Midden kleinbedrijf steeds en meer in de knel Gabe Shroar li K SrftB De distributie van melk steef tot plasticpakje van uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii t: llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Fan stêd lan en lil STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workurn Stille Zaterdag voor Pasen Workurn krijgt nieuwe jachthaven ■F 114e JAARGANG No. 26 WOENSDAG 2 APRIL 1973 mm Contractprijs op aanvraag Samenwerken Veranderingen PAASSPEL IN MAKKUM Gezond Lokartikels a f Assortiment Hwat hat fruit, groenten en üs hjoed to sizzen Sokke wetters, sokke fisken. De prjjsopbouw van consumptiemelk Supermarkten I^MM MYN DOARPKE LYTS DE NEITINS FAN ANDERS TA PLEATS MINNES WYBENGA HkhmMS L 1 Het postkantoor te Bolsward zal worden verbouwd. Dat dit al eens eerder gebeur de blijkt wel uit deze foto, ons ter reproductie afgestaan uit haar collectie oude foto’s door mej. Geiske Bakker te Dedgum. Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 het gegroeid tot 25 pet. in 1974, terwijl grootwinkelbedrijven hun marktaandeel hebben vergroot tot 15 pet. Bij de boer boven de grond uit alsof het een door brand geteisterd dennenbos is. Op 15 april echter, nog voor de aainvang van het seizoen 1975, zal de laatste grond tussen de havenhoofden worden wegge graven en zullen de jachten ligplaats vinden in deze nieuwe haven. Deze havenhoofden doen denken aan de oude IJsselmeerhavens, zoals Hindeloo- pen en Enkhuizen. Bewust is deze ingang zo gekozen, want de eigenaar de heer S. Bouwsma wil ten koste van alles ver mijden, dat zijn haven een koude sfeer loze parkeerplaats van boten zal worden. Juist door te appelleren aan de oude Hjir sjucht hy strak syn léste wei Nei tsjerkhóf ta troch d’ aid homei. In kening lyk, ryk fan forstên Bihearske hy syn folk en lan. Hjir dreamde dy syn swietste dream By ’t rissljen fan d’ abeeljebeam. Hjir sil pleats noch ieuwen stean, Al sille ek slachten hinnegean. Omsletten fan syn wide grêft Bliuwt hy in byld fan eigen krêft. Hjir yn ’e bocht by wei en feart Stiet d’ aide pleats, sa breed as great. Bin ’k strak oan de ein fan de ierdske baen, Bifeel ’k, by 't my nei sliepen jaen, Myn siele yn Goades hannen, Dan fynt myn stof, myn doarpke djür, In rêstplak by dyn aide toer Yn de Side Fryske lannen. Myn doarpke lyts, myn doarpke djür, Hoe eagestü de fjilden oer, Us aide Fryske lannen; Hoe bynstü yn dyn leaflikheit Dy’t yn en om en oer dy leit Myn siel mei sêfte bannen. Hjir bin ’k troch ’t wündre libben gien, Hjir haw ik leed en lok forstien, De Ijochten en de skaden; ’k Seach hwat my bynt oan ’t aide gea By moarntydsgloed en jounich rea Yn ’t Ijocht fan Gods genade. Is hjir in hichte en dér in gat, ’t Moat allegearre sljucht en plat, In teek’ner lyk, sa leit ek hy De léste han oan ’t skilderij. Hjir faldzje wy de hannen: Gods gunst is mannichfald; In pleats leit yn ’e lannen, It is noch hwat fan aids. Twa wite stienen lizze Forgiene tiid ta skoar As slütstik fan hameije By skuorre en büthüsdoar. En aide tiden binne Us hjir sa wündre nei, En nimme üs each en herte Ta dream en dróge mei. In singel mei in mantel Omfredet hóf en tün; lelreagersnêsten roeikje Yn hege beammekrün. In foarein en in skuorre Boud nei in goed bislüt; En de ankers yn ’e muorre Wize üs syn aldens üt. Har dekken binn’ dünker fan wiette. Har sinnen bin’ wearzich fan ’t waer; Hja hüvrje de melkers tomjitte, En slop is har bongeljend jaer. Dochs hüvret de boer foar de staltiid: Gjin iten genóch, is er bang: De kij hawwe hiel greate bekken, De winters binn’ danige lang. De ploege is by de ikkersein In reis twa trije ’t lan omtein, Nou moat ek wer de léste klüt Op de einen ta de fuorgen üt. Sjesa, fan rügens tael noch spoar; Nou leit it lan der helder foar, En ’t seit syn goede ploegerstael; Nou is ’t yn ’e rêst en ’t leit igael. Hoe wiet is de drldzige greide; Al ite hja djip fan ’e groun, En wol mei in fiiftal fan bekken Hja hawwe it gerak noch net foun. En wylst speije jeijende loften Har oerfloed fan rein yn it roun; En skynt soms in wettrige sinne, Hy skynt op in snüstrige groun. Dochs moatte de bisten wer ite, Hja geane dus ’t lan mar wer yn, Halde efkes de koppen oerside En weidzje dan leafst foar de wyn. UTDOLLE De, ploeger hat syn plichten dien Is mei syn span nei hüs ta gien, Nou komt de ütdolder efternei En reart de léste ünsljuchtens wei. NOCH HWAT FAN ALDS In pleats leit yn ’e lannen: It is noch hwat fan aids; In opfeart en in terpke Sa rêstich en aldwralds. Hjir wennet fêst in kening, Net mei hwat heechs en kalds, Mar as in heit en hoeder: Dit is noch hwat fan aids. KIJ BY ’T H.IERST Hja steane rounrêgich en triljend De koppen foardel lyk as ’t moed, En tinke oan ’e hearlike simmer Mei gerzen sa geil en sa goed. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) be- een Bolswards Nieuwsblad Hjir op syn Sathe wenne aloan De Fryske boer fan heit op soan. staan op ongeveer 55 cent. Daarbij zijn de verpakkingskosten zoals flessen, kratten en is de opslag- en koelruimte nog niet inbegrepen. Ook met vervoers kosten van de fabrieken naar de detail handelaar is nog geen rekening gehou den. In november 1974 zal de inkoopprijs voor de detailhandelaar ongeveer 72 cent per liter zijn geweest. Op dat moment was de minimumprijs voor melk vast gesteld op 83 cent. Tenslotte Door de minimumprijzen steeds opnieuw aan te passen en samenwerking op het gebied van de inkoop te stimuleren,, wordt getracht melkhandelaren een kans te geven om hun bedrijf uit te oefenen. De huis aan huis distributie van melk I zou daardoor wellicht gehandhaafd kun- j nen Lit strak de rein mar komme: goed. Dit lan leit net foar eb en floed; ’t Gyng alles eptich fan ’e han, Gjin wetter docht hjir skea oan ’t lan. tourage en door zijn persoon, die gezel lige sfeer te scheppen die zo eigen is aan de echte watersporter. Hoewel de sfeer gezellig en gemoedelijk zal zijn, staat al het moderne comfort van een nieuwe haven de jachteigenaren ten dienste. De haven biedt plaats aan 120 jachten verdeeld over drie havenkom men. Alle boxen zijn voorzien van in- en uitstap steigers. Veel ruimte is beschik baar voor het in- en uitvaren van de boxen. De ligging van de haven is uniek; zij ligt namelijk tegen het centrum van Workurn aan, wat bijzonder prettig en gemakkelijk is voor de dagelijkse bood schappen. Workurn ligt centraal voor tochten op de Friese meren, het Ijssel meer en Wadden. Kornwerderzand b.v. ligt hier slechts 15 km vandaan. Nu nog is er keuze bij het uitzoeken van een box. Melk- en melkprodukten kunnen ook in andere levensmiddelenwinkels worden gekocht. Er wordt over het algemeen minder aan de deur gekocht dan vroe ger. Het aandeel in de verkoop van melk- en melkprodukten, dat door de huisvrouw aan de deur gekocht wordt, is sterk gedaald. Van 94 pet. in 1965 is dit aandeel gedaald tot ca. 50 pet. in 1974. De melkwinkel heeft daar nu een aan deel van 3 pet. in, tegen 4 pet. in 1965. De supermarkten en cash en carry be drijven zijn de belangrijkste concurren ten. Hun marktaandeel in melk en melkprodukten was in 1965 2 pet.; nu is Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief Grote afnemers kunnen kortingen bedingen doordat de vervoerskosten laag kunnen worden gehouden. Daarentegen zijn de kosten voor kleine afnemers hoog. De overheid heeft zich bij monde van de staatssecretaris van Economische Zaken bereid verklaard de kleinere melkhandelaren m.b.t. dit probleem te helpen. Er zouden inkoopcentrales voor deze ondernemers moeten worden opge richt zodat ook zij kunnen profiteren van kortingen voor grote afnemers. De regering wil daarbij behulpzaam zijn door kredieten ter beschikking te stellen. Ook doordat supermarkten van vooral grootwinkelbedrijven melk als lokartikel voor prijsbewuste consumenten tegen zeer lage prijzen aanbieden, is het voor huis aan huis bezorgers van melk steeds moeilijker in de markt te blijven. Groot winkelbedrijven kunnen dat doen omdat ze grote hoeveelheden van de fabrieken kopen tegen zeer lage prijzen. Ze zijn dan ook in staat om deze voordelen aan de consument door te geven. Zonder verliezen te lijden. Kleine afnemers krij gen deze kortingen niet. Het aantal melkdetailhandelaren dreigt als gevolg van deze ontwikkelingen drastisch te verminderen wat niet ten goede komt aan de consument. Ze zullen grotere af standen moeten afleggen om melk te kunnen kopen. Om te voorkomen dat vele melk- en rijdende winkels door de concurrentie moeten verdwijnen, heeft de regering enige jaren geleden een mi nimumprijs voor volle melk ingesteld. Onder deze prijs mag geen volle melk worden verkocht. Deze prijs is vaak aangepast. In 1970 was de minimumprijs 59 cent. In 1974 is hij met 14 cent, van 71 naar 85 cent gestegen. en Wymbritseradeel, Waardoor worden deze prijsstijgingen van melk veroorzaakt; met andere woorden, uit welke bestanddelen bestaat de melkprijs? Per liter melk ontvangt de boer ongeveer 46 cent. Daarbij moeten nog kosten gemaakt worden voor het vervoer van de boerderij naar de fabriek. Aan de melk wordt nog het één en ander toegevoegd. Ook het pasteuri seren, de opslag van melk en admini stratie van de heffing op melk doen de kosten stijgen. Bij het verwerkings proces van melk komen bijprodukten zoals boter en karnemelk vrij v Door de opbrengst van deze produkten worden de produktiekosten van melk enigszins omlaag gebracht. Het resultaat is dat de kostprijs van één liter melk komt te Hjoed de dei is der wer in oanwmnende omtinken foar poëzije. Tink mar oan üs suksesfolle priisfraech forline Bolleton- gersdei en ek de rubryk Lyrische Cou rant yn de aid Ljouwerter. Faeks hinget de bilangstelling foar it gedichte- en fo toboek Troch it Lauwerseach der ek wol mei gear. Foardat wy yn dit herntsje oer- geane ta dreger Onderwerpen hjir hjoed samar in hanfol fersen fan de Fryske folksdichter Anders Minnes Wybenga üt Nijewier sa’t dy foar in part brükt binne yn boppeneamde bondel. De fersen sprek- ke foar harsels. Elk sil it mei üs iens wêze dat dizze ienfaldige gemier de sfear fan eigen lan en gea goed wist wer to jaen. Vroeger was het assortiment zeer perkt; de melkman verkocht voor groot deel melk en melkprodukten en eieren. Nu zijn daar soms aardappelen, kruidenierswaren, brood en banket, vleeswaren en sigaret ten bijgekomen. Ook schoonmaakartike len, geneesmiddelen, cosmetica en pan ties zijn hier en daar al bij de heden daagse „melkman” in de wnkelwagen te koop. Toch heeft de melkman het moei lijk. Allerlei omstandigheden zijn daar de oorzaak van. paasspel is vanuit de Bijbel, of anders gezegd vanuit de evangeliën opgezet. O.i. is de jeugd er bizonder in geslaagd om dit spel bij de aanwezigen over te brengen, enkele facetten in dit spel waren, het laatste Avondmaal, en Gethsemane. Helaas was er maar een zeer geringe belangstelling voor, en dat mag voor een jonge jeugd die zich van daag de dag, nog wil inzetten vanuit hun geloof van de levende Heer, wel enigzins teleurstellend. Men is gauw geneigd te zeggen, er gaat van de dag van de jeugd zo weinig meer uit.... Men heeft zaterdagavond in de kerk in Makkum ervaren, welk een rijke en machtige in houd het Evangelie ook vandaag nog biedt, een bron om kracht uit te putten voor het leven van elke dag. Behalve dat het Paasspel in Makkum is opgevoerd, is het op Goede Vrijdag ’s avonds in Exmorra en op Paasmiddag ’s morgens in Gaast gespeeld. De groep wil zich ook graag op andere plaatsen presenteren, men denkt hierbij al aan Hemelvaarts dag, uiteraard dan met een spel gericht op deze dag. Mevrouw Maria Boonzaaijer in Gaast, zal graag alle inlichtingen verstrekken. Spelers en belangstellenden tijdens het „Paasspel” in de Neg. Herv. Kerk in Makkum. De opvattingen over wat gezond is, zijn in de loop van deze tijd ook aan ver anderingen onderhevig geweest. Vet arme produkten zoals halfvolle en magere melk en halvarines, zijn nu erg in. Er wordt bovendien aanmerkelijk minder melk gedronken. Per inwoner is de consumptie van melk sterk gedaald. De melkman verkoopt nu veel meer bier en frisdranken. Ook het transport heeft hij moeten aanpassën. De kar die hij vroeger zelf moest voortduwen of trek ken, werd verwisseld met één hulpmotor. De rijdende winkel heeft die kar nu in vele gevallen vervangen. Zo’n wagen vraagt een investering van ongeveer f 40.000,- tot f 50.000,- Om een inkomen te verdienen van ca. f 25.000,- is een omzet nodig van f 300.000,- 400.000,-. deze verkoop verdubbeld tot 6 pet. Het in het assortiment opnemen van andere produkten is een antwoord op deze ne gatieve ontwikkeling voor de melkde- tailhandel. Aan vermindering van verkopen via de melkdetailhandel is het groeiend bezit van de auto en het feit dat veel huis vrouwen in het arbeidsproces zijn inge schakeld niet vreemd. In sommige buurten is bijna niemand thuis wanneer de melkman langs komt. De boodschap pen worden met de auto van de super markt gehaald. Vaak gebeurt dat op zaterdag, wanneer de omzetten van de rijdende winkel juist maximaal moesten zijn. Op de avond van de stille zaterdag voor Pasen, is in de Ned. Hervormde kerk in Makkum door een jeugdgroep een Paas spel opgevoerd, door de jeugd van Exmorra c.a. De leiding berustte bij Maria Boonzaaijer, echtgenote van de Hervormde predikant in Gaast. Mevrouw Boonzaaijer heeft ook het paasspel geschreven, er is maanden van te voren gewerkt aan dit spel. Het idee werd geboren vanuit het gespeelde kerstspel. In een kerkblad stond ver meld, dat het een geweldige opgaaf is, om het lijden van de Here Jezus te ovër- denken, zijn optreden in een spel uit te drukken, en de persoon van Jezus Christus te verstaan, zoals Hij onder de mensen geleefd en gewerkt heeft. Het In de eerste helft van de jaren zeventig trekt vooral de inflatie de aandacht. Zjj is het gevolg van de ietwat dolgedraaide economische ontwikkeling. Vooral de on dernemers in het midden- en kleinbedrijf hebben het daar moeilijk mee. Behalve met deze moeilijkheden worden zjj ook geconfronteerd met veranderingen waar zjj op moeten reageren. De meeste mensen hebben er onvoldoende oog voor wat dat betekent voor een eenvoudige ondernemer zoals bijvoorbeeld de melkman. Voor het voortbestaan van de kleine melkdetailhandelaren zijn de veranderingen van het consumentengedrag en de concurrentieverhoudingen van beslissende betekenis. Er hebben zich vooral na 1955 grote ver anderingen voorgedaan in het gedrag werd in 1970 3 pet. gehaald; in 1974 was van de consument bij het kopen van melk en melkprodukten. Ingrijpende veranderingen van koop- en drinkge woonten zijn van beslissende betekenis voor vele melkdetailhandelaren. In de twintig achter ons liggende jaren is de verkoopwijze van melk dan ook met de stijgende welvaart veranderd. Vroeger werd melk los verkocht. Na die periode werd melk grotendeels in flessen ver kocht, terwijl nu veel melk in karton aan de man gebracht wordt. Aan de Trekvaart in Workurn, die de verbinding vormt tussen; aan de ene1 zijde het merengebied van Zuid West j Zuiderzeehavens hoopt hij door een en- Friesland en aan de andere zijde het Ijs selmeer, wordt de laatste hand gelegd aan de nieuwe „jachthaven S. Bouw sma”. Nu nog steken de meer- en steigerpalen worden, zodat geen grote afstanden 1 behoeven te worden afgelegd om melk en melkprodukten te kopen. Voor vele huisvrouwen is de huis-aan-huis bezor ging van melk nog steeds een onmisbare dienstverlening. i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1