In januari de lont het kruitvat? de week Foto van Spreiding rijksdiensten gaat door G.DE JOHG fiabe SKroar in SHOW BÏS Zenuwoorlog in Midden-Oosten reeds in volle gang Werkloosheid onrustbarend hoog iiniiniinniiiniiiiuniiiiiiinrniiiiiiiiiiiii pii 1 HEEFT U AL GEPROFITEERD AUTOMOBIELBEDRIJF STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND OPRUIMING bij au—iA, 'Uittil «IBi l!4e JAARGANG No. 5 VRIJDAG 17 JANUARI 1975 30 Ct. mm. Contractprijs op aanvraag Wymbritseradeel. ”'1 Ui: J’ Arafat Explosief Kritiek Salt-gesprek hervat Waldheim Syrië over de toegenomen Toch teken aan de wand Ford Harde noten Vrijwillig Werkloosheid r Njje biezems fjje wol skjin, mar hwat se opfejje is tüch. Lokkich de man, dy’t yn en troch syn frou lokkich is. Advertentieprijs 30 ct. per Ingez mededelingen dubbel tarief Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Syrië speelt intussen een duister dubbel spel. Van de Sovjet-Unie krijgt het land wapens en de nodige deskundigen om de Eufraat-dam annex energiebedrijven af SNEKERSTRAAT 93 BOLSWARD TEL.05157-2894 President Ford heeft ook ’n hoogstandje gemaakt om de spanning te verminde ren. Om de Amerikaanse bevolking niet in Beiroet over de hulp voor de com- Amerikaanse bekend Bolswards Nieu wsblai Den Uyl heeft op zijn laatste persconfe rentie ook aangegeven, dat het leger van 189.000 werklozen van eind december tegen het eind van de maand januari zal zijn aangegroeid tot over de 200.000. En ook dat het nog wel een half jaartje du ren zal voordat de werkloosheid echt tische raketten met meervoudige atoom koppen in de lanceersilo’s te plaatsen. Deze nieuwe Russische SS-18-raketten zijn aanzienlijk groter en sterker dan de intercontinentale raketten waarover de Amerikanen thans beschikken. En zo blijft de spanning voortduren. Wie, o wie zal het verlossende woord spreken?. Het is slechts zelden het geval, dat wij met het schrijven van een bijschrift bij een foto niet recht uit de voeten kunnen. Natuurlijk zouden wij kunnen volstaan met de mededeling, dat bijgaande voor stelling, die slechts weinig van onze le zers ooit „in levende lijve” hebben ge zien, te vinden is in de Martinikerk als een houtgesneden „misericorde” (onder kant van opklapbaar bankje) in een van de koorbanken, en dat de foto werd ge maakt door J.J.M. ten Holder uit Breda, die daarmee vond, wat velen uwer dus steeds over het hoofd zagen. Maar de vraag, wat de beeldensnijder uit de mid deleeuwen hier mee heeft willen zeggen is nog niet zo eenvoudig. Maar misschien zoeken wij er meer achter, dan er in werkelijkheid achter zit. We denken dan al gauw aan een legende of heiligen leven, een bijbels tafereel, maar in geen van deze categorieën kunnen we het ge val thuisbrengen. Misschien is het niet meer dan een uitbeelding van een alle- dags spreekwoord, al dan niet met hu mor gespekt. Het zou dan dóódsimpel kunnen betekenen: Men kan op één been niet gaan, oftewel men moet het bij één borrel niet laten. Zo’n exegese zou De oorlog is weer losgebroken. In Vietnam met wapengeweld, in het midden oosten voorshands nog als zenuwoorlog. Men praat er elkaar de oorlog aan en dat is min stens even gevaarlijk als de oorlog zelf. De boog kan niet altijd gespannen staan, i De pees kan verslappen, maar ook plotseling kan de eerste pijl wegschieten. En het oud-testamentische „oog om oog en tand om tand” doet in het midden oosten nog altjjd opgeld. Het gevaar dat de lont het kruitvat ontsteekt is niet denkbeeldig, al I willen we niet graag onheilsprofeet zijn. Immers we zouden ons dan bezondigen aan het hierboven omschreden kwaad. De maand januari is voor initiatieven in het I Midden-Oosten van beslissende betekenis, zo verklaarde ook al in een in Beiroet gepubliceerd interview, Jasser Arafat, voorzitter van de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie PLO. Hij verwacht dat tussen vandaag en het einde van de maand de zaken voor eens en altijd beslist zullen worden. Hij zei dat Egypte en Jordanië on langs een Israëlisch voorstel voor gedeeltelijke terugtrekking hebben gekregen, maar Syrië - de derde Arabische staat aan Israëls grenzen - niet. Breznjev, jongstleden november in Vla divostok gemaakt, over het maximum aantal raketten en raketten met meerde re atoomkoppen die ieder van de beide landen mag hebben. Eveneens bezorgd spanning in het Midden-Oosten toonden zich de secretaris-generaal van de UNO, Waldheim, en de sjah van Perzië. Wald heim zei op een persconferentie dat de UNO-vredesmacht in het Midden-Oosten wellicht moet worden teruggetrokken omdat het vooruitzicht dat haar man daat verlengd wordt, uiterst somber is. En de sjah zei in Wenen, waar hij voor medische behandeling verblijft, dat de sident Ford en de Russische partijleider toestand in het Midden-Oosten nu zo ex plosief is dat hervatting van de Geneefse conferentie pas zin zou hebben, wanneer de betrokken landen eerst stappen doen om de heersende spanning te verminde ren. men echter in de kerk niet verwachten en daarom twijfelen we toch. Wie het weet mag het zeggen. Dat men op mi- sericordes wel eens vaker grappige en dubbelzinnige voorstellingen sneed blijkt uit de andere afbeelding op deze pagina. Deze is wel van dezelfde fotograaf maar de slapende monnik vindt u niet in Bols- ward. De foto van de monnik, die wel licht het spreekwoord dat men op één been niet kan gaan in praktijk heeft ge bracht en wat te diep in het glaasje keek, vindt u in een koorgestoelte in de St. Sulpitiuskerk te Diest in België. Het kan natuurlijk ook zijn, dat de monnik aan het mediteren is, al zou je dat aan zijn olijke snuit niet zeggen. Intussen blijkt wel, dat het niet Bolsward alleen is, dat op het bezit van merkwaardige misericordes kan bogen. De kunst van het houtsnijden deed in de middel eeuwen in het zuiden beslist niet voor die van het noorden onder, al moet wel gezegd, dat de monnik uit een iets latere tijd stamt, nl. uit 1490. Toen bestond de Martinikerk al 30 jaar. Bovendien de koorbanken komen uit de nog oudere Broerekerk. üs hjoed to sizzen Daartoe behoren zoals bekend ook de nu 5600 ambtenaren van de centrale directie van de P.T.T., die naar Groningen en Leeuwarden zouden verhuizen. Tweede belangrijk element in de verklaring was, dat de regering „meer concrete inhoud” wil geven aan het karakter van vrijwil ligheid van deelname aan de spreiding. De betrokken ambtenaren mogen niet tegen hun zin worden overgeplaatst. Over de uitwerking van deze uitgangs punten zal de regering nu op korte ter mijn weer gaan praten met de ambtena renorganisaties. De regering beloofde ook nog de regionale autoriteiten op de I hoogte te zullen houden van de stand van zaken. Met name in het noorden kunnen alle autoriteiten die graag wat meer „schrijf tafels” in het gebied zien, weer wat ver licht ademhalen. De regering is immers kennelijk vastbesloten door te zetten, al zal er wat water in de wijn van het spreidingsbeleid worden gedaan. Feisal, de Saoedische heerser is ervan doordrongen dat de situatie in het Mid den-Oosten uiterst explosief is en dat er gauw oplossingen moeten komen die de Arabieren op belangrijke punten hun zin geven. Dat betekent in de praktijk dat Israël grote concessies zou moeten doen om een nieuwe oorlog te voorkomen. Om de druk op Israël te verhogen, zal Feisal waarschijnlijk gedurende zijn bezoek aan Syrië een onderhoud hebben met Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse Bevrijdingsbeweging PLO, die voor een groot deel met Saoedi-Ara- bisch geld werkt. Terwijl Feisal in Syrië verklaarde dat Saoedi-Arabië al zijn hulpbronnen ter beschikking zal stellen van de Arabieren in hun strijd tegen Is raël - zonder echter getallen te noemen - klaagde Arafat geringe Arabische mando’s. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Arafat ging niet op het voorstel in, maar hij zei dat hij niet aannam dat „onze broeders in Egypte het zullen aanvaar den.” Andere Palestijnse kringen verklaarden dat het aanbod aan Jorda nië een troepenscheidingsakkoord tussen dit land en Israël behelsde. Wat hij dan in de komende paar weken verwachtte? „Een partieel akkoord, of het opnieuw schudden van de kaarten”, antwoordde Arafat. De PLO-leider zei zeker te we ten dat zijn beweging zal worden uitge nodigd om deel te nemen aan de Geneefse vredesconferentie wanneer men het over haar wederbijeenroeping zal eens zijn geworden. Maar de uitno diging zal niet worden aanvaard, zei hij. Arafat beschuldigde de Verenigde Staten en Israël van het ophouden van de Ge neefse conferentie „in een streven de Palestijnen van de politieke kaart van het Midden-Oosten te vegen. Hij her haalde eerdere beschuldigingen dat Is raël zich voorbereidt op een vijfde Ara- bisch-Israëlische oorlog, „maar ik ben er niet bang voor, want de dagen van een Arabische nederlaag als in 1967 zijn voorbij”. Commentaar leverend op de Is raëlische mededeling dat Israël nucleair potentieel bezit, zei Arafat: „dat is niet iets om mee te dreigen, want men zal er de hele wereld mee in een atoomoorlog storten”. De PLO-leider sprak tegen dat Libanon het tehuis van zijn organisatie is. „Da mascus herbergt ons hoofdkwartier en de Palestijnse strijdkrachten in Syrië zijn omvangrijker dan die in Libanon”, zei hij. te bouwen. Men werkt o.a. ook aan een goed spoorwegnet. Aan de andere kant aanvaardt de socialistische president Assad financiële hulp van het conserva tieve Saoedi-Arabië. Sinds de Arabische topconferentie in oktober verleden jaar is daar een bedrag van 1 miljard dollar mee gemoeid. De militaire hulp van Rusland houdt in Syrië de gedachte wakker dat het de wapenen zijn en de strijdvaardigheid van de Syriërs, die Israël op de knieën dwingen. De finan ciële steun van Saoedi-Arabië roept bij de Syriërs echter andere gedachten wak ker. De Amerikaanse Defensie maakte inmiddels bekend dat Amerika „on weerlegbare bewijzen” heeft dat de Rus sen thans bezig zijn hun nieuwe ballis- In Washington en Moskou is ondertussen gelijktijdig bekendgemaakt dat de Russen en Amerikanen op 31 januari in Genève hun besprekingen over beperking van strategische aan valswapens (Salt-2) zullen hervatten. De Salt-2-onderhandelingen moeten leiden tot een nieuw wapenbeperkingsakkoord met een looptijd van tien jaar. In het akkoord zal concrete vorm moeten wor den gegeven aan de afspraak tussen pre- Het ziet er nu wel naar uit dat binnen kort in de Tweede Kamer harde noten gekraakt gaan worden over het beleid van het kabinet t.a.v. de werkloosheid. Duidelijk wordt meer en meer dat de re gering er geen goede bestrijding tegen over stelt. Den Yyl probeert dat te ca moufleren. maar raakt tenslotte zelf verstrikt in tegenstrijdige uitspraken. Zo zei hij op zijn persconferentie eerst dat het beleid erop gericht is verdere uit breiding van de werkloosheid tegen te gaan, terwijl hij daar even later weer van maakte dat het beleid poogt de be staande werkloosheid terug te dringen. V.V.D.-fractieleider Wiegel zal ongetwij feld volgende week, als de kamer weer gaat vergaderen, om een debat vragen. Intussen heeft directeur van den Beid van het Centraal Planbureau al gezegd hoe de problemen moeten worden aan gepakt: via het tegengaan van loonstij gingen, het drukken van de lonen, niet tijdelijk, maar over de loop van een aan tal jaren. Benieuwd wat het kabinet met dat advies gaat doen gaat zakken. Maar ook dan nog zullen er 120.000 werklozen overblijven, want dat zijn „strukturele werklozen”, mensen voor wie er nimmer meer werk zal zijn. te laten opdraaien voor de gestegen brandstofkosten, heeft president Gerald Ford bij het Congres een voorstel inge diend voor een nieuwe belastingverla ging, waarmee in totaal 24,5 miljard dol lar (f 61,25 miljard) is gemoeid. Als onderdeel van zijn omvangrijke eco nomische hulpprogramma had de presi dent daarbij ook aangekondigd dat de importheffing op iedere barrel (159 liter) ruwe olie de eerste drie maanden met 3 dollar (7,50) zal worden verhoogd. Bovendien zal aan het Congres worden gevraagd „heffingen” te leggen op het gebruik van binnenlandse olie en aard gas. De president beloofde dat de uit deze maatregelen te verwachten inkom sten (totaal ongeveer 30 miljard dollar - f 75 miljard) weer ten goede zullen komen aan de Amerikaanse bevolking. Zijn belastingverlaging van 24,5 miljard dollar is daar een onderdeel van. Ford is er met zijn aangekondigde economische maatregelen in geslaagd veel van zijn landgenoten weer vertrouwen te geven in de toekomst. i- Hwat hat „De ministerraad heeft geconcludeerd, dat doorgegaan dient te worden met sprei ding van rijksdiensten als belangrijk element van een totaalbeleid gericht op een meer evenwichtige ontwikkeling van ons land”. Dat was de harde kernzin uit het communiqué dat vrijdagavond na afloop van de ministerraadsvergadering werd uitgedeeld. Ondanks alle protesten van diverse zijden houdt de regering vast aan spreiding. Let wel, er stond: spreiding. Niet: de spreiding. Dat betekent, dat de re gering bereid is opnieuw te praten en na te denken over de oorspronkelijke voorne mens om ruim 8000 ambtenaren uit het volle westen naar het noorden en zuiden des lands over te plaatsen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üitg. A J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie - en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De kritiek spitste zich toe op de belas tingverhogingen op aardgas en ruwe olie, omdat men verwacht dat daardoor de inflatie zal worden aangewakkerd. De president had zich buitengewoon nauw gezet voorbereid op zijn toespraak. In plaats van gezeten achter een bureau, met op de achtergrond de Amerikaanse vlag, sprak hij nu - als eerste - in de bibliotheek, waarbij bij bepaalde passages met handgebaren onderstreep te. Dit alles om toch maar zoveel moge lijk vertrouwen in te boezemen. Volgens de eerste reacties is hij daar goed in ge slaagd. IN DE ijHMiüit ü.owmülu <0

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1