Kissinger Gromyko gaan en m Geneve praten van 6ahe Skroar I I G.DE J0I1G SHOW I Heath door vrouw verslagen iiiiiiiiiniHiiiiiininniiiiiiinnuiiiiiiiiiin 11 SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 Gouden filmpjes Horeca-bedrijf Siebe Adema gaat uit breiden sport hal te Bolsward STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en AUTOMOBIELBEDRIJF Subsidie voor k- - - 114e JAARGANG No. 11 VRIJDAG 7 FEBRUARI 1975 mm. Contractprijs op aanvraag Wymbritseradeel, Ontmoeting Prins in de olie Stap voor stap Wapens IISNOCHT YN BOALSERT PLO, Ethiopië wat kort buitenlands nog Cyprus J B. Elzinga. Het jaar van de Vrouw üs hjoed to sizzen N.H. 2 te kerk pand Voorstr. kleedgebouw Mak te t.b.v. scheep- Hwat hat Prins en worden gesteld. Siebe zijn Volgens diplomatieke zegslieden dwalen duizenden inwoners van Asmara door de straten. Zij probereen te vluchten naar de betrekkelijke veiligheid van de be boste heuvels die de stad omringen. Alle vluchtwegen waren gisteren afgesloten door eenheden van het Ethiopische leger die de stad ingesloten houden. De legereenheden zijn op hun beurt weer omsingeld door de guerilla’s van de afscheidingsbeweging E.L.F. Oer it smelle grêftsje skynt in bliere sinne En great en lyts fynt der wol syn gerak In taf reel as wie ’t om Gysberts Japiks hinne Hwer ’t soks noch bart, is ’t fêst in gaedlik plak. In sneintomiddei, de kjelt komt elts tomjitte En kening winter tovert blommen op it rut Dochs folie fortier yn ien fan d’alde strjitten Oan in lantearne hingje de pompeblédden üt. le week februari 1925 Hoe krap de wierhcit ek is, it oanbod is altyd noch greater as de fraech. Kissinger wordt dinsdag in Israël ver wacht en zal een dag later naar Egypte gaan. Zijn reis door het Midden-Oosten zal ongeveer een week duren. Hij verlaat echter al zondagochtend Was hington om eerst nog in Brussel overleg te plegen met de Turkse en Griekse mi nisters van Buitenlandse Zaken over de kwestie Cyprus. x gemeente alle mogelijke medewerking zal verlenen voor het verkrijgen van de subsidie, want om de voorgevel in de oude toestand terug te brengen, kost uiteraard extra geld. De eventuele subsidie verlening is nog niet bekend, maar men is met goede hoop alvast aan de bouw begonnen, omstreeks Pinksteren hoopt men de „nieuwbouw” officieel te kunnen openen, tenzij koning winter niet al te veel gaat doorzetten! Deze foto lag al lang in de la, werd reeds een paar jaar geleden gemaakt en wachtte op een wintertje om te worden afgedrukt, een wintertje, dat maar niet wilde komen. Gistermorgen lag er het eerste dunne ijslaagje in de gracht. Nog een paar nachtjes en dan is het misschien weer zo ver. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, zal aan het einde van zijn volgende week beginnende rondreis door het Midden-Oosten naar Genève gaan om daar met zijn Russiche collega Gromyko, die van een reis naar Syrië en Egypte in Moskou terugkeerde, van gedachten te wisselen over nieuwe vredesinitiatieven voor het Arabisch-Israëlische conflict. Kissinger zal met Gro myko praten over de door de Russen en de meeste Arabische landen steeds her haalde eis om zo snel mogelijk de Geneefse conferentie over het Midden-Oosten weer bijeen te roepen. I zenderEelke Bakker, straatmaker te uwerd” staat achter op deze als an- itkaart gebruikte foto, die destijds istreeks 1910 werd gemaakt te Schar- outum en gezonden werd „aan den •r W. Koopmans, Koopman te Allega- r bij Makkum”, maar later weer bij heer Bakker in bezit bracht, ver- oedelijk omdat hij er zelf op staat en Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 aan zo’n 300 mensen. De dieping zal als woonhuis worden bouwd, het huidige „Hemeltje” hieraan grenst, wordt omgebouwd een grote garderobe en toiletten, voorgevel (zijde Kerkstraat) zal geheel worden aangepast aan het Kommenplan in Makkum, de voorgevel wordt opge trokken met röde handgevormde stenen. De heer Adema heeft goede hoop, dat de Kissinger is tegen een snelle hervatting, omdat hij eerst wil probren via zijn be faamde stap-voor-stap aanpak nieuwe resultaten te bereiken bij de terugtrek king van de Israëlische troepen uit bezet Arabisch gebied, in ruil voor politieke concessies van de Arabieren. De Russen voelen hier niets voor én Gromyko is er de afgelopen dagen in Syrië en Egypte in geslaagd deze beide landen op de lijn van Moskou vast te leggen wat betreft een „onmiddellijke” hervatting van het Geneefse overleg. Er blijft echter een verschil. In Damas cus lukte het Gromyko de Syriërs vast te leggen op een tijdslimiet voor her vatting, n.l. niet later dan begin maart. Maar het Egyptisch-Russische slotcom muniqué spreekt alleen over „onmiddel lijke” hervatting met deelname van de Palestijnse Bevrijdingsbeweging maar noemt geen enkel tijdstip. Nederland begint, volgens de Franse po litie, samen met België één van de be langrijkste leveranciers en doorgangs- landen te worden van lichte wapens, die vooral aan terroristenorganisaties, zoals de Ierse IRA en de Spaanse GARA worden geleverd. Volgens dezelfde bronnen zouden zowel Amsterdam als Terneuzen de centra zijn van deze handel. Een order afkomstig van een buitenlandse ambassade is al voldoende voor de Nederlandse wapen handelaars om zonder verdere vragen de gevraagde wapens te leveren. De Ameriknen hebben een geheim 'ge houden toezegging minister ir. H. Vrede- ling (Defensie) beloofd dat Soesterberg als eerste Europese vliegbasis al in 1879 wordt uitgerust met de Generaal Dynamics F-16 jager. Deze wordt dan de opvolger van de F4 E „Phantom”-jagers bij het Amerikaanse 32-squadron, dat onder het operationele bevel van de Nederlandse tactische luchtmacht staat. Deze krachtige impuls van onze luchtverdediging, waarin de Amerikanen nu al een bijdrage van der tig procent leveren, maakt het mogelijk dat ir. Vredeling geen 120 Starfighter - opvolgers hoeft aan te schaffen, doch slechts 101, waarmee or^ land dan nog voldoet aan de minimum NATO-ver- plichting. Bewaar dit adres: wij leveren costuums vanaf f 25,jongenspakjes vanaf f 12, Keeren van Costuums kost f 13, overjas f 6,Indien U een lap heeft voor Costuum, ook dat maken wij tegen lagen prijs. L. J. Noordbruis, heeren en werkmanskleeding n. maat, Kerkstraat 70 t.o. Weeshuis, Bolsward. De Britse oud-premier Edward Heath, die verleden jaar twee keer bij algemene verkiezingen door Labour werd versla gen, is onverwachts het leiderschap van zijn eigen conservatieve partij kwijtge raakt toen hij bij de stemming voor een nieuwe Toryleider door de 49-jarige, aanvankelijk kansloos geachte mevrouw Margaret Thatcher werd verslagen. Na deze nederlaag trok Heath zich als leider van de conservatieve partij terug. Maar omdat Thatcher niet volgens de partij statuten vereiste stemmenmeer derheid van 42 haalde, moet er volgende week opnieuw worden gestemd om uit te maken wie de nieuwe leider van de con servatieven zal zijn. Er zijn hiervoor reeds vijf candidaten. Heath zal als afgetreden leider van de Britse conservatieve partij, de politiek niet verlaten. Hij zei dat hij normaal door zal gaan zijn kiesdistrict Bexley in het graafschap Kent in het Lagerhuis te vertegenwoor digen. Hij hoopt in het Britse parlement een belangrijke rol te kunnen spelen in de debatten over het Engelse lidmaat schap van de EEG, waarover de Britse bevolking eind juni via een referendum mag beslissen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie - en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De voormalige Enkabé-winkel en woon huis in de Kerkstraat onder de slopers hamer, straks komt hier een nieuw com plex van het horeca-bedrijf Siebe Adema in Makkum. Ir. Vredeling kreeg het Amerikaanse aanbod tijdens een ontmoeting met minister Schlesinger in het najaar van het vorig jaar te Washington. De F-16 heeft nu ook de hoogste waar dering in het rapport van de Stuurgroep van vier Westeuropese landen die de Starfighter gaan vervangen. De Bel gische, Deense, Noorse en Nederlandse luchtmacht-specialisten en economen kwamen tot een eensluidend oordeel dat de betrokken ministers moeten helpen bij de selectie van het vliegtuig. lOlswards Nieuwsblad Witmarsum: Van de verlaten mare chausseekazerne te Witmarsum bleek 16 m. lood en zink ontvreemd. Een zekere E.B. alhier is als vermoedelijke dader opgespoord. Het aanblijven van Heath als Lager huislid was het voornaamste nieuws in de nasleep van de sensationele strijd om het leiderschap van de conservatieve partij. Het horeca-bedrijf Makkum gaat uitbreiden, onlangs Enkabé-winkel en Voor Friesland is in het kader van het Extra Werkgelegenheidsprogramma 1974 (2e fase) een subsidiebedrag van 66 mil joen gulden in uitzicht gesteld. Door het Regionaal Coördinatie College voor Open bare Werken in Friesland Zijn ter subsi diëring in het kader van genoemd pro gramma de volgende werken voorge steld. Wymbritseradeel, voorz. Afgetreden Het staatshoofd van Malagasie (het vroegere Madagascar), generaal-majoor Gabriel Ramanantsoa, is afgetreden. Hij heeft zijn bevoegdheden overgedragen aan de minister van Binnenlandse Zaken. Genraal Ramanantsoa had vorige maand zijn kabinet ontbonden na een mislukte staatsgreep tegen zijn bewind door «en van zijn militaire adviseurs. Tenslotte nieuws. Terwijl het Ethiopische leger op grote schaal versterkingen, waaronder meer dan 50 tanks, overbravht naar de op standige provincie Eritrea, werden de ruim 200.000 inwoners van de door de hoofdstad Asmara steeds wanhopiger. Voedsel en water raken op in de stad waar zes dagen geleden de hevigste ge vechten in de 13 jarige geschiedenis van de afscheidingsbeweging uitbraken. Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief Wegens teleurstelling van Mej. J. v.d. Veen te Achlum vraagt U. R. Fa ber op Schrins onder Oosterlittens ter stond een flinke huishoudster. vaart brug Jeltesloot Rijksweg Sneek. Franekeradeel, reconstructie wegen 1008 en 1009 ruilverkaveling Wonseradeel Noord. Idem, reconstructie wegen 1004 en 1042. Workum, restauratie N.H. kerk, fase 4. kerk Adema in accomodatie is de voormalige woonhuis aan de Kerkstraat leeg komen te staan. Deze panden zijn door de heer Adema ge kocht, en inmiddels zijn de muren met funderingen afgebroken. Deze week be gint men met de herbouw, hoofdaanne mer Thomas Draisma gaat onder ar chitectuur van Wiebe Hylkema uit Workum er een fraai geheel van maken. Het nieuwe gedeelte krijgt een vloer oppervlakte van ruim 200m2, hierin komt onder meer een toneel, een ver plaatsbaar buffet, en biedt straks plaats bovenver- ge- dat tot De Baarderadeel, restauratie Britswerd, fase 2 Idem, restauratie N.H. kerk, fase Weidum. Wymbritseradeel, restauratie N.H te IJsbrechtum. Idem, restauratie Hellingloods te Heeg. Wonseradeel, restauratie N.H. kerk Par- rega. Hindeloopen, restauratie sluis en brug te Hindeloopen. Wonseradeel, restauratie 11. Hennaarderadeel, bouw sportveld Wommels. Wonseradeel, bouw sportzaal kum. Bolsward, bouw sporthal te Bolsward. Baarderadeel, aanleg ged. riolering met rioolgemaal en persleiding Winsum. Idem, verbouwing rusthuis tot zusterhuis Nij Dekema. Wymbritseradeel, aanleg rijwielpad van Hommerts naar Heeg We beleven een wondere winter, zoo zacht alsof het voorjaar ware. Het zonnetje schijnt af en toe warm. We waren dezer dagen in het Park en zagen daar sommige struiken reeds dik in knop. De vogeltjes zongen er reeds lustig in de takken der boomen en de eersten trekken al hun voorjaarspakje aan. We zijn nog in den winter en late winters kunnen soms verbazend streng zijn. Wee dan de knoppen der struiken, want een kille vorst kan nog veel vernielen. - Een wondere tijd beleven we - Prins Bernard heeft met de Mexicaanse president Luis Echeverria gesproken over uitbreiding van de olieleveranties van Mexico aan ons land. Een woord voerder van de president zei, dat de Prins heeft geopperd, dat ons land zoveel olie zou willen afnemen als het land kan leveren. In ruil hiervoor zou Nederland dan vooral industriële produkten kunnen le veren, waaronder vliegtuigen, schepen (vooral tankers), telecommunicatieappa- ratuur en ook land- en tuinbouwproduk- ten. Nederland krijgt uit Mexico maar heel weinig olie, maar dit zal in de naaste toekomst door een aantal belangrijke olievondsten in dat land kunnen veran deren. In de kamer zullen over de reis van de over dit olie-aanbod vragen wel in geknielde houding. De heer Bak ker heeft heel wat vierkante meters ge vloerd. Hij was later in dienst bij de ge meente Wonseradeel en ook nog wel tij delijk behulpzaam te Bolsward. Hij ge niet nu van een welverdiende rust en woont in Huize St. Martinus aan de Nieuwmarkt, waar hij de 90 hoopt vol te maken. I 1$

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1