Vernieuwde Rabo - bankgebouw officiéél geopend Gabe Skroar M Waarlijk, Wommels mag er trots op zijn9 Fan stêd en lan Raadsvergadering Franekeradeel Zilveren filmpjes Terpen op Monu inenten lijst 99 iiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiirniiiiiiinmiiiiiiiiiiiii t II lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllHI STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en K 14e JAARGANG No. 16 DINSDAG 25 FEBRUARI 1975 mm. Contractprijs op aanvraag Wymbritseradeel. Gelukwensen Begroeting Gulle gaven Hwat hat üs hjoed to sizzen 1 Opening Baarderadeel doorgelicht. Hier een van de karakteristieke hoekjes in Beers. INGEZONDEN MOET DAT ZO? Een toeschouwer. Oosterend, febr. 1950. Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Het was een voorjaars-zondag. Elk die kon ging naar buiten. Kinderwagens geen gebrek. Ieder koesterde zich in de heer lijke natuur. Tegen vijven raasde een motorrijwiel door het dorp. Snelheid on geveer 70 km. Tegen half zes een andere motor. Die zou met alle geweld van de Itenserweg de Wommelserweg oprijden. Nu is het feit, dat die bocht niet recht meeloopt, wat de ligging der weg be treft, maar een bocht met zo’n gang te nemen is ook onverantwoordelijk rijden. Het gevolg bleef niet uit. Hij botste bij het trottoir op en vloog tegen het hek op. Veel averij aan motor, kleding en vel. Nauwelijks was deze bij Oosterbos voor reparatie, of een derde motor raasde door de menigte, die het nog had over het on geval. Een snelheid van zo’n 50 km. Een vraag verbinden wij aan dit stukje: Werd hier de wet van fatsoen of van recht en fatsoen overtreden? 4e week febr. 1950 - d.w.z. een gesloten enveloppe. Spr. stelde deze enveloppe de voorz. ter hand, het sluitstuk van de officiële opening. MOAI EN MAL YN DE 16 DOARPEN FAN BAERDERADIEL Algemien Faeks is it gaedlik mei in pear alge- een gezamenlijk etentje beloofd op een nader te stellen plaats en datum. De heer Lycklama dankte allen voor hun gelukwensen en ook voor de vele bloem stukken en andere attracties. de zal Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie - en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) It béste dat men jins meiminske oan- dwaen kin is him ünrêstich meitsje. Woensdagavond 19 februari. Druk verkeer in de Van Smlnialeane. Tientallen auto’s geparkeerd in de omgeving van het bankgebouw. Een kleine honderd genodigden vullen het ruime interieur. Eeltsje Bootsma neemt, met een collega, bjj de ingang de honneurs waar. Het vernieuwde gebouw, reeds enige tjjd als zodanig in gebruik, zou deze avond officieel worden geopend door Hennaarderadeels burgemeester drs. M. Abma. I Om to bigjinnen in trijemanskip krige ek dit jier (winliken al forline jier) wer fan it gemeentebistjür de wichtige taek de doarpen yn Baerderadiel to hifkjen op kreazens en krektens, op moai en mal, op rügens, mar ek op reëns elkoar as doarpsminsken to skewielen, op mienskipssin it eigene to hoedzjen en to noedzjen. It wie foar de trijekaert in earfolle opdracht, mar ek in swierenien, in tiid en kilometers forslinendenien, mar ien, dy’t mei nocht en yn greate On derlinge harmonije ta in ein brocht is, al moast der wol redendield wurde, dispu- tearre en bisocht elkoar to oertsjügjen. De persoanlike ynteresse en kundich- heden rounen net altyd lyk op hwat it trijemanskip oanbilange, mar follen el koar wol oan en yn de haedsaken waerd sünder mear lykop tocht. It trijetal bistie - dan witte jim meiiens by hwa’t de 16 doarpen en doarpkes fan Baerderadiel mei it mienskipswetter foar de dokter west hawwe, hwa’t jimme faek sünder dat jim it wisten bignüfd en bistründ hawwe en hwa’t op in moaije simmerdei jim stegen en gloppen lans trapen en op hjerstige riten üt de feilige auto wei bi- seagen, hoe’t it hear der hinne lei - üt trije minsken, ien frou en twa manlju, gjin eigen Baerderadielsters, mar de ien mear en de oare minder yn de gemeente net alhiel ünbikend. Yn it foarste plak wie dat mefrou Kerbert-Schermerhorn, hüsfrou to Sibrandabuorren, fan komóf gjin Friezinne, mar sünt lang al Fries mei de Friezen. Kreatyf oanlein en faek ek seis as sadanich beuzich, hie hja each foar it artistike, ek foar kleur- en harmo nije, fansels ek foar de disharmonije, dy't spitigernóch ek yn de gemeente wol foun wurdt. Twadde wie dat de hear H F. de Boer fan Bütenpost, direkteur gemeentewurken yn Achtkarspelen. Hy wit fan bouwen en architektuer, fan renovaesje en sanearing, is as foarsitter fan it Fryske Gea ek ütsprutsen natuer- man en milieudeskundige, wit fan plan ten en bisten, hat each foar it lanskiplike en it doarpssilhouet. De tredde yn it span, de hear E.S. de Jong fan Boalsert, is redakteur fan de Baerderadielkrante, wennet de riedsgearkomsten yn de ge meente ornaris by, wit hwat hjir omgiet en übret wurdt, is ek kunstresinsint en makke it biskriuwen fan Fryske tsjerk- hóven, hweründer ek dy fan Baerdera- diel ta syn spesialiteit. Ien kear hat it trijetal op in simmerdei trijerissom alle doarpen fan de gemeente troch west. Letter diene se dat elk op eigen gelegen- heit noch ien of twa kear. Trije kear is der in gearspraek op folge, de léste kear is dêryn it einrapport ütbrocht De raad der gemeente worden gehouden op donderdag 27 fe bruari a.s., ’s avonds 8.00 uur in het ge meentehuis. De agenda luidt als volgt: 1 Notulen: 2 Ingekomen stukken en mededelingen. 3 Aanvraag bijzondere kleuterschool te Ried. 4 Verhoging van het bedrag per leer ling. 5 Vaststelling van het bedrag per leer ling. 6 Vaststelling van het getal wekelijkse lesuren vakonderwijs. 7 Het verlenen van voorschotten op de aan de bijzondere lagere scholen. 8 Deelneming in de gemeenschappelijke regeling voor onderwijsbegeleiding. 9 Het garanderen van rente en aflossing van een geldlening. 10 Ruiling van de gemeentelijke panden Franeker 23 en Havenwal 2 te Tzum tegen resp. de panden Havenwal 4 en Havelwal 3 te Tzum. 11 Beschikbaarstelling krediet sportter rein te Schalsum. 12 Beschikbaarstelling krediet aankoop tweedehands bestelauto. 13 Aangaan van een vaste geldlening tbv de riolering en reconstructiewerken te Tzum. 14 Wijziging van de begrotingen voor ’74 en ’75. 15 Wijziging autovergoeding burgemees ter. De voorzitter deelde mee dat het bestuur had besloten om bij deze gelegenheid de verschillende dorpen via verenigingen voor Dorpsbelang, een handreiking te doen. Het totaal hiervoor uitgetrokken bedrag werd niet in de openbaarheid ge bracht. Ons is van bevoegde zijde mede gedeeld dat dit f 3250,bedroeg. De verenigingen die hiervan profiteerden zijn die te Lollum, Waaksens, Kubaard, Wommels, Spannum én Edens. Bestuurs leden van genoemde ver. mochten zich melden en een enveloppe met inhoud mee naar hun woonplaatsen nemen. Een symphatiek gebaar waarvoor de diverse dorpen het RABO bestuur zeer erken telijk zijn. Een van de bestuurders, Dick Advertentieprijs 30 et. per Ingez. mededelingen dubbel tarief Burgemeester Abma stopt een koker in de buizenpostinstallatie, daarbij (van links naar rechts) gadegeslagen door de heren J. Lycklema a N(jeholt (voorzitter van het bankbestuur). D. P. van der Gaast (secretaris), P. Kleinjan (bestuurs lid) cn directeur Tj. Kingma. (Foto Friesch Dagblad) Bolswards Nieuwsblad In vogelvlucht Namens het personeel trad Eeltsje J. Bootsma naar voren. Hij hield een vlot speechje en greep even, min of meer in vogelvlucht, terug op het verleden. Destijds een primitieve huisvesting met twee man personeel. Nu een prachtig ruim comfortabel gebouw en een tiental personeelsleden. Steeds toenemende werkzaamheden. Spr. bood echt in stijl, een grote ingelijste foto aan van Wommels in vogelvlucht, genomen des tijds vanuit de lucht. Bootsma uit Kubaard sprak in dit ver band een spontaan dankwoord. Open hof Binnen het uur was de officiële opening beëindigd. Daarna hield men z.g. open hof. Elk die dit wenste werd in de ge legenheid gesteld het gebouw te be zichtigen. Het liep bijzonder druk. De heer Jan Seerden zorgde voor diverse drankjes. De tractatie kon niet royaler. Tot laat in de avond bleef het een komen en gaan. Allen uitten zich op getogen over de gulle ontvangst en prezen het aantrekkelijke interieur van het gebouw. Waarlijk - Wommels mag er trots op zijn. De heer Van der Meulen, adjunct dis- trictsdirecteur van de Centrale Rabo bank Friesland roemde de goede ver standhouding met de Wommelser afd. In dit dorp bestaat een bloeiend en actief bankleven, tot grote voldoening van het districtsbestuur. Deze uitbreiding van het gebouw getuigt van moed voor de toekomst. Er is hier een voor-beeldig werkstuk geleverd, zeker een gelukwens waard. Spr. hoopte voor directeur en personeel op toenemend zakelijk succes. Rabo bank Wommels verwierf zich een uitstekende naam en geniet, dat blijkt uit alles, in sterke mate het vertrouwen van het publiek. De heer De Groot, architect te Joure, uitte zich bijzonder voldaan over de prettige en vriendschappelijke samen werking. De verbouw is uitgevoerd door het be drijf Frankena uit Wommels. Het schil derwerk werd gezamelijk gedaan door Berend Tiemersma, Wommels en Bote Posthumus, Lollum. Verdere mede werkers o.a. C. H. Douma, G.van Wieren, J. Hobma. Tapijthuis B. Delfsma leverde de vloerbedekking. Architect De Groot vertelde tenslotte dat overeen was ge komen gezamenlijk een z.g. notaris klokje aan te bieden. Het hangt reeds aan de wand en het tikt. Voorzitter Lycklama richtte zich ver volgens speciaal tot het bankdirecteurs- echtpaar, de heer en mevr. Kingma. Zij hadden zich tijdens de verbouw nogal wat opofferingen moeten getroosten Bestuursvoorz. J. Lycklama a Nijeholt uit Lollum neemt het ifoord, heet een stuk of wat met name genodigden wel kom en deelt een en ander mee over de vergroting en vernieuwing van ’t bank gebouw. Ten eerste was men hier min of meer toe genoodzaakt. Hogere instanties stelden n.l. als eis dat er mede in verband met talrijke overvallen op banken in de laatste jaren, speciale beveiligingsinstal- laties moesten aangebracht, o.m. afschut ting met kogelvrij glas. Een tweede factor is dat de sterke groei die de bank wereld de laatste 10 jaar gekenmerkt heeft, ook Rabobank Wommels niet on gemerkt is voorbijgegaan. Deze bank maakt een voorspoedige groei door, het geen blijkt uit de vorige cijfers. Bedroe gen het balanstotaal van de aan de bank toevertrouwde spaargelden 10 jaar ge leden respect. 6.2 en 5.8 miljoen gulden, thans is dit opgelopen tot een balansto taal van 17 miljoen. Deze ontwikkeling van 12,7 miljoen. Deze ontwikkeling bracht met zich mee dat het huidige bankkantoor niet meer voldeed aan de eisen des tijds. Het gebouw zelf dateert uit 1968. Algehele nieuwbouw was dus niet nodig. Reden waarom na overleg be sloten werd tot een drastische verbouw. Men stelde zich ten doel een kantoor dat een modem bankgebouw nodig heeft, om de dienstverlening te effecturen. Vorige herfst vond de aanbesteding plaats, dankzij de zachte winter kon er regelmbatig worden doorgewerkt. Binnen enkele maanden is de verbouwing vol tooid en het resultaat, daarvan konden zich alle gasten overtuigen, ’t Kin bisjen lije. Een pluspunt voor ’t centrumdorp Wommels. In de gemeente Menaldumadeel zijn 25 terpen en vier verhoogde woonplaatsen op de lijst van beschermde archeolo gische monumenten geplaatst. De bete kenis van deze archeologische monu menten wordt vooral ontleend aan een bewoning, die hier reeds omstreeks 600 voor Chr. een aanvang nam. Het opvallend patroon van de terpen en vroege woonplaatsen in de gemeente Menaldumadeel wordt bepaald door de verschillende opslibbingswallen in het noordwesten, de oever van de vroegere Middelzee in het noordwesten en oosten en het in het zuidelijk deel van de ge meente gelegen kwelderlandschap van het eigenlijke Westergo. Op die op slibbingswallen liggen een aantal woon plaatsen in rijen. Deze dateren uit de eerste eeuwen van de jaartelling. Langs de Middelzee liggen de hoogste terpen en in het achterland zijn veelal de oudste woonkernen terug te vinden. Veel terpen zijn thans geheel of gedeel telijk afgegraven, waardoor het van groot belang is, dat het nog aanwezige voor verdere aantasting wordt behoed omdat daar nog belangrijke archeolo gische gegevens kunnen zijn verborgen. kinne en it is fansels wol in swiere sünde tsjin it eachlike, dat hja dochs yn de doarpen sochten, dat by de oanbrut- sen kuilbulten it plastic foar waer en wyn leit en net oprêdden wurdt. Dat der autobannen oplein wurde as wynbrek- kers is in punt apart. Mei de autobanne- kultuer wie de jury net botte wiis, ek dy yn de tüntsjes net, seis net mei kreaze blomkes der yn en wyt opkalke. Biswier ha wy tsjin it üneigen gebrük. Greatsk liet üs in boer lêstendeis in jük sjen. Hy hie in hoefizer oan de kraech spikere, der hong it oan en der wiene kouwe- hoarnen op montearre. Nou in agrarys- ker kapstok lit him net tinke: hwat fan de kou, hwat fan it hynder en hwat fan de boer seis, mar it iene flokt fansels wol mei it oare. In goudearlike, sels- makke, kreative einekoer, yn de beam heart op it boerhiem, mar gjin heal for- roastke molkbus. Sa soe der mear yn it algemien to neamen wêze. As de ipen dan dea gien binne, is der ek noch de linebeam en de esk, dy’t it yn Fryslên op ’e klaei tige dogge, better as de Itali- aenske populier, dy’t allinne mar ha kin fan in subtropyske winter lyk as wy dy ditkear tafallich hiene, mar ornaris kroandea giet, as jükelburd komt. Hoe dekoratyf kinne in gewoane flear en hagedoarn net wêze, eigener yn elk gefal as de hwat earmetierige strükjes üt de kwekerij, dy’t it op de sangroun goed dogge, mar net op de drege groun hjirre, dy’t hwat krêftiger beam en strewel freegje. In léste algemiene opmerking: It wie in heikerwei en forlykje de doarpen op in earlike en objektive basis. De greatte fan it doarp spilet gau in rol, de nijbou en de eventuele restauraesje en renovaesje en in rinteniersdoarp hat nou ienris mear tiid foar kreaze tüntsjes as in doarp mei inkeld hwat boerespullen. miene opmerkingen to bigjinnen. De ge meente Baerderadiel hat hwat eigens, dat woldiedich oandocht. Dit bistiet b.g. yn de soarch hwermei de Side doarps- tsjerken, dy’t hiel hwat Baerderadiel sters better fan buten kenne as fan bin nen, yn it algemien hoede en noede wur de, it bistie ek yn de sfear dy’t sprekt yn de aide doarpsherbergen mei har yntime jachtweiden en har faek himpen toaniel, ek yn de aimeast smüke keatsfjildtsjes yn it sintrum fan de doarpen. Dat ien fan de karmasters de keatskransen oan de muorren daliks net weardearje koe, siet him inkeld yn it feit, dat hy mei it folkloaristysk gebrük de sa swier bi- skrepte kranse oan de muorre forwurde to litten, net op de hichte wie. Doe’t hint dat düdlik makke wie, seach er it as in posityf elemint. Negative saken wiene der ek en spilen faek yn alle doarpen, dêrfandinne, dat se hjir efkes neamd wurde. De ünfoege en faek forsutere reklamebuorden wie de kommisje net wiis mei. Se wiene net allinne foar it doarpsbyld al Ontsierend en skeinend, mar fakentiids koene se as sadanich ek gjin bisjen lije en der wie mar raek oer de oars wol moaije froulju dêrop hinne plakt, n.b. troch it gemeentebistjür seis. Lokkich binne se nou opromme, mar yn it oardiel spilen se noch wol mei. Der sll wol gans hier foar delteld wêze, mar de priis dy’t de buorden kosten oan Ontsiering lycht der ek net om. Lykwols net de doarpen ha dizze buorden seis plante, mar it gemeentebistjür, dat elk doarp apart koe men se net al to swier oanrekkenje, mar signalearje woe men it wol. Sa is it ek likernóch mei de plas- tichoezen oer de kuilbulten. As it eko- nomysk in ütmakke saek is, dat dy üt bakteariologyske oerwegingen wyt wêze moatte en gjin griene of neutrale kleur ha meije, kin men dat in boer net al to swier oanrekkenje, mar hwat bi- planting der omhinne soe gjin kwea Burgemeester Drs. Abma kreeg als eerste het woord. Hij stelde o.m. dat ge meente en bank beiden dienstverlenend zijn, zij het niet in dezelfde vorm. De ge meente moet belasting heffen, een minder sympathieke dienst. De bank daarentegen keert rente uit, iets waar het publiek meer baat bij heeft. Drs. Abma zag de verbouw van dit object als een uitbreiding van de „schone indus trie”. De kontakten tussen bank en ge meente moeten goed zijn, nu dat is in Wommels wel in orde. De bank dient alzo het algemeen belang, bij agrariërs vooral neemt zij een belangrijke plaats in. Hartelijk gelukgewenst namens de burgerlijke gemeente, wij hopen en ver wachten dat deze uitbreiding niet de laatste zal zijn. De burgemeester plaatste vervolgens een soortement van bus in een daarvoor bestemde opening en via de kassa kwam deze bus, door een onzichtbaar mecha nisme, binnen enkele seconden weer ter bestemder plaatse terug - nu met inhoud eerstvolgende vergadering van Franekeradeel inzake huisvesting enz. Het bestuur wilde hen voor betoonde inschikkelijk heid graag een waarderingsblijk toeken nen. It giet by üs gemoedelik ta, se witte nou al hwat se fan üs krije, hwant we ha’t se seis keapje litten. Ik wit net iens hwat it wurden is”. Mevr .Kingma pakte het cadeau uit. Een prachtige siervaas van Makkumer aardewerk. Personeel en bestuurders houden ook nog iets in petto. Hen werd 1 i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1