Trieste zaak: Brussels graanbeleid faalt voor tarwe Gade Skroar I r€ Boeren geen brood op de plank Fan stêd en lan Sneeuwpret in Makkum Mijnenvegers naar Makkum I llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll r ,IT DIELSHUS’ WOMMELS IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Tryater Toerné t ,IN DESERTEUR’ g t J IT DOARPSHUS WEIDUM STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I DINSDAG 8 APRIL 1975 114e JAARGANG No. 28 30 ct. mm. Contractprijs op aanvraag Triest Toch essentieel Naar de voederbak Een Brussels rookgordijn Het E.G.-landbouwbeleid bevat voor de Nederlandse Hwat hat Verwerking üs hjoed to sizzen B. Schouwing SEI-SIZWIZEN YN IT FRYSK (I) myn Bakerpraat over kwaliteit van Nederlandse tarwe Biroerd bislein, sei de üle en hy seach syn eigen jongen. It is in bisiking, sei Kees en hy briek in klomp. Wen der mar oan, poeske, sei de bakker en hy fage mei de kat de oune üt. Dit is al ien sünder bien, sei de duvel en hy friet in slak op. It breedste is noch binefter, sei de man, doe hied er in skeppe op it skouder. Dat is dêr oan ta, sei Age Haeijes en hy mende de wein yn ’e sleat. De deugd yn it midden, sei de duvel en hy roun tusken twa pastoars yn. It giet stilwei nei de ein, sei it aldwiif en hja iet fan in Dimter koeke. Dêr giet it hinne, sei it aldwiif en hja gyng mei in Dimter koeke op bêd. It is in folkje, sei Ulespegel en doe hied er de kroade fol kikkerts. Fan dwaen wurdt men wiis, sei dümny en hy smiet juffer ta it opkeamerfinster üt om it fleanen to learen. Jins eare to bihalden jowt mar in hopen spul, sei de faem, ik bin mar bliid, dat ik mines kwyt bin. Dat is in ding, dat fêst stiet, sei de faem en hja hie de feint by de noas. Sok folk moat sokke dümny’s ha, sei de boal en hy waerd preker to Belum. Der binne safolle hearen oan it niigjen, sei de frosk en hy lei Under de eide. It sil wol gean, as it mar bigjint to gean, sei it wiif en har bern hie mar ien skonk. Better to trouwen as to baernen sei de pastoar fan Ysbrechtum en hy joech de geboadens hwat to let oan. gyng op pater syn bed lizzen. Mei gemak, sei Goffe Roarda en hy krige in füst yn it each. Sa goed, sei Geartsjemuói, kocht in grau bólle en iet dy seis op. Ik wol myn eigen man wêze, sei de boe- refeint en dêrom troude er net. Aid guod moat earst ynein, sei de jonge en hy liet syn heit de krük drage. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) freed 18 april, 20.00 ure It wilewarlet der sahwat hinne Hjoed tsjuster skaed, moarn folop sinne. heeft slechts 310.000 ton een bestemming gekregen en moet nog 470.000 ton af ge zet worden. Deze hoeveelheid ligt in de verschillende pakhuizen en brengt voor de boer slechts een interventieprijs (ophoud - of bodemprijs) op. Het pers pectief van onze tarwe-telers wordt nog somberder met een oogst 1975 die nog voor de deur staat. Men weet niet meer waar de tarwe opgeslagen moet worden. Een triest feit dat schril afsteekt tegen een alarmerend wereldbeeld waar men om granen schreeuwt. Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief vast: van het E.G.-beleid dat gericht is op een verbetering van het landbouwinkomen komt in de praktijk niets terecht. Het nauw tarwe” in Europa en ook Nederland, ligt de oplossing naar een betere tarweprijs voor de boer (zeker op korte termijn) in een soepel E.G. -exportbeleid. Tot nu toe heeft dit uitvoerbeleid voor tarwe ge faald en kon praktisch geen pond uit de Gemeenschap. Een laatste redmiddel om de nog aanwezige tarwe van de oogst ’74 (in E.G. en Nederland geraamd op res pectievelijk 4 miljoen en 450.000 ton) te ruimen is denatureren. Dit kan alleen met een behoorlijke vergoeding wat Europees gezien goedkoper zal zijn dan het opruimen van de aanwezige tarwe- berg. Het Europees beleid heeft zich iet wat paniekerig gericht op de zelfvoor ziening van de Gemeenschap. Het beleid heeft echter duidelijk gefaald (zeker in 1974) en wat nog erger is: de gevolgen van dit beleid worden afgewenteld op de tarweboeren die de rekening gepresen teerd krijgen. It sil wol nea üt de doeken dien wurde kinne, hoe’t sprekwurden en sizwizen krekt üntsteane. Binammen is dat sa mei de saneamde „sei-sizwizen”. It leit yn ’e reden, dat de measte dêrfan earst spontaen yn it hüslike formidden brükt binne en dus jn anekdotyske eftergroun hawwe. Earst sille hüsgenoaten yn soartgelikense gefallen in koartswilige sizwize herhelle ha en allinken namen oaren dy oer, ek doe’t it forban, yn elk gefal it direkte forban, dêrmei forlern rekke. De aid Moarster boppemaster, dy’t letter de hjeljouns üren fan syn libben sliet yn Boalsert en dêrre wakker die oan Fryske selsstüdzje en ta syn for- dividaesje ek de oersetting tarrette fan it histoaryske jongesboek „Hylper jonges tusken Skier en Fet”, hat üs in skrift neilitten, dat er „Fryske humor” neamde en dêr’t hiel hwat fan dy sei-sizwizen yn sammele binne. Guon derfan wurde noch wol brükt, oaren komme üs op syn tarweteelt speelt in l een ondergeschikte Hoewel de tarweteelt in ons land een zeer bescheideh rol speelt in het Euro pees graangebeuren, blijft deze tarwe in ons nationaal akkerbouwplan essentieel. De tarwe vertegenwoordigt 15 pct. van de totale akkerbouwproduktie en beslaat ongeveer 19 pct. van de oppervlakte bouwland. De Nederlandse tarweteler haalt trouwens meer tarwe van zijn land dan in andere E.G.-landen. Het Europees opbrengstgemiddelde per ha. ligt rond 3800 kg., terwijl deze ha.-opbrengst in ons land boven 4600 kg. ligt (dat is dus 800 kg. of 21 pet. boven het E.G.-ge- middelde). Een nadeel van de Nederlandse tarweteelt is het feit dat er nog steeds 24.500 tarwetelende bedrijven zijn met 141.500 ha. Structureel gezien ligt de tarweverbouw (gemiddeld 6 ha. per bedrijf) achter bij de akkerbouw in andere (voornamelijk Franse) gebieden. Onze tarweboeren doen er goed aan met de maalindustrie te praten over de ver werking van inlandse tarwe. Wellicht vraagt dat dat ook extra bijmenging van andere grondstoffen, maar dat is een kwestie van prijsverhoudingen tussen de diverse broodcomponenten. Uitgaandën van de nog aanwezige „interventie- De schepen hebben een waterverplaat- sing van 151 ton, een machine vermogen van 1100 PK en kunnen met een maxi mum snelheid van 13 zeemijl per uur (23,5 km per uur) varen. De bemanning bestaat uit 14 opvarenden. De schepen zijn genoemd naar militairen van de Koninklijke marine die gedurende de tweede wereldoorlog posthuum met de Militaire Willemsorde of met de Bronzen Leeuw werden onderscheiden, en werden in de jaren 1960-1962 op Neder landse werven gebouwd. Tijdens het bezoek te Makkum zullen de schepen op zaterdag 19 en zondag 20 april van 14.00 uur tot 16.00 uur geopend zijn voor het publiek, ’s Avonds zijn de schepen geïllumineerd. Het is de eerste maal dat dit type schip van de Koninklijke marine Makkum be zoekt. Op zaterdag 19 april 1975 zal de steelband van de marinierskapel van de Koninklijke marine een gezellige avond voor burgerij en bemanning van de schepen opluisteren. Tijdens het afmeren wordt de muziek verzorgd door de muziekvereniging Hal lelujah. we bestemmen (consumptietarwe voederproduktie X en sneon 19 april, 20.00 ure granen (dus ook tarwe) een vrij inge wikkelde prijs- en marktinstrumenta- rium. Brussel pokert met richtprijzen (ideale streefprijzen voor de producent), interventieprijzen (bodemprijzen(, drem- pelprijzen (minimale importprijzen), heffingen, restituties en inschrijvingen. Uit deze rim-ram rolt in feite een zeer onbevredigende tarweprijs voor onze boeren. In plaats van de richtprijs beurt de Nederlandse tarweteler nauwelijks de interventieprijs. Een fel protest van boe renzijde is daarom begrijpelijk. Het Brussels graanbeleid is een vaag schim menspel waar geen touw aan vast te knopen is. Eén ding staat voor de tar weboer Van 17 april tot 21 april 1975 zullen vier Nederlandse mijnenvegers van de „Van Straelen”-klasse, z.g. ondiepwater- mijnenvegers een bezoek brengen aan Makkum en ligplaats nemen in de haven van Makkum. Het bezoek vindt plaats in het kader van een reis door de Nederlandse binnenwa teren en heeft tot doel enerzijds de be manningen vertrouwd te maken met het varen in binnenwateren en kanalen en anderzijds de Koninklijke marine in het binnenland te presenteren. een pseudo-wintertje. De kinderen holden naar huis om laarzen, sleden en schoppen, en vermaakten zich opperbest, jammergenoeg duurde de sneeuwpret maar een klein uurtje, toen was het sneeuwdek weer weggesmolten. Overal in het dorp kon men de jeugd in aktie zien, deze foto werd gemaakt op de Markt in Makkum. Voor de schooljeugd heeft het er in de paasvakantie even op geleken, dat er in plaats van rond de kerstdagen een flink pak sneeuw zou vallen. Donderdag middag zorgde een dikke hagelbui voor Op school werd ons steeds voorgehouden dat granen bij de produktie en voorzie ning van voedingsmiddelen een sleutelpositie innemen. De graanmarkt was zeker in het verleden de barometer van het economisch gebeuren. De onvergeteljjke eco nomische crisis tegen het einde van de 19e eeuw vond zijn oorsprong in een over dadige tarwestroom vanuit het Amerikaanse Mid-Westen. Op het ogenblik zit het bjj de tarweteelt in Europa flink fout. De Nederlandse graanboeren klagen steen en been omdat de tarwe tegen fancy-prjjzen naar op- slaghuizen gaat. We zwemmen in Europa en ook in ons land in de tarwe, terwijl de internationale graansituatie miserabel en zeer zorgwekkend is. Hoe is een en ander met elkaar te rijmen? Foar is foar en efter is foar, sei de poep en hy hie in hoep om ’e hals. Gjin genade, sei Doeke, nei tsjërke moat ik. Dy’t goed hat, ek noed hat, sei de boer en hy forlear in nochteren laem. Ik woe, dat ik der oan hong, sei Sjamme en hy seach in keppel gies fleanen. In grap is in grap, sei Oege en hy kidele syn wiif mei de heafoarke. In rare tsjinstuit, sei Ynskje, sterk iis en de redens stikken. Hoe tichter by hüs, hoe greater de skea, sei de hazze en hy rekke by it leger yn in rottesttap. It is stiif partij sei de jonge en hy lei ünder. Hurd tsjin hurd, sei de duvel en hy skiet tsjin de tonger. Better hwat as neat, sei de man en hy koft in pear skuorde klompen. Om mar fuort to farren, sei de jonge en hy iet syn brij op, wylst syn mem noch oan it bidden wie. It sil wol bidrage, sei de skroar en doe hie se de mouwe oan it busgat set. In grapke der oerhinne, sei Hille en doe haldde er him stil. Dat is üt, sei de pastoar en doe bidoelde er Amen. In bargehok foar ivich, sei Jasperbaes en de oare deis briek it. Dat spant, sei de bok en hy moast lamje. Al to tige, sei master Hugo en doe barde er in Philipsgoune foar in botsen. It is in boeltsje, sei Roeltsje, dochter wol de man net langer ha. Alle bytsjes helpe, sei it skipperswiif. doe stiek se de stopnulle yn ’e wal. Elk syn meuch, sei de poep en hy iet figen mei moster. Oant safier earst mar. Doch üs in deugd en streekje ris oan hokker fan £>oppe- steande sizwizen jo wol bikend wiene of dy’t jo seis noch wolris brüke. En skriuw ris op hokker jo sa üt ’e holle noch mear witte. Nije wike hoopje wy hjir op werom to kommen. nationale tarwe-probleem hangt samen met de bestemming van onze inlandse tarwe. Men kan deze tar- voor broodbereiding of voor de vee- (voertarwe). Tot de jaren 1967-’68 werd rond 30 tot 40 pet. van onze tarwe bijgemengd in de brood- fabrikage. Toen het E.G.-beleid in werking kwam, ging de wereldmarkt voor granen helemaal open. De importtarwe was goedkoper dan de inlandse tarwe. Ook het gebruik van Franse tarwe nam bij onze maalindus trie toe, ten koste van de Nederlandse tarwe. Op dit ogenblik wordt slechts 6 a 7 pct. inlandse tarwe via ons eigen brood verbruikt. Het resterend graanaandeel komt voor 58 pet. uit andere graan- telende E.G.-landen (voornamelijk Frankrijk) en voor 36 pet. uit derde landen (o.m. Amerika, Argentinië). Tengevolge van de snelle veranderingen in afzet en verwerking van tarwe ging meer tarwe „naar de voederbak” ofwel voor veevoederdoeleinden. Vanaf dat ogenblik moest de tarwe concurreren met andere voergranen, zoals mais. Bovendien werd tarwe gedenatureerd, d.w.z. voor menselijke consumptie onge schikt maar voor veevoederverwerking geschikt gemaakt. In E.G.-verband werd tot februari 1974 zelfs een denaturatie- premie gegeven. Omdat de internatio nale graanbalans Ingrijpend wijzigde in ongunstige zin, schafte Brussel de dena- turatie-vergoeding in februari 1974 af. De bestemming van voedertarwe was toen afhankelijk van een belangrijke grondstof uit Amerika, n.l. mais. Zolang mais op de wereldmarkt hoog genoteerd bleef was het voordelig om als mengvoeder- of veevoederindustrie inlandse tarwe te verwerken. De mais- prijs is sinds een half jaar flink gedaald zodat onze voertarwe geen bestemming meer vindt. De Nederlandse tarwepro- duktie in 1974, tesamen met een restant van de daaraan voorafgaande tarwe oogst, bedraagt 780.000 ton. Hiervan Voor onze Nederlandse tarwe-teelt ligt de oorzaak in feite in een tarwe- kwaliteit die naar men beweert voor consumptie niet of minder geschikt is. Zelfs onze minister van Landbouw beweert dat de bakkwaliteiten van Ne derlandse tarwe te wensen overlaat. Allereerst is deze bewering onvoldoende onderbouwd met bewijzen en argumen ten. Het is geen kwestie van mindere bakkwaliteit maar veel meer waarde verschillen tussen Nederlandse en buitenlandse tarwe. minst bikend foar, guon ha wy net earder fan heard, mar master H. Bijker, dy’t wakker bilëzen wie en altyd oantekeningen makke as er hwat bysün- ders tsjin kaem, dat him niget joech, wie der de man net neffens, sokke wurden seis to bitinken. Dêrom is syn samling sa weardefol en foardat ek dit stikje taelskat fordwynt jowe wy der hjir in pear priuwkes üt: Alle bigjin is slim, sei de boer en woe de kou oan ’e sturt ta de hüs ynlüke. It is mar sa’n aerdichheit, sei de man, doe stiek er in libbene podde yn ’e büse om dy thüs yn in kouwe to setten. In aei is in aei, sei de boer, hy krige seis it guozze-aei mar liet it moske-aei lizze. Hoe stilder hoe better, sei it aid wyfke en hja siet mei it gat yn ’e brannettels. Wol bret, sei Jan Flopper, toalvë aeijen en trettjin piken. It is soel en brodzich, sei de man en hy roun mei bleate fuotten op it iis. Elk in bokse, sei it aldwiif en hja naem de hiele broek. Foar is foar en efter is ek foar, sei de duvel en doe siet er yn in bollepream. Hwat bünter hwat wylder, sei de soldaet en hy skeat op boere-einen. Dat treft, sei Tize Flip en hy krige syn op ’e toatebel. Ik woe, dat ik thüs wie, sei de poep en hy soe ophongen wurde. In bulte geraes en in bytsje wol, sei de duvel en hy skearde de bargen. Allegearre swierrichheit, sei Tsjisse en hy hie de ierdkarre fol grouwe stiennen. Dit is djüre branje, sei de man en hy lei de fioele op it f jür. Bést biteard, sei skipper Auke, it skip *Gemak foar de eare, sei de faem en hja forlern, mar it eastet bihalden. Alle bigjin is swier, sei de dief en hy stiel it earst in ambyld. It wisse foar it ünwisse, sei de man en doe boun er in deade baerch de bek ticht. Ik bin mei alles tofreden, sei de man, mar hy wie de erfgenamt fan in rike boer. De Nederlandse Europees verband rol. Men beweert dat de graanverbouw het best gedijt in het zuidelijk deel van de Gemeenschap. De Noord-Westelijke graanboeren (w.o. Nederland) zijn ge remd door redenen van klimatologische, geografische (t.o.v. afzet) en monetaire aard. Dat is voor de akkerbouwer in Groningen of Zeeland bijzonder triest, temeer omdat de E.G, één gemeen schappelijk prijsregiem kent voor de Europese tarwe. Het gevolg is n.l. dat de Franse tarwe een dominerende rol speelt op de markt en dat onze Nederlandse tarwe amper een bodemprijs (deftig uit gedrukt de interventieprijs) maakt. De graanboeren in ons land pikken dat niet en worden opstandig. Zij trekken flink aan de Haagsche en Brusselse bellen, want zij verdienen met hun tarwe nauwelijks het brood op de plank. De E.G. produceert jaarlijks zo’n 36 a 37 miljoen tarwe. Zij voert daarnaast 11,7 miljoen tarwe in en exporteert 8,6 mil joen ton. Van de beschikbare tarwevoorraad (bijna 40 miljoen ton) wordt 25,7 miljoen ton bestemd voor menselijke consumptie (brood). De rest vindt zijn weg naar de veevoederindustrie en de zaaizaad- handel. Bols wards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, M orkum en Wymbritseradeel< il. 2. ■i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1