Den Haag kan en mag wonderolie leveren Enige „niet beroeps improvisatieconcours te Bolsward I I won i f ii 1 I pi. ij. K BOOTTOCHT f lit Fan stêd en lan ji - 'ft STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 I I <-• Hg DINSDAG 10 JVM 1975 lite JAARGANG No. 45 30 ct mm. Contractprijs op aanvraag Verschijnt m: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Dure energie zet de glastuinders in de kou „Eigen broek” Olie of gas Naar verlies Wonderolie Olieprijzen naar beneden sluiting van tuinbouwbe- Regiefoutje B. Schouwing te Geen weggevertje KMI Jawa. FRIES MEI DE FRIEZEN Moe en kind tijdens de Avondvierdaagse ■CüOOOO Hoe verstaanbaar dat wij dikwijls denken men moest mij dit of dat gaan schenken mij lacht het geluk ook nooit eens toe dat wij toch meer om andere mensen denken moge het ons doordrenken zij hebben ons zo veel te schenken. Prachtig weer, een blauwe lucht van harte, van harte u gegeven die een jaar lang thuis verbleven vertel mij dan van uw herinnering men kan er wat van leren zij die al zo veel ontberen in hun ogen een twinkeling. Met lamgeslagen handen schrijf ik dit gedicht des nachts 10 over twaalf moge een boottocht hen doen verblijden die in de vezels van mijn ziel verweiden dat ik als dichter een goed Werk verricht met verlamde handen dit gedicht. De chronische zieken, Invaliden hun onbeschrijfelijk leed" nagejouwd en achteruit gezet de gebochelden en mismaakten de1 verzuchtigen die ze slaakten op dat wij zien en getuigen in beschaamdheid in gezondheid te buigen. Uw majesteit is onbeschrijflijk groot die terecht kwaamt in de goot van *t leven een doordringende tijding tussen bankstellen en kleuren tee-vees het gaat om mensen, en niet om dingen dat het ons gegeven moge zijn ons niet om luxe te verdringen. deel (75 pet. als aardgasverbruik aan te merken is. kosten per m2 in de glastuinbouw met ruim 50 pet. gestegen. Daartegenover staat een opbrengsttoename per m2 van nauwelijks 25 pet. De gevolgen voor de tuindersbeurs laten zich dan ook makke lijk raden: de ondernemer wordt steeds kariger beloond voor zijn arbeid. De arbeidsopbrengst in de groenteteelt liep bijv, terug van f 30.000,in 1973 tot f 11.800,in 1974 en zal afgaande op de cijferprognoses voor het komende jaar zeker f 1.500,onder de streep (dus ver lies) belanden. Zo zou de olieprijs n.l. naar beneden kunnen door de accijnsrestitutie niet op een en Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De béste tzizen ha faek de measte mait- sen o P olswards Nieuwsblad lézen as gongmakker. Docht it üs net tinken oan de dagen fan alear, dy fan Tetman mei syn revu’s yn it smüke park? Jimme hawwe freed dy moaije foto sjoen fan de Fryske hynders. Om der stil fan to wurden. In tweintich komme der nei Boalsert. Dit moat it Fryske boerehert goeddwaen. De Wolvegeaster balletgroep hat seis ynternasjonael in goede namme. Hja fortsjinwurdige Fryslans rom oant yn Hamboarch ta, mar hwerre past soks better as yn in yngreven Fryske stêd as Boalsert, sa ien en mien mei it plattelan dér om hinne? Dit kinne as waer en wyn hwat meiwierje foar üs gea, ja foar hie- le Fryslan goede dagen wurde. De ynset mei yntocht fan de Heakeninginne en de show dërnei op it sportfjildenkompleks „It Bolwurk” (hockeyfjild) kin noch lang oer neipraet wurde. Wy ha der nou al echt sin oan dit evenemint mei to meit- sjen. En leau ek mar dat gans aid Boal- serters der op ta komme sille. Soks lukt altyd. It wurdt wer in feest, sa’t dat allinne mar yn Boalsert halden wurde kin. Dat jo de rys en rezinen de tongersdeis goed smeitsje meije. Hwat langer hwat meat minsken fan hein en fier sitte mei oan. Rys mei rezinen, boerebüter en reade sü- ker. Men moat it ienkear iten ha! Jo binne wolkom aenst, hwant elke gast is in earegast. It kin gjin kwea jins fakan- sje der nei to setten. Wy winskje elk dy’t oan de seine stiet of mei de cirkelmeaner it lan op en del jachtet, dy’t tiemet of heablaest. pakje- makket of syn gollen set, noch in pear wike groeisum waer, foar it gers, mar foar it hea de sinnebran. Hwant in twad- de üngetiid hat nimmen hwat en om üs hoecht gjin reade hoanne langer to kraeijen. De glastuinder kan natuurlijk zijn pro- duktiviteit, dat is zijn produktie per m2 glas per jaar, opvoeren. In het algemeen kan de tuinbouw zijn produktieresul- taten verbeteren via onderzoek, voor lichting en kwaliteitsverbetering. Het verlossende woord ligt zeker op korte termijn aan de kostzijde. De energie- lasten zullen wat lichter moeten worden en de centrale vraag is of onze Ne derlandse regering een wonderolie wil aandragen. Die mogelijkheid wordt door Brussel immers geboden. Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling' Giro 887926 Fan de apostel Paulus wurdt sein, dat er de Joaden in Joad wêze woe en de Gri- ken in Gryk. Hied er fan de Friezen weet hawn, dan hied er der grif efter- oan sein: en de Friezen in Fries! Hy bi- doelde sa de saek. dy’t hy foarstie, it bés te tsjinje to kinnen. En dy wierheit jildt noch hjoed de dei. Net elk forstiet like goed dy kunst. Boal sert hat it fan datoangeande sünt de oar- loch - dêrfoar ha wy it allinne mar fan hearren en sizzen - mei syn boargemas- ters moai goed troffen. De omlizzende gemeenten ek wol. Tydlik boargemaster Sybren van Tuinen, letter to Dokkum en noutiids to Kampen, foarme yn de Gys- bertstêd de foarhoede. Hy joech Boalsert as Fryske stêd in krêftige ympuls, praette Frysk, skreau Frysk, bipleite de saek fan De ontwikkelingen op het terrein van energie hebben onze glastuinbouw flink in de wielen gereden. De tuinders brengen een produkt op de markt dat met W'armteenergie. gekweekt of geteelt wordt. De zgn. glastuinders moeten het dan ook voor een belangrijk deel hebben van olie en aardgas. Door de energie-troubles zijn ze jammer genoeg in de kou komen te staan. De energie-prijzen werden in de opgaande lift gezet; dat betekent dat het verwarmingsaandeel in de produktiekosten van de glastuinbouw gestegen is van 20 proc. tot 30 a 35 proc. Brussel - in feite de Europese Commissie - wil de tuinbouw met een energiesteun tegemoetkomen. Dan moet echter aan enkele voorwaarden voldaan zijn en daarom zullen de glastuinders aan de Haagse bel moeten trekken. Brussel is met een energie-plan ge komen dat op twee uitgangspunten ge stoeld is: de stijgende energiekosten brengen vele tuinbouwbedrijven in ge vaar en een drijven roept grote sociale of regionale problemen op. Concreet heeft Brussel onder meer be sloten dat na 1 juli een energiesteun ge geven mag worden die gelijk is aan één derde van het verschil tussen de olieprijs van september 1973 en de prijs die geldt voor 1975 tot 1 juli 1976. Deze steun geldt alleen als de prijs van aardgas ge lijk is aan de (gesubsidieerde) prijs voor zwarte olie. Daar zit nu voor de Ne derlandse tuinbouw de kneep, want de aardgasprijzen liggen in energietermen uitgedrukt lager dan de olieprijzen. Als nu de nationale regering alle geboden ruimte benut om de olieprijzen zo laag mogelijk vast te stellen, komt de glas tuinbouw aardig in de goede richting. was uiterste concentratie schouder te voelen Het overigens perfect georganiseerde concours, dat zo zijn eigen sfeer en riten heeft (de deelnemers mogen elkaar b.v. niet beluisteren en de volgorde waarin zij optreden is tot het laatste moment geheim, zoals ook de te harmo niseren koraalmelodie) begon helaas met een regiefoutje. Net was de eerste deel nemer Jos Wielakker op het koororgel goed op dreef, of speurend en turend De Nederlandse glastuinbouw telt on geveer 12.500 verwarmde bedrijven waarvan 40 pct. met olie en 60 pct. met aardgas stookt. Als men het totale ener gieverbruik in hoeveelheden aardgas omrekent, hebben de tuinders het afge lopen jaar ongeveer 3 miljard m3 aard gas opgenomen. Een kwart van het totale energieverbruik vindt men terug op de olierekening, terwijl het leeuwe- Hoewel de zwaarste klappen in de glas tuinbouw vanuit de energiehoek komen ziet de tuinder zijn totale kostenpakket ook uitgroeien. Wat dat betreft loopt de glastuinbouw mee in de maalstroom van de algemene kostenstijgingen. Gedu rende de laatste drie jaren zijn de heitelan en memmetael. Boargemaster J. G. S. Bruinsma, al wie syn stamme dan ek fan Fryske komóf - de namme sei it al - wie in rasechte Holannner, ek yn dwaen en litten. Mar it moat sein wur de, hy hie in skerp each en ear foar it Frysk en hwat hjir libbe fan datoangean de. Hy seach Boalsert düdlik as in ek- sponint fan it Fryske plattelan en roun- om, dêr’t er de kans der ta krige, stie er der op oan dat foarm en stal to jaen. De ütrikking fan de Gysbert Japikspriis en Dr. Joast Halbertsmapriis, lyk as ek it iepenjen fan de Fryske boekewike waer- den op syn inisiatyf en oantrün ta Frys ke oangelegenheden. Fan him wie ek it idé Fryske kunstners nei Boalsert to hel- jen en it inisiatyf fan it wer ynfieren fan de Bolletongersdei en it fieren fan de Heamieldagen. Sa kamen der Fryske plaknammebuorden, Fryske nammen fan huzen en seis op de jiskefetten kaem de memmetael. Syn opfolger, boargemaster Mr. J. A. Geukers, seach al hiel hwat Frysk gers foar syn fuotten weimeand, mar in Fryske Skotsploech wie der noch net. Hy ivere der foar en de skotsers ka men der. Omke Romke hie in apart plakje yn syn hert. Boargemaster J. M. A. Mulder moast neiswylje. Hy waerd de mentor fan it Boalserter skütsje en fan it Fryske hynder. Hwerom wy al dizze dingen hjirre yn üs Fryske rubryk op in rychje sette? Net omt hja yn dit stik fan saken safolle bet ter wiene as de boargemasters üt de om- kriten (binammen boargemaster Ooster- hoff koe der ek wol hwat mei!) mar Boalsert hie it gewoan minder treffe kinnen. As stêd fan Gysbert Japiks krige hja al gau de rop hoedster to wêzen fan (Fryske) kunst en kultuer. Mar men kin fansels net ta mei in holle frase. Sa’n bi- gryp moat ek ynhald ha. Dizze junymoanne is foar de boeren dy fan üngetiid, al giet it allegearre wol hwat oars ta as foarhinne. Foar de stêd is it dy fan tarieden fan it heamiel mei hwat der omhinne boud wurdt. It mei bikend stean dat mannich evene mint it net sa bot mear docht. De Eman- cipade to Utrecht wie in pear miljoen yn- stoppe. It komt der net wer üt, it waerd in greate mislearring. Ek yn Fryslan slagget net alles hwat op poaten set wurdt. Seis yn Boalsert net, dat dochs fan aids de namme hat wol feestje to kinnen. Muzykkonkoersen as de fyftiger jierren yn it Julianapark mei marswed- striden yn de stêd binne op ’e non roun. Mar hwat docht it dan wol? Hwat is it yngrediënt dat de smaek mea- rich makket? Hwer moat men op ynheak- je, sil it folk machtich as de miggen op setten komme? Dat folk is binammen it bütenfolk, it Fryske. Wy doare it to stel len: as it Fryske elemint goed fortsjint- wurdige is, as it evenemint dat opset wurdt deryn syn ynspiraesje fynt, as men op dat sintimint ynspilet, slagget it feest sünder mis. Hwat is njonken de iver fan it bistjür de krêft fan de Pink- stermoandeifytserij? Net omdat it lyk as it earder neamd waerd de „acht fan Boalsert” is, mar omdat it de Fryske al- vesteddetocht is. Dit is de charme en sfear dy’t net to forfangen is. Mei Drach ten as startplak soene der ek wol 230 km ütset wurde kine troch de Fryske wal den, de Appelskeaster kontrei en Drinte. Dy tocht soe faeks moaijer wêze, mei mear bosk en sa, mar leau mar net, dat der 5000 op öfkomme soene. Jouster Merke, Bolletongersdei, Frjentsjerter PC, Wommelser freule, it skütsjesilen, dat binne de nasjonale dagen. Dat jildt ek foar it heamiel. Dêrom docht it üs sa’n deugd de namme fan Rients Gratama to „Waarom hangt de vlag uit?” vroegen een paar Bolswardse voorbijgangers bjj het passeren van het stadhuis j.l. zaterdag. Zo zullen er meer Bolswarders geweest zjjn, want het handjevol stadgenoten, dat het nationaal orgelimprovisatieconcours, een uniek gebeuren, een bezoek waardig keurde, stond niet in vergelijking met het gebodene, een hoogtepunt in cultureel opzicht, een manifestatie om als Bolswar- der trots op te zjjn, een evenement, waar men van heinde en verre naar toe was gekomen, waarvoor men in Brabant vroeg opstond en waarvoor de NCRV radio speciaal uit Hilversum was gekomen. Toch nog een goeddeels gevulde kerk, maar een paar honderd stadgenoten hadden het geheel ook qua belangstelling tot een volkomen geslaagd gebeuren kunnen maken. Jammer, want een verloren middag was het allerminst. En voor insiders was het wellicht een sensatie de enige niet ful time professionele deelnemer aan het concours als onbetwist winnaar uit de bus te zien komen. schreed op zijn tenen drs. Ad Houtman door de kerk op zoek naar de jury, die op dat moment nog in de consistorie zat. Hij moest toen de organist wel vragen te •stoppen en opnieuw te beginnen. Dat even een geweldige klap: Juist in hand op je opnieuw moeten starten. Wielakker, wel even uit het veld geslagen, nam het echter spor tief en verklaarde naderhand, dat hij het vervolg op pagina 2 75 pet. maar op 100 pet. te stellen, door een milieuheffing (voor het Fonds Luchtverontreiniging) af te trekken en door de zgn. (anti-) zwavelheffing niet op te leggen. De zware olie zou op f 147,- per ton komen als nationaal alles gedaan wordt zonder Brussel (de E.G.) tegen de kop te stoten. Als men in ons land dan ook nog wat voorzichtig omgaat met het energieprijsbeleid kunnen de donkere wolken boven de tuinbouwkassen voor een flink deel wegtrekken. Dat het hier niet om een weggevertje van onze regering gaat, be wijst het feit dat de glastuinbouw een exportwaarde van bijna 2 miljard gul den heeft, terwijl deze sector een be langrijk aandeel in de werkgelegenheid heeft. Dat alles is een hard gelag voor de tuinbouw, die in het verleden netjes „zijn eigen broek heeft opgehouden”. Dat zijn trouwens de letterlijke woorden van Eurocommissaris Lardinois in zijn ministers jaren van weleer. De le venskansen van elke ondernemer liggen in het verschil tussen opbrengsten en kosten. Om die levenskansen te verrui men kan men aan de ene kant de op brengsten vergroten en aan de andere kant de kosten drukken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1