K.F.F.B. dwaende mei tarie- Gezondheid van ons vee kost veel ding fan 14 Utjeften BaheSKroar geld f Mal» a Boeren betalen leeuwenaandeel Prizen foar: Ryk de Boer en S. Schoffelmeer, gans weardearring foar Margriet Poortstra Fan stêd en lan 114e JAARGANG No. 4 DINSDAG 14 JANUARI 1975 Voor per telefoon opgegeven advertenties kan de administratie van Bolswards nieuwsblad GEEN VERANTWOORDELIJKHEID op zich nemen. OPRUIMING Bu iiiiiii!iiniiiiiiiiiiiiiïiiiiiiiinniiiiiiiiiii!ii r— HEEFT U AL GEPROFITEERD IN DE STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, tt'orkum en Wymbritseradeel, Verschijnt 40 g» 30 et. mm. Contractprijs op aanvraag Heffingsverordening Produktschap Inspanning Zorgen Stamping-out Veehouderij Beter voorkomen dan genezen Boeren betalen leeuwendeel Margriet Poortstra. B. Schouwing. ós hjoed to sizzen I Hwat hat Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 de de Mistrou de man, dy’t jo yn jou oange- sicht priizget, hy is de earste, dy’t jo ci ter jou rêch birabbet. miljoen gulden van de provinciale ge zondheidsdiensten die een heffing opleg gen welke per rund maximaal f 6,- mag bedragen. Advertentieprijs 30 et. per Ingez. mededelingen dubbel tarief i Kies gjin went yn de Flapütstrjitte, de Rabberssteech komt der op üt llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bolswards Nieuwsblad DINSDAGS en VRIJDAGS tlltg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Niet alleen de gezondheid van de ruim 13 miljoen landgenoten maar ook het levens lustige, gezonde dier is een algemeen volksbelang. Nederland is een dierenland bij uitstek. Een van de vier gezinnen heeft een gezellig huisdier: de hond, de poes, de marmot of konjjn is een onafscheidelijk metgezel geworden. De Nederlandse vee houderij is op wereldniveau befaamd. Het gaat bij deze „commerciële” veestapel om zo’n 6% miljoen varkens, 4% miljoen runderen, w.o. ruim 2 miljoen melkkoeien, 40 miljoen slachtkuikens, 20 miljoen legkippen en dan nog 66.000 schapen en 74.000 paarden. vaak Deze door vech- hear Albert tweintich klinkerts tawiisd as skeaforgoeding foar de efterstallige opbringsten. Waerd dy net op *e tiid bitelle, dan moasten Al en har bem him noch in pounsmiet jaen. In pear jier letter, Al is dan miskien forstoarn, fomimme wy de namme fan ien fan har oare soannen. Otte Taekeszoon hat fjou- wer pounsmiet to Knossens yn it goed fan Taeke Knossens forkoft oan Mey nert Formerzoon. Syn broer, Wibe, dy’t yntusken promoasje makke hat en pas- toar yn Lytsewjirrum wurden is, wol it lan yn’e femylje hélde. Nijsgjirrich is, dat it gritenijrjocht fan Wünsera- diel to kedizen hat oer in pleats ónder de klokslach fan Boalsert. Belde oan- helle oarkonden hearre ta in samling fan 37 Boalserter oarkonden yn’e Pro- insiale Bibleteek. Yn in oarkonde yn it Boalserter gemeen- tearchyf moetsje wy hear Wibe wer yn 1507. Miskien wie ek syn broer Otte yntusken forstoarn. Nou hat de pastoar skeel mei de earmfaden to Boalsert oer lên to Knossens. Take hat yntiden twa stikken lan oan de earmfaden forkoft, njoggen pounsmiet trije einsen op de Draeyewael en twa pounsmiet fjouwer einsen oan de Crumme ecker. Wibe krijt foar syn lansiet it hierrjocht op dy stikken. By syn libben komt hear Wibe dan net mear foar. Yn 1535 lykwols, yn üs tredde oarkon- De boeren betalen het leeuwendeel van het diergezondheidsbudget. Voor dit jaar komt het bedrag neer op 47% miljoen gulden. De rest - dat is ruim 20 pet. wordt betaald door de overheid. Van de 61 miljoen gulden voor preventieve zorg gaat bijna 48 miljoen gulden naar de rundveestapel, 5 miljoen gulden naar de varkens, 6 miljoen gulden naar het pluimvee en de rest naar schapen en paarden. Het lijkt voor de leek wellicht op geldverspilling, maar om onze rund veestapel te wapenen tegen het mond- legden. Om de gedachten te bepalen: de preventieve gezondheidszorg is gericht op het voorkomen van ziekten, terwijl de repressieve zorg meer bestaat uit het bestrijden of wegwerken van ziektever schijnselen. De provinciale gezondheids diensten hebben nu een overkoepelend orgaan dat landelijk werkt onder de naam Stichting Gezondheidszorg voor Dieren. Deze stichting coördineert en fi nanciert voor een belangrijk deel de voorbehoedende (preventieve) dierge neeskunde. Een mooie, maar wel dure opgave want dit jaar heeft de stichting daarvoor een bedrag van ruim 61 miljoen I begroot. Daarenboven wordt de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren nog eens 16 miljoen gulden gereserveerd voor eventuele calamiteiten. Zodra zich een besmettelijke ziekte bij een veestapel voordoet, worden onmiddellijk maatre gelen genomen om zowel de besmette als de verdachte dieren op te ruimen. De gemiddelde burger heeft nauwelijks idee van de geweldige inspanning die nodig is om het dierenlegioen in gezonde levensstaat te houden. Men vindt het vanzelfsprekend dat de lieve poes en de levenslustige hond met alle mogelijke zorgen omringd worden. Het nauwkeurig samengesteld en afgemeten menu kost nationaal-economisch gezien veel geld. De gezondheid vraagt nog veel meer: het dier moet allereerst van goede huize komen; als een indrukwekkende stamboom aan het huisdier vastzit zal ook een constante medische begeleiding nodig zijn. Ook de Nederlandse veehouderij -en dan gaat het over de ruim 100.000 veehou- dende boeren- spaart kosten noch moei te om de veestapel in optimale conditie te houden. Het moet ook wel, want mil joenen landgenoten leven tussen of dichtbij het dierenleger. Ons landje is klein, we zullen de ruimte dan ook samen delen. Het veehouderijbedrijf levert bovendien produkten af die in geur en kleur op het bord van de consu ment verschijnen. De melk, het ei, het kippenboutje of het varkenshaasje zijn medebepalend voor het geestelijk en lichamelijk gestel van de etende mensenmassa. en klauwzeergevaar is maar liefst 17% miljoen gulden uitgetrokken. Ook de wat meer bekende Abortus-Bang-kwaal, d.w.z. het besmettelijk verwerpen van het moederdier, kost qua bestrijding nog steeds 4,7 miljoen gulden. Er zijn drie groeperingen die zich be moeien met de gezondheid van onze vee stapel: de praktizerende dierenartsen, de Veeartsenij kundige Dienst van de over heid en de Gezondheidsdiensten voor dieren. Deze laatste diensten zijn in fei te van het bedrijfsleven zelf en worden ook in stand gehouden door de gezamen lijke veehouders in Nederland. Al jaren geleden kende men in ons land de pro vinciale gezondheidsdiensten voor dieren, vrij zelfstandige organen die zich op de preventieve gezondheidszorg toe- Deze ziektebestrijding noemt men zgn. stamping-out-methode die voor helft ten laste van de stichting en voor de andere helft ten laste van de over heid komt. De landelijke Stichting Gezondheidszorg voor Dieren adviseert ook het boerentoporgaan - het Land bouwschap - en voert de verordeningen van het schap uit, voorzover deze be trekking hebben op de gezondheid van het vee. Het gehele gezondheidsapparaat - d.w.z. de landelijke en de provinciale gezondheidsdiensten - telt ruim 600 me dewerkers, w.o. 75 dierenartsen. tochtone Friezen?) en - hwat in for- bliidzjend teken is - ek fiif kear in de but, d.w.s. in boek fan immen, dy’t foar it earst as sadanich publisearret. Der is ek rju forskaet, hwant bihalven it foto boek oer de Lauwersmar wurdt der ek tocht oan in nije printinge fan de berne- bibel Bliid Boadskip, dêr’t forline jier prinses Beatrix it léste eksemplaer fan krige. De KFFB klimt ek yn 1975 fleu- rich fierder berch op. Hoewol it papier yn ien jier 30% djürder wurden is en 30% fan de ynlage per boek fan f 6,40 noch altyd hast f 2,is, hoegde de yn lage mar mei twa kwartsjes omheech. In greater sprong meitsje de prizen: De nije priisfrach 1975 (foar oarspronklike manuskripten fan sa’n 300.000 letters) neamt as earste priis f 3.000,en as twadde f 2.750,elk f 500,heger dus. It sulveren bügeltaske, makke troch mefr. E. de Way-Braaksma üt Boalsert) gyng nei mefr. Boeijenga to Balk, dy’t der wakker wiis mei wie, de autoped yn de kleurwedstriid foar de bern nei Ti neke Ros to Aldwald. De leden krije yn dit jier yn har fêste abonnemint 3 boe ken f 6.90 (d.i. sahwat de helte fan de winkelpriis). Dit binne: febr. „Wibe Pro fessor” roman fan A. Jousma, maeije: „De ütfiner”, roman fan J. IJ. Gietema (t) en sept. dit jier it bikroande boek: „As in blêd” fan Ryk de Boer. De oare utjeften moatte apart bisteld wurde. Op welke wijze betaalt de boer zijn bij drage voor de preventieve gezondheids zorg? Het Landbouwschap heeft zgn. heffingsverordeningen ingesteld, op grond waarvan de boer een bepaalde bijdrage moet betalen. Zo wordt 10 cent per 100 kg af geleverde melk van de vee houder gevraagd. In de pluimveesector heft men 20 cent per 100 broedeieren. Deze aanslagen leveren resp. 9,8 miljoen gulden en 950.000 gulden op. De lande lijke stichting int een bedrag van 4% der yn it noardwesten fan Westergoa tsien, ü.o. Harns, Wüns, Peins en Sweins, yn it süden fan Westergoa njoggen, ü.o. Warns en Murns, yn noardlik Eastergoa aoht, ü.o. Peazens, Ljussens, Wetsens en Waeksens, yn it westen fan Eastergoa en it üterste noarden fan Utingeradiel tolve, ü.o. Tiens, Wyns, Teams, Him- pens, Warstiens en Friens. Eastlik fan de lyn Mums - Waldsein - Akkrum - War stiens - Aldtsjerk komme se net foar. Mar yn Grinslan en Eastfryslan binne se der ek wer. B.g. yn Grinslan Leens, Kantens, Leermens, Lellens en fansels Grins; yn Eastfryslên binne se ek wol. Der binne ünder dizze -ens-nammen inkelde dy’t as skaeinammen yn gebrük kommen binne. Sa kenne wy Fons, Grons, Rispens, Sippens. Sa is it ek mei de namme Knossens gien. Yn üs twad de oarkonde is praet fan „fjouwer pon- demeta landis lidzende to Knossen in Taeke Knossens’ gued.” Nijsgjirrich is, dat hjir by de plakoantsjutting de s wei- litten wurdt, sadat it liket dat de s by de man in genityf-ütgong is. Mar yn de tredde oarkonde is noch düdlik praet fan „toe Knossens by Boelswert” en sa is it hjoeddedei noch. Doch wiist dat üntbrekken fan dy s derop, lykas yn de foarmen Knostera. Knosters en Knosse- re goed, dat de léste s al ier wif stie. De léste kear dat de hear Visser de skaei namme mei s foun hat, is by de doop fan Neeltje, dochter fan Sjerk Wie bes Knossens, op 9 novimber 1788 yn’e Hommerts. Mar oan ’e oare kant wurdt op in grêfstien to Smelbrêge al yn 1651 Yel Johannes Cnossen dochter neamd, fiif generaesjes earder. Fan de namme nou in oerstapke op de minsken. Yn de oarkonden fan Sipma dêr’t de namme Knossens yn foarkomt, seis yn totael, wurdt er mar ienris as oantsjutting fan in persoan brükt, n.l. by de niisneamde Taeke Knossens. In skaeinamme doar de hear Visser it net neame, yn it Nederlansk soe hy fan „toe naam” sizze. Yn de earste oarkonde wurdt syn widdou neamd Al Taka we- due of Al Takis. Hja wie de mem fan hear Wibe, vikaris to Kimswert en fan in tal oare bern. Mei hear Albert, pas toar to Gaest, hiene de widdou en har bem skeel oer lannen yn Knossenser goed. Hear Wibe wie folmacht foar syn mem, bruoryen en suster. Dér waerden soenslju bineamd. dy’t ütmakken dat hear Albert neffens in ütspraek fan in oare geastlike, hear Adam, twa jier to- foaren. fjouwer en nochris acht pouns miet yn Knossens takaem, dus yn to tael tolve pour.smiet, bilêstge mei it fjirdepart fan de lésten dy’t de Boal serter preesters takamen en sünder oan- diel yn hüs en state. Boppedat waerd De KFFB kin nei it dochs al sa slagge jubileum tobeksjen op in goede jier- gearkomste. De jierrekken biroun forline jier f 138.147,71 en der waerden liker- nöch 23.600 fryske boeken oan de man brocht. Der siet dus wol sleet yn en op de gearkomste waerd der yn in foech healüre nochris foar hast f 1000,for koft. Der koene wer twa romanprizen takend wurde, de earste, dy fan f 2500,- oan Ryk de Boer foar har manuskript „As in blêd en de twadde great f 2300,oan S. Schoffelmeer, foar syn hanskrift „Blommen foar Minke”. Hja kamen resp. fan Doetinchem en Wamel, üt hokker plakken de beide boargemas- ters mei har sikretaris en froulju oer- kommen wiene om de lokwinsken oan to bieden. Gans weardearring hie de jury ek foar „Hillige Minke” fan Margriet Poortstra in romandebüt fan in jonge skriuwster, fan komóf üt Wytmarsum en nou to Ermelo. Gelderlan slacht dus wol foar master op, hwant ek de maeije-ut- jefte fan dit jier „De ütfiner”, is dêrre skreaun, mar de skriuwer, J. A. Giete ma, is forline hjerst forstoarn. Hy waerd oan it big jin fan de gearkomste bitocht. De KFFB hat mear reden ta tankberens: der wiene dit jier mindei’ bitankjes as oars en mear nije leden: 430. De meas- ten wiene oanbrocht troch de hear Kik- stra en syn frou, üt Arum, better bikend as Jeltsje Leemburg, de skriuwster fan it earste boek fan 1975: „Hwer is it lok”. It lok wie har wol mei: Hja mocht in nije Elna-naeimachine fan amperoan f 900,mei nei hüs tanimme en fierde op dizze dei krekt har jierdei. De romte lit hjirre net ta al de oare prizen to neamen, dêr’t de KFFB altyd noch al rynsk mei is, sawol foar de bern as foar greaten. Wichtiger to neamen is it feit, dat der foar 1975 net minder as 11 boe ken yn tarieding binne en foar 1976 al- wer 3, meielkoar 14, hwerfan 3 foar de bern, 3 foar de jongerein, 8 (yn it jier fan de frou!) skreaun troch in frou. Der binne fiif ütjeften by skreaun troch im men üt GelderlSn (Hwer bliuwe de au- Het Landbouwschap heeft voorts aan twee produktschappen (het Pro duktschap voor Vee en Vlees en het Pro duktschap voor Veevoeder) gevraagd om te heffen per varken of per ton geleverd veevoer. Dit verzoek leidt tot een inkomstenbedrag van 8,6 miljoen gulden. Het Produktschap voor Pluimvee en eieren brengt ook nog eens 1% miljoen gulden in het laatje. Dat alles levert ruim 25 miljoen gulden op. De provin ciale gezondheidsdiensten innen aan de voet ruim 22 miljoen gulden, zodat het totale bedrag, dat door de gezamenlijke veehouders betaald wordt, op de eerder genoemde 47% miljoen gulden terecht komt. De overheid vult het budget voor de preventieve gezondheidszorg met 21,4 miljoen gulden aan. Alles bijelkaar een respectabel bedrag waarmee de gezond heid van onze nationale veestapel voor dit jaar veilig gesteld wordt. Men kan zich voorstellen dat de zorg voor het gezonde dier veel geld kost, maar men zou ook moeten weten dat de gezamenlijke veehouders in Nederland voor de dierengezondheid veel - ja heel veel - geld en offers opbrengen. de, léze wy dat Rioerd Allertzoon to Warkum lan yn Knostera goed erve hat fan „her Wibe personna toe Lyt- thiewierm wessen hath.” Hauck Jelle- zoon easket it hierrjocht hjirfan op, en de keazen soenslju stelle him yn it ge- lyk. Miskien wie Hauck wol deselde as de yn 1507 net by namme neamde lên- siet. Yn elts gefal hierde Rioerd neffens in oarkonde fan 1539 yn it gemeente- archyf fan Boalsert nei Hauck syn dea 12 pounsmiet to Knossens fan de earm faden, dy’t Hauck by syn libben yn hier hawn hie. Einlings koften Ryoerd Allerts en syn frou Ebel Obbedochter yn 1544 noch 3% pounsmiet lên yn Knossens, dy’t hja ek al yn hier hiene fan Jell, de wid- dou fan Heyn Claesz ’t dizze erfd hie fan hear Wibe en dér ’t ek in lést fan acht stür en jiers op lei foar de trije haedpreesters to Boalsertboppedat droech Jell harren in fjirdepart fan twa pounsmiet yn deselde sate oer, dy’t oan de earmfaden tabihearde. Miskien is it feit, dat Taeke ienris mei de nam me Knossens foarkomt, ek net genöch, om dit as skaeinamme foar dizze fe mylje to biskógjen, al wiene se dêr dan ek yn twa generaesjes bigoedige. Gjin need lykwols, de hjoeddeiske Cnos sen hat noch aid ere pompieren as de niisneamde, mar dêroer de folgjende kear. HWER KOMT DE NAMME CNOSSEN WEI? (D Ryksarchivaris J. Visser hat foar de oar- konderounte okkerjiers in lêzing halden oer de namme Knossens of Cnossen. In goeije forklearring fan dizze namme wist hy net to jaen, mar der wol hiel hwat oer to tortellen, dat wy mei de lustrum- reuny noch farsk yn it ünthald, hjir graech foar üs lêzers relevearje. Johan Winkler, dy’t men op it archyf „de alwetende” neamt, bringt him yn syn Friesche Naamlyst yn forban mei de manljusnamme Knasse of Knaesse, dy’t hy opjowt as foar 1800 foarkom- mend. Hy heart yn elts gefal by de -ens- nammen, dêr’t de Encyclopedie van Friesland der 84 fan opjowt en dy’t al- gemien torklearre wurde as öfkomstich fan it Aldfryske suffiksingi, in lokatyf. faken fan persoansnammen óflaet en miskien in wenplak fan in slachte oant- sjuttend. Knossens is lyk as bikend de namme fan twa pleatsen to’n südeas- ten fan Boalsert ünder de klokslach fan dy stêd. Op de Atlas fan Eekhof fine wy noch de beide pleatsen GREAT- en LYTS Knossens, mar op de kaerten fan de Topografische Dienst fan 1951 en 1959, komt LYTS-Knossens net mear foar. Lutke Knossens wurdt al neamd yn in oarkonde fan 1532 yn it Gemeen- te-archyf fan Boalsert. Op it kaertsje yn de Encyclopedie is it nijsgjirrich om to sjen, hoe’t de ens-nammen sterk kon- sintrearre binne yn ’e midden fan Wester goa, Hinnaerderadiel, Baerderadiel en it easten fan Wünseradiel. In rjuchthoek tusken Glins yn it üter ste süden fan Menameradiel, Tsjynzer- buorren yn it üterste westen fan Idaer- deradiel Sinsmar en Giens by Wytmar sum biflapt 45 nammen. Dêr büten lizze De economische .betekenis van de Neder landse veehouderij is niet gering: de to tale produktiewaarde in guldens gemeten beloopt ruim 11% miljard, daarvan gaat ongeveer 6% miljard de jrens over. Het is begrijpelijk dat velen zich terecht of ten onrechte- zorgen maken over onze intensieve veehouderij, of de onjuist betitelde bio-industrie. zorgen zijn veelal ingegeven ethische en milieu-motieven. Wij ten deze motieven niet aan, maar wijzen toch ook op de nationaal-economische betekenis van onze gezonde veestapel. Het is ook duidelijk dat de „nationale melkkoe” staat of valt met haar gezond heid. 1 BW 1 '/-j, 'T'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1