Verpleeghuis „Bloemkamp” denkt niet aan verdere uitbreiding de week Foto van Gade Shroap G.DE JONG I üi SHOW Iw l.tw Discussienota over Friese ziekenhuis wezen verschenen iiiiiiiiiininiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiui r- STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Solisten Matthaus Passion- SPAARDEPOSITO’S SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 7% 7'/2°/o 8% 8V4%; 974% IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIBIIIIIIIIIIIII!I AUTOMOBIELBEDRIJF Gouden filmpjes uitvoering KINGMA’SBANKNV 1 JAAR VAST 2 JAAR VAST 3 JAAR VAST 4 JAAR VAST 5 JAAR VAST voor de verkoop van uw WONING S Galama - Bolsward 4 Snekerstr. 39, tel. 2850 bgg 3451 voor de ook andere spaarvor’mcn 7 zijn mogelijk informeer jjtJ/ bij onze kantoren wélI K’ ipL MWtfr”, TT. FW2ISST F 30 et. nun Contractprijs op aanvraag Wyinbritseradeel, MAKELAARDIJ Functioneren van de instelling Arbeidstherapie Ontstaan Opleiding 2e week maart 1925 vervolg op pagina twee) Van Bergen, Oosterlittens: üs hjoed to sizzen t Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tanei Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 DINSDAGS en VRIJDAGS ültg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 tel 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) In bytsje toiolle is folie tofolle. Hwat hat Wasch dat huidzeer weg. D.D.D. is be roemd geworden voor de genezing van huidziekten, als zweren, puisten, dauw worm, roos of eczeem, in welken vorm ook, dit middel zal u genezen. Het heeft altijd geholpen. Bloemkamp is een stichting tot stand gekomen in 1958. Het is ontstaan uit het particulier initiatief i.c. de Hervormde Gemeente te Bolsward. Later werden er ook andere kerkgenootschappen bij be trokken die nu alle in het algemeen bestuur vertegenwoordigd zijn, evenals een vertegenwoordiger van de provin ciale overheid. De Stichting Verpleeg huis en Revalidatiecentrum zuid-west Friesland is in augustus 1963 gaan func- Hier twee foto’s van solisten die zijn aangetrokken voor de vertolking van de Matthaus Passion op donderdag 27 maart a.s. Links Hans Zomer, rechts John Brockeler. Hans Zomer was achttien jaar toen hij zijn eerste zanglessen ontving, n.l. van Guus Hoekman. Na zijnn grafische op- Deze week verscheen in Friesland de discussie-nota, bedoeld als opiniepeiling en als middel bij het ontwerpen van een provinciaal ziekenhuisplan in Friesland. De nota bestaat uit twee dikke boekdelen. Deel 2 bevat een uitvoerige opiniepeiling naar de wensen en opvattingen van ziekenhuizen en verpleeghuizen in Friesland in het raam van de uitvoering van de wet ziekenhuisvoorzieningen. In dit deel, samengesteld door de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Friesland in januari 1975 troffen we ook een breedvoerig rapport aan betreffende het verpleeg huis Bloemkamp te Bolsward. Het plaatsel(jk verpleeghuis had op de teldatum 1-1-1973 een capaciteit van 143 bedden bestemd voor somatisch (lichamelijk) zie ken en 65 bedden voor geestelijk gestoorde bejaarden, dus een totaal van 208 bed den. Hier volgen een paar citaten uit de nota. waar ruimte was om te vergaderen en belangrijke beslissingen te nemen. De Broerekerk bleef behouden en heeft gelukkig een paar honderd jaar lang dienst kunnen doen voor de hervormde eredienst, totdat de (financiële) Jast te zwaar werd. Men verliet het gebouvy, kerkte elders en het inwendige van de Broerekerk raakte met het uitwendige in verval, in diep verval. Men hield er tentoonstellingen, zelfs een petroleumex- positie; de kerk werd gebruikt als op slagplaats bij restauraties elders. Men is er weer gaan kerken, maar sinds jaren is het verval opnieuw doorgegaan tot wat het nu is. En dat is desolaat. Wat nu? Een ding staat vast: zó mogen wij over enkele maanden deze kerk, dit oudste monument van Bolsward niet aan onze gasten, de toeristen presenteren. Hier moet iets gebeuren op korte ter mijn. De zaak zit, wat betreft de offi ciële kanalen en instanties muurvast, al meer dan 3 jaar. Als de zaak offici eel „rond” is, wil Monumentenzorg dit jaar nog wel met de hoognodige repa ratie beginnen. Maar dat is dan ook wel hoog nodig. 'een- ziekenhuis Joure, leiding en de militaire dienst is hij zich serieus gaan bekwamen in de zangkunst, onder leiding van Jo Vincent en Annie Hermes, bij wie hij nog steeds onder controle is. Hij ontving interpretatieles sen van o.a. Hermann Scheij, en Roy Henderson. Sinds 19aa treedt hij beroepsmatig op in vele plaatsen van Nederland. Maar ook in het buitenland ziet en hoort men hem veel. Hij zong driemaal de Johannes Passion van Bach in Polen (Christus partij). Voorts zong hij in Duitsland en Itali4 en regelmatig in Zwitserland. Hans Zomer heeft een Beschikbaar. Alleen voor Hokkelingen en Guste Rieren den Enterstier Bravo. Bekroond te Bolsward en te Leeuwarden. Dekgeld f 10,—. G. S. Hellinga, Burg- werd. tioneren met een verpleeghuis met 140 bedden; ook bedoeld voor omgeving. Het aantal bedden was gebaseerd op onder- zoekcijfers van dokter Schreuder en was berekend voor een uitgebreide regio be grensd door de gemeenten Wijmbritse- radeel, Sneek, Wonseradeel, Hennaarde- radeel, Gaasterland en de helft van Baarderadeel en Rauwerderhem. Na twee jaar ontstond de behoefte aan uit breiding welke in 1971 gerealiseerd werd. Het totaal aantal bedden is nu 214. Bloemkamp heeft een eigen opleiding. Als hoofd van de opleiding is een onder wijzer aangetrokken. Bloemkamp is direct gestart met een in-service oplei ding en houdt daar nog gaarne aan vast. Wel heeft Bloemkamp zich ongeveer acht jaar geleden beschikbaar gesteld voor de kleinere verpleeghuizen, als die behoefte zouden hebben aan een groter tehuis voor de opleiding van hun krach ten. Hiervan is geen gebruik gemaakt. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en chronische patiënten, waaronder ook de terminale patiënten gerekend worden, en een afdeling voor revalideerbare pa tiënten. Met name voor deze laatste groep is het belangrijk dat het huis be schikt over een goede fysiotherapie met 4 fulltime krachten, 1 parttimer en hulp krachten. Deze afdeling heeft de be schikking over de noodzakelijke appara tuur, waaronder een vlinderbad en een loopbad. Verder wordt er gewezen op de arbeids therapie en de bezigheidstherapie, als ook op de recreatie. Om tot een optimale behandeling van de patiënt te komen wordt het noodzakelijk geacht dat er buiten deze interne voorzieningen ook goede contacten zijn met specialisten en andere artsen die patiënten naar het verpleeghuis verwijzen. Opgemerkt wordt dat er een vrij even wichtige verdeling van het aantal pa tiënten is over de doorgaans onderschei den groepen als: chronische, terminale en revalideerbare patiënten. Als belang rijk punt wordt verder genoemd dat het mogelijlk is echtparen op te nemen waarvan één van de partners slechts verplegingsbehoeftig is. Enkele jaren geleden stond er in dit blad reeds een artikel met als opschrift „Hoe mét de Broerekerk?”. De vraag bleef onbeantwoord; geciteerd werd slechts 't uitstekende artikel over de Broerekerk in het reeds lang uitverkochte boekje van W. H. Keikes, „Bolsward, Ouder dom met Gratie” (1951). Er kwamen nog wel enkele reacties en suggesties, maar sindsdien is het weer stil gebleven rond om de Broerekerk. Wanneer men op een stil uur van de dag, even na het middaguur, wanneer de meesten van ons aan tafel zitten, eens richting Broerekerk loopt, houdt men zijn adem in! Wel is waar impo neert ook nu nog altijd de prachtig ge nuanceerde romaanse gevel met zijn speelse gotische trekjes, maar men schrikt van de ramen, waarvan zorg vuldig elk ruitje door de jeugd, of wie dan ook, is kapot gemikt. Neemt men de moeite eens even rich ting 't Hof te lopen en linksaf door het hek het ten zuiden van de Broerekerk gelegen hof te, beteden, dan kan men de kerk van de andere kant neen: bewonderen is het woord niet, want men schrikt opnieuw, hoe hier door onder nemende en nieuwsgierige jongelui ven sters en ramen van het koor finaal zijn vernield, zodat weer en wind vrij spel hebben. Wie van de velen, die in het nabije verleden deze kerk, dit monu ment moedwillig hebben beschadigd, denkt er ooit aan, dat het nog steeds een algemene vorm van fatsoen is, bij de wet voorgeschreven, dat men aange brachte schade vrijwillig dient te her stellen? Over enkele maanden komen de toeris ten .weer bij honderden naar Bolsward, en Bolsward presenteerd - uitgerekend] in dit Monumentenjaar - zijn visitekaar- i tje: deze desolaat uitziende Broerekerk. I De Broerekerk, oudste monument van Bolsward. Gebouwd in de jaren kort vóór 1281, toen de Minderbroeders voor goed zich blijvend in deze stad vestig den, op uitnodiging van de notabelen van Bolsward en Westergo, de voorza ten van de Jongema’s, de Heerema's, de Sjaerdema’s, en de Camminga’s. Bols ward was blij niet alleen met de aan wezigheid van de monniken, die hier goed werk deden, maar ook, omdat, wan neer er vergaderd moest worden of ge wichtige besluiten moesten worden geno men, men altijd weer een gastvrij ont haal vond bij de Minderbroeders in hun refter, kapittelzaal of als het moest in hun kloosterkerk. De monniken waren gezien en vele voor aanstaanden stelden er een eer in in de kerk der Minderbroeders te worden be graven. Wij noemen slechts Hendrik Nannes, Nanne Reijns en Hid Hero, Jel- beths dr. en verscheidene anderen. Daar wilden deze mensen hun laatste rust plaats. Kort na 1580 werd het klooster verwoest en grotendeels afgebroken. In' zekere zin gooide de magistraat van Bolslvard daarmee haar eigen ruiten in, want plotseling begreep men, dat men daar nu niet meer kon vergaderen. Maar uit deze nood is het prachtige stadhuis geboren, dat de ambachtslie den en stadsbestuurders in de jaren 1614 1617 bouwden. Daarmee had Bolsward weer een respresentatief gebouw terug, uitgebreid oratorium-repertoire. Sinds enige tijd houdt hij zich ook intensief bezig met de liedkunst. John Bröcheler (bas-bariton) ontving zijn muzikale opleiding aan het conser vatorium te Maastricht en later te Parijs. Hij werd herhaaldelijk uitgeno digd te komen zingen in Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk, België en vanzelf sprekend in eigen land (hij is Amsterdammer). Hij treedt ook meermalen op in diverse T.V.-program- ma’s. Verleden jaar trad hij nog op in Berlijn en Madrid. Gelegenheid tot inenten. Dinsdag 17 maart en donderdag 19 maart, n.m. 2 tot 2% uur. Arts Andela. Afd. Wonseradeel der S.D.A.P. Kleere- kooper spreekt zondag 15 maart, ’s mid dags om 2 uur in het tramstation te Arum. Entree 15 ct. Vrij debat. Gramafoons. Opruiming 1 Gramafoon zonder hoorn met 12 nummers f 12,1 Gramafoon met hoorn met 12 nummers f 15,Alles zonder gebreken, worden met garantie geleverd. Kerkstraat. De dagelijkse leiding berust bij de ge- neesheer-directeur, de verpleegkundig directrice en de economisch directeur. Naast de geneesheer-directeur is er nóg een arts aan het huis verbonden. Het verpleeghuis heeft een afdeling voor psychogeriatrische patiënten van 70 bed den. Verder is er een afdeling voor Vermeld wordt dat de stichting van het verpleeghuis een onderdeel zou gaan vormen van een' keten van voor zieningen: ziekenhuis Heerenveen, verpleeghuis Joure, ziekenhuis Har lingen. De uitslag van maatsbil- jartpartij in Café Visser, waaraan 18 personen deelnamen, is als volgt: Prijs door G. v. Dellen, Mantgum en D. Feit- sma, alhier. Premie door Joh. de Boer, Pingjum en J. Visser, alhier. i vVJ? I "1- 4 114e JAARGANG No. 21 VRIJDAG 14 MAART 1975

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1