Wat de raad te behandelen krijgt Gate Skroar iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiifinniniiiiiihi Vrachtauto kantelde Van Fan stêd lan en F Zilveren filmpjes bij Kievitshorne fietsen gesproken Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 114e JAARGANG No. 8 DINSDAG 28 JANUARI 197 30 Ct. mm Contractprijs op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. KEURLONEN OMHOOG MEEDOEN AAN E 10 EERVOLLE ONTSLAGEN PARKEERMETERS OP HET SKILWYK BEGROTINGSBEHANDELING Ingekomen stukken Hwat hat üs hjoed to sizzen Eervol ontslag fitter gasbedrijf. een Krotontruiming Garantie geldleningen Keurlonen Woningverbetering Intrekking raadsbesluit it is eat, dat üs hwat feestliks jowt. en der waerden goede wurden sein. per het Toetreding tot commissie E-10 Er bestaat een toeristische route, welke In de vergadering van 26 november 1974 werd besloten tot verkoop van een per- Aankoop perceel Nannenhof 9 Ten behoeve van een toekomstige sane- Djürleaf doarpke, griene greiden mei dyn minsken gol en blier, Lollum, fan dy song alearen men mei nocht en mei plesier. Ik wol hjir nou ek eat sizze, fortelie fan forline tiid, Nou’t it feest hjir fan üs skoalle makket tankber üs en bliid. Us skoalle fiert it ieufeest nou, fjouwer kear it sulver, twaris goud. Soks moat men dochs bitinke, Fan oarloch en fan frede, fan lézen, sjongen en muzyk, mar mei hwat üs de Bibel learde, wiene wy wol it aldermeaste ryk. Fan tael en sommen meitsjen, fan bisten, fügels en fan fé, fan rivieren en fan bergen, fan lan en polders en fan sé. De skoalle learde üs foar ’t libben mar wiisd’ üs op d’ivichheit, it wie de skoalle fan myn sibben, mar ek dy fan üs mem en heit. Us pake stie hjir foar de klasse, ek üs omke learde hjir de bern, dat de skoalle wichtich wie foar’t doarp sille wy yn dizze rigels sjen: Ek üt Waeksens wei en fiere kriten bin fan aids wol bannen slein, mei tsjerke en mei skoalle, hwa’t Waeksens seit, hat Lollum sein. Seis leard’ ik hjir it a-b-c, Fan Philips en fan Oranje, fan hwat wichtich is foar libben, en soms ek wol hwat franje. It ünderwiis is hjir al ieuwen aid, by aids joech de pastoar hjir les, mar nei de tiid fan reformaesje gyng al hwat roomsk wie op ’e fles. Earst wie it rounom hiel gewoan, dat de tsjerke spile net swak by, andere gemakke- hebben gevonden, de ontwikkelingen alvorens maatrege- Twa üren preke dümny lang, de preekhear foldie mar wakker skoan, Arie Elshout woe him nochris hearre En gyng om iten by widdou Brüne oan. Der waerd earst wakker briefke. It waerd al gau in pear dy twa, Sa kaem de timmerfeint yn Lollum, üt it fiere lan fan Altena. Hy wie in man fan fromme seden, sette him foar tsjerke en leauwe yn, wie foar de jeugd en jongerein yn’t spier en foar de neden fan de tiid net blyn. Hy rjochte seis de skoalle op, al wie it inkeld foar de snein, in feinteforiening en noch mear, Hy wie in heit foar hiel de jongerein. Mar ek dit soe sa net bliuwe: It wie yn achttjinhündert sechtich seis, doe wie in timmerfeint üt Altena hjir nei Lollum ünderweis. Hy kaem hjir to dumnyharkjen, mei pontfear, boat, mei spoar en trein, it alderlêste stik to foet, mar fan Harns nei Arum mei de bolderwein. De dümny is yn Altena nea kommen, mar Elshout kaem yn Lollum wol, hy wie hast hjirtich, altyd noch aidfeint, mar foun frou Brüne goed en gol. mar stadichoan foroare dat, de skoalle dy waerd iepenbier, fan god- tsjinst frij. Heukels, Post, Zijlstra en Van Abbema, masters fan aide styl en stimpel, oant yn njoggentjin hündert fyftich de berntsjes giene oer in oare drimpel. De aid skoalle waerd in doarpshüs, sté foar’t doarp en mienskipssin, in nije skoalle kaem oerein, dér leare nou üs bern. Hündert jier üs skoalle! Nou is’t feest, hwat is üs doarp hjiryn in seine jown, dat wy dat nou tankber fiere sille, dêrta winskje ik jimme in goede joun! De groun, it skoalgebou, de ynventaris skonken Jan Douwes en syn broer, mei har kamen Bootsma en de Vries njonken dümny yn it skoalbistjür. It wie in moaije augustusdei doe’t de earste stien waerd lein, Mei in tekst üt Spreuken twa en twein- tich 2e week februari 1950 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) ling zodanig uitgebreid, dat ook aan de eigenaren-bewoners op dezelfde voet een tegemoetkoming kan worden verstrekt. De bijdrage van het rijk is eveneens met ingang van genoemde datum verhoogd tot f 2.400,zodat de uitkering uit de gemeentekas kan worden vastgesteld op f 3000,—. Bovenstaande regeling geldt slechts voor die gevallen waarin de kosten van ver betering minimaal f 10.000,bedragen en waarbij de huurprijs van de woning als gevolg van de verbetering tenminste f 25,pet maand meer bedraagt dan vóór het tijdstip van verbetering. Als is de hin swart, hy leit wite aejjen. '1 i Bolswards Nieuwsblad Bij renovatie van woningen kan aan de huurders hiervan onder bepaalde voor waarden een tegemoetkoming ten be drage van f 2.500,uit de gemeentekas worden verleend. Evenals bij de regeling ten aanzien van de krotontruiming wordt van rijkswege een bijdrage van 80 pet. ontvangen. Ingaande 1 januari 1975 is de rijksrege- Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief Vanmiddag (in dit geval reeds om 4 uur) buigen de vroede vaderen van Bolsward (en natuurlijk die ene vroede moeder) over de reeds vrijdag j.l. geplaatste raads- agenda, waarvan het „dreechste” punt zeker wel de begrotingsbehandeling zal zijn, die vermoedelijk pas na de lunchpauze, d.i. circa 7.30 uur aan de orde zal komen en waarvan wij reeds de in de beide secties gestelde vragen in onze j.l. vrijdags- editie publiceerden. Hier volgt een resumee van de overige agendapunten. Abonnementsprijs f 9.50 p kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 DE LOLLUMER SKOALLE HÜNDERT JIER Mede in aanmerking nemend de stijging van de overige kosten zijn evenals an dere gemeenten B. en W. met voormelde commissie van mening dat herziening van de tarieven noodzakelijk zal zijn. Deze zullen met ongeveer 10 pet. worden verhoogd. Aan bewoners van krotten kan onder bepaalde voorwaarden bij het ontruimen der krotten een tegemoetkoming uit de gemeentekas worden verleend tot een bedrag van f 2.500,van welk bedrag 80 pet. of f 2.000 van het rijk wordt te ruggegeven. Ingaande 1 januari 1975 is de rijks- bijdrage verhoogd tot f 2.400,hetgeen inhoudt, dat de tegemoetkoming uit de gemeentekas ingaande genoemde datum kan worden vastgesteld op f 3.000, Arie Elshout die it earste wurk, foar dümny Langhout sljochte hy it paed, it wie yn achttjin hündert fiif en sawn- tich dat lang om let üs skoalle stichte waerd. De heer Bauke Johannes Eppenga te Franeker, fitter bij het gemeentelijk gas bedrijf verzoekt hem ingaande 1 februa ri 1975 ontslag te verlenen. B. en W. stellen voor aan het verzoek van de heer Eppenga te voldoen en het ontslag eervol te verlenen. MAKKUM. In de nacht van woensdag op donderdag is te omstreeks half vier ’s ochtends een vrachtauto van het tran sportbedrijf Gebr. Wiersma uit Bolsward, op Rijksweg 43 in een bocht ter hoogte van Kievitshorne gekanteld. De lading van de vrachtauto is gaan schuiven, wel ke bestond uit 25 ton melkpoeder, de wagen schaarde naar de linkerweghelft en belandde half in de berm en half op de weg, het voertuig kwam op de zij kant terecht. Er was geen ander ver keer bij betrokken. Men heeft ’s mor gens eerst de lading op een andere wa gen overgeladen. In de loop van de mid dag heeft een kraanwagen uit Sneek het gevaarte weer op zijn wielen gezet. De politie is het grootste gedeelte van de dag bezig geweest, het verkeer in goede banen te leiden. De auto die bjj Kievitshorne door een schuivende lading uit de koers raakte. ceel industrieterrein aan Machine- en Apparatenfabriek Koopmans B.V., al hier. Aangezien de direktie na de goedkeuring van het besluit heeft medegedeeld zich niet met enige andere voorwaarden in het besluit te kunnen verenigen heeft noch de overdracht, noch de betaling der koopsom op voormelde datum plaats gehad. In verband met vorenstaande menen B. en W. te moeten voorstellen het besluit in te trekken. ring is het wenselijk dat de gemeente eigenares wordt van het perceel Nannenhof 9, alhier, bestaande uit een huis, stal en erf; groot 210 centiare. Met de eigenaren van het perceel, de erven Tj. van der Veen zijn onder- onderhandelingen gevoerd over de aan koop en over de koopprijs is, behoudens Uw goedkeur-ing, overeenstemming be reikt. Ook kleine verbeteringen Op grond van de gewijzigde rijksrege- ling bestaat thans de mogelijkheid om in gevallen, waarbij aan woningen, die om stedebouwkundige redenen tezijnertijd moeten verdwijnen, verbeteringen van geringere omvang worden toegepast, aan de huurders en eigenaren-bewoners een tegemoetkoming van ten hoogste f 1.000,uit de gemeentekas toe te ken nen, van welk bedrag eveneens 80 pet. bij het rijk kan worden gedeclareerd. De aan te brengen voorzieningen zullen moeten diene*n om de woningen tot het tijdstip van afbraak als zodanig in stand te houden. vincie Friesland Commissie E-10, meesters van alle aan de route liggende gemeenten zitting hebben. Teneinde het toerisme in de provincie Friesland ook buiten deze route te kunnen stimuleren hebben de gemeenten Heerenveen, Has- kerland, Sneek, Bolsward, Opsterland en Smallingerland aan voormelde commis sie verzocht de mogelijkheden te onder zoeken voor het eventueel tot stand brengen van een alternatieve route van de „Groene Kustweg” via Rijksweg 43. Aangezien op vermeld verzoek gunstig is gerageerd door de Commissie E-10 en zij van mening zijn, dat de belangen van de gemeente Bolsward hiermede gediend kunnen worden, stellen zij voor tot toe treding tot de Commissie E-10 te beslui ten. loopt van Stavanger in Noorwegen tot de stad Brugge in België. Genoemde route wordt aangeduid met „De Groene Kustweg”, welke voor wat betreft het Noord-Nederlandse gedeelte wordt gevormd door de verkeersver bindingen Nieuweschans via Groningen, Leeuwarden naar de Afsluitdijk. De propaganda voor de „Groene Kust weg” wordt voor wat betreft de pro- vgrzorgd door de waarin de burge- De heren H. Holwerda, L.J. Timmer- straat 13 en D. G. Post, Knetemannstraat 4, alhier, hebben verzocht de betaling van rente en aflossing van een door ieder van hen voor het kopen van een woning in plan „Eekwerd I”, te sluiten geldlening te willen garanderen. De heer G. J. Meijer, wonende te Bols ward, De Dammen 51 heeft eveneens verzocht de betaling van rente en af lossing te garanderen van een door hem voor het kopen van een woning aan te gane geldlening. Vanaf 1 augustus 1974 tot heden zijn bij de rijkspolitie te Bolsward de navolgen de fietsen als gevonden opgegeven. De politie zag graag, dat mensen, die één der onderstaande rijwielen als hun eigen menen te herkennen, hierover contact met de politie opnemen. Dit kan gebeu ren van dinsdag 21 januari 1975 t.e.m. zaterdag 25 januari 1975, dagelijks van 14.00 tot 17.00 uur. Blauw kinderfietsje; zwarte herenfiets, merk Batavus; herenfiets, merk Mercu- rius, geen bagagedrager, terugtraprem, Batavus; zwarte herenfiets, merk Olym pia, plaatje aangebracht, waarop „Postma rijwielhandel Sneek”. Heren fiets, merk Phoenix, zwart, gladde ban den; sportfiets R.I.H.; Damesfiets, merk Pionier, blauw-wit, framenummer P12270; Damesfiets, merk Locomotief, kleur blauw, crème spatborden, kabel- remmen; Damesfiets, blauw; rode race fiets; vouwfiets, merk Flandria; zwarte damesfiets, oud model, merk Eroba; blauwe damesfiets, merk Pionier, ach terwiel ontbreekt, witte spatborden; jon gensfiets, merk Olympia, kleur zwart; bruine race-fiets, merk Alexander; zwarte damesfiets, merk The Speed; rode vouwfiets, merk onbekend. Alweer een schip: Op 22 Febr. wordt te Amsterdam de Johan van Oldenbarne- veldt verwacht. Aan boord zijn onder meer: D. Bergstra te Parrega; H. S. Eize- ma, de Dijk 31, te Bolsward; A. Jacobi te Oosterend; B. Boekema Bote Bols- wertstraat 3, Bolsward; S. Stapersma te Oosterend; S. Wielinga te Tzum; J. Vermeer te Achlum; D. M. A. Bosma, Skildwijk te Bolsward en O. P. Genee te Workum. Schoolzaken Boven het beschikbaar gestelde bedrag p?r leerling voor de exploitatie van de school heeft de gemeente de kosten van het zwemonderwijs van de leerlingen van de klassen drie, vier en vijf van de basisscholen voor haar rekening ge nomen, hetgeen neerkomt op een bedrag van ongeveer f 25,per leerling per jaar. Eveneens komen, boven het beschikbaar gestelde bedrag per leerling, voor reke ning van de gemeente de kosten van een dokumentatiecentrum voor de basis scholen, in te richten door de Centrale Bibliotheekdienst, hetgeen neerkomt op een bedrag van f 6,85 per leerling jaar. Benoeming lid sportveldencommissie De heer J. Cuperus, die in de vergade ring van 26 november j.l. werd benoemd, heeft de benoeming niet aangenomen. Van de sportfederatie Bolsward is in middels een nieuwe aanbeveling ont vangen, welke luidt als volgt: 1. N. J. de Bakker De Kolken 10 2. J. Groenveld Mariënpoort 13 Brandje: In de machinefabriek van de heer Bloemhof in de Elandslaagte, ont stond door explosie een steekvlam uit acyteleen-cylinder. De brandspuit kwam er aan te pas en spoot de vlam weg. Eervol ontslag De heer Popke Zijlstra te Schettens, grondwerker bij het gemeentelijk gas bedrijf verzoekt hem, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, als zodanig ingaande 1 februari 1975 ontslag te verlenen. B. en W. stellen U voor aan het verzoek van de heer Zijlstra te voldoen en het ontslag eervol te verlenen. stellen voor bovenstaande voor kennisgeving aan te Parkeermeters op het Skilwyk Teneinde de parkeersituatie nabij Skilwyk nog meer te verbeteren heeft de Verkeerscommissie geadviseerd een aantal parkeervakken voorzien van par keermeters, aan te leggen aan de west zijde van het Skilwyk vanaf de hoek Laag Bolwerk - Skilwyk tot aan de Rabo-bank. akker. Dat veel automobilisten „vastlopende” bij dr. Miedema, de route langs de Kleine Dijlakker en de Kerkstraat zou den kiezen, hadden B. en W. verwacht. Zij verwachten evenzo dat na enige tijd de drukte weer zal afnemen wanneer de automobilisten een lijker route zullen Daarom willen zij enige tijd gadeslaan len te nemen. 8. Motie gemeentebestuur Ooststel- rekening te j lingerwerf betreffende aardgasprijzen. 9. Motie van het gemeentebestuur van Gaasterland betreffende normvergoe- dingen onderwijs. Het is in het verleden steeds de ge woonte geweest van de raad om niet in te gaan op moties van andere gemeen ten. De inhoud van de onder de nrs 8 en 9 genoemde moties geven B. en W. geen reden om te adviseren van genoemde ge dragslijn af te wijken. 10 Brief van de heer F. C. v. Antwerpen te Bolsward, secretaris van het bestuur van de P.v.d.A. afdeling Bolsward, die alsnog vraagt om vergunning te ver lenen voor de collecte voor de aktie „Houdt Portugal Vrij”. Ter informatie moge aldus B. en W. dienen dat de heren Mulder en la Roi van hun college op het standpunt stonden dat de collectevergunning moest worden geweigerd, terwijl de heer Huls- hoff meende dat de vergunning moest worden verleend. De brief levert geen redenen op hun standpunten te herzien. B. en W. stellen voor stukken nemen. 1. Brief van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond, betrekking hebbend op de inhoud van en het toezicht op de ge meentelijke bouwverordening. M.b.t. deze brief delen B. en W. mede dat de aangehaalde artikelen niet nader zijn uitgewerkt, zodat de raad in dezen geen controlerende taak heeft. Overigens kunnen zij meedelen dat bij de bouw van de Bondsspaarbank en het Nieuwe Convent, de dienst Gemeente werken heeft geadviseerd houden met het bezoek van invaliden. Omtrent de herziening van de model- bouwverordening menen B. en W. dat eerst de initiatieven van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten moeten worden afgewacht. 2. Bericht van Gedeputeerde Staten omtrent verdagen van beslissing t.a.v. het besluit van de raad tot verkoop per ceel grond aan G. de Jong. 3. Brief van de Bescherming Bevolking te Sneek. 4. Goedgekeurde begrotingswijzigingen Ruiling gronden met Hollandia Vervanging centrale verwarming Reho- both-school Bekleden 6 stoelen wachtkamer 5. Brief van de heer mr. Th. A. Jansen, advocaat en procureur te Sneek, be treffende de afwijzende beschikking van het college op een verzoek van de heer J. Zoetendal om een tegemoetkoming in de verhuiskosten van L. J. Timmerstraat 11 naar De Fjilden 7 B. en W. zeggen afwijzend te hebben be schikt op het verzoek van de heer Zoe tendal omdat in dit geval niet werd vol daan aan de verordening (de woning, welke werd verlaten kwam niet voor vrije verhuur beschikbaar). B. en W. blijven van mening, dat in dit geval een juiste beslissing te genomen. Zij stellen dan ook voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. 6. Brief van diverse personen betreffende het verlenen van medewer king tot het bewoonbaar maken van wo ningen in de Boterstraat. 7. Brief van de bewoners van de Kleine Dijlakker en de Bagijnestraat waarin zij bezwaren maken tegen het instellen van éénrichtingsverkeer op de Grote Dijl- Dit gedicht waerd op it 100 jierrich jubileum fan de skoalle foardroegen troch mefr. T. Mulder-Fijnia to Waeksens. Jeugdige avonturier: De 3- jarige Willy Draaisma uit de Bagijnestraat ging Dinsdag op avontuur en liet daardoor familie, buren en politie in grote onge rustheid achter. Willy was in de bus van de autodienst Z.W.-Hoek gestapt en lifte mee tot Staveren, ’s Middags keerde hij terug en eerst toen ging hij rustig eten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1