bevrijd! Gahe SKroar Vandaag: Bolsward 30 jaar „Bij weemoed en bitterheid voegen zich de schaamte'" mans m Uit de oude doos Fan stêd en lan Aeisykje Expositie Dirk Kerst Koop- FLMD Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Prijsuitreiking NMB Ook Achlum gaat feest vierén STREEKBLAD VOOR WEST* EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 15 APRIL 1975 I !4e JAARGANG No. 30 mm Contractprijs op aanvraag Wymbritseradecl* BOLSWARD BEVRIJD Hwat hat Ungelokkich de bern dy’t witte dat de Sljucht en rjucht as dy fen Boalsert. In 3e week april 1923 D. de sei sei de iene FRYSKE „SEI-SIZWIZEN” (II) Hear Meyer hat it doe bisletten: 5 april: de léste dei! Undanks allegear protesten Binammen dan üt Fryslan Wei. Men koe se tiisdei dan dus helje Stie yn it bled van de L.C. Mar doe wie it ien april dochs De ..hellers'’ suchten „ach en wé” De 29e fan maert dochs: Wie Meijer toch nog tige gol: Tüzend forgunningen yn Fryslan Foar ien wike en dat woe men wol. het naar Boppedien hat ek bisletten Nammentlich: B.F.V.W. Om net mear to protestearjen Hja gean mei Meyer dus yn sé. Lit üs it dan sa mar stelle: In oar jier is’t faeks better waêr? Dan dus mar in wike langer: ’t Bislüt fan Meijer is NÉT RAER! In aeisiker Mar’t sin is nou wer better wurden Hwant’t waer like ommers nergens nei Mei Snie, hagel en in protte wetter Is’t net noflik yn ’e landerij. Hjir folget noch in tai sei-sizwizen sa’t dy üs troch master Bijker sammele bin- ne: Koal is kost, sei master en hy seach yn de pastorijtün. Mannen, skik it, sei it aldwiif en hja sette it fjür oan mei twa turven en in klinkertstien. Alles moat in ein ha, sei de man en hy biet yn in kreakeling. Der is gjin kou omhals, sei Reitse. doe hied er syn wiif forlern. voor voet ’30 aan 1 alden jild ha. Bolswanls Nieuwsblad Publiek verkocht de herberg ’s Lands Welvaren” aan het Kaatsplein te Arum aan de hoogste bieder de heer A. Elger- sma aldaar voor f 2100, Bij graafwerkzaamheden op liet Schild- wyk vond de werkman Mooy twee ste nen potten met 500 zilveren muntstuk ken. Een deel van deze zilverschat wordt thans nog bewaard in de museumkamer van het stadhuis. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie - en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaiing) Giro 887926 Wegens woninggebrek kunnen de Bur gemeester, de secretaris en de hoofd commies van Wonseradeel zich niet in Witmarsum vestigen. De gasprijs is verlaagd tot 8 cent per m3. Vanmorgen had er een korte plechtig heid plaats in de Middenstandsbank te Bolsward. Toen werden de prijswin naars en winnaressen van de petklep- wedstrijd en de middenstandsfotowed- strijd bekend gemaakt en de prijzen uit gereikt. Voor de petklepwedstrïjd waren dit 2 meisjes t.w. Evelyn Verburgh, Lu- dolphusstraat 20, Bolsward, oud 5 jaar en Saskia Wiersma, De Diken Bolsward. oud 7 jr. en 2 jongens t.w. Edwin Haan- stra, Gr. Dijlakker 53, Bolsward, oud 7 jaar en Jan Eric Wynia, P. A. Bruinsma- straat 5, Bolsward, oud 7 jaar. De meisjes en jongens ontvangen elk f 50,— Bij de Middenstandsfotowedstrijd ge combineerd met een slagzin ging de le prijs: dames/herenfiets ter waarde van f 300,naar W. Goinga, S. van Galama- wei 14, Mantgum. Zijn slagzin luidde: De N.M.B. is een bank die partikulier en zakenman altijd prettig helpen kan.. De 2e prijs (een cassetterecorder ter waarde van f 250,was voor B. Bosch, Marktplein 4, Bolsward met de slagzin: De N.M.B. is een bank om bij te gaan zitten en de derde prijs (een plantenbak ter waarde van f 100,voor J. M. Breeuwsma, De Dammen 41, Bols ward met als slagzin: De N.M.B. is een bank waar je je „klep” voor afneemt. De belangstelling voor zowel de pet- klepwedstrijd als de middenstandsfoto wedstrijd was overweldigend. De Direk- tie van de N.M.B. te Bolsward vroeg ons langs deze weg een ieder die heeft deelgenomen hartelijk te willen bedan ken. uw persoonlijke wraakgevoelens bot te - vieren; dat mag niet. Onderzoek uw üs hjoed to sizzen 1 ■feEfe. Jjr eigen, ook niet volmaakte hart, goed. Verzamel feiten, vóór of tégen de officiëele en particuliere personen, als gij meent dat zij in staat van beschul diging moeten worden gesteld. Ik herhaal: verzamel de feiten en geen kletspraatjes. Voer geen ondergrondsche actie tegen bepaalde personen of een bepaalde politiek, maar blijf eerlijk in eerlijke critiek. Laster niet, dat is laag en gevaarlijk. Boalserters, bid üs Heit yn de himel, det Hy oan rjuchters en blstjürders jaen wol yn dizze greate, rüzige tiden: in skerp rjuchtsgefoel, in skerp ynsicht, in bést ünthald, kristlike rjuchtfeardichheit en barmhertichheit. Den scille wy de nanme fen üs stêd eare oandwaen en scil men yn Fryslan en Nederlan sizze kinne: boer en doe stie syn skuorre yn ’e bran. Ik hald net fan waerme bllen, sei deö boer en iet foar tsjien stüren op. Lit stjerre hwat stjerre wol, sei de boer, as myn wiif mar gjin widdou wurdt. Skj-in is de haedsaek, sei de boer en doe fage er de tafel óf mei de strontbiezum. As it hjir nou mar by bliuwt, sei de boer, doe hied er syn wiif en bern for lern. It is fier fan laitsjen, sei de breid en hja skriemde triennen as balstiennen. It is hjoed in waerme dei, sei de tsjoen- ster en doe soe hja forbaernd wurde. Nou ha ik it spul yn ’e ein, sei de duvel en doe hie der in aldwiif yn ’e kroade. Alle bytsjes helpe, sei de duvel en doe smiet er in flie yn ’e hel. Elk op syn plak, sei de dümny en doe krige er in lüs fan ’e bef en sette dy ef- ter it ear. Skande smakket swiet, sei de faem en hja skrabe de süker fan ’e rys. Hwa kin ek oan alles tinke, sei de faem en doe gyng hja sünder amers to melken. Ik hald fan foarütgong, sei de faem en doe joech se de lyndraeijersfeint in blau skine. It wurdt hoe langer hoe malder, sei de ka en doe waerden de galgen ófbrutsen. Goenacht meielkoar, sei de murd en doe stoep er yn it hinnehok. Nim it my net kwea, sei de murd, doe biet er de hoanne de kop óf. Safolle hollen, safolle sinnen, sei de man en doe smiet er in koer mei fiskoppen om. Net om my, sei de boun, mar it keal café „De Krommeweg” te Achlum werd maandagavond de jaarlijkse leden vergadering gehouden van de Nationale Oranje Vereniging „Nederland en Oranje”. Deze vergadering was zeer slecht bezocht. Voorzitter Meyer kon slechts vier aanwezige leden het welkom toeroepen. Notulen en het jaarverslag werd gelezen door de heer M. Zaagmans. Penningmeester T. Beukema had nog een batig saldo. Door twee leden werden de boeken nagezien en in orde bevonden. Al de drie aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen in het bestuur. Het actie bestuur kwam mét een programma voor de feestelijkheden op 5 mei a.s. ’s Morgens zal er ringfiet- sen zijn en ’s middags zo mogelijk een grote optocht zoals men dat gewend is in Achlum, volksspelen en ’s avonds optre den van een gezelschap in de grote gymnastiekzaal. Hopende op mooier weer dan nu maandag en de medewer king van de dorpsgenoten waar men altijd verzekerd kan zijn zal ook dit feest zeker weer slagen. Verschijnt in; Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopcn, Wonseradeel, Workum en Op vrijdag 4 mei 1945, nog juist voor de nationale bevrqding verscheen na de oorlog weer voor het eerst „De Jong’s Nieuwsblad” (de naam Bolswards Nieuws blad is van latere datum). In het eerste nummer, dat zeker historische waarde heeft staat o.a. de proclamatie van de waarnemend burgemeester, een artikel van „J.V.” achter welke initialen zich vermoedeljjk de toenmalige hervormde predi kant J. Vink schuil hield. (Het kan ook J. Visser zjjn, de verleden jaar overleden latere wethouder en loco-burgemeester). Het leek ons een goede gedachte dit ar tikel ter herinnering in dit nummer onverkort te herplaatsen. Als u er belang in stelt eventueel later meer. De heer J. V. schrijft dan: Dêr’t ien wêze moat, binne faek tsjien, sei baes en hy jage de protters üt ’e hage. Ik sjoch op gjin hündert goune, sei de man, doe wie syn jildlaedtsje leech. Spot der mar mei, sei de boer en doe smiet er de büter tsjin de poarte oan. It is in raer ynsjoch, sei it aldwiif en doe bigoun hja to gapjen. Riden is toarstich wurk, sei it aldwiif en hja stie mei ien foet op it iis. De lusten moatte der ris üt, sei it aid wiif ën hja sprong oer in strie. Der swije wy mar oer, dófstomme tsjin de oare. It sit goed, sei de lanhearre en die siet er by de boerinne to frijen. It is mei sizzen net to dwaen, sei de man en doe iet er twa snies aeijen op. Dat giet der troch, sei it aldwiif en hja ried op in biezemstok. It wurdt alle dagen minder, sei it êld wiif en hja kocht sprot foar haerringen. Alle dingen binne langer mooglik, sei it aid wiif en hja foun in wynaei yn it hinnenêst. It is briker as bryk, sei it aldwiif en hja iet kreakelingen. Arbeidzjen is hillich, sei de poep en hy die der it minst oan ta. Dat jowt in goede rekken sei de bakker, doe hied er de rogge forgetten. Op bêd is ’t bést, sei de breid en hja waerd by de hurd forgetten. Ik fyn myn bêd wol, sei Sjouke pimpeler en hy kroep yn it bargehok. Elk syn meuch, sei de boer en hy himmele it lyts berns iten op. In bsêt middel tsjin de muzen, sei de moat nedich strüpt. It is skerpenheuvel, sei Richel en hy friet iis. Dou en ikke moatte skikke, kikkert tsjin de earrebarre. Ite moat men, sei de dief, al wiene alle beammen galgen. Ik sil jo helpe, sei de smid en hy hie koal noch izer. Der ha jo de pop al, sei oastoarske en hja helle de kat üt ’e tsjerne. Dit komt my net wer oer, sei de dief, doe soe er ophongen wurde. It lijen sil wer oangean, sei Hesselom en doe soe er foar de tredde kear Minist wurde. Men kin nea witte, hwer’t de iel rint, sei de man en hy sette de füke yn de goate. Men kin net alle dagen deun wêze, sei de man en hy smiet in duit to grabbel. It nedichste moat earst, sei de man en doe bruide er syn jonge. Alle bytsjes helpe, sei de man en hy pisse yn ’e sé. Better hwat as neat, sei de fisker en doe hied er in kikkert yn ’e füke. smiet er syn wiif oer board. Oant safier dizze kear. Wy hiene tocht de „sei”-sizwizen halde to kinnen, mar wy komme der noch ienkear op werom. Streepje nou alfêst ris oan hokker jo bikend foarkomme. Noch net opstjüre. Der komt noch ien artikel. Wy krigen al ünderskate reaksjes. mar net alle- gearre hiene bigrepen, dat it om „sei”- sizwizen giet. Gewoane Fryske sprek- wurden giet it hjir net oer. Oant nije wike dan. 1945, zenuwachtige spanning, de Geallieerden rukten verder en verder op naar het noorden, naderden onze provincie, overschreden h aar grenzen. Lang voordat Zuid-Amerika hier „in het nieuws” was, heeft een Stellingwerver boerenzoon, die zich tot een opvallend kunstenaar zou ontwikkelen, jarenlang in die onmetelijke en avontuurlijke ge bieden rondgezworven. Hij heeft er gete kend en geschilderd, intensieve contac ten onderhouden met berooiden en vooraan-staanden en hij heeft, op zijn wijze, ook deelgenomen aan de strijd voor vooruitgang in landen als Argentinië en Uruguay. Die man is Dirk Kerst Koopmans, in 1906 als boerenzoon in Oldelamer geboren en thans als beel dend kunstenaar woonachtig in Balk. Als 21-jarige autodidact trok hij naar Zuid-Amerika, waar hij tot 1932 ver bleef. Van zijn ervaringen heeft hij o.a. in tekeningen en schilderijen een boeiend „verslag” gemaakt. Een deel daarvan is nu te bewonderen op de ten toonstelling die - tot 1 juni a.s. - in het Frysk Letterkundich Museum te Leeuwarden wordt gehouden. De expo sitie omvat een kollectie schrijverspor tretten, door Dirk Kerst Koopmans vorig jaar voor het museum getekend. Als derde onderdeel is er tenslotte een afde ling met tekeningen, schilderijen en dokumenten, geïnspireerd op de tijd in Advertentieprijs 30 ct. per Ingez mededelingen dubbel tarief De nacht van 9 op 10 mei 1940. Geronk van zware vliegtuigen boven onze stad. Die het hoorden vroegen zich af, wat dat te beduiden hebben zou, een groote raid op Engeland, of iets anders? Men bedacht, dat sinds enkele dagen in ons land de militaire verloven waren inge trokken. De morgen van vrijdag de 10e mei bracht de zekerheid: de duitschers waren met schending van alle interna tionale verdragen, met verbreking van alle plechtig gegeven beloften, met ver loochening van iedere plicht der dankbaarheid jegens ons land en volk voor wat gedaan was ter leniging van de nood van het duitsche volk na de ver loren eerste wereldoorlog, ons grondge bied binnengevallen. Zaterdag 11 mei, van twee zijden trok men onze stad binnen, uit de richting Sneek en uit die van Wommels. Die het aanzagen beseften smartelijk: daar gaat onze vrijheid en vroegen zich af: voor hoe lang en wat zal ons worden opgelegd door de bezetter? De volgende dagen; de stad vol oorlogs tuig, de strijd aan de kop van de Afsluitdijk, het gedonder der kanonnen. Toen dinsdag 14 mei het verpletterend bericht van de capitulatie; koninklijk huis en de regering Engeland uitgeweken... De week tusschen 8 en 15 april opnieuw zenuwachtige spanning, de jaren ’30 die de kunstenaar doorbracht aan het Stellingwerfse stroompje de Scheene, waaraan hij ook zijn enige afzonderlijke publikatie in boekvorm „Wind in het riet” (Drachten 1966) heeft gewijd. einde toe niet gekend! Onze blik wendt zich terug naar de vijf jaren, die achter ons liggen en onze ge dachten en gevoelens vermenigvuldigen zich. Daar is niet enkel reden tot dank baarheid! Weemoed en bitterheid mengen daar door heen. Wij denken aan de velen, die werden weggevoerd door de duitsche slavendrijvers, wederrechte lijk door de vijand te werk gesteld in zijn roofrijk en zij zijn nog niet terug, zij verlangen naar de terugkeer en er wordt naar hun thuiskomst verlangd; we denken aan hen, die vielen twee dagen voor de bevrijding door het wreede duitsche standgericht; we denken aan de velen, die zich jaren als misdadigers schuil moesten houden om zich aan de vervolging van de bezetter te onttrek ken; we denken aan alle onrecht en rechtsverkrachting, aan alle willekeur en tyrannie. En bij de weemoed en de bitterheid voe gen zich de schaamte. Want er is veel, waarover we ons te schamen hebben. Bolsward werd een centrum van d’e zwarte handel genoemd en de vijand had ook hier zijn karakterlooze mede werkers, die hem hielpen bij zijn slaven jacht, namen 'van jonge mannen opga ven en in de nacht mee uittrokken om hun woonplaatsen aan te wijzen aan de „Grüne Polizei”, walgelijke vorm van landverraad, werken der duisternis in de letterlijken zin des woords. Maar God zij dank, ook van andere dingen mogen wij spreken, als we terug denken aan de bezettingstijd: vele ver volgden vonden hier onderdak, vele Joden zijn hier jarenlang verborgen en Bolsward was ook een centrum van de ondergrondse beweging. Velen hebben hun leven gewaagd, opdat Nedprland Nederland blijven zou en zijn edelste tradities' handhaven. Aan die allen zij een woord van dank gebracht voor hun werk en hun trouw. Moge hun geest in Bolsward heerschen in de komende jaren. Dan kunnen wij een nog veelszins moeilijke toekomst met vertrouwen tegen gaan. Tot zover het artikel van „J.V.”. Ook de waarnemend burgemeester S. van Tuinen (nu te Kampen) richtte zich in dit eerste nummer tot de stadgenoten: Ons moreel is verzwakt. Wij zien het om ons heen en... bij ons zelf. De kranten en de kerken hébben u er al meer dan eens op gewezen. Ik wil het nu ook weer doen. Ergerlijk is het bedelen bij de Geall. soldaten door kinderen en zelfs door groote menschen. Zelfs hoorde ik eenige dagen geleden voor het stadhuis een groot rumoer, ik dacht dat het min stens om de aankomst van Prins Bern- hard zou zijn. Ik zag echter slechts enkele Engelse soldaten, tientallen en tientallen grijpgrage handen, die tenslotte op de straat grabbelden om misschifen één cigaret. Het stadhuis is niet gebouwd om voor zooiets tot achtergrond te dienen. Er wordt nog hout gestolen, er worden nog trottoirs opgebroken door kinderen, enz. Er wordt nu N.B. zwarte handel gedreven in geallieerde artikelen. Ik heb opdracht gegeven aan de politie, scherp op al deze kwade praktijken toe te zien, maar ik doe tegelijk, evenals de kerk gister en de kranten in de vorige week, een ernstig, dringend beroep op u, mijn mede burgers, en op u ouders, op u onderwij zend personeel, op ieder, om zichzelf te beheerschen en te wachten voor een schenden van onze herboren vrijheid, te wachten voor een voortzetten op dezelfde voet van onze dikwijls sabotteerende, liegende en bedriegende levenspraktijk tijdens de Duitsche over- he'ersching. Nu nog iets over de toekomst. In de nabije toekomst zal ook in onze goede stad gezuiverd moeten worden. Wij zijn er al mee bezig. De verraders en die mooi weer hebben gespeeld met den vijand, de „dames” en meisjes die de Duitsche soldaat het leven hier aangenaam, gezellig, vroolijk trachten te maken, zij worden reeds in arrest gehouden; streng of soepeler, al naar schuld en omstandigheden. Er zal nog meer gezuiverd moeten worden. De zuivering moet rechtvaardig zijn. U zult hier spoedig meer over hooren, ook over de vorm, waarin u kunt medewerken. Ik wil er nu dit alleen van zeggen: Meen niet dat nu het oogenblik gekomen is om De duitschers trokken terug, op fietsen en boerekarren trokken ze door onze straten naar de Afsluitdijk, een schamel overschot van het eenmaal zoo trotsche duitsche leger! Zondag 15 april, de spanning stijgt, geruchten doen de ronde, geallieerde tankcolonnes naderen Bolsward; de ondergrondsche strijd krachten worden gemobiliseerd; de laatste duitschers, vernielingstroepen, trekken door; de Blauwpoortsbrug wordt opgeblazen; de binnenlandsche strijd krachten konden het niet verhinderen, hun getal was nog te klein tegenover dat der duitschers in de onmiddelïijke omge ving. Maar dan komen ze tevoorschijn: O, geen overweldigende indruk maakten ze in hun overalls, maar ze waren goed bewapend en hun geest was voortreffe lijk. Zondagavond half zeven was de stad in hun handen. In de nacht van zondag op maandag 15 - 16 april, 2 uur: de eerste Canadeesche officieren komen hier aan, worden op het stadhuis ontvangen; het Wilhelmus klinkt en het Engelsche en Friesche volkslied, een ontroerend moment voor wie erbij tegenwoordig waren. Maandagmorgen in de vroegte, de gewestelijke en gemeentelijke staf van de N.B.S., ook de civiele afdeeling komt op hét stadhuis bijéén, ook de nieuw benoemde waarnemende burgemeester, eerst 24 uit de gevangenis ontslagen, is present tot groote vreugde van allen, die hem hadden leren kennen uit de tijd van de ondergrondsche voorberei ding van het werk in de bevrijdings dagen; - wachten tot de geallieerde troe pen zouden binnenrukken. - Maandag morgen tegen acht uur, gejuich; op de burgemeesterskamer snelt men naar de ramen, een lange reeks van militaire voertuigen; de burgemeester en zijn raadgevers verschijnen op het bordes van het stadhuis, op straat verdringen zich de menschen, de vlaggen gaan uit, menschen schreeuwen, armen gaan omhoog. Dan trekt de stoet door de stra ten, Bolsward was bevrijd, een zucht van verlichting ging op uit veler hart. Naar dit moment had men bijna vijf ja ren reikhalzend uitgezien. Mei 1940, april 1945! En we denken terug aan de tijd, die daartusschen ligt. O, Bolsward mag dankbaar zijn. Het is beide malen, bij het begin en aan het einde van de oorlog, wonderbaarlijk ge spaard! Het had anders gekund; het had beide malen strijdtooneel kunnen worden. Vooral vlak voor het einde zijn we als door het oog van de naald gekro pen. Het mag nu wel gezegd worden: het tactvol en voorzichtig optreden van de binnenlandsche strijdkrachten heeft ons voor veel moeilijkheden bewaard. Behalve de vernieling van de Blauwpoortsbrug, de vernieling van een enkel huis en eenige glasschade kent onze stad geen verwoesting door de oorlog. Ja, we mogen dankbaar zijn des wege. En honger hebben we tot het

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1