Bolswards vroedschap het en apothekersgilde vb* XX uit ‘W/k Doel: Bestrijden van kwakzalvers en beunhazerij A Fan stêd en lan Zilveren filmpjes Y i J f - bondsspaarbank bolsward MC De moderne GELD- EN BANKZAKEN 4 gezinsbank voor alle STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ph Zélt# we* malC* v iü Éx. tiu.SU UWH, vaiett? DINSDAG 4 DECEMBER 1973 112e JAARGANG No. 97 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Z Renovatie le week december 1948 betalen. of Blokkade van Berlijn. Het contact wordt onderhouden met een luchtbrug. „De Russen willen geen oorlog, wel Ber lijn” (krantenkop) Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Ook zal in aanwezigheid van de Older- man en stadsgeneesheer een soort exa men moeten worden afgelegd. Nee, als men in Bolsward iets deed, deed men het goed, men ging niet over ijs van één nacht. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad In het begin der 16e eeuw werd allerwegen bitter geklaagd over de steeds toe nemende kwakzalverij, enz. Deze plaag werd zo erg dat tenslotte keizer Karel V in 1540 een plakkaat liet uitvaardigen, maar een bijbehorende instructie om te straf fen bleef achterwege, zodat de toestand er niets door verbeterde. Toch werden verdachte kooplieden in allerlei geneesmiddelen zoveel mogelljk uit de steden ge weerd. Na de komst van Alva verslechterde de toestand, toen nl. allerlei avontu riers uit Brabant en Vlaanderen de wijk namen naar het noorden om hier hun kwakzalverspraktjjken uit te oefenen. De stad Brielle was de eerste waar in 1579 aan medicijnmeesters, chirurgijns en apothekers een privilege werd verleend om tezamen een gilde te vormen om zodoende beter op de onbevoegden te kunnen toezien. Waarschijnlijk is Bolsward in Friesland in 1613 de eerste gemeente ge weest waar een soortgelijk privilege werd uitgevaardigd, al was er de vorige eeuw in Leeuwarden ook reeds iets dat in die richting wees. O De restauratie van de Martinikerk is zo ver gevorderd, dat de gemeente een deel van de kerk (het koor) weer kan ge bruiken voor de eredienst. Tot zolang werd gekerkt in het Convent. Bij de res tauratie zijn weer verschillende ontdek kingen gedaan. In de muur werd een nis gevonden met ingebouwd wijwaterbakje. Advertentieprijs: 22 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag DE NIJE WEI BOALSERT- LJOUWERT Der wurdt wol hwat dien om it forkear feiliger to meitsjen en mear rom baen to jaen om Boalsert hinne. De wei Boal- sertWarkum fan okkerjiers is in foar ütgong, de forbining mei de Südwest- hoeke krige der in nije status troch. It wachtsjen is nou op de rounwei om Warkum hinne, hwant fierdere parten nei de Lemmer op binne al fierhinne klear. Nou’t de .tramrails fuort binne krige de êlde Snitser dyk mear earm- slach, de Rykswei nei Snits is fjouwer- baens, op it part Boalsertkop Ofslüt- dyk wurdt alle war dien. Yn de lêsthal- den steatesitting róp de provinsiale wei BoalsertLjouwert noch al hwat dis- kusjepunten op. De hear Wartena wie min to sprekken oer de oansluting op Ljouwert. „Sa’t it der nou hinne leit, sil gjin minske tusken Wommels en Mant- gum der gebrük fan meitsje. Ek hie er lanskiplike en milieubiswieren. De hear Singelsma gyng dér op troch. Hy kaem binammen op it biswierskrift tsjin it tra cé fan it léste part fan de bruorren Ku- perus, dy’t sa ’t men faeks witte sil jier- renlang buorke ha sünder kunstdong en hwaens lan nou trochsnijd wurde sil, as de foarstelde plannen trochgean. Hja sizze dan ek yn har biswierskrift mei it tracé net sa wiis to wezen. De hear Sin gelsma leaut, dat se dér wol gelyk oan en is dan fierder fan bitinken: Dizze Ik leau, dat er dér gelyk oan hat. Dizze wei hie der ek nea komme moatten en as der nou noch in bislüt oer nommen wurde moast, dan hied er der ek nea kommen. Mar ja, hoe is dat gien! As der in achtenearre lid fan de stea- ten in generaesje lang praet oer de min ne forbining Boalsert-Ljouwert, dan komt sa’n wei dêrre op it lést. Wy bin ne der net sa wiis mei en de hearen Ku- perus ek net, binammen nou’t wy noch gjin wissichheit hawwe oer it wegen- fjouwerkant om Ljouwert hinne, ek net oangeande oansluting fan de Werfster- hoeke mei dit fjouwerkant. It liket üs ta, dat it noardelike forrin fan nü. 9, wol in bytsje oars kin, as dy nou pland is. Dan soene mooglik har pleatsen sparre wurde kinne. Dat wy hjir in unyk bi- driuw hawwe, kin ik faeks mei inkelde wurden oantsjutte. De measten witte wol, dat generaesje lang de boeren mei dong en terpmodder de fruchtberens fan har greiden yn stan halden ha. Doe kaem de kunstdong, earst forsmiten en doe as in soarte fan hillige foreare. Der wiene boeren, dy’t har greiden en bouwen mei kunstdng ophegen en de rüchskernen forkoften. Der wiene seis kampioenkunst dongstruijers, dy’t op gympy’s troch de lannen strüsden, omt se mienden dat se de kunstdongstruijende masinen noch forbetterje koene. Ik fortel hjir gjin fa- beltsjes. Der wiene seis boeren, dy’t yn de herberge sieten op to swetsen, dat se gjin 70 kilo de hektare struiden, lyk as in gewoane greide nedich hat, mar 400 en dat is de praktyk wurden: suvere stikstof. De boer waerd sadwaende in agraryske ündernimmer en de boere-ar- beider krige de nije titel „agrarische me dewerker”. Sa waerd de boer ynskeake- le yn it fabryksmjittige produksjeproses. Binammen mei dy stikstofstruijerij koe hy de produksje fan syn greiden for- dübelje. En de oerheit holp him hjirby mei ruilforkaveljen, wetterskippen en seis djipte-üntwettering en lanbouskoal- len, al binne der lokkich leraeren, dy’t de bitreklikheit fan de dêrre forkundige wysheden ynsjogge. Sa üntstiene kwetsbere monokultueres fan greiden en bouwen, mei hoarnfé dat Sinterklaas sprak te Bolsward Fries. Zijn stem deed denken aan het sonore geluid van de Friese dichter Fedde Schurer. Na afloop van de intocht was er een bijeen komst in de raadzaal, waar ieder zijn wensen aan de Sint kon zeggen. den XXIII Octobris (1613)”. Het stuk vervolgt dan met te zeggen (wij doen het maar in gewoon Nederlands) dat hier mee wordt bedoeld op zeer goede en politieke redenen de stad te voorzien met goede en experte chirurgijns en a- pothekers en dat daardoor gekeerd die nen te worden alle vreemde kwakzal vers, lantlopers en andere bedriegers, die onze burgerij met wateren, salven en andere compositen bedriegen, haar ge zondheid krenken en dat het derhalve noodwendig is om daarin te voorzien. Nadat er op gewezen is, dat ook de tim merluiden, zilversmeden en schoenma kers zich te Bolsward in een gilde heb- ben verenigd, zegt het stadsbestuur dit ook hier nodig te vinden regelend op te treden. Immers als een stuk hout of zil ver bedorven is, dat kan nog worden hersteld en gerepareerd, maar met het menselijk lichaam „welke het duurste subjectum is dat er op aarden gevonden mag worden” is dat niet het geval. De noodzaak er van ingezien hebbende dat renovatie van de oude gildebrief wense lijk was werd - er is niets nieuws onder de zon - een comnjissie gevormd om Burgemeester en Schepenen te advise ren. Een paar bepalingen: Niemand zal zich te Bolsward als medicus, apothe ker enz. mogen vestigen, voordat aan de gildemeesters een diploma is getoond. Ook moet als een soort statiegeld betaald worden 36 caroliguldens ten prof ij te van het gilde en 6 guldens ten behoeve van de arme wezen. Te koop een goedgekeurde trek- waakhond. K. de Groot, Pingjum. i. -X f* mei nije sykten oanhelle wie, lyk as de kopsykte (dy’t ek wol by minsken foar- komt, mar dan yn in hwat oare bitsjut- ting),in wolfeartssykte, in wieldefor- skynsel, dy’t yn de oarlochsjierren net foarkaem. Is it wünder, dat der minsken kamen, dy’t tochten: Wy koene hjir de wet fan de tsjinfallende foarütgong wol tapasse: It tapyt fan de foarütgong rólje wy foar üs üt, mar mar de kwalen fan it tapyt rólje üs op de hakken efternei. Men kin dit ek neame de wet fan it bi- hald fan de ellinde. Is it in wünder, dat party lju miene, dat „the point of no re turn” al passeard is? Dizze foarütgong docht my tinken oan in man, dy’t by de Aldehou delfalt, wylst heal op de steger syn maet him taropt: „Hald dy goed, Gurbe, oant nou ta giet alle goed!” Wolnou yn sa’n sitewaesje koe it minskdom nou wolris forkeare. Wy kinne de kopsike kou wol rédde mei him hwat magnesium yn it bloed to spuitsjen, mar de kwael, dy’t him sit yn it gers, dat to min magnesium hat, losse wy der net mei op. Wy binne, leau ik, yn in soarte fan tastan, dat it fé en ek it minskdom, hoe langer hoe mear yn in stress-sitewaesje komt to forkearen. Wolnou, ditsoarte fan dingen wurde un der oaren op it bidriuw fan de bruor ren Kuperus ündersocht. Dit bidriuw fan de Kuperussen mei yn de eagen fan de lju, dy’t great wurden binne mei kunst dong, pesticiden en safolle kij per hek tare, in hwat alderwetske yndruk meit sje, mar it wurd fan Paulus: „Al üs wit ten is to’n diele”, jildt ek noch altyd foar de moderne wittenskip. Wy binne der net wis fan, dat wy op de goede wei binne. Jacob Cats joech yn syn tiid de boeren al dizze wysheit mei: „Mest is een stuk viezigheid, maar het is mirakel waar het leit.” Yn dizze sitewaesje koe it wurd dong noch wolris in djippere bitsjutting haw we as Cats der doe oan taskreau. „The blueprint for survival”, de blaudruk foar it oerlibjen, yn 1972 publisearre troch 33 Britse wittenskipslju, is earn- stich bisoarge oer de tastan fan it mi lieu, dat net allinne, mar ek oer de sleauwens fan de autoariteiten om dér hwat oan to dwaen. It fiert in pleit foar in stabile maetskippij, mei as Ondertitel in strategy (kriichsplan) foar in flugge een maaltijd te buiten in het teren, aan vloeken, zweren, kijven, het zal hem tel kens een halve stuiver kosten. Een weduwe van een overleden gilde- broeder mag hét bedrijf voortzetten door een meesterknecht. Op dinsdag 6 juni 1665 (een jaar voor de dood van Gysbert Japicx) is het gilde in de kerk vergaderd en wordt een supple ment uitgegeven. Een zoon van een gil- debroeder zal nu voortaan ook op een maaltijd moeten tracteren, maar hij mag geen vreemde gasten meebrengen. In Bolsward is voorzover bekend de eni ge gildej waarvan de dokters, chirurgij- nen en apothekers in één organisatie verenigd zijn. De taak van de apothe kers was in de eerste plaats het gereed maken van de recepten. Deze werden in tegenstelling tot thans door de dokters zelf gebracht, dit ook om er op toe te zien of de apotheker het wel goed deed. Deze was op de komst van de dokter voorbereid. Hij beschikte ovet een goe de stoel en een dito tractatie, teneinde het wachten van de heren artsen wat aangenamer te maken. Iemand rappor teerde hierover: vele, (de dokters dus) hun maag met wijn opgevuld heb bende, met volgeladen buiken, geen rooi houdende langs de straten, naar de huizen der lijders swierende, die veel tijds het gelag van hun opgevulde pens zak, bevende handen, schemerende ogen, stamelende tong betalen moeten Het zij tot ons aller troost vermeld, dit schreef de Haagse arts Schoon en het sloeg niet op Bolsward. en Wymbritseradeel. Het werkwoord renoveren, waarvan af geleid renovatie (thans wel gebruikt bij herstel van bouwvallige huizen, het mo derniseren er van) is niet nieuw en werd ruim 300 jaar geleden ook al in Bolsward gebruikt, want nadat het oc trooi te Bolsward bijna een halve eeuw als zodanig onveranderd dienst had ge daan, verzoeken de gildebroeders in 1662 aan Burgemeesters, Schepenen en Ra den der stad Bolsward „gantsch ootmoe- delyck” om „pregnante redenen” het ou de gildebrief te „renoveren”. Aan dit verzoek werd door het stads bestuur op 29 sept. 1662 voldaan en de ze 2e gildebrief is bewaard. Hij kwam dank zij de hulpvaardigheid van burge meester Praamsma voor de dag in 1927 toen het Fries genootschap ter ere van haar 100-jarig bestaan een autotocht door Friesland maakte en hier ten stad- huize een tentoonstelling was georgani seerd van historische archivalia. Dr. F. W. I. Hunger te Amsterdam kreeg het document toen mee ter nadere bestude ring. Hij publiceerde die 3 jaar later in De Vrije Fries, waaraan wij hier een en ander ontlenen. De tekst van de gilde brief is in zwarte inkt buitengewoon fraai geschreven en verlucht met sier lijke initialen. Hierbij geven we een ver kleinde af druk van de aanhef die luidt: „Burgemeesteren, Schepenen ende Ra den der stadt Bolswart doe kondt ende certificeren midts dezen, dat ons zeer gedienstelyck te kennen hebben gege ven de Ordinarius Medicus, Chirurgijns ende Apothequers dezer steede, hoe voormaels onse spraedecesseures den Medecyns, Chirurgyns ende Apothekers, dezer steede, hadden gegunt seker oc troy ende gildebrieff van haerluyder kunst ende handtwerk zynde van dato foroaring. As foarwearden wurde neamd: iin minimale forsteuring fan de eko- systemen en fan de ekologyske pro- sessen; in maksimael bihald fan de groun- stoffen en energyboarnen; in stabilisaesje fan de bifolking en i<a desintrale opbou fan de maetskip pij. In gedachtewrald, hweryn wy üs wol yn werom fine kinne en dy’t hwat dat lés te oanbilanget lynrjocht yngiet tsjin de opfetting oer de gewestfoarming en it opheffen fan ’e provinsjes, dy troch de hear De Gaay Fortman en de oare sin- tralistyske Haechse klyk forkundige wurde. Oant safier de hear Singelsma. By syn biantwurding forwiisde depu- tearre Hilarides nei de prosedure foar de tracé-fêststelling. It is sa dat it hjir de bidoeling is om mei twa alternativen to wurkjen, hwerby mei it iene it bi- druw Kuperus rekke wurdt en by it oaren men der omhinne giet. Dit is tech- nysk mooglik. De pro’s en kontra’s sille yn it kader fan de ynspraekproseduere tsjin elkoar ófwoegen wurde. Letter kaem de hear Veldhuis noch oer de wei Boalsert-Ljouwert oan it wurd. Wy binne it der allegearre oer iens, sa sei er, dat dizze wei in lange rit is. Wy binne nou lokkich goed op wei, mar bin ne wol fan bitinken, dat der yn it léste stik noch in hiaet sit. Om nou sa gau mooglik fan it rendamint fan de wei profitear je to kinnen, soene wy graech wolle, dat men der nei stribje woe, dit hwat better op elkoar oanslute to litten. De hear Hilarides joech ta, dat der by de wei BoalsertLjouwert yndied noch swierrichheden lizze. Faeks sil it stik BoalsertBurchwert efkes letter kom me as it stik fierderop. Dit moat noch bisjoen wurde, neffens de deputearre, mar hy forwachte, dat der net folie tiid tusken sitte soe. It part, dat de measte swierrichheit jowt, is dat dêr’t de hear Singelsma oer spriek: BoksumMarsum. Hjir sei er slim tasizzingen dwaen to kinnen fanwegen de tracépearikels en it is ek in frij djür en yngripend stik. As nou aenst it jild mar net op is. Of de benzine, hwant hwat jowe üs goede we gen as de garaezjedoar ticht bliuwe moat? Ja, it sit mei BoalsertLjouwert wol hwat foar it krüs. t C» *5’*Z Voor de vacature directeur gasfabriek te Bolsward waren er 51 sollicitanten. De raadsvergadering was nauwelijks eni ge minuten oud, toen er een geheime zit ting volgde van 2 uur. Na heropening verklaarde de heer Van der Zee, dat de geheime besprekingen volgens hem zeer onbevredigend waren verlopen. Hij vroeg de benoeming aan te houden en bij de candidaten een psychotechnisch onderzoek in te stellen. Dit voorstel werd verworpen met alleen de kvp voor. De heer Van der Zee zei dat zijn fractie zich dan van stemming zou onthouden. Benoemd werd (met 8 van de 13 stem men) nr 1 van de voordracht, de heer H. B. v. Iperen te ’s-Gravenhage. 5 sternen waren blanco. De chirurgijns moesten in dit verband ook twee aderlatings verrichten, des tijds een nog al geliefd geneesmiddel. De apotheker, die zich hier wilde vestigen moest eerst zijn kunnen bewijzen door drie compositia te componeren (recepten te bereiden). Niet onaardig is de mede deling dat de apotheker ook in staat moest zijn de receptbriefjes van de dok ter naar behoren te kunnen lezen, als mede generale questiën (gewone vra gen) bekwaam te kunnen beantwoorden. Zoals nu b.v. een rijexamen niet voor de poes is moest iemand die destijds ten overstaan van het gilde een examen moest afleggen daarvoor de somma van 20 caroli guldens betalen. Bovendien moest hij - en dat was niet mals - het gehele gilde met de vrouwen op een eer lijke maaltijd cum anexis tracteren en daarboven nog aan het weeshuis betalen de somma van 12 caroli guldens. Een gildezoon echter kon volstaan met 8 ca roli guldens zonder meer. Aan kwakzalvers, landlopers enz. was ’t verboden op de markt te staan, uitge zonderd op de twee vrije jaarmarkten. Wij citeren: Steen(puist)- en breuksnij ders zullen daar vrij zijn. Alle oude wij ven en bij meesters, die onder het gildt niet lijden zullen ganselijk niet toege laten worden opnieuw te beginnen, maar die met het gildt veraccordeerd zijn, zullen getolereerd worden. En dan in de ze tweede gildebrief blijkbaar wat nieuws: Ook zal van nu voortaan geen goed vrouw vroedvrouw) opnieuw toegelaten worden hier haar handwerk of kunst hier te beoefenen, of zij dient eerst op haar kunst geëxamineerd te worden. Leden van het gilde waren verplicht de begrafenis van een gezinslid van hun medeleden bij te wonen: „mits gezond en binnen de stad zijnde”. Boete 6 stui vers, betrof het kind dan 4 stuivers. Het jongste gildelid moest gratis bodedien sten verrichten, ook het braden bij do den, het geldophalen. Het was de chirurgijns verboden iemand op zondag het haar of de baard af te scheren. Boete 6 caroliguldens. Gaat een gildebroeder zich in een vergadering of gezinsbank zonder winstdoel

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1