Bouw scholencomplex met sport hal reeds goedgekeurd Den Uyl oud naar om ijzer” politiek? G.DE JOGG „Lood I SHOW weer lieden Rumoer rondom Glastra van Loon „Pipers” voor Bolswardse brand- ggg de week SPAARDEPOSITO 5JAARVAST Foto van i ite. Galama - Bolsward SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 AUTOMOBIELBEDRIJF STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND KINGMA’SBANKNV voor de verkoop van uw WONING - r - hl l-'- - 11; 114e JAARGANG No. 40 VRIJDAG 23 MEI 1975 mm. Contractprijs op aanvraag W ymbritseradeel. Garantie geldlening „Hollandia” bloeit Zuivelschool groeit Verhuur strook grond Agenda Ingekomen stukken In Pipers voor brandweerpersoneel? Lood om oud gzer Godfather Eerste kamer Ljouwert Prikactie Onderbroek MAKELAARDIJ ..De witte mole** 8 Ontslag onderwijzeres Van mej. L.M. van der Wal te Sneek, Na een extra vakantiedagge op derde Pinksterdag is de Tweede Kamer woensdag weer van start gegaan. Op de agenda stonden een wetsontwerp over indexleningen ten behoeve van de woningbouw en een voorstel tot herziening van de waterlei- dingswet. Donderdag was het wat spectaculairder. Er waren voor het vragen uurtje een trist mondelinge vragen, waaronder die van CHÜ-fractieleider Kruisin- ga aan minister Van Agt (justitie) over de positie van diens staatssecretaris Glastra van Loon van D '66 wel de meeste aandacht trokken. Burgemeester J. M. A. Mulder in zijn kwaliteit als voorzitter van de raad der ge meente Bolsward nodigde deze raad uit tot het bjjwonen van een uiteraard open bare vergadering op dinsdag 27 mei 1975 om 19.00 uur ten stadhuize. Het is geen „zware” agenda ditmaal, maar toch is er nog voldoende variatie om de vergadering interessant te doen zijn. Snekerstr. 39, tel. 2850 bgg 3451 In Den Haag is nogal wat nagerommel te beluisteren over een uitspraak van Premier Den Uyl (die intussen de front pagina’s haalde door in zijn onderbroek te gaan zwemmen), dat hij na 1977 wel weer premier wil worden en dat dan af spraken vóór de verkiezingen over rege ringssamenwerking daarna wat hem be- Onderhoud erfafscheiding voortaan zelf betalen De heer P.A.A. Venema, De Oppers 10, verzocht de betaling van rente en aflos sing van een door hem voor het kopen van een woning in plan „Eekwerd I”, te sluiten geldlening te willen garanderen. Aangezien omtrent deze aanvraag gun stig is geadviseerd stellen B en W voor aan het verzoek te voldoen. Benoeming onderwijzend personeel aan de openbare lagere school. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie - en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Uit de ingekomen stukken blijkt o.a. dat de bouw van het scholencomplex met sporthal in Eekwerd II reeds is goedge keurd, evenals ook het aanvullend sub sidie in het dak van de Martinikerk en de aanleg van de speelweide (voormalige milieutuin). Een verzoek om subsidie van de buurt vereniging „De Blauwpoort” stellen B en W voor te behandelen bij de begroting 1976. olswards Nieuwsblad Julianapark 17, onderwijzeres aan de openbare school alhier is een verzoek om ontslag ontvangen, daar zij en\ge tijd wil gaan werken in de kibboets in Israël. B en W stellen voor het ontslag te verlenen met ingang van een door hen te bepalen datum. De uitvoering van de centrale-ongeval- len- en rampenmelding voor de gemeen ten in de regio Zuidwest-Friesland is momenteel in een zodanig stadium, dat door de deelnemende gemeenten thans een beslissing zal moeten worden genomen ten aanzien van het systeem van de plaatselijke alarmering. De nade- inmiddels een benoeming elders hadden ontvangen! De praktijk leert dat de can- didaten op verschillende plaatsen sollici teren, zeker in de maanden dat de exa mens aan de pedagogische academies plaats vinden, zoals ook nu weer het ge val is. Teneinde èn de candidaten zeker heid te geven, èn om de juiste leerkracht te kunnen aanstellen menen B en W in het belang van het onderwijs aan de openbare lagere school te handelen wanneer zij voorstellen de benoeming van de onderwijzers en onderwijzeressen aan hen te delegeren. Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 geen onder betreft aan korte brug” als tegenhanger tot de „De lange brêge” lijkt ons ook verwarring gevend, immers zo kort is de brug nu ook weer niet. Waarom dan „De witte brugge”? Welnu, velen zijn in de loop Kruisinga inderdaad het hoofd van mr. Mulder toegeworpen zou krijgen, dat ge loofde natuurlijk geen mens, maar als prikactie was het toch niet onaardig van Kruisinga om deze zaak in de Kamer aan de orde te stellen. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel zal woensdag 28 mei 1975 niet - zoals gebruikelijk - in Rijswijk verga deren, doch in Leeuwarden. Het besluit hiertoe is genomen in het raam van het voornemen, in de toekomst de P.Z.-ver- gaderingen nu en dan te doen plaats vinden in de centra van de belangrijkste Nederlandse zuivelgebieden. Hierbij zal ernaar worden gestreefd, in aansluiting op de vergaderingen nauwere directe contacten tot stand te brengen tussen het bestuur van het produktschap en het zuivelbedrijfsleven, zulks om het bestuur nog beter te informeren over de speci fieke problemen in de diverse Neder landse zuivelgebieden. Wat dit laatste betreft: na de op 28 mei a.s. te houden vergadering zal het P.Z.- bestuur door de zorg van de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Fries land een uiteenzetting krijgen over de situatie in de zuivel in deze provincie. treft niet nodig zijn. Dat is een heel an der geluid dan wij de laatste jaren uit het progressieve kamp gewoon waren. Met name in de P.P.R. en D’66 is men allerminst gelukkig met de opmerkingen van Den Uyl, die immers tot een terug keer naar de oude verfoeide politiek van zaken doen na de verkiezingen zou lei den. Op houdsverplichtingen voormalige De benoeming van het personeel aan de openbare lagere school vindt plaats door de raad. Deze regeling vinden B en W ten aanzien van het hoofd der school zeer terecht, maar zij vragen zich af of het in deze dynamische tijd steeds ge wenst is ook de onderwijzers en onder wijzeressen door de raad te doen benoe men. Een vorig jaar speciaal voor de be noeming van een onderwijzeres Uitge schreven vergadering kon b.v. geen doorgang vinden omdat de candidaten In verband met de uitbreiding van de Rijks Hogere School voor Levensmidde- len-Technologie met een middelbare op leiding werden in de loop van het jaar 1973 een drietal semi-permanente loka len gerealiseerd nabij de oude „zuivel school”. Deze zijn nu al weer te klein. In samenhang met deze uitbreiding zal het tevens wenselijk zijn het semi- permanente gedeelte via gangen met de voormalige directeurswoning en het be staande schoolgebouw te verbinden. De toename van het aantal leerlingen noopt eveneens tot uitbreiding van de rijwiel- berging der school. Zoals bekend meent Kruisinga dat de staatssecretaris behoort af te treden na de opzienbarende uitspraken die deze in het weekblad „Vrij Nederland” gedaan had over de interne situatie op het Ministerie van Justitie, waar secretaris generaal mr. Mulder (D.S. ’70) als een Godfather schijnt te regeren. Glastra van Loon nam de secretaris-generaal en public kritisch onder de loupe, hetgeen juist bij dit voorname departement een unicum mag heten. Alvorens enkele voorstellen aan te stip pen geven we hier alvast de verkort weergegeven agenda. Punten van be handeling zijn resp.: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Aanschaf van alarm-ontvangers voor het brandweerpersoneel. 4. Het aangaan van een overeenkomst met de heer J.C. Stoop betreffende het onderhoud van een erfafscheiding. 5. Beschikbaarstelling van een krediet voor de aanschaf van een offset-appara- tuur. 6. Het garanderen van rente en aflossing van een geldlening voor de bouw van een woning. 7. Het verhogen van het subsidie van de muziekvereniging „Hollandia”. 8. Het delegeren van de benoeming van personeel aan de openbare basisschool. 9. Uitbreiding van de „zuivelschool” te Bolsward. 10. Verhuur van een perceeltje grond aan de Witherenstraat. 11. Ontslag aan mej. L. van der Wal als Voor de Christen- Democraten zou het dan niet nodig zijn om tevoren een voorkeur voor P.v.d.A. of V.V.D. uit te spreken. Wij zouden kortom de „lood- om-oud-ijzer-politiek” weer terugkrijgen Een schrikbeeld voor wie dat niet wil, een aantrekkelijke gedachte voor vele christen-demócratische politici, die in onderhandelingen over de kabinets- vorming dan de kans krijgen er het meeste uit te slepen. Maar het is nog geen 1977 en Derf Uyl zal nog genoeg andere problemen op te knappen krijgen voordat hij aan dit probleem toe is. De Eerste Kamer ging dinsdag meteen al weer aan het werk en behandelde de veelbesproken Selectieve Investerings regeling (SIR). Is het u overigens opgevallen dat wij met Pinksteren nog maar vijf mini sters van de zestien over hadden in ons goede vaderland? De rest was op vakan tie of zakenreis. Daarom moest minister van Doorn van C.R.M. ook afgelopen vrijdag de wekelijkse persconferentie na afloop van de ministerraad leiden. Veel nieuws kwam daar overigens niet uit, maar dat mag je ook niet verwachten als zoveel bewindslieden het tegelijk af (moeten) laten weten. Verschijnt in; Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en f der jaren, gewapend met polsstok en pet langs de Werkmansbloei landwaarts ge togen om hun kievitseierengeluk te be proeven. Het ging dan steeds in de rich ting van „De witte molen”, ook toen deze al lang niet meer wit was. De naam leefde voort zelfs toen de molen geen echte molen meer was. Namen, eenmaal ingeburgerd, hebben een taai bestaan. „De witte brug(ge)” in de buurt van De „De wiite mole(n)”, het lijkt ons wel lo gisch, vooral nu het bouwsel zo smette loos wit is. En waarom dan brugge inplaats van brug? Wel gewoon om het wat Bolswards te houden. U leest toch ook de Brugge? De foto is gemaakt toen de brug nauwelijks klaar was, n.l. op 23 december 1972 en wel door drs. J. Reinsma, die zijn vacanties steeds nut tig pleegt te besteden en van wiens camera-vruchten wij in dit hoekje reeds vaak mochten genieten. Hij gaat Bols ward nu spoedig verlaten. Misschien komt hij er in zijn vakanties nog eens terug, gewapend met zijn gevoelige lens, wel te verstaan. Op de foto zijn de bomen nog kaal en het ligt zelfs dun netjes in het water. Nu is hier veel groen in dit stukje Bolsward. En tegen dat groen steekt het wit van het bruggetje des te beter af. „De witte brugge”, het lijkt ons een leuke naam. Of heeft U andere suggesties? Zonder dat de naam officieel zo gegeven werd, hoorden we die ook al in de volksmond. Een reden te meer om het in die richting te zoeken. Nog eens: Aanschaf offset-apparatuur de laatstgehouden vergadering werd het voorstel hiertoe aangehouden. De aanschaf van bovenvermelde apparatuur wordt door B en W wenselijk geacht om de uitgaande stukken een verzorgder aanzien te geven en om een besparing te verkrijgen op de drukwerkkosten. B en W voldoen in het opnieuw gedane voorstel aan het verlangen van de raad nader cijfermateriaal ter inzage te geven. len van het systeem van alarmwekkers zijn o.m. dat de dienstdoende brand weerlieden in het weekend geen enkele bewegingsvrijheid hebben, terwijl bij verhuizing enz. de wekkers verplaatst dienen te worden, hetgeen tot gevolg kan hebben, dat op een bepaald moment niet alle brandweerlieden gealarmeerd kunnen worden. Om deze moeilijkheden te voorkomen kan gebruik worden ge maakt van het z.g. „piper-systeem”, waarbij aan elk personeelslid een alarm- ontvanger wordt verstrekt. Wel iets duurder, maar ook beter. Bij de behandeling van de gemeentebe groting 1975 zijn de subsidies voor de muziekverenigingen „Oranje”, „De Schutterijmuziek” en „Hollandia” vast gesteld op resp. f 3.500,f 3.500,en f 600,—. Aan deze subsidiëring is de voorwaarde verbonden dat de beide eerstgenoemde verenigingen jaarlijks tenminste 5 maal met een mars of concert gratis naar buiten treden, terwijl dit door „Hollan dia” tenminste éénmaal per jaar dient te geschieden. Uit een gesprek met zowel het bestuur van de muziekvereniging „Hollandia” als de directie van Nestlé is duidelijk ge worden dat er, na een periode van enige stilstand, thans gesproken kan worden van een bloeiende vereniging. Het is dan ook om die reden dat B en W voorstel len het subsidie ingaande 1975 op te trekken tot f 1.250,— per jaar, met daar aan verbonden de voorwaarde om jaar lijks tenminste 5 maal met een mars of concert gratis naar buiten te treden, zulks in overleg met het college en de „B.O.O.G.’L Teneinde vanaf zijn erf een achteruit gang te kunnen verkrijgen naar de Wit- heerenstraat verzoekt de heer M.T. Huitema, Turfkade 17, alhier, aan hem in koop of huur af te staan een strook grond, gelegen naast het pand Wit- heerenstraat 37. Aangezien genoemde strook grond bij de realisering van het saneringsplan „Elandslaagte” wellicht gebruikt zal moeten worden, menen B en W dat van de mogelijkheid van ver koop moet worden afgezien. Om aan de wensen van de heer Huitema tegemoet te komen, stellen zij voor bedoelde strook grond aan hem in huur af te staan. Intussen schijnt de staatssecretaris in zijn kritiek op de oppermachtige mr. Mulder gesteund te worden door niemand minder dan Minister van Agt zelf. Een pikant kluifje derhalve voor ons politieke Haagse wereldje. Dat Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief Een naamloze brug in Bolsward. Voor de niet-meer-Bolswarders: In de verte ziet U de Werkmansbloei en de hoge bomen zijn die van Het Plantsoen, voor de ex- portslagerij van de heer Bolta. Voorheen lag dit bruggetje wat meer noordwaarts en was het erg rustiek, opgezet van kromme boomstammetjes: artistiek, maar wel bewerkelijk. Na ’t tot stand- komen van de Eekwerdbrug, die op de rechterhelft door de spijlen van het bruggetje als „iets wits” opdoemt, is de witte brug wat zuidelijker gelegd. Het bruggetje, dat voorheen naar de volkstuintjes voerde, leidt nu naar de tennisbanen, waarlangs een leuk wan- delweggetje is gepland achter de sport velden en de ijsbaan langs naar het „swarte reedtsje”. Deze verbinding, een welkom ommetje, is terecht de fjport- singel genoemd. Het bruggetje heeft voor zover ons bekend nog geen naam. Als dat zou moeten (en waarom ook niet?) dan lijkt ons deze niet moeilijk te kiezen. Bij het geven van namen dient men n.l. zoveel mogelijk logisch en voor de hand liggend te werk te gaan. Een naam moet verder makkelijk in het ge heugen blijven hangen en zo mogelijk aansluiten bij een analoge bestaande naam. Wat dacht u in dit verband van „De witte brug”? Dit kan geen misver stand opleveren. Namen als Heechhout en De houten brug wel, omdat er meer van dit soort bruggen zijn. De naam JJe de gemeente rusten wat betreft de schoolwoning aan het Broereplein, maar B en W hebben er begrip voor dat de nieuwe eigenaar van de woning, de heer J. C. Stoop, rede lijkerwijs niet met één en ander op de hoogte kon zijn. Daarom hebben zij hem voorgesteld dat de afscheiding één maal gerepareerd (niet het achterstallig on derhoud) zou worden door de gemeente en dat bij notariële akte zou komen vast te staan dat de gemeente niet met het onderhoud is belast. De heer Stoop heeft met deze regeling ingestemd. onderwijzeres aan de openbare basis school te Bolsward. 12. Begrotingswijzigingen. ■I ■>T s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1