Het Russel II tribunaal Brussel m de week Foto van aantocht De ombudsman is m Gahe Shroar G.DE JOOD SHOW iW I ■BSOt’ iiiiiiiiiininiiiiiiiiirniiiiiiiiirniiiiiiniiiii De problemen van de derde wereld Goed nieuws voor dienstplichtigen Gouden filmpjes Jachtwerf ,De Bolder’ Makkum llllllllllllllfillllllllllttlflllllllfflllltilllllll in AUTOMOBIELBEDRIJF STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND s» 1 r- O 4 Él IF r M ®i!i 114e JAARGANG No. 9 VRIJDAG 31 JANUARI 1975 mm Contractprijs op aanvraag Wymbritseradeel, De bevolkings-explosie Kinderen uit de derde wereld LIJVIGE RAPPORTEN Het kinderfonds BESCHULDIGINGEN HARD MAKEN ONTWIKKELINGSHULP Wat de regering geeft de STAANDE OVATIES vanaf 1 januari FeüenoordPSV Voor opmerkelijke kamervragen zorgde VEEL PUBLICITEIT Dienstplichtigen Topsport Postkantoor, Bolsward. het peil van het netto-besteedbaar mini- mum-jeugdloon. Daar is een bedrag van 10 miljoen gulden extra voor de schat kist mee gemoeid. Voor de dienstplichti gen zelf betekent het een verhoging met In 1968 gaf de regering aan ontwikke lingssamenwerking 540 miljoen gulden. Dit jaar is dat 1.855 miljoen gulden, in 1978 wordt het 3.590 miljoen gulden. Veel mensen zullen bij deze grote bedra- denkt ze alleen maar aan haar eigen be langen. gen wel denken, dat het kleine beetje dat zij geven niks uitmaakt. Maar het gaat er hoofdzakelijk om dat zij er bij betrokken zijn. En trouwens, voor één stuiver heeft iemand in de derde wereld al een glas melk. SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 Ook dat is waar, maar het is goed gren zen te trekken waar ook profvoetballers niet aan zouden mogen worden onttrok ken. Bolswards Nieuwsblad Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie - en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Eeuwenlang is de wereldbevolking gelijk gebleven. Maar dat is verandert in de laatste tientallen jaren. Hoofdzakelijk als gevolg van de daling van het sterfte cijfer, en dat kwam weer door een betere medische verzorging. Er blijven dus veel meer mensen leven. Maar wat voor leven staat hun te wachten? Vaak een leven van armoede, honger en werkeloosheid. Op de jachtwerf „De Bolder” aan de in- steekhaven in Makkum, hebben enige tientallen pleziervaartuigen een plaatsje gekregen om te „overwinteren”, overi gens is tot nog toe geen sprake geweest van echt winterweer. De fotograaf maakte dit plaatje, gezien vanaf de toe gangsweg naar de jachtwerf, op de voor grond een stukje natuur, met struikjes en lange grassprieten. Over enkele maanden zullen de boten weer in hun element gelaten worden, om in de weekends en vakanties de wateren van kanalen, plassen en meren te door klieven. Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De armoede in grote delen van Azië en Afrika is grotendeels te wijten aan de stilstaande maatschappij daar. Wij doen nu al proeven met atoom-energie, ter wijl zij met ossen beginnen te werken. De welvarende landen begonnen de der de wereld ook uit te buiten. Landbouw- produkten en delfstoffen werden voor een habbekrats van de arme landen ge kocht, die wel moesten toestemmen. Veel landen hadden vroeger ook koloniën. Deze koloniën zijn officieel onafhanke lijk, maar politiek juist afhankelijk van de staat waar zij vroeger bijhoorden. Dit land maakt daar misbruik van en in plaats d’r vroegere koloniën te helpen, terugwerkende kracht met circa 70 gulden. Dit keer waren er van de kant van de Vereniging van Dienstplichtige Militai ren tevreden geluiden te vernemen. Dat is bij de V.V.D.M. wel eens anders. De wedde is nu twaalf maal zo hoog als in 1966 toen die ongeveer 55 gulden was, constateerde de V.V.D.M. met tevreden heid. In ieder geval heeft de heer Diepenhorst met het stellen van zijn vragen bereikt dat deze zaak weer eens in de aandacht is. Geen krant heeft het desbetreffende bericht gemist. En het publiek kan ook eens dieper doordenken op een facet in de sport dat best eens nader uitgediept mag worden. De jacht naar topprestaties is immers van dien aard, dat met de gel delijke belangen die erbij in het geding zijn de verantwoordelijkheden rond de gezondheid van mensen wel eens ver vagen. Maar de topsport is nu eenmaal goederen. Wed. S. Keilman, Achter het hard, zal hem worden tegengeworpen. De rike is net lokkiger as hy, dy’t ge- nöch bat. Tegenover deze kritiek staan vele posi tieve punten. Zo werd in België de aan wezigheid van vele prominenten uit de derde wereld door een groot aantal Men kan zich afvragen of het Tribunaal in zijn huidige opzet volledig aan deze doelstelling beantwoordt. Wel is er, ter voorbereiding van het tribunaal, door de verschillende deelnemende organisaties een enorme hoop werk verzet om de zware beschuldigingen te staven. De jury is bedolven onder een groot aantal lijvige rapporten; het resultaat van ge degen en vaak minitieus onderzoek naar manipulaties van regeringen en multi nationals in Latijns Amerika. Die rap porten zijn zondermeer van grote waar de. Het is echter de vraag of de uitspraken van het Russell Tribunaal veel indruk zullen maken vindt „Onze Wereld”, het NOVIB orgaan. Daarvoor maakte de be handeling van de beschuldiging, ondanks de gedegen manier waarop die was voorbereid, een te weinig serieuze in druk. De jury, waarin kopstukken als de ex-president van de Dominicaanse re publiek Juan Bosch en de Franse nobel- prijswinnaar Alfred Kastler zitting had den, maakte niet steeds de volstrekt on bevooroordeelde indruk die men van haar zou mogen verwachten. Typerend hiervoor was, dat meermalen getuigen met een staande ovatie van de jury be loond werden. Van 11 tot 18 januari werd in Brussel de tweede zitting van het Russell Tribunaal II over Latjjns Amerika gehouden. De eerste zitting werd eind maart vorig jaar in Rome gehouden. Toen stond vooral de schending van mensenrechten in Brazi lië en Chili centraal. In Brussel werd met name ingegaan op de vernietigende macht van de multinationale ondernemingen in Latjjns Amerika. Doel van het Tri bunaal is allereerst om mee te werken aan het tot stand komen van nieuwe rechtsregels in het volkenrecht. „Het Russell Tribunaal,” zo stelt de acte van be schuldiging: „is de geschikte plaats om protest aan te tekenen. Maar het heeft niet alleen tot taak beschuldigingen te formuleren. Het heeft ook tot taak die beschul digingen uit te breiden tot opbouwende voorstellen, die de strijd van de landen van de derde wereld, van de volkeren en van hun revolutionaire bewegingen, in goede banen kunnen leiden. Aan die geest tracht deze acte van beschuldiging te beantwoorden. Niet alleen door veroordelingen uit te spreken, maar ook door spe cifieke voorstellen te formuleren ter uitbreiding van de rechten van de volkeren.” De ombudsman is in aantocht. Dat is de man die met een aantal assistenten klach ten gaat onderzoeken die burgers hebben over het optreden van overheidsinstan ties, ook als het om ministers gaat. Over de ombudsman, een in Zweden al jaren bestaand instituut, is in het verleden ook in ons land zeer veel geschreven en gepraat. Partijprogramma’s voorzagen in de oprichting van dit instituut, maar het heeft heel lang geduurd voordat het er nu echt van gaat komen. Dat wil zeggen in 1976, dan moet de ombudsman van start gaan, althans dat is het streven van het kabinet, zoals premier Den Uyl op zjjn persconferentiie na afloop van de mi nisterraad meedeelde. Het desbetreffende wetsvoorstel wordt thans door de Raad van State bestudeerd. Het is de bedoeling de onafhankelijke ombudsman te laten benoemen door de Kroon die een voordracht ontvangt van de Tweede Kamer, die dus ook een stevige vinger in de pap krijgt. Verantwoordelijk voor het instituut van de ombudsman zal de minister van Binnenlandse Zaken zjjn. Unicef, het kinderfonds van de Verenig de Naties, is geheel afhankelijk van vrij willige bijdragen. Unicef is geen liefda digheid. De landen worden gesteund vol gens een „help-u-zelf”-systeem, dat wil zeggen, de landen die hulp van Unicef ontvangen, moeten zelf 2% keer zoveel aan het projekt besteden. Unicef helpt kinderen overal ter wereld, ongeacht ras, geloof of nationaliteit. Jaarlijks ont vangen honderd miljoen kinderen en moeders hulp van Unicef. Voor dienstplichtigen was er ook goed nieuws uit de ministerraad. Het kabinet wil hun wedde in een keer op vijzelen tot 5e week januari 1925 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Ondergetekende houdt zich beleefd aanbevolen tot het mangelen van alle üs hjoed to sizzen Hwat hat ditmaal het anti-revolutionaire Eerste Kamerlid Prof. Mr. I. A. Diepenhorst, de vroegere minister van Onderwijs en Wetenschappen. Hij heeft minister Ire ne Vorrink vragen gesteld over berich ten als zouden er in de recente competi tiewedstrijd tussen Feijenoord en PSV veel spelers hebben meegedaan die niet gezond, althans niet fit waren. Hij gaf ’n hele opsomming van voorbeelden en vroeg de minister of het niet tijd wordt dat de Overheid hier tegen optreedt. Met andere woorden: deze zaken moeten niet meer alleen aan clubartsen worden over gelaten, want die nemen het soms niet zo nauw als er grote belangen op het spel staan. Feitelijk vroeg de heer Die penhorst of er maar gewacht moet blij ven worden op de uitwerking van het advies van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid inzake de medische sportbegeleiding. Het is natuurlijk een moeilijk zaak voor de Overheid om zich met de conditie van kuiten, scheenbenen en andere lichaams delen van profvoetballers op te houden. Dat lijkt ook nogal moeilijk te regelen. Maar senator Diepenhorst is niet ten on rechte van mening dat hier toch een stukje volksgezondheid in het geding is, waar de Overheid niet aan voorbij zou mogen gaan. Alleen kan men zich dan natuurlijk niet tot profvoetballers be perken. Dan zouden ook controles nodig zijn op de toestand van topsporters in an dere takken van sport. groepen aangegrepen om begeleidende manifestaties te organiseren. Zo konden honderden mensen van vertegenwoordi gers uit de derde wereld zélf horen, met welke problemen Latijns Amerika kampt. Bovendien heeft het Tribunaal een aanzienlijke hoeveelheid publiciteit tot gevolg gehad. Niet alleen in Neder land en België, maar vooral ook in Ita lië. In iets mindere mate werd ook in Duitse en Franse kranten aandacht aan het Tribunaal en aan Latijns Amerika besteed. In verband met het Tribunaal in het laatste nummer van „Onze Wereld” wat extra aandacht voor Latijns Amerika. Dames- en Kinderhoeden en oorijzer- hoedjes tegen spotprijzen Een partij Gummy Dames Regenhoeden F 1,75. J. C. van Bergen, Kerkstraat, Bolsward. Iedereen die zich werkelijk interesseert voor de problemen van de derde wereld, is er langzamerhand wel van overtuigd dat de multinationale ondernemingen niet altijd even gewetensvol te werk gaan bij hun eeuwige jacht op hogere winsten. De machinaties van het enorme ITT-concern en de kopergiganten Ana conda en Kennecott in Chili hebben schrijnend aangetoond welke verlam mende invloed multinationals kunnen uitoefenen op een land in ontwikkeling. Toch zullen beschuldigingen tegen het internationale bedrijfsleven weinig effect sorteren, wanneer zij worden uit gesproken op grond van vermoedens. De gegevens die ter voorbereiding van het Russell Tribunaal werden verzameld stellen de kritici van de mammoet- bedrijven echter in staat hun beschuldi ging hard te maken. Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief Oproeping: De burgemeester van Wonseradeel roept bij dezen Tjitse Offinga, lichting 1914 te Exmorra en Gerrit Steensma, lichting 1918 te Wit- marsum op, om op grond van artikel 42, 2e lid der dienstplichtwet, den 26 Janua ri 1925 te Assen, onder de wapenen te komen en zich daartoe aan te melden bij den Commandant van het 9e Reg. Inf. te Comp. Der binne twa soarten minsken. De ienc freget him of oft it regear wol mansker- nöch is, it folk to ünderhalden, de oare oft it folk wol by steat is it regear to ünderhalden. Het vroegere weeshuis, thans kinderhuis Hid Herohiem, is uit de historie van Bolsward niet weg te denken. Op de plaats waar U het in de Kerkstraat vindt, werd het in 1553 open gesteld voor de eerste twaalf ouderloze wezen, ingevolge de laatste wilsbe schikking van Hid Hero Jelbethsdochter, gehuwd met Nanne Reyns. Begonnen in een koemelkersbedrijf en klein boerderijtje, zijn de veranderingen en verbouwingen in ’t huis volgens in ’t archief bewaard gebleven rekeningen tot in het midden van de 17e eeuw niet groot geweest en beperkten zich tot be trekkelijk geringe wijzigingen in de ka mers, stal en schuur en een verandering in de hekafsluiting met een grotere poort als hoofdingang. Op een ook bewaard gebleven tekeningetje uit de tweede helft van de 17e of eerste helft van de 18e eeuw is deze poort duidelijk te zien. In zijn boek „Vier eeuwen Weeshuisge schiedenis 1553-1953”, een overzicht van de geschiedenis van het weeshuis te Bolsward, memoreert de schrijver, heer A. Hallema, dat deze poort in 1829 werd afgebroken en door een ijzeren (nu nog bestaand) hek werd vervangen. Ook, dat in een steen boven de afgebro ken poort het jaartal 1660 stond, zeer waarschijnlijk het bouwjaar, terwijl er op waren uitgehouwen de afbeeldingen of modellen van een tweetal wezen in oud costuum, waarvan het patroon geheel overeenkwam met de voorstelling op de bekende zilveren weeshuisbekers, met dit toepasselijke versje „Die zig der Wezen arm, medogend hier erbarmen Wil Christus uit genaad’ hier na- maels weer ontfarmen”. Wat er met deze steen na de afbraak van de poort gebeurde vermeldt de schrijver echter niet, maar toen in 1951 de laatste verbouwing van het weeshuis tot stand kwam vond men op een plat dak een steen, waarvan de afbeel ding volgens schrijver dezes aan het bo- venomschrevene blijkt te beantwoorden en die boven het poortje links van het hoofdgebouw aan de straatzijde werd ingemetseld. Het vermoeden ligt daarom voor de hand, dat het hier dezelfde steen betreft, die zich destijds boven de oude wees huispoort heeft bevonden. Verder lijkt het waarschijnlijk, dat bij de afbraak van deze poort de (aparte) steen met het opschrift „1660” alsook de (aparte) steen met de tekst van het bovengenoemde versje verloren zijn gegaan Alsnog zou het mogelijk zijn de bewaard gebleven steen weer met beide op schriften te completeren. Zou het be stuur van het Hid Herohiem, eventueel in samenwerking met de stichting „Bolswards Historie” hier ook voor kun nen zorgen? Historisch bekeken lijkt dit alleszins verantwoord, aldus vindt J. B. Elzinga, Joh. Prooststraat 8, Bolsward, die ons deze foto en tekst leverde en wij zijn het daar wel eens mee. Ziekte en dood zijn het lot van veel kin deren uit de derde wereld. Slechts één van de vier bevallingen vindt plaats met deskundige hulp. Er is heel weinig me dische hulp voor kleuters. Miljoenen kinderen lijden aan ziektes als malaria. Veel kinderen uit de derde wereld zijn ziek ten gevolge van verkeerde voeding en van ondervoeding. Miljoenen kinde ren krijgen niet genoeg eiwitten en vita minen. Er is in de derde wereld groot gebrek aan onderwijzers, scholen en leermiddelen. Soms kan de helft van de kinderen niet naar school. ’WsL-S i -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1