H. M. Koningin Juliana naar Ku baard Oosterlittens en Gade Shroar fc s Bezoek aan dorpshuis en kleuter- school WAT HET RODE KRUIS ALLEMAAL DOET m w I 1'4 Raad Wonseradeel iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiii lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllll Fan stêd en lan I it de oude doos Nog meer werk aan de winkel Raadsvergadering F r aneker adeel STREEKBLAD VOOR WEST* EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, BaarderadeelHmnaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en - Kg 1 114e JAARGANG No. 41 DINSDAG 27 MEI 1975 30 ct MHl. Contractprijs op aanvraag H’ymbritseradeel. en mededelin- Mantgum Kubaard Kleuteronderwijs ten platteland* Nog veel meer „Praetsje” Calamiteiten Besluiten Eerste hulp Talloze taken Hwat hat Welfare üs hjoed to sizzen Jo WOLKOM YN KÜBAERD! WOLKOM YN LITTENS! WOLKOM YN IT HEITEL AN! Brune piper is de béste (bruinogige meisjes) Advertentieprijs 30 et per Inges, mededelingen dubbel tarief Dan zijn er de welfare-vrijwilligsters, wier aantal aan het eind van dit jaar de 10.000 zal bereiken. Zij geven gehandi capten en bejaarden thuis zinvolle tijds- De rederijkerskamer „Eendracht is onze leus” te Bolsward wordt dit jaar 25 jaar. Het 25-jarig bestaan van de St. Lebu- inusvereniging zal te Bolsward worden gevierd in het St. Vincentuis gebouw. Th. Postma te Bolsward adverteert met de grote Russische Skunks Bontkraag voor f 6,90 en donsvilthoeden met mooie lintgarnering a f 2,95. Het zoontje van Buikstra redde de jeug dige Uiltje Nota in de nabijheid van het Hooghout uit het water. besteding waardoor de aandacht van het ziek-zijn of de éénzaamheid wordt afge leid. In bejaarden-, verpleeg- en ver zorgingstehuizen organiseert het Rode Kruis voorts jaarlijks vele honderden ontspanningsavonden. Hollandia geeft een concert in het Ju- lianapark. Kaarten a 5 cent. Vishandel Bosma adverteert met nieuwe Hollandse maatjesharing a 7% cent. Abonnementsprijs f 9.50 p. Invar!**! (bij vooruitbetaling) Giro 807920 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 oi 2335 (05157) Om 1 uur is er de aankomst te Mant- gum, waar de lunch zal worden ge bruikt. Hierbij zullen aanwezig zijn alle raadsleden van de gemeenten, die van daag worden bezocht. Om half drie volgt het vertrek naar Irnsum, waar na ver welkoming door de burgemeester van Rauwerderhem, de heer J. van den Bent, zal een bezoek worden gebracht aan de Zuivel Handel Maatschappij. Regelmatig kan men in de Friese pers berichten lezen over wat het Rode Kruis in deze provincie allemaal doet: over speciale booottochten, patientenmiddagen, koopavonden, bloedafname-avonden, filmvoorstellingen, enzovoorts. Voor het geval Friesland onverhoopt door een ramp zou worden getroffen is het Rode Kruis ook paraat. Het heeft een provinciaal magazjjn te Leeuwarden met dependances op de vier eilanden, waar ledikanten liggen opgeslagen. Rampendepots zjjn er in Leeu warden (twee), Dokkum, Rottevaile, Heerenveen, Sneek en Harlingen, waaruit an dere hulpgoederen ter beschikking kunnen worden gesteld. Zo zal het mogeljjk zjjn onmiddelljjk een noodziekenhuis in te richten, waar honderden slachtoffers ge holpen kunnen worden. Door de vele vrjjwillig(st)ers van het Rode Kruis Korps in Friesland. Eén van de meest karakteristieke activi teiten in het terpdorp Kubaard noemt het reisschema het maandelijks koffie- uurtje in het dorpshuis. Het merendeel van de bezoekers bestaat uit vrouwen. De oorzaak van het ontstaan van dit koffie-uurtje ligt in de problematiek, waarmee vele kleine dorpen in de Frie se greidhoek te kampen hebben. Ku baard behoort tot die dorpen, die in de zestiger jaren de bevolking sterk zagen teruglopen door de trek naar de stad (1946: 470 inwoners; 1975: 270 inwoners). Hoewel kleuters op het platteland het grote voorrecht hebben in ruimte en frisse lucht op te groeien, staat daar te genover dat deze kinderen vaak zo ver spreid wonen dat ze vrij geïsoleerd le ven. De kleuterschool is, met name voor het contact met leeftijdgenootjes, hier dus erg belangrijk. Aangezien elk dorp voor zich te klein is voor het stichten van een zelfstandige kleuterschool was samenwerking tussen meerdere dorpen noodzakelijk. Hoewel als positief punt van de streek- kleuterschool mag worden gezien dat het kind al zeer jong leert contacten te leg gen over de grenzen van de eigen dorps gemeenschap heen, mogen toch de na delen niet uit het oog worden verloren. Immers dit houdt ook in dat een groot deel van de kinderen grote afstanden moeten afleggen. Veel scholen moeten dan ook een ver- voersregeling treffen. De financiële ge volgen hiervan worden voor 50®/o door de ouders gedragen. Veelal ook door die ouders die geen gebruik van de ver voersdienst maken. Hoe moet in zo’n situatie een daadwer kelijke integratie tussen kleuter en ba sisonderwijs gerealiseerd worden? Tot dusver hebben de ouders dit streekon- derwijs geaccepteerd. Door de sterk stij gende vervoerskosten is het voor de be sturen moeilijk deze vervoersregeling te handhaven. Ook bij de ouders nemen de bezwaren toe. Vooral voor hen die wel betalen maar geen gebruik van een ver voersregeling hoeven te maken. Tot nu toe is het onmogelijk gebleken van rijk en provincie een bijdrage in de ze kosten te krijgen. Ook de gemeente die deze bijdrage verstrekt via de ver enigingen van dorpsbelangen, omdat een directe bijdrage aan de scholen niet is toegestaan, heeft reeds laten weten geen 50°/» bijdrage te kunnen blijven garan deren bij een nog verdere kostenstijging. Omdat deze gemeente geen Openbare geare noch dizkear de Akademy bisyk- je, mar Jo delbüge nei de beukers. Dat Jo dizze reis Jo net dwaende halde wol- le mei de wraldproblematyk, mar mei dy fan it gea. Wy hoopje dat Jo in moaije dei ha meije en goed waer treffe. Frys lan is wol yn de maeijedagen it moai- ste. Spriek ien fan üs dichters komme deun by syn grêf léns - ienris net fan maeimoanne pronkseal? Hwer is it gêrs sa grien as yn üs greiden, hwer de loft sa blau as boppe üs wide lan- nen? As Jo komme, binne de fjilden noch giel fan de büterblommen, mar hjir en dér forkleurje se al om plak to romjen foar nije tinten. As it der op wierret binne de earste swéën al yn- helle. En boppe de lannen, dy’t tine fan tierigens, is der de rop fan de Ijippen en skriezen, it getsjilp fan de tsjirken en it gebletter fan it waerlamke. Hjir en dér spegelet him in sierlike swan yn de grêft om de pleats of it wyt fan in iene sylboat op 'e mar. Folk is beuzich op it lan en tidiget de kommende simmer. Alles ammet frede hjirre en de kimen binne hjir fier. Gjin bergen of seis mar hichten biheine üs lanskip, mar hjir is de romte. Hjir gjin flats skouder oan skouder, mar lytse mienskippen, hwat pleatsen, in tuorke hjir en dér, nou en dan in smuk buorrentsje, hwant de greidedoarpen ha it nea yn de breedte socht. Wol yn elk doarp in Godshüs, mei in loer, dy’t nei boppen wiist. Hwer’t se it yn it westen sa mei ha to krijen, dat it lan oerrint fan folk, dat dei' amper romte is to sykheljen, dér ha wy nou krekt gjin lést fan, earder fan it feit, dat wy mei üntfolking to kampen hawwe, Ja, ek yn in lyts lan as Nederlén, sjoen de wraldriken, winliken is, kinne der slimme forskillen wéze. Jo sille der fan heard hawwe, dat üs pro- De vrachtrijders Althof en Bouma te Witmarsum worden modern en schaffen zich een auto-vrachtkar aan. In de vergadering van 25 september 1973 werd door de raad van Bolsward be sloten onderstaande werken in het kader van de aanvullende werkgelegenheid bij openbare werken in te dienen: Het Rode Kruis Korps telt 6.000 vrouwen en 6.000 mannen, die gespecia liseerd zijn in het verlenen van eerste hulp, het vervoer en het verzorgen van zieken en gewonden en daarnaast ook medewerking verlenen aan medisch-so- ciaal werk van het Rode Kruis. Let u in de weekeinden maar eens op de tien Rode Kruis-ambulances die op vitale plaatsen van het snelwegennet paraat zijn om na een ongeluk hulp te bieden. blematyk wol folslein oars is as dy yn oare kontreijen fan üs lan en wy binne bliid, dat Jo Jo der persoanlik fan op ’e hichte stelle wolle. Doe’t Jou aldste dochter hjir forline jier wie mei har man, hat it üs nij dien, dat hja sa goed ynformearre wiene oer de stén fan sa- ken hjirre. Yn ien fan de gearsitten ha wy it doe mei har hawn oer it probleem fan de twadde wenten, it feit, dat mei it fordwinen fan de doarpswinkeltsjes ek de selligens üt üs doarpkes weiwurdt. Doe is ek it foarbyld fan Kübaerd neamd. Hwat bisiden de greate wei, sün- der dat der trams of bussen ride, koe it doarp lang himsels bliuwe en doe’t it drige ünder to gean, hat it seis it hyn- der by de team krige. It is eigen we gen gien. It wol net opgean yn de gri- ze massa fan de ünpersoanlikens, it wol himsels bliuwe, lyk as dat üs as Frie zen allegearre wol hiem is. Dat Jo hjir bigryp foar toane, nochris, it stiet üs tige oan. De bén tusken Fryslén en Oranje is al fan élds. Yn Ljouwert stiet in sténbyld fan Us heit, Willem Loadewyk, in man, éldomke fan Jo, dy’t syn libben ynset hat foar üs lén, in man, dy’t seis gjin heit wurde mocht, mar heit fan alle Friezen waerd. De lettere Fryske stêd- halders wiene Jou foarfaers. Hja resi- dearren wol op it Wald en yn it Frysk Museum fine wy har portretten. Dat fan Willem Loadewyk hinget op de boargemasterskeamer to Boalsert, Jo hawwe it faeks alris sjoen, hwant ek Boalsert is Jo net frjemd. Yn de greate tsjerke to Ljouwert, hjoeddeis yn res- tauraesje, wurdt it oantinken oan de Oranjes yn Fryslan noch yn eare hél den. In namme as Marijkemuoi libbet ünder de Friezen noch altyd fuort en wy ha It as Friezen destiids in eare Bolswards Nieuwsblad Maar ook in Nederland zelf voert het Rode Kruis talloze taken uit. De bloed transfusiediensten zijn zeer bekend, evenals de J. Henry Dunant, die iedere week met 74 chronisch zieken en inva liden door de Nederlandse wateren vaart. Maar wist u dat het Rode Kruis ook twee speciale tehuizen heeft, waarin de afgelopen jaren niet minder dan Met het teruglopen van de bevolking verdween ook langzaam maar zeker de middenstand. Thans kent Kubaard geen winkels meer, zodat de gelegenheid om elkaar hier en op straat te ontmoeten voor een „praetsje oer de hage” zich niet meer voordoet. Het maandelijkse koffie-uurtje in het dorpshuis komt nu aan deze behoefte aan sociaal contact tegemoet Het dorpshuis is echter niet alleen een ontmoetingscentrum voor het uitwisse len van allerlei wetenswaardigheden, maar het is ook de plaats, waar het be stuur van Dorpsbelang de bevolking op de hoogte houdt van alle aktiviteiten, die de leefbaarheid in het dorp moeten be vorderen. Het is een centrum geworden van waaruit de reactivering van Ku baard ter hand wordt genomen. Con tacten met een stedebouwkundig bu reau, dat medewerking toezegde, hebben geleid tot de oprichting van de stich ting „Wenje yn Kübaerd” (Wonen in Kubaard). Deze stichting houdt zich voor al bezig met de verbetering van de woonsituatie in Kubaard. Hoewel de plannen nog in het eerste stadium ver keren, is men er toch van overtuigd, dat op lange termijn Kubaard voldoende levensvatbaarheid zal blijken te bezit ten, om als zelfstandige leefgemeenschap te kunnen blijven bestaan. Iedereen weet dat het Nederlandse Rode Kruis altijd haantje de voorste is als het gaat om snelle doeltreffende hulp na aardbevingen, overstromingen en andere calamiteiten in het buitenland. Sedert 1949 Is al voor bijna f 50 miljoen ten be hoeve van slachtoffers van natuurram pen en oorlogen. Vorig jaar werd daar aan meer dan f 4 miljoen uitgegeven en ook dit jaar is al vele malen een beroep op het Nederlandse Rode Kruis gedaan. Men denke slechts aan Bangladesj, Cambodja en Vietnam. kleuterscholen heeft, worden ook voor de exploitatie van de kleuterscholen precies de ministeriële normen aan de scholen uitbetaald, zodat ook voor de scholen geen extraatjes te verwachten zijn in de vorm van een vijfjaarlijkse afrekening. Tot nu toe hebben kleine gemeenschappen met een groot gevoel van solidariteit op de bres gestaan voor haar „kleintjes”. De Gemeente Wonseradeel vacant. Er zal een nieuwe burgemeester moeten komen. achte, dat Jo Jou jongste dochter dy namme meijoegen, lyk as wy it ek in eare achtsje dat ien fan Jou beppesiz- zers wer de namme fan Friso draecht. Jo sille wol in drokke dei krije ankom- me tongersdei. Wy hoopje mar dat Jou gasthear, Jou kommissaris, Mr. Hedzer Rijpstra, it skema goed wit by to hél den - en dat is him wol tabitroud - dan hoege Jo net to hurd to jeijen as it fan it iene plan nei it oare giet, hwant wier, it is de muoite wol wurdich, üs provin- sje op in moaije maeijedei ris to bisjen. En dan net fan de fjouwerbaens hear- wegen of, hoe needsaeklik dy ek wéze meije, mar ek as Jou ride op üs élde slachten, bochtsjend nei it éld bistek fan amper tüzen jier lyn, doe’t de minsken noch gjin haest h-iene en fan in jachtich libben gjin weet. Hieltyd it stjür wer in oare wei en hieltyd wer in nij syd- Ijocht op it bistjurre rea fan üs dak- ken, it sylhouet fan üs mountsjes en delsettingen. Hjir sil in riger to drea- men stean oan de sleatswél en dér in skries op ’e hikke syn gruto roppe. In ekster sil de léste tüken oanslepe foar syn nést yn in hege wylch, in aid roek sil oer de lannen sweve op syk nei aeijen mar sjoch hoe’t üs greidefügels him der weireagje sille, yn noed oer eigen broed of jongen. Jou heechachte mem spriek ienris to Ljouwert de wurden: „Oranje spriek Frysk”, wy witte, hoe’t Jo Jo ek yn- teresearje foar üs twatalich Fryslén, dêrfanhinne dit stikje wolkom yn it hei- telén yn üs eigen memmetael. Mochten Jo der net hielendal ütkommen, Jou gasthear hat al safolle jierren ünder üs forkeard, dy sil Jo grif skewiele kinne, mochten Jo al lêzendewei ris in bjuster- baerlik wurd tsjinkomme. It is der li- kegoed om miend. 18.000 patiënten een week te gast waren? Voor al die weken stellen zich telkens weer vrijwillig(st)ers van het Rode Kruis beschikbaar om de gehandi capten een zo fijn mogelijke vakantie te bezorgen. Besloten wordt een perceel weiland te Witmarsum te verkopen aan de pachter Hessel v. d. Witte, aldaar, voor een over nameprijs van f 7000, De kledingtoelage wordt verhoogd met f 50,— tot f 150,—. Teneinde een noodlokaal ten behoeve van de dependance van de gemeentelij ke kleuterschool te kunnen bouwen te Schettens, diende het bestemmingsplan te worden herzien. Het bestemmingsplan Makkum Avond rust en omgeving werd vastgesteld. Er waren geen bezwaren tegen ingebracht. Medewerking werd verleend aan het bestuur der Vereniging Christelijke Kleu terschool „Boartlik Bigjin” te Makkum voor: a. het aanbrengen van een nieuwe t,l.- verlichting in de lokalen van de on der zijn beheer staande school aan de ds. L. Touwenlaan 13a te Makkum; b. de vervanging van het meubilair; c. de aanschaf van enig ontwikkelings materiaal (materiaal voor speellokaal) Op donderdag 29 mei komt H.M. Koningin Juliana Friesland bezoeken, in het bij zonder Kubaard, Oosterlittens en Irnsum. Morgens reeds om 10.15 uur is er de aankomst bjj de brug in het Tjeukemeer, rijksweg 50, waar mr. H. Rijpst ra, commissaris der koningin in de provincie Friesland, ter begroeting aanwezig is, als mede mr. G. F. IV. Hartung, chef van het kabinet van de commissaris der koningin. Na een snelle rit via Sneek, Rien. Itens, Oosterend en Wommels komt het gezel schap om 11.00 uur te Kubaard. Na verwelkoming door de burgemeester van Hen- naarderadeel. drs. M. Abma, zal een bezoek worden gebracht aan het dorpshuis aldaar. Voor Kubaard is 3 kwartier uitgetrokken. Hierna gaat het via Kramershoek, Spannum en Winsum naar Oosterlittens, waar onder leiding van burgemeester P. Kuiper een bezoek wordt gebracht aan de streekkleuterschool. Ja, wy wolle Jo, Heechachte Lansfrouwe, graech wolkom hjitte yn üs en ék yn jou Heitelén! Jo meije it wol witte, it docht üs tige deugd, dat Jo op dizze wize kon- takt sykje mei üs folk, fanélds ek al Jou folk, hwant Oranje stammet üt Fryslén. It stiet üs ek bysünder oan, dat Jo dizkear de winsk to kennen jown hawwe mei gewoane doarpsminsken to forkearen, it net yn it ütwrydske sykje, mar yn it sljochtweihinne, net yn de kongresseale, mar yn it ienfaldige dorps- hüs, ta stén kommen troch it krewear- jen fan de eigen doarpsminsken, as in foarbyld fan solidairens mei de lytse mienskip. Dat Jo net in universiteit bi- 1. Notulen, lingen. 2. Ingekomen stukken gen. 3. Vergoeding t.b.v. de bijzondere kleu terscholen (Tzum f 6.499,80, Achlum f4.989,80). 4. Aanvraag bijzondere kleuterscholen te Achlum om aanvulling van het buitenmateriaal (kosten f 385,- 5. Aanvraag extra krediet vernieuwing van de dakbedekking van het schoolgebouw der gecombineerde ba sisschool te Achlum (kosten f 11.250,—) 6. Aanvraag bijzondere lagere school te Achlum voor aanschaffing van Friese leesboeken voor de klassen 3 en 4 (kosten f 105,- 7. Aanvraag Bijzondere lagere school te Achlum voor aanschaffing van leer middelen voor het vak aardrijkskun de. (Voorgesteld wordt de medewer king niet te verlenen.). 8. Aanvraag o.l. school te Achlum om aanschaffing van leermiddelen voor het vak aardrijkskunde (ook hier wordt voorgesteld het krediet niet te verlenen). 9. Afrekening van de kosten van vak onderwijs (Tzum f 4.262,76, Achlum f 1.818,93, Hitzum f 1.518,67). 10. Eervol ontslag T. Visser te Franeker als onderwijzer aan de o.l. school te Peins. 11. Verkoop van een perceel grond te Zweins. 12. Wijziging van de begrotingen 1974 en 1975. Eureka! adverteert 't Blomke. Helios doodt alle ongedierte bij mens en dier. Per pakje 45 cent. Wat het Rode Kruis nog meer doet? Medische adviezen geven voor opvaren den van schepen e.d., die aan boord ziek zijn geworden of een ongeluk hebben gekregen. Lectuur zenden naar thuislig- gende zieken en éénzame bejaarden. Vorig jaar waren dat 157.000 boeken en 131.760 kg. tijdschriften. Dan zijn er de bezigheidstherapeuten die in ziekenhui zen en revalidatiecentra werken, de thrombosediensten, het Jeugd Rode Kruis, aan de activiteiten waarvan jaar lijks honderdduizenden kinderen en jongeren van de kleuterschoolleeftijd tot Ongeveer 25 jaar deelnemen. En de Jongeren Hulp Dienst die in zieken- en bejaardentehuizen allerlei diensten en dienstjes verlenen, evenals trouwens bij zieken en bejaarden thuis. Er is nog veel meer Rode Kruiswerk, maar als u dit allemaal weet zult u zeker de collecte steunen, die van 26 mei tot en met 7 juni in Nederland wordt gehouden. De eerstvolgende openbare raadsver gadering zal worden gehouden op donderdag 29 mei a.s., ’s avonds 8.00 uur in het gemeentehuis te Franeker. De Agenda luidt a. aanleg riolering en reconstructie van het Laag Bolwerk en gedeelte Turfkade. b. vervanging van de Gasthuisbrug. c. aanleg riolering en reconstructie Stoombootkade en gedeelte Turfkade. d. aanleg riolering en reconstructie van de Gasthuissingel. e. maken van een houten walbeschoei- ing langs de Gasthuissingel vanaf de Gasthuisbrug tot de Snekerpoort. f. vervanging van de Snekerpoortsbrug. Zoals bekend zijn de onder a. en b. ge noemde werken reeds in aanvullend werkverband uitgevoerd respectievelijk in uitvoering gebracht. Inmiddels zijn wederom een drietal plannen voor uitvoering gereed geko men, te weten: 1. aanleg van een rioolgemaal op in dustriegebied Zuid; 2. aanleg van het rioolgemaal Zuid; 3. aanleg van het moerriool Zuid. Zoals reeds in het voorstel van 18 sep tember 1973 meegedeeld kunnen bovengenoemde werken slechts tot uit voering worden gebracht indien van de centrale overheid voldoende financiële steun wordt verkregen. In verband met vorenstaande stellen B. en W. dan ook voor aanvragen voor de drie laatstgenoemde werken bij het re gionaal coördinatiecollege in te dienen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1