël—Arabië 235,— 149,— 500,— 699,50 1.800,— 450,— 142,35 Vredesrels 1.018,77 Prijs omhoog «1,50 300,— Door de knieën Vooral onder druk van Frankrijk, en om 148,50 CV 2.295,— 4.000,— 8.066,— 100,— 500,— 3.709,— Tenmiste 25 kW per bedrijf 150,— Alleen vanaf 5 kW. 885,— 1.110,— 500,— 33.735,— 2.796,— 10.000,— 790,— Garanties en tekorten 5.000,— Landbouwelektrifikatiefonds 887,50 100,— 1.300,— Koliektieve bijdrage 259,— 474,— 50,— 1.734,— 998,— 1.500,— 560,— Hwat hat 750,— 3.562,— 1.274,— 1.500,— üs hjoed to sizzen 219.70 1.000,— Bloksgewijze verzwaring 2.450,— 325,— 1.500,— 165,— 105,— 1.170,— Individuele bijdrage 795,— t 120.368,82 Het resterende deel van de netverzwa- Advertentieprijs: 22 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wtg, A. J. OSINGA b.v., Boleward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 3044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De ontplooiingsmogelijkheden voor gehele landbouwsektor zijn gebaat een goede elektriciteitsvoorziening. Produkten die schaars zijn of worden gaan automatisch in prijs omhoog. Be gin deze week werd ons de rekening ge presenteerd van de belastingverhogingen op olieprodukten die de olieproducerende Te verwachten valt intussen wel dat het kabinet onder druk; van deze omstan digheden, die overigens te voorzien wa ren, haar beleid inzake de Midden-Oos- ten politiek wat gaat bijbuigen. Iets min der pro-Israël, iets meer begrip voor het Arabische standpunt. Zoals bekend Is de tot dusver gevoerde politiek van minis ter Van der Stoel van Buitenlandse Za ken ook aan steeds meer binnenlandse kritiek onderhevig geworden. Bij de be handeling van de begroting van Buiten landse Zaken zal daar nog wel een flink robbertje over gevochten worden. De in druk is dat Van der Stoel toch een te starre, rechtlijnige politiek voert en dat hij met wat meer tact en diplomatieke buigzaamheid en vindingrijkheid de Ara bieren niet zo tegen Nederland in het harnas had behoeven te jagen. Ie OVERZICHT PRIJZENPAKKET NATIONALE RODE KRUIS WOORD PUZZEL ACTIE In spreuk is in koarte ütspraek, dy’t op in lange erfaring birêst. Alles hwat it wurdich is dien te wurden is it ek wurdich goed dien to wurden. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (b(j vooruitbetaling) Giro 887926 de olielanden gunstig te stemmen, zijn de ministers van Buitenlandse Zaken van de negen Euromarktlanden inmid dels in Brussel akkoord gegaan met een pro-Arabische verklaring. Daarin wordt Israël verzocht zich terug te trekken achter de bestandslijnen van 22 oktober. Bovendien wordt op dit land een beroep gedaan de in 1967 bezette gebieden te ontruimen. Dit komt overeen met de Franse interpretatie van resolutie nr. 242 van de Veiligheidesraad. Boven dien wordt en dat is nieuw gewag gemaakt van de „legitieme rechten van de Palestijnen”. Over de solidariteit tussen de EEG-lan- den ten aanzien van de tegen Nederland gerichte olieboycot is naar buiten to« niets bekend geworden. Wel kregen we een informatie dat mo menteel in Rotterdam veel (kleinere) tan kers met olie binnenlopen, afkomstig (u raadt het nooit) uit Rusland. Bolswards Nieuwsblad De heer Reynders, die ons verraste met een serie rake foto’s, maakte ook deze prachtige close-up van de arend en het engeltje onder de preekstoel in de Mar tinikerk. Heel vaak eist het houtsnijwerk van de panelen zoveel aandacht, dat het gewoon vergeten wordt ook onder de preekstoel te zien. Verbazingwekkend hoe gaaf het houtwerk is gebleven se dert het in 1662 werd gesneden. Door de belichting ziet u hoe de vleugel van de arend veer voor veer is gesneden, evenals ook de wijnranken. Dat het en geltje wat dik en mollig is uitgevallen, mogen we de houtsnijder niet euvel dui den, het was gewoon de „mode” van die dagen. U mag best veronderstellen dat de ade laar is „weggevlogen” van het Bolsward- se wapen (de nog eeuwen oudere koor banken kenden ook reeds dit wapen, zo als we de vorige keer hebben gezien) maar het is hier geen gestyleerde arend en daarom achten we het minstens even voor de hand liggend dat de arend als bijbels symbool is gebezigd, zoals b.v. boven op de preekstoel duiven zijn ge sneden. We hebben het nu allemaal ook in dit kille kikkerlandje kunnen ondervinden dat er in dat Midden-Oosten iets aan de hand is. We hebben het kunnen merken doordat we afgelopen zondag onze heilige koe de automobiel voor de deur of in de garage hebben moeten laten staan. En als we de problemen met de oliesheiks niet snel oplossen, dan zou het wel eens kunnen zfln dat we binnen afzienbare tijd weer bonnetjes uitgereikt krjjgen met opschriften als „goed voor 10 liter benzine”. Niet vreemd dat bij die gedachte alleen al bij velen de herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog 1940-1945 weer naar boven komen. Ook toen immers bonnen voor alles en nog wat, distributie en daardoor onvermijdelijk zwarte handel. Om een adekwate elektriciteitsvoorziening aan de landbouw In de provincie Fries land voor de toekomst veilig te stellen zal een drastische uitbreiding van bet be staande distributienet moeten plaatsvinden. Enkele tientallen miljoenen guldens zullen hiermee gemoeid zijn, aldus het eindverslag van de provinciale kommissie „Netverzwaring Agrarische Bedrijven”. De kommissie adviseert het kollege van gedeputeerde staten van Friesland de netverzwaringskosten tot 5 kW voor reke ning te laten komen van het Provincaal Elektriciteitsbedrijf (P.E.B.). De resteren de 50 a 60 miljoen gulden zal de landbouw moeten betalen. Voorgesteld wordt on geveer 45% ervan te innen via een verhoging van 25% van de P.E.B.-stroomnota voor alle agrarische bedrijven. Het resterende deel zal gelijkelijk verdeeld worden over de bedrijven die een zwaardere aansluiting krijgen. Het is gewenst, dat de netverzwaring zo efficiënt mogelijk wordt uitgevoerd. Een verzwaring van het distributienet in ge deelten, in zogenaamde blokken, biedt hiertoe de mogelijkheid. Bij de indeling van de provincie in netverzwaringsblok- Een modem agrarisch bedrijf zal, wil ’t niet in zijn ontwikkelingsmogelijkheden belemmerd worden, tenminste moeten beschikken over een aansluiting van 25 kW. Dit betekent dat het aanwezige 10 kV-distributienet aanzienlijk moet wor den uitgebreid. Vele delen van het bo venstaande laagspanningsnet zullen hier door verdwijnen. Wanneer ter plaatse eenmaal de 10 kV- kabel aanwezig is kan zonder enig be zwaar in de toekomst ook vermogens ge leverd worden van bijvoorbeeld 50 kW. Alleen de netverzwaringskosten vanaf 5 kW komen voor rekening van de land bouw, ingevolge het in 1970 door de pro vinciale staten aangenomen 5 kW-be- slüit. De kommissie gaat ervan uit, dat ook in de toekomst dit beleid gekontinu- eerd zal worden. Door het P.E.B. werden reeds enkele miljoenen gereserveerd voor de optrekking van de netkapaciteit tot de 5 kW-norm. Mag dit bedrag in de eerste jaren voldoende zijn, de kommis sie wijst erop, dat na verloop van enke le jaren aanvullingen nodig zullen zijn. Zij vertrouwt erop, dat dan opnieuw de provincie het P.E.B. in staat zal stellen hiervoor te mogen reserveren. landen enkele weken geleden hadden doorgevoerd. Een litertje benzine aan de pomp gaat zaterdag weer eens 2,5 cent duurder worden en petroleum vier cent per liter. Op die manier zal het niet lang meer duren of duizenden autorij ders met een smalle beurs worden let terlijk van de weg geprijsd. Een schrale troost is dan alleen nog, dat een auto loze zondag er dan niet meer toe doet, want voor hen is dan de hele week au toloos. Intussen zitten we er maar mee. Natuur lijk is het voor duizenden nauwelijks een probleem om de wagen zondags maar eens stil te laten staan. Velen die dage lijks beroepshalve op de weg zitten zul len juist blij zijn dat ze er nu zondags niet op uit kunnen, althans niet met de auto. Maar voor duizenden anderen is het toch een schadelijke aangelegenheid, die direct in de portemonnaie voelbaar is Denk maar aan de Horeca-wereld en met name aan de etablissementen langs de (grote) wegen, die praktisch geheel op het bezoek per auto zijn aangewezen. Het is daarom niet voor niets dat met name de Horeca-wereld meteen maan dag j.l. na de eerste autoloze zondag met staatssecretaris Hazekamp om de tafel zat om haar problemen naar voren te brengen. De staatssecretaris deed de voorzichtige toezegging dat hij zal on derzoeken of het mogelijk is schade-ver- goeding aan de gedupeerde Horecaffers te verlenen. De Horeca-wereld van haar kant zal de omvang van de schade inven tariseren en daarover aan de staatssec retaris rapport uitbrengen. Met name is er sterk bij de staatssecretaris op aan gedrongen toch vooral de zaterdagavond te ontzien en het rijverbod pas zondag morgen vroeg te laten ingaan. ringskosten vanaf 5 kW zal gelijkelijk verdeeld worden over de bedrijven, die een zwaardere aansluiting wensen. Ge baseerd op het prijspeil van januari ’73 bedraagt deze bijdrage-ineens circa f 4.800,inclusief BTW etc. Het bedrag dient ieder jaar aan prijsstijgingen te worden aangepast. De laatste jaren be droegen deze gemiddeld 10%. De moge lijkheid is aanwezig om dit bedrag, ver meerderd met de te maken rentekosten, te betalen in 5 gelijke jaarlijkse termij nen. Individuele verzwaringsaanvragen, die meer kosten dan f 25.000,worden afzonderlijk behandeld. Daar de uitvoering van de netverzwa ring in zeven jaar geschiedt en een deel van de kosten betaald wordt in twaalf jaar, ontstaan er bij het Landbouwelek trifikatiefonds tijdelijk grote tekorten. Deze kunnen variëren van 13-26 mil joen. De kommissie verzoekt de provin cie zich garant te stellen voor de lenin gen, die het fonds moet aangaan ter overbrugging van deze tijdelijke tekorten Slechts bij 100% deelname behoeft er geen blijvend tekort te ontstaan in het Landbouwelektrifikatiefonds. Bij een be duidend kleinere deelname zal dit wel het geval zijn. De kommissie is van me ning, dat dit risiko behoort te worden gedragen door door de overheid of door op het werkgelegenheidsaspekt geduren- .Brussel”. Zij wijst in dit verband nog de de zeven jaren, die gemoeid zullen zijn met de uitvoering en de totale mo dernisering van de Friese landbauw, die hierdoor mede mogelijk wordt. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, dr. Henry Kissinger, die maandag begonnen is aan zijn reis langs een aantal Arabische hoofdsteden, zou ’n uit zes punten bestaand voorstel voor "n definitieve regeling in het Midden-Oos ten bij zich hebben. Om het mogelijk te maken dat in prin cipe voor gelijke vermogens gelijke be dragen worden betaald is het noodzake lijk, aldus de kommissie, over te gaan tot het stichten van een fonds. De net verzwaringskosten, verminderd met even tuele voordelen voor het P.E.B., als ge volg van een adekwate elektriciteitsvoor ziening aan de landbouw, worden in re kening gebracht aan het Landbouwelek trifikatiefonds. Het P.E.B. zal hiertoe een afzonderlijke administratie gaan voeren van posten, die betrekking hebben op de stroomvoorziening aan de landbouw. ken, adviseert de kommissie aanslui ting te zoeken bij de melkwinningsge- bieden van de zuivelfabrieken. Wanneer besloten wordt in een gebied het net te verzwaren, dan voert het P.E.B. het be nodigde investeringspakket uit voor cir ca 90%, mits om en nabij 75% van de levensvatbare bedrijven in een blok mee doet. Deze 75% is ook nodig om de net verzwaring financieel verantword te la ten zijn. In 7 jaar ver wacht men, dat in totaal 7000 bedrijven om een zwaardere aansluiting zullen vragen. In 1981 kan de netverzwaring dan gerealiseerd zijn. de bij Het stroomprobleem heeft voor de landbouw een kollektief aspekt, aldus het rapport van de kommissie. Zij is daarom van mening, dat alle agrarische bedrijven moeten bijdragen aan de oplossing er van. Voorgesteld wordt om ongeveer 45 van de netverzwaringskosten, vanaf 5 kW te dekken door een opslag van 25% op de P.E.B.-stroomnota voor alle agrarische bedrijven gedurende 12 jaar. Bedrijven, die kleiner zijn dan 10 S.B.E. ’s worden niet meegerekend. Deze kate- gorie bedrijven worden ook niet geregi streerd bij de jaarlijkse meitelling. Dat Europa (en wij met haar) door de knieën ging zal wel bittere teleurstelling geven aan de Israëli’s. „Alle Israëli’s weten hoe de Nederlan ders altijd naast ons hebben gestaan in moeilijke tijden. Nederland is een van de zéér weinige landen waar bloed belang- rijker is dan olie” schreef nog pas ie mand uit Israël in een ingezonden stuk. „Hoe is het mogelijk dat de andere lan den niet inzien dat dit niet alleen een oorlog is tussen Israël en de Arabieren? Het is de strijd tussen vrijheid en sla vernij, en als wij verslagen zouden wor den in deze oorlog zou dit de andere partij de gelegenheid geven andere lan den te veroveren als Turkije, Iran, en West-Europa. De meeste landen verge ten wat er gebeurd is na München 1938: de geest van Chambferlain waart nog rond door West-Europa.” Wel een kreet om over na te denken, vinden we. Deze week zijn de posterijen weer be gonnen met het verzenden van 32 mil joen kerstzegels, die worden aangebo den door de verenigingen voor tubercu losebestrijding in de provincies en de grote steden. Daar elke brief 20 zegels bevat, zullen ruim anderhalf miljoen Ne derlandse gezinnen de zegels ontvangen. De fraai uitgevoerde zegel, die bedoeld is om als sluitzegel achter op de kerst- post te worden geplakt, stelt een rood borstje voor dat op een besneeuwde dennetak zit. Zoals de aanbiedingsbrief zegt, is het de bedoeling dat men deze zegels ge bruikt, om de gedachte aan de nood zakelijk blijvende tuberculosebestrijding levendig te houden. Wil men iets meer doen, dan kan men in de brief daarvoor aanwijzingen vinden. De bijdragen die de kerstzegelactie opbrengt, zijn bestemd voor het ongesubsidieerde deel van de tuberculosebestrijding in stad of pro vincie. Kissinger voerde zeven uur lang bespre kingen in Rabat met koning Hassan van Marokko, en gedurende een korte tus senlanding in Tunis, een gesprek met president Buorguiba van Tunesië. Daar na vervolgde hij zijn reis naar Cairo, waar hij woensdag begon aan de onder- handelingen met president Sadat. Deze gesprekken worden algemeen gezien als beslissend voor een mogelijke regeling In het Midden-Oosten. Het gesprek met Sadat zou, volgens Al Anwar, vooral gaan over het Amerikaan se zes-puntenplan. Volgens Al Anwar luiden de zes punten als volgt: Israël ontruimt de hele Sinai-woestijn het gebied wordt gedemilitariseerd en Sjarm el Sjeik komt onder internati onale controle. Een referendum in de Gaza-strook waarbij de daar wonende Palestijnen moeten uitmaken of zij opgenomen willen worden in het bezette gebied op de westelijke oever van de Jordaan (dat een onafhankelijke Palestijnse staat moet worden) of een federatie met Jordanië of Egypte. Garanties aan Israël voor vrije door vaart door het Suezkanaal. Het Arabische gedeelte van Jeruzalem blijft onder controle van Israël. Kleine grenscorrecties ten gpnste van Israël aan de westelijke oever van de Jordaan. Israël trekt zich uit de hoogten van Golan terug, waarna het gebied wordt gedemilitariseerd en aan Syrië wordt teruggeven. Er blijven echter perma nent UNO-troepen gestationeerd. Hoe Kissingers reis is afgelopen kunnen we op het moment, dat we dit artikel af sluiten nog niet zeggen. Misschien vindt u het nog elders in dit blad. 15. Hermans Schoenen B.V. Utrecht schoenenwaardebonnen 16. Allibert, Badhoevedorp, 1 toiletkast 17. Wolf Gerate Ede Wolf koffer barbeque 18. Ned. Globe Ind. Zwolle 5 verl. Reliëfglobes 19. Het Beste, Amsterdam Dierenatlassen 20. Hotelplan B.V., Den Haag Vakantiereis Tunesië 21. Cont. Rubber, Amersfoort 4 Banden Continental 22. G. van Amersfoort, Zeist Autowashandschoenen 23. Melitta Ned. B.V. Bussum koffiezetapparaten -24. Bendien B.V., Noorden verzorgingspakketten 25. Focke en Meltzer, Amsterdam koffieserviezen „Rosenthal” 26. Willem v. Rijn B.V„ Amsterdam wasemzuigkappen 3.110, 27. Martex, Haarlem electr. dekens 28. Ben. Musical Instr., Rijswijk Mark orgel 29. Bruynzeel B.V., Zaanam Pallas Keukeninstallatie 30. Singer N.V. Amsterdam naaimachines 31. Zwaardemaker en co. Maarssen voedingsmiddelen 32. Koni B.V., Oud-Beijerland schokdempers montage 33. Kamphuis en Oosterbaan A’dam bureaulampen 140, 34. Kon. Ned. Voetbalbond toegangsbew. Wereld kampioen schappen voetbal 650, 35. Peek en Cloppenburg, Rijswijk modebon 250, 36. Jansen, Post en Cocx, A’dam Prisma Quartz horloges 37. Ned. Zuivelbureau, Rijswijk Goudse kazen 38. Excelsior Tornado, Dordrecht stofzuigers 39. Borsumy Wehry Ned. B.V. ’s-Gravenhage, camera's 40. Thomas Benelux BV, Maastricht porselein-serviezen 13.000, 41. Fit Vliegreizen BV Eindhoven vliegreis 42. Philips Nederland, Eindhoven 13 kleuren t.v.’s 43. Sobrux B.V., Amsterdam Elna Press 44. Caravan Imp. D. Wissink Oud-Loosdrecht sta-caravan 45 Kon. Luchtv. Mij, A’dam tickets t.w.v. 46. Pako B.V., Rhenen 1 Buitenlantaam 47. De Muiderkring N.V. Bussum boekjes 48. Isolectra N.V., Rotterdam lettertang 49. Gerard de Lange B.V., R’dam aut. wasautomaat 50. Braun Electric, Den Haag smalfilmprojector 51. Kon. D. S. van Schuppen, Veenendaal zelfknooppakketten 52. Honig BV Koog ad Zaan pakketten Honigart. 53. Heuga Benelux, Scherperzeel Heugatapijttegels 54. The Coca Cola Amsterdam trans, radio’s in blik 55. Nutricia, Zoetermeer klokkenserviezen 56. World Present, Roermond pakketten Miniatuur-auto’s De totale waarde van deze prijzen bedraagt We schreven reeds eerder over de Nat. Rode Kruis puzzeu waaraan ons blad deel gaat nemen. In dit blad kunnen we al een stroom van prijzen aankondigen, beschikbaar gesteld door het Nederland se bedrijfsleven. 1. Lissone-Lindeman, Den Haag 1 vakantiereis f 750, 2. Skil Nederland, Breda doe-het-zelf-uitrustingen 3. Sandvik Staal N.V., Schiedam 25 ex. handzaag 4. Produksch. Pl.vee en eieren, Zeist, 52 kalkoenen 5. L. P. Uyttewaal B.V., Ter Aer 50 trays 6. Zanker Nederland B.V. Woerden, 3 wasdrogers 7. Irisette, Barneveld 6 donsdekens 8. Utermöhlen N.V. Amsterdam 50 dozen T.C.C. zeep 9. Carmen Curler comp. Amsterdam 5 haarkrulsets, 5 Airbrush, 10 Carmen Autocurler m. 5 rollers 10. Uitg. Luitingh B.V. Laren Puzzel-woorden boeken 11. de Boekerij N.V., Baarn 100 boeken „Prins Claus” 12. Jan van Gool N.V. Amsterdam wollen JAGO-shawles 13. Revlon B.V. Amsterdam Eau de Toilette Spray 14. Van Weeghel B.V. Zwolle aanhangwagen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1