Rond het misverstand aangeboren hart over gebreken Gahe Shroap 1 HR Openhartig gesprek met dr. C. L. Bruins, kinder cardioloog Fan stêd en lan es E Zilveren filmpj le week maart 1950 Jongen op motor fiets iiiiniiiiniiniiiiiiiiniiiiiiiinrniiiiiiiiiihi f 11 Jj STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Nb 'f 1 (14e JAARGANG No. 18 DINSDAG 4 MAART 1975 mm Contractprijs op aanvraag Wymbritseradeel. Afwijkingen Nu zeven centra Soms opereren Voorlichting Vooroordelen Geen oplossing Dalende tendens Misverstanden Geen ziekte, maar „fout”. Oudercomité 1 Baerd Jawa Hwat hal üs hjoed to sizzen 3 Boazum Ook voor hen vakantie 2 Bears 4 Britswert Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 MOAI EN MAL VN DE 16 DOARPEN FAN BAERDERADIEL II Ofschoon er een tendens is om fouten aan het hart op steeds jongere leeftijd door middel van een operatie te herstel len, zijn er ook kinderen voor wie nog geen oplossing is gevonden. Kinderen die een dermate gecompliceerde hartafwij king hebben dat ze niet geopereerd kun nen worden. Deze - overigens kleine - groep kinderen heeft gemeen met andere lichamelijk en-of geestelijk gehandicap ten, dat zij voor een optimaal functione ren speciale aandacht en voorzieningen behoeft, terwijl bij de ouders doorgaans een grotere behoefte bestaat aan bege leiding. Het kan ook dat er een geruisje te horen blijft zonder dat het kind daar last van krijgt. In een aantal gevallen is het beter om zo’n kind te opereren. Van de hele groep die geopereerd moet worden, verkeert misschien tien procent in de si tuatie van chronische invaliditeit. En het belangrijkste kenmerk daarvan is een beperkt uithoudingsvermogen.” Naar de mening van de kindercardiolo- gen is zeker eenderde van alle aangebo ren hartgebreken te verwaarlozen. Dr. Bruins: „Een aangeboren hartgebrek is een constructiefout: een gaatje in het hart, een verkeerde stand van een hart klep of een afwijkende stand van de In doarp dat as bisitekaertsje fan de gemeente tsjinje moat, al soe it allinne mar wêze fanwegen it poartemuseum en it sicht der op üt de trein wei. It hie der wol oan. Binammen by de tagong nei it histoaryske poartsje wie it om to skrie- Dr. Bruins: „In het milieu van deze weken blijkt voor deze gehandicapten het vakantieleven met soortgenoten een verademing, terwijl de thuis soms ge- remden zich ontpoppen tot zeer actieve gasten. Zo gaan, uiteraard onder me dische controle, spelenderwijs de ogen open voor de mate van validiteit.” De ouders van deze kinderen, kunnen die week tesamen met de overige gezinsle den een „normale” vakantie houden. In 1974 waren 200 kinderen te gast van het Oudercomité Kinderhartenfonds in het „Henry Dunanthuis” te Zeist. Naast de bescheiden eigen inkomsten, worden alle genoemde werkzaamheden gesubsidieerd door de Nederlandse Hartstichting. ouders met hun vragen het beste bij het centrum aankloppen, want daar zitten de mensen die hen precies kunnen ver tellen wat er aan de hand is. Het komt voor dat ouders al jaren weten dat hun kind een aangeboren hartgebrek heeft, maar dat ze toch met grote misverstan den leven. Binnen de Nederlandse Hartstichting is sinds 1971 het Oudercomité Kinderhar tenfonds werkzaam. Het is een groep van ouders die zich beijvert voor vakan- tie-recreatie voor de kinderen; die zowel ouders als buitenstaanders probeert voor te lichten en die met behulp van het maatschappelijk werk in individuele ge vallen begeleiding probeert te geven. Desondanks worden nog steeds kinderen en ouders onnodig verontrust, omdat de voorlichting misschien niet of verkeerd is overgekomen. Bij dit Oudercomité zijn maatschappelijk werk(st)ers ^aangesteld. Het maatschappelijk werk moderne stijl behelst - naast het bieden van steun in de vorm van feitelijke raad en daad - het peilen van psychische nood en het kennen of ontwerpen van de wegen naar een mogelijke oplossing. Het zonlicht glansde in weder-keer op het zwarte imitatie-leer van het motor-pak En dat zit daar dan maar in on-gekende proporties, omhuld door een leren motor-pak 70050 c.c. een zware B.M.W. Wat een vormen, wat een lijn ik zoude een mede-passagier willen zijn en dat dondert daar maar over de baan als zes-en-veertiger kijk ik het aan. De stop-lichten springen op groen Wroemmm Wroemm Wroemm en in een zucht uit het oog verdwenen Wat een kracht is aan mij verschenen Vijf jaar na de oorlog. De heer B. van Dalen vond bij graafwerkzaamheden in zijn tuin aan de Verwerstraat enkele nog niet ontplofte granaten. Zeven-honderd vijftig c.c. een zware B.M.W. Zeven-honderd vijftig c.c. Nou in gearfetting fan üs bifiningen fan elk doarp apart. Wy dogge dat net yn lolchoarder fan moaijens, ek net yn dy fan mallens, fan greatens of lytsens, mar yn de alfabetyske, dat jowt de minste kribbekeurichheit. hwant lyts noch great spile foar üs in rol, wol de fraech: Hwat makke it doarp der seis fan, hoe is it oansjen en: Wie it sicht yn ’e simmer ek noch yn de hjerst oanwêzich, of tochten de doarpslju doe: Se ha al west, it kin nou wol wer hwat lije? Nou dêr geane wy dan: Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Zeven-honderd vijftig c.c. een zware B.M.W. al doe ik dan niet in concerto mee 70050 c.c. een zware B.M.W. dat stemt me te vree It is helte makliker krityk to leverjen as It by de rjochte ein to hawwen. Volgens mevr. dr. C.L. Bruins, kinder- cardioloog in de kinderkliniek van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, moet het onderscheid in lichte en ernstige aangeboren hartgebreken goed in het oog worden gehouden. „Van de kinderen die met een hartafwijking worden gebo ren, haalt een klein groepje slechts de eerste levensweek. Dan is er een hele grote groep die bij de geboorte niets lijkt te hebben. Maar kort na de geboorte krijgt een aantal van die baby’s moei lijkheden met de voeding en hun gewicht gaat achteruit. Toch kunnen deze kinderen volledig genezen. gelijk. Helaas doen de meest wilde fan tasieën de ronde over de oorzaken van aangeboren hartgebreken. Terwijl een hartafwijking beslist niet te voorspellen is. Alleen dan wanneer in de familie meer aangeboren afwijkingen voorko men heeft het zeker zin om informatie te vragen over een kind.” Ouders, die in contact willen treden met andere gezinnen in gelijke omstandighe den, kunnen zich melden bij het Ouder comité Kinderhartenfonds, p/a Neder landse Hartstichting, Sophialaan 10, Dén Haag. men, sa’n rommel as der lei. „Tige skande”, skreau ien fan de leden yn syn persoanlik rapport. En gjinien fan üs woe it oan dat it autowrak dat der lei ek bidoeld wie as histoarysk objekt. It tsjerkestek wie ek hjirre wol oan in goede opknapbeurt ta. De folkstüntsjes seagen der kreas en himmel üt, mar koene de algemiene yndruk het goed meitsje. Nou en dan ris in himmeldei yn Bears soe gjin oerdiedige lükse wêze. Fan ien, dy’t hwat mear kin as in oar, seit men wol: Hy hat in fin mear as in Bears. Hwat de eptigens oanbilanget, koe dat fan Bears seis net sein wurde. In bears hoecht noch gjin goudfisk to wezen, mar tuskenbeide is de romte. grote vaten. Het gevolg is dat zo’n hart abnormaal wordt overbelast. Maar een aangeboren hartgebrek wil niet zeggen dat het hart niet gezond is. De hartspier is gewoon gezond en de hartdoorbloe- ding komt niets tekort. Het is onjuist om te veronderstellen dat hartziekten en aangeboren hartgebreken iets met elkaar te maken hebben. Het is namelijk geen ziekte, maar een fout die in veel gevallen te verwaarlozen is en in een aantal andere gevallen te verhel pen.” Bolswarder leensbegeving. Bij de bege ving, die midden februari en 1 maart plaats heeft gehad, van het Hendrick Nannes- en Catrijn Epesleen zijn beur zen toegekend aan: K. P. v. Tuinen, stu dent veeartsenij, R.U. te Utrecht; J. Kooi- stra, student wiskunde V.U. te Amster dam; Freerk Haanstra te Bolsward, bur gerscholier te Sneek. Er waren 43 can didates Er moet wel bij gezegd worden dat het om een uiterst moeilijke technische ma terie gaat. Dan is het voor te stellen dat ouders - die vaak door de huisarts moe ten worden ingelicht - het niet helemaal goed begrijpen. De huisarts is bovendien voor zijn gegevens aangewezen op het centrum voor kindercardiologie en hij weet niet altijd precies hoe de zaak in elkaar zit. In .zo’n geval kunnen de Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief Elk van de Friese elf steden heeft zo zijn eigen schoonheid. Hier een foto van de „Bonte Brug” te Dokkum. De fo to is genomen uit het fotoboek: „Troch it Lauwerseach”, waarvan vanmorgen aan boord, van de reddingsboot „Gebr. Luden” op de Waddenzee de eerste ex emplaren zijn aangeboden. Vanaf he den is het boek ook in de handel. Prijs f 19,90, voor leden van de K'FFB en voor leden van „Het Grunniger Bouk”, de Groninger zusterorganisatie, er staan ook foto’s en gedichten in uit de buur provincie, is de prijs f 12,Het is een groot formaat boek op kunstdrukpapier met 100 pagina’s fraaie foto’s van Wil lem Wilstra (zelf kapitein van de red dingsboot) en bijdragen van diverse me dewerkers, in al de dialecten, die rond de eerdere Lauwerszee werden en nog worden gesproken. Het boek is samen gesteld in de geest van „Boalsert bi- sjoen en bezongen” van dezelfde sa mensteller. Na de eerste hartoperatie bij een kind in 1943 in Baltimore zette men in ons land enkele jaren later de eerste schreden op het gebied van de kindercardiologie. De Leidse kindercardiologie kreeg desfijds een deel van haar opleiding in Amerika, waar zij samenwerkte met de artsen die de eerste operatie hadden verricht. Nu heeft Nederland zeven centra voor kindercardiologie: Leiden, Groningen, Utrecht, twee in Amsterdam, Nijmegen en Rotterdam. Bovendien zijn elders (in het Zuiden) enkele kinderartsen aktief met bijzondere belangstelling voor de kindercardiologie. Het opsporen van aangeboren hartgebreken gebeurt op steeds jongere leeftijd. Huisartsen, maar ook schoolartsen sturen kinderen door naar de specialist, wanneer zij een hart afwijking vermoeden doordat ze geruis horen. Bolswards Nieuwsblad Drs. Kamphuis: „Kinderen die een hart gebrek hebben stuiten in onze samenle ving op moeilijkheden. Ze moeten vaak de grootste moeite doen om aan een baan te komen. Dat komt omdat dg samen leving weer denkt: die is gehandicapt, die kunnen we niet gebruiken. Terwijl juist deze jonge mensen zeer werkwil- lend zijn.” Het komt voor dat ouders een veel te grote druk op hun kinderen leggen. Zozeer zelfs dat het kind al bij voorbaat voor een invalide doorgaat. Het beperkte uithoudingsvermogen bij kinderen met een aangeboren hartge brek wordt op scholen vaak niet goed begrepen. Sommige leraren hebben er begrip voor dat zo’n kind de eerste uren van de dag erg actief zijn, maar dat het aan het eind van de schooldag best erg moe kan zijn. Volgens dr. Bruins en drs. Kamphuis gaat het er om dat de samen leving deze kinderen accepteert. En dat zal moeilijk zijn zolang we nog met zoveel vooroordelen blijven rondlopen. Bij sommige aangeboren hartafwij kingen is er misschien een tendens tot dalen. Dat kan samenhangen met het feit dat er minder grote gezinnen zijn, dus minder kans op kinderen met aan geboren afwijkingen. Maar ook doordat het minder vaak voorkomt dat oudere moeders nog baby’s krijgen. Er zijn nog veel dingen onzeker. Zo is het niet bekend waar aangeboren hart gebreken vandaan komen. Wel is bekend dat er een verband bestaat tussen het hebben van rode hond tijdens de eerste zes weken van de zwangerschap en een aangeboren hartgebrek. In die eerste weken wordt namelijk het hart gevormd en is de invloed van een virusziekte mo- Tusken Itens en de feart, tink noch krekt binnen de gemeentegrins fan Baerderadiel, is it biwiis levere dat it mei dy kuilhoezen ek wol oars kin. Swart fan kleur, net sa gleon opfallend en kreas öfdutsen mei griene seadden en sekjes san. Oan dy feart leit Kromwal apart fan it doarp, mar it moat efkes neamd wurde omt it in foarbyld is, hoe’t rekreative biwenning ek wolris in ütbuorrentsje foar al to fiergeande for- krotting biwarje kin. Fierders bistiet it doarp üt mar ien strjitsje en de aglo- meraesje tsjerke, pastorij, aid masters- hüs en skoalle. Dat it op dat ein hwat rommelich wie yn forban mei de res- tauraesje fan de tsjerke, dy’t der nou al wer kreas by stiet, mei hinnebruije. Us omtinken wie dan ek binammen foar it strjitsje. Yn it algemien wiene de tüntsjes hjirre, sünder dat der sprake wie fan wylde ekspeariminten en heal- wizichheden mei soarch, ynmoed,- leafde en fantasije forsoarge. Binammen foar nü 6 hie de jury weardearring, lyk as ek foar it tige aerdich blombakje mei de griene spyltsjes by nü. 15. Op de ein fan de strjitte Ontsierde in roastend gaes om in grientetün wol hwat it gehiel, lyk as ien rotte tosk dit in hiel gebit dwaen kin. Ek yn de hjerst seach it gehiel der noch tige forsoarge üt en wy koene üs net oan de yndruk üntwine, dat de bi- wenners der hjirre as yn in soarte fan Onderlinge kriich hwat moais fan bi- sochten to meitsjen. Dat it gehiel faek mear wurdt as de som fan de dielen is dan in faeks forassende omstannichheit, en dat bidoelt dizze doarpenpriis nou krekt to bifoarderjen: net de yndividuele ynbring yn it foarste plak to honorear- jen, mar de mienskipssin. Oant safier de earste klaverfjouwer. De oare kear geane wy fierder mei Easter- littens, Easterwierrum, Hilaerd, Huns en Jellum. Dat het met de voorlichting aan ouders over hun kinderen in veel gevallen slecht is gesteld, blijkt uit lekenvérhalen waarin kinderen met een bijna te ver waarlozen hartgebrek over één kam worden geschoren met kinderen die een ernstiger gebrek hebben. De aan het Leids Academisch Ziekenhuis verbonden psycholoog Drs. R.P. Kamphuis: „De voorlichting is nog een probleem. Er zijn ouders die elkaar de put in praten terwijl daar geen enkele aanleiding voor is. Na een poliklinisch onderzoek hebben ouders toch nog vragen. In plaats dat ze de arts nog eën keer vragen, praten ze er alleen maar thuis en met andere ouders over. Het lijkt alsof er nog steeds een drempelvrees be staat voor de dokter. In doarp fan alluere mei in pracht fan in tsjerke en goed ünderhalden hóf. Ek oars hat it doarp moaije hoekjes en architektoanysk hjir en dêr juwieltsjes, binammen as straks fierdere restauraes- je klear is en it om hüs en hear wer kreas is. Spitigernóch koe de doarps- strjitte gjin sprekken lije en in boat yn in plantsoen liket üs net al to gaedlik om yn to rekre-earjen. „De wylgen” foarmen in stylfol gehiel. mar yn it generael wie it hjirre, oars as wy tocht hiene, gjin Boazumer mjitte. Per jaar worden in Nederland tussen de acht- en twaalfduizend kinderen geboren met een meer of minder ernstige afwijking. Daarvan komen er ongeveer zestien honderd op de wereld met een aangeboren hartgebrek. Deze kinderen hebben de naam „hartpatiëntjes”, ongeacht de ernst van hun gebrek Buitenstaanders zijn geneigd te denken dat kinderen met een aangeboren fout aan hun hart ziek zjjn i en dat ze gedoemd zijn om gehandicapt door het leven te gaan. Een misverstand, dat volgens kinderartsen in de hartcentra onnodig paniek en verdriet teweeg j brengt bjj ouders van zulke kinderen. It doarp dêr’t de gemeente syn namme oan üntlient. De giele klinkerpaedtsjes lizze hjir en der as in loper üt, alle weardearring! It tsjerkhóf is kreas, mar it tsjerkestek sütrich en oan ferve ta. Yn Penjum hat it doarp meielkoar alris it hiele tsjerkestek ófskrabbe en opferve. It soe in goed stikje mienskipssin wêze, mar dat misten wy hjirre. De jury hie ek each foar de hagen foar wenten. Dy sjogge der yn Baerd kreas ünderhalden üt en foarmje in ienheit, mar dat der by de yngong fan it doarp sa’n óffal lei, doocht net. Ek by in skieppehok (fan platen!) lei rommel, dy’t der net hearde. Ien wente hie opsichtlik blauwe kleuren. Baerd is gjin Staphorst! Us kleuren binne fan doarren en kezinen wyt en dünkergrien! It oansjen fan Baerd skeel- de in soad fan hokker kant men it doarp ynkaem. Net elke biwenner wie him der fan biwust, dat in kreas oprêdden hiem it doarp net allinne foar eigen, mar ek foar in oar biwenber makket. De biplanting is hwat earm, ütsein om it hóf. Harmen Sytstra, dy’t dêrre ünder it rüzjen fan de beammekrunen in léste rêstplak foun, hat syn ynmoaije sang: Moai sünder wjergea binne de walden, grif yn Baerd net makke. HBK.'&’U:- ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1