provincie II BW „Friesland moet als blijven bestaan” Bill 1b I ir ik 'WsJL De bekende knuppel nu voorgoed het Friese hoenderhok Wr SfflIBE Raadsvergadering Workum in 1974: Zwaardere of- fers van ingezetenen in --- Wonseradeel STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 03 112e JAARGANG No. 100 VRIJDAG 14 DECEMBER 1973 Advertentieprijs: 22 ct. per mm. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. UIT DE STATENZAAL De agenda luidt als volgt: op Kalkar Principieel Rang. Hoenderhok Tegenstrijdigheden Ook een idee Stokpaardjes Zeedijken Subsidies Non-conformist B. B. Antwoorden Friese Boezem. Tweede dag Uitspraken met de aanzienelijke 11 Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Het Provinciehuis aan de Tweebaksmarkt te Leeuwarden waar de Friese Staten twee dagen vergaderden. ontwikkelen ons langzamerhand tot één grote collectieve muil, waar almaar één- heidsworst wordt ingestopt. Ik kan niet zeggen, dat dit mij toelacht. Breedvoerig werd er personeelsbeleid bij ook over de persoon Verr-hijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Elk vast punt is bij elke begrotingsver- gadering de B. B. De ombouw tot een rampendienst vordert niet. Het vast aantal tegenstemmers wat betreft de B.B. dienst (o.a. werden even de Russen ten tonele gevoerd) gaf ook nu weer acte de presence. Een paar uitspraken van hem: We heb ben voor ons bestaan niets anders nodig dan een minimum aan voeding en aan beschutting. Wat daarbij komt is eigen lijk overbodige luxe, welvaart en we heb ben het maar druk met het verdelen van die welvaart. En dan verder: wij zijn een volk van betweters en zouden graag schoolmeesters en dominees exporteren, hoewel dit weinig bij draagt in de han- dels-balans. Tenslotte: wanneer wij alle heil van de overheid verwachten, verlie zen wij onze persoonlijke vrijheid. Wij De komende verkiezingen, door velen gezien als testcase voor het zittende kabinet, wierpen dinsdag in de provinciale statenzaal hun schaduwen reeds vooruit. De christelijke fracties (AR-CHU-KVP) traden eensgezind naar voren met een gedegen betoog bedoeld als algemene beschouwing over de begroting uitgesproken door fractie voorzitster mevr. D. Y. W. De Graaff Nauta. De PAK fractie is wat losser geworden van samenstelling. De drie hier in de staten samen werkende partijen (PvdA-PPR-PSP) kwamen, mede om dit te accen tueren met drie sprekers, resp. de heren H. Keuning, pater dr. A. J. Agterberg en van den Berg. Men liet doorschemeren later weer ge scheiden op te zullen treden. De tweemansfractie van D’66 lonkte daarentegen knipogend naar de PvdA. Hier sprak de heer Seinen als nieuwe fractievoorzitter, daar de heer G. v. d. Zwaag een over stapje maakte naar de FNP, maar gedurende deze zittingsperiode in de staten nog D’66 vertegenwoordiger blijft. De partij erkent n.l. een dubbel lidmaatschap. De FNP-fractie zelf kwam met haar beide leden, die elk een deel van de algemene beschouwingen voor hun rekening namen. De VVD fractievoorzitter mr. B. P. v. d. Veen zeide zich te willen onthouden van het maken van partijpolitieke uitspra ken, maar juist hij was het, die er al improviserend op onderhoudende en spitse wijze op voortborduurde. Voor het GVP sprak de heer Gerritsma eenmansfractie) en voor de CPN mevr. Dijkstra Bethlehem. Om half elf begonnen stolde deze woordenstroom pas om ongeveer half drie, toen de Gedeputeerden aan hun beantwoording begonnen, dit alles letterlijk oog in oog met de volgende drie in prachtige Gothische geschilderde wandteksten tegen de achtermuur: Dy’t folie seit moat folie wiermeitesje, It is mei sizzen net to dwaen en Wierheit boppe al. Wel veelzeggend, dunkt ons. In de middagvergadering begonnen ge deputeerde staten aan de beantwoording. De motie van mevr, de Graaff kreeg haar steun. Aanleiding tot felle discus sies gaven de algemene beschouwingen niet. De vergadering werd woensdag voortgezet. Buorman Klaes syn wrakke woarstkü Ondanks aanzienelijke belastingver hogingen zijn er erg weinig middelen beschikbaar voor het doen van die uit gaven die al zo lang op zich laten wachten en die nodig zijn om het geheel der voorzieningen op een aanvaardbaar niveau te brengen, zo schrijven b. en w. van Wonseradeel in de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1974. Wel is men erin geslaagd de ontwerp begroting voor 1974 sluitend te krijgen. In het bijzonder FNP speaker Singelsma die vaak de show weet te stelen kwam ook nu weer met prachtige tirades, b.v. toen hij her inneringen opriep aan „buorman Klaes, yn earder dagen in forneamd fé-keap- man. Ik sjoch him noch op in iere moarntiid yn maeijemoanne mei trije wrakke woarstkij nei it lan panderjen. Doe’t ik dy trije skeanbiljende en kwalik sydwyn haldende drommedarissen dér rinnen seach tocht ik by mysels: It is mar goed, dat se net op eigen manne- boet de hikkedaem troch moatte, hwant it hiele spul hie yn ’e sleat tolanne kom- me kinnen.” Het antwoord van „buor man Klaes” was verrassend: „Och in pear moanne yn it nijgers en de lju snaskje dat spul dan wel wer op!” Een vergelijking als deze met een dubbele bodem gaf natuurlijk wel te denken. Wie waren die „trije wrakke woarstkij”? Het PAK (PvdA, PSP, PPR) misschien? Toch was de toon van de heer Singelsma af en toe wat bitter, vooral toen hij de an dere fracties de nodige „strips” gaf. Mevr. De Graaff kwam al spoedig met ’n principiële stellingname. „Het is voor ons een uitdaging, maar ook een opgave om vanuit het evangelie te zoeken naar een antwoord op de vragen van vandaag en morgen”, aldus deze spreekster, die als woordvoerdster van de grootste frac tie steeds bij dergelijke gelegenheid als eerste het woord mag voeren. Zij stelde verder: „Hiermee gaat gepaard het ver werpen van het compromis en wij ver foeien het polarisatiestreven.” Het was woensdag wel een dag van te genstrijdigheden. Ook van kleine. Op het moment, dat de milieuvervuiling b.v. werd bepleit, werden juist de tinnen asbakjes rondgedeeld, waarmee het sein tot roken werd gegeven en de zaal spoedig in een blauwe waas was gehuld. Terwijl op de wandelgangen de lichten uit zuinigheidsoverwegingen voor de helft waren gedoofd, brandden er in de statenzaal voor de 55 leden, 4 ambtena ren en enkele journalisten ruim 70 lampen, zodat ieder zijn eigen lichtpunt had. Trouwens hetgeen door het Friese parlement werd besproken, kon best licht verdragen, was juist bedoeld om licht te verschaffen bleven er in de de batten wel duistere punten. Tussen colle ge en staten, tussen de sprekers en frac ties onderling. Niet synchroom liep ook de lengte van de debatten en het uithoudingsvermogen van de Friese volksvertegenwoordigers. Nu door een nieuwe opstelling van de zetels in de zaal de leden zich minder dan vroeger tijdens het beraad gaan vertreden, verslapte de aandacht af en toe kennelijk. Zelfs moest de voorzitter al eens tot stilte manen. „Anders is het voor de spreker geen doen!” Ook dunden de rijen met het vorderen van het uur en toen alle kranten waren gele zen, gebeurde het zelfs dat een der fractievoorzitters een hazeslaapje deed, waarmee deze zitting een beetje als een nachtkaars uitging. Volgende week 11 uur treden de staten met frisse moed weer aan. 1 Notulen. 2 Ingekomen stukken en mededelingen. 3 Vaststelling uitgaven over 1972 voor de openbare lagere school. 4 Vaststelling van het bedrag per leer ling. 5 Vaststelling van de voorschotten de exploitatievergoeding. 6 Medewerking aan de Vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs bij het herstel van het plein bij de basis school aan de Schoolstraat. 7 Medewerking aan het bestuur van de R.K. kleuterschool bij de aanschaf van een kast en zonwering. 8 Benoeming van een lid van het be stuur van de Stichting Stadsburger weeshuis. 9 Vaststelling van een rechtspositiere geling voor de vrijwilligers bjj de ge meentelijke brandweer. 10 Wijziging van de Gemeenschappelijke Regeling Waghenbrugge. 11 Afkoop van de polderlasten van de Homolenpolder. 12 Partiële wijziging Commissaris Mr. Hedzer Rijpstra is een streng man. Klokslag tien uur - de aan- gekondigde tijd - viel woensdag de hamer als sein tot begin van de 2e dag van de marathon-winterzitting der Staten. Op dat moment had de staten zaal nog het aanzien van wat we op de T.V. wel eens zien van de Tweede Kamer, als een bepaalde spreker niet al te zeer boeit. Zelfs 4 van de 6 gedepu teerden hadden hun zetels nog niet ingenomen. De start was toch al wat vreemd. Behalve de heer Renkema zagen alle gedeputeerde er van af nog nader commentaar te geven op aan de vooravond van deze zitting in tweede (en laatste) instantie nog gemaakte opmerkingen over de provinciale be groting. De twee ingediende moties n.l. die betreffende het afwijzen van ge westen en het handhaven van de pro vincie Friesland als één bestuurlijke éénheid (van mevr. De Graaff) en die betreffende de aandacht voor de dijkverzwaring (Keuning) werden zonder hoofdelijke stemming en zonder één aantekening van „wenst geacht te worden tegen gestemd te hebben” (een unicum!!) aangenomen De laatstge noemde motie ontsproot aan de veront rusting nu de dijk bij Paesens - Wierum in korte tijd viermaal het zwaar te verduren kreeg, vooral nu juist daar geen kwelders en slaperdijken zijn. De dijk moet n.l. op deltahoogte worden gebracht (8.40 m.) terwijl die nu slechts 6.10 m. is. „Zover is het college nog niet, ik verzoek U alleen het standpunt van het college weer te geven, niet enkel uw eigen me ning!” waarop de heer Eringa slagvaar dig antwoordde: „Dan kan ik volstaan met me een halve minuut stil te houden”, waarmee hij wat wrang aangaf, dat het college nog geen mening had. De waterschappen in Friesland zijn in de loop der jaren telkens in aantal teruggebracht. Langzamerhand wil men alles betreffende de boezem en de wallen (oeverbescherming!) in één hand hebben. Waterschapsdeskundige Stien- stra vond dit best, maar volgens hem moest dat niet één waterschap zijn, maar de provincie zelf. De andere wa- terschapsspecialist, de Heer D. v.d. Til, wilde „de studiecommissie die op sterven na dood is, weer oppoetsen”. Gedeputeerde Eringa die de vorige maal had gesproken over Diepdelvers” had vervolgens de Commissaris der Koningin hiermee wel wat te diep gedolven: De gewestvorming in Friesland (en het onderbrengen van Friesland in een groter provinciaal verband) wees zij met kracht van de hand. Maar de minister heeft reeds op het vormen van deze „lands delen” aangestuurd. „De bekende knup pel ligt nu wel goed in het Friese hoen derhok”, aldus mevr. De Graaff, die na mens haar fractie kwam met een motie, waarin werd gepleit voor het handhaven van Friesland als zelfstandige provincie, een motie waarachter practisch alle frac ties zich min of meer enthousiast kon den stellen. Alleen de F.N.P. plaatste vraagtekens. Ten eerste was het volgens woordvoerder Wartena geen nieuws (de FNP had dit altijd reeds beweerd!) en ten tweede spraken de landelijke frac ties volgens hem veel te enthousiast over gewestvorming en verlaging van het aantal provincies. er het :ie, o.a. _4ng en het minimum aantal vacanliedagen, dat per motie op 21 werd verlangd, en dat men in de verordening geregeld wenste te zien Hetgeen met 37-13 werd aangenomen. Het betoog van de heer Singelsma over de functiewaardering en de rangen, die of hoger of lager kunnen worden ge waardeerd, ontlokte de zaal de interrup tie: Rang is alleen Rang als er Rang op staat! Reclame voor een fries produkt, concludeerde de f.n.p.-woordvoerder ad rem. Gedeputeerde Spiekhout, die speciaal over anbtenarenzaken gaat, gaf toe dat die functiebeoordeling wel eens „pijn doet”, maar gedeputeerde Staten, „doen al het mogelijke die weg te ne men.” Op de subsidielijst voor 1974 komen onder meer voor: De kunstijsbaan te Heerenveen tot een bedrag van f. 2106,— (f.0,18 per inwoner); Frysk Orkest, Leeuwarden f. 2500,- (voor 1974 werd gevraagd f. 3160,-); Vinea Domini, Witmarsum f. 1000,- (over 1972 en 1973 was dit f. 5000,-); Openbare leeszaal en bibliotheek voor Bolsward en Wonsera deel f. 17095,-. Op het investeringsprogramma voor 1974 komt onder andere het volgende voor: Ruilverkaveling Wonseradeel Noord (eerste fase) f. 340.000,-; Rekonstruktie Arumerweg f. 57.000,— aanleg parkeer terrein Arum f. 27.500,-; bouw derde lokaal bijzondere lagere school Tjerkwerd f. 200.000,-; bouw bijzondere kleuterschool Exmorra f. 200.000,-; bouw bijzondere kleuterschool Burgwerd eveneens f. 200.000,-; uitbreiding sport terrein Makkum f. 120.000,-. Bovengenoemde kapitaalslasten zijn opgenomen in de begroting voor 1974. De overige investeringen, waarvan de kapitaalslasten niet in de begroting 1974 zijn opgenomen zijn onder meer: Vervanging brandweereenheid Witmar sum f. 120.000,-; vervanging huisvuilauto f 115.000,en ruilverkaveling Wonsera deel Noord (2e fase) plm. f 2.500.000,—. De heer Rodenhuis (PAK) bracht het leegstaan van woningen ter sprake. Soms staan hele straten leeg b.v. in Wonseradeel. Wel zes jaar! had men hem verteld. Wat doen gedeputeerde staten nu? Nieuwe woningen toewijzen, ook als ze niet nodig zijn, of mogen de gemeenten dezelfde financieringsmid delen ook gebruiken voor de renovatie van woningen? Het forensisme heeft n.l. ook wel bezwaren. Mensen met hoge salarissen komen naar de dorpen. De steden verpouperen, de dorpen raken uit hun evenwicht. De leegloop van de (grotere) steden noemde ook gedeputeer de Renkema een kwalijke zaak. Hij was van mening, dat hier iets aan moest gebeuren, maar gaf hiertoe geen uitge werkte plannen. De heer van der Veen, die niet terug keert in de staten hield wat betreft de algemene beschouwingen zijn zwanen zang. Velen zullen hem missen, want hij was en is toch wel een buitenbeentje: Enerzijds oerconservatief is hij plotse ling soms ook erg vooruitstrevend, voor al op het gebied van de milieuhygiëne en daarbij vaak een non-conformist. Ook nu weer begon hij zijn betoog met te zeg gen dat hij in de eerste plaats voor zichzelf sprak en niet voor de partij. voor de financiële positie van de gemeente, is toename van het inwonertal belangrijk. De uitkeringen uit het gemeentefonds houden namelijk in hoge mate verband met het aantal inwoners. Verder zal de verruiming van het plaatselijk belastinggebied door invoe ring van de onroerend-goedbelasting (met ingang van 1975) soulaas kunnen bieden, maar dan zal de belastingdruk wel verder verzwaard moeten worden. Bij de ontwerp-begroting is uitgegaan van een daling van het aantal inwoners met 43 tot 11.700. De vraag naar woningen in de sektor van gesubsi- diëerde huurwoningen over de gehele gemeente is gering geworden, maar de vraag naar bouwterreinen voor door de eigenaars te bewonen woningen is echter toegenomen. B. en W. achten het niet uitgesloten dat de exploitattie van bouwterreinen bij doorzetting van deze ontwikkeling zal moeten worden herzien. Voorts is het erg belangrijk dat er bouwterreinen beschikbaar zijn voor de vestiging van bedrijven, niet alleen voor mogelijke nieuwe vestigingen maar ook voor verplaatsing van bedrijven binnen de gemeente. Enige maanden geleden werd de belang rijke beslissing genomen om de proce dure tot vaststelling van een bestemmingsplan merengebied te beëin digen. Het kollege is van mening dat een deel van de gemeente geschikt is voor watertoerisme en dat de stichting van een jachthaven in open verbinding met het Ijsselmeer in een reële behoefte zal voorzien. Verder acht zij het mogelijk dat het bestemmingsplan oostelijk van het rekreatiecentrum „De Holle Poarte” te Makkum binnen afzienbare tijd gere aliseerd wordt. De opstelling van de budgettaire positie resulteerde in een ongedekt tekort van f. 289.151,- min f. 197.412,- beschikbaar op de gewone dienst als „onvoorzien” is f. 91.739. Dit tekort is niet alleen ontstaan door het stijgende kostenpeil doch wordt mede veroorzaakt door het meer op peil brengen van het voorzieningsni- veau. Het totaal der uitgaven is slechts mogelijk indien van de bewoners offers worden gevraagd. B. en W. komen dan ook volgende belastingverhogingen: Wegenbelasting, gebouwde eigendommen van 27 naar 29 pet. en ongebouwde eigendommen van 13 Vs naar H’/s pet. Het rioolrecht per aansluiting van f. 66,- omhoog naar f. 75,— en de reinigingsrechten van f. 35,- brengen op f. 40,- Ook de opcenten op de personele belasting zullen (voor het laatst) omhoog gaan en wel van 250 naar 294. Dit betekent een hogere opbrengst van f. 64.058,- alsvolgt verdeeld: wegenbe- *De eerstvolgende openbare vergadering van de raad der gemeente Workum, wordt gehouden op maandag 17 decem ber 1973, ’s avonds om half acht. De kleinere fracties kwamen verder met hun bekende stokpaardjes. De 2-mans- fractie van D’66 met de voorkeur van een meerderheidscollege inplaats van een afspiegelingscollege, zoals thans. De Ge deputeerde staten tellen thans 2 pak (PvdA), 3 CCP (2 AR, 1 CHU) en 1 VVD, zodat er dus in tegenstelling met in de kamer er in de staten geen krachtige oppositie is. De heer Gerritsma (GPV) trachtte nog eens de principiële achter grond weer te geven van zijn politiek streven en mevr. Dijkstra pleitte als CPN fractiepresidente voor de werken de klasse, die ook nu weer de dupe lijkt te worden van de huidige energiecrisis. De heer Keuning betoogde dat een groot deel van zijn fractie zich eveneens door het evangelie wil laten leiden, maar dan toch in de praktijk komt tot andere be leidslijnen. Inzake de gewestvorming en het verkleinen van het aantal provincies kon hij echter geheel met mevr, de Graaff meegaan. De komende atoomcentrale Kalkar heeft de gemoederen nog al in beroering gebracht, nu er een heffing van 3 pet. op de electriciteitstarieven is gelegd, waarbij men bij weigering wordt afge sneden van de stroomleverantie zoals reeds inmiddels bij één afnemer is gebeurd. Een motie van pater Dr. Agterberg, die bepleitte dat „de com municatie dusdanig dient te zijn, dat provinciale staten zich tijdig kunnen uitspreken omtrent de al dan niet wenselijkheid van de totstandkoming van kern-energie centrales elders in Nederland, opdat zij medeverantwoor delijkheid kunnen dragen” kwam men de grootst mogelijke meerderheid aange nomen. Toen de pater (steeds zonder pij en de laatste tijd ook weer zonder baard) een klant niet wilde afsnijden als hij ondanks principiële bezwaren tegen Kalkar (die had hijzelf ook) wel bereid was een schuldbekentenis te tekenen, vonden zijn collega’s statenleden: Schuldbekennen is schuld hebben, en dit is hetzelfde als te moeten betalen. van het bestem mingsplan „De Finnen”. 13 Vaststelling van een voorbreidingsbe- sluit voor een gedeelte van de Kern van Woncum. 14 Herziening van de grondprijzen in het bestemmingsplan „De Finnen”. 15 Verhoging van de subsidie voor 1974 „Het Groene Kruis”. 16 Verhoging van de subsidie sportver eniging „S.V.W.” 17 Aanvulling van de Algemene Politie verordening met een bepaling met be trekking tot voertuigwrakken op de openbare weg. 18 Wijziging van de Verordening op de heffing van liggeld in de gemeente Workum. 19 Vaststelling van een Verordening op de heffing en invordering van reini gingsrechten. 21 Vaststelling van een verordening in zake onroerend-goedbelastingen. 22 Behandeling van de begrotingen voor 1974. 23 Begrotingswijzigingen. lasting respektievelijk f. 11.200,- en f. 10.760,-; rioolrecht f. 17.730,-; reinigings rechten f. 15.000,- en opcenten personele belasting f 9.368, Verder denkt men aan een verhoging van de leges terzake van bouwvergun ningen. Meeropbrengst f 5.000,De bruggelden zullen f 3.000,meer op moeten brengen. De uitgaven voor rekreatieve doeleinden nemen npg steeds toe, hetgeen hoofdza kelijk tot uitdrukking komt in het nadelig saldo van het waardbedrijf. Verder wijst B. en W. op de uitgaven voor behoud en/of herstel van het strand op het recreatiecentrum. Op grond hiervan menen zij gebruik te moeten maken van de mogelijkheid tot heffing van een toeristenbelasting. Om praktische redenen zal de heffing beperkt moeten worden tot het gedeelte van de gemeente waar het toerisme in tensief is, in de praktijk zal dit be tekenen dat de belasting zal gelden voor het rekreatiecentrum te Makkum of eventueel voor het gehele dorp Makkum. Uitgaande van een gemiddeld tarief van f. 0,25 per overnachting wordt een netto- opbrengst van f. 20.000,- verwacht. 1 ‘^11

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1