Eindelijk krediet gevraagd voor bouwrijp maken van Eekwerd II de week Foto van Gabe SKroar G.DE JODC 0107 0270 SHOW s i Voorstel tot meedoen aan onderwijs begeleiding llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllii 5JAARS KASBILJETTEN AAN TOONDER iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll '*wl L it de oude doos llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Rente vanaf het lejaaral AUTOMOBIELBEDRIJF STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workwn en Wymbritseradeeh KINGMA’S BANK NV SS3I ”1 - w 'e JAARGANG No. 31 VRIJDAG 18 APRIL 197> mm. Contractprijs op aanvraag voor WAT DE RAAD TE BEHANDELEN KRIJGT invordering Alles wordt duurder Notulen Leveringsvoorwaarden aardgal Verkeerscommissie tot Ingekomen stukken R. Steensma Verordening Aanvullend subsidie F5S 4e week april 1923 6 wé Hwat hat In ós hjoed to sizzen cm van spar s Samenstelling en werkwijze raadscommissies i dat aan- SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 Restauratie stormschade Martinikerk Vaststelling verordening brug gelden RAADSAGENDA BOLSWARD Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie - en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (03157) nesteyn. 12 Bolswards Nieuwsblad f halve in, b.v. de aanvulling die de heer De Haas wenste dat hij vreesde dat ge gevens zouden worden overgeseind naar „Amerika en andere vijanden”; de mede deling van de voorzitter dat de beide middenstandsverenigingen (WAC en Do ka) goede onderlinge contacten hebben. Soms worden de raadsleden in de notu len sprekend ingevoerd, soms ook in de 3e persoon, b.v. „De hear Brattinga bigrypt de hear De Haas net rjocht” of „De hear De Jong is hwat öntof reden oer B. en W.”, of „De hear Falkena merkt op, dat onderhands aanbesteden en op uitnodiging niet hetzelfde is”, of „mevr. V. d. Werf begrijpt niet waar de heer De Haas naar toe wil”, of „de heer Haanstra verklaart, dat de meerderheid van zijn fractie bijzonder blij is met het feit, dat er hier een sporthal zal komen. U ziet dus: niet alleen elk raadsvogel- tje zingt, - zoals hij of zij gebekt is, in de taal waarin gesproken wordt het ook opgetekend; Op de laatste bladzijde le zen we de curieuze constatering: „De Voorzitter gaat graag accoord met de opmerkingen van mevr. V. d. Werf en is blij met de opmerkingen van de heer Haanstra. De heer De Haas begrijpt er kennelijk niets van”. Wat verdient een ambtenaar aan een hu welijk? Sinds 1 januari 1971 wordt aan de ambtenaren van de burgerlijke stand voor zover diet ambtelijke funktionaris- sen, een beloning van f 12,50 per huwe lijk uitgekeerd. Rekening houdende met de stijging van de lonen in de afgelopen jaren en in aanmerking nemende de tijd, die zowel aan de voorbereiding als aan de voltrekking van een huwelijk wórdt besteed achten B. en W. het ge rechtvaardigd dit bedrag aan te passen. de vergadering van 25 februari j.l. werd reeds besloten de salarisverhogin gen per 1 januari 1975 overeenkomstig de richtlijnen van de Minister van Bin nenlandse Zaken aan het personeel bij wijze van voorschot betaalbaar te stel len. De verordening, waarin het een en ander nader wordt geregeld, wordt a.s. dinsdag de raad voorgelegd. Bezoldigingsregeling Gemeente- personcel Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 In tegenstelling met vele andere raads- agenda’s begint die van Bolsward niet met „Opening”, maar meteen met de notulen. Dit komt wellicht ook door dat de raad te Bolsward niet (meer) wordt geopend met het uitspreken van een ambtsgebed, zoals b.v. in de buur gemeenten gebruikelijk is. Het reglement van orde schrijft dit te Bolsward niet voor. Een commissie uit de raad is reeds maandenlang bezig dit reglement te be studeren en met het zich beraden over voorstellen tot wijziging. Wellicht wordt dan ook dit punt bekeken. De gestencilde notulen geven een ver korte weergave van de vorige vergade ring, samen nog geen 8 getypte velletjes. Vrijwel alles wat de revu passeerde staat er weliswaar kort maar volledigheids- Hoewel B. en W. van mening zijn het niet strikt noodzakelijk is het tal commissies uit te breiden kunnen zij zich zeer goed voorstellen dat er bij Algemene zaken Ook zal worden voorgesteld een com missie voor algemene zaken in te stel len. B. en W. zien als taak voor deze commissie in de eerste plaats de werk zaamheden betreffende het vaststellen van strafverordeningen en voorts aan gelegenheden van algemene aard die nie<t tot de werkkring van de andere commis sies behoren. Ook zouden zij deze com missie willen inschakelen in gevallen waarin tot dusverre met het z.g.n. se niorenconvent uit de raad overleg werd gepleegd. Dit houdt echter in dat, indien de raad met deze gedachtengang kan instemmen, in deze commissie alle in de raad vertegenwoordigde groeperin gen zitting zullen hebben. Voorts gaan de gedachten uit naar in stelling van een verkeerscommissie. Zij stellen zich voor mogelijkheden te schep pen ook niet-raadsleden in deze commis sie zitting te doen nemen. In feite komt het er op neer van de bestaande ver keerscommissie een vaste commissie te maken, waarin naast de huidige leden ook een tweetal raadsleden zitting zul len hebben. Van de heer T. Adema is een verzoek ontvangen om een aanvullend subsidie beschikbaar te stellen in de kosten van het pand Grote Dijlakker 29. De raad heeft in de vergadering van 25 septem ber 1973 een subsidie toegekend van 30%. Deze kosten, welke in eerste in stantie werden vastgesteld op f87.500, zijn thans door de minister definitief be paald op f 118.696,—. B. en W. stellen voor het gevraagde aanvullend subsidie beschikbaar te stellen. De eerstvolgende openbare ver gadering zal worden gehouden op dinsdag 22 april 1975 om 19.00 uur De agenda luidt als volgt: - 1. Notulen 2. Ingekomen stukken en mede delingen. 3. Bezoldigingsregeling Gemeen- tepersoneel 1975 4. Wijziging van de Bezoldigings regeling. 5. Wijziging De heer J. v. d. H., kippenhouder te Witmarsum, had een kippenei van één zijner witte leghorns van een half pond zwaar. Het was 17 cm dik en 21 lang (in het rond gemeten). De commissie voor het organiseren van het regeringsjubileum-feest te Bolsward is reeds druk bezig met de voorberei dende werkzaamheden. In 1973 heeft de raad een subsidie toe gekend van 30% in de kosten van res tauratie van het dak van de Martinikerk. De Minister bepaalde de subsidiabele kosten van restauratie op f29.883, Het gemeentelijk subsidie kwam toen neer op f 8.965,De minister heeft thans de subsidiabele kosten van de res tauratie bepaald op f32.430,27, zodat de Kerkvoogdij thans vraagt om het ge meentelijk aandeel in de restauratie dienovereenkomstig te verhogen tot 30 van dit bedrag of f9.729, vervolg op pagina twee) B. en W. stellen zich voor een en ander te regelen in een verordening. Deze in concept gereed doch kan volgens B. en W. niet ter behandeling worden aange boden, daar het reglement van orde eerst zal moeten worden aangepast. Daar momenteel een wijziging van dit regle ment in voorbereiding is, lijkt het B. en W. weinig zinvol op dit terrein een voor stel tot wijziging te doen. Het wachten is op de commissie. Ook de werkwijze van behandeling van de gemeentebe groting in secties stellen B. en W. zich voor in de bedoelde verordening op te nemen. Het wachten is dus op de com missie die destijds op initiatief van de heer De Haas door de raad werd inge steld. waerd it byld fan de tsjerke, dy’t ek keningin, breid of faetn hjit, fordigenet tsjin de draek fan it ónleauWe. Yn de 16de ieu waerd de protestantske kette rij faek oanstjut as dizze draek, hwer’t dan lykwols wol direkt oan taheakke wurde moat, dat yn it protestantisme de roomske tsjerke ek forgelike waerd mei de hoer fan Babel en soartgelikense oantsjuttingen. Beide ha forlet hawn om foar it „domme” folk de tsjinstanner yn skriklike kleuren óf to skilderjen. It wichtichste faset yn de forsprieding fan Joris, dat it meast ta de forsprieding dêrfan bydroegen hat, is lykwols it mo- tyf fan de heldhaftige ridder, dy’t de prinses rédde. Joris wurdt werjown as ridder yn har nas dy’t de draek deastekt, Iykas to Boalsert op ’e koarbank, of op it hyn- der, öfstoarmjend op it munster, lykas eartiids to Kollum. Oan him wiene wijd de tsjerken fan Easterbierrum en Su- wald, wylst ek it kleaster to Nes by Akkrum ek ónder syn spesjale bisker- ming stie. Uit de ingekomen stukken tippen wij aan: 1. „Waghenbrugghe” heeft goedkeuring verleend aan artikel 33 van de ge meenschappelijke regeling. 2. Het raadsbesluit tot het garanderen van geldleningen is goedgekeurd. 3. Van het gemeentebestuur van Waros- veld is een brief binnengekomen be treffende door de P.T.T. aangebrach te buitenbrievenbussen. 4. Van het gemeentebesuur van Ensche de eveneens een brief betreffende het opslaan van radio-actief en chemisch afval. 5. Goedgekeurde begrotingswijzigingen tot kapitaalverstrekking gasbedrijf, het architectenhonorarium voor de verbouw van R.K. Basisschool en de aanschaf van een nieuwe bestelauto. B. en W. stellen voor al deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Gaat de raad er mee accoord, dan wordt hier dus niet nader over gesproken. Het bouwen van 12 volkswoningen het Algemene stadsarmenhuis te Bols ward werd gegund aan de heer C. v. d. Witte, aldaar. De thans geldende verordeningen op de heffing van bruggelden voor de brug Hollanderzet, de Blauwpoortsbrug, de Gysbert Japicxbrug en St. Jansbrug da teren uit de jaren 1900 en 1914 en zijn laatstelijk in 1919 en 1920 gewijzigd. Het ging om dubbeltjes. Nu thans de beslissing is genomen gedurende het zo merseizoen de bruggen op zondagen ge durende 3 uren, te weten van 7.30 8.30, 13.0014.00 uur en 19.0020.00 uur, te laten bedienen achten B. en W. het noodzakelijk tot een aanpassing van de tarieven te komen. Na het trouwen en het afsluiten van het gas, worden ook de bruggelden duurder. De commissie wordt gevormd door de heren: Jac. de Haan, D. Gerritsma, Joh. Bruinsma, T. Popma, H, Haitsma, Y. H. Prins, C. Lammertsma, A. Andriesma, H. Jorritsma, J. Hamersma, O. Eerd- mans, S. H. Boersma, Th. Albada en G. H. Zelle. Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief Wachtsje dy foar glejje sinneskyn en moai-praters. Dinsdagavond a.s. wordt de raad van de gemeente Bolsward voor de aprilvergade- ring bijeengeroepen. De agenda telt 15 punten, waaronder vermoedeljjk kamerstuk ken, maar ook enkele „zware onderwerpen” Een paar ervan zijn al in bovenge noemde kopregels vermeld. Op deze pagina treft u in een kadertje de complete agenda aan, zij het dan verkort weergegeven. Hieronder volgt een resumee van de te behandelen punten. In het kader van de mededelingen ontving de raad en ook de pers een uitvoerig stuk over de samenstelling en werkwijze van de raads commissies. Ook hieromtrent ontvangt u in dit overzicht enige informatie. In de wetenschap dat stadgenoten zich betrokken voelen bij het wel en wee van Bols ward en ook velen daarbuiten, met name ook de oud-Bolswarders de ontwikkeling met belangstelling gadeslaan, nodigen wjj u aan de leestafel voor onderstaand menu. voorwaarden levering van gas. 6. Vaststelling van van bruggelden. 7. Aanvullend subsidie restaura tie pand Grote Dijlakker 29. 8. Aanvullend subsidie restaura tie Martinikerk. 9. Krediet voor aanschaffing kantoorbenodigdheden. 10. Aankoop trottoir van de Ned. Hervormde Gemeente. 11. Krediet voor het bouwrijpma- ken van het bestemmingsplan Eekwerd II. 12. Gemeenschappelijke regeling voor onderwijsbegeleidings- werk. 13. Krediet voor aanleg van een speelweide achter Werkmans- bloei. 14. Subsidie aan het E.T.I.F. 15. Begrotingswijzigingen U herinnert zich de onlangs op deze plaats afgebeelde draak, een stukje puur middeleeuwse sculptuur in de Martini kerk. Hier nogmaals, maar dan in zijn eindstrijd, gedood door Sint Joris. Het betreft hier een „wang” van een van de koorbanken. Wat de beschrijving betreft kunnen we ditmaal volstaan met te citeren wat dr. R. Steensma schreef in het aprilnummer van De Stim fan Fryslan 1969 (St. Jo ris valt n.l. op 23 april). In zijn serie over „Hilligen yn Fryslan” schrijft hij: De hillige Joris heart ta de meast for- eare hilligen fan de midsieuwen, net- tsjinsteande omtrint alles dat oer him forhelle wurdt, üt leginden fan letter tiid fuortkommen is. Sint Joris mei syn draek binne oant hjoed de dei ta hast like bikend bleaun as Sinterklaes mei syn goederjowskens, Sint Marten mei de bidler en Kristoffel mei it Kristus- bern. Oer Joris is hast neat mei wis- sichheit bikend. Hy wie in hege mili tair dy’t yn’e earste ieuwen yn Lyts- Asië de marteldea stoar. It meast for- neamde forhael üt syn libben, it fjocht- sjen mei de draek, is alhiel legindarysk en waerd pas yn de Ude ieu yn syn libbensbiskriuwing opnomd. It is in mo- tyf dat ek by oare hilligen en by for- skate net-kristlike goaden foarkomt. Op in dei kaem Joris by de stêd Silene, dêr’t de biwenners fan bidrige waerden fan in greate draek. Om it beest tofre- den to stellen joegen hja him elke dei twa skiep, en doe’t de skiep oprekken, in skiep en in been, dat troch it lot oan- wüsd waerd. Op in dei wie de dochter fan de kening oan bar, en hja waerd fan har heit bóten de stêd brocht. Fuort dêrnei kaem Joris yn dy omkriten en foun de gülende prinses. Doe’t hy heard hie hwat der geande wie, sprong hy yn it seal, socht it munster op, ried mei de lans foarüt op him ta en deade it bist nei in lange striid. It hoecht ós gjin nij to dwaen dat dizze moedige strider, patroan fan de ridders waerd en yn letter tiid fan de paedfi- ners, wylst hy ek skutspatroan fan Inge- lan is. It thema is wiid forspraet, sa- wol yn de grykse mythology as by de moderne film. It famke dat bilage wurdt troch in kweade macht en de sterke man dy’t har rédt. Eartiids sint Joris hjoed James Bond. De midsieuwen soe- ne lykwols de midsieuwen net wêze as it forhael net in godstsjinstige ynter- pretaesje krigen hie: it waerd de üt- bylding fan de striid tusken goed en kwea, tusken duvel en kristen. Joris In 1969 is door de raad een tweetal boe tebedragen vastgesteld, welke aan de verbruikers in rekening worden ge bracht indien de gastoevoer als gevolg van wanbetaling wordt afgesloten, te weten: a. een bedrag van f7,50 voor af- en we der aansluiten van de gastoevoer in het perceel en b. een bedrag van f 25,voor af- en weder aansluiten van de gastoevoer in de straat, een en ander als gevolg van een weigering van de verbruiker om het personeel van het gasbedrijf toe te staan de toevoer in het perceel af te sluiten. Ook dit wordt duurder. B. en W. stellen voor de boetebedragen te verhogen respectievelijk f 25,en f 50, de raad behoefte aan een uitbreiding van de commissies bestaat. Daarom zijn zij voornemens de commissie voor open bare werken, ruimtelijke ordening en het grondbedrijf te splitsen in een com missie voor openbare werken en het grondbedrijf en een commissie voor ruim telijke ordening en stadsreconstructie. De werkzaamheden van de laatst be doelde commissie zal naar hun mening moeten bestaan uit advisering over be stemmingsplannen en de wijzigingen daarvan. Voorts zal de taak bestaan uit advisering betreffende plannen voor de binnenstad. j Kir J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1