Bolsward beleefde april 1945 in historische uren Gaöe Shroar i wonder „...de gansche week bleef een SNEON 26 APRIL 20.00 URE YN iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Fan stêd en lan Hwat hat ll' Raad L it de oude doos Franekeradeel Raadsagenda Baarderadeel ,DE DOELE’ BOALSERT Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, i (UI) Tryater Toerné ,IN DESERTEUR’ '4. 114e JAARGANG No. 32 DINSDAG 22 APRIL 1975 30 Ct. mm. Contractprijs op aanvraag feit waarvoor de toenmalige redactie bij ven den Dankdiensten in de kerken. alle Soberheid Nieuws Laatste nieuws 30 April 1945 Rede Burg. Van Tuinen. Luisteraars! ver- Officieele ontvangst ten Stadhuize (zie voor vervolg elders in dit blad) üs hjoed to sizzen en FRYSKE „SEI-SIZWIZEN” le week mei 1923 Herdenkingsconcert in de Martinikerk Voetbal C.A.B. I - Engeland 5-3 aan, gezegd. Sedert Zondag den 15 April van het jaar onzes Heeren 1945 hebben wij hier his torische uren en dagen beleefd. Met de explosie van de Blauwpoortsbrug explo deerde de Duitsche tyrannie in deze stad. Plotseling verschenen mannen in overall met banden om de arm, met ge weren en stens in de hand, met durf en Op 18 April verschenen er in Bolsward de eerste leden van de Kon. Ned. Bri gade „Prinses Irene”. Dit feit kon en Het rood-wit-blauw met de Oranjewim pels sierden weer in grooten getale onze oude stad ter eere van de verjaardag van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana. Vier jaar achtereen moesten op deze datum de vlaggen opgeborgen blij- een waarvoor Hand- Geadverteerd wordt met fantasie-man- tels a f 4,75, kwaliteit Gabardinemantels a f 9,75, Blouses f 0,50, kindermantels a f2,Costuums f7,50. Ter vervulling van kerkelijke plechtighe den werd Bolsward bezocht door de aartsbisschop van Utrecht, Monseigneur H. v. d. Wetering. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 oi 2335 (05157) As ’t it wiif de pong jowste, jow har dan de broek ek mar Als de vrouw zich baas maakt over het geld, maakt zjj zich baas over alles). Bols wards Nieuwsblad Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief Sedert 1 september 1942 had Bolsward en omgeving ons blad moeten missen, maar op vrjjdag 4 mei was het er weer, zjj het dan onder de „oude” naam De Jongs Nieuwsblad. Een vorige maal citeerden we uit dit le nummer en er kwamen zo veel reacties op, dat we het ditmaal nog eens doen. Het was een blaadje van klein formaat en slechts 2 pagina's groot, een voorbaat zijn excuus maakte. Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 sei de jonge, doe woed er de houn smite en rekke er syn styfmoer. Oant safier hwat priuwkes üt de samling „sei-sizwizen”. Wolle jo lyk as de earste kear ris oanstreekje hokker derfan jo bikend wiene en dy üs stjüre. Wy soen’e graech witte wolle of dizze sechjes noch under it folk libje. Witte jo noch raear sokke „sei-sizwizen"? Natuurlijk is het niet mogelijk om direct weer in de oude vorm en formaat te verschijnen. Geen gas, geen electrische stroom, geen papier-aanvoer, geen tele foon enz., dit zijn allemaal factoren die een klein en sober begin noodig maken. Maar er is weer een begin en met moed en vertrouwen zullen wij trachten dit begin zoo goed mogelijk uit te breiden en te verbeteren. Wij hopen daarmee ook een steentje te kunnen bijdragen aan de opbouw van ons land. Gelukkig hebben wij, zij het met veel moeite en overleg, kunnen voorkomen, dat onze machines en lettermateriaal in handen van den vijand zijn gekomen. En voorloopig kunnen wij ons ook nog eVen redden met onze papiervoorraad, hoewel ook hieraan dikwijls geknaagd en zelfs wel getracht er groote happen ten behoeve van den vijand uit te nemen. En nu, met moed vooruit, aldus De Uitgeefster Firma A.J. Osinga. Twee weken geleden wisten we bijna niet meer hoe een voetbal er uit zag, wie dacht nu in deze moeilijke tijden ook maar één moment aan voetballen. Een ieder zat in apgst en zorgen, tot de Canadeezen kwamen, die spoorslags bij 90 pet. der bevolking de zorgelijke trek op de gezichten deed verdwijnen. Een Waaruit we het volgende aanstippen: Volgens een mededeeling van Stalin is Berlijn gevallen. Op 2 Mei 's middags 3 uur werd de strijd in de Duitsche hoofd stad gestaakt. Meer dan één vierde millioen duitschers zijn hier gesneuveld of gevangen genomen. Het geheele Duit sche leger in Noord-Italië, bijna 1 milli oen man, heeft zich on voorwaardelijk overgegeven. Dit is tot heden de grootste capitulatie gedurende dezen oorlog. Hierdoor vallen geheel N.-Italië en de Oostenrijksche provincies ten oosten van Salzburg in handen der geallieerden. Door de geweldig snélle opmars der Britsche troepen in Noord-Duitschland zijn Denemarken en Sleeswijk-Holstein nu geïsoleerd. Lübeck is veroverd. De Britsche en Russische troepen staan hier aan de Oostzee nog 50 K.M. van elkaar. It is in dünker foarütsjoch, s’ei de man, doe hie der in swarte baerch by de sturt. Alles mei mjittë, sei de man en doe sloech er syn wiif mei de jelnestók. Hark, in keppel gies, sei de man en doe wie it wivedei. Nou komt der hwat, sei de man en doe smiet er syn wiif by de treppen del. Elk minske syn sin, sei beppe en hja iet plattekoeken. derta, sei loaije twa gerjochten en Het is interessant het nieuws van die dagen te lezen. We geven er wat citaten uit, zoveel mogelijk in de volgorde van het blaadje zelf. Het blad schreef b.v.: De radio centrale in Bolsward werkt weer, zij het ook nog maar zeer beperkt. De heer D. HoitSma, ambtenaar voor de radio centrale hier ter plaatse, heeft het voorelkaar gekregen om met een benzinemotor en een dynamo zooveel stroom te krijgen als noodig voor de uit zending van de berichten van de Engelse radio en een uurtje gramofoonmuziek. De benzinemotor werd voor dit doel af gestaan door de fa. H. Jorritsma, de dynamo door het bestuur van de Am bachtsschool te Sneek, en de districtscdt. van de N.B.S. te Bolsward heeft toege zegd voor de benzine te zullen zorgen. Door deze samenwerking kunnen onze stadgenooten dus dagelijks op de hoogte blijven van het wereldnieuws. Nadat op Donderdag 19 April in kerken een dankdienst werd gehouden voor de bevrijding van Bolsward, werd op Vrijdagavond, dés avonds half zeven in de Martinikerk nog een algemeene dankstond gehouden. Dikwijls reeds zagen wij veel menschen in dit oude mooie godshuis te samen komen, maar zooals deze avond hebben wij het nog nooit gezien. Er was zelfs geen staan plaats meer vrij, in alle paden stonden de menschen dicht opeen gepakt. In deze indrukwekkende dankdienst voor alle religieuse richtingen werd het openingswoord gesproken door ds. E.H. Boer. Verder hield pastoor H.A. Staal een rede over het onderwerp „God”, ds. J. Vink behandelde het onderwerp „Nederland” en Dr. A.D.R. Polman sprak over het onderwerp „Oranje”. Gemeen schappelijk werd gezongen: Ambro- siaansche lofzang. Wilt heden nu treden, O Heer die daar des Hemels tente spreidt en tot slot staande 2 coupletten van het Wilhelmus. Jimme sille nochris fan heechmoed for- gean, sei de pastoar en doe kaem Tryn Plof mei nije klompen yn tsjerke. It lést moat der üt, sei Wobbelmuoi en doe sprong hja op krukken. It sit der wol yn, mar it wol der net üt, sei de poep, doe hied er de bibel opfret ten. Alle frachtsjes lichte, sei de skipper, doe Ik sil it net wer dwaen, sei de feint en doe muoide it him, dat er jong net troud wie. Gelyk haste, sei de man tsjin syn wiif, mar swije silste. Hantwurk is it béste erfpoarsje, sei de smid, en doe sette er syn wiif oan de püster. Earder kraeiden de hoannen en nou gapje se, sei it aid wyfke en doe wie se dof wurden. Hwat in stik büter, sei it aid wiif en doe foun se in kat yn 'e tsjeme. Hjir mar yn, hjir is muzyk, sei it aid wiif en doe stoep se de tsjerke yn. Men kriget it wol werom, sei de boer, doe fuorre er de bargen mei spek. Mar wer fan foaren óf oan, sei Tys-om, doe bigoun er wer op ’e nij mei it gebet. Sjongen is de fleur fan it wurk, sei de kat en doe wie it maertenacht. Dy sit, sei de faem en doe hie hja in douk yn it gat. Ik héld myn wiif foar eagen, sei de skipper, doe liet er har yn 'e line rinne. Ik sit oan 'e earen ta yn ’e skuld, sei de man, doé hied er syn nije hoed noch net bitelle. Hark, hark, der rint in müs hoasfuotling oer de souder, sei dóve Japik. Elk syn fak, sei de jonge tsjin de dümny, jo bidde en ik mollefalle meitsje. Elk each wol sines ha, sei bline Paulus. In earm wiif kin jin likegoed pleagje as in rikenien, sei de boer en doe naem er mar in riken. Ik smyt it yn appél, sei de güt, minder as neat kin it dochs net. As aide hynders net yn 'e himel komme, sei Jankmuoi, dan komt üs dümny der tominsten net yn. Fij hwat in drokte mei dy bigraffenis, sei de widdou, men soe suver winskje, dat er mar net stoarn wie. Gjin swierrichheit, sei de bakker en doe makke er it brea to licht. Nou bist yn manshannen, sei boer Nol- tsje en doe fleach er mei de ream troch de jarresleat. It kin altyd noch, sei de wever en hy troude yn syn ien en sawntichste. Foarby mei neat Lubbert, dan ha wy gjin omslach. Dat is net fier mis, zaten, die sedert eenige jaren onderge doken waren. Na ruim 35 minuten spelen heeft Fer- werda eindelijk succes, met een mooi schot brengt hij de partijen op gelijke voet, met welke stand ook de rust ingaat. Na rust weer een aantrekkelijke strijd. De Engelschen nemen eerst door een penalty weer de leiding, doch opnieuw is het Ferwerda die de partijen spoedig weer op gelijke voet brengt. Hard werd er nu om de leiding gevoch ten, en thans is het de centervoor die Engeland opnieuw de leiding bezorgt. In deze periode zijn de Engelsen beslist sterker, doch C.A.B. zwoegt door en waarlijk wordt dit zwoegen met succes bekroond. Na keurig samenspel is het thans Herre die onhoudbaar doelpunt. Wie denkt dat C.A.B. uitgespeeld raakt komt bedrogen uit. Juist in het laatste kwartier wordt, ondanks groote vermoeidheid bij enkele C.A.B.-spelers, nog alles op alles gezet en met succes, want vóór dat de Tommies er erg in hebben is de stand reeds 5-3 voor C.A.B. door toedoen van Van der Veen en Fer werda. Na dit sportbericht (in een tweede wed strijd verloor NBS van de Engelsen met 0-16!) volgt de rubriek I Niet alles is in de afgeloopen weken veranderd. Uw erf mijn rantsoen brood is niet grooter geworden. De centrale keuken is nog niet vervangen door het gasfornuis in eigen keuken, - dit duurt waarschijnlijk nog maanden. - De tram rijdt nog niet. Het electrisch licht straalt nog niet. Trams, vrachtauto’s, schepen, vervoeren nog niet de kostbare steen kool van het Zuiden naar ons hooge Noorden. Uw timmerman timmert nog niet naar hartelust, uw taxi-chauffeur vraagt nog geen fooien, uw rijwielhandel verkoopt u nog niet sterke fietsbanden. Kortom, de innerlijke levensomstandig heden zijn in vele opzichten nog gelijk gebleven. En onze evacué’s moeten ook nog maar wachten. Dus wonderlijk mooie ommekeer en tegelijk nog het voortduren van sober heid. In zulke omstandigheden vieren wij heden de verjaardag van onze Kroon prinses Juliana. De eerste verjaardag van een Oranje in vrije Nederlandsche gewesten, - helaas nog niet alle elf. - Wij hopen van ganscher harte, dat God aan onze Prinses wil schenken een ge lukkig nieuw levensjaar, waarin zij na bittere ballingschap eindelijk weer eigen grond mag betreden, - voorgegaan door haar dappere, geestelijke zoo sterke Moeder, begeleid door haar actieve, écht Nederlander geworden man, - on zen Prins Bernhard, - gevolgd door Haar drietal, dochter-prinsesjes. Maandag 30 April j.l. gaf de heer G. Schrik een orgelbespeling in de Martini kerk ter herdenking van de bevrijding van Bolsward. Hij had zich de mede werking verzekerd van mevr. P. Steen- sma-Hofmeester en het concert werd gegeven ten bate van de oorlogsslacht offers. Dat doel en strekking van het concert door het publiek ten zeerste op prijs gesteld, bleek wel uit de buitenge woon groote opkomst. De kerk was tot ir. alle hoeken bezet 'en velen moesten zich met een staanplaats tevreden stel len. Het was van concertgevers fijn gevoeld om het concert te openen met het koraal „Alle menschen moeten sterven” (Gez. 238) dat door de aanwezigen eerbiedig staande werd aangehoord en waarbij de gedachten wel in de eerste plaats zullen zijn uitgegaan naar hen die in dezen strijd voor de vrijheid en voor het va derland hun leven hebben gegeven. Tot slot het aloude Wilhelmus, het lied der vrijheid en der vroomheid, ons nationale lied bij uitnemendheid, het lied dat getuigt van onze verbondenheid aan het Vorstenhuis, waaraan wij in de persoon van den Vader des Vaderlands onze vrijheid als volk hebben te danken en dat ook sindsdien steeds voor die vrijheid op de bres heeft gestaan. Uit volle borst door de aanwezigen meege zongen vormde het een indrukwekkend slot van dezen gedenkwaardeigen avond. moed in het hart. Zij bezetten onze stad, en wij waren vrij! - In de nacht van Zondag op Maandag doemde op, met be jubel begroet, de eerste Geallieerde wagen met bemanning en weerklonken voor het eerst sedert langen tijd in vrije lucht uit vrije kelen: het Nederlandsche, Friesche en Engelsche volkslied. In de vroege ochtend werden de volksverraders en de Verdachte en be ruchte personen gearresteerd. En toen begon het groote feest der bevrijding: vlaggen, wimpels, oranje op jas en man tel en in het haar; Nederlandsche aanplakbiljetten, Nederl. pers, en onder groot, aanhoudend, diep en hartstoch telijk gejubel: de Canadeezen! - Het was een wonderlijke dag, - en de gansche week bleef een wonder. Wij konden niet gelooven, bijna niet, dat het getij eindelijk gekeerd was, de vijand weg en een vrije toekomst geopend. Mantgum - De eerstvolgende openbare vergadering van de raad der gemeente Baarderadeel is belegd op maandag 28 april 1975, ’s avonds om 19.30 uur ten gemeentehuize te Mantgum. De agenda luidt: 1. Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken en mededelin gen 4. Benoeming ambtenaar van de bur gerlijke stand 5. Uitkerings- en pensioenverordening wethouders 6. Verbouwing gemeentehuis en vanging meubilair 7. Verordening keurlonen 8. Woningverbetering en krotopruiming 9. Aanwijzing leden Commissie voor de Ruimtelijke Ordening bestemmings- De Burgemeester maakte Maandag 18 april van deze mooie gelegenheid gebruik om voor de microfoon de volgende rede uit te spreken: De eerstvolgende openbare raadsverga dering zal worden gehouden op donder dag 24 april a.s. ’s avonds 8.00 uur in het gemeentehuis te Franeker. De agenda luidt: 1 Notulen. 2 Ingekomen stukken en mededelingen. 3 Garanderen van rente en aflossing van een geldlening. 4 Voorbereidingsbesluit van het buitengebied. 5 Aanvraag om, subsidie van de Chr. Sportvereniging „Animo” te Tzum. 6 Wijziging van de begrotingen 1974 en 1975. week lang vlogen de motoren, tanks, auto’s enz., door onze straten en daarna werd het rustiger, en toen op een gege ven oogenblik de geheele sympathieke Canadeesche bezetting plotseling weer naar elders verdween, kwam Bolsward bijna weer in haar oude voor-oorlogsche doen en laten. Het wakkere C.A.B.-bestuur toog natuurlijk direct weer aan ’t werk en toen Bolsward de vorige week een Engelsche bezetting kreeg, was ’t ook vanzelfsprekend dat het C.A.B.-bestuur er als de kippen bij was. Met de spor tieve Tommies was alles spoedig geregeld en zoo konden we Zaterdag j.l., na vele maanden van voetbal verstoken te zijn geweest, eindelijk weer eens ons hart ophalen. Dat voor deze wedstrijd groote belangstelling zou zijn was te voorzien, doch dat het aantal bezoekers meer dan 2000 zou beloopen, was boven verwachting. Daar de baten voor een liefdadig doel bestemd zijn en de Bols- warders bovendien het zoet der over winning smaakten, is het eerste C.A.B.- offensief met groot succes bekroond. Dat C.A.B zou winnen had niemand ver wacht, vooral daar allen ongetraind waren en er zelfs 5 spelers in ’t elftal of... zij werden in vele huizen ter versiering van het woonvertrek gebruikt. Thans mag onze nationale driekleur weer vrijuit wapperen - en daarvan is op deze datum een ruim schoots gebruik gemaakt. 1 mocht niet onopgemerkt voorbijgaan. De heeren werden uitgenoodigt ’s middags op het stadhuis te verschijnen, waar zij door den burgemeester, voor de eerste maal getooid met de fraaie ambtsketen van de stad, in zijn werkkamer werden ontvangen. Mede aanwezig waren: mevr, van Tuinen, de Districtscdt. luit. Gorter met zijn „chef staf”, de gemeenteedt. W.H. Folkerts, ds. J. Vink, W.Ph. Hen driks en nog enkele N.B.S.ers. Na een korte begroeting werd het gezel schap rond de tafel genoodigd. Een glaasje werd geschonken en de gasten zorgden voor ruim sigaretten. En onder het genot van het één en ander werden veel vragen en antwoorden gewisseld. De heeren F. HaVelaar uit Zuid-Arika, U.H. Teengs uit Siam en L. de Wied uit Leeuwarden hadden natuurlijk veel nieuws en interessants te vertellen uit Engeland en Zuid-Nederland terwijl zij wederkeerig luisterden naar alles wat hun werd verteld over het leven in bezet gebied. De burgemeester bood namens de gemeente Bolsward ieder een foto van het Stadhuis en gezamenlijk doos „echte Hofnar” hartelijk dank werd teekeningen werden gewisseld en tot slot werd nog het Stadhuis bezichtigd onder leiding van den oud-conclërge, heer F. van der Spoel. In minske kin him al mei in bytsje for- meitsje sei it bidlerswiif en hja iet bólle mei salm. Straf moat der wêze, sei gleane Wiltsje en doe iet er it iten fan ’e bern op. Men kin net foar alles soargje, sei baes Fetse en doe foei de nije oune fan 'e bakker yn. Sa kin it ris gean, sei Freark en hy kaem hoasfuortling fan it iis. Dit is my neat to fet, sei Sjoerdom, doe hied er syn prük yn it sop bisean. Mear smoar, sei bline Piter, doe hied er in gat yn ’e panne. Men ünderfynt al hwat, sei Wytse Boates en doe hie syn wiif it synwetter yn ’e hakke. Mei goed folk is it goed dwaen, sei de koster en hy teach üs Leave Frou de rók üt. Men wol ek wolris tsjin in hear tarre, sei Jelke en doe kocht er in pikelhear- ring. De gunst foar de gave, sei Lubbert Lykles en doe joech er de Prins twa nuten. De hikken binne forhongen, sei Jarich Hottinga, earst wie ik baes en nou is it wiif it. Better is better, sei Styn en hja struide süker oer de sjerp. Ik sil wol meitsje, dat ik fuort kom, sei Klaes en doe hong er him op. Nou bin ik myn ünrêst kwyt, sei Japik, doe hie hy syn klok forkocht en syn wiif fuortjage. 10. Voorbereidingsbesluit plan Oosterwierum 11. Aanbrengen afrastering kleuter school Oosterlittens 12. Aanleg aardgasgestookte C.V.-instal latie openbare lagere scholen 13. Extra krediet naaimachine o.l.s. Win- sum 14. Bijdrage t.b.v. kursussen taalontwik keling 15. Subsidie restauratiekosten kerk toren te Lions 16. Subsidie Stichting Maatschappelijke Dienstverlening „Midden-Friesland” 17. Begrotingswijzigingen 18. Rondvraag 19. Sluiting voor een deel MHHMR

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1