Kubaard Renovatie van een urgente zaak Gahe SHroar Kiibiiiinkr meningen in cijfers I I I I I I I I Dorpsbelangen was actief en legde plannen op tafel iiiiiiiiiininiiiniiiiiïiiiiiiiinmiiiiiiiiiiin I 1 I in nieuwe Fan stêd en lan i Zilveren filmpjes gj s Ponyclub „De hoef slag” behuizing •3 STREEKBLAD VOOR WEST* EN ZUIDWEST FRIESLAND r Hiilllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllll!l 4’ DINSDAG 4 FEBRUARI 1975 114e JAARGANG No. 10 mm. Contractprijs op aanvraag Wymbritseradeel. as De eerste stappen: Op de foto een kijkje in een der stallen. üs hjoed to sizzen L2J hSl •i le week februari 1950 Keerpunt 1974? Deze onvrede over de ontstane situatie kwam duidelijk naar voren op een twee- O o o o KÜBAERD NOCH NET FAN ’e KAERT By de wize is de rykdom tsjinner, by de dwaze master. Op Zaterdag 11 februari hoopt onder getekende zijn geheel gemoderniseerde Café te heropenen. U vindt bij ons een Philips radiogrammofoon met de nieuw ste platen en tevens een Nieuw Wilhel mina biljart. Fa. Molenaar, De Dijk 16, Bolsward. Huize P. J. Heeringa, Bolsward. Zondag a.s. ’s avonds 7.30 uur afscheidsavond met De Roukema’s en Jac. Gordijn. Bakkersknecht, C. J. Daems, na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) een O o o o o o o o o o Bolswards Nieuwsblad Hwat hat O o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o In de zestiger jaren waren er veel gepensioneerde inwoners in Kubaard. Ze woon den in oude karakteristieke huizen welke vaak van voor de oorlog dateerden. Met het oplopen van de leeftijd, werd men soms hulpbehoevend. Deze hulp kon on voldoende worden gegeven. Hun eigen huizen waren niet aangepast aan de eisen des tijds. Aangepaste woningen (bejaardenwoningen) konden niet worden gebouwd. De meeste van deze inwoners vertrokken in de loop der jaren naar Wommels, om te gaan wonen in een bejaardenwoning of in het bejaardentehuis. Bijna alle leeg komende huizen werden toen verkocht aan recreanten en soms wel twee- of drie keer doorverkocht. Hierdoor liepen de prijzen erg op en werd het kopen voor an dere dorpsbewoners of andere gegadigden voor permanente bewoning onmogelijk gemaakt. Want de meeste van deze huizen moeten nog weer verbouwd worden en om ze geschikt te maken voor permanente bewoning. Met een enorm hoge aan koopprijs is het niet meer aantrekkelijk. Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal 'bij vooruitbetaling) Giro 887926 Na 10 jaar terug Java - Wafels van Paul Kaiser, zeer licht. 30 cent per ons bij Tamminga - Sperwer kruidenier. >!i Der wie de hear H. de Boer op de gearsit j yn Kübaerd mei de Kommissaris fan ’e jgKeningin langlêsten üt it bistjür fan doarpsbilang wei om hwat to tortellen oer hoe’t in fan oarsprong net-Kübaer- der it wenjen yn dit doarp bilibbet. „By it bistjür sil doe de net ütsprutsen hoop libbe hawwe, dat ik net oars as goeds oer dit doarp fortelle soe”. Sa bigoun de hear de Boer: „Dochs wol j ik bisykje in sekere objektiviteit yn acht to nimmen. Oan ’e oare kant kin ik ek wer net hielendal objektyf wêze. Dêrfoar ha ik al to lang yn dit doarp wenne. Ik bin partij wurden. Ik kin yn myn oardiel dêrom miskien net hielendal ünparti- dich, objektyf en earlik wêze. Mar ik sil it bisykje. Der binne fan Kübaerd in soad positieve dingen op to neamen, mar dy jilde ek foar tal fan oare doarpen en net allinne yn Hinnaerderadiel en net •J o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o het gesprek dat volgde weer te horen kregen dat men niet kon helpen. Men adviseerde ons een stichting op te richten en daarmee verder te werken. (vervolg zie pagina 2) Gevraagd een flinke leeftijd 17 18 jaar. Kerkstraat 29, Bolsward. in jiermanich forlyn hat der in skoftsje lang yn it doarp in hwat pessimistyske sfear hongen. Der wiene minsken, dy’t tochten: Aenst wurdt de skoalle miskien ek noch opheven en is alle kunde üt us strjitte fordwoun, sille we ek mar alles by elkoar pakke en hinne gean? En as ik de sifers hear fan foarsitter Kramer fan 469 nei 272 ynwenners dan is ek krekt of binne der bommen fallen. Alinne it pro ses hat him foltrokken as in forrieder- like sykte, slepend en slopend, oer in tal fan jierren. En dochs is it doarp oan dy sykte net to’n ünder gien. En dêrmei kom ik dan by de fiifde apartigheid fan Kübaerd. In doarp as uzes soe makke wêze moatte nei safolle tsjinslach. En dan fyn ik suver fan alles noch it great- ste wünder - en ik hie dêr seis net op hoopje doart - dat der, nettsjinsteande it feit, dat in soad fan minsken en kwalita- tyf uteraerd fanseis ek altiten lang net de minsten, fuort gien binne, der noch safolle kriich en ek safolle soun forstan oerbleaun is. Safolle, dat men net allinne seit: Wy wolle oars, mar dat it - en dat sil yn de takomst bliken dwaen - ek oars kin. Der binne wolris guon, dy’t sizze: Hwat is der nou - nei 42 forgaderingen en bisprekken dy’t Dorpsbilang yn it öf- roune jier oer renevoasje en oare saken hawn hat, yn konkreto birikt ommers noch neat! Ik wol dat üntstride, bisleat de hear de Boer. Der hearsket yn it doarp in minder rekalsitrante en mear striidbere geast. It kin net oars of dat sil fierder fortuten dwaen. Nei in lange wei, fan folie praten en plannen meitsjen en minsken en ynstansjes der foar to winnen kinne toloarstellingen har net bisparre wurde, mar de fierdere resulta ten sille net ütbliuwe. En as fan oar sprong net Kubaerder soe ik dan mis skien sizze meije: Dat ha de Kübaerders eins wol fortsjinne!. allinne yn Fryslan. De struktuer fan in doarp as uzes is ienfêldich. De mienskip is oersichtlik. De minsken kenne elkoar. Yn in great tal gefallen - en dan tink ik binammen oan de boeren - wurket de man noch yn en om eigen hüs en hear de bern sjogge, hwer’t heit syn brea mei fortsjinnet. We libje yn sa’n doarp yn in stikje pure natuer. Rein en hurde wyn, snie en stoarm, we ha it üt de earste han. Ek it moaije waer en oer in pear moanne, as de kouweblomkes de kopkes wer opstekke en de hynsteblommen wer bloei je, dan libje we hjir suver yn in park. Mar dat jildt ek foar oare doarpen en gebieten. Elke streek hat syn eigen karakter: it polderlan, de sangrounen en neam mar op. Né, hjir is neat spesifyks fan Kübaerd by of it soe wêze moatte dat men seit: De skientme fan de greid- hoeke, dêr’t ek Hinnaerderadiel yn leit, is unyk en dat koe wolris sa wêze. De fraech is dan nou fansels: Hwat is der foar aparts oan Kübaerd? Mar ik soe in tsjinfraech stelle wolle: Moat der dan persé safolle aparts oan sa’n doarp wêze? Ik tocht fan: Né. As der minsken binne, dy’t har yn in bipaeld doarp tige thüs fiele, dan hat sa’n doarp in funksje, dan hat it bistean fan sa’n doarp sin en dan is it ek de muoite wur- dich om de hannen foar sa’n doarp üt ’e mouwen to stekken. En sa is de situaesje yn Kübaerd. De minsken fiele har hjir thüs. Minsken, dy’t hjir sechtich jier wenne ha, minsken dy’t hjir fjirtich jier wenne ha, minsken dy’t hjir, lyk as ik, hast tweintich jier wenne en minsken dy’t hjir twa jier wenje. Allinne al oan dizze dingen üntlient it doarp syn bi- steansrjocht en mei men bygelyks it ge- meentebistjur oantrune it doarp net to forjitten. En dan mei ik nou dochs wol hwat fortelle oer it aparte fan Kübaerd, hwant dat is der boppe alles hwat ik De brieven, dy’t it meast sprekke fan „in leafhawwende” ha ornaris in swarte ranne. Telefonisch aangesloten onder no. 247 Bolsward K. 5157, Mr. A. Hannema, Hichtum. In het kader van deze Kubaard-pagina mag niet onvermeld blijven het onderzoek dat de heer Hans van de Giesen deed in het kader van zijn doctoraalstudie Westerse sociologie aan de Landbouwhoge school te Wageningen. Een groot gedeelte van deze studie is n.l. ge wijd aan een proefonderzoek te Kubaard. Op een vragenlijst kwa men 42 antwoorden uit Kubaard binnen. Enkele resultaten: 26 kozen voor de naam „recreatiewoning” tegen 16 „tweede woning”. Nie mand vond het feit dat in Kubaard zoveel huizen recreatiewoning worden heel goed, 4 vonden het „wel best”, 13 vonden het „jammer” en 25, dus de meerderheid dat het moest worden verboden! Niemand wenste ook meer dergelijke woningen, 4 wilden het zo maar laten, 12 wilden er minder en 25 helemaal geen dergelijke woningen. Mis schien waren de antwoorden mee te verklaren uit het feit dat onge veer de helft van de ondervraagden er al 25 jaar of langer woonde, 7 tussen de 10 en 15 jaar en 15 minder dan 10 jaar. Heel sterk spra ken de cijfers of de vraag of het vroeger beter was (dat meenden 36!) of slechter (2!). Op de vraag of men wilde verhuren in geval het werk niet aan de streek gebonden was en men elders een soortge lijke woning zou kunnen krijgen, antwoordde de overgrote meerder heid „toch blijven”, dit ondanks het feit dat 29 van de 42 meenden dat de recreatiewoningen het dorp deden achteruitgaan. Van de 42 Kubaarders groeten er 38 een 2e huisbewoner op straat en 4 niet, 28 maken wel eens een praatje met hen, 14 niet, 11 komen wel eens in een recreatiewoning op bezoek, de overgrote meerderheid nl. 31 nooit. Bladzijdenlang bevat deze studie interessante gegevens over Kubaard. Conclusie van de samensteller* (schoonzoon van een Bols- wardse familie); Kubaard wil redden wat er te redden valt. Hoewel men liever geen 2e woningen heeft, is men de 2e woningbezitter niet vijandig gezind. Een enorm trieste zaak vinden de Kubaarders het dat leegstaande huizen door makelaars worden opgekocht en dan lang leeg blijven staan. Een huis door een makelaar gekocht voor f 5.600,staat al 2 jaar leeg en moet nu f 18.000,op brengen! Maar ja, zegt een andere Kubaarder: Als je het voor krotopruiming van de hand doet en je krijgt dan f 2000,wat doe je dan als ie mand uit de stad je f 15.000,biedt? Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie - en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 tal ledenvergaderingen van de Vereni ging van Dorpsbelang. Op de vergadering van 29-10-1973, sprak de burgemeester, de heer M. Abma o.a. over de huidige tendens om de kleine gemeenschappen te stimuleren en in stand te houden. Men streeft naar hand having van de kleine dorpen. De heer Abma geeft echter de partikuliere nieuwbouw maar een heel kleine kans in Kubaard. Over en weer in de vergade ring krijgt men de indruk dat er niets te doen is aan de leegstaande huizen. De heer H. de Boer is de mening toegedaan, dat men in samenwerking met b. en w. tot een reëel plan moet komen. Er zijn enkele panden, waarin kinderen spelen en waar instorten niet tot het ónmogelijke gerekend moet worden. Kan de gemeente hier niets aan doen? De burgemeester adviseerde met een gegronde klacht uit de bevolking te ko- aan b. en w. had betrekking op het verstrekken van re- kreatievergunningen. Er werd gevraagd deze voor Kubaard niet meer af te geven en dorpsbelang voortaan bij deze aan vragen te raadplegen. Verder gingen er tal van vragen uit om advies en bijstand. Zo werd b.v. besloten om contact op te nemen met de Acade mie voor Bouwkunst in Groningen. Er is een mogelijkheid dat studenten „het probleem Kubaard” als studie-projekt kiezen om op af te studeren. Ook werd er een verzoek om medewer king gedaan aan de afdeling planologie van de universiteit in Groningen. Het leek tevens raadzaam contact op te nemen met de stichting woningbouw te Witmarsum. Daar is men op de hoogte met allerlei toestanden wat woningen betreft. Aan het Landelijk Ombudsteam Stads vernieuwing, te Amsterdam werd even eens een brief gestuurd om advies. Zelfs S I op regeringsnivo werd kontakt gezocht. Na de bijeenkomsten met alle dorpsbe woners zijn er veel (19!) vergaderingen geweest van het bestuur van Dorpsbe lang, vaak samen met iemand van Sudergoa. Via een handtekeningaktie ging er een verzoek naar b. en w. om een drietal eigenaren aan te schrijven, voorzieningen te treffen t.a.v. hun eigen dommen in Kubaard. Een vierde eige naar werd later nog door Dorpsbelang zelf aangeschreven. Een tweede verzoek Laag pitje Veel oude mensen trokken dus weg, de meeste middenstand verdween en het dorpsleven kwam op een laag pitje te staan. Een positief punt waar de recreanten voor gezorgd hebben is, dat ze de Ku baarders bewust maakten van hun woon- en leefomgeving, welke uniek is. Vele Kubaarders en oud-Kubaarders zagen de hele gang van zaken met lede ogen aan. Men wilde graag weer een goed leefbare gemeenschap. Het Bestuur Dorpsbelang Kubaard heeft zich toen ingezet om de mogelijk heden voor verbetering van het woon- en leefklimaat in Kubaard te onder zoeken. De pony-club „De Hoefslag” van Bols ward hield zaterdag j.l. open huis. Dit ter gelegenheid van de nieuwe behuizing waar de ponyclub zich thans bevindt. Deze nieuwe behuizing is de oude var- kensfokkerij van de heer Lycklema aan het Laard en Zaard. De nieuwe behui zing is voorzien van stallen waar mo menteel zo’n 13 pony’s en 6 paarden on derkomen vinden. Voorzitter de heer W. Mulder heette ie dereen hartelijk welkom. Het was ge weldig hoe groot de opkomst was. Mede beperkte natUurlijk door het prachtige weer. Na het welkomstwoord liet de heer G. Wie- linga de stallen zien en hierna werden door hem dia’s vertoond van de verschil len aktiviteiten van de ponyclub. En dat zijn er heel wat. Denk alleen maar eens aan het ringsteken. In het midden is er een prachtige piste waar de paarden el ke dag vrij mogen rondstappen. Boven is nog een kamertje gemaakt waar men een prachtig uitzicht heeft op de piste, ’s Avonds werd door het bestuur (waar in de volgende personen zitting hebben: W. Mulder, voorzitter; mevr. I. Wielin- ga-Hogeterp, secr.esse; P. Rypma, penn.; G. Luikens; S. v. d. Pas en T. Duiven) een spel- en kontaktavond gehouden in de Groene Weide. Hier werden enige lachfilms vertoond, men kon er balgooi- en, grabbelen, sjoelen en er was ook een draaiend rad. De ponyclub van Bolsward kan trots zijn op zijn stallen welke op werkdagen geopend zijn van 5-6.30 uur, op zaterdagen van 9-12 en van 3-5 uur en op zondagen van 3-5 uur. Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief In juni van het afgelopen jaar ging een brief naar staatssekretaris Schaefer, met een uiteenzetting van de toestand in Kubaard en de plannen om de leef baarheid te verbeteren. Er was tevens een uitnodiging aan verbonden om de problemen nader te komen bespreken. De Kubaarders zelf probeerden hier en daar de boel op te vrolijken met bloem bakken en men besteedde extra aandacht aan de tuinen( n.a.v. een uit geschreven wedstrijd). Ook kwamen de dorpsbewoners het afgelopen jaar regel matig bijelkaar in het „Mienskipshüs” om gezamelijk koffie te drinken en nieuwtjes uit te wisselen. men, zodat men passende maatregelen kan treffen. Toch werd over het algemeen de toekomst van Kubaard donker ingezien. De heer J. Oosterveld, van het Ont- wikkelingsschap de Kleibouwstreek, ad viseerde B. en W. in het vervolg geen rekreatie-vergunningen meer te ver strekken voor Kubaard, de subsidie regeling voor renovatie te onderzoeken bij het betreffende ministerie en er bij, B. en W. op blijven aandringen voor nieuwbouw. De stichting Sudergoa bood aan mee te helpen in het streven om de leefbaarheid te vergroten. Geruggesteund door de eensgezindheid en door de woorden van de burgemees ter toog het bestuur aan het werk, in de vaste overtuiging, dat er nog wel mogelijkheden waren voor Kubaard. neamt ha dan dochs wol. En da?t it dübeld de muoite wurdich makket om it doarp to hoedzjen en to noed- jen. Hwat is my opfallen? En nou neam ik in pear dingen yn willekeu rige folchoarder as butensteander fan kom of?. 1. Dat men yn dit doarp elk yn syn wêzen lit. Der is gjin irritearende manier fan sosiale kontrloe. Hwan- near in Kübaerder ris in misstap makket dan wurdt hy net negeard, net büten de mienskip set. Kübaerders ha blykber in soad sels- kennis en achtsje har seis net gau better as in oar. In tige posityf punt. 2. Dat men in oar yn syn wêzen lit, bitsjut net, dat men him mar gewurde lit as er yn swierrichheden sit. Der is in spontane réens om elkoar to helpen. Ik soe dat maklik mei foarbylden taljochtsje kinne, mar dan soe ik bisünderheden neame moatte en dat wol ik net. Der is in stik solidariteit nei bitinken mear as op tal fan oare plakken, foarsafier ik alteast neigean kin. Der is gjin groepsfoarming. Net allinne omt it doarp der to lyts foar wêze soe - hwant sa soe men it ek noch bisjen kinne - mar men wol ien en mien wêze en stribbet dêr nei. Dat komt de leefberheit fan de mienskip to’n goede, wierskynlik ek fan gefolgen, dat guon gesinnen, dy’t yn ’e stêd en greate plak ken swierrichheden krije har yn in mienskip as uzes goed hanthavenje kinne. Neist de solidariteit wol ik as tredde neame de soliditeit. It is my hjir opfal- len hoe swier de minsken tille oan de tasizzing dy’t se ien kear jown ha en de bilofte, dy’t se ienris dien ha. As fjirde wol ik neame: it optimisme. Net it oerflakkige opti misme, mar de moed, nettsjinsteande it feit, dat it der wol ris op like hat, dat it doarp fan de kaert gean soe. En earlik, Maar ook om op de hoogte te blijven met de vorderingen van het bestuur Dorpsbelang Kubaard betreffende de renovatie. Voor en tijdens de verkiezingen voor de gemeenteraad op 29 mei werd er in en om Kubaard een intensieve verkiezings campagne gevoerd om een inwoner van Kubaard via voorkeurstemmen in de ge meenteraad te krijgen om daar de be langen van Kubaard en andere kleine dorpen te bepleiten. Het lukte! Over het struktuurplan van Hennaar deradeel werd met b. en w. van gedach ten gewisseld. Tijdens een hearing op 17 juni j.l., werd de beleidsnota van B. en W. inzake hier over behandeld. Men achtte 1 nieuwbouw in de kleine dorpen moge lijk. Tijdens een bespreking waarbij ook de heer M. Abma en de heer H. de Boer aanwezig waren, kwam men in kontakt met Ir. Busser, te Grouw. Deze gaf enige informatie betreffende de monumenten zorg. Op de lijst voor Friesland, met 70 „beschermde dorpsgezichten” komt Ku baard niet voor. Hoewel het enerzijds moeilijk lijkt hier binnenkort toch voor in aanmerking te komen (70 is al een groot aantal voor het beschikbare geld), moet het anderzijds niet onmogelijk worden geacht, (door zelf iets te reali seren in Kubaard kan het eenvoudiger worden om als „beschermd dorpsge zicht” in aanmerking te komen) Niet af wachten, maar de handen uit de mou wen steken, dus! Als „beschermd dorpsgezicht” zijn de subsidies bij renovatie aanmerkelijk ho ger. In eerste instantie liet de woningbouw- stichting in een telefoongesprek weten, dat zij het niet zinvol achten tot een ge sprek te komen: Renovatie is hun terrein niet. Maar de Kubaarders lieten het er niet bij zitten en deden het op de schriftelijke toer. Zij zijn toen wel ver der gekomen, in zoverre dat ze tijdens X, 's''

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1