De economische situatie rond de Televisie Gaöe Shroap jaarwisseling Verlies bij de Post gedekt door de winst op Telecommunicatie en giro iiniiiinriniiiiiiiiiifniiiiiiinmiiiiiiiiiiiii f- jefte Paardentoto boven Fan stêd en lan Us ünmacht VELE KOOPJES direct in de opruiming Maatklaver jassen „Ljocht” üt tankberens 80 miljoen in f STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND hllllllllllllillllillilllllllllllllllllllllllllllll 114e JAARGANG No. 2 DINSDAG 7 JANUARI 1975 mm. Contractprijs op aanvraag Wymbritseradeel, Financiële gegevens Aanpassen Postgiro Gunstig 3275 miljoen poststukken Telefoongidsen N. üs hjoed to sizzen Personeelszaken Jawa. Maendskrift gemeente „IN FORGETTEN SOAN” J.S. z De economische situatie van dit moment is weinig rooskleurig. Nog geen twee maanden geleden moesten de officiële ramingen van de diverse economische groot heden in ongunstige zin worden herzien. Bovendien is de vraag hoe „hard” deze nieuwe prognoses zijn. Zo kunnen internationale politieke verwikkelingen - men denke slechts aan de energieproblematiek - de economische situatie nog ongunsti ger maken. In televisie zie ik niets in televisie zie ik niets al hoe ik ook kijk en vergelijk en overweeg zie ik nu iets? nee in- televisie zie ik niets instellingen (incl. de handelsbanken) werd f 750 mln ontspaard. De personeelssterkte van het gehele be drijf nam in de loop van 1974 toe van 71.300 tot 73.500 volledige taken. In de telefoondienst bleef het personeelsbestand vrijwel constant. Bij de Post was er een groei met 1.800 personeelsleden. De Post cheque en Girodienst werd met ca. 200 uitgebreid en de Rijkspostspaarbank met ca. 100 medewerkers. De houtfyk fan Maria van Everdingen op it omslach. Wy moatte üs oerjaen Mei lea en mei siel Sa libje wy fierder Op dit ierdse toaniel. Wy fiele üs ünmacht As minske sa great Wy binne mar minsken Us kinnen is neat. Wy moatte ’t oannimme Sa as hy it wol Faeks leed en triennen Of blierens, sa gol. In wite Kriist Mei snie en mei iis Of in pear dagen mei wyn Reinich en griis. Hy stoarre nei ünderen Sa nei de groun En wist foar him seis Hwat er it béste hie foun. Bolswards Nieuwsblad De klau fan in liuw is fluwiel forlikene by de tonge fan de rabber. Televisie Het is een wonder dat door de mens wordt gemanipuleerd en ook is uitgevonden en ook is uitgevonden maar als het wonder eenmaal is geschiedt weet men van het wonder welhaast niet Hwat hat Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 1897 troude mei Catharina Jacoba Eli sabeth Daalmeijer en twa bern neiliet. Oan’t syn njoggende jier ta giet er op skoalle to Wytmarsum en forfear doe nei Harns, dêr’t syn heit hüsskilder wie en dat ek yn Wytmarsum west hawwe sil. Om 1875‘ hinne kaem er mei syn alde- Iju yn Amsterdam tolanne, dêr’t er, nei in setsje yn in stiendrukkerij wurk foun to hawwen by Amand yn’e Warmoes- strjitte, syn earste tekenlessen krige fan Johan Braakensiek It tekenjen fan üt- hingbuorden krige er lykwols al gau syn nocht fan. Hy woe mear en ienris skildere er dou de Stier fan Potter nei, dêr’t er mei nei it Trippenhüs sette, omt er tocht dat men it dêr wol keapje soe. Dat bisloech lykwols net, mar brocht him wol by de Direkteur fan it Kenink- lik Printekabinet, wl. Mr. A. de Vries Azn. Syn oleografie fan de stier fan Pot ter moat noch op in vendutie to Bata via bilanne wêze. Mr. A. deVries, dy’t wol aerdichheit yn de jonge skynde to hawwen, rette him oan nei de Quelliniusskoalle to gean foar in fierdere oplieding en doe’t de fyftjin goune skoaljild foar Hobbe in biswier foarmen, soarge Mr. A. de Vries ek dêrfoar. Dêr krige Hobbe les fan de Belch Collinet yn dekoraesje-skilderjen. Ek dat bifoel him op ’e lange djür lyk wols net en sa die er op in kear mei oan it talittingseksamen foar de Kenink- like Akademy foar Byldzjende Kunst, dêr’t er ek foar slagge en doe’t de hün- derd goune lesjild fannijs in biswier foar him foarmen, naem Mr. A. de Vries ek dizze foar syn rekken. Hjir krige er les fan Allebé en fan Wijn- veld. Doe’t mr. A. D. de Vries nei twa Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 jier ünforwachts kaem to forstjerren, wie er lykwols ek foar syn fierdere op lieding soarge en makke de Kunstners- foriening Arte et Amicitia it him moog- lik fierder to studearjen. Ek krige er seis jier lang in subsydzje, earst fan de Kening en dêrnei fan de Keningin-Re- gentes. Dêrnei hat er noch oan ’e Ant werpse Akademy wurke en kaem letter werom nei Amsterdam. Doe moast er it dan seis fierder sjen to finen en net allinne kunst skeppe, mar ek forkeapje as’t koe. Dat léste lei him net sa bot, hwant Hobbe wie gjin hanneler, gjin re- klamemakker. Hy wie in stille figuer en skreau gjin kunstkritiken. Hy gyng net mei de ,moa- de’ mei. Syn wurk wie earlik en Ijocht fan toan. Hy hat folie teloarstelling kend en in protte ellinde sjoen, mar it nea skildere. Hy hat fan alles skildere mar ien fan syn leafste Onderwerpen wie de frou. In protte fan syn kunstbruor- ren wiene ofgunstich op him troch syn earlikens en syn talint, mar it duorre noch al efkes, foar’t er „Namme” makke en neat is sa bilangryk as namme meit- sje. Sa hat er ris in great doek „De Kaertlister” makke, dat er foar tritich goune forkeape moast, nei’t it op in ten- toanstelling yn „Pulchri” tige de oan- dacht lutsen hie en in setsje letter by in kunsthanneler to Amsterdam mear dan fjirtich kear safolle opbrocht. In oai- great doek rekke nei Ingelan, dêr’t allinne it rjocht om der in foto- typy fan to meitsjen mei mear pond ster lings waerd bitelle as Smith ea foar in skilderij bard hie. ït hie mülk ek yn In gelan bleaun, as de hear Langenhuizen to Crailoo it net oankocht hie om it in plak to jaen yn it nije museum dat er Maandag 30 1974 hield de Linde boom S. Oppedijk Nieuwmarkt maatkla- verjassen. De opkomst was grandioos, 72 mensen hadden zich om kwart over acht gemeld. De organisatie zat nu voor pro blemen. Waar moesten deze 72 mensen zitten, 18 tafels. Na veel passen en me ten kreeg iedereen toch nog een plaats. Ze zaten zelfs al aan de bar en in de huiskamer te kaarten. Ook deze avond was er weer een loterij met dikke vlees- prijzen: 1. W. Negerman, 2. D. Post, 3. B. Veldman, 4. mevr. T. v. d. Velde, 5. M. Witteveen, 6. M. Dooper, 7. D. Post, 8. R. Heins, 9. R. Harsta, 10. T. Siemonsma 11. P. P. Porno, 12. F. Negerman. Na 3 bomen geklaverjast te hebben kwamen de volgende koppels voor een vleesprijs in aanmerking. 1. S. Sikkes, K. Kuipers 5782, 2. J. de Vreeze, J. Teerenstra 5555, 3. M. v. d. Velde, C. v. d. Molen 5459, 4. F. Negerman, W. Negerman 5435, 5. Se- verijn, mevr. Rienstra 5395, 6. G. IJpma, G. Ritmeester, 5321, 7. P. Jansma, F. Kroontje 5281, 8. Br. Adema, M. Adema, 5068, 9. P. Siemonsma, C. v. d. Veen 5038 De organisatie W. de Boer en D. Alten burg en de Lindeboom kunnen terug zien op een zeer geslaagde avond. Mede in verband met de stijging van de papierprijzen wordt naar besparingen op de kosten van de telefoongidsen ge streefd. De besparingen zijn op verschil lende manieren te bereiken bv. door na te gaan of grote klanten met minder exemplaren van de districtsgids kunnen volstaan dan ze thans krijgen of door voor grote districten niet één, maar twee gidsen te maken, waarbij een abonnee slechts die gids automatisch krijgt, waar in hij zelf vermeld staat, terwijl de an dere gids op aanvraag beschikbaar wordt gesteld. De studie ter zake wordt ver richt. Ondanks het feit, dat de markt van de girale salaris- en pensioenbetalingen het verzadigingspunt begint te bereiken, wer den er in 1974 nog 227.000 nieuwe post rekeningen geopend. Het totaal aantal postrekeningen kwam op 3.250.000. In 1974 werden door de PCGD 505 mln opdrachten verwerkt tegen 474 mln in 1973, een toeneming van 7 De giro had in 1974 op de gemiddelde maandultimo f 8,5 mid van rekeninghou ders in beheer. Dit betekent in vergelij king met 1973 een toeneming van f 850 mln of ruim 11%. De af nemende groei van het traditionele sparen op spaarre keningen zette zich in 1974 in versterk te mate voort. Bij de gezamenlijke spaar- Op dit moment springen de nog steeds toenemende grote werkloosheid en de hoge inflatiegraad het meest in het oog. Hoewel de afgelopen jaren een zekere gewenning aan inflatie is ontstaan, dreigt de geldontwaarding langzamerhand een niveau te bereiken, waarbij het aanpas singsvermogen van de maatschappelijke orde steeds zwaarder op de proef wordt gesteld. De huidige problemen zijn zowel aan binnen- als buitenlandse oorzaken te wij ten; deze zijn deels van conjuncturele aard en voor een ander gedeelte duide lijk structureel van karakter. Op grond van de bestaande inzichten heeft de re gering besloten tot een pakket stimule ringsmaatregelen van f 3,5 mid. de Post en de Telecommunicatie wijst op een onevenwichtigheid in dé tariefstel ling. Terwijl de Telecommunicatie mede door de groei van het aantal aansluitin gen en van het verkeer en door de mo gelijkheid van arbeidsbeparende maat regelen positieve resultaten oplevert, blijft de Post, niettegenstaande tarief- aanpassingen en het systematisch stre ven naar efficency, in een verliessituatie verkeren. Het is wenselijk de tariefstel ling in beide sectoren beter af te stem men op de werkelijke kostenverhoudin- gen. Dit betekent enerzijds dat de pas in gehouden zou moeten worden met betrek king tot tariefverhogingen bij de Tele communicatie. Anderzijds zijn dan bij de Post zodanige tariefmaatregelen nodig dat evenwicht tussen baten en lasten dichterbij komt. In het kader hiervan is aan de regering voorgesteld het tarief voor de categorie „losse post” in 1975 te verhogen met 5 cent aan de voet en naar rato voor de hogere gewichtsklassen, bij komende rechten, e.d. Zoals reeds eerder is aangekondigd zal de verhoging van de partijentarieven op 13 januari 1975 in gaan. Als onderdeel van deze tariefs- plannen zullen de belangrijkste telefoon tarieven in 1975 voor het tweede achter eenvolgende jaar niet worden verhoogd. De Postgiro vertoont een gunstig beeld. Vooral de renteontwikkeling heeft bijge dragen tot de verbetering van het resul taat. De gevolgen van de personeelskos tenstijging werden hierdoor overtroffen. Gunstig heeft ook gewerkt dat in 1974 door de Nederlandse Bank geen beper kende maatregelen in het kader van de kredietbeheersing werden genomen. De groei van het saldotegoed van de reke ninghouders met 12% is enigszins achter gebleven bij de verwachtingen. Het verschil in bedrijfsresultaten tussen Wytmarsum hat ris üs greatste Fryske taelkunstner de eare oandien, dy’t him takaem en dy’t er wis mei to tankjen hie oan it feit, dat er dêr it jiermannich skoalmaster west hat, al wie’r dêr net berne. In oare en dan wól in echte soan fan it Koepel-doarp èk in kunstner yn syn fak, skynt men glêd forgetten to wezen en dat is dochs eins hwat spitich, sa mient P. Dokter yn in aerdich arti- keltsje lang’.êsten yn De Koepel Dizze „forgetten soan” wie de kunst- skilder Hobbe Smith, berne 7-12-1862 to Wytmarsum, as soan fan Thomas Smith en Catharina Sikkes de Hey, forstoarn to Amstel dam 1-5-1942, dêr’t er 10-11- V er schijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en In financieel opzicht kan de PTT terug zien op een bevredigend resultaat, ook al bereikte dit niet geheel het niveau van het voorafgaande jaar. Het verlies op de „zuivere” posterijen be droeg f 184 miljoen (verleden jaar f 100 miljoen). Ondanks de winst op telefoon, giro enz. is het exploitatieresultaat van de Post belangrijk slechter geworden on danks het duidelijk streven om ook bij de Post een evenwicht tussen baten en las ten te bereiken. De tariefverhogingen van 1974 en de doorwerking van die van 1973 waren als compensatie niet voldoende. Om het ex ploitatieverlies geheel te doen verdwij nen zou op dit moment een stijging van de baten nodig zijn van ca. 13%. Misschien de achterkant, dacht ik toen in ontzag voor techniek beleefd fatsoen maar al ik ook keek het is geen doen waar je ook ziethelemaal niets De beelden op het scherm waardoor menigeen wordt gevangen het verlichte glazen oog men ziet nog eens watdenkt men dan gefileerd pasklaar in de pan. Ondanks de ongunstige macro-economl- sche omstandigheden heeft het PTT-ver- keer zich het afgelopen jaar gunstig ontwikkeld. Het binnenlandse postverkeer vertoonde, na enige jaren van betrekkelijke stagna tie, in 1974 weer een duidelijke groei on danks de hoge papierprijzen. In totaal nam het binnenlandse postverkeer toe met ca. 170 mln stuks (5 tot 3275 mln poststukken. De toéname vond hoofdza kelijk plaats in de categorie huis-aan- huis bestelde post (met ca. 70 mln stuks) en bank-giropost (met ruim 55 mln stuks). In het binnenlandse postverkeer werd de daling van de losse post meer dan gecompenseerd door de toeneming van de partij enpost. Het toenemend aan deel van de partijenpost geeft aan het postbedrijf steeds meer het karakter van vervoerder voor grote zakelijke verzen ders. De populariteit van de telefoon nam het afgelopen jaar weer sterk toe. De steeds belangrijker worden functie van dit com municatiemiddel blijkt zowel uit de sterk stijgende vraag naar telefoonaansluitin gen als uit het groeiende gebruik ervan. In 1974 nam het totale telefoonverkeer met ruim 4% toe en werd'een record aantal van 350.000 nieuwe aanvragen voor een telefoonaansluiting bereikt. De ze aanvragen komen voor het merendeel van particulieren; ook de vraag van be drijven naar uitbreiding van hun tele- fooncapaciteit met meer nummers neemt aanzienlijk toe. Der binne net folie organisaesjes yn Fryslan, dy’t safolle foar it Frysk dien hawwe en noch dogge as de Kristlik Fryske Folksbibletheek, dy’t nou fjir tich jier bistien hat. Hja hat it Fryske boek al dy jierren weroan yn tüzenen Fryske hüshaldings brocht en sa tsien- tüzenen Friezen oan it Frysk lézen set. Yn dy fjirtich jier hat hja in heal mil joen Fryske boeken ütjown - meiinoar sa’n 190 titels romans, berneboeken, bondels mei koarte forhalen of fersen, boeken oer skiednis en geakunde. Har doel wie de minsken to birikken mei forantwurde folksboeken. Foar al dat tael- en kultuerbifoarderjend wurk hat hja amper stipe fan’e oerheden krige, mar har fjirtichjierrich jubileum koe yn it teken fan djippe tankberens en brede wurdearring stean. De KFFB hat har wurk altiten dwaen wollen by it Ijocht fan it evangeelje. Fan de tankberens foar dat Ijocht wol de bondel Ljocht mei sawntich meditaes- jes, dy’t E. S. de Jong sammele hat, tsjügje. By wize fan „ynwindige sin- ding” hat de KFFB 1100 eksimplaren fan dizze bondel forgees stjürd nei tsjerkeleden, parochybistjüren en ófdie- lingen fan Fryske frouljusforieningen. De samling is oekumenysk fan opset. Der hawwe herfoarmen en grifformear- den, roomsken en mennisten oan mei- wurke, geastliken en „leken” - in prof. Klaes Runia en in ds. Kaastra, in pater Halvard Hettema en in Teije Brattin- ga, in E. S. de Jong en in mefrou Fed- des - van de Wetering. Der binne ek posthume bydragen by, under mear fan dr. Wumkes, ds. P. van Dijk en Sint Wilman. De iepen romten Onder de me- ditaesjes binne „opfold” mei Fryske ge beden en gedichten, fan Minne Simens üt Wytmarsum oant Sibren fan Tsjom. E. S. de Jong hat soarge foar it om slach mei as ynset in houtfyk fan Ma ria van Everdingen. De bondel fan 160 siden kostet yn’e boekhannel f 9,90. Dizze meditaesjes litte werris sjen hoe goed it Frysk him brüke lit as tael fan it leauwe foar it oerbringen fan god- tsjinstige tinzen en gefoelens - rjocht üt it hert wei, natuerlik, direkt oan- sprekkend. Hja litte de pine werris fie le oer it feit dat yn’e tsjerke en it leau we yn Fryslan it Holl&nsk set is tusken holle en hert fan de leauwigen en har ren God. (Ut Ljouwerter Krante 21-12-’74) Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief Indoctrinatie, oftewel inpepering door de T.V. reclame een lachwekkende futiliteit belicht een mismoedige pa een koffie schenkende ma en ga zo maar doorniets te zien to Amsterdam stiftsje woe. It wie yn 1902, dat yn de kunstsealen fan „Pulchri Studio” to Den Haech de algemiene oadacht op dizze master foei en net minder as 38 fan syn wurken for- kocht waerden, mear dan der ea earder fan ien skilder bard wie. Nei Den Haech folgen Leipzig, Hamburg en Breslau. It rint to fier om yn dit forbên al to wiid- weidich to wurden oer alles hwat dizze kunstner oanbilanget. Ik haw hjir yn’t koart hwat oanhelle üt in publikaesje yn Elseviers Magazine XXVI üt 1903. Mülk soe de gemeente Wünseradiel noch ris kans sjen ien fan syn wurken oan to keapjen of in neije strjitte nei him to forneamen om in neitins oan him to biwarjen as ald-Wytmarsumer. Fan syn wurk hinget der yn it Ryks- museum Twenthe to Ynschedé de Cu- neratoer to Renen de yntochte fan Hare Majesteit de Keninginne to Amsterdam nei in skilderij yn it Stedelik museum to Amsterdam en waerd „De Terugkeer van de Vissersvloot schouw - nei in wetterfervetekening-eigendom fan de ke ninginne. Bikend binne „Het Witte Huis aan de Loosdrechtse plassen”, „Toen hij nog klein was”, eigendom fan de hear Lan genhuizen, „Onschuld”, Berkenlaantje op Crailoo (Langenhuizen). „Voor Anker”, eigendom fan J. W. Holman, Levenslust’ „De Kaertlister” (eigendom fan C. Lan gendoen), „Maagdenroof” nei in libbens- great skilderij. Hobbe Smith hat it net oan Wytmarsum fortsjinne, dat er for getten waerd. Derom hjirby jit in lytse bydrage ta syn eare. i De omzet op de paardesporttotalisator heeft voor het eerst de 80 miljoen gul den gepasseerd. In het afgelopen jaar steeg de omzet met ruim 4 procent van f 77.458.062,- naar f 80.684.659,- van welk bedrag weer 8O°/o terugvloeide naar het spelend publiek. Het totaal resultaat werd gescoord op 278 meetings en een 16-tal kortebaandraverijen. Er werden in totaal 2517 draverijen (vorig jaar 2455) en 201 rennen (187) verreden. De baan Hilversum bereikte met ruim 29 miljoen gulden de hoogste omzet, ge volgd door de renbaan Duindigt met ruim 25 miljoen. Op de derde plaats komt Wolvega met ruim 9 miljoen, vervolgens Groningen met f 4.794.000,-, Alkmaar met f3.773.000,-, Nootdorp f 2.200.000,-, Drachten ruim twee en Emmeloord ruim één miljoen gulden. f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1