Aspecten de oliecrisis inter van nationaal gezien Gade SKroar Man, Man, wat een kollektie! Nappa en Suède HÏHHI i/l I AAI ,De MEa! Gadaffi wil wapens en Joden naar landen van herkomst allen naar.... Bolswardse schilders es MODE COMPLEET VOOR VADER EN ZOON Kom maar kijken of 't waar is, bij Zilveren filmpj STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND met primeur in „De Tille” f- ^3% '12e JAARGANG No. 94 VRIJDAG 23 NOVEMBER 1973 Wymbritseradeel, ZIE ADVERTENTIE: Rusland en de olie Mi d den - Oosten - crisis Verzoening. Enkele punten Wapens voor olie Koeweit Alternatieven üs hjoed to sizzen Tofolle wyn dóvet de flam. *7 BOLSWARDS Advertentieprijs: 22 ct. per mm. Inges, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag 3e week nov. 1948 het naieve, lijkt het niets te verhullen, bij nadere beschouwing krijgt het toch ook een ander aspect. De pop heeft iets van het intieme, maar als masker funge rend kan er toch ook een ander leven achter schuil gaan. Het werk van Judith Boer is uiterst vriendelijk en lief, maar plotseling ontdekken we een engagement dat hevig schokkend kan werken. Zoals achter een Japanse pop schuilt achter haar werk een zeer intense wereld, die zich niet zonder meer zelfs niet via deze vriendelijke presentatie prijs geeft. Daarbij komt dat het werk soms zwaar is van mystieke symboliek b.v. nr. 23: De heilige stier, nr. 25: De Madonna met de wereldbol. Wat niet weg neemt dat het af en toe ineens op ons overkomt als van meer anecdotische aard, soms met een vleugje humor: (nr. 16: Het nar renschip, nr. 17: Het bruidspaar, nr. 6 Acrobaten, nr. 18: Twee dansers. Wij zijn blij, dat Friesland van dit werk de primeur heeft. Dit had haar Friese beppe Gepke nog eens moeten beleven! „Sa h fanke dochs, men soe sizze!” De Arabieren zijn - zo lijkt het - weder om verslagen. Vooralsnog kan Rusland niet de opening van het Suezkanaal for ceren die dit land toegang zou verschaf fen tot de Indische Oceaan zodat zijn vloot China van de andere kant kan bedreigen en het de olietoevoerwegen als drukmiddel op het Westen en Japan kan gaan beheersen. Wèl zijn de Arabie ren nog afhankelijker van Rusland ge worden. En zo zal Rusland op den duur zeggenschap kunnen krijgen over waar de olie naar toegaat. Een machtig wa pen! Nog erger dan een lang voortslepen van de huidige impasse is het als de oorlog opnieuw ontbrandt. Dan zal de wereld wederom aan de afgrond van nucleaire confrontatie van de supermogendheden komen te staan. Het is dringend nodig om de hele situa tie opnieuw onder ogen te zien. Wij moeten hard werken aan altematie- we energiebronnen: nucleaire electrici- teit, overschakelen op aardgas, vergas sing van kolen en misschien zelfs zon energie. Tegelijk moeten we naar nieuwe oliebronnen zoeken. We moeten ons in stellen op een onbeperkte tijd van ver minderde toevoer van olie. Met practi- sche plannen in de hand kunnen we de Arabische landen proberen te overtuigen dat een lange productiebeperking hun Libische kringen in Parijs hebben al ge zegd dat Parijs in principe de verkoop van offensieve wapens aan Libië zal toe staan om zich verzekerd te zien van de aanhoudende aanvoer van Libische olie. Ook wil Gadaffi Pompidou een plan voorleggen voor de vorming van een Verenigde Palestijnse Staat, waarin zo wel Palestij nen als Israëli’s die al voor 1948 in Israël woonden een onderdak moeten vinden. Alle joden die na 1948 naar Israël emi greerden zouden naar hun land van her komst moeten terugkeren, aldus het plan van Gadaffi die zich in deze geest al eer der heeft uitgelaten. emoties bevangen mens individu collectief irrationeel handelt. In het Midden-Oosten heeft mei wijsheid gefaald. Ook in onze El raadskamers schoot menselijke l ning tekort. Het onderstreept de zaak dat wij allen, maar zeker oo regeerders, moeten zoeken naar wijsheid en dat we tevens ons 1 toeleggen op de kunst om moeilijl tige dwarsliggers, nationaal en nationaal, te veranderen. Te koop keurige z.g.a.n. moderne twee ling kinderwagen. H. Bergstra, Parrega. De gemeente Wonseradeel verkoopt te Burgwerd 4000 m2 aan het RK kerkbe stuur te Burgwerd voor het bouwen van een Kapel. 4 pond mooie schol f 1,Stokvis en zoute vis. Bosma’s vishandel, Bolsward. Op het geitenweitje staat het kleine geitje bij de grote geit, Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartarf (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vitg. A. J. OSLNGA b.v, Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 at 2385 (05157), Ondanks dichte mist boekte de auto markt een record aanvoer. Dankzij de ordemaatregelen, kwamen er geen inci denten voor. „SA’N FANKE DOCHS, MEN SOE SIZZE!” BOLSWARD Bolswards Nieuwsblad Een woord dat niet goed ligt i larisatietijd. Toch is het een weg. Duitsland en Frankrijk 1 aartsvijandschap neergelegd, van Tunesië en Marokko met Frankrijk is er eveneens. Het zou kunnen gebeu ren tussen Arabieren en Joden die het hoofd buigen voor de God die beiden volken aanbidden en die de mensheid op roept tot sjaloom (Arabisch: salaam), vre de in rechtvaardigheid. de problemen van de Palestijnen te ver lichten? zo vroeg een commentaartje in ons ochtendblad. Zij hebben deze Arabi sche broeders totaal aan hun lot over gelaten, hen alleen als vuistpand tegen Israël gebruikt en geen cent, maar dan ook geen cent van hun rijkdommen aan hen besteed. De olieminister van Koeweit, dat vol gens de laatst bekende gegevens 100.000 inwoners telt, (dus een vijfde deel van het aantal inwoners dat de provincie Friesland telt!) is door de VPRO via de AVRO in de gelegenheid gesteld, met op vallend weinig tegenspel, zijn mening over ons land te geven. Nederland had zelf jarenlang onder de Duitse bezetting geleefd en moest zich maar eens inden ken wat het betekende dat Arabieren onder zionistische bezetting moesten le ven, luidde de redenering van de minis ter. Het werd ons allemaal als zoete koek opgediend en wij moesten maar de ver gelijking slikken tussen de meedogen loze bezetting door Duitse terroristen, die ook nog eens 90.000 Nederlandse joden naar de gaskamers hebben gezonden, en de stichting van de staat Israël, waar, na de heftige vervolgingen van de twee de wereldoorlog, voor de joden van de wereld een eigen plaats onder de zon werd gezocht. De stichting van de staat Israël heeft ertoe bijgedragen het probleem van de Palestijnen te scheppen. Maar wat heeft Koeweit en wat hebben de Arabische olie-miljonairs gedaan om West-Europa (dus: de EEG) moet tot elke prijs komen tot een eensgezind stand punt gericht op verzoening in het Mid den-Oosten. De gezamenlijke oproep der „negen” aan beide partijen om terug te keren tot de bestandslijn van 22 okto ber is een begin in deze richting en het gezamenlijk pleiten voor onderhandelin- gen eveneens. Alleen als Joden en Ara bieren elkaar vinden zal het mogelijk zijn de gevaarlijke betrokkenheid van nucleaire mogendheden terug te drin gen. Alleen dan kan Israël rekenen op veilige en gegarandeerde grenzen. En wie voor verzoening wil opkomen, mag niet partijdig zijn. Onpartijdigheid sluit geen sympathie en meegevoel uit. Wij voelen voor Israël. Maar dit mag ons niet verblinden voor het feit dat ook de Ara bische landen een stuk gelijk aan hun kant hebben. In de Eerste Wereldoorlog hebben de geallieerden immers beloften gedaan aan hun Arabische bondgenoten die ze niet gestand hebben gedaan. En Israël is in het leven geroepen ten koste van Arabisch grondgebied. De traumati sche ervaring van de jodenvervolging en de bijbelse landbelofte die voor ons Is raël tot een vanzelfsprekendheid maken, worden door de. Arabieren heel anders aangevoeld. Israël kan en mag niet wor den weggevaagd. Maar alleen door ons in te leven in de gevoelens en argumen ten van de Arabieren kunnen we mee werken aan de verzoening die uiterst dringend is. Het is zacht, vol rondingen, niet hoekig, scherp, barbaars, maar veeleer beschaafd, aanvallig, lief en daarbij vooral ook echt menselijk, een beetje weemoedig soms (nr. 3: Weemoed, nr. 5: Sombere moe der met kind, nr. 11: Het afscheid, nr. 12: In memoriam, nr. 22: Allerzielen, nr. 24: Sombere mei). Deze weemoed is niet me lodramatisch, noch wanhopig,wel diep gevoeld, met warme tinten, echter weer niet zonder tegenlicht, zonder een hoop vol accent. Menselijk ook in feite: er ko men op practisch alle schilderijen en te keningen mensen voor. Geen schriele, schrale, karikaturale en met misvormde ledematen, maar met volle, blozende, ge zichten, met ook soms haast mollige voetjes, met iets van kinderlijke on schuld. „Popperig” noemde Nico Verhoe ven deze kunst ergens. Niet zozeer in de zin van pop-art of - ander uiterste - van een kinderlijkheid, maar in de zin dat zich achter de soms ook wel wat stereo type strakke gezichten toch een andere wereld verbergt. Judith Boer, geboren in Batavia (Dja karta) en officieel in de burgerlijke stand Valeska Judith Satsuki (vandaar de V.J.S. voor haar naam in het tele foonboek) had een Japanse vader. Haar werk heeft onmiskenbaar een Oosterse inslag. Zoals in alle culturen, vooral echter in de Aziatische aan poppen een grote plaats is ingeruimd, heeft ook haar werk deze tendens. Een kind kan een pop een eigen leven geven. In het oosten is een pop ook vaak een masker, waarachter zich de echte mens verbergt. Is het werk van Judith Boer eerlijk, schijnt het in eerste instantie ongecom pliceerd, hier en daar zelfs met iets van van Europa met betrekking tot het ge heel of gedeeltelijk afsnijden van de energiebron waarvan zijn welvaart gro tendeels afhankelijk is. 2 De felle emoties pro- en contra-Israël, pro- en contra-Arabieren die het con flict heeft opgeroepen. 3 Het feit dat tenslotte toch het hemd nader is dan de rok: behalve het dicta toriaal geregeerde Portugal wilde geen een Westeuropees land Amerika helpen om Israël te behoeden voor uitputting ondanks het feit dat de meeste West- europese landen eerder voor dan tegen Israël zijn; voorts het gebrek aan soli dariteit van de EEG-landen inzake de boycot tegen Nederland. Verbijstering, emotionaliteit en eigen belang zijn slechte raadgeefsters in een tijd van crisis. En in een crisis zitten we, een crisis die zich weleens evenlang kan voortslepen als thans het Suezkanaal ge sloten is. Alle geruststellende en ver goelijkende geluiden kunnen achteraf be keken uit den boze blijken te zijn. Drie aspecten van de crisis in het Mid- den-oosten springen in het oog, zoals wij instemmend citeren uit N.W.N.: 1 De verbijstering en onvoorbereidheid de romantiek zou dan vrijwel kompleet zijn geweest. Oud bolswarders, die de stad reeds lang hebben verlaten, zullen evenwel verbaasd staan kijken naar deze vlakte. Immers hier was voorheen de gribus van de Grote Kampen met al het lief en leed hieraan verbonden. De foto is, zoals u zult hebben begrepen ook ditmaal van de heer Elzinga. en winkelpanden, een geheel ander beeld zou het zijn geweest, als voor deze kerk (rechts dus, n.l. op het westen) een toren geplaatst zou zijn geweest. Als u zich die toren even denkt, zou de kerk ook meteen veel forser lijken. Sprak het vorige artikel van een torentje (eigenlijk een houten optrekje) een echte toren heeft de kerk nimmer gehad. Dit paste niet in de stijl van de minderbroeders, die eens deze oudste kerk van Bolsward bouwden. Fototechnisch geven de boom en het wandelend jongetje op het Bolwerk een aardig perspectief. Jammer dat op het moment, dat de foto werd gemaakt niet het versje gold: Evenals de vorige week ook nu weer een foto van de Broerekerk als objekt. In beide gevallen is bewust voor een an dere benadering dan de gebruikelijke het front) gekozen. Enerzijds met de be doeling deze kerk ook eens op een andere manier in het middelpunt van de (foto)belangstelling te plaatsen, ander zijds om het kontrast tussen „heel oud” en „heel nieuw” te accentueren. Heel nieuw: op deze foto de brandweergarage (op de vorige de achterkant van het winkelhuis van de ■heer Muizelaar) De (uitvoerige) toelichting van de vorige keer is voor het grootste deel opgesteld uit citaten, die ieder voor zich ook heel oud en heel nieuw zijn, een goede manier om de cultuur-historische waarde van deze kerk en zijn aktuele problematiek weer te geven. Deze foto laat alweer de Broerekerk zien, zoals men deze zelden ziet. Loopt men n.l. in de Jongemastraat, op de kade of een van de trottoirs van de Sne- kerpoort, dan wordt het zicht op de kerk door de hoge straatwand ter plaatse weggenomen. Deze foto is gemaakt op het Hoog Bolwerk. Ziet men de kerk nu flink oprijzen uit de omringende woon- Y er schijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Heimaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Het sympathieke kinderportretje „Fabri- ce”, waarvan hier een foto, opent de rij van bijne 30 werkstukken, meest olie verven, die momenteel door Judith Boer (Kleine Dij lakker 27 Bolsward) te Leeu warden in de galerie De Tille (Wirdu- merdijk) worden tentoongesteld. Het is haar zoontje, grootogig, een beetje dro merig misschien. Ingrediënten als bloem ei, schelp, evenzovele elementaire gege venheden die het leven verbeelden, zijn er aan toegevoegd en plaatsen het kopje in een meer universeel kader, geven het een ongewoon perspektief. Nico Verhoe ven, die de expositie j.l. dinsdagmiddag opende, noemde deze een primeur voor Friesland'. Immers zoveel schilderijen van Judith Boer waren nimmer bijeen in een eigen tentoonstelling, die hij ken schetste als een picturale vertolking van een literaire verbeeldingskracht. Inder daad heeft het werk van Judith Boer iets dichterlijks. Soms onleent zij de ti tels ook letterlijk aan de poëzie zoals b.v. „Achter alle ramen blikken meisjes uit het kille bruidsbed van de dag” (een dichtregel van Hans Vlek bij een pente kening). Het werk van Judith Boer (ver geef ons de woordspeling) is allerminst boers. Het tegendeel is juist het geval. hoofdwelvaartsbron weleens ever bodig zou kunnen maken als hel kanaal thans is voor Europa en ka. De plotselinge doorkruising van d tinationale wereldstructuur door nalistische en ideologische ontwi gen zou ons te denken moeten Ook de EEG-Iandbouwpolitiek g; van uit dat er een internationale neel en voorspelbaar handelende is. Ook die zou door ideologische tionalistische gebeurtenissen 1 worden verstoord. Integratie en merciële rationaliteit zijn belan zaken. Maar regeerders moeten re We hebben een schoolmeester gekend die moeilijk orde kon houden. Had hij de ene hoek van bet lokaal weer stil, dan begonnen achter zijn rug kinderen in een andere hoek weer lawaai te maken. Is ook de wereld niet zo’n schoollokaal. Nauwelijks is het stil in het midden oosten of er is weer opstand in Griekenland. Dan hier, dan daar barst er een bom, zal het ooit anders worden. Toch is de oliecrisis en wat daar aan vast zit nog allesbepalend. Opvallend is b.v. het bericht dat Gadaffi die zijn eerste bezoek aan een Westeuropese hoofdstad brengt sinds zijn machtsovername in 1969, de Franse president om offensieve wapens wil vragen, o.a. om vliegtuigen van het type Mi rage. De Mirages die Libië nu bezit, zijn alleen geschikt voor defensieve taken. Ook zou Gadaffi, met als stok achter de deur een verdere bespreking van de olieuitvoer, opheffing willen van het Franse wapen-embargo naar de strijdende Arabische partijen in het conflict met Israël. Hwat hat wan

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1