Gabe Shroar WEER INGEBRUIKNEMING VAN OUDE RIJKSWEG 43 TUSSEN BOLSWARD EN HARKEZIJL KABINETSCRISIS OP HET NIPPERTJE GEWEERD J too llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Lit de oude doos llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Fan stêd en lan Herdenkingszegels r> SURINAME STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND SURINAME Versierde wagens in brand tijdens op tocht in Makkum iih?' 114e JAARGANG No. 37 DINSDAG 13 MEI 1975 Contractprijs op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, Hwat hat ós hjoed to sizzen I OPVOLGING STARFIGHTER: GEBED ZONDER EINDE in allés wat en TWA EN TACHTICH FUGELJIEREEN si *J To let en to ier hat beide gjin tier Surinaamse postzegels Jaar van de vrouw Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Wachtsje jimme foar de kou fan foaren, foar it hynder fan efteren en foar de skynfroumens fan alle siden Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS tlitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie - en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 ot 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad de ministers tussen en die In verband met het wijzigen van de bestaande aansluitingen, o.m. inhoudende het ongelijkvloers maken van de kruisingen, is de oude rijksweg 43 tussen Bolsward en Kievitshome lange tijd aan het verkeer onttrokken geweest. In die tijd is ge bruik gemaakt van het van Bolsward in de richting Afsluitdijk gereed zijnde korte gedeelte dubbelbaans weg en verder van de zuidelijke rijbaan van de nieu we, naast de bestaande weg te bouwen autosnelweg. De dorpen Sehettens en Longerhouw waren via het dubbelbaans gedeelte weg vanuit Bolsward bereik baar en vanuit de richting Afsluitdijk ook via tijdelijke gelijkvloerse aansluitingen op de nieuwe rijksweg. Toch weer, een enigszins onverwachte crisissfeer in Den Haag rond het kabinet Den Uyl. Aanleiding: de regeling voor de Vermogensaanwasdeling (V.A.D.), zoals die wordt opgenomen in de Inkomensnota. Minister Lubbers van Economische Za ken stond aanvankelijk alleen in zijn verzet tegen de V.A.D., zoals de linkse mi nisters die wilden. Nadat Lubberts (kvp) het eerst met zijn collega Boersma (arp) van Sociale Zaken eens geworden was, kwamen beide ministers vervolgens tegen over hun linkse collega’s te staan. Kabinetsberaad bracht voorlopig geen uitkomst, evenmin als onder-onsjes in kleinere kring tijdens het afgelopen lange weekend. De optochtwagen Anton Piek” kort na de brand, de opperwachtmeester C. J. Dokter is nog bezig met het na blussen, Jos Tichelaar kijkt bedenkelijk toe. Makkum oan’t stran en Makkum oan lan binne twa Twee mensen met de zelfde naam kunnen zeer verschillend van aard zijn. Bedoeld worden Makkum in Wonseradeel en het gehucht Makkum bü Bozum.) de voorraad strekt. De geldigheids termijn voor de frankering is onbepaald. Dinsdagmorgen zat het kabinet weer in het Catshuis rond de tafel om uit de problemen te komen. Intussen hadden A. R. -fractieleider Aantjes en K.V.P.- fractieleider Andriessen met Den Uyl gesproken, zonder dat er iets werd op gelost. Dit alles leidde ertoe dat dinsdag toch serieus rekening gehouden moest worden met het uitbreken van een kabi netscrisis, of althans met het heengaan van K.V.P.-minister Lubbers. De zaak was intussen toch al uitgegroeid tot een prestigezaak, hetgeen het vinden van oplossingen altijd bemoeilijkt. Toch -leek het vele politici dinsdag- Advertentieprijs 30 ct. per Ingez mededelingen dubbel tarief foar de fügelbiskerming; it nimt dan ek yn üs provinsje in tige wichtich plak yn. Fansels waerd Bosch meiredakteur fan it Bounstydskrift Vanellus; hy bleau noch as meiwurker oan it moanneblêd for- boun. Bihalve folie oare bydragen for- soarge Bosch yn ’e jierren 1947-1964 sat- hwat twahündert Fügelnijsbirjochten hweryn folie waernimmingen yn biwur- ke binne. In rige dy’t in goed byld jowt fan ’e fügelstan yn dizze perioade. Bosch wie lang haedbistjürslid fan it B.F.F.W. Ek as fiif en sawntichjierrige wie er noch tige warber foar it Boun dat Bosch foar al syn wurk hjirfoar eare hat troch him in dei nei syn jierdei in Gouden Ljipke to oerlangjen, in ünderskieding oant doe Terwijl de grootse en grandioze optocht op bevrijdingsdag aan het oog van het publiek in het centrum van Makkum voorbij trok, raakte halverwege de rond gang in de Kerkstraat de wagen „Anton Piek” in brand, op de wagen bevonden zich de warme bakker Henk Zondervan en zijn zoon, die een groot succes oog sten bij het publiek, maar de bakker bakte bakte de broodjes al te bruin, op een gegeven moment stond in een fraktie van enkele seconden het geheel in lichterlaaie, de bakker en zijn zoon sprongen uit de „bakkerij” en ’n enorme rookontwikkeling en brandlucht ver spreidde zich over het feestvierend Makkum. Maar evensnel als de brand uitbrak, werd deze ook geblust, uit om liggende woningen werden schuimblus- sers aangevoerd, de opperwachtmeester der rijkspolitie C. J. Dokter, wist met vaardige hand de vuurhaard te smoren. Ondertussen was wel in een mum van tijd het geheel van de „opgetuigde” wagen uitgebrand. Maar niet getreurd, de jury had vooraf al gejureerd en „Anton Piek” behaalde een tweede prijs in de serie van de wagens. Tot ieders verbazing reed de wagen ’s avonds bij de herhaling weer mee in de stoet, met man en macht was hij weer opgebouwd, en op de wagen prijkte voorop de sprekende tekst: „uit as herrezen”. Op 21 mei 1975 geeft de PTT twee her- denkingszegels uit, die de aandacht ves- I tigen op het honderdjarig bestaan van j de Stoomvaart-Maatschappij Zeeland en op Albert Schweitzer, die 100 jaar j geleden werd geboren. Voor de voorstel- Hng van de „Zeeland”-zegels, waarde 35 cent, is gebruik gemaakt van het em bleem van de Maatschappij. Op de achtergrond is één van de eerste sche pen van de Maatschappij Zeeland, de Stad Middelburg afgebeeld. Op de dag van uitgifte - 21 mei 1975 - zullen de eerste Albert Schweitzerzegels worden aangeboden aan mej. Dr. Med. Christiane Eckert, kleindochter van Dr. Schweitzer en aan de voorzitter van het Albert Schweitzer Comité. Dit zal geschieden tijdens een door B. en W. van Deventer te houden ontvangst op het stadhuis te Deventer, welke wordt gehouden t.g.v. de onthulling van een monument ter ere van Albert Schweitzer door mej. Eckert op het plein voor het Albert Schweitzer Centrum in Deventer. Beide zegels zullen op alle Nederlandse i DMtinrichtingen verkrijgbaar zijn zolang Kievitshome en Witmarsum worden ge kozen. Uit de richting Bolsward kan naar Pingjum de oude rijksweg naar Harkezijl worden gekozen dan wel de nieuwe rijksweg bij Kievitshome worden verlaten. foar de twadde kear takend. Fierder is Bosch earelid fan ’e wacht to Gytsjerk en wie er dernést sünt jierren bistjürslid fan üs provinsiale natürbiskermings for- iening It Fryske Gea. Tydens it 25-jierrich bistean fan ’e Frys ke Akademy waerd Bosch de s.n. Sneu- persmedalje takend, in ünderskieding hwermei’t de F.A. tank en biwündering brocht hat foar syn sneupen nei de fü- gels yn ’e provinsje. En nou is dan aenst de 82 jier fol. Neist de folie lokwinsken wolle wy hjir ek uzes foegje mei de hope dat Bosch noch folie fügeljierren yntens bilibje mei op ’e sneup nei hwat him en üs dwaende haldt; it libben de fügels. Al lange jierren lést er üs blêd, en dan binammen alles hwat frysk is, dus ek dizze rubryk. Mar ek al dy tiid wied er üs meiwurker, de léste tiid binammen is er op it mêd fan it skriuwen fan fügel- stikjes tige warber. Soms kinne wy hast gjiniens romte fine om syn oars wol tige weardearre bydragen to pleatsen en stop- je wy dy mar yn de Hark en Sjoch-ru- bryk. Op de 15 maeije mei de flagge wol üt hwant dan wurdt dizze stanfries 82 jier Jo riede it al „fügeltsje-Bosch”, sa as er troch syn freonen neamd wurdt of „G. Bosch, Greunshiem, Ljouwert”. Sa as er himsels skriuwt. Yn in aid nümer fan ’e Strikel founen wy fan de hên fan syn stêdgenoat Bauke v. d. Veen in koar- te libbensskets, skreaun by syn 75e jier dei, dy’t wy hjir graech ta syn yntinsje in eareplakje jowe. Just, omt wy der wis fan binne dat syn bydragen wear dearre wurde en in greate rounte fan lêzets hawwe. It wie in gesellige drokte op ’e fiifde étaezje fan it Greunshiem to Ljouwert. In keamer fol mei minsken, mei kadoot- sjes en in greate steapel brieven en tille- grammen fan bikenden en ünbikenden üt Gytsjerk, Snits, Skylge, Bantegea, Skier- muontseach, Berltsum en ek fier der bü- ten. Allegearre ta eare fan de man dy’t mei syn eare namme Fügeltsjebosch yn üs provinsje bikend is. It wie op dyselde 15de maeije dat Gerrit Bosch - sa as hy yn ’e boargerlike stan ynskreaun stiet - syn fiif en sawntichste fügeljier bilibbe. Yn it skaed fan it buten Welgelegen oan Stoomvaart-maatschappti Zeeland en Albert Schweitzer tische route via de gemeentelijke weg tussen Bolsward en Harkezijl, waarlangs vroeger ook de trambaan lag. Het doorgaande trekkerverkeer behoeft echter niet meer van deze weg gebruik te maken en kan voor de richtingen Witmarsum, Sehettens en Longerhouw ook de oude rijksweg nemen. Met ingang van 15 mei a.s. gaat ook de autobusdienst Fram gebruik maken van de oude rijksweg tussen Bolsward en Harkezijl. Voor de dorpen Sehettens en Longerhouw zijn de bushaltes verplaatst naar het gedeelte tussen het viaduct en de nieuwe aansluiting naar Sehettens. Passagiers naar en van Longerhouw moeten gebruik maken van het viaduct, waarbij voor voetgangers aan de noord oostkant van het viaduct een trap in het talud is gemaakt. De dienst op Alkmaar gaat ook via de oude weg Bolsward - Harkezijl en verder via de nieuwe ongelijkvloerse kruising Kievitshome en nieuwe rijks weg naar Kop-Afsluitdijk doch de bus haltes bij de kruising Kievitshome worden verplaatst naar de aansluiting van- en aan de doortrekking van de oude rijksweg bij Harkezijl. Dat betekent dat de haltes dichter bij Witmarsum doch verder van Wons en Schraard lig gen. Zoals gezegd gaat de wijziging van de bushaltes donderdag 15 mei in. Verder bestaat het voornemen diezelfde weg het viaduct met opritten in de verbinding Wons-Pingjum in gebruik te nemen. Dan is daar de aansluiting op de rijksweg geheel vervallen. Uit de richting Afsluitdijk moet dan voor Wons worden doorge reden naar Kievitshome, terwijl voor Pingjum reeds moet worden afgeslagen bij Kop Afsluitdijk zoals de laatste tijd reeds het geval was dan wel de route via Op 14 mei 1975 geeft de postadministra tie van Suriname twee bijzondere post zegels met toeslag uit ter gelegenheid van het Jaar van de Vrouw. De vrouw, die op beide zegels in het volle licht ge plaatst wordt, richt haar blik en hoop in 1975 in het bijzonder op helder ver lichte doelstellingen, zoals gelijkheid, ontwikkeling en vrede. van staatssecretaris Hendriks. En de Eerste Kamer wierp zich op de begroting van Verkeer en Waterstaat van minister Westerterp Het gewone werk moet na tuurlijk doorgaan. Dat geldt met name voor de Tweede Kamer, die nog al wat af te werken heeft, alvorens op 27 juni met zomerreces te gaan. Het Kabinet staat dan - als er niets tussen komt - voor de taak om de begroting voor 1976 op te stellen, een karwei waar men na tuurlijk op de verschillende departe menten al druk mee bezig is. Het door hakken van knopen, waarbij Minister Duisenberg van Financiën een centrale figuur is, pleegt zich echter in juli - augustus af te spelen. De opvolging van de Starfighter is een gebed zonder eind aan het wordpn. Iede reen verschuilt zich achter iedereen. Ne derland wacht de Belgische beslissing af, België de Nederlandse. En intussen reizen ministers van Defensie en Premiers tussen Nederland, België, Noorwegen en Denemarken - vier landen die de Starfighter gaan vervangen - maar heen en weer. En de Amerikaanse F-16 is nog steeds de be langrijkste kandidaat. Maar nu schijnt er weer iets met de motor van dat toestel aan de hand te zijn. Ook hiervoor geldt: wij zullen zien. B. en W. van Wonseradeel stellen voor het vloeken in het openbaar te verbie den. Aldus besloten met de stemmen van de heren Reitsma en Sieperda te gen. Te Witmarsum plotseling overleden de bejaarde Reinder van Zo. Men vond hem dood op de stoel zitten. Teneinde water te krijgen voor de lo comotieven werd na onderzoek met de wichelroede te Arum een Nortonpomp geslagen. Het water dat werd opgepompt bleek echter zout te zijn en dus onbruik baar. Dit laatste gaat nu vandaag 13 mei veranderen door het opheffen van deze gelijkvloerse aansluitingen en het nemen van de nieuwe verbinding tussen Sehettens en Longerhouw, die met een viaduct over zowel de oude als de nieuwe rijksweg is geleid, en het ge lijktijdig weer openstellen van de bestaande rijksweg, vanaf Bolsward richting Harkezijl. De bestaande weg ligt nu geheel los van de nieuwe dubbelbaansweg en is vanaf even vóór de brug over de Schraar- dervaart recht doorgetrokken om dichtbij Harkezijl aan te sluiten op de weg Wons - Witmarsum. Dat betekent dat men van Bolsward naar Witmarsum ook omgekeerd zowel van de nieuwe weg gebruik kan maken via de aansluiting bij Kievitshome als van de oude rijksweg. Verkeer naar de dorpen Sehettens en Longerhouw vanuit de richting Bolsward moet echter weer van de oude weg gebruik maken. Beide dorpen hebben vanuit de richting Bols ward even voorbij het viaduct aan sluiting op de bestaande weg, waarbij het verkeer naar Longerhouw een ommetje moet maken via het viaduct over de beide rijkswegen. In omgekeerde richting worden dezelfde wegen gevolgd. Voor Schraard kan van dezelfde route gebruik worden gemaakt. Verkeer vanuit de richting Afsluitdijk en bestemd voor Sehettens moet bij Kie- vitshorne de nieuwe rijksweg verlaten in de richting Witmarsum en vóór Harke zijl rechts afslaan naar de verlengde oude rijksweg. Voor Longerhouw kan dezelfde keus worden gemaakt doch er is ook de mogelijkheid gebleven via Schraard te gaan. De eerste route geeft echter een beter en royaler weg. Daarnaast is nog steeds de meer toeris- morgen nog ondenkbaar dat het werke lijk fout zou lopen. Er werd op gewezen dat toch bij beide partijen de politieke wil aanwezig was „om eruit te komen”. De ministers Van Agt (K.V.P. en tevens vicepremier) en Van Kemenade (P.v.d.A., Onderwijs) waren vrijdag afgereisd naar Suriname en dat leek er aanvankelijk op te wijzen dat er wel een oplossing gevonden zou worden. Maar, zoals ge zegd, dat bleek een verkeerde interpre tatie. Wij moesten er niet aan denken dat wij deze zomer worden opgescheept met nieuwe verkiezingen daaraan vooraf gaat. En daarna weer een ongetwijfeld zeer moeizame kabi netsformatie, maar gelukkig, toen de nood het hoogst was, was de redding na bij! Alsof er niets aan de hand was begon de Tweede Kamer dinsdag de behandeling van de Struktuurnota Gezondheidszorg it Fliet to Ljouwert is op 15 maeije 1893 dizze fügelman berne. Al yn syn berne- jierren krige er folie bilangstelling foar de fügels, in ynteresse dy’t ek nou noch syn hielp dei ynnimt. Swalkend yn rein en wyn of mei sinne lans polderdiken, lans it stran, troch de dunen, bosken of lans it waed mei syn kiker en opskriuw- boekje sammele Bosch in protte waer nimmingen; alles waerd kritysk hifke en togearre mei oantekeningen üt oare boar- nen yn in great kaertsysteem biwurke. Op dizze ekskursys troch de provinsje - en faek derbüten - mette hy in protte oare fügelminsken; togearre mei syn kor- respondinten dy’t waernimmingen en fra- gen ynstjürden boude hy in tige wichtige samling notysjes op; in kolleksje dy’t noch eltse dei greater wurdt. Dizze do- kumentaesje is foar eltsenien fan bllang dy’t bg. ynljochtingen ha wol oer de stan fan ’e greidefügels, it stienültsje, de waldspjocht, de reade wikel yn ’e pro vinsje, of informaesjes oer de earrebar- ren, it tal blauwe rigers, roeken of klu ten yn Fryslan, de earste oankomstdei fan fiskdief, sweltsjes of de gielegou, in- faesjes fan fügels as sidesturten, krüs- snaffels om in pear fasetten üt it rike materiael to neamen. Al dizze notysjes foarmje ek it foundamint foar it boek dat Bosch doe mei dwaende wie oer it foarkommen fan ’e fügels yn Fryslan. Earder is der al in boekje ütkommen oer de earre barren yn Fryslan. Al dizze oantekeningen wurde ek brükt ta it skriu wen fan artikels yn ’e parse, dy’t nou in lange rige foarmje; in searje dy’t noch altiid fuortset wurdt. It wie ek Bosch dy’t yn 1923 ien fan ’e grounlizzers wie fan it Frysk Natürhis- toarysk Museum to Ljouwert. It museum dat nou yn ’e Hearrestrjitte to finen is hat ek büten de museumromten in bi kend lüd. Foaral de greate fügelkollek- sje hat tige de bilangstelling fan ’e orni thologen. Hünderten fügels binne troch Bosch opset of in hüd - in s.n. balg - makke. Ek de süchdiersamling hat man- nich dier dat troch him konsefearre is. Doe’t yn novimber 1947 it Boun fan Fryske Fügelbiskermingswachten op- rjuchte waerd wie it wer Bosch dy’t doe togearre mei de, yn dy jierren yn Wer- gea weneftige, ünderwizer J. D. Brada dizze organisaesje opboud hat ta hwat it nou is. In organisaesje ü.o. tige bikend troch it wurk, troch it ynstellen fan s.n. fan s.n. fügelreserfaten hwert de fügels réstich briede kinne, it pleatsen fan nêst- biskermers, it tellen fan nêstkaskes. de winterfuorring. In Boun is tige warber

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1