Nog steeds geloofsdiscriminatie de Kissinger in het geweer voor KLM van G.DE jonc achter ijzeren gordijn SHOW Voorzichtigheid geboden bij uitbrei ding of inkrimping voedselproduktie in rijke landen CHU niet te hard van stapel met CDA 1 dB 'I Gouden filmpjes AUTOMOBIELBEDRIJF STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 14 FEBRUARI 1975 114e JAARGANG No. 13 mm. Contractprijs op aanvraag Wymbritseradeel. De gevolgen Kerk en Staat Ook dat gebeurt in 60% meer Kort nieuws Waarom discriminatie? Aspecten Zjjlstra 2e week februari 1925 de nieuwste Werk aan de winkel WEES ZUINIG OP ENERGIE CHU afwachtend er oare, In de omvangrijke studie van het Landbouwschap over „Landbouw en ontwikke lingsgebied” wordt o.a. uitvoerig aandacht besteed aan de landbouw in de ontwik kelde landen tegen de achtergrond van het wereldvoedselvraagstuk. Daarbij maakt het Landbouwschap onderscheid in de produktie van agrarische grondstoffen en voedsel. De ontwikkelingslanden als geheel zjjn netto-importerend voor voedsel, hetgeen wil zeggen dat de invoer groter is dan de uitvoer. Een weloverwogen ver mindering van de voedselproduktie in de ontwikkelde landen zou leiden tot een prijsstijging op de wereldmarkt. Een produktievergroting in de ontwik kelde landen betekent dat de prijzen op de wereldmarkt hierdoor gedrukt zullen worden. Het voedsel wordt daardoor ook voor de ontwikkelingslanden goedkoper. Daar staat evenwel tegenover dat een prijsverlaging de produktie in de ont wikkelingslanden bepaald niet zal kun nen aanmoedigen. Het opvoeren Van de produktie in de ontwikkelingslanden ten behoeve van de voedselvoorziening in die landen is een hachelijke zaak, omdat men zeer gemakkelijk in een overschot- situatie terecht komt. De marge tussen overschotten en tekort is klein. Nieuwe Duitsche Rijwielen f 32,50. Rij wielen, eigen bouw f 45,of f 60, Overal te ontbieden. J. Zijlstra, Rijwiel handel, Makkum. en Zie De een Veel erger is wat in de Sowjét-Unie ge beurt. Men bepaalt, dat de ouders ver plicht zijn, hun kinderen „in de geest van de moraalcodex, van de bouwers van het communisme”, dat wil zeggen in de geest van het marxisme-leninisme, op te voeden. Natuurlijk kunnen christe lijke ouders dat niet, zodat men dan een rechtsgeldige reden heeft, om hen uit de ouderlijke macht te ontzetten en hun kinderen weg te halen. Na bovenstaande twee onderwerpen nog wat kort nieuws bijeenvergaard. Portu gal zal 12 april naar de stembus. Dat is nog net binnen het jaar, want de grote omwenteling was er verleden jaar op 25 april. In Antwerpen is een grote ravage aan gericht bij de ontploffing in een polyety- leenfabriek, waarbij zes mensen de dood vonden. SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 aan van len goede die, dy’t stjert, sleept tüzend De Tweede Kamer stort zich deze week op het laatste stukje van de justitie-be- groting, om daarna te beginnen met de defensie-begroting, zij het dat de NAVO- zaken daarbij nog buiten beschouwing blijven. De Eerste Kamer heeft de begro- tin van Algemene Zaken onder de loupe genomen en daarvoor verscheen dan pre mier Den Uyl in de politieke arena van de senaat. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie - en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad het al mooi als dat in de eerste helft van 1976 gaat gebeuren. Verder vindt hij dat men zowel de werkloosheid als de infla tie moet bestrijden en dat men niet het ene moet proberen te doen en het ande re moet laten. Hij noemde het belangrijk dat West-Duitsland als onze belangrijk ste handelspartner een goede kans maakt om er als eerste weer bovenop te komen. Dat kan voor ons eigen land natuurlijk alleen maar gunstig werken. Daar staat weer tegenover dat het in de Verenigde Staten somberder gaat als een half jaar geleden voorspeld door president Ford. Trouwens alle nationale en internationa le voorspellingen zijn volgens de voor malige premier Zijlstra toch wel te opti mistisch gebleken. Voor wat Nederland betreft is het intussen een lichtpuntje dat de werkloosheidscijfers ongunstiger hadden kunnen uitvallen. Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Volgens gegevens van de Wereldvoedsel organisatie FAO, zal in de ontwikke lingslanden de vraag naar graan tussen 1970 en 1985 met bijna 60 procent stij gen. De landbouw in de wereld zal deze vraag alleen kunnen dekken als groot scheepse wijzigingen in het produktie- en voorraadbeleid worden aangebracht. Als dat niet gebeurt zullen over tien jaar ruim 750 miljoen mensen op de we reld ondervoed zijn of honger lijden. Opvoering van de produktie zowel in de ontwikkelde als de ontwikkelingslanden zal des te meer noodzakelijk zijn om de tekorten te voorzien. Volgens het Land bouwschap zal een produktieverhoging in de ontwikkelde landen echter slechts tijdelijk moeten dienen als aanvulling op de voedseltekorten in de ontwikkelings landen door eigen produktie of aankoop in hun voedselbehoefte moeten voorzien. De tweede vraag was: hoe kan het, dat er ondanks de wettelijke gelijkheid ge discrimineerd wordt? In de eerste plaats, doordat men voorwaarden gaat stellen, waaraan een christen niet voldoet of niet voldoen kan. In Joegoslavië bijvoor beeld is men van de kant van de partij onvermoeid bezig te eisen, dat alle on derwijs, van basisschool tot universiteit, gegeven moet worden vanuit de marxis- tisch-Ieninistische leer, dit Wil zeggen vanuit het atheisme (het geloof dat er geen hogere macht bestaat dan de mens zelf) en het materialisme (de leer, dat alles stoffelijk is). Het is duidelijk dat een christen niet volgens die leer kan onderwijzen. Als dus de partij haar zin krijgt en deze eis in de wet wordt opge nomen, worden christenen automatisch uitgesloten van het leraarschap. Arum. De boerenarbeiders in Arum, Ach- lum, Witmarsum, Kimswerd, Pingjum, en de tusschengelegen plaatsen, dringen bij de landbouwers in hunne omgeving, die niet georganiseerd zijn, per circulaire aan op de volgende loonregeling: Voor de vaste arbeiders verhoging met minstens f 2,per week; voor vaste arbeiders een minimum loon van 35 ct. per uur; voor losse arbeiders 40 ct. per uur. Te koop aangeboden: een beste zwarte trekhond, 1 jaar oud. Te bevragen bij O. de Boer, Hichtum. In het koor van stemmen over de pro blemen van onze economie en de werk gelegenheid schaarde zich dit weekend ook de stem van de president van de Nederlandse Bank, de heer Jelle Zijlstra. Hij zei voor de televisie dat men nog niet kan zeggen of het dieptepunt in de con junctuur wel achter de rug is. Hij vindt Zaterdag j.l. was de Christelijk-Histori- sche Unie bijeen en daar is zeer lang ge debatteerd over de statuten voor het zo genaamde .Christen Democratisch Appel’, waarin KVP, ARP en CHU samenwer ken. Die statuten zijn uiteindelijke aan vaard, maar opnieuw is er geen beslis sing genomen over een gezamenlijke kan didatenlijst van de drie partijen bij de eerstkomende Tweede Kamerverkiezin gen, die in 1977 gehouden zouden moeten worden. Bovendien betekende de aan- Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Boerinnen demonstreerden in Brussel. „Als er geen 15 procents prijsverhogin- In de ontwikkelingslanden komt dat neer op een onaanvaardbare verlaging van de koopkracht. Bovendien heeft de ervaring geleerd dat een vermindering van de voedselproduktie in ontwikkelde landen vaak ten gunste uitpakt van an dere goed uitgeruste ontwikkelde en meer ontwikkelde ontwikkelingslanden. Vermindering van de produktie in Nederland of West-Europa zou dus vooral voor de armste ontwikkelingslan den weinig oplossen. Bij de huidige uitermate ernstige voedselsituatie zou een dergelijke produktiebeperking in de ontwikkelde landen tot nog grotere voedseltekorten in de ontwikkelingslan den leiden. Voor de zoveelste maal een foto van oud Bolsward. Genomen vanaf de Begij- nestraat met het zicht op de vermaarde Katterug en de St. Jansstraat. Er was wat meer boomgroei destijds. Wat ook verdwenen is is de uitbouw van de Mar tinikerk aan de noordkant en het bouw sel, meer nodig dan fraai, daarvoor. Bo ven de zijbeuken van de kerk zaten des tijds ronde vensteropeningen, die met de restauratie in de vijftiger jaren weer zijn dichtgemetseld, omdat zij niet origineel waren en waren aangebracht naar ana logie van dergelijke ramen in de meer oostelijke richting, waar zij nog aanwe zig zijn. Ook de gotische vensters in de kerk hadden toen een raamverdeling, die niet origineel meer was en later weer Zijn aangepast. In de gracht een paar baggerpramen en op straat als enige .voertuigen” een paar handkarren en een exclusief christelijke partijsamen- werking moet gaan. Voorts werd vrijwel unaniem een motie aangenomen van Mr. Y. Scholten, de oud-minister van Justi tie waarin staat dat een eventuele toe komstige gezamenlijke kandidatenlijst gebonden zal moeten zijn aan „de parle- mentaire-politieke situatie van dat mo ment”. Anderzijds ging men bij de CHU toch ook weer niet zover dat geëist werd dat KVP en ARP nu maar het kabinet Den Uyl zouden moeten laten vallen. Het ÖDA heeft nog een lange weg voor de boeg voordat het werkelijk als een nieuwe politieke eenheid in de politiek kan optreden, zoveel is na zaterdag wel duidelijk geworden. Nu iets geheel anders. Met uitzondering van Albanië waar offi cieel geen kerk en geen geloof meer mag bestaan, vindt men in alle staten van Oost-Europa erkende kerken, die met meer of minder beperkingen en-of staatsinmenging hun taak vervullen. In de grondwetten van de meeste commu nistische landen staat uitdrukkelijk, dat het verboden is, burgers te discrimineren (anders en slechter te behandelen dan anderen) omdat ze een geloof aanhangen. Toch worden in alle communistische landen gelovigen gediscrimineerd. Waarom is dat zo en hoe is het mogelijk als de wet het verbiedt? Het antwoord op de eerste van deze twee vragen zou kunnen luiden: omdat de natuur sterker is dan de leer. Voor communisten, die met het marxisme-leninisme (de leer van Marx, zoals Lenin die uitlegde) zijn opgegroeid, is het bestrijden van het Godsgeloof een tweede natuur geworden. Deze drijft hen ertoe, te proberen aan de in de wet verkondigde „leer” van de ge lijkheid van alle burgers te ontkomen en de gelovigen toch zoveel mogelijk moei lijkheden in de weg leggen. Hun loop en verwachting is, dat de christenen er hierdoor toe gebracht zullen worden, hun geloof of tenminste hun kerklid maatschap op te geven en soms gebeurt dat ook. oliecrisis behoort tot het verleden. De olie bereikt ons land weer. Toch is grotere aandacht voor de beschikbare energie gekomen. Wü leven al lang niet meer in de sfeer van stook-maar-raak. De regering beseft dat wij verstandig moeten omspringen met de beschikbare aardgasvoorraden. Bij verstandig benut ten van deze voorraden zullen wij nog jaren van deze betrekkeljjk voordelige ener giebronnen kunnen profiteren. Met het oog hierop heeft de regering besloten de warmte-isolatie van woningen te stimuleren. In de Nederlandse Staatscourant verscheen een artikel met toelichting op een rijkssubsidie voor woningen die extra geïsoleerd worden tegen warmteverlies. Deze warmte-isolatie kan bestaan uit b.v. „vulling van spouwmuren, dubbele ra men of speciale dakisolatie. De subsidie geeft woningbezitters een bijdrage tot ma ximaal f 1000,- mits de woning is of wordt voorzien van centrale verwarming. De centrale verwarming kan men tegenwoordig ook zelf aanbrengen en dit bespaart zeker 30%. Hier een voorbeeld van ’n bouwpakket, zoals men dit thans kan kopen. Mr. O. W. A. Baron van Verschuer voorzitter C.H.U. Ontvangen: de nieuwste Vitrages Allovernets. Prijzen vanaf 29 ct. - etalages - M. K. de Vries - Gr. Dijlak- ker - Bolsward. Advertentieprijs 30 ct per Ingez. mededelingen dubbel tarief gen voor landbouwproducten komen, gaan er gekke dingen gebeuren,” zeiden ze. Het is tenslotte het jaar van de vrouw. In Ulster zal dan toch weer een bestand gelden. De indruk is, dat beide partijen het wel willen, maar tevens vrezen hun gezicht te verliezen. Kissinger reist weer visa versa, zijn be proefde methode. Hij tracht de kool en de geit te sparen, een uiterst moeilijke opgave, al is er van weerszijden in het midden oosten wel bereidheid stappen te doen. Artsen zullen zich medio 1976 vrij in het Euromarktgebied mogen vestigen. Op de duur is dit het ideaal voor alle vrije be roepen in het EEG gebied. De Amerikaanse minister van defensie wil een raketaccoord met de Russen. Wat de marine betreft is de Sovjet veel beter uitgerust dan de U.S.A. Dc KLM blijkt toch nog niet alle hoop te hoeven laten varen dat er toch een verge lijk komt met betrekking tot de luchtvaartrechten met de Amerikaanse autoriteiten en instanties. De alom tegenwoordige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger gaat zich er persoonlijk mee bemoeien. Hij is er van overtuigd geraakt dat het toch niet alleen maar om een „technische kwestie" gaat inzake de vluchtrechten van dc K.L.M. maar dat het om een gevoelige kwestie gaat waar „de K.L.M. de Nederlanders zeer aan het hart gaat”, zoals hij in een interview met de N.O.S. heeft opgemerkt. Henry Kissinger gaat in ieder geval besprekingen voeren met minister van der Stoel van buitenlandse zaken en hij zelf verwacht dat die constructief zullen zjjn. Intussen wordt nog overleg gepleegd over het hoe en waar van dit overleg. Onze eigen minister van der Stoel van buitenlandse zaken wacht rustig af alvorens stappen te ondernemen. kruiwagens. De was hangt op de stoep rakken te drogen. Voor het maken de foto, waarbij vermoedelijk de fo tograaf onder het bekende zwarte (voor velen geheimzinnige) kleedje dook, schijnt heel dit stadsgedeelte uitgelopen. Zelfs de deftige menheer P. Viersen met witte boord en zwarte das komt er voor in de deuropening. De jongens dragen 'n pet en halflange broeken, de meisjes zijn (in het lang) witgeschort. Haast schijnt niemand te hebben. De Katterug heeft hier nog een dakkapel en eindigt in een huis met zelfs twee verdiepingen. Wie al die mensen zijn, kunnen we u echt niet vertellen. Wie een vermoeden heeft, ook omtrent de tijd waarin deze foto werd gemaakt, mag het zeggen. De foto is ge maakt door S. Sanders en Zonen (Photo- grafen, Haddingestraat no. 45, Groningen leider Mr. Beernink dat het toch wel om ÊMOé L

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1