fiahe surer Eritrea op weg naar autonomie De achtergrond van een conflict Ethiopië SR AFRICA Makale TIGRE WOLLO Dessio Toeristisch kort Fan stêd en lan In ‘t leer het voor- jaar in Zilveren filmpjes Addis Abeba STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii t- Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilt DINSDAG 18 FEBRUARI 1977 JAARGANG No. 14 Him Contractprijs op aanvraag ERITREA lIHIOFt A BLGEMDER Vreemde overheersers GOJJAM SHOA Harrsr WOLLEGA Federatie i' ILLUBABOR Dominerende rol HARAR KAFFA BALE SIDAMO Achtergrond Interne autonomie Ethiopische provincie Verwijdering Even ontspanning Uitweg naar xee us hjoed to sizzen IN LJIPAEISYKJE optrad, verkondigde natuurlijk het stand punt dat hem door het coördinatiecomité van de strijdkrachten gedicteerd werd. In 1950 nam de Verenigde Naties met 46 tegen 10 stemmen het besluit interne au tonomie te verlenen aan Eritrea in het kader van een federale unie met Ethi opië onder keizerlijke troon. Op 15 sep tember 1952 werd het bestuur van de Britten overgenomen door een inheemse regering op basis van een grondwet aan genomen door een democratisch gekozen volksvertegenwoordiging waarin christe nen en moslims paritair vertegenwoor dig waren. De Eritrese regering had de volledig verantwoording voor het binnen landse bestuur, terwijl de Ethiopische gouverneur zich uitsluitend diende te be perken tot de buitenlandse handel en de defensie. Eritrea had zijn eigen natinoale vlag en de twee officiële talen warën het Wy bislute dit artikel mei de needgjalp, dy’t üs lokael-poëet üs takomme liet: De hearen f; n De Haech dy’t CRM bistjüre stelden harsels de fraech: Kin it noch aventüre, GAMU GOFFA Tigrinja en het Arabisch. Door hun betere ontwikkeling en hun uit- gebreidere contacten met de buitenwe reld voelde de bevolking van Eritrea zich in menig opzicht superieur aan die van Ethiopië. om it aeisikerstermyn; oant tolve april to stellen? Dan binne skielk miskien de Ijipkes wol to tellen Dërop meitsje wy steat dus dat gefaer moat keard. De hearen fan De Haech skodzje harren wize holle Wol wis, wy soene graech mei elk yn goedens wolle. Jawis, wy fiele skoan de friezen libje frijer, Klopje gerest ris oan by üs foarman Willem Meijer Fan komóf in sterke ban mei it noardelik plattelan. It Fügelwachters Boun is der min oer to sprekken. Us Ijipkes bliuwe wol soun, hald dit mar yn ’e rekken. Wy wolle de frijheit ha oant tolve april to sykjen Us dwars to sitten, ja, ’t bigj int derop to lykjen. Allegear oerein - allé in aksje-komité. It Fügelwachters Boun tinktWy sil it wis redde Wy jowe üs drekt net woun - Fan bügjen frjemd, das ’t béste Tolve april - gjin biswier soe Meijer him noch bitinke dan wolle wy him mei plesier ’t earste fryske Ijipaei bringe. Geen beesten. De inwoners van de negerwijk Harlem in New York heb ben terecht een hekel gekregen aan de komst van toeristen, die de wijk bewoners bekijken als „beesten in een dierentuin”. Een door Harlem- negers geleid reisbureau laat de toe risten nu andere facetten van de negerwijk zien. 3e week februai 1950 Het is duidelijk dat Eritrea met z’n dui zend kilometer lange kust langs de Rode Zee, territoriaal gezien, voor de Ethiopi- ërs een belangrijk gebied is. Alleen van uit dat oogpunt gezien had het coördina tiecomité gelijk toen het de keizer liet verklaren dat de onafhankelijkheid van Eritrea moest worden afgewezen omdat de havens van die provinsie voor Ethi opië onmisbaar zijn. Zonder Eritrea heeft Ethiopië op eigen gebied geen uitweg naar de zee. Ook vanuit historisch en ethnologisch standpunt bekeken zijn er Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie - en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) A&m.ira Bolswarils Nieuwsblad Wymbritseradeel. en fear to biljochtsjen. Dat is hjir net mooglik. Mar ’t wurdt wol tiid dat it yn kolleezje-forban ris finael ütiten wurdt. Ta einbislüt soe’k noch wol in pear dingen stelle wolle. Dat der hwat regulearing komme moat is my wol düdlik. Mar wy moatte it the ma: aeisykjen yn Fryslan mei earnst en ynsjoch bihannelje. De Fryske oerheit moat dat net üt bannen jaen. Dit is in to Fryske saek. Ik ha sa tocht: Nim as sintrale datum foar’t sluten de 12e april. En stel dêrnjonken yn in fariaesje, geande fan de 10e oant de 14e april, to hantearjen troch Deputearre Steaten ek nei gelang it in bitiid of in let foarjier is. Dan bliuwt de kans om’t fjildbiweech op en üt bilibjen to kinnen noch ridliker wize bistean. Lit üs net tofolle fan ’e wize bringe troch „in” streaming fanüt Den Haech. Dy’t yn „de anonimiteit” wurket, mar dy’t der a priory fan üt giet dat, „dat aeisykjen” nei syn groatsje moat. Stapke foar stapke wurdt in wêzenlik stik folkswêzen eliminearre. Nei myn gefoel jildt fan dêrjinsen ütwei de stelling: Barbertje moet hangen! Etappe-gewiis, mar op ’en dür fatael. Oant safier de hear Castelein. Lyk as men wit is nou üs to halden jown net langer to sykjen as oant 6 april, dit tsjin alle advizen yn. It is dochs al binaud dat yn De Haech, sünder kennis fan saken, mar efkes ütmakke wurde moat, hoe’t it hjirre moat. Men moast it mar iens wurde kinne mei de polysje, dat der siz mar foar de 13e april gjin processen ver bad opmakke wurde sille. Of moatte earst alle aeisikers mei pols en pet nei it Binnenhof? Dit om dêrmei to demon- strearjen, dat se der mar hwat mei de pet nei goaye en folie fierder springe as de pols fan har aeisikersforstan lang is. Hwat hat De Eritrese kwestie bleef ook na de af zetting van de keizer een dominerende rol spelen bij de verdere ontwikkeling van de Etiopische revolutie. Aman An- dom, de informele leider van het coördi- dinatiecomité, zelf afkomstig uit Eritrea, werd eind november gedood toen hij zich verzette tegen zijn arrestatie. Hij was in conflict gekomen met de meerderheid in het comité omdat hij weigerde een besluit te sanctioneren tot het sturen van troe penversterking naar Eritrea om het ver zet van het bevrijdingsfront te breken. De dood van Andom veroorzaakte on middellijk een verscherping van het con flict. Een deel van de voormalige keizer lijke garde werd naar Asmare gezonden om de tweede divisie in haar strijd tegen het ELF wat meer ruggegraat te geven, maar al heel gauw bleek dat ook het nieuwe regime de kracht van het Eritre se verzet onderschat had. Abonnementsprijs f 9.50 p kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Het verzet van het Ethiopische leger tegen de eeuwenoude gevestigde orde in het keizerrijk begon nu bijna een jaar geleden op 27 februari 1974 in Asmara, de hoofdstad van de provincie Eritrea. De oorzaak van de muiterij *n het leger, dat tot dan toe geacht werd traditioneel een onverbrekelijke eenheid te vormen rond de keizerlijke troon, was verontwaardiging over de onverschilligheid van het re giem voor de hongersnood in de door droogte geteisterde provincies Tigre en Wollo. Het aantal dodelijke slachtoffers van de hongersnood werd begin vorig jaar al op ruim honderdduizend geschat. De laksheid van de regering tegenover een derge lijke nationale ramp had in februari zowel in Addis Abeba als in Asmara aanlei ding gegeven tot demonstraties, stakingen en muiterij. Maar de tweede legerdivi sie in Asmara had nog een andere reden tot verzet. Deze divisie, die in Eritrea was ingezet om de onafhankeiijksbeweging te breken, was zo langzamerhand als ’n vreemde bezettingsmacht volledig van de bevolking vervreemd geraakt en moest zich voor haar eigen veiligheid in de hoofdstad Asmara concentreren. Maar zelfs daar was het leger niet meet in staat de veiligheid te verzekeren van de unionis ten, de aanhangers van volledige integratie van Eritrea in het Ethiopische staats verband. daarop volgende Engelse bestuur duurde tien jaar en vooral die periode was een tijd van grote vooruitgang, mede in de politieke bewustwording van de bevol king. Tjerkwerd. Op de boerderij van de heer S. Bootsma, veehouder te Tjerkwerd, heeft een koe drie kalveren ter wereld gebracht. Op zich zelf is dit al een bij-' zonderheid, maar dat een rier drie kal veren brengt, zoals in dit geval, gebeurd eigenlijk nooit. Geen wonder, dat de marktoverzichten telkens spreken van grotere aanvoer van nuchteren kalveren. .'oor een wandeling tussen het ontlui- :nd lover, voor een autotochtje langs de /addenzee, of om gewoon even naar de „ger te gaan. Het maakt weinig uit, anneer je deze sportieve kleren van Umsnappa-leer aantrekt. Je zit er altijd led mee in het voorjaar. 'eze soepelgesneden pantalon-kombina- Ce is ontworpen en gemaakt door Frii- tala in Finland en wordt hier getoond door topmannequin Veruschka. De béste twa mancaren om de been thus to halden binne om it thus hüslik to meitsjen en har bannen leech rinne to litten. Eritrea, dat in 1952 in een federatie on- Jer de kroon met Ethiopië werd her- ■nigd, werd tien jaar later zonder raad pleging van de bevolking volledig door Ethiopië geannexeerd. Het verzet hierte gen van vooral het Islamitische bevol kingsdeel kreeg gestalte in de oprichting van het Eritrese Bevrijdingsfront (ELF). Deze verzetsbeweging, waarvan het ka der miltiaire training ontvangen heeft in Syrië en Zuidjemen, beheerst ruim de helft van de opstandige provincie. In sep tember 1973 had het ELF tijdens een congres in Bisia, in het hart van Eritrea een belangrijk succes geboekt door een verzoening tot stand te brengen tussen de Islamitische en de Christelijke bevol kingsgroepen, die beide op anderhalf miljoen worden geschat. De pacificatie- pogingen van de centrale regering, die ondernomen werden met uitgebreide hulpacties aan de boerenbevolking, mis lukten volledig door de passiviteit van de boeren en de terreur van het verzet. STIK FRYSK EIGENS YN GEFAER Lêstendeis kaem d’ald tuollerider (Mar ten Castelein, Red.) bij it Frysk Lanbou- blêd opdaegjen mei in stikje tekst oan geande ’t aeisykjen yn Fryslan. Om’t hy in fervint foarstanner is fan’t weidlik aeisykjen en de psychology oangeande dy folkssport goed troch hat, joech de redaksje dat stik graech in plakje en nimme de frijheit it hjir oer to nimmen. It like de hear Castelein gaedlik ta oan geande de Fryske fjildsport: it Ijipaei- sykjen, inkelde gedachten op papier to setten. Yn ’t foarste plak: hwat haldt dat aeisykjen feitlik yn? Rüchwei sketst kin men sizze dat it in oeralde folkssport is, dy’t eins nau mei üs Fryske aerd en wezen is forweefd. Net foar neat hat ds. R. de Stoppelaer eartiids skreaun: Twa kear yn’t jier rekket de I rys üt syn balans, ’t Is yn ’e winter, as de iisflier lein is oer fearten, puollen en marren en hy op d’izeren wjukken stêd en lan bi- reizgje kin. Dan wurdt der hwat yn him wekker dat fier ütstekt boppe ’t alle- deiske. En ’t is binammen by’t maeitiid as de rop fan de foarjiers-heraut, de Ijip, oer de fjilden klinkt. Dêr hat er, skoften al, op tidige. En as’t safier ft. dan komt de oeralde oantrün om’t fjild oer to reizgjen Indische producten voor de Rijsttafel, waar de terugkerende soldaten zo dol bp zijn. Gratis recepten. S. K. Jellema, Har- lingerstraat, Bolsward. In 1557 kwamen de Turken, die zich eeuwelang handhaafden in en rond Mas- soea. Na de Napoleontische tijd ging de ze Turkse overheersing over in een Egyp tische. In het begin van de vorige eeuw ging deze overheersing bij de Tigrische stammen van Eritrea gepaard met een massale overgang van het koptische christendom naar de Islam. De laatste Ethiopische keizer van Tigrische afkomst, Johannes IV, dreef de opdringende Egyp- tenaren terug naar het gebied van Mas- soea, vanwaar zij in 1885 door de Itali anen werden verdreven. Na dé dood van Johannes IV in 1889 werd de macht in Ethiopië overgenomen door Menelik I, 'n Amhara, die door zijn overwinning op de Italianen in hetzelfde jaar de opdringen- de kolonisatie voorlopig een halt toeriep. Zeven jaar later, in 1896, kwam 't weer tot een treffen met de Italianen waarbij Menelik de bekende overwinning van Adoea behaalde. Bij het daarop volgende vredesverdrag van Addis Abeba werd de grens van de Italiaanse kolonie Eritrea overeengekomen met gevolg dat het Ti grische volk in tweeën werd gedeeld. De Tigrische stammen hebben nog steeds niet vergeten dat de eenheid van hun volk bij die gelegenheid werd opgeofferd aan het politiek compromis. Yersthifnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum «n argumenten aan te voeren voor handha ving van de integriteit van het huidige Ethiopië, inclusief Eritrea dus. Eritrea grenst aan de Ethiopische provincie Ti gre. De stammen aan beide kanten spre ken dezelfde taal en behoren tot dezelfde ethnische groepering. Pas door de Itali aanse kolonisering in het laatste kwart van de vorige eeuw werden de Eritrese Tigriërs staatkundig van de Ethiopische Tigriërs gescheiden, nadat in de loop der eeuwen grote delen van Eritrea al eerder met vreemde overheersers kennis hadden gemaakt. Het nationale sentiment werd nog ver sterkt toen vanaf ongeveer 1955 bleek dat Ethiopië de volledige annexatie van Eritrea aan het voorbereiden was. In ’61 werd de locale regering aan de kant ge zet en vervangen door Amhara-functi- onarissen. Het gebruik van de Eritrese vlag werd verboden en de nationale ta len Tigrinja en Arabisch werden ver vangen door het Amhara. Op 15 juni ’62 volgde de volledige inlijving van Eritrea als de veertiende provincie van Ethiopië. De interne verhouding werd daarna steeds meer bepaald door het verzet van het bevrijdingsfront. Vanaf dat moment begon de verwijde ring die in veel opzichten steeds grotere vormen aannam. De economische ont wikkeling, die in Ethiopië vrijwel stil stond, kwam op gang in de Italiaanse ko lonie, vooral in het begin van de jaren dertig toen het Italiaanse fascistische re giem de invasie van Ethiopië begon voor te bereiden. De Europese missie en zen ding vormden een ander soort christe nen, die meer oog hadden voor sociale en politieke ontwikkeling dan de kopten van Ethiopië. Deze ontwikkeling zette zich voort toen Engelse en Franse troe pen in april 1941 een eind maakten aan het Italiaanse bewind in Eritrea. Het Advertentieprijs 30 et. per Ingez. mededelingen dubbel tarief De ontwikkelingen in Addis Abeba in het voorjaar van 1974 hadden aanvankelijk een kalmerende invloed op de verhou ding tussen het centrale regiem en de be vrijdingsbeweging. De tweede divisie, die al veertien jaar tegen het Eritrese verzet in ’t geweer was, zette haar activiteit op een laag pitje en verzetstrijders kregen opdracht voorlopig een afwachtende hou ding aan te nemen. In de loop van de zo mer verklaarde het bevrijdingsfront zich zelfs bereid met Addis Abeba te gaan praten over de toekomst van Eritrea. De ze betere verstandhouding was mede be vorderd door de benoeming van twee vi- ce-gouverneurs, een kopt en een moslim, beide van Eritrese afkomst. Maar de ontspanning duurde niet lang. Eind au gustus verklaarde de keizer in een toe spraak tot het parlement dat het idee onafhankelijkheid voor Eritrea maar moest worden vergeten, omdat de havens in die provincie door Ethiopië niet ge mist kunnen worden. De keizer, die op dat moment formeel nog als staatshoofd ünwjersteanber nel de foargroun. ’t Utswermjen nei her en ginder; de eagen op *t skerp en opnommen to wezen yn’t maeitiidsbiweech leit yn syn wêzen. ’t Aeisykjen is dan foar him as fjildman, as frij man it medium dat it sportive oantrunet. ’t Is de kans om neist it swal- kjen oerwinninkjes to biheljen. Net om der jildlik gewin mei to biheljen, mar wol om syn kundichheit as fjildman dêr mei to bifêstigjen. In minsklike soune earsucht, in soartemint brevet fan kun dichheit. Men moat, binammen hjir yn Fryslan, dêr net to licht oer tinke. It aeisykjen is yn der tiden rin hjir eins in - ünbiskreaun - privilege wurden. Sterk mei de folkssiele forweefd. Oant de ein fan de aeisikerstiid is it fjild frij. Dan bihearde ’t mei oan de aeisikers. En ’t fügelbiweech is eins ek fan de „common man”. It polsstokspringen foun dêr yn syn oarsprong. It each rjochtsjend op de fiere kime fan’t selde. En kennis fan’t natuerlibben waerd de fjildminske tapart. Ik ha sterk it gefoel dat mei de nije yn- greep de forearming yn dit stik fan sa ken fateal driget to wurden. It essentiële - it wêzenlike - giet toloar. It fjildman wêzen wurdt ütband. Dêrby: hwat is’t aeisykjen? Lit üs it mar definearje as in folkssport. Dêr’t tüzenen, ja tsientüzenen Friezen har in skoftke yn ütlibje kinne. It docht jin eins hwat nu ver oan dat sa’n folkssport dat gjin sint subsydzje ferget, gjin steats-, provinsiale- of ge- meentlik budget bilêstiget, eins yn de ünderwal bidarret. Stel dêr tsjinoer de kréaesjes fan sportfjilden, sporthallen en neam mar op. Miljoenen fergjende ob- jekten!. Dan fyn ik dat hjir oangeande ’t aeisyk jen fan heger han ütwei flaters bigien driigje to wurden. En fan diskriminaesje sprake is. Yn deselde snuorje dat in oare folks sport t.w. de angelfiskerssport, dêr’t ek wol hwat tsjin ynlein wurde kin yn na- •jonael forban in opstiging krijt, kriget de aeisikerssport in „dreun” dy’t my mishaget. Oer ien en oar kin men jin blau skriuwe. ’t Hiele nümer fan dit blêd soe to lyts wèze om’t aeisykjen yn syn hear Pet af. Zaterdag waren enige jeugdige kinderen aan het spelen op de Kleine Dijlakker, toen plotseling een hunner, een zoontje van de aannemer J., bij de wal neertuimelde. Het ongeluk werd vrij spoedig opgemerkt door een dochter van de wed. van S„ die de zwemkunst goed verstaande zich te water begaf en het genoegen mocht smaken de kleine (die kortgeleden uit het ziekenhuis was te ruggekeerd) op het droge te brengen. Pet af voor het kranig meisje. Deze achtergrond ons geschetst door Bert Krijnen in „Onze wereld” van 7 febru ari j.l. en vooral de gebeurtenissen van de laatste 22 jaar hebben het Eritrese na tionalisme versterkt en een eigen identi-j teit gegeven die gekenmerkt wordt door een sterk anti-Amhara sehtiment Gezien de machtsverhoudingen in de hoorn van Afrika lijkt het streven van de Ethiopische revolutionaire regering tot volledige onderwerping van de .opstan dige provincie” tot mislukken gedoemd. Het ziet er naar uit dat met de dood van Aman Andom de laatste kans tot een blijven'd vergelijk binnen het Ethiopische staatsverband verkeken is. W‘; ^-4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1