Wat gebeurt er in Noord-Ierland? de week Foto van Nog eens voor Bangla Desj f 50 miljoen I Ministers kwamen en gingen Rode Halve Maan doet beroep op zusterorganisaties VELE KOOPJES direct in de opruiming Eenden I ;,.x STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ft* eteg E 114e JAARGANG No. 3 VRIJDAG 10 JANUARI 1975 mm. Contractprijs op aanvraag Wymbritseradeel. Comité Ulster Tara Communisme Misvattingen? Britse regering AAN ONZE POSTABONNEES Administratie Bolswards Nieuwsblad Somalië Van komen en gaan Werkloosheid Noodtoestand G. Bosch c Wat is een cent vandaag nog waard? Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Een andere zeer gevaarlijke vijand is het communisme, dat met name in de Zuid- lerse Republiek zeer diepe historische wortels heeft, vanuit en vanaf de Franse Revolutie. Handig gebruik makend van enerzijds de Rooms-Katholieke drang naar een verenigd Ierland en anderzijds pogend aanhang te verwerven onder de protestantse arbeiders in Noord-Ierland, trachten de communistische leidslieden geheel Ierland tot hun bruggehoofd te maken; een bruggehoofd dat past in de totale tactiek van geografische omsinge ling en interne ondermijning van West- Europa. Bouhuisen is nog een muur daarvan te zien met de bekende oude friese moppen (stenen). Er zjjn geen tekenen op te vin den, alleen een .pijl’, welke op de foto niet zichtbaar is (misschien een meester teken of handwerk). De regering van Somalië heeft vorige maand de noodtoestand afgekondigd om alle hulpbronnen te kunnen mobiliseren. Ongeveer 200.000 mensen, voornamelijk nomaden, worden ernstig door de gevol gen van de droogte bedreigd. De situatie wordt verergerd door het feit dat het vee - de voornaamste bron van bestaan - sterft door gebrek aan weidegronden. Een gedelegeerde van de Liga van Rode Kruisverenigingen uit Genève heeft ge rapporteerd dat snelle hulp geboden is, wil een grote ramp voorkomen kunnen worden. De regering van Somalië heeft een beroep gedaan op het Wereld Voed sel Programma, dat grote hoeveelheden mais en melkpoeder in het vooruitzicht heeft gesteld. Deze hulp kan de getrof fen gebieden echter niet snel genoeg be reiken, tengevolge van de geografische de eentonigheid van het pad. Op den duur zullen hier wel een paar banken geplaatst worden, vooral voor wie slecht ter been is, is het pad nog al lang. Of het een vrijerslaantje zal worden moet de tijd nog leren. Bolswards Nieuwsblad zal met name de emigratiepolitiek onder werp van gesprek zijn. Nu Nederland ’n groeiend leger werklozen telt is de animo tot emigratie weer wat aan het toene men, zoals de cijfers uitwijzen. Overi gens wachtte premier Den Uyl zich er wel voor om dat openlijk uit te spreken, omdat zoiets erkenning zou inhouden van het onvermogen om op eigen kracht de werkloosheid voldoende terug te dringen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 3044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De spreker hoopt duidelijk te maken dat het Noordierse conflict is aangestookt door machten, die zich verzetten tegen elke vorm van Christelijke vrijheid. Deze machten hebben zich zowel in het rooms-katholieke als in het protestantse volksdeel ontplooid. Vooral de Reforma- tie-getrouwe kern van het Noordierse protestantisme wordt daardoor steeds meer geestelijk en lijfelijk in verdruk king gebracht. De spreker zal diepgaand aandacht besteden aan bepaalde misvat tingen, die volgens hem onder een groot deel van het nederlandse publiek leven, bij voorbeeld ten aanzien van de „kinde- ren-aktie” door de Stichting Hulp Noord Ierland, de positie van de Noordierse rooms-katholieken, de activiteiten van het IRA, de houding van de rooms katholieken, de activiteiten van het IRA, de houding van de rooms-katholieke kerk, de communistische invloeden in rooms-katholieke kringen en protestant se kringen, de protestantse para-mili- taire verzetsorganisaties etc. Het Ijjkt ons nu en in het vervolg urgent in dit wekelijks artikel, waarop de schijn werper op het wereldgebeuren wordt gericht een paar close-ups de voorrang te geven boven een naar volledigheid strevend overzicht van alle facetten van het wekelijks wereldnieuws. Ditmaal hebben wij een tweetal onderwerpen voor u uit gelicht: de toestand in Noord-Ierland en die in Somalië. Om te beginnen: Dag in dag uit worden wij door pers, radio en t.v. geïnformeerd over de crisissituatie in Noord-Ierland (Ulster). De grote vraag is of wij uit deze informatie vernemen wat er in dat land daadwerkelijk aan de hand is. De indruk wordt gewekt van een door godsdienstig fanatisme ingegeven bloedige twist tussen verschillende volken, die daarbij de Naam van God misbruiken. Is de toestand daarmede getekend? De pro testanten in Ulster menen van niet. Het Wiardapad, genoemd naar abt Wiar- da van het klooster Bloemkamp. Het is u bekend dit klooster, dat echter bij Hartwerd stond en dus zal de genoemde abt wel nimmer dit pad bewandeld heb ben. Aanvankelijk was hier een straat gepland, teneinde dit gedeelte van het Parkplan te ontsluiten, maar hiertegen kwam vanuit de burgerij verzet. Het bleef tenslotte na een onverkwikkelijke zaak slechts bij een fiets- en wandelpad. De foto werd gemaakt door drs. J. Rein- sma, toen de bomen nog niet bladerloos waren. Persoonlijk hadden we, als het dan toch een wandelpad moest zijn er liever een wat romantischer slinger paadje van gemaakt willen zier^ maar dat zat er financieel vermoedelijk al niet meer in. Hoe dan ook, het pad vormt een leuke verbinding tussen de Wilhel- minalaan en Kloosterlaan. Helaas wordt In politiek Den Haag heerst de eerste weken van januari altijd een beetje wind stilte vanwege het tot omstreeks 20 januari durende Kerstreces van de Tweede Kamer. Alleen de heren senatoren van de Eerste Kamer houden er geen Kerstreces op na. Zij kwamen dan ook dinsdag j.l. alweer in vergadering bijeen om te delibe reren over de wet inzake bedreigde uitheemse diersoorten. Er zijn trouwens ook nog al wat ministers uithuizig. Minister van der Stoel van Buitenlandse Zaken b.v. reisde door China en bracht aansluitend ook nog een bezoek aan Japan. Het NOS- journaal heeft de gangen van de heer van der Stoel geregistreerd. En dan is er nog de gevaarlijke politiek van de Britse regering in Londen. De Britse regering vindt het bestaan van een op de Reformatie georiënteerde autonome provincie binnen de grenzen van het Verenigd Koninkrijk een hope- Noord-Ierland, dat staatkundig verbon den is met Groot-Brittannië, heeft een bevolking die in meerderheid zowel het individuele als het nationale volksleven gesteld wil zien onder de Geboden van God. Wat is er evenwel gebeurd? Zoals te verwachten was kwam ook Noord-Ier- land onder de druk van anti-Bijbelse politieke en geestelijke machten, die in deze eeuw overal op aarde hun tanden laten zien. Het naar verhouding zeer Reformatie-getrouwe Noord-Ierland - kreeg het zelfs zwaarder te verduren dan andere zg. „christelijke” naties. er nog (te) weinig gebruik gemaakt, maar dat zal wel komen, als de begroei ing, die nu nog wat onkruidachtig was en onverzorgd leek, op den duur de functie van openbare groenstrook krijgt. Geheel rechts zien we de bungalow van de geneesheer direkteur van Bloem kamp, dokter Ruiter. Het tuingedeelte van het Bloemkampcomplex is met een rustiek bruggetje met het Wiardapad verbonden. Boven dit bruggetje zien we de villa van Familie Schilstra. Tegenover dit pad aan de eind van de Wilhelminalaan de woning van burge meester J.M.A. Mulder verrijzen, maar dat is op dit plaatje dat op de zesde van de achtste van 1974 werd gemaakt nog niet te zien. Rechts van het vijvertje zal ook de Tsjaskermolen verschijnen, die het geheel van deze omgeving pitoresker zal maken. Wat gekleurde tegels breken ligging van het land en het gebrek aan goede haven faciliteiten. Ook de verbindingen over land zijn trouwens slecht. De Rode Halve Maan van Somalië tracht thans de bestaande kloof in de voed selvoorziening te overbruggen en heeft - via de Liga te Genève - haar zusterver enigingen dringend om hulpzendingen dooi’ de lucht verzocht. Verwacht wordt dat eind april een einde zal komen aan de kritieke periode, omdat dan het effect van grootscheepser voedselhulp merk baar zal worden. Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief Oók grote nood, maar van geheel andere aard vinden we elders in de wereld. Ernstige voedselschaarste als gevolg van steeds verder afnemende regenval gedu rende de laatste twee a drie jaar heeft de Rode Halve Maan van Somalië gedwongen tot zusterverenigingen een appèl te richten om de nood van de be volking in het noordelijk deel van dit Oostafrikaanse land te helpen lenigen. Aangezien op korte termijn hulp nodig is voor tienduizenden slachtoffers heeft het Nederlandse Rode Kruis besloten veertien ton hoogwaardige graanbiscuits per vliegtuig naar Somalië te sturen. Een chartertoestel zal deze hulpzending met een waarde van bijna f 90.000 aan staande maandag van het vliegveld Zes- tienhoven naar de hoofdstad Modagiscu overbrengen. De Rode Halve Maan van Somalië zal de miljoen noodbiscuits - goed voor 126.000 dagmaaltijden - distri bueren in de kampen, waar zij haar zor gen uitstrekt over 70.000 personen. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Vele Noordieren hebben zich aangesloten in een organisatie, die reeds lange tijd in stilte werkt onder de naam „Tara”, ont leend aan het oude Ierse koninkrijk „Tara”. Vooral de boerenbevolking in verschillende plattelandsstreken, heeft in Tara een middel gevonden ter be scherming tegen de brutale aanslagen van het I.R.A. op dorpen en afgelegen hoeven. Tara verafschuwt geweld en bombastisch revolutionair optreden. Daarom moeten de Tara-mensen niets hebben van allerlei para-militaire orga nisaties, die de laatste jaren aan prote stantse zijde zijn geïnfiltreerd door ex- treem-socialistische en communistische elementen. Zij dreigen in het kielzog van de rode revolutie-geest te geraken. Met name in sommige protestantse stadswij ken lijkt deze geest ingang te vinden. Dat komt doordat velen die zich „prote stant” noemen, in de praktijk slechts naam-Christenen zijn en zich niet meer laten leiden door de beginselen van de Reformatie. De Tara-leiders zijn er zich van bewust dat de vijandige machten die Noord-Ierland dreigen te overweldigen kunnen dwingen tot een totale oorlog. In deze oorlog is de geestelijke strijd die nu reeds in alle hevigheid woedt, het belangrijkste. Maar daarnaast is voorbe reiding op gewapende verdediging even zeer noodzakelijk omdat de vijand geen keuze laat. In geval van vernietiging of voortgaande ondergraving van de Noordierse staat, zal de protestantse be volking ongetwijfeld worden blootge steld aan alles omvattende geestelijke en lichamelijke terreur. Op deze situatie wil Tara de bevolking voorbereiden zowel in geestelijke als in lichamelijke zin. Uit een proclamatie wordt duidelijk dat de conceptie van Tara het gehele Ierse volk omvat. Van enige haat jegens indi viduele roomskatholieke belijders en communisten is in de opvattingen van In dit nummer vindt u weer de bekende girokaart voor het beta- J len van het abonnementsgeld op J J Bolswards Nieuwsblad le halfjaar J 1975 ad. f 19,—. J loos ouderwets verschijnsel. Zo’n provin cie is té principieel en past niet in de „grote politiek” van Europese eenheid en deconfessionalisering. Daarom wil Londen liefst maar van Noord-Ierland af Als het er op aan komt vindt het Noord-Ierse volk haar eigen Britse overheid niet aan haar zijde. Tara geen sprake. Een Tara-initiatief- nemer licht dit als volgt toe: „Het Ierse volk is één geheel. De pogingen in de historie om ons volk uit elkaar te trek ken waren gebaseerd op leugen. Wij streven naar de vrijheid voor het Refor matorische geloof in geheel Ierland, zowel in het Noorden als in het Zuiden, zowel voor rooms-katholieken als voor protestanten en communisten. Eind vorige week werd bekend, dat die werkloosheid met name in de bouwnij verheid ernstige vormen heeft aangeno men. Er zijn er nu circa 45.000 en dat zal naar verwachting nog oplopen tot 50.000 dat is 20% van alle bouwvakkers. Een niet gering percentage. Gelukkig zijn er al weer wat optimisti sche geluiden hier en daar te horen die zeggen dat de neergaande lijn van de economie nog in 1975 en zeker in 1976 weer omhoog zal gaan. Dat is tenminste de verwachting van de secretaris-gene- raal van het Ministerie van Economische Zaken, prof. dr. W. F. Rutten, uitgespro ken in zijn „nieuwjaarsartikel” in het blad Economisch-Statistische Berichten. Volgens prof. Rutten is de prijsstijging het ernstige en meest langdurige van de problemen die ons kwellen. De prijsstij ging van olie en andere grondstoffen is daarvoor slechts ten dele een verklaring, aldus prof. Rutten. Over 1974 zal een gemiddelde prijsstijging van 9,6 a 9,7% uit de bus komen. Dat is minder dan de 10% waarvoor deskundigen eerder in de loop van 1974 vreesden, maar nog altijd veel. In 1975 zal dat cijfer ook in het belang van de werkgelegenheid om laag moeten. Heden ten dage vindt niemand het ple zierig om over prijsstijgingen te praten. Anders gezegd, men wordt er over het algemeen wat beroerd van. Geen mens betaalt graag voor hetzelfde pond suiker meer dan een maand geleden. Toch gaat alles nog vrij ongemerkt. Wanneer in de kranten staat dat het brood bijvoorbeeld 3 cent duurder is geworden, dan maken maar weinigen zich écht druk. Wat is een cent vandaag nog waard? In november 1974 was het prijsstijgings- percentage in Nederland maar liefst 10,9 En wij zijn dan nog niet eens de kop lopers in deze. De Japanners kregen het in die periode het zwaarst te verduren. Daar bedroeg het prijsstijgingspercenta- ge 26%Engeland werd een goede twee de met 17%. Dan volgen Denemarken met 16.6%, België met 16,3% en Frank rijk met 14,9%. In de Verenigde Staten stegen de prijzen met 12,2% en in Zweden en Italië resp. met 12,1% en 11,4%. Duitsland kwam er met 6,5% lang niet slecht af. Jammer dat ons landje niet het goede voorbeeld gevolgd heeft van zijn ekonomisch wat stabielere oosterbuur! In de Kalkvaart, een zijtak van de Dok kumer Ee bij Leeuwarden, zwom op 30 december een tafeleend, een woerd met bruinrode kop (Fries karein). Men had er ons al eerder opmerkzaam op gemaakt, dat het zal wel juist zijn. Het is een duikeend, dus niet geschikt voor de konsumptie, maar deze maakt een uitzondering, vandaar de naam. Hij broedt hier in Friesland vrij veel in wa terrijke streken. Merels zingen al op meer plaatsen. Het was dan ook zacht weer voor eind de cember. Ook over ijsvogeltjes kregen we berichten al is de soort niet talrijk. Maar ze zijn er nog. En uit de bosstre ken berichten over goudvinken. Ook deze zijn er niet veel, maar ze broeden toch hier en daar in Friesland. Uit het noorden komen ook enkele om hier de winter door te brengen. Wat de tafeleend betreft, als men er gens een soort ziet, waar hij niet thuis hoort, dan mankeert er gewoonlijk wat aan. In de Potmarge zwom indertijd een grote zaagbek Greunshiem Leeuwarden Het „Comité-Ulster” heeft ons uitgeno digd tot het bijwonen van een persconfe rentie inzake de kwestie Noord-Ierland. Dit als de eerste openbare presentatie van het „Comité-Ulster”, een organisatie die betrokken is bij de verdediging van de, in haar geestelijke en politieke vrij heden, zeer bedreigde Reformatie- getrouwe minderheid in Ierland. De heer W. McGrath, één der leidingge vende personen van het godsdienstige en politieke leven in Ulster, geboren en getogen in Belfast, en behorende tot een familie die sinds vele generaties bekend staat door toewijding tot de zaak van het Christendom in Ierland, hoopt hier te spreken. De strijd in Noord-Ierland is volgens hem in wezen een godsdienstige strijd, die tot ver buiten de Ierse grenzen van betekenis is en waarbij met name ook Nederland betrokken is. De huidige wa penstilstand met de terroristische IRA- communisten en socialisten geeft geen uitzicht op vrede. De basis van die wapenstilstand is gelegd tijdens o.a. in Nederland gevoerde geheime bespre kingen. Mede onder Nederlandse invloed is een klimaat ontstaan, waarin aan het IRA (geheime) concessies worden gedaan, waardoor terreur en wetteloos heid in Ierland slechts kunnen worden gestimuleerd. Minister Pronk van ontwikkelingssamen werking reisde af naar Bangla Desj, waar tienduizenden geteisterd worden door een verschrikkelijke hongersnood. Het land krijgt na de reeds toegezegde f 25 miljoen nog eens f 50 miljoen. Pre mier Den Uyl was er ieder geval wel weer toen vorige week vrijdag minis- tersvergadering gehouden werd. Schok kende besluiten konden wegens de afwe zigheid van nogal wat ministers niet ge nomen worden. De vergadering mocht bovendien niet te lang duren, want op Schiphol moest Den Uyl vrijdagnamid dag aantreden om de Australische pre mier Whitlam met echtgenote te ont vangen. Begin maart wacht ons de komst van weer een andere premier: de heer Trudeau uit Canada, eens bekend als een turbulente vrijgezel, die het bij de dames wel wist te versieren. Er zijn met de premiers van Australië en Canada overigens geen bijster urgente zaken te bespreken. Nederland heeft met beide landen uitstekende verhoudingen. Wel Op deze foto een nog met de hand ge smede bjjl welke volgens deskundigen vens nog twee woningen. In de tuin van o.a. meester Boonstra gestaan waar nu de konsistorie is bene- van de chr. nat. school te Pingjum, ong. 500 jaar oud is. Deze bijl weegt 2'/z kilo, en is ge vonden bjj graafwerkzaamheden in de tuin van de heer S. Bouhuisen, welke tuin vroeger behoorde bij een stins of klooster hetwelk daar naast heeft v'W: 7 o.-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1