en den tafel wensen op GaDeSKroai* a kleinbedrijf leg- Het midden- i; ,lB I 'f MSI Den Uyl: maatregelen op korte ter mijn gevraagd CNOSSEN iiHiiiiiniiniiiiiiiiiniiiiiiiinmiiiiiiiiniii r- i Het werkbezoek Naar het der Commissaris Fan stêd en lan Supermarkt Fries museum - m 9HE39B Illllllllllllllhllilliilllllllllilllliillllllllllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 'X- K - 114e JAARGANG No. 6 DINSDAG 21 JANUARI 1975 mm. Contractprijs op aanvraag Wymbritseradeel. Fiscale maatregelen. Loon- en inkomensmaatregelen en kleinbedrijf Op de foto zien we de dierenvriend Otto Adema met zün blauwe reiger. HWER KOMT DE NAMME CNOSSEN WEI? (II) Wat een geweldige organisatie die mensen hebben iets opgebouwd ik weet nog goed dat zij 's avonds laat hun waar verkochten in de straat. Een unieke hulde aan de supermarkt overdekt, zonder wind of regen komt men vrijwel alles tegen kom daar eens om in Calcutta U weet wel, een stad in India. Voor twee centen die dikke toverbal na veel omhaal werd ze mij gegeven weemoedig loop ik door de supermarkt dit zullen we wel nooit weer beleven. Een pond grutten en een pond suiker een koperen weegschaal met gewichten aandachtig volgden mijn jongens-ogen de wijzer zou hij overmaat geven, die krent? Het persoonlijke is verdwenen een Amerikanisme is verschenen men kan het nu eenmaal niet vermijden de loop der volken, de vaart der tijden. Jawa. As it hout op is, giet it fjür üt. Bolswards Nieuwsblad En bij de kassa staat men in de rij het abottoir van betaling het gevraagde is dood, als het is verkocht nieuwe aanvoer en dat moet er ook nog komen. De centrale middenstandsorganisaties hebben onder de titel „Programma Korte Termen Maatregelen” hun wensen kenbaar gemaakt aan de regering en in het bij zonder aan premier Den Uyl en staatssecretaris Hazekamp van het Ministerie van Economische Zaken die belast is met beleid ten aanzien van het midden- en klein bedrijf. Reeds meermalen hebben de ondernemersorganisaties in het midden- en kleinbedrijf er krachtig bij de regering op aagedrongen maatregelen te nemen in verband met de slechte vooruitzichten voor het midden- en kleinbedrijf voor de ko mende tijd. Hwat hat Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De foargeande kear ha wy oereide hwat de ryksarchivaris opdjippe hie üt aide kroniken en oarkonden oangeande de namme Cnossen. Sleten wy dermei slim yn de aldheit, yn dit twadde en léste stik komme wy hwat tichter by hüs. De hear Visser koe fan dy famylje gjin folsleine genealogy jaen. Allegearre of foar in great part skaeije se üt fan Sjerk Wybes Cnossen, dy’t yn 1788 noch mei S achter de namme foarkomt. Hy wie boer yn ’e Hommerts, dér ’t er 28 oktober 1828 forstoar en 28 jan. 1781 troude mei Riemke Jelles Nauta fan de Jutryp, dy’t him in healjier oerlibbe hat. Hy wie ek yn 'e Hommerts doopt op earste Kryst- dei 1756 as soan fan Wybe Sjerks, dy’t ek al mei de namme Knossen sunder S foarkomt as er twadde Krystdei 1752 yn ’e Hommerts trout mei Ybeltje Heins, dy’t dan de tipyske namme fan „Zyl- Honderden pakken waspoeders, in verschillende merken en verderop, koffie en thee, pak me mee de diepvries-kist, teveel om op te noemen in de perikelen, het barst van de artikelen. Het werkbezoek van de Commissaris der Koningin, Mr. H. Rijpstra, aan de gemeente Baarderadeel. Aan het hoofd einde van de tafel (onder de glas in lood ramen, v.l.n.r. de kabinetschef Mr. Hart ung, de Commissaris, burg. P. Kuiper en de secretaris Oosterwijk. De raad luistert uiterst belangstellend naar de uitéénzetting omtrent actuele vraagstuk ken. We gingen woensdag naar het Fries mu seum. We gingen naar binnen en koch ten eerst een kaartje. Er ging niet een man met ons mee die alles aanwijst, maar mijn tante ging mee. Eerst gingen we naar een kamer waar twee hele mooie schilderijen hingen. Daar lag ook een mooie naaimand. Die was erg oud. Toen gingen we een kamer binnen waar allemaal zilver was. Er was ook een hele mooie schaal. Die was erg groot. Toen gingen we een trap op. Daar hingen een heleboel schilderijen aan het plafond van allemaal prinsen. Ze leken erg op elkaar, maar het waren allemaal ver schillende schilderijen. Toen gingen we rechtdoor en daar kwamen we bij een beeld. Het was een meisje van ongeveer 16 jaar. Dat meisje huilde omdat haar haar eraf moest, want ze kreeg een oor ijzer op. Ze had mooie krulharen en de oma stond daar met de schaar in de hand. Ze moest helemaal kaalgeknipt worden. Dat was niet leuk. Toen gingen we naar de winkels. Daar vond ik het gezellig. Ik wou daar best wonen. Je zag daar ouderwetse weeg schalen een een hele muur vol met wijn vaten. We zagen een klein apothekers- winkeltje. Dat was ook erg leuk met die ouderwetse weegschaal. We zagen ook een timmermanswinkeltje. Wat konden I die mensen mooie dingen maken. Toen gingen we naar het zwaard van Grote Pier. Dat was erg lang. We gingen ook een heel klein trapje af. Daar lagen ge raamtes. Er lag ook een klein geraamte van een kind in een gehurkte houding. Waarschijnlijk is het een vogel welke bij Hichtum (Wijbrandi State) is uitgebroed. De blauwe reiger had geen ring om zijn poot. In Hichtum worden er elk jaar zo’n 50 jonge blauwe reigers geringd. Mocht u eens een vogel met een ring vinden dan kunt u de ring brengen bij de heer L.K. Mol, Jongemastraat 13 die dan de ring doorstuurt naar het vogel- trekstation in Arnhem. U krijgt dan zeer zeker bericht waar de vogel geringd werd. Under it stik komme twa opdrukte se- gels foar, dêr’t dat fan Upka Knossens it beste fan biwarre is. Hjirop sjocht men it wapen dat ek op de klok yn ’e Hommerts en de sark yn Smelbrêge foarkomt en dat ek wol op de Boalserter grêfsark stien hawwe sil: in dübelde earn, mar it klaverblêd boppe de earn, dat op de oare öfbyldingen stiet, is hjir net to ünderskieden, miskien troch de lytse ófmjittings. Yn it ranneskrift miene wij t o lézen: Upka Johan to Knossens, en wy tinke dat dit wer de pake is fan de Upka fan it Beneficiaal- boek. It wapen, de ofwikseling fan de nammen Upka en Johan, it foarkommen fan de Boalserter pastoar het Heinric en de tiid binne nei myn betinken wol stipe genóch foar dizze ünderstelling, al jowe se dan gjin wissichheit. Oant safier de Ryks-Archivaris J. Visser oer it skaei fan de Cnossens. Um üs hjoed to sizzen worden ieder en werknemers langrijke mate uitgegaan van de pro- duktiviteitsverbetering in de industrie. Deze ligt echter hoger dan de produkti- vitietsverbetering in de meer arbeids intensieve bedrijven. Wanner een grotere loonVerhoging wordt toegestaan dan die welke de produktiviteitsstijging toelaat, gaat dat ten koste van de winst en dat betekent in veel gevallen in het midden- en kleinbedrijf ten koste van het inkomen van de ondernemer. Dit laatste is nu reeds werkelijkheid geworden. Aan de regering wordt ver zocht rekening te houden met het ver schil in de produktiviteitsstijging tussen industrie en kleine en middelgrote be drijven in de detailhandel, ambacht, horeca en vervoer. Daarbij wensen de middenstandsorganisaties het lagere produktiviteitscijfer aan te houden als richtlijn voor de loononderhandelingen. Indien toch het hogere produktiviteits- percentage als basis wordt gebruikt dan wordt gepleit voor aanpassing van de brutowinstmarges. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Toen keken we nog even rond en daar zagen we in de hoek van een kast drie kleine beeldjes. Het grootste was het beeldje van Nyland. Toen gingen we nog even rondkijken en daar zagen we dingen, bijvoorbeeld kettingen en spel den van de vrouwen. Ze hadden vroeger wel mooie dingen. We vroegen: Waar is het doopvont van Tjalhuizum? Hij zei (dat was de man aan wie we het vroegen) kom maar mee en we gingen een kleine kelder binnen. Daar stonden twee doopvonten. De mid delste was van Tjalhuizum. Het was erg mooi, maar ik vond het wel een beetje eng. Maar toen gingen we naar boven. We gingen kamers bekijken. Er was ook een Hindeloper kamer met die beschil dering en zo. Je kon het wel zien aan die bloemen en die blauwe tegeltjes vond ik erg mooi. Het was een hele kamer vol. Er waren ook stoven met een handvat eraan en natuurlijk de bedde- pan. Daar hebben we drie in totaal van gezien. Er was ook een hele grote glazen kast en daar waren beelden van kleder drachten en een klein kindje in een wiegje. Uit ,,’t Skoalfinster”, (Nijland). stra” draecht. Hja kaem fan Twellegea en is yn 1786 forstoarn neffens de lidma- telist. Wybe seis is wierskynlik yn 1786 of 1789 forstoarn, hwant op 20 april 1788 fan dat jier keapet er noch in keamer yn ’e Hommerts. Wybe wie 15 jan. 1730 yn ’e Hommerts doopt as soan fan de üntfanger Sjerk Johans, dy’t der 24 jan. 1712 troude mei Jell Wybes. Sjerk is moai aid wurden, hwant yn 1771 komt er noch foar op nümer 16 fan it reëelkohier as eigner fan .in stik lan dat yn 1772 oan syn soan Wybe tabiheart. Hy wie yn ’e Jutryp doopt op 28 juli 1689 as soan fan Jhan Sjircks, dy’t doe yn ’e Hommerts wenne en neffens de lidmatelist op 30 augustus 1690 yn ’e Jutryp forstoar. Ek hij komt foar as Cnossen sünder s, as er 7 oktober 1688 yn ’e Hommerts mei Tryntsje Jans fan Snits trout. Op ’e lidmatelist fan 1682 komt er as widner foar, hwat er noch net lang wie, hwant yn it hipoteekboek fan Wymbrit- seradiel komt er mei syn earste frou Lolck Riens dochter foar as hypoteek- jowers foar in skuld fan 100 goudgoune oan Sapheus Heemstra, presidint- boargemaster fan Snits, op 12 maeije 1681. Sünder twivel is dizze Johan in soan fan Sjerck Johans Knossens, dy’t yn it printe stimkohier fan 1640 op nümer 31 yn ’e Hommerts foarkomt as hierder fan Tsjerke- en pastorijlannen. Hy wie doarps-rjochter en üntfanger yri ’e Hommerts en troud mei Antje Hansesdochter, doe ’t er op 20 april 1657 oan Jildouw Wolters ter Oele hipoteek joech foar 200 goudgoune. Yn itselde jier komt er as kurator oer trye bern fan syn forstoarne broer Upcke tot Boalsert foar. Sjerck syn heit wie grif Johan Upckes Knossens, dy’t ü.o. yn ’e weesboeken fan Wymbritseradiel tsientallen kearen foarkomt as meirjochter fan dy gritenij en dy’t ek dyksdeputearre wést hat nef fens it opskrift op ’e klok fan ’e Ondernemers die jongeren in dienst hebben, komen voor hogere kosten te staan. Deze jongeren zijn partieel leer plichtig en volgen op grond daarvan twee dagen in de week onderwijs. Ondernemers zullen die dagen andere vervangende arbeidskrachten moeten aantrekken. Deze arbeidskrachten zijn meestal duurder. Daardoor is het voor ondernemers onaantrekkelijk om jon geren in dienst te nemen. Om de jeugd- werkeloosheid tegen te gaan, is van re geringszijde een vergoeding toegekend aan ondernemers die partieel leerplich tigen in dienst hebben. Deze vergoeding bedraagt f. 20,per leerplichtige per week. Aangezien dit bedrag niet vol doende is om de hogere kosten te dek ken, verzoeken de middenstandsorga nisaties om een hogere vergoeding. Vrijdagmorgen omstreeks half tien bracht de 17-jarige Otto F. Adema uit de A. Altstraat 36 in Bolsward een gewonde blauwe reiger naar het politiebureau. De jongen had de vogel in een weiland bij de V.L.F. gevonden en het dier bleek een gewonde vlerk te hebben. Vermoedelijk veroorzaakt door de hoogspanningleiding van het P.E.B. De politie van Bolsward zorgde er in samenwerking met de ver- keersgroep uit Leeuwarden vooi’ dat de vogel naar dierenarts Humalda in Olde- boorn werd gebracht. Hier is de vogel in goede hariden en wij hopen samen met Otto dat de vogel gauw weer zal vliegen. Hommerts üt 1624, dér ’t syn namme en I hear Cnossen hat my der opmerksum op wapen op steane. As meirjochter foun makke. Visser him fan 1618 oant 1636, yn 1617 wie er al kurator oer de wezen fan Tsjetse Pibes en Hylk Tsjallings. Syn hantekening: Johan Wpkes. J W Z K is Jhan Upkezoon Knossens. Dizze Johan kaem wierskynlik fan de pleats ünder Boalsert, syn mem is wierskynlik to Boalsert bigroeven ünder in tige skeinde grêfsark yn ’e Martinitsjerke, dér ’t yn elts gefal op neamd wurde JOHAN UPKIS KNOSSENS, forstoarn 27 okto ber 1558, dus sünder twifel de pake fan de meirjochter, dy syn frou Egbert, in namme dy’t nochal liket, mar der stiet düdlik: den eerbaren Egbert Johan Knossens wyf, forstoarn 26 augustus 1570, en noch in pear oare leden fan de famylje, hweründer wierskynlik de frou fan Upke Johans Knossens. Dizze Upke stiet op de stambeam fan de hear Cnossen as stamfaer neamd. De johan fan de grêfsark sil wol deselde wêze as Jan Upckes toe Knossens, dy’t yn ’e Beneficiaalboeken fan 1543 stiet as pachter fan in hüssté fan master Foecke Siblis to Boalsert. De Upke toe Knossens of Upka Knos sens pachter fan hüsstéen yn geastlik bi- sit, sil wol net syn soan wêze, hwant in man dy’t yn 1543 folwoeksen is, is wier skynlik net de heit fan in man dy’t yn 1636 noch in funksje hat en de oerpake fan trye bern dy’t yn 1657 noch minder- jierrich binne. Ek it üntbrekken fan in patronym wiist earder yn ’e rjochting fan in aid man. Wy kinne yn dizze Upke dus de heit sjen fan Johan of Jan Up ckes. Mar wy binne noch net klear; hjir- boppe is nammers al sein dat de hjoed- deiske Cnossens alder binne as 1502.. Yn de leste oarkonde komt, inkeld as segeler, foar Upka Knossen Knossens. It is in oarkonde üt 1456, dus 87 jier foar it Beneficiaalboek, birêstende yn it Gemeentearchief fan Warkum, en de Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief Door de snel stijgende prijzen komen vele ondernemers in moeilijkheden. Bij vervanging van de voorraden zijn de prijzen hoger dan toen de voorraden gekocht werden. Wanneer de onder nemer dezelfde voorraden wil aanhou den zal hij over een groter werkkapitaal moeten beschikken en ontstaat een financieringsprobleem. Maatregelen (in- vesteringsaftrekregeling) worden van de regering verlangd om dit probleem op te lossen. Ondernemers in het midden- en klein bedrijf zijn ingeschakeld als onbezoldig de belastinggaarders. Ze besteden een gedeelte van hun kostbare tijd daaraan. Met name het innen, verwerken, admi nistreren en afdragen van omzetbe lasting (B.T.W.), sociale premies en andere belastingen wordt hun toever trouwd. Het zou dan ook rechtvaardig zijn om hiervoor een vergoeding in de vorm van geld te geven. Om werkeloosheid in het ambacht en bouwnijverheid tegen te gaan, is het ge wenst onderhoudskosten van eigen wo ningen weer fiscaal aftrekbaar te maken. Beunhazerij en zwarte arbeid worden teruggedrongen, doordat huis eigenaren een betalingsbewijs nodig hebben voor de belastingdienst. Op deze wijze wordt het voor de bezitter van een eigen huis aantrekkelijker gemaakt om het onderhoud door een bonafide onder nemer te laten uitvoeren, De officieel gevestigde ondernemers krijgen daar door meer werk te verrichten. Verder worden in het programma korte termijn maatregelen nog voorstellen ge daan ten aanzien van: de verbetering van de inkomens van gehuwde vrouwen die in het bedrijf meewerken, - de bedrijfsbeëindigingsregeling van het Ontwikkelings- en Sanerings- fonds, - De voorbereiding van de Volks verzekering Arbeids Ongeschiktheid. Deze verzekering is met name voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf van groot belang. Ge vraagd wordt om een versnelling van de voorbereiding. Wanneer niets voor het midden- en kleinbedrijf wordt gedaan, komt het midden- en kleinbedrijf er zeker slecht van af. Dat moet voor de regering een reden te meer zijn om de voorgestelde maat regelen ook daadwerkelijk uit te voeren. De slechte gang van zaken komt tot ui ting in een te verwachten ongunstige ontwikkeling van de inkomens van vele ondernemers in het midden- en kleinbe drijf. Sommige ondernemers zullen niet of nauwelijks een verbetering van het besteedbaar inkomen kennen, anderen moeten genoegen nemen met een be scheiden inkomensverbetering, weer an deren worden geconfronteerd met een forse daling van het inkomen. Het midden- en kleinbedrijf verwachtte dat de regering maatregelen zou treffen. Deze zijn niet gekomen en daarom hebben de werkgevers in het midden- en kleinbedrijf hun wensen kenbaar ge- maakt. De gewenste maatregelen hebben be trekking op het loon- en inkomensbe leid, het prijsbeleid, de belastingen, het sociaal beleid en het structuurbeleid. Op enkele punten van het program zal nader worden ingegaan. De middenstandsorganisaties stemmen in met de voorgenomen verlaging van de belastingdruk. Daardoor wordt de consument in staat gesteld meer uit te geven waardoor de omzetten en daarmee de inkomens van de onderne mers in het midden- kunnen stijgen. Loononderhandelingen jaar tussen werkgevers gevoerd. Daarbij wordt het reële sla gingspercentage van de lonen bepaald door de produktiviteitsstijging. Met het laatste wordt bedoeld de produktie of omzet per werknemer. Nu is in het al gemeen de produktiviteitsstijging in de industrie groter dan in het midden- en kleinbedrijf. In het bijzonder de detail handel biedt, gezien dé grote arbeids intensiviteit, weinig mogelijkheden tot verbetering van de produktiviteit. Bij loononderhandelingen wordt in be-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1