Boycot niets anders dan luguber chantagespel de week Foto van op komst 6ahe Skroar Den Uyl voorspelt: Bittere tijden De olie is nog maar een begin Politieke verklaring slicht verwarring Afd. Friese Mij Vel uwe 75 jaar zoom STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 7 DECEMBER 1973 112e JAARGANG No. 98 Club van Rome Onmeteljjke reserves! Aap wat heb je Waarom in 1967 niet Noordzee. Niet zo leuk Europa: wenende derde Afdwingen van hulp Geen loonstijging meer Tenslotte Vaag Verklaring niet JAWA Tweede ronde Tenslotte üs hjoed to sizzen Bekende geluiden maatregelen-pakket agressie Advertentieprijs: 22 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Konversaesje is de kunst fan it harkjen en soms fan it sprekken. It is nea to let it paed fan de deugd to kiezen. Een dubbele haarspeldbocht wie had dat verwacht? Nu, ik zeker niet sprakeloos verwonderd een beetje overdonderd ontwaarde ik een wijdse vallei tsjonge, tsjonge mompelde ik hoe is het mogelijk en dat in Nederland hét dichtst bevolktewant daar ontmoette ik niemand De konsentraties in de steden van rust en stilte afgesneden en in wanhoop wordt gebeden Het bezit.wie bezit er eigenlijk iets? een waan idee, iets te bezitten Want als men bezit, zit men al fout In de verte klonk een schot afgeschoten wild waarschijnlijk hij heeft gelijk de jachtopziener Because, who care’s? Wie zou er anders naar om zien? Nu het kwaad over hen heerst Bergt U in de natuur van de Veluwe zoom bijvoorbeeld Long ago, and far away een gezegde dat mij te binnen schiet Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) een aan (52 de gis- kg. Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel. Kwal hat Een echte reële loonstijging schijnt er niet of nauwelijks meer in te zitten. We zullen al blij moeten zijn met een compensatie van de prijsstijgingen. Intussen blijkt het Nederlandse volk toch uit eigen beweging al enigszins op de bezuinigingstoer. Er was b.v. voor de afgelopen periode rond het invallen van de winter een stijging van het elektrici teitsverbruik van 8 procent verwacht. Volgens de samenwerkende elektrici teitsbedrijven (S. E. P.echter wordt er niet meer stroom verbruikt dan vorig jaar, zodat er in feite een besparing van 8 procent is. En dat is tenminste een teken waaruit zou kunnen blijken dat de Nederlandse bevolking zich de problemen toch terdege bewust is en naar gegeven advie zen handelt. Wanneer in een of andere Zuid Amerikaanse staat een succesvol buitenlands zaken man wordt ontvoerd en de ontvoerders ontvangen voor hem, behalve inwilliging van hun eisen betreffende het vrij laten van enige medestanders-misdadigers, bo vendien een aanzienlijk bedrag in geld, dan is het vrij zeker dat dit recept herhaald en uitgebreid wordt. Dat blijkt dan ook wel uit de herhalingen die in Zuid Amerika voorkomen. Toegeven aan chantage heeft nog nooit iets goeds opgeleverd, doch de welvarende Europese industriële werkgever van de zakenman of de eveneens wel varende regering van een diplomaat, betalen liever dan in moeilijke onderhande- lingen het leven van hun mannetje in de waagschaal te stellen. Zou men evenwel op een harder standpunt gaan staan en eens en vooral duidelijk maken dat men voor chantage of dreigementen niet zwicht dan bestaat een beste kans dat de aar digheid van het ontvoeren snel minder wordt. Premier Den Uyl heeft het Nederlandse volk zaterdagavond zonder keiharde cijfers te willen of kunnen noemen enigszins voorbereid op de bittere tjjden die ons te wachten staan als gevolg van de olie-crisis. We voorspelden op deze plaats reeds dat die gevolgen er niet om zullen liegen en de uitspraken van talloze economen van naam laten daar ook al geen twijfel over bestaan. Op de bon gaan van de ben zine per 7 januari a.s. is wellicht nog maar een onderdeel - en niet het meest on- verdrageljjke onderdeel - van allerlei beperkende maatregelen. opbrengst te leven is niet aan de orde. De producerende landen kunnen hun zeldzame maar onmisbare spullen in bijna onbeperkte hoeveelheden leveren aan Japan, dat met open armen staat te wachten. Speciaal in het Afrikaanse geval geldt dan nog dat Rood-China al breedvoerig op het vinkentouw zit om de stroom strategische goederen om te bui gen in de richting van het Aziatische vasteland. In beide gevallen is Europa de wenende derde. Maar als we praten over een herverde ling van economische macht, dan spreekt sinds enkele jaren de roepstem van de Club van Rome mee. Niet alleen de verdeling, ook het totale verbruik in relatie tot de beschikbare reserve van grondstoffen staat ter discussie. De huidige energiecrisis is een goede aanlei ding om na te denken niet alleen over de verdeling van beschikbare grond stoffen, maar ook over de grenzen van groei èn de zin ervan. Hoe het te doen? Dat is de grote vraag. Met pogingen tot herverdeling van de nationale koek hebben we niet al te beste ervaringen. Er wordt luid gepraat over offers die anderen moeten brengen. Die anderen schreeuwen moord en brand. De meeste toeschouwers van het steekspel tussen de deelbelangen be grijpen er maar de helft van. Het einde van de krachtmeting is allerminst een toename van gevoelens van broederlijk heid en solidariteit. tot splitsing, waarna de afdeling Hen- naarderadeel ontstond. Het ledental slonk van 210 tot 140. ’t Bestuur toen ge vormd bestond uit de heren: J. Haima, voorz.; Joh. Bruinsma, secr.-penm.; Tj. H. de Boer; W. Bokma en M. Kramer. De heer Haima heeft 8 jaar, de heer M. Kramer 9 jaar en de heer Tj. de Boer 5 jaar als bestuurslid gefungeerd. In ’t jaar 1918 werd het bestuur ge vormd, t.w.: T. Popma, voorz.; N. F. de Boer, secr.-penn.; Tj. Pasma; H. I. Boer- sma; S. v. d. Velde. Popma was 11 jaar bestuurslid, 7 jaar als voorzitter, terwijl N. F. de Boer 14 jaar secretaris was en 5 jaar hiernevens in ’t bestuur. H. I. Boersma heeft na dien als voorzitter gefungeerd. In ’t jaar 1919 ontsproot onder afd. Par- rega, waar een grote activiteit werd ont wikkeld. A. L. de Vries bekleedde van af 1926-1947 het voorzitterschap, een lan ge periode van 21 jaar. Het uitschrijven van cursussen en fok- veekeuringen had tot voor enige jaren een voldoende belangstelling, alsmede *t behandelen van onderwerpen in het be lang van de landbouw. Onder druk van rechts zullen in de ko mende tijd grootscheepse pogingen wor den ondernomen om de gevolgen van de oliecrisis of te wentelen op de werkers. Valselijk wordt het nu zo voorgesteld alsof de hele toekomst van ons land afhangt, van de bereidheid tot bezuini ging en matiging van de werkende bevolking. Inmiddels worden tal van prijzen opgejaagd en stijgen de winsten. In een vergadering van de ministerraad van de EEG in Brussel zijn de voor stellen van de Europese Commissie voor een gezamenlijk Europees energiebeleid in snel tempo onder de tafel gewerkt. In het bijzonder Engeland en Frankrijk, die hun eigen overeenkomsten met de Arabische landen hebben gesloten, voel den niets voor een Europese samenwer king onder benarde omstandigheden. Het is een veeg teken dat de Europese samenwerking in een tijd waarin deze op de proef wordt gesteld, weinig reële inhoud blijkt te bezitten. Een stil hoekje van Bolsward, vastge legd ook op een „stille” zondag, n.l. de eerste waarop de auto’s op de plaats rust moesten houden. Misschien herinnert U zich (iaarom een prachtige herfstdag, waarop velen er per fiets of te voet op uit trokken en daardoor opnieuw het „eigene” van stad of dorp en naaste omgeving leerden ont dekken en waarderen. Ook dit tafereeltje was min of meer een ontdekking. Een haventje, want dat is het, aan beide kanten omzoomd door (toen nog) welig en kleurig struikgewas. De weerspiegeling van een gebouwtje in het water, waarop de bladeren, die het al hebben „afgelegd” voorbij komen drijven. Een mooi hoekje van Bolsward, voor wie er oog voor heeft. Maar ook een hoekje van Bolsward dat 25 miljoen ton voor binnenlands gebruik!) heeft geen andere bedoeling dan het kosteloos afdwingen van econo mische hulp. Kosteloos omdat de pro- duktievermindering ruimschoots door de fel stijgende oliewereldprijzen wordt ge dekt. Het stilaan onteigenen van de particu liere produkttemaatschappijen is in de Arabische landen het volgende stadium van het proces. Het FEM meldt bijvoor beeld dat het nieuw te vormen petro chemisch bedrijf rond Veba-Gelsenkirch in West-Duitsland, rechtstreeks zaken moet doen met de shah van Perzië. We zijn benieuwd welke eisen de Shah aan deze pijler van de Duitse energievoor ziening te stellen heeft. De rust is verdreven, het onheil gesticht de Veluwe zoom was een droom en een teken de natuur verzakenden zijn meer in toom. zich bedreigd kan voelen, want het bevindt zich vlakbij een thans overigens ontluisterd stadsdeel, waarvoor een nieuw bestemmingsplan nog steeds niet is vastgesteld. Misschien nog meer wordt het direct belaagd door een binnenkort uit te voeren bouwplan in de naaste omgeving. Maar hopelijk blijft het passen in wat hier komen gaat en kan ook de stichting „Bolswards Historie” hier een vinger in de pap houden? Wij denken ook aan de „stinseplanten” aan de walkant, de zeldzame geknikte tulp en de gevlekte aronskelk. Vandaar dit signalement. Aan U geachte lezer, de opgave dit idyllische plekje thuis te brengen. Dit plekje werd op de gevoelige plek vastgelegd door de heer J.M. Elzinga. Waar? Raad U maar. Nederland zit nu in de nare situatie dat de chantage door de olieproducerende landen bijna geen mogelijkheden laat om iets anders te doen dan toegeven. Alleen, het staat van te voren vast dat ook daarmee niets bereikt wordt. Ook al speelt de falende Nederlandse regering .,aap wat heb je mooie jongen” voor de Arabieren dan nog is nauwelijks te verwachten dat olie weer rijkelijk gaat vloeien, want het zeer zit dieper. De narigheid van dit alles is dat de zogenaamde „derde Landen” uit deze gebeurtenissen dezelfde lering trek ken als de anarchisten in Zuid Amerika. Niet alleen Arabische landen maar ook bijvoorbeeld de jonge Afrikaanse staten leren nu dat het wapen van chantage geen wind eieren legt. Goed om gek te worden geen wonder, dat de toeneemt De afdeling Witmarsum van de Friese Mij van Landbouw bestond dit jaar 75 jaar. DU geld ook de afdeling Bolsward, die eerst met Witmarsum was gecombi neerd. peze afdeling in combinatie al opgericht in 1852 is gesplitst in 1898, toen afd. Witmarsum geformeerd werd. Wat de afdeling Bolsward betreft werd toen het volgende bestuur gevormd: R. Zijs- ling, voorz.; J. IJ. Heeg, vice-voorz.; IJ. D. Miedema; F. G. Kramer; H. A. Het- tema, secr.-penn. In augustus 1903 werd in Bolsward de Algemene Ledenvergadering gehouden en had er ’n grote Landbouwtentoonstel ling plaats met ruime aangifte vee. In 1908 de 14 december werd bij de wed. Goslinga in ’t Pasver te Bolsward met 59 tegen 12 stemmen opnieuw besloten Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Met het uit de pas lopen van de olieprij zen zullen de voorheen minder ren dabele oliewinningen ineens interessant gaan worden. In het noorden van Cana da bijvoorbeeld ligt een gebied ter grootte van Nederland, België en Luxemburg samen, dat bestaat uit een reusachtige met olie vermengde dikke laag zand. Geschat is dat hier voor vijf tig miljard ton olie valt weg te baggeren, dat is meer dan het Midden oosten (jaarproduktie 913 milj. ton) ooit nog kan opbrengen. Eenzelfde soort veld ligt in Alaska. Zojuist passeerde in Washington ’n wet die met voorbijzien van talrijke bezwaren der milieubeschermers, voor ziet in de exploitatie van deze schier on uitputtelijke olievlakte. Want terecht kan men intussen de vraag stellen waarom de olie-sheiks in 1967, toen Israël de westelijke Jordaanoever en de Sinai inlijfde, al niet tot een boycot overgingen. Het antwoord lijkt duidelijk: ze waren toen nog niet doordrongen van de ernst van hun situ atie. En die is: dat de oliereserves van Libië, Koeweit, Quatar, Algerije en Irak beperkt zijn. Saoedi-Arabië (jaarpro duktie 285,5 miljoen ton) en Aboe Dhabi (50 miljoen ton) mogen dan over langere adem beschikken, hun produktie is verhoudingsgewijs dermate groot dat zij met een geringe produktievermindering en stijgende olieprijzen er financieel alleen maar sterker op worden. Is het niet merkwaardig dat juist land als Algerije, dat worstelt om zijn olieleveringsverplichtingen miljoen ton) te kunnen voldoen, als een der eersten een olieboycot tegen ons land afriep? Ze bleven aanvankelijk met hun gasvoorraden zitten, maar nu betekent minder olie méér gas. En met de Italiaanse ENI kon inmiddels een contract worden afgesloten voor de leve ring van half miljcen kubieke meter aardgas per jaar. Op een lezing van het Atlantisch Jon gerencomité Nederland heeft onlangs dr. M. J. W. M. Broekmeyer, secretaris van het Azie-instituut hier te lande, uiteengezet, dat olie slechts één van de stategische goederen is die Europa broodnodig heeft. Zodra evenwel de jonge Afrikaanse landen ontdekken dat de Europese welvaartswereld evenmin kan bestaan zonder koper, pecblende, mangaan, kobalt, diamant en uranium om er maar een paar te noemen, dan kan Europa op hetzelfde moment ver wachten, dat het inhouden van die goe deren door de producerende landen als pressiemiddel gebruikt zal worden. De overweging, dat de jonge landen hun delfstoffen toch kwijt moeten om van de De concerns, de arrogante rijken van dit land, hebben geen enkel recht welk offer dan ook van een arbeider, middenstan der of intellectueel te vragen”. Bekende geluiden voor wie het C. P .N. - dagblad „De Waarheid” wel eens leest. Heel andere geluiden kwamen er uiteraard van werkgeverskant. Daar werd gezegd dat de verklaring van Den Uyl „doserend” was, en dat vonden de werkgevers „wel verstandig, maar on toereikend”. Het was niet te verwonderen dat vele politici toch wat teleurgesteld waren over de rede voor radio en televisie van de premier, juist omdat hij vaag was in de concretisering van wat het volk te wachten staat. Begin deze week sprak een kabinetsdelegatie met de voorzitters van de vakcentrales (maandagavond) en van de werkgeversorganisaties (dinsdag avond), waar wel wat meer cijfers op tafel gekomen zijn. De in de haven van Rotterdam en Amsterdam nogal sterk vertegenwoordigde C.P.N. liet zich al evenmin onbetuigd. In de verklaring van het dagelijks bestuur werd gezegd dat er blijkens de toespraak van premier Den Uyl „grote gevaren dreigen voor de werkende bevolking”. Ook olie- en gaswinningen uit zee (Noordzee) worden plotseling economisch verantwoord. Als het olieprijsniveau de magische grens van zeven dollar per barrel gaat overschrijden wordt het mogelijk gas en olie te gaan onttrekken aan de Amerikaanse kolenvoorraden. Volgens het FEM reden waarom de Verenigde Staten (die samen met Rusland het grootste deel van de kolen reserves in bezit hebben) zich geen al te grote zorgen behoeven te maken over de OPEC-prijzen. De wereldvoorraad kolen is vele malen groter dan die van olie en wordt geschat op dertigduizend miljard ton! Daar kan de mensheid toch wel even mee toe. In dit verband wil het blad Burgerrecht, waarvan we deze feiten ontlenen de energiepessimisten opvrolijken met nog een ander cijfer. Volgens recente taxa ties is het exploitabele uraniumerts dat geschikt is voor kernenergiecentrales voldoende om duizend maal meer energie te winnen dan mogelijk is uit alle olie- en aardgasvoorraden tezamen. De eerste olie uit de Noordzee zal echter pas in 1976 beschikbaar komen; mate riaal om de exploitatie te versnellen is er eenvoudig niet. Of wij zullen de Arabieren met een voor hen zeer bevredigende politieke en economische regeling genoegdoe ning moeten geven hangende die overbruggingsfase, óf wij zullen met minder welvaart genoegen moeten nemen. Het eerste betekent een be schamende knieval voor chantage en een stuk verrraad jegens Israël, het tweede houdt in dat wij offers bren gen vanuit de portemonnaie. De heer 1 Den Uyl de vraag wiens schouders hij de sterkste acht om de zwaarste las ten te laten torsen bij dergelijke of fers. Tenslotte een bericht dat wel ieders instemming zal hebben. Twee troepenvliegtuigen van Nederlandse Luchtmacht zouden teren vijf ton melkpoeder, 800 babyvoeding en medicamenten overvlie gen naar het hongerlijdende Ethiopië. De lading van de vliegtuigen werd ter beschikking gesteld door Terre des Hommes, Nutricia en de Novib. De vluchten behoren tot het oefenprogram ma van de luchtmacht. Volgende week luidt de bel voor de tweede ronde. Dan gaat een kabinetsde legatie praten met het bestuur van de stichting van de arbeid, waarin werkge vers en werknemers samen vertegen woordigd zijn. De tweede kamer krijgt uiterlijk donder dag 13 december van de regering een pakket maatregelen op tafel, waarover kort voor kerstmis op 19 en 20 december gedebatteerd wordt. Inmiddels heeft Den Uyl al een tipje opgelicht van de sluier die nu nog over het maatregelen-pakket hangt. De overheid zal zelf gaan bezuinigen (maar hoeveel?) en de situatie benutten om een paar schreden verder te zetten op de weg naar inkomens-nivellering. Zonder die strategische grondstoffen en met of zonder olie (dat maakt dan wei nig verschil meer) is Europa veroordeeld zijn economie een geweldig eind terug te schroeven. Geen Afrikaan of Arabier die daar een traan om zal laten. Allemaal niet zulke leuke vooruitzichten bij de jaarwisseling. De crisiss in het Midden-Oosten heeft dus een proces verhaast dat al enige tijd voorspeld werd: de minder-ontwikkelde grondstoffenlanden weigeren levering aan het hoogontwikkelde Westen. Eigenlijk gebeurt mutatis mutandis het zelfde als toen in de negentiende eeuw de schijnbaar machteloze en uitgebuite arbeiders ontdekten dat ze door staking hun machtige broodheren konden dwingen tot toegeven. Al zijn de grondstoffenlanden zwak, het machtige westen is van hen afhankelijk. Daarom kunnen zij ons dwingen. Thans wordt dit dwangmiddel gebruikt met een poli tiek doel. Straks wellicht ter verkrijging van grotere mondiale gelijkheid op economisch vlak. Staat „klassenstrijd” tussen machtsblokken voor de deur? In politiek Den Haag heerst intussen grote verwarring rond de vraag of Nederland weer door de knieën is gegaan ten gunste van de Arabieren of dat de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken meer heeft gezegd dan hij kon verantwoorden. Achteraf blijkt dat onze regering geen essentiële ommezwaai heeft gemaakt, hoewel er in het buitenlandse beleid opnieuw pro-Arabische nuances zijn aangebracht. Het toeknijpen van de oliekraan en vooral de selectieve boycot contra Nederland (gericht tegen Rotterdam waar vorig jaar 115,5 miljoen ton ruwe olie werd aangevoerd, waarvan slechts

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1