Bevrijdingsfeest werd enthousiast gevierd de week Foto van Oaöe Shroar G.DE JOHG SHOW Na gepaste dodenherdenking rif Pater Zeinstra uit Pakistan met verlof Illllllllllllllllllllllllllllllllinillnlllllllllll SS lllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll L il de oude doos KINtiMAS BANK NV SPAARDEPOSITO’S 1 JAAR VAST 2 JAAR VAST 3 JAAR VAST 4 JAAR VAST 5 JAAR VAST 61% 7% 7!% 81% 81% AUTOMOBIELBEDRIJF 4 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND spar B?Xn"s^e?n. ook andere.spaarvormen zijn mogelijk iriformeer bij onze kantoren ,Het oude Bolsward’ Frontale botsing twee gewonden k i ■1 w 114e JAARGANG No. 36 VRIJDAG 3 Mi l 13' 30 ct turn Contractprijs op aanvraag Wymbritseradeel. Dodenherdenking 1975 God en een Hwat hat us hjoed to sizzen i A SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 Al vraagt mij dat meer lijdensmoed, Och, alle lijden is mij goed, omdat ik daardoor U gelijk En dit de weg is naar Uw Rijk. Ik ben gelukkig in mijn leed, Omdat ik het geen leed meer weet, Maar’t alleruitverkorenst lot, Dat mij vereent met U, o God. O, Jezus, als ik U aanschouw, Dan leeft weer, dat ik van U hou En dat ook Uw hart mij bemint, Nog wel als Uw bijzonderen vrind. Y. O. Bekema, Blauwpoort, met Sun maid Rozijnen a 38 cent per pond en gele rozijnen a 25 ot per pond. A. J. Minks adverteert met Goudse kaas (40+) a f 0,30 per pond. By aids wie it in great wünder as in ezel praette, nou is it in great wünder as in ezel him stilhaldt Want Gij, o Jezus, zijt bij mij, Ik was U nimmer zo nabij. Blijf bij mij, bij mij, Jezus zoet, Uw bijzijn maakt mij alles goed. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) O, laat mij hier maar stil alleen. Het kil en koud zijn om mij heen, En laat geen mensen bij mij toe: ’t Alleen zijn word ik hier niet moe. Bolswards Nieuwsblad Er is een begin gemaakt met de sloping van de Chinese muur, daterende van 200 v. Chr., die was voorzien van 20.000 Advertentieprijs 30 ct per Ingez mededelingen dubbel tarief Abonnementsprijs 1 9.50 p kwartaal (bij vooruitbetaling' Giro 887926 5 mei had in de Ned. Herv. Kerk te Ping jum een tentoonstelling plaats van oor- logs-herinneringen. Er is om Pingjum in die tijd nogal oorlogsgeweld geweest, zodat er wel wat was te zien. Op deze foto de belangstelling. (Foto Boerpma, Pingjum) Twee kranten vandaag ineen. Een zee van berichten, internationaal, nationaal, re gionaal. In stad en land, in Bolsward en omgeving, schier overal vond zondag avond op gepaste wijze de dodenherdenking plaats. Bjj wat schraal, maar overigens zonnig weer, volgde maandag de viering van de bevrjjding. Soms minder uitbun dig dan die van Koninginnedag, soms ook met alle schijnwerpers er op gericht. In Bolsward had bjj het monumentje onder het spelen van koraalmuziek door Oranje bij Marnezijl door enkele vertegenwoordigers uit de Bolswarder gemeente en gemeenschap een kranslcgging plaats, gevolgd door een herdenkingsdienst in de Martinikerk met koren (Oratoriumvereniging en Martini Cantorjj met muzi kale medewerking van het Fries Kamerorkest en de sopi-aan Anneke Bijlsma) en declamatie. Spreker was hier ds. G. van Halsema Thzn. uit Schettens, wiens rede we hier laten volgen: J De oud-Bolswarder pater S. M. Zeinstra arriveerde voor een verlof per vliegtuig uit Pakistan op Schiphol, alwaar zijn fa milieleden uit Dokkum en Driesum ter begroeting aanwezig waren. Diezelfde avond werd deze Fries, namens de r.k.parochie Dokkum, door Pastoor A. J. Ros van harte verwelkomd. Beide Priesters zijn lid van de Orde Franciscaanse Minderbroeders en kun nen zich derhalve „medebroeders” noe- noemen. Sieb Maurits Zeinstra werd op 11-4-1922 te Oegeklooster bij Bolsward geboren. Hij bracht zijn jeugdjaren in Driesum door. Op negen januari 1974 vierde pater Zeinstra zijn zilveren priesterfeest onder de koelies in Hyderabad, gelegen in het zuiden van Pakistan. ra flf Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Op de brug over het van Panhuyskanaal in de weg tussen Allingawler en Exmorra deed zich vorige week vrijdag middag omstreeks drie uur een ernstig verkeersongeval voor, waarbij een echt paar uit Makkum gewond raakte. De 33-jarige fouragehandelaar Jentje Oostenveld, en zijn 29-jarige echtgenote Maaike Oostenveld-Berga uit Makkum reed de brug over, toen uit tegen overgestelde richting de 50-jarige vee houder Sjirk Ybema uit Allingawier de brug kwam oprijden. Er ontstond een frontale botsing tussen de beide voer tuigen, de beide personenauto's werden zwaar beschadigd. De arts W. G. Jansen uit Makkum verleende eerste hulp, daarna werd het echtpaar Oostenveld- Berga doorgestuurd naar het streekzie kenhuis „Oranjeoord” in Harlingen, waar beiden zijn opgenomen met een hersenschudding en verwondingen aan het hoofd. De groep Wonseradeel van de rijkspolitie stelt nog een nader onder zoek in, naar de juiste toedracht van het ongeval, zo wérd ons meegedeeld. - Maandag 28 april kregen de leerlingen van enkele klassen van de chr. Mavo bezoek van de heer J. J. H. Wijma, die hen een dia-serie van het „oude Bolsward” liet zien. Zij vonden dit allemaal geweldig, en konden zich niet begrijpen dat Bolsward er vroeger zo klein en anders uitzag. Zij zagen prachtige oude gebouwen die helaas later zijn afgebroken zoals o.a. een mooie oude kerk aan de Wipstraat; de prachtig mooi bewerkte gevel van de oude joodse synagoge die nu wordt ge bruikt als pakhuis en de mooie oude stadspoorten die in de vorige eeuw ook zijn verdwenen. Ook het kleine huize- straatje „De katterug”, vroeger tegen over de Martinikerk en mooie kleine ge zellige huizen in de stad zijn afgebroken of pakhuizen geworden. Verder zijn vele oude geveltjes „gemoderniseerd” en zijn bijna alle mooie molens rondom Bolsward verdwenen. Via een bandopname vertelde de heer Wijma over dit oud Bolsward. De leerlingen waren enthousiast en vonden het oude Bolsward mooier dan het iiswóL Op oorlogsmonument in Rauwerd las ik onlangs: - De Kerl fan hjoed is it sied fan moarn. d.i. De zaadkorrel van vandaag is het graan van morgen. Zij, die talloos velen, die hun leven gaven in de donkere jaren 1940-1945, waren de zaadkorrels. Het graan is ge komen. Overvloedig. Vrijheid en welvaart. Mensen, die zich onbelemmerd kunnen uiten en bewegen. Mensen, die niet weten, wat gebrek is. Mensen, zoals U en ik. Wij zijn hier vanavond allen samen ge komen om te gedenken. Wij, ouderen en jongeren. Levend uit verschillende over tuiging. Maar één in de verschrikkelijke her innering aan de donkerste bladzijden uit onze historie. Samengekomen in dit eeuwenoude Godshuis, waarvan de muren ons, als zij konden spreken, zouden kunnen vertellen van andere donkere bladzijden uit onze friese en na- G. Brandsma met beste koffie f 0,52. W. Albada Jelgersma met extra zware corsets met elastieken binnenband a f 0,75 en Favorite corsets a f 1,20. nationale historie. Ieder van ons heeft zo zijn of haar eigen herinneringen. De jongeren onder ons aan de verhalen van vader en moeder over mensen, die zij nooit hebben ge kend. Mensen, die de tol van hun leven hebben moeten betalen voor onze vrijheid. De anderen onder ons, waar ik mijzelf óók toe reken, zien voor hun geest weer al die mensen - al die jongens en meis jes, mannen en vrouwen, óók uit Bols ward en omgeving, die we goed hebben gekend en die zijn vermoord - voor een vuurpeleton, in een concentratiekamp, door een slepende ziekte Of een langzame, maar zekere hongerdood of door oorlogsmishandelingen. Joden, kris tenen, humanisten, allen nederlanders, óók zij, die in het Ned. Indië van die dagen de verschrikkingen van de oorlog lijfelijk ervoeren. Wij kunnen geen namen noemen - het zijn er téveel. Straks, tijdens de 2 minuten stilte, trekken ze aan ons geestesoog voorbij. En wij voelen, diep in ons hart, óók al is het alweer 30 jaar geleden, dat de laatste slachtoffers vielen, een weerga loos grote pijn overal het leed, het na meloos grote leed, dat die ontelbaar velen hebben moeten doorstaan, voor onze vrijheid. Nederlanders, polen, fransen, engelsen, amerikanen enzo voortsWij kunnen niet volledig zijn! De eindeloze militaire kerkhoven in Nederland en de rest van Europa her inneren ons eraan. Hun bloed, hun tranen, hun lijden - het was alles zaad voor de oogst, waaraan U en ik deel mo gen hebben. Wat was het, dat al die mannen en vrouwen bezielde? Een grenzenloze avontuurszucht? Een onblusbare haat tegen de schennen- de en brallende moordenaars en ideolo gen van het derde rijk? We weten wel beter! Al die mannen en vrouwen waren bezield door de vaste wil, koste wat het koste, de voor ons volk en andere volke ren zo dierbare vrijheid te heroveren. De prijs van hun leven was hun niet te hoog! Door dit ideaal, de verloren ge- gane vrijheid te herwinnen en de dui velse geest, die uit het nationaal socia lisme sprak, te vernietigen, waren en bleven zij bezield. Tot het vaak bittere einde toe. Die namelozen die vaak het moeilijkste werk moesten doen in de practische uit voering van opdrachten. Maar ook de leiders van het verzet. De inspirerende figuren op de achtergrond. De meesters in het rijk van de geest. Een zelden gefotografeerd hoekje Bols ward, dat toch zijn eigen schoonheid heeft en wel tot de verbeelding spreekt. Het is een kijkje op de Kapelstraat „achter het postkantoor”. Aan het eind van het grachtje de Kapelpost. We kij ken aan tegen het voor enige jaren gerestaureerde, huisje „met de bogen”. Bij de Kapelpost stond eens de Kapel over het water, waarover reeds eerder in dit blad. Geheel rechts de Broerestraat, die voorheen de naam Snorkstraat droeg. Op de achtergrond ook, slank als een maagd, de toren van de St. Franciscuskerk en dan geheel links het ontluikende voorjaar. De foto graaf, de heer L. K. Mol, laat zien hoe goed de grachtjes het in Bolsward doen. Zonder deze weerspiegeling (houdt de hand maar eens op het onderste gedeelte van de foto!) is het geheel ineens veel zakelijker, om niet te zeggen doodser. De fotograaf meende dat de foto erg actueel was omdat misschien een gedeelte van het massale huizenblok eersdaags zou moeten worden afgebroken, maar een informatie bij een van de leden van B. en W. leerde ons, dat dit, voorlopig al thans, nog wel mee zal vallen. De afbraak zou in verband staan met de verbouw van het postkantoor. Nu is er achter het postkantoor al veel verloren gegaan aan oud stedeschoon, wat ons betreft mag dit stukje Bolsward behouden blijven! mei 1944: - Deze morgen om half 6 werd ik gewekt om me aan te Meden, en als jullie mijn dierbaren deze brief zult ont vangen dan ben ik bij mijn Hemelse Vader om avondmaal te vieren met het Lam. Ik kan je niet vertellen hoe kalm ik ben. Ik weet waarvoor ik sterf en ik weet ze ker, dat ik daar heen ga, waar Jezus mij en ons allen is voorgegaan. Jan, mijn lieve jongen, jij bent de oudste - steun moeder in alles, maar laat je niet leiden door haat. Thans moet ik vallen voor Vaderland. Ik sterf geheel zonder haat. Ik zal voor hen bidden, die ons dit aandoen. Hand aan hand gaan Henk en ik naar ons nieuwe Vaderland en daar zullen we op jullie wachten. Treur niet te veel want ik heb het beter dan jullie. De Heere is ons tot hulp en sterkte, daarom zullen we niet vertra gen. Ik heb onze God zij dank niet tevergeefs geleefd. Ik dank Hem daar voor. Ook dat ik mag sterven op mijn eigen Vaderlandsche bodem. Ook in mijn sterven zal Hij verheerlijkt worden. Voor God en Vaderland. Een half jaar vóór zijn overlijden op 26 juli 1942 na een afschuwelijke behande ling in het concentratiekamp Dachau, schreef in z’n Scheveningse cel één van Frieslands grote zonen, Titus Brandsma, afkomstig van Oegeklooster onder de klokslag van Bolsward, ziende op beeld van de Heer: Maar hoe de rolverdeling ook was. van uit welke levensovertuiging men de vij and ook in het aangezicht weerstond, één was men in de vastberaden wil om de in ons nationale volksbestaan zo vast verankerde vrijheid te herwinnen. Moet ik U verhalen vertellen? Och, U kent ze allen, evengoed als ik. U weet van die dappere kerels, die, hand in hand soms, de dood in gingen. Vaders met hun jongens, soms meerderen uit één gezin. Soms met een lied, waaruit de verwach ting van het eeuwige leven sprak, op de lippen. Wij gedenken in diepe en grote eerbied al diegenen, die het offer van hun leven hebben gebracht voor onze vrijheid. Onze vrijheid, dat erfgoed van ons vlok, waarvoor Willem van Oranje de grond slag heeft gelegd. Een grondslag, die voor hem o.m. óók inhield een grote mate van godsdienstige verdraagzaam heid. Een grondslag, die in de bange oorlogsjaren èn daarna ook in ere werd gehouden door zijn grote nazaat: Koningin Wilhelmina. Zijn wij, wanneer wij onszelf critisch beschouwen, die wijsheid waard? En hebben wij vol doende oog voor onze huidige taak? Een taak t.a.v. de wijze, waarop wij omgaan met de grondslag in onze vaderlandse verhoudingen. Een taak óók t.a.v. die genen in onze wereld, die vandaag de dag zuchten onder verdrukking en even zo snakken naar vrijheid als wij dat deden in de jaren '40-’45! Alleen als dit werkelijk het geval is, zullen wij én als jongeren, die slechts bij overlevering weet hebben van de bange oorlogsjaren èn als ouderen, die alles aan den lijve ondervonden hebben, ge zamenlijk onze taak in het heden kunnen vervullen. Een taak t.a.v. de wijze, waarop wij met elkaar omgaan en met elkaar samenleven als burgers van een vrij Koninkrijk. Een taak, die ons óók duidelijk wordt, wanneer we horen van weergaloze pijn, die geleden wordt tengevolge van onderdrukking en marte ling, discriminatie vanwege huids kleur, vervolging vanwege geloofs- of politieke overtuiging. Laat ons als Nederlanders, jong èn oud, ons de vrijheid waard betonen op een waardige en overtuigende wijze. En laat ons voor onszelf maar invullen, hoe wij dit het beste kunnen doen. Ook door naar elkaar te luisteren! Straks zwijgt het orgel. En verenigen onze gedachten zich in de onzegbare weemoed en dankbaarheid voor het offer, dat onze volksgenoten en al die anderen uit vele landen hebben gebracht eenmaal in het donkere moment, dat de zaadkorrel van hun leven viel in de aarde, die hen omsloot. Opdat wij in het licht van de morgen van vandaag zouden leven. - De kerl van hjoed is it sied fan moarn. Uit een afscheidsbrief van Thies Jansen uit Groningerland, die hand in hand met zijn vriend Henk Hos in de duinen bij Scheveningen werd gefusilleerd op 11 ,-;S' W bouwd in 15 jaar door 300.000 soldaten. zelfde huizen. 'X

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1