Europese boeren onmisbaar bij ontwikkelingshulp Gshe Skroar ■I Rond landbouw heersen nog vaak waanideeën iiiiiiiiiiniiiiiiniiiiniiiiiiiinmiiiiiiiiiHii Monumenten jaar *75 in Zomerzegels Zilveren filmpjes Goudvinken Fan stêd en lan !W lllllllllllllllllllllllllllliülilllllllllllllllllH STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND lm ■m|M Mi sik MP* HF ■K: z.-; i te’ DINSDAG 11 MAART 1975 He JAARGANG No. 20 mm Contractprijs op aanvraag Wymbritseradeel. voedsel In de Werkgelegenheid en koopkracht Waanideeën Eerst magen vullen dan ontwikkelen üs hjoed to sizzen Op Bruto nationaal produkt 2e week maart 1950 7 Hilaerd 6 Easterwierrum 5 Easterlittens 8 Huns Hwat hat Dy’t op tankberens rekkent is in keap- man en gjin woldwaner. Alle goede spulregels binne al fêstlein. It iennige, dat wy noch to dwaen ha, is har yn praktyk to bringen. Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 monu- Zomer- het ka ïn vijf fan net volgorde) Britten, Brahms, Handel, Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad Het ontwikkelingsvraagstuk is een van de meest indringende zaken in onze tijd. In de rijke landen maakt men zich nogal eens druk over werkgelegenheid, infla tie, milieu, enz. Deze welvaartsperikelen zjjn vergeleken met het ontwikkelings probleem alleen maar schoonheidsfoutjes. De landbouw speelt een belangrijke rol bij de ontwikkelingshulp. Vooral de laatste jaren heeft men de rol en de beteke nis van de landbouw weer in ere hersteld, want de moeilijkheden in de arme of ontwikkelingslanden zijn vaak te herleiden tot agrarische produktievraagstukken. I MOAI EN MAL YN DE 16 DOARPEN I FAN BAERDERADIEL De jury biseach dit doarp noch foar de bran by de Breimers, dy’t fansels buten de skuld fan it doarp seis it oansjen net moaijer makket Mar ek doe seach it doarp der fan de Baerder kant min üt, ütsein it hiem fan boer Toering, dêr't wy apart foar üt de auto west ha om him in komplimint to meitsjen. Ek hjirre binne de tsjerke- stekken under de roast en net yn béste De buorren yn Easterwierrum seach der by üs earste bisyk net sa kreas üt, mar de sanearingswurksumheden wiene der ek mei anneks. It pleintsje, dat tsjinne ta parkearen soe doe neffens üs better yndield wurde kinne, mar dat is nou ek al it gefal! It stek om it boartersplak róp om in kwast ferve, mar mei de bou fan de nije beukerskoalle hoegde dat net mear. Wol hie de jury weardearring foar de tige kreaze biplanting om it timmer- fabryk hinne. Dy kin as foarbyld jilde foar oaren. Mear as yn oare doarpen wol wie hjir sprake fan de mienskipssin, de réens mei elkoar hwat foar it doarp to dwaen. Dat aid en jong, elk op eigen wi- ze hjiryn bihelle waerden en lyk as üt petearen mei stienbik jende bern en oaren bliken die, elk hjir ek biwust efter stie, die woldiedich oan. It hjerstige waer makke, dat it risseltaet net al to bot eage, mar de yntinsje wie weardefol. It höf op de tsjerkebuorren is in wraldtsje apart. Goed ünderhalden, in oase fan rêst. Ruim tien jaar geleden taxeerde men de rol van de landbouw bij het wereldont- wikkelingsvraagstuk als ondergeschikt. Men gaf de voorkeur aan de industriële ontwikkeling. Zodra deze industrialisatie voortgang boekte, zou de landbouw het tempo volgen. Het gevolg van een en ander was een verwaarloosde voedsel- produktie en een toenemende werkeloos heid op het platteland. De laatste jaren is men tot de erkenning gekomen dat het ontwikkelingsvraagstuk begint bij de landbouw. Dat is een van de redenen waarom het Landbouwschap zijn visie over ontwikkelingssamenwerking aan paste en actualiseerde. In deze visie wordt ingegaan op de drie belangrijke funkties die de landbouw in ontwikke lingslanden heeft, n.l. voedselproducent, werkgelegenheidsbron en producent van grondstoffen. Alleen voedsel kan een volk op de been houden. De bevolkingsgroei gaat steeds sneller, ondanks de actiever wordende bevolkingspolitiek. Over 25 jaren telt de wereld ruim 7 miljard mensen, dat is een verdubbeling van het huidige aantal. De voedselbeschikbaarheid in de arme landen zal het tempo van de bevolkings groei niet bij houden. De afgelopen 10 jaren kon elke inwoner in de ontwikke lingslanden per jaar over nauwelijks 0,4 In doarp mei deskundich restaurearre tsjerke en mei forrassend moaije hoekjes en hwat fan in echte gemoedlike platte- lanssfear, b.g. goed biwarre by de tsjerkehüskes (mei goede stoepen). De smidte wie kreas, mar fierders koe it net altyd sprekken lije. Op it Skilpaed waerd de sleat blykber brükt om dér de öffalprodukten fan wolfarrend Hilaerd yn to smiten en yn de Van Aylvastrjitte stie in aid kavalje. Ek yn Hilaerd diene de minne reklamebuorden ek noch op in min plak it doarps-oansjen gjin deugd. It doarp kin noch krekter op himsels wêze. Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief 9 Jellum Offreding is nuttich, kin in funksje hawwe en dus funksjoneel wêze, mar op ien boerehiem trije soarten offreding wie dochs wol hwat tofolle fan it goede. In stek fan giel plastic mei dan goedkeap wêze (en dat is it net iens!) it doarpsbyld wurdt der danich troch skeind. Fierders founen wy yn Jellum net al to folie ün- gerjochtichheden, mar ek net folie dingen, dy’t üs opfoelen as originele en lanskiplik forantwurde fariaesjes. Wol mochten wy alle trije de linebeammen om de tsjerke graech lije, in geef gehiel By it neipetear die bliken, dat de Jellu- mers seis ek net rjocht har slinger hiene. Der hie yn de doarpskrante al skriuwe- rij - siz mar kreauwerij - oer west, en telefoanysk hie J. B. Singelsma, it Frys- ke FNP steatelid al betterskip tasein. Wol in teken dat in dorpekriich as dizze helpt! In oare kear fierder! van 3,9 pct. per jaar. Daar nam het in komen per hoofd slechts met 1,5 pct. per jaar toe. Men moet daarbij bedenken dat het inkomen van de armsten gemiddeld genomen beneden f 700,- ligt. De grote verschillen in de groei van de produktie en het inkomen werken funest voor de ontwikkelingslanden. In feite betekent het dat 40 pct. van de bevolking in arme landen nauwelijks weet wat welvaarts- toename is. Deze niet onaanzienlijke be volkingsgroep kampt met een situatie die alleen maar verslechtert. De armste bevolking is bijzonder kwetsbaar voor economische tegenslagen. Men treft er aan een hoog geboortecijfer, zeer mise rabele onderwijsmogelijkheden en een voorthollende inflatie. Deze worden vrij vaak gezien. Drachten waren 20 februari zelfs bijelkaar. De mannetjes zijn onder prachtig rose-rqod. Ze worden nogal eens gevangen (clandestien) en daarom geven we zo weinig mogelijk de juiste plaatsen aan. Onze vogelkundlge G. Bosch, Greuns- hiem, Leeuwarden, ontvangt echter wél graag berichten over de verschijning van deze vogel. Als deze grondstoffen voor onze vlees- produktie niet nodig zijn kan men de vrijkomende produktiegronden in de ontwikkelingslanden aanwenden voor de eigen voedselproduktie. Deze ogenschijnlijk juiste kritiek snijdt echter geen hout: als men het vlees hier zou laten staan, betekent dat ook een aantasting van de exportmogelijkheden in de arme landen. Zij kunnen geen grondstoffen meer uitvoeren en missen daarmee de begeerde deviezen die de sleutel voor de ontwikkeling zijn. Consequent doorredenerend komt het er voor ons op neer dat onze wens om min der vlees te eten ten behoeve van de arme landen eigenlijk moet uitmonden in een koopkrachtsoverdracht Wij zouden de vrijkomende koopkracht, t.g.v. minder vleesconsumptie, moeten overhe velen naar de ontwikkelingslanden. Alleen dan draagt men bij aan de oplos sing van het ontwikkelingsvraagstuk. Bloeddorstige honden. Zaterdag werden alhier een tweetal loslopende honden ge vangen en vergast. Ze hadden het ook al te bont gemaakt. Vrijdag hadden ze in hun speelsheid enige schapen aan de Snekerweg zolang vervolgd, totdat deze in de sloot terecht kwamen. Zaterdag vierden ze hun jachtinstincten opnieuw op de schapen bot, zodat een schaap van de heer Bekema moest worden afge maakt. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum tn Landbouwbeleid Als de landbouw een essentiële rol ver vult bij het ontwikkelingsprobleem, dient een daarop afgestemd landbouw beleid gevoerd te worden. Dat beleid moet vooral gericht zijn op de voedselproduktie. Behalve een toename van de voedselproduktie zal ook de koopkrachtige vraag naar voedsel gesti muleerd moeten worden. Op dit ogenblik investeert men per jaar rond 5 miljard gulden in landbouwprojecten in ontwikkelingslanden. Dit bedrag zou nu al op zijn minst moeten verdrievoudigen. Als men in de ontwikkelingslanden de bevolkingsgroei probleemloos wil op vangen zal de produktie per jaar zeker 40 pet. moeten toenemen. Een heilloze weg die wellicht ontmoedigt. Het bete kent evenwel dat de landbouwproduktie in de ontwikkelde landen niet gemist kan worden en op korte termijn zeker nog opgevoerd moet worden. Dat klinkt een beetje anders dan de „oproltheorie” die onze „dure boeren” wil afkopen ten gunste van de arme landen. B. Schouwing. In ons land is men 'vaak geneigd alle vraagstukken die met landbouw en agrarische produktie te maken hebben met een minachtend lachje af te doen. „Het is immers al erg genoeg dat onze boeren en tuinders gesteund worden om het peperdure produktie-apparaat draaiende te houden”. In het denkmodel van vele argeloze lezers wordt de „dure” Europese boer de handen boven het hoofd gehouden. „Men zou er beter aan doen het geld aan de arme landen te geven, zodat men daar ruimer adem kan halen”. Zulke theorieën - waanideeën - komen helaas nog voor in onze wel vaartstaat. De landbouw heeft een wezenlijke funktie bij de oplossing van het wereldvoedselprobleem. Ruim tien jaar geleden publiceerde het Landbouw schap - het boerentoporgaan in ons land - een rapport waarin de agrarische as pecten van het ontwikkelingsvraagstuk uiteen gezet werden. De laatste tien jaren zijn de opvattingen over de rol en de funktie van die Landbouw in belang rijke mate gewijzigd. Men heeft ervaren dat de zgn. Groene Revolutie - waarvan men destijds alle heil verwachtte - slechts matige resultaten heeft opgele verd. De sociaal-economische vooruit gang in de Derde Wereld is zeer beschei den geweest. Niet alle ontwikkelingslan den en bevolkingsgroepen hebben ge deeld in de vooruitgang. steat Oan de westkant fan it doarp stie noch in Side betonmuorre, dêr’t de funk sje fan foar üs net düdlik wie. It stalt by de feart bistie foar in part üt golfplaten. Hout is oars sa’n earlik materiael, mar de natuer is net altyd yn eare: der binne nou ienkear minsken dy ha ynpleats fan echte, leaver kunstblommen yn ’e faes, dy hoege se gjin drinken to jaen. Foar de skrikhekken by it pleintsje moat dochs in oare oplossing wêze. De parkearromte by de Flaemske Banken is planologysk wol hwat op oan to merken en hat gjin goede foarm. £)e reklame buorden, dy’t wy al earder signalearren, steurden hjir slim, lyk as oan de Baer der kant de wylde opstelling fan lanboumachines, weinen en houtop- slach. De skieppehokken yn it lan foelen ek net yn de prizen. In opmerking, dy’t ek foar oare doarpen jildt: Tinkt men der altyd wol om, dat üthingbuorden, muorrereklame en binammen ek passen de nammen op herbergen, huzen en ge bouwen, mits net op skreauwerige, mar op passende wize oanjown, foar in doarp tige sfearbipalend wêze kinne, sawol to’n goede as to’n kweade? Nammen pleatsen meije op de homeije üntbrekke, se jowe hwat eigens. In plakje net great, mar wol mei hwat eigens, ek spitigernêch mei hwat ütwrydskens. Zanzibar hat bg ütsein syn namme ek to Afrikaenske kleuren om it freonlik to hélden. De aide doarpskafé’s komme wer yn eare, ek as gebou, mar al wol men ek Hüns opstjitte yn de feart fan de Baerderadielster doarpen, ek sun der dy ütwrydskens kinne de jonge lju de zomerzegels, die dit jaar op april zullen verschijnen, zal het Monu menten jaar 1975 centraal staan. Vier beschermde Nederlandse menten krijgen gestalte op de postzegels, die op 4 april a.s. in der van het Monumentenjaar 1975 zullen verschijnen. Het zijn het door Berlage gebouwde Jachtslot St. Hubertus in het Nationale Park „De Hoge Veluwe”, het Begijnhof te Amsterdam, de Kuipers- poort te Middelburg en het beschermde dorpsgezicht van het Drentse Orvelte. De toeslag van de Zomerpostzegels, die t.e.m. 17 mei 1975 verkrijgbaar zullen blijven, is bestemd voor instellingen werkzaam op het gebied van de sociale en culturele zorg. De geldigheidstermijn voor de frankering is onbepaald. Bijgaande foto’s werden genomen van de goedgekeurde ontwerpen. Het Bruto Nationaal Produkt - d.i. de totale brutoproduktie in een land gedu rende een zekere tijdsperiode - is in de ontwikkelingslanden in de zestiger jaren gestegen met 5 pct. per jaar. Deze groei was zeer ongelijk verdeeld. Waar de grootste behoefte een produktiegroei was, werden de minste resultaten ge boekt. De olie-exporterende landen, die minder dan 4 pct. van de wereldbevol king hebben, hebben een produktie-groei van 8,4 pct. per jaar gekend. De armste landen, waar tweederde van de wereld bevolking leeft, hebben een groeicijfer Arum. 7 maart. Aan onze dorpsgenoot, de heer F. Andela thans nog vertoeven de in Indonesië, is het Oorlogsherinne- ringskruis met de gesp „Nederland Mei 1940” toegekend. Bisprieken wy de foargeande kear Baerd, Bears, Boazum en Britswert, dizze kear sette wy üs tocht troch Baerderadiel fierder troch. pet. meer voedsel beschikken, sommige streken moest men met minder voedsel doen. Ondervoeding en honger snood heersen op grote schaal in de Sahellanden, Ethiopië, Soedan, India en Bangladesh. Het is dan ook te begrijpen dat ont wikkelingshulp begint bij de maag. Dat dwingt tot een grotere voedselproduktie in arme landen. De landbouw zal bij het ontwikkelingsvraagstuk niet op tweede plaat» gezet mogen worden. yn it doarp de bar wol fine. De rommel op it hiem en de golfplaten op it byge- bou makken it yn üs eagen net better. It keatskampke wie alderaerdichst en achten wy in pluspunt. Hwat hie in fluorre paedtsje der om hinne stylfol wêze kinnen, mar it asfalt foei neffens üs üt de toan. By neijer bisjen founen wy noch al hwat papier en öerbliuwsels fan yskofretterij en oare snobberaesjes, dy’t it oars sa griene kampke slim ünsjoch makken. De Hünzers kinne it ek net helpe, dat langer alles yn cellofaen en plastic sit, dat wy yn in fuortsmyt- wrald libje, mar de saek efternei oprom- je kin dochs gjin kwea. Ek soe men om in keatsfjildtsje as ditte gjin rosa rugosa plantsje moatte. Efter it kampke fou nen wy pittoreske hoekjes, mar tsjin de koer fan de tsjerke rommel en by nü. 22 in min en ek min ünderhalden stek. Een van de solistes op de a.s. Matthaus- uitvoeriiigen te Bolsward (op donderdag 27 maart) is de alt-mezzo, Tine Appel man, geboren in Nibbixwoud (N.H.), stu deerde eerst piano, daarna zang aan het Amsterdams Conservatorium bij mevr. Coby Riemersma. Voorts volgde zij een voortgezette zangstudie in Hamburg aan de Hochschule für Musik bij mevr. Prof. Clara Ebers en bij mevr. Prof. Franziska Martienszen-Lohmann in Düsseldorf. Hierna volgde een engagement aan de opera in Essen. Zij werkte twee maal mee aan de Bayreuther Festspiele en nam deel aan de Internationale Vocalis tencursus voor het Lied in Luzern, waarna concerten volgden in Hamburg, Essen en Luzern. Tine Appelman verleende medewerking aan concerten in Nederland, o.a. in Am sterdam, Utrecht, Leiden. Bovendien was zij te horen in radio-recitals. Op haar uitgebreid repertoire staan de werken van welhaast alle bekende com ponisten. We noemen (in alfabetische Bach, Beethoven, Bruckner, Dvorak, Janacek, Mahler, Mendelssohn, Mozaert, Pergolesi, Schumann, Verdi en Vivaldi. Ook geeft zij wel liederen-rëcitals en zingt zij opera aria’s. Van Bach zingt zij alle bekende grote Passionen en wereldlijke en geestelijke liederen. Met Tine Appelman, die thans in Hilversum woont, heeft men te Bolsward een wel zeer goede keuze gedaan (foto Guido Stordiau). De landbouw is in de ontwikkelingslan den een belangrijke bron van werkgele genheid. Ruim driekwart van de be roepsbevolking werkt in de landbouw; in de allerarmste landen loopt dit aan deel zelfs op tot 90 pet. Als men de sterke bevolkingsgroei wil opvangen zal de werkgelegenheid in de landbouw uit gebreid moeten worden. Het betekent in feite een andere aanpak dan in de wes terse wereld waar de boeren gedwongen zijn om kapitaalintensieve of arbeidsbe sparende produktietechnieken toe te passen. In de ontwikkelingslanden daarentegen is de werkgelegenheid alleen gewaarborgd met veel arbeid vra gende landbouwmethoden. Als derde funktie van de landbouw in de arme landen kan het produktievermogen van grondstoffen genoemd worden. Vele ontwikkelingslanden zijn aangewezen op de uitvoer van hun grondstoffen. De gronden die voor de verbouw van de te exporteren grondstoffen nodig zijn kun nen niet aangewend worden voor de eigen voedselproduktie. De kritiek in ons land richt zich nogal eens op het over dadige gebruik van granen ten behoeve van de dierlijke eiwitproduktie (vlees). ƒ- 1 if

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1