Hennaarderadeel ook bij Zuidwest Fries nu Sudergoa land en Gabe SKroar Straatnamen moeilijk punt voor Wommels Anton Trommelen Fan stêd en lan Zilveren filmpjes r—- Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiinniiiiiiiiiiiiii Hw«1 hst 6* hjoed to tlnen o® DINSDAG 18 MAART 1975 114e JAARGANG No. 22 mm Contractprijs op aanvraag RAAD HENNAARDERADEEL WONINGBOUW IN NIEUWE BESTEMMINGSPAN WOMMELS KOMT OP GANG Reinigingsrechten Garantie Mededelingen ook Geldlening „Dielshüs” Ingekomen stukken Artikel 72 aanvragen vervolg op pagina twee) Aanvulling legesverordening 13 Skillaerd 16 Wiuwert 11 Leons 1# Jorwert 14 Weidum 12 Mantgum 15 Winsum Wordt Bergum kampioen? Zondag a.s. RESBergum. Aanvang 2 uur. Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 3e week maart 1950 om dus Ek in doarpke, dêr’t okkerjiers de mien- skipssin tige spriek, doe’t alle war - en mei sukses - dien waerd it tsjerkje to bihalden. Spitich dat de wente by de tsjerke net dat goede ünderhald krige. It hiem nü. 10 sjocht der goed üt, dat der tsjinoer krige fan ’e jury gjin applaus. In doarpke dêr’t ütsein de tsjerke net folie fan to meitsjen wie, mar ek net folie fan makke is. It hóf is knap ünderhalden, hwat fan it barehüske net sein wurde koe en seis founen wy yn it lytse Leons in sleat mei in great soad rommel. In lyts doarp kin yn somlike dingen ek wolris great wêze, mar wy seagen it leaver op in oare manier, en dat yn Leons dy mien- skipssin wol hearsket ha wy sjoen oan de tsjerkerestauraesje. It yndustryterrein kin folie better bi- plante wurde. De lampe by de yngong fan de tsjerke roastket en is der net op Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS tfstg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie - en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 8044 - na 18.30 uur 2660 of 8335 (05157) Bolswards Nieuwsblad De Bijz. basisschool Wommels vroeg een grasmaaimachine. Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. De school Kubaard wenste aanschaffing koptelefoons en vergoeding van de aan sluitkosten op het gasnet. Een eerdere aanvraag omvatte echter niet de kosten van aanleg voor de binnen- en buitenlei ding. Het schoolbestuur vraagt hiervoor alsnog een bedrag van f. 301,80 beschik baar te stellen. B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking voor deze voor zieningen te verlenen. Nadat dê heer de Boer als oud onderwijsman de heer Visser enige uitleg heeft gegeven over het gebruik van deze koptelefoons, daar mede een misverstand uit de weg rui mende, wordt dit punt ook zonder hoof delijke stemming aangenomen en wordt de gevraagde medewerking daarmede verleend. neamd bliuwe om syn krewearjen foar de herbou fan de omfallen toer. It tsjerkhóf leit der goed by, mar nearne slacht men sa rüch om mei histórysk kostbere sarkofaechdeksels as hjirre. De architektuer fan it bankgebou sil bi- wust leech halden wêze om it doarpssyl- houet net to steuren. Wy ha der alle bigrip foar, minder foar de pompeuze oantsjutting dêrfoar, dy’t neffens üs wer gans bidjert. Ek sünder dat soene de Jorwerters de bank wol fine kinne. By in pleats en in tsjerke sette wy ek gjin greate gedrochten mei: dit is in pleats en dit in tsjerke. Denkt u om de laatste seizoenavond op 15 maart om 8 uur. In De Doele. De gro te kunstenaar Max Croiset met „Luite nant Willy”. Amper in doarp, mar dochs forivige yn de glês-yn-leadruten yn it gemeentehüs, dus hjirre ek. It tsjerkhofke ha wy wolris kreazer oantroffen as by üs bisyk doe. Dat jildt ek foar it tagongshek. Omt hjir noch al grêven fan Ingelske flean- ders binne en ek noch frij resint bigroe- ven waerd, freget kreas ünderhald hjir wol it omtinken. It buordtsje „British graves” hat withoelang skean hongen. Doe’t dit rapport al gearstald wie, sea gen wy it hóf wer folie kreazer. It hat it dus op üs testdata net troffen. De boerehiemen, dy’t dit doarpke yn de prizen bringe moasten, hiene in swiere hys en hellen it net. Sünder reden stie (en stiet faeks noch wol) auto 09-10-TR yn ’e berm. Ek op in boerehiem steurde in autowrak slim. De peallen om it keatsfjildtsje soene better yn it doarp passe moatte, de kleur fan de giele peallen by it boartersplak is ek to gril. In hurdplaet as tünforsiering ropt fraechtekens op. De biplanting op de hoeke fan „Fiif sinnen” past dêrre net. De algemiene yndruk wie oars goed, de tün fan nijbou nü 31 tige kreas, in molk- bus as einekoer minder. Een voorstel tot het geven van straat namen werd in de raadsvergadering van 14 november 1974 aangehouden omdat de raad meende eerst de vereniging voor dorpsbelangen hierover te horen. De vereniging voor dorpsbelangen geeft als haar mening te kennen dat de voorgestelde straatnamen niet passen, wat stijf en ééntonig zijn. Voorgesteld wordt door dorpsbelangen de voorgestel de straatnamen „Dwerdeker, Foareker en Waleker” te vervangen door „Slinke, Leije en String”. B. en W. stellen in hun voorstel dat deze laatstgenoemde straat namen ook in de agrarische sfeer tot hun recht komen, maar zij achten deze namen niet beter dan de door hen voor- Fearhüshoeke en hwerom moast dat stylfolle klinkerpaedtsje dêrre ynienen oergean yn dat glêdde beton? Fan paed- tsjes praet: Noch in argewaesje to Mant gum, it kuijerpaedtsje yn it grien is mei syn ünpersoanlike asfalt in foarbyld sa as it net moat. En wol men in foech lyts Artis oanlizze, dan moat it wol kreas bliuwe om hüs en hear en mei plasticlekkens kin men wol de neakenens mar net de skande bidek- ke. MOAI EN MAL YN DE 16 DOARPEN FAN BAERDERADIEL IV syn plak. De strjitnammebuordtsjés binne der hjir en der ek óf. De auto- bannen yn de foartüntsjes foarmje hwat in Oneigen forsiering, de bakken en skammels koene it mei it feest wol goed dwaen, mar dan moast men de merken wol efkes in kwast ferve jaen. In part fan de feart seach der net bést üt. Ge- folch fan it fierljeppen faeks? De mole wie kapot en üntsierde it lanskip. Is dat noch sa? De foartüntsjes yn de nijbou seagen der oer it algemien wol himmel üt. Sinte Gertrüd moat it earste aei derüt. Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief Het Dielshüs te Wommels vraagt het ga randeren van rente en aflossing van een aan te gane geldlening groot f. 35000,—. Nadat de heer Elgersma nog enkele, meer technische, vragen heeft gesteld betreffende een opgenomen voorwaarde in het ter vaststelling aangeboden ont- werp-bësluit, welke vragen door de Voorzitter worden beantwoord, wordt aldus besloten. Kreas ünderhalden sintrumdoarp, mar faeks mear troch de gemeente as troch de biwenners seis? De rinteniershuzen liene har foar moaije rêstige tunen sünder al to folie moderne planten, dy’t hjir üneigen binne. Lokkich hat Mantgum him der net bot oan bisündige en jowt ien en oar in eigen sfear, in hwat foarnaem oansjen, dat in rêst anj- met, dy’t by sa’n doarp wol past. De nijbou is ek kreas ünderhalden, mar hwerom sokke moderne doarren yn de aldere huzen (12-14-16) efter de Het komt de laatste tijd herhaaldelijk voor, aldus B. en W., dat toepassing van artikel 19 wordt gevraagd. Op zich hebben zij tegen deze service-verlening geen bezwaar, maar deze procedure brengt wel extra kosten met zich mee door o.m. die te plaatsen advertenties en extra werkzaamheden. Zij achten het daarom redelijk, dat in deze gevallen aan betrokkenen extra kosten in reke ning worden gebracht, naast de gewone bouwleges. Zij stellen de raad voor dit bedrag te bepalen op f. 250,per geval en dit in de legesverordening op te ne men. De heer van der Veer ziet hierin een onbillijkheid. De bouwers kunnen Ook de tenor Anton Trommelen is geëngageerd voor de Bolswardse Matthaus Passion. Hij studeerde zang bij Jan Keizer, Anton Eldering, prof. Gles- senberg in Keulen, David Hollestelle en Annette de la Bye. In 1965 won hij de aanmoedigingsprijs-toonkunst Den Bosch. Hij was twee jaar verbonden aan de Deutsche Oper am Rhein in Düsseldorf en zong plm. 2èè radiocon certen in Nederland. Ook zong hij voor de radio in België, Portugal, Duitsland en Finland. Hij is vier jaar verbonden geweest aan de opera Forum, Enschede, twee jaar vast en twee jaar als gast. Zijn repertoire vermeldt bij J.S. Bach de Matthaus Passion, de Johannes Passion, het Weihnachtsoratorium, de Hohe Messe en het Magnificat. Van Handel zong hij o.a. de Messiah, Judas Macca beus, Samson en van Die Schöpfung en Jahreszeiten, ook werk van Mendelsohn, Schubert, Mozart, Verdi, Strawinsky en Beethoven staan op zijn repertoire. Een elftal ingekomen stukken, voor het merendeel goedkeuringen van de Kroon en Gedeputeerde Staten op eerder geno men raadsbesluiten, wordt voor kennis geving aangenomen. Voorts wordt nog adhesie betuigd aan een motie van de raad der gemeente Gendt waarbij wordt bepleit een van rijkswege dragen van de financiële lasten verbonden aan de schoolpedago- gische begeleidingsdiensten. De foargeande kear wiene wy al oer de helte kommen op üs reis troch Baerdera- diel. Hjoed yn ien artikel noch de léste 7 doarpen. It plak fan de iepenloftspullen kriget ek noch hwat frjemdfolk yn ’e buorren en mei dêrom wol tigë wach wêze. As in greate skieppetsiis lei in bult mei in wyt plastic by it doarp, mar oer dit euvel hiene wy it al earder en Jorwert wie net it iennichste doarp dat tangele sit mei de moderne bidriuwsfiering. Spi- tigernóch is, miene wy, foar de earste 5 jier in oar bislüt fallen, oars soene wy sizze: de pittoreske flapbrêge fervje en de doarpsfeart bihalde. Hwat foar de seas is de happe, is foar Jorwert de flappe. Dat in flapbrêge ek as monumint oanmurken wurde kin, hat men sjen kinnen yn Sybrandabuorren. In great en ünsjoch betcnstek seagen wy de need- saek en reden net fan yn. De herberge docht it aerdich yn it doarpsbyld en Jor wert sil yn de Fryske skiednis altyd for- Geertsma’s Banketbakkerij. 35 stuks voor één gulden, bestaande uit 10 zand- wafelkoeken. 10 krakelingen en 15 jode- koeken. Verder een geheel nieuwe sorte ring gebakjes, om van te smullen. Op verzoek van een inwoner van Oosterend wordt hem een garantie ver leend voor rente en aflossing van een le ning welke hem zal worden verstrekt voor de aankoop van een woning aldaar. De commissie, in de vergadering van 18 september 1974 benoemd voor het nazien van de gemeenfe-rekening over 1972 heeft schriftelijk verslag uitgebracht van het door haar ingestelde onderzoek. Zonder hoofdelijke stemming wordt ver volgens besloten deze rekening voorlopig vast te stellen overeenkomstig de aange geven cijfers. Njonken Bears (poartsje), Boazum (tsjerke) Winsum (fierljeppen) ek in toe- risteplak, dér 't jiers tüzenen komme üt binnen- en bütenlan wei. Dêrom tige kwetsber en spitich dat it der nou krèkt by de tsjerke hjir en dér sa rüch ütseach. Ek de minne opstelling fan be tonblokken, it oaljefet foar de ruten, de minne óffredings en pün, dat net oprêd- den wie, diene üs sear oan de eagen. It fel giel skilderjen fan lange rigen trot- toirban freget dochs om in oare oplos sing. De jury hie weardearring foar nü 27 (Nauta): Hast gjin romte en dochs goed. De kop-hals-romp buorke- rij fan Bep Mulder: weardefol foar it doarpsbyld sa tsjinoer de tsjerke. Dêrom tige spitich dy üneigen en yn Fryslan flokkende kleuren fan goate en üle- boerd: In fryske flagge jowt men ek gjin griene banen en giele pompebledden! Soene wy in persoanlike priis jaen dan wie dat foar de tün njonken Schilstra’s yndustry. Noch in algemiene opmerking: de „witmakers” binne rounom yn Baer- deradiel dwaende. Spitich, wy hoege üs moaije bakstien net de moaiskyn to jaen fan moarmer. En oer forrin fan tiid wurdt de witerskalk goar en smoarch. Wol it houtwurk ünderhalde, oars net tofolle kwispelje. Ek it oars sa eptige strjitsje yn Britswert is der net frij fan. Oant safier moai en mal yn Baerderadiel. Is men it net mei dit juryrapport iens? Klim yn ’e pinne en siz jim miening. Der is üs krante foar. gestelde. Zij stellen de raad voor een keuze te doen uit bovengenoemde namen. De heer Okkinga zegt niet zo gelukkig te zijn met de hier naar voren gekomen namen. Hij had liever bijv, vogelnamen gezien of historische namen ontleend aan boerderijen zoals Fyns, Guns en Tywerdt. Ook de toekomstige bewoners hebben tegen de voorgestelde namen ernstige bezwaren. De heer de Boer wil voorkomen dat thans een lang durige discussie ontstaat over deze straatnamen. Aan het eerste voorstel ontbrak de inspraak van de dorpsvereniging. Daaraan is thans vol daan. Thans zegt de heer Okkinga, dat de toekomstige bewoners de thans van dorpsbelangen komende namen weer niet mooi vinden. Zo blijven we bezig. Die mensen moeten dan duidelijk een andere procedure volgen. Dit moeten de raadsleden nu niet bij monde van de heer Okkinga vernemen. Deze mensen moeten dit spelen of via hun vereniging van dorpsbelangen of door zich met een brief tot de raad te wenden. De raad zit nu duidelijk met de handen in het haar en kan het nu onmogelijk meer bevre digend oplossen. Spreker wil het punt daarom nogmaals aan de Ver. van Dorpsbelangen terugwijzen met verzoek om een nader advies, maar dan een advies dat afgestemd is ook op de wen sen van de inwoners. De heer Klijnstra merkt nog op dat uiteindëlijk de raad hierover heeft te beslissen en niet de Bolsward, E. Rodenhuis, F. Broersma, Baard; v. Munnickhuizenstr. De voorzitter van de raad van Hennaarderadeel, drs. M. Abma, sprak er in de j.l. op 13 maart gehouden raadsvergadering zijn voldoening uit over het aangekondig- de eervolle bezoek van H.M. de Koningin aan Friesland, waarbij °°k Kubaard zal worden aangedaan. Nadere gegevens hierover zjjn nog niet bekend. Mogeljjk is echter wel dat ook de raadsleden hiervoor zullen worden uitgenodigd. De notulen van de vergadering van 6 februari 1975, worden, onder dankzegging aan de no tulist, onveranderd vastgesteld. het toch niet helpen wanneer de be stemmingsplannen niet op tijd gereed zijn en een beroep op artikel 19 gedaan moet worden. De voorzitter merkt op dat dit zo niet kan worden gesteld. De moei lijkheid is juist dat de bouwers bijna altijd anders willen dan het bestemmingsplan aangeeft. We zullen dan ook wel steeds met die art. 19 ge vallen blijven zitten. Alle mogelijkheden zijn namelijk in een bestemmingsplan moeilijk onder te brengen. De heer de Boer zou de bouwers voor de helft wil len laten bijdragen in de te maken kos ten. De voorzitter zegt dat het hier meestal gaat Bouwwerken omvang. Daarop maakt zo’n bedrag van f. 250,— niet veel uit. Vervolgens wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. De voorzitter begon met enkele medede lingen zo zei hij o.m. dat op 24 maart a.s. ’s avonds 8 uur in het gemeentehuis een contactbijeenkomst van B. ën W. met de middenstandsverenigingen is belegd, waarbij niet alleen de bestaande middenstandsverenigingen, maar individuele middenstanders uit dorpen, waar niet een dergelijke vereniging is, welkom zijn. Ook werd een correctie gegeven op een gegeven antwoord aan de heer Visser in de vorige vergadering, waarbij gezegd is dat de bouwterreinen in het bestem mingsplan Wommels in optie waren gegeven. Ze zijn evenwel verkocht. Deze vergissing ontstond doordat wel optie- rente wordt betaald tot hët moment dat met de bouw wordt gestart. Van de R.C.O.W. is bericht ontvangen dat binnenkort machtiging verwacht kan worden tot openstelling van enige matig arbeidsintensieve werken, w.o. mogelijk het sportveld te Wommels. ligboxenstallen e.d. met nogal enige Wie komen uit Indonesië. Vrijdag 24 maart wordt de „Waterman” uit Indone sië in Rotterdam verwacht, met meer dan 1700 Ned. Militairen aan boord. Hieronder bevinden zich o.a. E. Dijkstra, Kleinzand 13, Oosterlittens; F. Broersma, Baard; H. Langenberg, v. Munnickhuizenstr. 10, Bolsward, K. Folkertsma, Hindeloopen; G. J. Gerrltsma, Pieter Tanjéstraat 24, Bolsward; H. v. d. Meulen, Kimswerd en W. de Vent, Kubaard. Het per 1 januari 1975 ingevoerde nieuw systeem van vuilafvoer in deze gemeente, noopt er toe, aldus B en W., een andere regeling te treffen voor het ophalen van bedrijfsafval. Het huisvuil wordt n.l. niet meer door de eigen dienst maar door een auto van de gemeente Harlingen afgevoerd. B. en W. menen dat een oplossing kan worden gevonden in het beschikbaar stellen van containers aan die bedrijven die daaraan behoefte hebben. De auto van Harlingen is voor het ledigen van deze laadkisten geschikt. Deze containers kunnen worden gehuurd, maar de mogelijkheid dat men één of meer containers wil kopen worden opengelaten. Het is ook niet de bedoeling de bedrijven die een bepaalde hoeveelheid afval produceren te verplichten tot huur of koop van een container. Wel is de bepaling opgenomen, dat indien een bedrijf meer vuil aflevert dan de normale hoeveel heid, t.w. gemiddeld 2 zakken huisvuil en 1 bundel grofvuil van maximaal 50x50x100 cm per week een tarief ver schuldigd is van f. 300,— tegen f. 40,— in het normale geval. Dit bedrag komt, aldus B. en W., ongeveer overeen met het bedrag dat wordt voorgesteld voor hët beschikbaar stellen en ledigen van de containers, namelijk f 198,per jaar (f. 16,50 per maand) als huur en f. 6, per lediging. Gerekend naar 20 maal ledigen per jaar, kost een container dus in totaal f. 318,— per jaar. De containers hebben een inhoud van 750 of 1000 liter, terwijl de aanschafkosten daarvan f. 685,— rsp. f. 790,— (excl. B.T.W.) bedra gen. De huurprijs van f. 198,— per jaar is op deze kosten gebaseerd, waarbij ge rekend is met een afschrijvingstermijn van 7 jaar. B. en W. stellen de raad voor en ander in een wijziging van de reini- Straatnamen In bestemmingsplan ten Z.O. van Wommels gingsrechtenverordening gestalte te geven. De heer Posthuma wil de af schrijvingstermijn op de containers van 7 jaar op 10 jaar brengen. Dit om de tarieven te drukken. Ook is ër geen ver schil opgenomen in huurprijs tussen de grotere en kleinere containers. Het prijs verschil tussen de tarieven f. 40,— en f. 300,is te groot en hij zou hierin graag meer differentiatie zien. Kleine midden standers die maar net boven de voorge schreven hoeveelheid uitkomen zouden nu in plaats van f. 40,— ineens op een tarief van f. 300,— belanden. Voorts pleit hij nog voor een speciale regeling voor het ophalen van glaswerk. Zou men hier en daar niet een speciale laadkist hier voor kunnen neerzetten. De heer Klijnstra zegt dat dit al eëns is onder zocht na een actie hiervoor van de Spar. Men is er toen ook niet uitgekomen. De voorzitter zegt dat men heeft getracht deze regeling zo simpel mogelijk op te stellen en onnodig ingewikkeld maken heeft willen voorkomen. De opzet is dan om de verkoop van deze containers zo veel mogelijk te bevorderen. Zij die dit beslist niet willen zouden dan kunnen huren. Bij verhuur is een veilige af schrijvingstermijn van 6 jaar aangehou den. Daarom ook één uniforme prijs. Wat betreft die grensgevallen waarop de heer Posthuma doelt, deelt spreker mede dat de regeling soepel dient te worden toegepast. We zitten in een nog min of meer experimenteel stadium. We moeten met deze regeling eerst even aanzien hoe een en ander zich ontwikkelt. De heer Brandsma zou ook nog graag een oplos sing zien voor glas. De heer de Vries vindt dat het bundelen veel te wensen over laat en meent dat de burgerij hier nog wel eens op mag worden gewezen. De voorzitter hoopt dat deze opmerking van de heer de Vries de krant haalt. Vervolgens wordt z.h.st. overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1