Inplaats van riant gebouw de week Foto van GabeShroar G.DE J0I1G „vervallen hut r w SHOW rT te Bolsward onder grote belangstelling geopend „Het Convent" mmlhiif aan KINGMASBANKNV SPAARDEPOSITO 5 JAAR VAST Gouden filmpjes Oproep werkgevers _/6 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 Galama - Bolsward AUTOMOBIELBEDRIJF STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiinmiiiiiiiiiiiii Hwat hat voor de verkoop van uw WONING 14e JAARGANG No. 19 VRIJDAG 7 MAART 1975 mm. Contractprijs op aanvraag Wymbritseradtal, In Arbeidsburo Bolsward. alle mogelijke medewerking üs hjoed to sizzen MAKELAARDIJ 91% Snekerstr. 89. tel. 2850 bgg 3451 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie - en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 ot 2335 (05157) Te koop of te huur: een Dresseerkar en Paard en Tuig, zoo goed als nieuw. S. Hengst, Bolsward. Guon sitte net yn noed oer har jild, oant it skraechwurk op is. Sa dogge oarcn mei har tiid. Bolswards Nieuwsblad le week maart 1925 om een worden om een Bij ondergeteekende hangt Woensdag avond aan den balk een prima, vette koe, gemest door den heer D. Huitema, Vee houder Café „De Klieuw”. Vriendelijk aanbevelend J. J. Hilverda, Slager, Oos- terend. Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 tendeels uitgeschakeld kunnen worden, doordat de gemeenteleden een groot deel van het te investeren bedrag via de Kerkvoogdij op tafel hebben gelegd, terwijl ook nog van andere - bevriende - zijde giften zijn binnen gekomen, die uiteraard met grote dank zijn aanvaard. Dit aal ons nu en in de toekomst de nodige armslag kunnen geven. U zit hier wel op een harde stoel, maar wij zitten als gemeente zogezegd op fluweel. Daarnaast wordt het hopelijk een rijk bezit doordat in dit gebouw het gemeen- televen mee tot ontplooïng zal kunnen komen en het alzo verrijkend zal kunnen werken ook voor het individuele geloofsleven. De gemeenteleden die destijds nog met enige reserve rondliepen omdat het plan in hun ogen geen haalbare kaart zou zijn, zou ik - nu het tegendeel is ge- „Te dien dage zal Ik de vervallen hut van David (lees hier: het oude vervallen Convent) weer oprichten. En Ik zal haar scheuren dichten en wat van haar is af gebroken weer oprichtcn. Ik zal haar herbouwen als in de dagen van ouds". Met deze „aanvangstekst” uit het boek Amos (hoofdstuk 9 11) opende woensdagmid dag de voorzitter van de gelüknaminge stichting, de heer S. W. Postuma, de bij eenkomst die was belegd ter gelegenheid van de ingebruikname van het (nieuwe) Convent. Hij begon met allen harteljjk welkom te heten en vond het bijzonder ver heugend om zoveel genodigden in feestelijke stemming bijeen te zien. van U gehad. De tweede is onze architect de heer J. Grunstra. We hadden het overigens ook niet anders van hem verwacht, maar hij heeft hier weer duidelijk zijn visitekaartje afgegeven. Het programma van eisen en verlangens heeft hij op een bijzondere wijze in hout en steen gestalte gegeven en de samenwerking met hem was bijzonder prettig. In één adem met de architect wil ik graag noemen zijn medewerker de heer Van der Bijl, die de dagelijkse leiding had en die zich ook volledig heeft uitgerekt voor dit prachtige resultaat. Van de architect naar de aannemer is maar een kleine stap. Voor het bouwbedrijf Draisma die de plannen in daden omzette hebben wij niets dan lof. Snel en correct gewerkt, alles op schema, een opgeruimde bouw plaats, geen enkele wanklank en een vervolg op pagina twee) Tjerkwerd. Onze declamator Tj. de Boer, verwierf op de op 27 febr. gehou den wedstrijd in het reciteeren te Schar- negoutum den 2 den prijs, eene zilveren med., met slechts één punt verschil met den 1 den prijswinnaar. ter schijnt in: Bolsward, BaardrrradeelHennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, W'orJtum en De eerste spreker was Ds. L. A. Nell, na mens de kerkeraad. Hij las psalm 22:23 t.e.m. 32 en sprak daarna als volgt: Vandaag vieren wij het feest van de opening van het nieuwe convent. Het spreekt vanzelf, dat bij een feestelijke gelegenheid als deze, feestelijke woorden worden gesproken. Wij hebben zojuist de bijbel gelegenheid gegeven hierin voor te gaan. Daarbij hebben wij woorden uit het boek der psalmen gehoord. Dat kon haast niet anders, want nergens in de bijbel staan zulke schitterende woorden van vreugde en dank als in de oudtes tamentische psalmen. Wie een beetje gevoel heeft voor geloof - of op z’n minst voor taal - merkt, dat deze woorden over de eeuwen heen springen om ons op een dag als vandaag te hel pen bij de vertolking van wat ons be zielt! Het klopt allemaal nog aardig ook. Het gaat over een gemeente. Het gaat over de taak van die gemeente. Het gaat vooral over de lof aan God! Maar laten wij niet te gemakkelijk aan het toepassen slaan. Wat wij ons mis schien niet realiseren is dit: deze lof breekt pas los, nadat vele regels zijn ge wijd aan de ellende waarin een mens kan komen te verkeren. Onverhuld zijn de uitingen die daarover in de „ik”-vorm worden gedaan. Zo wordt gesproken over het ondergaan van een mens: dooi de tegenstelling rondom hemzelf met anderen, door de gescheurdheid in zijn lichaam ten gevolge van ziekte, door de definitieve breuk van alles waarop de dood neerkomtMaar de grootste kloof van alles is die tussen mens en God! De psalm opent zelfs met een kreet daarover: „Mijn God, mijn God, waarom hebt Gij mij verlaten?” het is déze kreet, die Jezus Christus overneemt, wanneer Hij in deze kloof gaat staan en daarvoor tussen hemel en aarde aan het kruis moet hangen! Dit te weten, roept ons terug naar de oorsprong van de kerk: de allesoverwin- mogen beschikken. Hier willen wij ons erop bezinnen fundamenteel te leven. Hier willen wij deze wijze van leven overdragen aan nieuwe generaties. Hier willen wij elkaar aanmoedigen met liefde in de wereld bezig te zijn, waar de gebrokenheid van enkelingen, gemeen schappen en volken in het zicht komt. Hier willen wij misschien zelfs kleine stappen in deze richting ondernemen. Laten wij God danken en Hem hiervoor bidden. De heer Postuma vervolgde hierna zijn openingswoord met de volgende toe spraak: Wij zijn dan nu inderdaad zover dat we dit nieuwe Convent in gebruik kunnen nemen, en wanneer we iets of iemand daarmee willen gelukwensen, dan is dat wel - dacht ik - Hervormde Gemeen te van Bolsward in haar geheel. tweede helft van deze maand Actueler kan het haast niet. Het gebouw, dat U hier ziet afgebeeld is nog maar een paar dagen oud. Woensdag werd het geopend, gisteravond was het te bezich tigen en ook vanavond kunt U er te recht en wordt er „open huis” gehouden. Wie het heeft zien verrijzen In een hoek van de pastorietuin aan de Kampen, zal zich nu de ogen uit het hoofd kijken. Velen hebben wat meewarig met hun hoofd geschud, toen de fundamenten werden gelegd. Moest dat nu een ge bouw worden, dat representatief zou zijn voor heel de hervormde gemeente? Komt men nu binnen, dan is er een wir war van zalen en zaaltjes, kortom treft rhen een gebouw met vele mogelijk heden. Grote en kleine vergaderingen kunnen er worden gehouden. Het is niet alleen een riant gebouw, maar ook modern en toch ook van een zekere warmte. Met oog voor ruimtewerking en kleureffecten is hier het spreekwoord: eenvoud is het kenmerk van het ware in praktijk gebracht. Een beetje roman tiek en historie Is ook ingecalculeerd. Zo werd een oude gevelsteen, waarvan in dit blad een archieffoto een ereplaats gegeven. Gelukkig is er plaats ingeruimd voor een paar schilderijen, die ook in het oude Convent reeds aanwezig waren, b.v. een van het interieur van de Martinikerk van vóór de restauratie. Het gebouw dat U hier ziet is veel ruimer, dan men van buiten gezien zou ver wachten. Fotograaf Siemonsma nam deze foto vanaf de hoek Groot Kerkhof (net vóór de oude pastorie). Het brugge tje, de Jodenpost, leidt naar de Grote Kampen. In dit oude stadsdeel staat nu nog een groot gebouw, dat we op de achtergrond zien, het oude Convent, dat misschien tijdelijk postkantoor zal wor den. Op de foto links, naast het joodse kerk hof, nog de laatste woninkjes op de Grote Kampen, het huisje waar eens Hendrik Kuiper (nu overleden) woonde met zijn vrouw Maaike Kuiper-Peper (nu in Bloemkamp). Het gebouw heet naar de gelijknamige stichting die het gaat exploiteren gewoon: „Het Convent”. steun aan de Kerkvoogdij gegeven. Het is nu eenmaal zo dat eerst enkelen de motor moeten aanzwengelen. In enkele weken kwam een actie van de grond onder regie van de heer Fenno Schouwstra die de hele zaak professio neel op poten zetten. Deze actie onder het motto „Ik sta voor mijn deel”, met maquette, raambiljetten, persberichten en al, zal ieder van U zich nog wel herinneren. Ik wil de hele groep van medewerkers van harte danken, allen die spontaan bereid waren de gemeente in te trekken met de bekende kokers. Ik wil nog even aan het bedanken blijven. Want bijna iedereen zoals zij of hij hier zit, heeft op een of andere manier met dit nieuwe gebouw te maken gehad. Mag ik dan beginnen bij het College van Burgemeester en Wethouders. Door Uw niet te stillen honger om de hele Kampen in Uw bezit te krijgen hebt U ons min of meer gedwongen tot dit werk. We hebben misschien wat taaie onderhandelingen met U gehad, maar we hebben in een goede verstandhou ding zaken gedaan en verder hebben we Met medewerking van U allen - ik kom daar straks nog op terug - is hier iets tot stand gekomen dat voor onze gemeente een rijk bezit kan worden genoemd. Een functioneel gebouw, waarin alle activitieten van het gemeenteleven kunnen plaats vinden, van koorrepetities tot kinderkerk, van crèche tot catechisaties, van collegevergaderingen tot bijeenkomsten van jeugd, vrouwen en mannen verenigingen. Als ik spreek van een rijk bezit dan bedoel ik dit in een dubbele betekenis en wel materieel en ideëel. Hoewel aan de exploitaitie van dit soort gebouwen in het algemeen een niet denkbeeldig financieel risico is verbonden, zal in dit geval dit risico gro- bleken - graag willen opwekken om alsnog te reageren. Onze loketten zijn daarvoor dag en nacht geopend. Geïnteresseerden onder u in de oude his torie zullen wat mij betreft nu niet aan hun trekken komen. Ik wil mij wat de historie betreft, beperken tot de laatste twee jaar, waarin een en ander is gerea liseerd. En dan wil ik beginnen bij de Gemeen- teavond van enige jaren terug, waarin wij de Gemeenteleden confronteerden met de financiële consequenties van de bouw van een nieuw gebouw. Daar werd door enkelen de vonk van het enthousiasme opgewekt en de morele nende en -overbruggende liefde van Christus! Van hieruit heeft de kerk in alle tijden en op alle plaatsen willen werken. Het is waar: door dit te noemen gaan onze gedachten nog meer dan anders uit naar de verdeeldheid die er heerst tussen de diverse kerkgemeen schappen. Gelukkig groeit de toenade ring. En als wij zeggen, dat de Neder landse hervormde kerk en de hervormde gemeente van Bolsward zich baseren op het fundament van Gods liefde in Chris tus, dan is dat in het bewustzijn, dat er meer kerkgemeenschappen zijn op het zelfde fundament met alle gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid vandien! Vandaag spreken wij aan de hand van deze psalm lovende woorden! Want wij geloven, dat behalve de goede grondslag die de bouwers van het convent hebben gelegd, ten diepste dit fundament de dragende kracht geeft! Wij zijn tegen over God en zo ook tegenover elkaar dankbaar, dat wij als hervormde ge meente rondom de eredienst in de Mar tinikerk over dit gemeente-centrum Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief (naam slechts half leesbaar, achter het verkeersbord) Met deze vanouds inge- burgerde naam zijn we wel blij. Deze mocht niet verloren gaan. En het pu bliek moet van meetafaan het zo ook noemen en niet meer spreken van „Het nieuwe Convent”, want als die naam eenmaal inburgert krijg je die er nooit meer uit. De volksmond is in dat opzicht weinig plooibaar. Intussen is het gebouw niet alleen een aanwinst voor de her vormde gemeente, het is dat voor de hele stad. En het is toch wel een zaak om de pet even voor af te lichten, dat het practisch geheel uit vrijwillige bijdragen bijeen is gebracht. de zullen alle bedrijven en instellingen met tien of meer personen gevraagd worden hun bestaande of binnenkort te verwachten vakatures bij het arbeids buro bekend te maken. Voor een deel zullen ook de bedrijven met minder dan tien personen opgave van de vakatures verzocht. Het gaat niet alleen soort „algemene” vraag naar arbeids krachten. De vraag-akwisitie zal zich ook richten tot de behoefte aan school verlaters en vakantiewerkers. Wij hopen op deze manier tegenover een gevarieerd aanbod van werkzoekenden, een even gavarieerde vraag te kunnen stellen. U krijgt op elke gemelde vaka- ture een reaktie, ook wanneer er geen (direkt) aanbod tegenover staat. Zo mogelijk worden alle vakatures en personeelsadvertenties opgenomen in de vakaturebak (voor iedereen vrij ter inzage). Een tijdige en spoedige vervul ling van de vakatures komt zowel de werkgevers als de werknemers ten goede. 8 O .y'< - V"' s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1