Monetaire grenscompensaties Sulveren feestjoun to Wommels Sabe SKmr Een der mysteries van E.G.-land~ bouwbeleid Foriening fan bidriuwsfoarljochting iniiiiiiinniliiiiiiiiiïiiiiiiiinrniiiiiiiiiiiii Fan stêd lan en Zilveren filmpjes r iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 l ie JAARGANG No. 12 DINSDAG 11 FEBRUARI 1975 mm. Contractprijs op aanvraag Wyinbritseradeel. kunnen i B. Schouwing Lokwinsken Fan 1 oant 25 Hwat hat Dichter und Bauer Munten herwaarderen en grenstrap- jes bouwen Neidat de hear Bakker in ynliedend bi- groetingswurd sprutsen hie liet de for- ieningsfoarsitter Feite Klynstra üt Kü- baerd him alderearst hearre. Hy griep uteraerd werom op it forline, en konsta- „Wy wolle joun feestfiere, en ’t hat üs gaedlik tocht, ’t seis mar hwat to forsieren, leafst gjin frjemd folk oansocht”. Sa üngefear kundige leider Pyt Bakker üt Boa- zum de jubileum-wurklist oan. Nou forsiere leit dy boerinnen en boeren alhielen- dal. Op 't podium fan ’e grcate Dielshüseal pronken sprekkende attributen. Rjocht opsette harken tusken pakken strie, heech boppe de gerdinen kleurige printen dy de styl fan ’t bidriuw, doe en nou, treflik ütbylden. Hjir en der ek blomstik, folop sier en tier dus. Inkele hünderten gasten. Fry wol gjin stoel ünbiset. De foriening Bidriuwsfoarljochting „Hiinnaerderadiel en omkriten” hat der in pracht jubileum- gearkomst fan makke. Geleidelijke afbraak grenscompensaties tearre dat der by de boeren op harren bidriuw de léste 25 jier mear foroare is as foarhinne yn 250 jier. Elk moat him min of mear by de easken fan de tiid oanpasse en foarljochting kin dan tige effektyf wêze. Ek al omt alles folie kom- plisearder wurden is en men faken to Boargemeester M. Abma krige foarrang. Hy hat seis boerebloed yn syn ieren en fortelde dat hy as great jonge op ’t al- deilik bidriuw yn Folsgeare him oefene hie mei stikellüken, in nuttige frijetiids- bisteding. Fierders bipaelde de hear Ab ma him by de relaesje boer-oerheit. Boe- vervolg op pagina twee) 2e week februari 1950 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie - en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad „Gjin lamkewaer mear” dacht de boer en hij controleerde even of er misschien ook jong leven was. Deze fraaie foto vonden we in het Bolwerk, het maand blad van het Instituut voor Landbouw coöperatie. minder moeite mee, maar dan alleen als Duitsland ook iets van de daar bestaande grenscompensatie (nu nog 12 pet.) afdoet. bouwprodukt, dat door onze revaluatie plotseling goedkoper wordt, dan betaalt Nederland aan de grens een heffing. Deze heffingen en restituties vormen de zgn. monetaire compenserende grensbe dragen, d.w.z. de monetaire hapjes die de feitelijke prijsverschillend overbrug gen. Abonnementsprijs f 9.50 p kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Het gemeenschappelijk landbouwbeleid van de negen EG-landen heeft bjj de door snee Europeaan geen al te beste klank. Dit is wel begrijpelijk: de Europese land bouw wordt gespannen voor een krakende wagen die Europese integratie heet en wat erger is het landbouwbeleid is een grabbelton vol mysterieuze en onbe grijpelijke termen. Het wordt hoog tijd dat Brussel tot een simplistisch monster verbond komt, want boer en niet-boer zien door de EG-bomen het gemeenschap pelijk bos niet meer. ten yn yn Lei- erlan yn Wagenin- gen. Oerisel in Technyske Hegeskoalle (en woe der noch in medyske fakulteit by yn Dimter), Grins ien, Noardbraban twa Hegeskoallen yn Eindhoven en Til- burch, Limburch hat nou syn medyske fakulteit krigen (en wol in hiele univer- Franz von Suppé wist al fan de relaesje dichter-boer, en de forneamde lanbouwer Hübert Kornelissoan Poot üt ’e 17e ieu kaem der earlik foar üt dat er leaver mei de guozzefear toset wie as mei de hea- foarke. De boeren to Wommels en om kriten sjogge mooglik yn dizze muzyk en wurdkunstners harren skutspatroan. It foei üs tomisten op dat fierwei. de meas- te jubileumsprekkers mei eigen rymela- kopen voor de prijs van f 1, Hwa’t in plicht üt it paed rint rekket fa- kentiids by in segen troch. rije foar ’t Ijocht kamen. Feite Klynstra, Pyi Bakker, Henk Posthumus under oa- ren joegen lustich har dichterlike eigen- skippen bleat. Miskien as reaksje op ’t feit dat de poeëzij sünt de opfiering fan 'e mechaniseasje, figuerlik, alhiel üt ’t bidriuwswurk wei is, it aweard allegear folie prozaysker hurder en ientoaniger. Op dizze evolüsje leinde de dichterlike spiekkers sterk ’t aksint. Wy neame yn dit forban de bydrage fan Wietse Veen- stra, boer te Burgwert. Yn in lang rym- stik liet hy him gean oer: Aid en nij op 'e buorkerij. Net dat 'r foarhinne allegear safolle better en winstjowender; wie, mar doe siet der muzyk yn. Dat mist men hjoed de dei tofolle. Wytse hellfe der ün- derskate koartswilige foarbylden fan op. Hy brocht it er knap öf, bilanne nou en dan ris op sydpaedsjes, mar ’t publyk foun syn biskóging oer ’t algemien tige nijsgjirrich. Anne Lanting fan Wommels kaem, ek wer yn dichterlike trant, mei it stik „Efterljochting”. Hy droech ’t bést foar mar de sin fan dizze „foarljochting” bliuw üs min of mear tsjuster. Trottoir langs Marktstraat. De Gemeente is verplicht aan de stoep, gelegen voor de woning van mevr. wed. Banning-Fal- kena aan de Marktstraat no. 12 alhier, enige herstellingen te verrichten. De ei genares van deze stoep is genegen de grond met stoep aan de gemeente te ver- Demobilisatie. Met de Zuiderkruis hopen 20 febr. te Rotterdam o.a. te arriveren: korp. G. C. W. Dijkstra te Sneek, sld. B. v. d. Meulen te Achlum; sgt. maj. H. Terpstra te Schettens; sld. G. v. d. Meer te Hylaard; wmr. A. Smid te Workum; sld. H. de Jong, Hid Herostr. 22, Bols ward en sld. A. Schurer te Sneek. Oosterlittens. In een onbewaakt ogen blik kwam het ruim 2% jarig dochtertje van de arbeider D. v. d. M. van de zol der te vallen. Dokter Meyer van Baard constateerde een lichte hersenschudding. Gelukkig maakt de kleine het redelijk wel en zal van de val waarschijnlijk geen nadelige gevolgen ondervinden. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onseradeel, Workum en meitsjen krijt mei Ontwikkelingen hwert it slachte fan pake nea oer dreame koe. Hy neamde yn dit forban in pear de tails, om to biwizen dat forienings lyk dizze rjocht fan bistean ha en ek halde sille. De assistint fan ’e foriening, Henk Posthumus üt Wommels joech dêrnei in folslein histoarysk oersjoch fan 1950 oant 1975. Syn stik koe men in soart fan rym- kronyk neame Wy makken de folgjende oantekens. De foriening waerd oprjochte 28 des. 1949, mei 26 leden. De stjit hjirta joech Ir. Van der Molen to Snits. Hy hat him der wakker foarspant om de foarljochting to bifoarderjen. Net sünder sukses, hwant al dit soart forienings yn ’e Südwesthoek fan ’e provinsje libje hjoed de dei noch as in hert. Ta foarsit- ter waerd yn 1950 bineamd mr. Auke Hannema, doe boer under Hichtum, in jier of hwat lyn to Ljouwert forstoarn. It gong earstoan net sünder tsjinstan. De lanbouorganisaesje wiene der net wei fan, mlenden dat dy hearen fan ’e foarljoch ting yn harren farwetter komme soene I ek party’s féhalders aide styl koene ’t nut der net fan ynsjen, hja wisten seis to goed hoe’t it moast of net moast. Hin- i naerderadiel en omkriten lykwols foune oer ’t algemien, it moast mar ris pre- I bearre wurde. Nei twa jier lei 't ledental al boppe de 50. Demonstraesjes, ekskur- sjes, praetgearkomsten krigen stadich- oan mear bilangstelling. Henk Posthumus hat der altyd tige foar yn ’e skrep west. Dizze konsulint waerd mei troch syn ak- tivens by de leden in populaire figuer, ien dy se graech yn harren formidden ha. Yn 1954 is Feite Klynstra foarsitter wur den, hy docht it nou al wer sa’n 20 jier, toande him de juste man op ’t juste plak. Gearkomsten under syn lieding krije hast altyd in sellich forrin. ’t Ledental roun elk jier omheech, yn 1963 meiinoar 133. Fiif jier letter 170 en optheden in lytse 180. Trije jier lyn is ’t konsulintskip Snits, dêr’t de foriening in ünderdiel fan wie, opdoekt. Hja binne doe oerhevele nei konsulintskip Ljouwert. De leden seis hiene ’t folie leaver sa halden, ek al omt Snits harren altyd wakker tagedien west is. Men kin mei rjocht sizze, nei 25 jier hat Hinnaerderadiel noch in bloei- jende ófdieling op foarljochtingsmêd. Door de Europese Commissie wordt terecht alles geprobeerd om tegelijk met de nieuwe EG-landbojiwprijzen een af braak van compenserende grensbedra gen te realiseren. Dat hoeft dan niet allemaal ineens, maar het gaat niet aan dat ook maar enig land in de Ge meenschap deze grenscompensatie wil handhaven. Wat dat betreft zal ook de economisch sterke EG broeder (Duits land) afstand moeten doen van de mone taire „grenstrapjes”. Ons land heeft er siteit), Fryslan is dwaende mei in lyts filiaeltsje fan Grins. Men hat altiten wol ütfynsels en forlechjes om soks to wol len, mar hwat binne de echte motiven? Men wol great dwaen, wichtich wêze, yn ’t koar meisjonge. Hat it wier sin en wearde foar Fryslan? Hokker sin, hokker wearde? Makket it Fryslan mear Frysk, mear selsstannich? De fryske adel gyng altyd nei Leiden ta, mar de meastepart fan de gewoane, de echte Friezen geane nei Grins. Is der hwat op tsjin? Fanseis is it ek goed nei oare universi- teiten to sjen, Amsterdam, Nijmegen, ensfh. Hwerom moat Fryslan in eigen universiteit (of in stik derfan) hawwe? Binne der ek biswieren? Dy binne der al. De earste is fan algemiene aerd, en men wol der net safolle fan hearre. Mar ik haw it altiiten sjoen, yn Nederlên en de hiele wrêld oer, dat ik mei sizze dat ik hwat ünderfining haw. Koart sein: in universiteit wurket sintralistysk en au toritair, it slacht oare initiativen dea, forienings fordwine of wurde taheaksels fan dy universiteit, dat bart al sadré’t inkele wittenskiplike meiwurkers lid wurde, en as in professor lid wurdt, is it hielendal to’n ein: as hy op in gear- komste komt (to let fansels), stiet eltsen- ien op en stammeret: goejoun professor, hy krijt it béste plak, de wurklist bigjint op ’e nij, hy hat ek it bislissende wurd. It is in usurpaesje fan geastlike en mei gauwens organisatoryske macht. De kré- ativiteit fordwynt ta de universiteit yn foar safier’t dy noch plak derfoar hat. Ik haw lid west fan in Haechske witten skiplike foriening dy’t ik aktivearje koe en ütwreidzje ta in Südholl&nske forie ning. Eltsenien field him of har folslein frij om alles to sizzen, oft men aid of jong wie, elts haldde foardrachten, der waerd rju diskussearre, en der is wolris Hokker talen? Dat kin ien man net siz ze. der binne forskate mooglikheiten. Forlikjende taelkunde is foar mindertal- len wol nijsgjirrich. Mar foar de measte part tinkt my oan de Fryske, Skandina- vyske. Gotyske, Ingelske talen. It soe in ynternasjonale hegeskoalle fan heech ni- vo wêze moatte, lykwols men kin lyts bi- gjinne. Praktysk: ek foar atheneum-jon- gerein, en seis foar havo en p.a.-lju nei in jier tarieding; en oan ’e ein: learaer Ingelsk, Frysk en hjoeddeiske Skandina- vyske talen; wittenskiplik meiwurker oan oare universiteiten, ek yn it büten- lan, binammen Ingelan, Skandinavië, Dütsklan. Wittenskiplik: de béste faklju oanlüke. Hwat der dan as autoriteit fan ütgiet, forheget de fryske tael, de taelkunde, de skiednis, de letterkunde, de wittenskip, de kunst. Hwat wurdt der praet? In bulte Ingelsk en in soad Frysk, tink. Hoe soe it komme mei de Fryske Aka- demy? Ik wol leauwe dat dy yn earsten de greatste ynbring hawwe soe. Dat der letter in splitsing, in réorganisaesje komme moat, seit him fansels, mar de F.A. rekket net dea, krekt oarsom, hja krijt mear libben as ea. Yn hokker stêd moat dy Hegeskoalle komme? Histoaryske sentiminten wolle wolris op Frjentsjer ta. Dochs bin ik fan bitinken dat Ljouwert better wie. It stêdtsbistjür koe ris wekker wurde en in libbene stêd meitsje, mei in soad hier- keamers, lytse hüskes, ythüskes, genêch polysje, de binnenstêd foar auto’s hielen dal forbean. De provinsjale bibleteek is der al, it museum en it letterkundich museum moatte hieltiiten ütwreide wur de, tsjerken kinne bliuwe, in modern té- ater sil der komme, bettere films kinne draeije, de Fryske tael sil libje, Fryslan sil bliuwe. tocht in lüdban rinne to litten. It wie ti ge fruchtber foar üs tinken en üs prak- tyk. Ik waerd kjel doe’t ien fan üs lan- nelike leden professor yn Leiden waerd. Lokkigernóch kaem er nea. Mar doe de medyske fakulteit yn Rotterdam kaem, en guon leden professor of lektor of wit tenskiplik meiwurker waerden, is üs foriening forstoarn. Hja bistiet noch wol mar it giet nou oarsom: as immen pro- moasje meitsje wol en oan de universi teit arbeidzje, bisiket hy dat troch foar drachten (tige foarsichtige, fansels) foar de foriening mei de professors as tahar- kers. In uiversiteit is wol needsakelik hjirre en dêrre yn in greate stêd, mar tagelyk gefaerlik foar in libbene kultuer. It twadde biswier in fan Fryske aerd. Der komt nou sa’n lyts filiaeltsje fan de Grinzer sosjale wittenskippen yn Ljou wert. Hwa sille derhinne? Friezen en net- Friezen. Yn hokker tael wurdt it under wits jown? Yn it Hollansk fansels. Hwat prate de studinten under inoar? Ek hol lansk, hwant der binne net-Friezen by- wêzich. En dan bigjint it bidjêr: ek op hjeldei, ja op hjeljoun wurdt Hollansk praet, en yn ’e kafé’s, op de hierkea- mers, en dien is it mei it Frysk, by stu dinten, dosinten, tsjinners, kost-froulju, neringdwaenden en gean sa mar troch. It risseltaet? De Fryske Akademy for- rinnewearre, it Frysk bidoarn. Hwer- troch? Greatheitswaen fan pommeranten en lakeien. Hwat moatte wy al hawwe? Wolnou, dêr haw ik bigjin fyftiger jierren al oer skreaun oan de Fryske Akademy. Dy skreau werom, hja hiene it nou net oan tiid. mar ik soe andert krije. It andert is nea kommen, hja hawwe it noch net oan tiid, tink. It giet om in talen-hegeskoalle, mei In gelsk en somtiden Frysk as Hertalen. De gemeenschappelijke landbouwprijzen worden in zgn. Rekeneenheden uitge drukt. Tot voor kort was de waarde van deze rekeneenheid gelijk aan die van de Amerikaanse dollar. De monetaire crisis waarin deze dollar in het begin der zeventiger jaren geraakt is heeft ertoe geleid dat de rekeneenheid een eigen leven is gaan leiden. Hoewel de EG- prijzen in Rekeneenheden luiden krijgen de boeren hun prijzen uitbetaald in na tionale valuta. Als de richtprijs voor melk door Brussel op 15 rekeneenheden wordt gezet wordt dit voor de Neder landse boer omgerekend naar guldens. Tot september 1973 was de waarde van een R.E. gelijk aan f 3,62. Daarna revalueerde de gulden met 5 pet., het geen ertoe leidde dat een R.E. zakte tot f 3,42. Met het revaluatie verschijnsel heeft men in feite het paard van Troje binnen de gemeenschappelijke land bouwpolitiek gehaald. Re- of devalueren komt neer op een herwaardering van een munteenheid t.o.v. een andere (buitenlandse) munteenheid. Als de gul den t.o.v. de Franse franc meer waard is, kan men de gulden revalueren of opwaarderen. Frankrijk zou het Hoe ingewikkeld het verhaal der mone taire grenscompensaties ook is, het pro beert de gemeenschappelijke landbouw markt staande te houden maar deelt deze markt in feite ook op in ver schillende blokken of deelmarkten In de EG. treft men munten aan die herhaal delijk re- of devalueren, waardoor in feite met verschillende agrarische prijsniveaus gewerkt wordt. De grens compensaties zijn een uitvloeisel van een fictie dat er door muntherwaarderingen niets gebeurt. Op grond van deze fictie blijft middels heffingen en restituties aan de grens het internationale land- bouwverkeer binnen de Gemeenschap intact. Het streven van Brussel is er ep gericht om de sinds 1970 op grotere schaal toegepaste grenscompensaties geleidelijk af te breken. In de Brusselse gedach tengang staat immers de terugkeer naar een werkelijke Europese eenheidsmarkt voorop. In een dergelijke Euromarkt is op den duur geen plaats voor ficties en dus ook geen monetaire compenserende grensbedragen). Dat streven naar af braak is volledig terecht: een revalu erend land zal op den duur ook met lagere produktiekosten werken (de inflatiebestrijding is succesvoller en leidt tot minder sterke kostenstijging). In een devaluerend land zal men meestal met krachtiger kostenstijgingen zitten. De feitelijke koersverhoudingen tussen de munten van beide landen zullen op den duur het goederen- en dus het marktverkeer bepalen. Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief HEGER l RW1IS IN GEFAER? Der wurdt wakker toppen om heger ün- derwiis, krekt as soe dat Fryslan opstjit- te yn de rige fan de folken. Mar der bin ne ek skaedkanten oan. Sa mient yn elk gefal Lieuwe Hornstra yn „De Frij büt- ser”. It is in saek fan prestige, pretinsje. en arrogansje foar eltse provinsje om H ger Underwiis to hawwen of to krijen (üt- sein Drinte en Sélan), sa skriuwt er dêr re Noardhollan hat twa univer Amsterdam, Utert ien, Südb''’’ den en nou yn Rotterdam, Nijmegen en in Legeskoalk üs hjoed to sizzen De ruim 250 miljoen EG-bewoners krij gen de kriebels als ze een mengelmoes van landbouw-prijzen voorgeschoteld krijgen. Men praat in de Brusselse wan delgangen frank en vrij over richt-, oriëntatie-, interventie-, basis-, refe rentie-, drempel- en sluisprijzen. Het is een compleet gooi- en smijtwerk met heffingen, die zelfs A- en B-elementen bevatten, restituties, monetaire compen serende heffingen, enz. Wij vragen ons af of iemand nog iets begrijpt van het „groene akabadabra”. Zelfs de boeren zelf, om wie het dan in eerste instantie gaat, zien het niet meer zitten en laten vertwijfeld alle moed zakken. Bij de jongste prijsgevechten in Brussel is een belangrijkwapen in de strijd ge gooid: de zgn. compenserende monetaire grensbedragen. Het gevecht om de nieuwe EG-landbouwprijzen voor het komende jaar is nauwelijks te ontwar ren als men de verdere informaties over de monetaire compensatie mist. Grens compensaties zijn gevaarlijke landmijnen die door Brussel gelegd zijn omdat het groene front op een akelige manier ge hinderd wordt door monetaire guerilla’s (de monetaire autoriteiten in de Gemeenschap). tegendeel kunnen doen: de Franc devalueren of lager waarderen. In het aangehaald voorbeeld is een franc minder guldens waard of is een gulden meer franc waard. Nederland revalueer de in 1973 met 5 pet., dat betekende dus dat in de EG-rekeneenheid (die gelijk bleef) minder guldens gingen of dat men voor de gulden meer Rekeneenheden kon krijgen. Het herwaarderen van munten of valuta kan economisch gezien volledig verantwoord zijn. Een bepaalde economie of volkshuishouding kan ster ker of beter zijn dan de huishouding in een ander land. In dat geval heeft het gevolgen voor de muntwaarde in beide landen en zeker voor de verhouding tussen beide munten. Voor de landbouw doet zich het „merkwaardig” verschijn sel van gemeenschappelijke prijzen voor, -d.w.z. alle prijzen zijn in R.E.’n uitgedrukt, zij zijn op het eerste oog immuun voor het monetaire gerommel van muntherwaarderingen. De complicaties worden echter groter: de revaluatie van de gulden leidt tot een daling van onze landbouwprijzen. Als de EG-prijzen in Rekeneenheden gemeten gelijk blijven, beurt onze boer minder guldens. In een revaluerend land dalen de boerenprijzen dus, terwijl in een devaluerend land (b.v. Frankrijk!) deze prijzen stijgen. Wat blijft er op deze- manier nog over van een gemeenschap pelijke markt met vrij goederenverkeer en met gemeenschappelijke prijzen? De EG-bonzen hebben voor deze monetaire hobbels een mooi noodverband uitge vonden: de compenserende grensbe dragen. Door re- en devaluaties gaan de prijsniveaus voor produkten uit elkaar lopen. Uitgaande van het principe der gemeenschappelijke landbouwmarkt probeert men het vrije verkeer intact te laten door aan de grens „monetaire trapjes” te plaatsen. In ons revaluerend land beurt de boer minder voor het landbouwprodukt dan in een niet re- revaluerend buitenland. Wat doet men nu: men houdt vast aan de officiële verhouding tussen de R.E. en de gulden, men doet net of er monetair niets gebeurd is. Zodra landbouwpro- dukten de grens overschrijden (zowel naar buiten -export- als naar binnen - import-) wordt het verschil tussen de nieuwe en de oude muntverhouding weggecompenseerd. Bij export van Ne derlandse agrarische produkten, die door onze revaluatie voor het buitenland duurder geworden zijn, betaalt Nederland aan de grens een restitutie. Importeren wij het buitenlandse land-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1