gaat Bolsward verlaten Op praatavond „Bolswards de week Foto van Gabe Skroap Wethouder P. A. C. Brandsma Historie” II 4 1P Mis Stasis ■I Raad had de lommert meer lief dan de lombard Waarom veranderingen zo „liefdeloost f STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. -•’i il' few VRIJDAG 30 NOVEMBER 1973 112e JAARGANG No. 96 Begroting 1973-1974 Muziekschool Apotheek Ingekomen stukken P. A. C. Brandsma renteloos voorschot aan a. Mooi maar moeilijk tig aanzien dit knusse straatje er door 5a 5b Praatavond Staartje b Mandaat St. Jozef Straatnamen Rekening-courant 1974 Beschermd stadsgezicht Liefdeloos Kasgeldleningen 1974 Zondebok Verhuur visrecht Eervol ontslag Schoolzaken Het kan verkeren Vragenstroom Hwat hal üs hjoed to sizzen Wijziging aardgastarieven Needsaek is de mem fan de ütfiningen. Advertentieprijs: 22 ct. per mm. Inges, mededelingen dubbel tariM Contractprijs op aanvraag Bolswards binnenstad moet leefbaar blijven. En Bolswards binnenstad moet zijn oude karakter bewaren. Deze twee bijna tegenstrijdige eisen hebben maandagavond in De Doele tot nogal emotionele discussies geleid, waaruit in ieder geval één ding heel duidelijk en overtuigend bleek: de Bolswardse burgers beginnen per soonlijk betrokken te raken bü wat er met hun historische unieke stad aan de hand is. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vttg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 T«L 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Er was een opmerkelijk grote opkomst voor de „praatavond”, die georganiseerd was door de stichting „Bolswards His torie”. Die stichting bestaat al sinds 1952, maar leidde de laatste jaren een sluime rend bestaan. Haar aanvankelijke doel stelling, het beheer van een Oudheidka mer, heeft zij aan de gemeente uit han den moeten geven, omdat de kosten van bewaking en verzekering te zwaar ble ken. Maar daarna openden zich nieuwe perspectieven voor de stichting. In de af gelopen jaren heeft men oog gekregen voor de kostbaarheid van Bolsward als totaliteit. Het gaat nu niet meer alleen om het behoud van een zeldzame zilve ren beker, maar veel meer om de cul tuur van het dagelijkse leven zoals die tot uitdrukking komt in het stadsbeeld. Dat stadsbeeld is de laatste jaren ingrij pend aangetast. Daar is veel verontrus ting over. Men kon dat uit de vergade ring van alle kanten beluisteren. Niet al leen bij geheide heemschutters, die prin cipieel tegen iedere verandering zijn. Maar ook bij allerlei jongeren die zich afvragen: waarom hebben die verande ringen zo liefdeloos plaats? Jaarrekening Muziekschool Bols ward c.a. numentenzorg en de Bossche binnenstad vaart er wel bij. Zo moet het ook in Bolsward kunnen, aldus de heer Smaal. Bolsward komt onherroepelijk op de Mo numentenlijst! En in dit verband wacht de Bolswardse commissie voor de stads reconstructie een mooie maar moeilijke taak. Ds. Kreb toonde zich verheugd dat de stichting „Bolswards historie” toege laten is tot de besluitvorming in deze gemeentelijke commissie. Op die manier kan zijns inziens de inspraak van de burgers beter tot uitspraak komen. Som mige aanwezigen vroegen zich af, of dit ook werkelijk effectief zal kunnen zijn. Men bleef argwanend ten aanzien van de bereidheid van gemeentewege de gewone man echt bij dit denkwerk te betrekken. Men vroeg bijvoorbeeld aan het stich tingsbestuur: Wanneer de contribuanten vereniging van „Bolswards Historie” unaniem zou vinden, dat de parkeerha- ventjes voor hotel De Wijnberg geen goede reconstructie zijn van dat kleine intieme marktpleintje, zult u dat dan als zodanig doorgeven in de stadsreconstruc- tiecommissie? Hierna besluit de raad b en w te machti gen met enkele banken, in onderling overleg, het krediet voor in het jaar ’74 in rekening-courant op te nemen gelden vast te stellen met dien verstande, dat het totale krediet ten hoogste f 1.550.000 zal mogen bedragen. De raad besluit met ingang van 1 janua ri 1974 vast te stellen de gasprijzen, zoals Deze week komt de eer toe aan de heer L. K. Mol, dat hij zo attent was deze foto te maken van het Heeremahuis in de Heeremastraat dat pas is gerestau- Aan de Federatie Friesland van Sport- vissersverenigingen te Leeuwarden be sloot de raad te verhuren het visrecht in de Leeuwarder - Bolswardertrekvaart, van de grens van de gemeente Baarde- radeel tot het van Harixmakanaal voor f 40,- per jaar. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartad (btj vooruitbetaling) Giro 887926 6 a f 0,26 f 0,21 f 0,11 f 0,105 woning f 8.370,— 8.370,— 16.740,— Tariefklasse 1 2 3 Prijs per m3 f 0.0584 f 0.0557 f 0,0531 a b c heeft gekregen. Zo dicht in de buurt van de Broerekerk, waar men een museum van zal trachten te maken, vormt dit door firma Bleeker gerestaureerde pand een goede aanzet tot het behoud van oud stedentoon in dit stadsgedeelte. Bestuursvoorzitter Ds. H. Kreb had af en toe moeite de emoties uit de zaal tot redelijker proporties terug te brengen. Zijn vrees dat er weinig response uit de zaal zou komen voor het nieuwe stich- tingsdoel bleek bepaald ongegrond. De vragenstroom bleek haast niet in te dam men en de gedachtenwisseling moest tenslotte wegens het vergevorderde uur zelfs worden gekapt. Aan de heer Renze Meinema, geboren 18 augustus 1925 te Kollum, wonende te Bolsward, Kerkstraat 2, wordt ingaande 1 februari 1974 eervol ontslag verleend als bode-conciërge van het stadhuis. De raad had destijds de heer Meinema benoemd en diende dus ook het .ontslag te geven. Overigens behoort het bode- concierge-schap te ressorteren onder het secretariepersoneel, zodat b en w de bevoegdheid hebben te benoemen en dit niet door de raad behoeft te geschieden. ren bijdrage in het nadelig saldo is eveneens beneden raming gebleven, en wel tot een bedrag van rond f 8.700,-. Een en ander is mede een gevolg van een daling van het aantal leerlingen, af komstig uit deze gemeente. RAAD BOLSWARD Achttien, of eigenlijk 20 punten telde de raadsagenda dinsdagavond en het was al ruim 9 uur toen was men nog niet verder dan punt twee: Ingekomen stukken en mededelingen. Kreeg de vergadering een allerplezierigst begin met orgelmu ziek (gratis concert door omke Romke Jr.) van de heer Draaisma, er was nog wel geen geween, maar toch wel een sfeer van afscheid. Niet alleen werd eervol ontslag verleend aan gemeentebode Meinema, voor velen volkomen onverwacht kwam de mededeling dat ook wethouder Brandsma Bolsward zal gaan verlaten door een benoeming elders. De a.r. zal dus een nieuw raadslid moeten leveren en de raad een nieuwe wethouder. Op de lijst (een paar candidaten wegens overlijden of vertrek niet meer beschikbaar) komt in de eerste plaats als mogelijke opvolger voor de heer W. la Roi (leraar chr. mavo), mocht hij bedanken, dan wordt het itaej. Visser, (adjunct directrice Njjenhovc). 6. Buitengewoon onderhoud R.K. Kleu terschool. Een lange lijst ditmaal, die veel praat- stof bood en die puntsgewijs, werd be handeld. Eerst was er een lijstje van goedgekeurde raadsbesluiten en begro tingswijzigingen. 1. Verstrekken „Andante”. 2. Demping Makkumervaart. 3. Erug Eekwerd-Noord I 4. Verhoging straatbelasting. 5. Verhoging subsidie „Omke Romke” Vastrecht Prijs per m3 f 1,50 f 2,75 f 7,75 f 20,25 f 1,- per En zoals dat gaat: een zondebok was gauw gevonden. De kritiek op het ge meentebeleid was niet van de lucht. „Hoe is het mogelijk dat een gemeente zo hakt in zijn monumenten?” „Heeft de burger dan helemaal geen bevoegdheid om dit onheil te keren?” Sommige pes simisten vonden dat het reeds definitief te laat is, en dat Bolsward een aardig stadje was, maar dat is voorbij. Het geraamde tekort is slechts f 1.850,- (afgerond) hoger dan het geraamde te kort over het cursusjaar 1972-1973. Deze geringe verhoging ten opzichte van vorig jaar is een gevolg van een bij wijze van proef in te voeren nieuwe me thode van lesgeven t.a.v. het individueel onderwijs, terwijl eveneens een daling van het aantal leerlingen een vermin dering van lasten met zich mede brengt. De bijdrage van de gemeente Bolsward in het nadelig saldo ligt plm. f 6.000,- la ger dan de bijdrage over het cursusjaar 1972-1973. Dit wordt eveneens veroor zaakt door een verlaging van het aantal leerlingen. Met andere woorden: welk mandaat van de burgerij heeft in die stadsreconstruc- tiecommissie de man of de vrouw die daar zit namens de stichting „Bolswards Historie”? Ds. Kreb zei, dat de stich ting zo democratisch als maar mogelijk is zal optreden en echt de stem van de mensen wil vertegenwoordigen die Bols ward mooi, vriendelijk en levend willen houden. Het huidige bestuur, bestaande uit ds. Kreb, voorzitter, de heer R. Bosch secretaris, en de heer J. Grunstra, pen ningmeester, beschouwt zich slechts als een voorlopig bestuur. Het definitieve bestuur, dat met de. gemeente aan het werk moet gaan, zal in overleg met de contribuantenvergadering worden ge vormd en daarna door b. en w. worden benoemd. Het bestuur acht het van be lang dat de contribuantenkring zo groot mogelijk is, omdat daaruit het actief me deleven van de bevolking met de nieu we doelstellingen van de stichting spreekt. Die doelstellingen staan beschre ven in een huis aan huis verspreide fol der met aanmeldingskaart. Al heel wat aanmeldingen zijn bij ds. Kreb binnen gekomen en op de praatavond kwamen daar nog meer bij. Interessant is de binnengekomen gift van 55 gulden, overgemaakt door wijlen de „Commissie Rijksweg 43”. Die com missie ijverde indertijd, toen Rijksweg 43 werd gepland, voor het trekken van die weg door de binnenstad! Die com missie heeft zichzelf onlangs opgeheven en heeft het bedragje dat nog in kas was rouwmoedig maar tevens blijmoedig gestort ten behove van het nieuwe werk van de inspraakstichting „Bols wards Historie”. Het kan verkeren! Tevens wordt besloten b en w te machti gen ter voorziening in de behoefde aan kortlopend geld gedurende het jaar 1974 kasgeldleningen aan te gaan tegen het op het moment van het sluiten der le ning op de geldmarkt geldende rente- percentagen te bepalen, dat het totaal bedrag der onder punt 1 bedoelde kas geldleningen tezamen met de reeds in rekening-courant opgenomen gelden een bedrag van f 2.800.000,- niet te boven mag gaan. Het was goed dat burgemeester Mulder en een der wethouders, die verhinderd waren wegens de wekelijkse b. en w.- vergadering, toch nog gelegenheid von den het staartje van de avond mee te maken. Ze konden nu nog iets van de sfeer proeven waaruit blijkt dat bij de burgerij een nieuwe, meer concrete be hoefte is ontstaan aan inspraak en aan meedenken met de dingen die het aan zien van de binnenstad betreffen. Dit is een feitelijk en psychologisch ge geven, waarmee iedereen blij kan zijn en waarmee van gemeentewege in de toekomst rekening zal moeten worden gehouden. Mogelijk kan dat gaan gebeuren via de „stem” die Bolswards Historie krijgt in de commissie voor stadsreconstructie. Het moeilijke werk van deze commissie houdt verband met de binnen afzienba re tijd te verwachten plaatsing van Bols ward op de lijst van „beschermde stads gezichten”. Tot verbazing van velen staat Bolsward daar nog steeds niet op. Hierover sprak de heer A. P. Smaal, hoofd van de Voorlichtingsdienst van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, die hiervoor speciaal uit Zeist naar Bols ward was gekomen. Er zijn momenteel ongeveer honderd beschermde stads- en dorpsgezichten in Nederland. De bedoe ling is dat er ongeveer 350 komen. Maar de procedure om iets tot „beschermd ge zicht” te verklaren is nogal ingewikkeld, omdat er zeer uiteenlopende belangen bij in het geding zijn en omdat de be treffende gemeente een bestemmings plan voor het te beschermen stadsge deelte moet leveren, waar men op het stadhuis meestal erg tegen op ziet. Onno dig, vond de heer Smaal. De deskundi gen van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg zijn geen dwarsliggers voor het gemeentelijk beleid. Als voorbeeld haalde hij de binnenstad van ’s-Herto- genbosch aan. Toen daar enkele jaren geleden de mensen van Monumenten zorg gesignaleerd werden, ging dat met een als een lopend vuurtje naar het stadhuis en was daar iedereen op zijn hoede. Maar nu is men op het stadhuis in Den Bosch blij met de hulp van Mo- gevolgde selectieve methode van toela ting tot een volgend cursusjaar tót een gunstig financiëel resultaat heeft geleid. In de begroting 1971-1972 is een nadelig De door de gemeente Bolsward te leve- saldo geraamd van f 224.415,-, terwijl de jaarrekening over genoemd cursusjaar een tekort van f 222.535,89 aangeeft. Een voordelig verschil ten opzichte van de raming dus van plm. f 1.900,-. Hieruit blijkt, dat de door de directeur der school De voorgestelde spellingswijzigingen ga ven de raad geen moeite. Het wandelpad -annex fietspad bij Bloemkamp, dat thans wordt aangelegd en waartegen geen bezwaren bij de kroon zijn ingé bracht zal Wiardapad heten, genoemd naar de Abt Wiarda. De heer S. Palstra (altijd het „müske” onder de raadsle den) had gedacht van Dwarsliggerspad. De heer Rooda interumpeerde met „Ha- zepad” maar de raad hield zich toch maar aan de abt. Wat is Lombard wilde de heer Palstra toen weten. Toen uitge legd werd, dat dit gewoon lommert bete kende vonden B en W en ook de raad het dan ook maar beter de steeg tussen Appelmarkt en Nieuwmarkt de Lom- mertsteeg te noemen (al staat wat voor barig op de plattegrond van Bolsward Lombardsteeg). per lokaal: Paddestoel Hummelhof St. Jozef per kleuter: Paddestoel 135,7 x f27,80 f3.772,46 Hummelhof 135,5 x f 27,80 3.766,90 198,7 x f 27,80 5.523,86 Ingevolge de Lager Onderwijswet 1920, stelt de raad jaarlijks voor de openbare scholen, de kostenbedragen voor gewoon lager onderwijs vast. In verband hiermee besluit de raad a het over 1972 werkelijk uitgegeven bedrag der bedoelde kosten voorlopig vast te stellen op f 48.584,75. b het bedrag, dat in verband met het gemiddeld aantal leerlingen over 1972 voor dat jaar beschikbaar is gesteld voorlopig vast te stellen op f 39.616,33. Tevens wordt besloten het bedrag per leerling waarmee de werkelijke uitgaven de beschikbaar gestelde bedragen over schrijden voorlopig vast te stellen op f36.78. a voor de R.K. school b voor de C.V.O. school c voor de Rehoboth school Wat de kleuterscholen betreft besluit de raad met verrekening der verleende voorschotten de vergoeding voor het jaar 1972 vast te stellen op de navolgen de bedragen: a Bolswards Nieuwsblad Daar het gemiddeld aantal leerlingen der bijzondere lagere scholen over 1972 be droeg: voor de R.K. school 477 1/3 voor de C.V.O. school 224 voor de Rehoboth school 187 1/3 wordt besloten de vergoedingen aan de besturen der bijzondere lagere scholen over 1972 vast te stellen als volgt: f 74.941,33 35.168,— 29.411,33 deze hieronder zijn aangegeven. A. Kleinverbruik. Tarief in m3 0— 300 300— 600 600— 30.000 30.000—170.000 i blokverwarming: met een minimum van f 135,- per aansluiting per jaar. blokverwarming: f 0,20 per m2 ver warmde ruimte per f0,10 jaar voor ruimten, behorende bij woningblok ken, bestemd voor andere doelein den dan bewoning. bejaardencentra f -,f 0,105 Toepassing van tarief 5b is slechts mogelijk indien het warmteverbruik van bedoelde ruimten niet meer bedraagt dan 15 procent van het totaal van een ge bouwencomplex; indien het warmtever bruik van bedoelde ruimten meer be draagt dan 15 procent wordt door de di rectie van het gasbedrijf het totaal ver bruik op grond van schatting gesplitst, in welk geval het verbruik van de afzon derlijke ruimten voor andere doelein den wordt berekend volgens tariefklasse 4. b Bij toepassing van de tarieven 5a, 5b en 6 wordt, indien tevens een gemeen schappelijke centrale warmwatervoor ziening aanwezig is, het totaal verbruik voor verwarming en warm watervoor ziening berekend op basis van tarief klasse 5a, 5b of 6. c Voor het overig individueel gasver bruik (koken, warm water en bijverwar- ming) is in de gevallen, genoemd onder b, tariefklasse 5a, 5b of 6 niet van toe passing en wordt bij gezamenlijke me ting van bedoeld verbruik uitsluitend tariefklasse 1, verhoogd met meterhuur toegepast; d in bovengenoemde tarieven is geen doorberekening van omzetbelas ting opgenomen. B. Grootverbruik Vastrecht f 370,— f 595,— f 2.500,— Een zinsnede in de brief van de heer Berkhemer, inzake de weekenddiensten van de apotheek zit de heer S. Palstra niet lekker, n.l. wanneer deze zegt geen binding met de middenstand te voelen. De heer E. S. de Jong vond hier twee dingen die kenmerkend zijn: de samen werking apotheker-arts en het feit dat het gemeentebestuur zich tot welzijn van de burgers er mee bemoeide. Hij had ontdekt dat dit ook reeds in 1613 zo was (dus nog voordat het stadhuis van nu was gebouwd). Toen werd het gilde van Medicijnmeesters, chirurgijns en apo thekers opgericht (eerste dergelijk gilde in Friesland en gezien deze samenwer king een unicum). Een brief van de heer J. Boersma, Dr. J. Halbertsmastraat 55, alhier, waarin hij verzocht om de garage, die in afwijking van de verleende bouwvergunning is ge bouwd, in de huidige toestand te mogen handhaven, gaf nogal wat praatstof. Gezien de ter inzage gelegde correspon dentie waaruit duidelijk blijkt dat: de vergunning was verleend onder bepaalde voorwaarden uit oogpunt van esthetica; b. de heer Boersma tijdens de bouw door een der functionarissen der ge meente gewezen is op zijn handelen in strijd met de hem verleende bouwver gunning, waardoor strijd met de wet ontstond; dat de bouw desondanks toch is vol tooid niet overeenkomstig de aan de vergunning verbonden voorwaarden; waren b. en w. van mening dat pp dit reerd., U ziet welk een fraai, zo niet def- verzoek niet moest worden ingegaan. Wij stellen dan ook voor het door een inge nomen standpunt onverkort te handha ven. Vele leden vonden dit onbegrijpelijk (de heer Tilstra dacht aan een communica tiestoornis) en ook onverkwikkelijk al waren er wellicht verzachtende omstan digheden, de heer Boersma was ge waarschuwd, toch ging hij met bouwen door, zich bewust van het feit, dat hij hiermee een risico nam. De heer Palstra wilde aanvankelijk nog enig uitstel be pleiten tot de heer Boersma voldoende geld had gespaard het bouwsel aan te passen, maar ging tenslotte met de raad mee het voorstel van b. en w. te aan vaarden. Men kan nu eenmaal niet met twee maten meten, vond men en b. en w. hadden niets anders te doen dan de door I de raad aangenomen verordening toe te passen. Pas wanneer b. en w. die niet zouden toepassen, bleven ze in gebreke en zou een beroep ontvankelijk kunnen worden verklaard. De heer Boersma zal dus zijn garage aan de eisen moeten aan passen of anders wordt het op zijn kos ten door de gemeente gedaan.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1