De „plasticfretter” ook gevaarlijk gasleidingen voor de week Foto van Gahe Skroar l G.DE JOHE I l ■i i i I SHOW I Staatssecretaris kreeg Fries telegram iiniiiiiiniiiiiiiiiiiimiiiiiiiiirniiiiiiiHiin 5JAARS KASBILJETTEN AAN TOONDER Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll SCHOOL VOOR MAKELAARDIJ icM I Rente vanaf het lejaaral Galama - Bolsward Lag. Economisch en Administratief Onderwijs Midlumerlaan 15 - Harlingen OPEN HUIS ZATERDAG 1 MAART 1975 van 14.00 17.00 uur EfiK AUTOMOBIELBEDRIJF STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND KIMiMASBANKNV Gouden filmpjes voor de verkoop van uw WONING 114e JAARGANG No. 17 VRIJDAG 28 FERRI ARI 1975 ir.m Contractprijs op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum tn Wymbritseradeel, Landspolitiek Circus Ingekomen stukken Aeisykjen Integratie •i staatssecretaris Openbare Kleuterschool üs hjoed to sizzen vervolg op pagina twee) een Gevraagd: door Sj. Ybema. Veehouder 1 9% Afgelopen dinsdagavond kwam de Bolswarder raad weer bijeen. Gezien de raads- agenda, leek het er niet op, dat er enig vuurwerk zou komen. Dit was trouwens ook te merken aan de publieke tribune, welke in tegenstelling tot andere raadsverga deringen slecht bezet was. De burgemeester J. M. A. Mulder opende de vergade ring. Hij weer er op dat men in deze vergadering geen gebruik kon maken van de geluidsinstallatie. De installatie die men de vorige keer gebruikte, was op proef. De nieuwe is besteld en zal in april in gebruik genomen worden. SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 de deastek krije as dit plan ta ütfier komt en der gjin nije generaesje fügel- wachters ré foun wurde sil om tiid, jild en energy to jaen oan it yn stén hélden fan greidefauna yn dit stik fan saken. „Wy ha wol hwat stan op to balden”, al dus de heer De Jong: Yn de terpen hjirre, opsmiten fanöf it bigjin fan de jiertelling, wurde al Ijippekoaijen foun en hokker gemeenterie kin him der op biromje, dat ien fan syn leden al ta twakear ta it earste aei foun? Doch it telegram mar gewoan yn it Frysk. As er it net léze kin, giet er der mar mei nei Jaep Boersma of Duisenberg, dan witte dy it meiiens ek. De heer de Jong vond het dus maar een trieste dag en gaf daar niet weinig geëmotioneerd blijk van. Het telegram zal worden verstuurd, zo werd met alge mene stemmen besloten. De voorzitter vond het ook een kwalijke zaak dat men in Den Haag van achter een burotafel hierover heeft beslist De heer H. H. Brattinga (KVP) vond het, naar aanleiding van de felle rede van de heer De Jong, wel nuttig, dat de heer de Jong het telegram zelf maar aan moest bieden in den Haag. „Lit him hjir mar in del komme to aeisykjen. Om my op 6 april. Safolle as er dan fynt, safolle dagen mei er om my fan de 30 óflüke” aldus De Jong. De heer Haanstra vond het een kwalijke zaak, dat men hun kinderen niet naar een Openbare Kleuterschool kan sturen in Bolsward. Op de compromisschool wordt de kinderen uit de Kinderbijbel voorgelezen! Het antwoord van B. en W. was, dat het destijds bij de behandeling hiervan, een vrijwillige keus geweest was om nu géén keus te hebben. De kleuterscholen zijn Snekerstr. 39, tel. 2850 bgg 3451 bij Workum een flinke jongen, 12 a 13 jaar, goed kunnende melken. Nieuw. Electrische Touwtrekkerij. Altijd prijs. 5 en 10 cent. Komt Zien. Bosma, Sneekerstraat, Bolsward. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ültg. A. J, OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus S Tel. Z044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) OQQQOÖC Arbeidzje is better as liddich rinne, it is better de skuonsoallen to forsliten as it bêdlekken. Bolswanls Nieuwsblad t 4e week februari 1925 Hwat hat De heer E. S. de Jong (C.H.U.) kwam met een voorstel van orde. Namens alle fractievoorzitters (hij was de tel kwijt, want hij sprak van „alle sawn”, terwijl er niet meer zijn dan 6: P.v.d.A., K.V.P., A.R., C.H., V.V.D. en Gemeentebelangen) diende hij het volgende voorstel in: Underskreaunen stelle foar it neikom- mende telegram to stjüren oan Steatssi- kretaris Meijer yn forbên mei syn bislüt it aeisykjen yn to koarten oant 6 april, dit op groun fan it feit, dat de saek, dy’t der mei tsjinne wêze wol en dy’t üs alle- gearre nei is, krekt om hals brocht wurdt. De Fügelstan yn üs greiden, sil Prinses Juliana is bezig zich te oefenen in het fietsen, en bezocht deze week een meisjes-kostschool. Abonnementsprijs f 9.50 p. kwarts»! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Ieder, die wat meer wil weten, g of zien, van het L.E.A.O. is HARTELIJK WELKOM De heer F. Haanstra (P.v.d.A.) vond het typisch, dat de landspolitiek nu wel in eens in de raad werd besproken. De voorzitter dacht dat dit wel zou komen, door de manier waarop een en ander naar voren werd gebracht, hierbij kijkend in de richting van de heer S. de Haas. „It is in Fryske oangele- genheit, slim genóch, dat wy der mei nei Den Haech moatte”. Onzen hartelijken dank aan den heer IJ. P. v. d. Valk te Oosterend, voor de uitdeeling van vleesch. De gezamentlijke bedeelden. meat as de helte yn Fryslan bret? Fan de tsjirk kenne jimme it sprekwurd: „Sa smoarch as in tsjirk”. Yn utërste need as öfwar tsjin bidriging, biskyt en bismoar- ket in tsjirk syn eigen nést. Lit it net safier komme, dat dit ek foar de Friezen jildt. De geheime sinder is al yn 'e loft. De methoade hat myn biwündering net, de ynhald fan it boadskip wol en ik kin der yn komme: Men kin in pod ek sa lang traepje, dat er boarst! En hwat de bünte liuwen oanbilanget, bitink dat wy ek noch oare liuwen ha. Yn it wapen fan Nederlan stiet ien, mar wy ha yn it liuwen. Fryske wapen twa lizzende liuwen. Lit se net oerein komme! As it folk yn syn wêzen oantast wurdt, dan riist it as ien man omheech, dat ha wy by Warns wol sjoen!” Of de staatssecretaris al heeft gereageerd op het telegram, is ons niet bekend, mocht dit gebeuren, U hoort er van. Lees ook elders in dit blad over wat er aan de hand is met onze weidevogels. En met onze staatsecretaris, die zich niet laat voorlichten door de betrokkenen zelf, maar van achter de bureautafel het wel even zal klaren. „In miste kans”, aldus het pleidooi in de raad, „hy hie de situasje yn Fryslan ek as foarbyld stelle kinnen foar hiel de E.E.G. De heer H.B. Dijkstra (C.H.U.) Het bestuur van de vereniging voor het openbaar onderwijs vraagt reserveer ruimte voor lokalen voor 4 en 5 jarige kinderen. Hierop geeft U naar mijn mening een zeer vaag antwoord. Zo in de trant van het heeft de aan houdende zorg van de regering. Waarom kan U niet bevestigend of ontkennend antwoorden op de door het V.O.O. ge stelde vraag. Verder stelt het bestuur van de V.O.O. dat de huidige bouwplannen de basis school nieuwe stijl in de weg staan. Dat behoeft niet het geval te zijn. De integratie van kleuter- en basison derwijs staat of valt niet met het onder brengen van 4-12 jarigen in één gebouw. Hoewel het uit practisch oogpunt wel voordelen biedt. Is het niet wenselijk dat deze opmerking aan Uw antwoord wordt toegevoegd (Toegezegd door B. en W.) Tot slot nog deze opmerking: Gezien het type kleuterschool in Bolsward voorzie ik wel moeilijkheden bij de integratie, die echter door een goede samenwerking tussen openbaar en bijzonder onderwijs oplosbaar zijn. Stoomboot „Feniks” Makkum-Bolsward- Sneek v.v. van Bolsward: Dinsdagsmor gens 6 uur en Vrijdagsmorgens 9 uur. Tevens wordt aan het publiek bekend gemaakt, dat vanaf heden de dienst weer langs het Van Panhuiskanaal via Tjerk- werd kan geschieden en houden wij ons steeds in ieders gunst beleefd aanbevo len. Passagiers le kajuit retour 55 cent. Passagiers 2e kajuit retour 35 cent. Mak- kum, 28 Februari 1925. H. v. «ijk. Misschien kijkt U wat vreemd tegen dit geane ek dy fügels der oan. Wisten jo plaatje aan, dat wij ditmaal op de ere- wol, dat fan alle skriezen op ’e wrüld tribune van „de foto van de week” plaatsen. Geen vaste bewoner van Bolsward, niet eens van zijn greiden in het rondom. Een voorj aarsbode en zomerrécreant, maar in de jongstleden raadsvergadering te Bolsward is hij de meest besproken „persoon” geweest. Bij voorstel van orde stelde de nestor van de raad namens alle fractievoorzitters voor, gezien de nood situatie rond het voortbestaan van de kievit voor het volgende telegram te zenden aan de staatssecretaris Meijer: „Lit Ijippen, skriezen, tsjirken. bünte Bij de behandeling van de ingekomen stukken, begon de heer De Haas over punt 9 betreffende de taxitarieven in de stad Bolsward. Als er in de stad geen openbaar vervoer is, vond de heer de Haas het noodzake lijk dat de gemeente greep op de taxita rieven krijgt. De voorzitter vond het moeilijk hierop te antwoorden. Er is in Bolsward geen mogelijkheid openbaar vervoer te creëren. Men kan zich niet met de taxitarieven bemoeien. Wel was het de voorzitter bekend, dat als er mensen zijn die op medische indicatie gebruik moeten maken van een taxi en hiervoor zijn wel oplossingen te vinden. Net stadich stjerre, mar lit har bliuwe! It aeisykjen moat wer lyk as alear en in leger fügelwachters stiet foar Jo klear! Gemeentebistjür Boalsert. Als toelichting citeerde hij de afscheids woorden van de voorzitter van de bond van Friese vogelbëschermingswachten, die nadat hij in Vanellus (waarin we ook de foto vonden) gewag had gemaakt van de groei van de organisatie sedert de oorlog (nu een 20.000 leden!) tot de vol gende verzuchting kwam: Thans in 1975 beheersen niet lan ger de veldmensen en de‘ biologen de situatie, maar de super-vogelbescher- mers geven de toon aan. Het „nestje-uit- halen” is niet meer van deze tijd. Daar moet een eind aan komen! 6 april zegt C.R.M.! Men wil de betrokkenheid van het volk bij „hun” vogels zo snel moge lijk liquideren! Dat is „Winst!” Ja, ja. Al jaren geleden heb ik op één onzer jaarvergaderingen gezegd: Als bij wijze van spreken, onder groot eerbetoon, de laatste Friese kievit begraven wordt, dan zullen daarbij o.a. zeer zeker de heer Ruiter van C.R.M. en enkele geest verwanten aanwezig zijn en na afloop van de plechtigheid elkaar op de schou ders kloppen en zeggen: „En toch hadden wij het wettelljk goed geregeld”. Het vooruitzicht? Exit! Ik geloof niet meer in toekomst voor onze weidevogels. Dit is een triest afscheid, maar vrienden neem mij het niet kwalijk. Toen Luther voor de Rijksdag in Worms stond, sprak hij deze gedenkwaardige woorden: „Hier sta ik, God helpe mij. Ik kan niet andersWelnu! En moatte wy dit nimme? Fryslan for- dwine? Hwat my oangiet: NEA! Mar ja, ik haw sa’n bytsje to sizzen. „It giet net alinne om ’e Ijippen,” aldus de toelichting van de indiener van het voorstel (dat door B. en W. werd over genomen en met algemene stemmen aanvaard), mar ek om de skriezen, tsjirken en bünte liuwen. De aeijen fan de léste trije meije net socht wurde, mar gjin bonafide aeisiker sil dat dwaen en as it leger fan fügelwachters weifalt, Deze foto (uit een recent maandblad, be doeld was dat van de Rabobank) werd ter inleiding van het eierzoekendebat ge toond. „Sjoch, in foto fan Van Doorn, wol symbolysk, gjin aejjen Onder de pet en hy sjocht mar mal”, aldus de spreker. Met van Doorn werd de maker van de foto genoemd. H. C. van Doorn en dus, dit ter verduidelijking niet de minister. 1 De heer F. Haanstra (P.v.d.A.) wilde weten of er een mogelijkheid bestond om een circus in plaats van éénmaal per jaar, twee of drie keer naar Bolsward te laten komen. De voorzitter vond een jaarlijkse circusvoorstelling, gezien de geringe be langstelling hiervoor, meer dan genoeg. Tevens merkte de voorzitter op, dat de enige plaats hiervoor Plein 1455 was, en dat de aandacht van de kinderen van de Openbare Lagere School door het vele lawaai tijdens de lessen afgeleid zal worden. Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief Ir. i', r- if Vi

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1