Bolswardse scholen zoeken samenwerking w i ALDERDOM MEI GRAESJE EN EARE - y iii I WW dll d Lit de oude doos Vaste zomer-evene- inenten Bolsward ran sled lan en STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - WW r «4^ JA. 1 z WE 114e JAARGANG No. 39 WOENSDAG 21 MEI 1975 30 et. mm. Contractprijs op aanvraag Wymbritseradeel. HYLPEN FIERDE GLORIEUS 750 JIERRICH BISTEAN vr. spyljen koe in Verhei fan het Ayres fan Jon Adon (1621) heare. Hja sicten by koe men heare hwat in moaije akoestyk dizze Veel prominenten deden de Elfstedenrjj- wieltocht mee. Atje Keulen-Deelstra laat zich de soep goed smaken. Boargemaster Van der moai bisette tsjerke in „SCHYLGERALAN” NET YN TSIEN, MAR YN IEN JIER KLEAR Burgemeester J. M. A. Mulder gaf het goede voorbeeld: Waar waren de burge meesters van de andere 10 Friese steden? It earste fan de trjje njje gebouwen op de bunkers fan „Sehylgeralan” is klear. de bihearderswent. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie - en Redactie-adres Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad Doe nei de haven ta, dêr stie de jeugd klear mei tige kleurige balonnen om dy los to litten en in eintsje fierder stiene de tafels ré mei wiet en droech foar al dyjittgen dy't dêr forlet fan hiene. It moat sein wurde it wie óf ek de Hylper sjong en dounsploech yn dy kostlike kiaeijinge wie in lust om nei to sjen en to harkjen. De aide jongedame liet har wol fan de allermoaiste side sjen. It waer wie tige en dat Hylpen libbet koe men oan de haven sjen. Dêr libbet Hylpen, wol meast troch syn gasten mar Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief Een aantal jaren geleden is door de ledenvergadering van de vereniging voor CVO besloten een fusie aan te gaan tussen de ulo school en de Rehoboth uloschool. De zgn. Mammoetwet was mede oorzaak tot dit besluit. Deze wet eiste voor de Ma- vo-scholen (voorheen uloscholen) grotere aantallen leerlingen. Er zijn toen van bepaalde zijde pogingen gedaan in Bolsward te komen tot één algemene mavo- school. De ledenvergadering van de CVO-school heeft toen, evenals de vereniging Rehoboth, voorkeur uitgesproken voor christelijk onderwijs aan de mavoschool. In de door beide verenigingen opgerichte mavoschool is van het begin af een goede samenwerking geweest tussen hervormden en gereformeerden. Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 nammentlik üt de (Oanfoljend Kultuer- technysk Wurk) is 75 persint en nou moatte dy oare 25 persint én de ynrjoch- dat de sfear op Skylge, de rike en fredi- ge natuer, it eigen aerd fan it eilan en de felige ófsündering omdat der in sé tusken sit, de minsken wol leit as hja der üt binne foar in wurkwike of in meardeiske konferinsje. Hwat dat oanbi- langet sitte „Sehylgeralan” en de Fryske Folkshegeskoalle net yn noed: as der op koarte termyn in remeedzje foun wurdt foar de jildpine en dy gebouwen, dy’t sa wündergoed passe yn ’t bosk fan Hoarne, der allegearre steane, komt der sünder mis flecht genöch op ’e koai: „Schylgera- lan” sit nou al fol fan 'e iere maeityd oan ’e ein fan de simmer ta. lang, vooral voor jongere kinderen, daar deze de dichtbijzijnde school kunnen be zoeken. Verder worden door de regering plannen uitgewerkt voor fusie van het kleuter-en basisonderwijs. Een spreiding van de christelijke scholen in de stad is dan lokwinsken oanbean en de stêd de tank oerbrocht fan harren. Ek as dêr ünk is, steane de Hylpers altyd klear. De hear Eekma bitanke al de oanwêzi- gen op syn eigen wize: yn it Hylpers, dat wy hoegden net allinnich dy moaije klean to biwünderjen mar koene ek it sêfte Hylpers biharkje. Mei Ein Kleine Nachtmusyk fan Mózart waerd dizze sitting troch it Frysk orkest bisluten. Yn ’e bosk by Hoarne op Skylge forriist in nij, mar like „eigen” moetingssintrum. Oer de plannen derta ha wy al earder skreaun. Mar hoe stiet it der nou foar? Hwa’t fan ’t simmer op Skylge komt en oan ’e Badwei fan Hoarne efkes om ’e hoeke kipet by it buordtsje „Stifting Schylgeralan-Fryske Folkshegeskoalle” sil him de eagen ütsjen. Yn sté fan trije- fjouwer wite bunkers steane dêr twa nije gebouwen boppe-óp dy bunkers en is in treddenien yn oanbou. It moetings- en foarmingssintrum „Sehylgeralan” is drok dwaende mei de fornijing en ütwreiding dy’t oankondige waerd doe’t de Stifting yn it lést fan 1973 in fearnsieu bistie. En as it slagget om ’e sinten op ’e tiid by- inoar to krijen, stiet der takomme jier in nij, mar like eigen’ kompleks dêr’t Frys lan en Skylge greatsk op wêze kinne. Dy sinteraesje is de greatste opjefte dêr’t it bistjür fan „Sehylgeralan” op dit stuit foar stiet. Eins hie de hiele fomijjing en ütwreiding om alles bistuiverje to kin nen ütsmard wurde sild oer in jier as tsien, mar nou moat it yn ien jier klear: it projekt is opnommen yn de oanfoljen- de wurken om de wurkleazens yn ’e bou- fak to bistriden. In feest fansels dat it nou allegearre ynienen klear sil, mar wol in poepetoer foar it stiftingsbistjür. It subsydzje nammentlik üt A.C.W. - fünsen it Frysk Orkest har nou heare mei John Barbirolli syn Hobo konzert. De Kommisaris hat doe ek syn segje sein en ek hwat oanbean, koperen plaetsjes om dy letter op de nije semi antike larntearne peallen oan to bringen. Boargemaster Brandsma fan Ljouwert, koe it wurd skoan fiere, hwant hy spriek net alinnich foar Ljouwert mar ek üt namme fan de oare stêdden fan Fryslan. Dêr waerd ek noch in ynmoai Makkumer board oanbean fan dy tsien stêdden en de gemeente H.O. Loko boar- gemaster Verhei kaem ek net mei lege hannen üt Amsterdam. Hy bea in moai stedsgezicht fan de haedstêd oan. Ds. Knipscheer brocht de lokwinsken fan de tsjerken oer. Ek it wetterskip kaem mei in sprekker. Herr Michell üt Dütslan hat yn waerme wurden syn bisündere Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, H ennaarderadeel, Hindeloopen, W onseradeel, Workum en tingskosten, dy’t net subsidiearre wurde, haljetrawalje op ’t kleed komme. De stifting hat al fan gans kanten stipe krigen. It Prins Bernhard Füns en it An- jerfüns Fryslan jowe mei har beide 25.000 goune. De „M.A.O.C. Gravin van Bylandt Stichting” draecht 10.0000 goune by. Fan „Madurodam” kriget „Sehylgeralan” de hiele ynrjochting kado: in rynske jefte fan 69.000 goune. Der bliuwt lykwols noch in gat fan goed 100.000 goune en al hin- get der noch hwat oer 't fjür, de stifting sil der net oan üntkomme en slüt in lie- ning êf om dien wurk to meitsjen. Of - óf it moast fansels wêze dat freonen en bigunstigers fan „Sehylgeralan” har üt ’e niten helpe mei in skinking of in rin- teleaze liening. Foar hwa’t dêr mear oer witte wol: skathalder fan de stifting „Sehylgeralan” is O. Th. Schuurmans, Iperenleane 23 to Snits en de bankrek- ken fan ’e stifting is 29.80.12.626 by de Fryslan Bank to Snits (gironümer fan ’e bank 1241767). Sa net: de freonen, gebrükers en bigun stigers fan ’e stifting hawwe har al tige ward. Hja brochten al goed 86.000 goune oan skinkingen en rinteleaze lieningen bijinoar sünt de stifting by har sulveren jubileum in birop op har die. Dat wie lykwols noch yn de Side fiif-fase-situaes- je, dy’t oer tsien jier ütsmard wurde soe: 1. in nije went foar de bihearder en syn hüshalding dy’t noch altiten yn in bun- kerke hüsmannen (foar dat hüs soarget de stifting seis, al sil hja der ek foar lie- ne moatte); 2. in kursusseal op „It Rom” (dêr’t de earste oprop-om-stipe oan de freonen en bigunstigers foar wie); 3. it earste part fan it nije „logysgebou’ op „It Roefke”; 4. it twadde part fan dat lo gysgebou en 5. it opkreazjen fan de bi- steande bunkers en it hiele terrein. De ACW-bydrage fan 315.000 goune dy’t it ministearje fan CRM foar de stif ting bifochten hat, foroaret de sack al- I hielendal. To’n goede, ütsoarte. Bihearder Betze Stienstra wennet al yn syn nije i hüs (in juwiel fan oanpaste architektuer) boppe-op de manljusbunker „De Koai”. De nije kursusseal op „It Rom” sit al ün- der de kap (hwat in romte en hwat sil it dêr strak smük sitte om it houtfjür hinne!) en mei it logysgebou op ’e froul- jusbunker „It Roefke” en de eadere bi hearderswent „Heit syn kampke” is it folk fan it boubidriuw Doeksen drok yn it spier. Maklik hawwe hja it net, hwant boumaster Gunnar Daan hat hwat tige aparts op papier set! En dat alle» b-"-* «ü-'der dat „it bidriuw” der under i p ..Sehylgeralan” de Hylpers hawwe dochs foar de akko- modaesje soarge om dy gasten it nei it sin to meitsjen en se hawwe it nei it sin, elk jier komt dêr mear folk op Hylpen ta, fier oer üs grinzen is dit leaflik plakje bikind, troch syn skilderwurk, mar mear noch om syn freonlike aparte biwenners. Hylpen: libje lang troch as ien fan de moaiste stêdden fan üs Heitelan. 3e week juni 1923 Voor het muziekconcours te Öosterend lieten zich 28 corpsen inschrijven, sa men met 55 leden. De gemeente Bolsward besteedt het straatwerk aan aan de laagste inschrij ver Foppe Molenaar a 35 ct. per m2, gewoon straatwerk en 25 ct. per strek kende meter voor sleuven. Bij de Makkumerwaard was een schip in nood. De reddingsboot van Gaast ver leende o.a. assistentie. Van de zes leerkrachten aan de open bare school te Warga was 1 RK, 1 AR, 1 D, 1 Lib. en 1 CHU. giet gewoanwei syn gong. Ja - giet bet ter, hwant de koken hat al mear earm- slach krigen en de manljussliepsealen hawwe sintrale forwaerming. As strak alles forwaerme is, wurdt dat foar „Sehylgeralan” in hiele foroaring: oant nou ta koene de bunkers mar brükt wurde fan maert oant septimber, nei 1976 kin de stifting yn ’e mande mei de Frys ke Folkshegeskoalle it hiele jier troch draeije. De bistjüren hawwe har dêr al op biret: hoe kin dit prachtige kompleks yn ’e takomst safolle mooglik to’n goede komme oan de organisaesjes, de forienin- gen, de skoallen en alle oare bilangstel- lenden yn Fryslan en op Skylge en hoe kin it de kontakten bifoarderje mei de Noard- en East-Friezen, de Flamingen én oare bütenlanners? It hat bliken dien Yn de Herfoarme tsjerke fan Hylpen waerd woansdeitomiddei 14 maejje om 14 üre in iepenbiere riedsitting halden. De tsjerke rügele moai fol, in elk waerd freonlik wolkom tawinske troch de froulju dy’t yn de toer oan in elk in bakje thé oanbean. Sa koe men mei in bakje thé de tsjerke yn. Wier, soks komt jin sneins net oer, it wie üs earste kear dat wy dit meimakken. In koper ensemble fan it frysk orkest liet Three Councly it oargel en under dit tsjerke hat. Zwaag hertlik wolkom taroppe. Yn it bysunder de Kommisaris fan de Keninginne mei de deputearen. Ek loco-boargemaster Amsterdam waerd tige wolkom hjitten. It is üs trochdien dat de moarns al bitiid Boargemaster Samkalden persoanlik troch de telefoan al oan boargemaster Van der Zwaag syn lokwinsken oanbean hat. Fansels dükte de foarsitter yn syn iepe- ningswurd yn de histoarje, dat sadwaende kamen wy oan de weet, dat ek yn de foarige ieuw alris anekssaesje plannen klear lein hawwe yn Ljouwert om Hylpen by H.O. oan tosluten. Lokkich is dat ófwimpele, mar slimmer waerd it in jiermannich letter al, doe’t dêr üt Hylpen seis wei in forsyk kaem om dochs mar by boppeneamde gemeen te to hearen. Doe wie dêr hwat heibel tusken in dominé en it gemeente bistjür. Neidat dit ek sakseare wie, koe Hylpen selstannich trochlibje. Wol, as ien fan ’e lytste stedtsjes fan Fryslan, mar lang de minste net, mei syn aparte styl, net alin nich de tael mar ek de boukunst de klaéi jinge, it kunstsinnige skilderwurk. Nei de iepeningsspeech fan de boargemaster liet STADHUIS geopend ma. t/m vr. 912 en 1417 uur. Toegangsprijs f 1, groepen reduktie. Van 26 juni t/m 1 aug. tentoonstelling in het Stadhuis„World Press Photo” en „Kleingeld grofgeld” (munten van de Nederlandse steden). Geopend ma. t/m vr. 917 uur en 19—-21 uur, za. 917 uur. Toegangsprijs f 1,50, groepen en kinderen reduktie. MARTINIKERK. Geopend ma. t/m 912 en 13.3017 uur. Toegangsprijs f 0,90, groepen f 0,60. MIDGETGOLFBAAN in het Julianapark geopend ma. t/m vr. 1421 uur, za. en zo. 10—21 uur. In voor- en naseizoen al leen geopend tijdens de weekeninden. Toegangsprijs f 1,50. ZWEMBAD (verwarmd water) dagelijks geopend. Tevens zonneweide. SKOTSPLOECH. Optreden op podium over de stadsgracht, vlak bij stadhuis, tijdens de zomermaanden do. 1212.30 uur. Hoewel er toen reeds stemmen opgingen voor fusie van de lagere scholen (thans basisscholen) heeft het bestuur van de C.V.O. school' gemeend hiermee nog enkele jaren te moeten wachten. In de eerste plaats wilde men afwachten hoe de samenwerking tussen beide groepe ringen verliep. In de tweede plaats werd de school bezocht door leerlingen, wier ouders ook de school hadden bezocht, maar die ver der geen kerkelijke binding hadden. Men wilde de band van de christelijke school met deze ouders bewaren. De laatste jaren blijkt dat, dank zij de teamgeest van en het onderwijs dat door de leer krachten gegeven wordt, onze school een bepaalde en goede naam heeft gekregen. Er zijn ouders, die geen voorkeur hebben voor christelijk onderwijs en toch hun kinderen naar de school sturen om de sfeer aan de school en het onderwijs dat gegeven wordt. Dit is een verheugend teken, aldus het bestuur in een rondschrijven aan de leden. Dit tweede motief voor een afwachtende houding klemt echter niet meer zo sterk. De vraag rijst dan: is het nog langer verantwoord dat twee christelijke scholen in één stad gescheiden optrek ken? Kunnen en mogen wij zeggen dat christelijk onderwijs aan de ene school anders en beter gegeven wordt dan aan de andere? Het bestuur wil hiervoor niet in de historie duiken, maar een ant woord op deze vraag in de tegenwoordige tijd beoordelen en dan meent het geen onderscheid te mogen maken. Om deze reden achtte het een fusie wenselijk en meende men dat tijdstip daarvoor nu ook gekomen is. Buiten het principiële vlak zijn er nu ook praktische redenen voor een samengaan. De vereniging Rehoboth zal binnenkort een nieuw schoolgebouw krijgen, dat zal worden gebouwd in plan Eekwerd. Een spreiding van gebouwen voor chris telijke scholen is voor de ouders van be- vooral van praktische betekenis. De hiervoor ontwikkelde gedachte is onlangs met de oudercommissie van de school besproken, die deze gedachte steunt. Het bestuursvoorstel dat woensdag ter tafel kwam bedoelde te vragen of men in principe voelde voor fusie. Bij een bevestigend antwoord zouden dan de praktische vraagstukken verder worden uitgewerkt, waarna in een volgende vergadering een definitief besluit kan worden genomen. Het principebesluit werd met algemene stemmen genomen. Het bestuur, ter vergadering gedeeltelijk herkozen en aangevuld zal de nieuwe situatie onder ogen zien. Zitting hielden de heren J. D. Osinga, D. Sandstra, S. w. de Jong terwijl de heer T. Reidsma als adviseur blijft fungeren. Nieuw ge kozen bestuursleden zijn de heren Haitsma, van Lavieren, Koopmans en Oegema. u 8 WzJ

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1