„Van Workum tot Wladiwostok öf Zo doet hij, Nico Verhoeven 5 bondsspaarbank bolsward 8 Bi 99 Hoge rente veilig en altijd dichtbij inee Fan stêd en lan STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND poollucht St. Nicolaas nam I A te» f 112e JAARGANG No. S3 DINSDAG 20 NOVEMBER 1973 Advertentieprijs: 22 ct. per mm. Wymbritseradeel. Branbander Tegenstrijdigheden tieren „BOALSERT HAW IK LEAF” Geen platgetreden paden en Sporen Sporen van dit alles vindt u in zijn werk r Ingeat. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag i i i Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wtg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bij een impressie van Bolswards stad huis met daarnaast het gebouw van de Openbare leeszaal en bibliotheek, deze woorden: Telkens boeit ons weer de aparte manier van zeggen, zoals: Tenslotte nog de tekst bij een getekend gedicht, dat speciaal voor deze expositie Eerst goede kerst, dan drie Koningen Tenslotte komt de dood van Pasen Een kruis, waaraan rozen bloeien. Van alle wimpels woeien de vlaggen, Uit alle huizen keken de ramen In alle mensen leefde een trots op Hoog als de toren en klein als de stad Naast het stadhuis was de fotowinkel, In het stadhuis was de burgemeester, Op het stadhuis stond het bed En de zon scheen boven de bibliotheek. Hanen van herfst in alle tuinen tuiten, Wie nu het rijwiel van de dageraad bestijgt Hij vindt geen warme bakker buiten De voorhang is gescheurd, het is te laat om nog een deur te sluiten. In het gasbedrijf hangt de geur van nutswerken, zonder soulaas. geschreven had kunnen zijn, nl. het slot van een doldwaas-doodernstig stripver haal voor volwassenen: (1616). In bytsje sjerpstrike koe Boger- man wol, mar forjit net, dat hearde ek by de hoflikens fan dy tiid. Hy (doe al dümny to Ljouwert) bigjint dyn taspraek sa: Hwat jowt it dat der mear hea is as edels tien? Is it net better in lyts tal goede scan nen to hawwen as in mannichte for- kearde? De stoppel keart de loge fan it fjüt net. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 wol oare i gezinsbank zonder winstdoel Bolswards Nieuwsblad En de markt fluctueert En zo de zee En zo de mensen Vandaar dit wijdbeense lied van bitter vrucht uit warme landen. Prikbr. huivert. En zo doe ik, Nico Verhoeven. Ja, zo doet hij, Nico Verhoeven. Hij doet veel meer. Hij experimenteert nog steeds Met verf en inkt. Maar ook met goud- brons of zilverglans. Met drukletters soms. Met scheurwerk. Met engels, als Ut dyselde foarrede ta bislüt noch in pear willekeaurige sitaten, dy’t sünder mear wol tsjinje kinne soene yn üs ru- brykje fan Gabe Skroar en dy’t it üs wol oannimlik meitsje, dat dümny Johannes Bogerman immen wie, dêr’t graech nei harke waerd en dy’t as kansierredener in goede namme hie. Hjir folgje de bi- doelde ütspraken: Yn dizze rubryk is langlêsten omtinken frege foar in hiel aparte Boalserter: ds. Johannes Bogerman. Letter is der op in oar plak yn dit blêd in rige artikels oan him wijd. Wy ha der noch al hwat re- aksjes op hawn. It die bliken, dat it feit, dat Bogerman - as sadanich yn it alge- mien wol bikend - in Boalserter wie, foar de measte lêzers hwat nijs wie. Dy hiene dan net it fotoboek „Boalsert bi- sjoen en bisongen” bistudearre, hwant dêrre wurdt al fan him siteard hwat hjir nou dizze kear as motto boppe stiet. Omt guon der om fregen, wolle wy hjirre de searje artikels oer Bogerman ófslute mei him seis oan it wurd to litten of oaren, tiidgenoaten, oer him, sünder der seis folie mear kommentaer oan ta to foeg- jen. Yn „Paden fan Fryslan”, samle tek sten fan Dr. G. A. Wumkes (diel III, A. J. Oslnga, Boalsert, 1942) steane dér treflike foarbylden fan. Dr. Wumkes hat de oarspronklike teksten, fakentiids skreaun yn it Jatyn, dat binammen Bo german as taelfenomeen linich ófgyng, oerset yn treflik frysk. Alderearst dan eat üt de oanspraek fan Bogerman ta de grytmannen fan Easter- en Westergoa Zijn techniek en he* werken vallen nie‘ brengen. Zijn cc dan velen boeien zovele vraagte’ van het intie’ huislijk: Wa thee?) maar „Lyk as de moanne, al nei’t hja fan de sinne biskynd wurdt, by tiden fol is, by tiden öfnimt, ja wol fortsjus- teret en omhegen nei de himel Ijoch- tet, sa giet it mei Gods tsjerke op diz ze wrald. Hwant altomets iepenbieret hja har hearlik en sierlik, stekt hja in banier op en lit it findel fleane ta ea- re fan har kening Jezus Kristus, j’tn- Us lan stiet to bloeijen fan rykdom en goede frede, ek mids de lange en swie- re oarloch, dy’t oars in pronkhöf wit to foroarjen yn in wyldernis. De brokaten mantel; Torso van de tijdgenoot; Voorjaarsgewei; De eendere dingen Printoezie. En zo werd J. Pikbroek een rechtse figuur het nederlands te kort schiet. We hopen straks nog eens in het Fries. Hij heeft tenslotte een cursus „Fries voor niet Friezen” gevolgd. Het Friese dichterdom, welhaast uitgezongen over het „swiere fé yn griene greiden” over de „moarns- dize en it kimeljocht” zou best eens een frisse injectie kunnen hebben. Gerard van het Reve, die hij eens naar Greon- terp haalde is al lang weer zuidelijker streken gaan opzoeken. We hopen dat Nico Verhoeven nog wat in het noorden blijft. Toen we kwart voor drie j.l. zaterdag Bolsward vanuit richting Workum naderden lag Bolsward te zonnen in gezeefd zonlicht, terwijl rondom de stad het wolkendek alle fleur wegnam. Bij Spreeüwenstein zagen we de stoomboot en iets roods. In Bolsward werd een Ut dizze sitaten (lyk as ek de noch kom- mende hwat bikoarte en forienfaldige, hwant men spriek destiids noch al wiid- weidich en theatrael)) docht bliken, dat Bogerman bihalven syn godtsjinstich „engaezjemint” ek nasjonael, yn dit ge- fal Frysk nasjonael, bisiele wie en om dy reden yn dit Fryske hoekje wol neamd wurde mei. Hy koe it derby ek „moai” sizze, hoewol ek wolris „moai opsizze”, hwat nei hielendal itselde is. Fan dat earste in foarbyld üt syn foarrede by de troch him oersette „Catechismus van der Jesuytensecte ende leere”, to Ljouwert printe by Abreham van Rade yn 1608. As er ütlizze wol, dat it alle ding, ek dé tsjerke, de iene kear mear foar de wyn giet as de oare kear, docht Bogerman dat mei dizze wurden: Hij is tegelijk gecompliceerd én de een voud zelve, verhullend én doorzichtig, van een beangstigende ernst én van een onverwachte humor, hij weet van ziels ontroering én van binnenpret, is univer seel én heeft oog voor het detail, wil auditief worden benaderd én visueel, heeft kasten vol wereldliteratuur, maar verheugt zich over de geboorte van een nieuw fries boek. Het verbaast ons al lang niet meer, dat in zijn woning een origineel houtgesneden, oosters religieus beeld hangt én een van de gekruisigde Christus. Nico Verhoeven zou een vat vol tegenstrijdigheden zijn, als daar niet was een berustende wereldwijsheid, die dit alles overkoepelt en samenbindt En toch is het geen man van berusting, eer der een rusteloos iemand, bij al zijn ide alisme een doodnuchter mens. Hij weet van zoeken, ook van strijden, maar het doldrieste heeft plaats gemaakt voor be spiegeling. In een gesprek bekende hij het ons eerlijk: „Toen mijn eerste gedich tenbundel verscheen, verwachtte ik niet anders, dan de wereld zou er door ver anderd worden”. Nu weet hij wel beter. Zijn werk mag dan ergens revolutionair zijn, tekenen of niet tekenen, zwijgen of dichten, de herfststormen komen tóch, en de postbode, en de griep en de autovrije zondagen. Maar wat een innerlijke rijk dom desondanks de moed te hebben dóór te gaan. Hij (o.a. adviseur van de minis ter van CRM) is erg westers, zeg maar Haags en Amsterdams georiënteerd, maar evenzeer gesetteld in Fryske groun. Hij leest De Tijd, maar spelt ook wat geschreven staat bij onze „Foto’s van de week” en in „Fan stêd en lan”, hij is op en top een randstadman, maar evenzeer Bolswarder, daarbij Fries met de Frie zen. schimmel naar het Plein 1455 geleid. Het dier kreeg weinig aandacht want alle belangstelling concentreerde zich bij het Kruiswater. Hier was de joyeuze intocht aanstaandde, het jaarlijks verrijkend hoogtepunt. Helaas was het winderig en koud en de glimlach van de zon ver anderde alras. Enorme belangstelling van veel sneller kloppende harten. Kinderen op schouders gehesen om toch alles maar goed te kunnen zien. Inder daad Oranje-pieten, zij het dan niet van gezicht, toch van pakje. Bijna een elftal en wat een gratie. De Sint was duidelijk alwéér een jaartje ouder, maar desondanks straalde jeugdig zijn gezicht bij zoveel adoratie. In het stadhuis steeg de spanning met de seconde. De voet stappen van de schimmel klonken reeds op tegen de gevels van de Marktstraat en nog was de burgemeester niet op het appel. Loco burgemeester W. Wielsma keek bezorgd op zijn horloge. Maar overigens geen seconde telaat en dat was maar goed ook - daar waren zij, de Sint trer ener - en de burgevader ter andere zijde van het bordes, in een nek aan nek race in een kamprit. De begroeting was allerhartelijkst, na een weerzien na 365 dagen. Kindervreugde alom. Olijke pieten zwaaiden de maat of maakten de dolste capriolen. Het geldof in de Sinf en zijn knecht werd weer danig versterkt De toespraken waren even kort als krachtig en hiermee werd veel kouvatten voorkomen. Een aparte vermelding verdient het feit dat zelfs in Spanje Sinterklaas het Hark en Sjoch bericht had gelezen, dat bode Meinema Bolsward gaat verlaten. Hij kreeg een speciaal cadeau. Wie volgend jaar de deuren voor de Sint zal openen? Dit ligt nog in het verborgene. Niet het feit dat er te Bolsward enorm enthou siasme was en de aanwezigheid van Sint en de Pieten de volgende morgen door goede gaven in de schoen, een bewezen zaak was. In september 1973 Toen het regende op de Friese, meren En elders! Van Workum tot Wladiwostok Overal waar vis geruild wordt voor ander vreten Versehijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonser adeel, Workum en „Der sitte ünder jimme, hearen gryt mannen, ytliken, dy’t om har alder- dom earweardich binne, dy’t yn swie re roerichheden fan dizze tiid har hal- den en droegen hawwe as ünforfearde foarstanners en fordigeners fan de f rij heit fan dit lan en fan de griffor- mearde religy en har forneamd mak ke ha troch har tsjinsten oan tsjerke en steat, mannen fan glanzgjend kom- óf en biklaeid mei de oansjenlikste amten en weardichheden, yn eare fan wegen har brede geleardens, wize steatkunde, ünkrükbere trou en stran ge seden”. Ztjn doopceel is al meermalen gelicht, zjjn kunst belicht. Letterkundige noemt h(j zich nog bjj voorkeur. Geboren in het Brabantse Vught, toen deze eeuw nauweiyks een kwart van zyn loopbaan had voltooid. Nog geen Abraham gezien dus, maar wel licht kalend (al lang) en omgeven met een zekere wüsgerigheid, een ouder ie mand waardig. In feite nu meer dichter-tekenaar, die zoals eerder gezegd, streeft naar een nieuwe éénheid van woord en beeld, naar een direct aansprekende taal, die aan het onbevangen kyken prioriteit geeft boven het verstandelijke lezen. Zjjn gedichten zijn wel moderne mystiek genoemd, zyn tekeningen zyn dat ook, ade men dezelfde geest. Dichtwerk verscheen reeds van hem sedert 1948, toen de Sturm und Drangperiode nauweiyks achter de rug was, als beeldend kunstenaar trad hy „pas" in 1967 naar voren, toch ook al weer een 6 tal jaren geleden. Hy was toen om met Paulus te spreken, een man geworden, maar behield het kinder lijke: de onbevangenheid, de verwondering, het geloof in het goede, het schone, het ware. Nico Verhoeven is niet iemand, die bij voorkeur platgetreden paden bewandelt maar komt veeleer over als een oor spronkelijke geest. De titels van zijn ge dichtenbundels, ronduit stuk voor stuk vondsten, bewijzen dat reeds: Nu mag u best zeggen dat dit maar larie is en dat een vlag natuurlijk waait van een vlaggestok en niet van een wimpel, dat er vanzelfsprekend geen bed op het stadhuis staat en er nog veel meer geks in dit gedicht staat, maar doet u dan dan ook eens de moeite dit poëm luid (ook weer niet te luid!) te lezen, liefst een beetje dromerig, meer met het hart dan met het hoofd, met het gevoel dan met het verstand. Het gaat hier immers niet om het inhoudelijke, maar om de klank kleur en het ritme, zoals het in de bij behorende tekening ook niet gaat om perspectief of constructie, maar om de beweeglijkheid van het lijnenspel. Soms is een gedicht gewoon een beetje absurd, onreeël, maar juist daardoor visionair, beangstigend soms: meroan waechsjend en bloeijend, in wünder pronkhöf allyk en har swiet- rook forspriedend oer alle omlizzende lansdouwen. Somtiids lykwols forliest se har uterlike glans, wurdt skrael en spjochtich lyk as de beammen by ’t winter. Ja, it bart, dat hja har tapiten en seamen safier opróllet, dat hja foar minskene eagen liket to fordwinen en mei har Ijocht suver en allinne yn it forhoalene skynt.” dat momenteel te Workum in Galerie Noard is geëxposeerd. Nu heeft niet al leen de visuele mens een kans, ook de auditieve. Tekeningen worden er ver klankt, woorden tot gestolde symboliek. Het zou ons te ver voeren elk werkstuk te bespreken. Bovendien is er morgen (woensdag) in de Bibliotheek te Workum een culturele avond aan dit werk gewijd (met dia’s). Misschien kunt u er nog bij (even bellen naar 05151-1422). Hier slechts een paar proeven: Bij de eerste tekening lezen we: Oant safier hwat losse ütspraken fan in Boalserter, dêr’t wy dochs wol hwat greatsk op wêze meije. In oare kear „eachgetuge” forslach fan Prins Maurits syn forstjerren en oer de krityk op Bo german syn dwaen en litten, hwant net allinne, fijannen hied er ek. De Branbander (gastvrij, humorvol, ge zellig, meelevend) verloochent zich niet in Nico Verhoeven. Hij gaat zelfs een beetje prat op zijn zuiderlingsschap, maar voelt zich desondanks hier thuis in het hoge noorden. Friesland werd zijn tweede vaderland. Eerst jaren in Greon- terp met een wijd uitzicht over de grei den, onder het dagelijks vertrouwde An- gelusgelui van buurman Lolkema, nu in een grachtenhuis aan de Kleine Dijlak- ker te Bolsward met het uitzicht op nieuwbouw in oude trant (restauratie heet dat tegenwoordig), waaraan hij da gelijks plezier beleeft en waarbij hij niet nalaat de bekwaamheid van de vaklie den te loven en te prijzen. Wij achten hem in staat de steigers te beklimmen, een praatje met de bouwlieden te gaan maken en hen uit te nodigen tot het drin ken van een glaasje om zo vanuit zijn vensterraam de door hen gewrochte hals gevel ook eens op een afstand te bekij ken. Bogerman forienfaldiget de saek hjir fansels wol hwat, as er seit, dat Boalsert, syn heit, doe’t dy as dümny üt Kol- lum fordreaun wie, minlik opnommen Geschilderd portret van Nico Verhoe ven, vervaardigd door Judith Boer. Nou dêrre koene de grytmannen it dan wol mei dwaen. De grytmannen wiene hwat wy nou neame soene de boarge- masters fan de plattelansgemeenten. Fa kentiids wiene it de eallju, de lanjon- kers en it amt bleau fakentiids yn de fa- mylje. Dêr fandinne it „glanzgjend kom- óf”. Nei boppesteande oanhef wurdt Bo german dan efkes persoanlik as er sei: „Oan forskate fan jimme haw ik tige forplichting troch jim tagedienens en troch jim tsjinsten en woldieden oan my en myn heit. Oan somliken bin ik forboun troch omgong en bannen fan freonskip. Boalsert haw ik leaf, net al- allinne as it plak, dêr’t ik great brocht bin en ünderrjochte, mar ek omt it üs heit, troch in fijannelike ynfal üt Kol- lum wei fordreaun en biröve fan syn bisit, minlik ynnommen hat en syn trou en hillich tsjinstwurk, it gearbrin- gen en hoedzjen fan Kristus keppel mids de swierste tiden, yn tankber oantinken haldt; en omt it stoflik oer- skot fan üs beppe en myn broer bi- warret oant de dei fan ’e opstanning,” De mannichte bistiet net yn de man nichte fan it tal, mar yn de weardije fan de deugd. Sjugge jimme net, dat it better is ien geef skiep to hawwen as tsien tüzen, dy’t rudich binne? hat. Wy ha ommers sjoen, dat dy earst yn Emden forkeard hat en yn letter jierren yn plakjes dêromhinne dümny west hat. Mar Bogerman slacht dy epi- soade mar oer en grypt syn heite kom men nei Boalsert oan om syn selskip yn it sintsje to setten: wereldwijde. Zijn aandacht omvat niet enkel Workum, maar reikt tot Wladi wostok. „It soe der net op troch kinne as ik de lof fan jimme, dy’t de heiten fan dit lan binne en myn biskermers, dy’t ik leaf ha, earje, bi wünder je, stilswij- end foarbygyng. Ik bitsjügje hjir dan ek de tankberens en de earbied, dy’t ik jimme skuldich bin en ik biswar jimme, dat jimme, heecheale hearen, myn earbied oannime wolle. Wol nea talitte, dat de frijheit fan it heitelên, dy’t mei bloed bitelle is, noch troch de foks, noch troch de liuw üt jimme rjochterhan weiskuord wurd om jim me, Friezen, mei gewelt of mei slüch- slimmens to fieren yn ’e wreedste slavernij”. esultaat van zijn Ier één noemer te micatievorm mag .deren plaatsen even Zijn werk heeft iets uuiselijke Nico is erg il het zijn: koffie of gelijk ook iets van het '4' &W+

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1