H. M. de Koningin at mei skieppetsiis en de week Foto van Gade Sftroap E DE JOEG fel- „Brea sükerbólle” ISaHr* 5 SHOW O... s ze Nachtelijke raadsvergadering te Bolsward Wat teleurgesteld zelf niet hier?” „Och, komen ft ft ft I SPAARDE POSITO'S lllllllll!!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MAKELAARDIJ llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Lil de oude doos iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil KIM.MA’SBANKNV Galama - Bolsward I 75% 81% 8i% AUTOMOBIELBEDRIJF STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ,’bij onze kantoren 1 JAAR VAST 61% 2 JAAR VAST 3 JAAR VAST 4 JAAR VAST 5 JAAR VAST ook andere spaarvormen zijn mogelijk informeer fto® voor de verkoop van uw WONING PT 71 ft 1'1 gfe [ft 1. F W 114e JAARGANG No. 42 VRIJDAG 30 MEI 1975 mm. Contractprijs op aanvraag W ymbritseradeel. ft ft? -.; J Verrasingen nigvuldigen zich. Oosterlittens Irnsum Veldboeket Jammer Hwat hat Mantgum B ■t Mei muoite en pikbroek is ’t ian woun, mei broekjes fan flewiel giet it wer yn ’e groun. boven: Pieteke Harsta (bibliotheek-assistente), links: Thea Velting (serveerster), rechts: Hotske Haagsma (secretaresse). Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Had onderweg Spannum royaal gevlagd, Winsum wat magertjes, in Mantgum was het weer raak, vooral in de omgeving niet, dat de Commissaris der Koningin persoonlijk kwam zeggen hoezeer ook hem dit speet. De Friese journalisten zijn nu immers geen aasgieren, zoals men dit in het westen meent. Het feit dat de Koningin haar gegeven adviezen opvolgt werd overigens wel ge waardeerd, de aard van deze adviezen allerminst. SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 gast een fruitschaal met de vier gemeen tewapens aangeboden, vervaardigd in de Snekerstr. 39, tel. 2850 bgg 3451 potterie van Hanny Mein te Vinkega. Een korte wandeling en een bezoek aan een echtpaar dat 65 jaar was gehuwd stond tevens op het program. XSXXXXXXVXVWkSÖCJiBCKXXXXXXXKlC* Door u het voordeel aan te wijzen. En weet zijn waren aan te prijzen Een advertentie goed gesteld Is in een uur niet uitgeteld Blijft in ’t geheugen hangen Voor wederzijds belangen. De 90-jarige broer van de brugwachter te Oosterend, die stokdoof en in zijn kindsheid was, liep, terwijl de brug ge wipt werd te water en is dezelfde nacht overleden. Gevestigd als kleermaker Hoogstraat 8, B. Oosterbaan. Gebr. Wolke adverteren met 16-els mat ten a f 3,96. Fa. H. Donker adverteert met Bisschops wijn a f 0,80 per fles. Vishandel H. Bosma adverteert met fij ne gerookte paling f 1,10 per pond. Fa. T. S. v. d. Zee adverteert met vul kachels a f 24,75 en Haller-petroleum- kachels a f 13, Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie - en Redactie-adres; Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 7% Bolswarils Nieuwsblad kunt U maar beter niet komen, als U de natuur, beesten en planten met rust wilt laten. En waarom zou U niet? Trouwens honden zijn hier helemaal verboden, zoals op het hekwerk staat. Roerloos en schier rimpelloos ligt het water, als een glasplaat is het oppervlak. Geen snoek, die er zijn draai maakt, geen eend of waterhoen, die het spiegelbeeld breekt. Mej. Tini Reinsma (Snekerstraat) heeft het juiste moment afgewacht om ons dit rustiek plaatje te bezorgen. Ze heeft het knap gedaan. Het was met het nachtje wel! Dinsdag avond raadsvergadering te Bolsward. Volgende morgen in alle vroegte (reeds na het middernachtelijk uur) schenen de lichten nog uit de kamers van het schoon stadhuis. Om ongeveer half één werd er nog serieus gestemd over een motie een bepaald punt maar te verdagen, hetgeen overigens niet doorging. Het was niet de enige motie deze avohd en enkele ke ren moest de vergadering worden ge schorst of onderbroken, een keer werd er langdurig in het geheim vergaderd. Het was ook wel een vergadering van uitersten en van tegenstrijdigheden. Een maal meende de heer De Haas te spre ken uit naam van de hele fractie, wet houder Hulshoff incluis, maar later dis- tancieerde deze zich toch weer hiervan en moest er worden beraadslaagd in pe tit comitee hoe het dan wel zat. De ui tersten raakten elkaar. Een lid dat uit hoffelijkheid voor een lid uit een andere fractie geen beslissing wenste te nemen In het dorpshuis stond een geweldig veldboeket opgesteld: fluitekruid, boter bloemen, witte dovenetel. Van Romke Brouwer en Hinke Eringa kreeg de vorstin een handboeket, terwijl Saskia Rijpma en Sjoerd Andela een werkstuk over het dorp aanboden. En toen.was er koffie. Immers dit maandelijks koffie- uurtje ging het om. Het was destijds blijkbaar commissaris Rijpstra zozeer bevallen, dat hij het idee heeft doorge speeld naar Soestdijk. Nadat de heer Bootsma een officieel toespraakje hield (elders afgedrukt) was er de gelegenheid tot „nderling petear”. over een bepaald punt, omdat dit lid, een fervent tegenstander van het betreffende voorstel, met vacantie was, noemde later (minder hoffelijk vonden we) een onder wijzeres een „zielig ziek vogeltje in een eenzaam kooitje”, volgens hem waar schijnlijk de reden, dat zij ontslag vroeg. Burgemeester J. M. A. Mulder deelde echter geruststellend mede, dat dit wel wat meeviel en dat de betrokken onder wijzeres juist ontslag vroeg omdat zij - ondernemend als zij is - in een Kibboets in Israël wilde gaan werken. Hetzelfde lid wenste Het corps Hollandia wel een verhoogd subsidie te geven, maar dan onder voorwaarde, dat het op 1 mei de internationale moest spelen Niet al tijd kreeg hij zijn zin, ook hier niet en hij constateerde op een gegeven moment: „De verwarring in de rode gelederen was groot”. Meer en uitvoeriger over de gehouden raadsvergadering elders in dit nummer. Behalve het boekwerk van de heer Bootsma kreeg de Koningin ook nog, dit aangeboden door mevr. Abma het eerste exemplaar van het nieuwe recep tenboek (met oude recepten wel te verstaan) van de „Welkokend Vriesche KEUKENMEID”, waarin zij alles kon le zen over „üs nasjonale slokje”, maar ook hoe men „hoerenkoekjes” maakt, hoe „sipelsop”, „nonneveesjes”, Warkumer skiere ielsop” enz. Bij het vertrek vanuit Kubaard wachtte het hoog gezelschap een prettige verrassing: Alle kinderen die een huisdier hadden, of dat nu een big of een geit, een konijn of een mar mot, stonden met heel hun „beestenboel” klaar om hun troeteldieren te laten be wonderen. Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief In Oosterlittens werd een bezoek ge bracht aan de kleuterschool De Mobile. Ook hier was een plakboek gemaakt. Hette de Boer, Lena van der Wal, Anne- marieke Oberg en Koosje van Oudheus- den boden het aan. De kinderen vorm den een erehaag en zongen hun hoge gast toe. In de school hing een geweldig prikbord met (toevallig?) allerlei foto’s van het Koninklijk gezin. Een cavia en hamster (waarvan de laatste als nacht dier goeddeels schuil ging onder het zaagsel) zorgden ook hier voor de con frontatie met het dier. Op de borden waren mooie tekeningen gemaakt. Helena had er zelfs haar naam bijge schreven. Een door de kinderen van schoenendozen enz. gemaakte maquette van de school en omgeving completeerde het geheel. Toch zei de Koningin (ook hier begroet door de burgemeester) ietwat teleurgesteld: „Och, komen ze zelf niet hier?” toen ze op de stoelen slechts de bestuursleden en het personeel van de kleuterscholen in de gemeente zag plaatsnemen. Er volgde n.l. een gesprek over de mogelijkheden en de moeilijk heden van de streekscholen ten plat- telande, waarvan alleen het vervoer al een drukkende last vormt. Het Hollandia muziekkorps krijgt een vaandel, aangeboden door de ere-voor- zitter S. J. de Boer. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en üs hjoed (o slzzen -■ Eigenlijk had hier ook boven kunnen staan: „Zo vader zo dochter”, want deze fraaie foto werd gemaakt door de dochter van een veel fotograferende va der, wiens naam vaak op deze plaats heeft geprijkt. Ze heeft in haar visie ook wel wat een aartje van haar vaartje, want ook deze zoekt het meermalen aan de zelfkant van Bolsward, aan de zoom van het stadgewoel, waar de ruimten en de luchten zijn, waardoor ook veelal een contrast wordt geschapen, dat in zijn eenvoud veelzeggend is. Oscar Wilde heeft eens gezegd: Kunst is een vorm van overdrijving. Waarom zou dat voor de fotografie niet gedaan? Bewust heeft de fotografe gezocht naar het landelijke, de rust. Een prachtig ob ject hiertoe was „it stalt” op de voor grond. Het is leeg, het is verwaarloosd, het heeft afgedaan. De tand des tijds heeft het houten bouwsel niet onaange roerd gelaten. Zelfs geen in het gras uit getreden paadje wijst er op, dat het in het nabije verleden nog is gebruikt. Toch zien we ze in gedachten staan, de melkbussen. We zien hem komen, de Helaas werd de schrijvende pers met zachte aandrang gevraagd zich discreet te verwijderen. Een of andere ambtenaar van de voorlichtingsdienst moet het H.M. hebben geadviseerd: de mensen zouden dan wat vrijer kunnen praten! De journalisten, die nauwelijks gele genheid kregen hun Kubaarder koffie leeg te drinken, toonden zich over deze maatregel nogal teleurgesteld, ware het melkvaarder. We weten van zijn vaak moeilijke tochten. De gedachten verme- We zien het büthüs voor ons waar de melk in het vroege ochtenduur ruisend in de emmer daalde. Niet de moderne ligbox van tegenwoor dig, maar de ouderwetse stal, met de koeienstaarten netjes aan de lijn, omhangen van aroma’s van mest en gier. Als we onze fantasie verder laten werken zien we kinderen op dit planken geval zich de schaatsen onderbinden: wintervertier, zoals de jeugd van tegenwoordig dit nauwelijks meer kent. Maar het is voorbije tijd. En dan.zien we het flatgebouw in de verte. Mensenpakhuis van zoveel lagen hoog. Gelukkig heeft de fotografe het gebouw, dat op dit plaatje wat een disonant zou vormen, wat weggedoezelt achter op gaand geboomte. Het was op de laatste dag van maart van dit jaar, dat de foto werd gemaakt. Nu zou het zo niet meer kunnen, want het flatgebouw is in middels verscholen in het groen, althans van deze kant bekeken. Aan de overkant ziet U de Sportsingel. Aan déze kant xxr. -'..x^SKwv t -; ft? Wat kouwelijk en zonder het traditionele Oranjezonnetje was er gistermorgen prompt op tjjd op de brug over het Tjeukemeer in de rijksweg 50 de hernieuwde kennismaking met Friesland. Voorafgegaan door de snelle rijders van de verkeers- groep ging het scheurend over de Friese wegen (met een „rotgang” zouden we zeggen als het niet zo’n hoog bezoek gold) in een 130 km. vaart richting Sneek, dwars door de stad richting Rien-Itcns-Oosterend-W’ommels. In Kubaard was heel het dorp uitgelopen om de blijde intocht mee te maken. Het hooggelegen kerkhof fungeerde voor sommige durfallen zelfs als tribune. Aan het kerkhofshek was een groot laken gespannen met „Lang Leve de Koningin”, voor het Mienskipshüs ver- dromden zich de mensen om maar toch niets te missen. Het hoefde ook niet, want zo snel als het was gegaan de plaats van bestemming te bereiken, zo rustig aan deed Koningin Juliana het, toen ze, na het welkom door burgemeester, de dorps kom wandelend binnenkwam. van het gemeentehuis, dat door de dames Meinsma-Greydanus en Roden- huis-Fennema prachtig met bloemen en vruchten was versierd, zelfs de poort. Het werd te Mantgum bijna een tuin feest, toen op het grasveld H.M. de Ko ningin al de raadsleden van de te be zoeken gemeenten, met wie zij de koffietafel (met skieppetsiis en sükerbólle) zou nuttigen, aan zich liet voorstellen, w.o. het juist op die dag jarige raadslid mevr. Jongsma-de Vries. Namens de gemeenten werd aan de hoge Terhorne In Irnsum gold het bezoek de SRV-or- ganisatie en stapte H.M. de Koningin een rijdende winkel binnen, die meteen hofleverancier werd. Via Terhorne en Nes ging het naar Oldeboorn. In waar eveneens een samen komst was in het dorpshuis, werd als enige plaats, die door het hoog gezel schap werd aangedaan, niet gevlagd Dit uit piëteit voor de rouwdragenden. In Terhorne was n.l. juist de echtgenote van de daar wonende wethouder overle den: een gebaar, waarvoor de Koningin alle begrip kon opbrengen. Al met al was het een zeer geslaagd werkbezoek aan midden Friesland, een streek, waar de Koningin vaak was dóórgereisd, maar die weinig op een wijze als deze wordt aangedaan. Heel het bezoek stond in het teken van harte lijkheid en had een erg ongedwongen en spontaan karakter. Gelukkig het land waar zoiets nog kan. Geen militaire parades kwamen er aan te pas. Alleen boven Mantgum circelde een legervlieg- tuigje. Het leek uit het legermuseum ge haald. En dat de pers daar in het politie bureau werd geloodst, had met een veiligheidsmaatregel niets te maken. De Weidumer Bistro, die ook het „konings maal” verzorgde, maakte dat de dienaars van de H. Hermandad en de pers muskieten er aan hun trekken kwamen. Natuurprodukten van eigen bodem met inschakeling van de warme bakkers: bakker Veenstra van Winsum, alom in den lande bekend als de warme bakker van het betere soort en bakker Van der Ende uit Mantgum, die roggebrood bakt als geen ander. En de koninklijke scha penkaas kwam uit het vaatje van mevr. De Groot-de Jong uit Weidum. Konin gin Juliana heeft het platteland van Friesland geproefd, ook letterlijk. K’ R] ft, ft fa ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1