Waarom vluchten de vluchtelingen Vietnam m van 6abe SKroar G.DE J0I1G ■B I I SHOW I Hoe zal Amerika zijn uitspraken waar maken II VOL Nieuw feuilleton iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin AUTOMOBIELBEDRIJF Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gouden filmpjes KINGMA’SBANKNV SPAARDEPOSITO 5 JAAR VAST Miskleurige ekster 3 HP 114e JAARGANG No. 29 VRIJDAG 11 APRIL 1975 mm. Contractprijs op aanvraag Wymbritseradeel. Propaganda? Gruwelverhalen Hamvraag Bombardementen BRUNZEN KOP FAN FEDDE SCHU- Ons nieuwe feuilleton RER YN FLMD Militairen De Redaktie Hwat hat Ontheemden Burgers v eerst Vrees 4 Vandaag willen we onze politieke telelens richten op wat ons allen bezig houdt, de vraag: Hoe zit het nu eigenlijk in Vietnam en hoe zit het eigenlijk met de rol van Amerika. Is die uitgespeeld of valt er nog iets van te verwachten? Wie radio en t.v. commentaren volgt krijgt twee geheel tegenstrijdige visies. De een spreekt van „bevrijding” van Zuid Vietnam, die „gelukkig” hoe langer hoe meer in zicht, komt. De ander heeft het over infiltratie, bezetting, aanval. Het treurlied is niet nieuw, de wijze ai evenmin. Kwamen hier in 1940 ook niet de Duitsers om ons te „bevrijden” van de imperialistische druk van de geallieerden? Foto’s bewijzen weinig, vooral als overal wordt gebombardeerd, gemoord, gevlucht. Hoe zit het dan wel? Voor de beoordeling van het hoe en waarom van de grote stromen vluch telingen die sinds medio maart langs de wegen van Zuid-Vietnam trekken, lijkt het zinvol twee omstandigheden in het oog te houden, aldus de historicus dr. Jan M. Pluvier lector in de moderne Aziatische geschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam, in een oriënterend artikel in H.N., waaruit we hier fragmentarisch verschillende uitspraken citeren. vindbaar. Terwijl mevrouw Jaarsma op de sterfdag plotseling is verdwenen. Met haar bezittingen. Men neemt aan, dat zij de groene tas heeft meegenomen. Maar als er in korte tijd drie keer in het sterfhuis wordt ingebroken, begrijpt men geleidelijk aan, dat er meer achter moet zitten en beide oudjes bezig wa ren met bepaalde aktiviteiten. Konden die het daglicht zien? Waren ze op de een of andere wijze illegaal? Aanvan kelijk weten de kinderen het niet en begrijpen er niets van. Maar bij stukjes en beetjes komt men achter de waar heid, die bovendien vele verrassingen inhoudt. dat we vanaf heden in ons blad gaan pu bliceren, is - dat zult u intussen al be grepen hebben - een mysterieverhaal, maar bijzonder origineel en van begin tot eind vol spanning. Toch heel logisch in elkaar gezet, zodat niemand na het lezen zal kunnen zeggen: zoiets is onmogelijk. Integendeel: zulke dingen gebeuren in het leven. Wij nemen aan, dat u er veel leesgenoegen aan zult be leven! De paardetram Makkum-Harlingen óver kwam bij Kievitshorne een ongeluk. Een der ontspoorde wagens raakte bij de wal neer in de bermsloot. SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 1'el. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) It neiste bloed Erft it goed. 2e week april 1923 Dan zijn er diegenen die weliswaar ge motiveerd voor de troepen van de VRR uit vluchten, maar dan toch op grond van een aangepraat motief: communis tische wreedheden. Dertig jaren lang, dwz. voor de duur van de gehele vrij heidsoorlog sinds 1945, hebben de bewo ners van de Zuidvietnamese steden onder fel-anticommunistische regeringen geleefd. Door van Ho Tsji Minh te zeggen dat hij atheïstisch was en vijandig aan het ge loof en dat de gelovigen achtervolgde, slaagde het regiem van Diem er in de drie maanden die in 1954 verliepen tussen het sluiten van de wapenstilstand van Genève en de ontruiming van Hanoi door de Fransen een uittocht van bijna 900.000 Noordvietnamese katholieken naaij Zuid-Vietnam op gang te brengen. Harmen Oosterlaag uit Drachten is met zijn vrouw Geer in de auto op weg naar Spanje om daar hun vakantie door te brengen, als dicht bij de grens de we genwacht hen zegt, dat hij onverwijld zijn broer Niek in Sneek moet opbellen. Van hem verneemt Harmen, dat hun moeder plotseling erg ziek naar het zie kenhuis in Groningen is overgebracht. Ze keren terug, maar als ze tegen mid dernacht Groningen bereiken, is hun moeder al gestorven. Na de dood van mevrouw Oosterlaag, die - naar men aannam - op eenvoudige wijze haar laatste levensjaren sleet in gezelschap van haar huisgenote, mevr. Jaarsma, komen beide kinderen tot ei genaardige ontdekkingen. Want ze vin den in het sterfhuis veel geld, juwelen en nog meer waardevolle zaken. Maar geen sleutels, geen verzekeringspapieren en andere documenten, die hun moeder altijd bij zich had in een groene tas, want de groene tas is verdwenen, on- Tot de categorie mensen die een motief hebben om voor de VRR te vluchten, be horen ook zij die redenen hebben te vrezen, dat zij ter verantwoording zullen worden geroepen voor de manier waarop zij in het verleden het Saigop-bewind hebben gediend. Politie-ambtenaren die zich schuldig hebben gemaakt aan moord: de journalist Léandre, vorige maand, is echt niet het enige slachtoffer van de politie-terreur in Thieu’s Zuid Wanneer zij de steden verlieten dan de den zij dat om een andere reden: zij vluchten gemotiveerd, maar dan niet voor de VRR. of voor de communisten”, maar voor het te verwachten oorlogs geweld. Wanneer men uit ervaring, of van horen zeggen weet, dat een stad die in handen valt van de VRR zal worden gebombar deerd door Thieu, dan is het logisch dat de inwoners van zo’n stad de wijk nemen. In de afgelopen twee weken is, als gevolg van de demoralisatie van het Saigon-leger, van dergelijke bombar dementen niet veel gebleken, maar dat maakte de vrees ervoor niet minder we zenlijk en de vlucht niet minder gemoti veerd: men vluchtte om het vege lijf te redden. Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Genraal Weyand (1975). De lezer oordele zelf. President Johnson (1966) „Minder dan een overwinning is on denkbaar.” Oprichtingsvergadering in Ons Gebouw van de Vereniging Zwemschool te Bols ward. afkomstige katho lieke immigranten die twintig jaar lang in Zuid-Vietnam de toon hebben aange geven, zien hun rijk ineenstorten en zij proberen daarvan te redden wat er te redden valt, hetzij nog in een laatste uit hoek van Vietnam, hetzij daarbuiten. Eisenhower (1967) „De Zuidvietnamese strijdkrachten zijn nog steeds en ze hebben het moreel en het vermogen de Noord-Vietnamezen te verslaan. Admiraal H. Feit (1963) „Wat voor hulp ook nodig is om de strijd tegen de communisten in Vietnam te winnen, we zullen ervoor zorgen.” Mc Namara (1964) „Het zal nog twee of drie jaar intensieve actie vergen om een militaire over winning op de Viet-cong te behalen. Nixon (1965) „Een communistische overwinning is on mogelijk.” LJOUWERT - len fan de moaiste oan- winsten fan de léste tiid yn it Frysk Letterkundich Museum (FMLD) to Ljou- wert is de troch de byldhouwer Guus Hellegers makke brünzen kop fan de Fryske dichter Fedde Schurer (1898 1968). It kunstwurk is oankocht troch de stichting „Je Maintiendrai-Friesland” en troch dy stichting yn duorjend brük- lien jown oan it museum, dêr’t it fan hjoed óf ek foar it publyk to bisjen is. (Foto Paul: Janssen, Ljouwert) Op bovenstaande vergadering tot be stuursleden gekozen dr. H. Beekhuis, J. P. Postma, C. Kan, S. J. Oosterbaan, F. Boermans, D. B. Eerdmans en H. v. d. Molen. De heren de Boer en Amels te Makkum hebben een motorboot „Vertrouwen” aangekocht. Daar zijn dan natuurlijk in de aller eerste plaats de militairen, voorzover zij nog niet genoeg hebben van de oorlog en zich overgeven aan of overlopen naar de VRR. Zij vluchten zo mogelijk met hun gezinsleden. Velen hebben daarbij hun uniformen door burgerkleding vervan gen, een in een oorlog tegen „communis ten” ongetwijfeld geoorloofd geachte krijgslist, maar wel één die fotografen en filmers ter plaatse en televisiekijkers elders ter wereld op een dwaalspoor brengt ten aanzien van wat zij waar nemen. Saigon voor de buitenwereld de indruk te wekken, dat het over meer Zuidviet- namezen gezag uitoefent dan de VRR. Er waren al tien miljoen ontheemden in Zuid-Vietnam voor deze laatste stroom loskwam. Nu ook worden de burgers door de vluchtende militairen als dekking gebruikt. Het aantal mensen dat in de laatste weken hun woonplaatsen heeft, of heeft moeten verlaten is niet te schatten. Evenmin is aan te geven hoevelen er be horen tot elk van de hierboven ge noemde categorieën. Wel is duidelijk, dat, na alles wat het Vietnamese volk sinds 1945 heeft doorstaan, deze bevol- kingsverplaatsing weer eens een van de grotere rampen is die alleen maar tot een verdere ontwrichting en vernietiging van land, volk en maatschappij zal leiden. Op onze zondagmorgenwandeling (langs Suvelleantsje, Sportlaan achter de ijs baan langs meenden we te ontdekken, dat ook bij de boerderij Groot Ecquard (waaraan plan Eekwerd zijn naam ont leende) men begonnen is met het üs hjoed to sizzen 1 bouwen van een ligboxstal. Hoe nood zakelijk ook voor de moderne landbouw- en veehouderij, vooralsnog zijn deze bouwsels wel ontsierend voor het land- schap, vooral als er nog geen beplanting is aangebracht. Het zicht op dq, boerde rij, dat hier nog zo maagdelijk is, zoals deze zich in het getemperde licht van een wat trieste dag hult in het over vloedig groen, zal eerlangs tot het ver leden behoren. Vandaar dat wij ons haasten dit plaatje, gemaakt door de heer U. Vormeer, de Dammen 62, nog als een afscheid aan onze lezers aan te bieden. Het is het oudste stukje van Bolswards bewoning, want juist in de terp van deze boerderij werden destijds bij het afgraven scherven gevonden van geometrisch aardewerk, daterend van voor onze jaartelling en van voor de komst van de Friezen naar deze land streken. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Naast kieviten komen er ook bij andere vogels zogenaamde miskleurige vogels voor. We ontvingen een bericht uit Friesland, dat te Ossenzijl, even over de Friese grens in de kop van Overijssel een ekster was, die daar ook broedde en waarom de zwarte delen bij een normale ekster hier grijs waren. De ekster was dus grijs-wit in plaats van zwart-wit. De jongen zullen waarschijnlijk normaal zwart-wit zijn. Van eksters zijn een enkele keer vaker miskleuren opge merkt. Ook andere vogels hebben dat en vooral bij vogels die in groot aantal voorkomen, zien we dat. Het meest bij voorbeeld met kieviten. In de Lauwers- meerpolder zitten weer vijf flamingo’s, laatst wel zeven. G. Bosch Kardinaal Spellman (1966) „De ineenstorting van de communis tische strijdkrachten in Zuid-Vietnam staat vast. De enige vraag is, hoe snel dat zal gebeuren”. Generaal Mac Arthur (1950) „We gaan winnen in Vietnam. We blij ven er tot we gewonnen hebben” Robert Kennedy (1962) „Ik weet zeker, dat het eind van de oor log nu in zicht is.” Generaal Harkings (1963) „Ik ben er absoluut zeker van, dat de Zuidvietnamezen deze oorlog gaan winnen.” Uitslag van de biljartpartij in De Drie Kronen van de heer Gaarmann: Antoon de Vries 182 pnt., W. Nota 129 p. en J. I Kuipers te Witmarsum 129 p Tenslotte zijn er die Vietnamezen die onvrijwillig met de terugtrekkende Saigon-legers meegaan, geen vluchtelin gen dus, maar geëvacueerden, of ont heemden, of gedeporteerden. Het is niet voor het eerst in de Vietnamese oorlog dat een dergelijke gedwongen bevol- kingsverplaatsing zich voltrekt, want het behoort al jarenlang tot de politiek van Vietnam maar wel, als buitenlander, een van de weinigen wiens lot buiten Zuid Vietnam bekend werd. De gevangenis bewakers die politieke tegenstanders van het regiem hebben mishandeld. Voor deze mensen ligt hetzij een bijltjesdag, hetzij een gerechtelijke vervolging in het verschiet en het is begrijpelijk dat zij daar niet rustig op blijven zitten wachten. Ten eerste vindt dr. Pluvier dat in de kranten en op de televisie aan de vluch telingen van dit moment, veroorzaakt door de militaire ineenstorting van het Saigon-bewind, aanzienlijk meer aan dacht wordt besteed dan aan de vluch- lingenstromen in vroegere jaren die werden opgewekt door de massale bom bardementen van de Amerikaanse lucht macht. Deze constatering maakt de huidige tragedie uiteraard niet minder groot dan soortgelijke tragedies in het verleden. Maar het is volgens hem poli tieke propaganda wanneer die grotere aandacht dient om te suggereren dat de tragedie nu groter is dan vroeger. Ten tweede: in de volksoorlog die de Voorlopige Revolutionaire Regering (VRR) heeft gevoerd kon ze de strijd tegen Saigon en de Amerikanen alleen maar met succes volhouden en uiteinde lijk winnen door de onvoorwaardelijke steun van de overgrote meerderheid van het volk van Zuid-Vietnam. Aangezien het hoogst onwaarschijnlijk is, dat dat zelfde volk nu vrijwillig massaal op de vlucht zou slaan wanneer de VRR het gezag in de grote steden overneemt is het, wederom, politieke propaganda het zo voor te stellen alsof de Zuidvietname se bevolking voor de „communisten” de wijk neemt. Toch zijn er tussen een half en één miljoen Zuitvietnamezen op weg, of op weg geweest want velen van hen zijn in gehaald door de snelle ineenstorting van het Saigon-bewind en waarschijnlijk al weer op weg terug. Wie nu zijn die vluchtelingen en waarom zijn zij op weg gegaan? Wat betreft burgers, de echte burgers, betreft zijn er diegenen die gemotiveerd door de Vietnamese revolutionairen op de vlucht slaan. Hiertoe behoren d ie mensen die de VRR vooral vrezen als revolutionairen („communistische”) rege ring: rijke zakenlieden, grootgrondbezit ters, corruptie, ambtenaren die onder de Fransen, daarna onder Ngo Dinh Diem en de laatste twaalf jaar onder Nguyen Van Thieu een gouden tijd hebben beleefd. Zij en met hen de uit Noord-Vietnam Intussen is het de hamvraag in hoeverre Amerika zijn uitspraken kan waarma ken. Om man en paard te noemen volgen er hier enkele: „Ik denk, dat 150.000 man elite-troepen deze zaak in een maand of vier kunnen klaren. Nixon (1967) „Wat er ook gebeurt in Vietnam, ik kan niet minder accepteren dan een militaire overwinning”. Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief ij? -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1