2fy7 oan de wei tim merel süzje de earen Ga&e Skroar G.DE JONG I Q3O 04/0 I I I r 8 l t zwem («m SHOW ft jjjj r ifr MAKELAARDIJ Ki Woonoord Talma VOOR: lllllllllliiiilliiiliiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii nen illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Heeg) vordert bin- bouwschema SPAARDEPOS1TO 5 JAAR VAST verzekeringen financieringen hypotheken bemiddeling in onr. goed Galama - Bolsward Snekerstr. 39, tel. 2850 bgg 3451 SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 EERDMANS ASSURANTIËN AUTOMOBIELBEDRIJF STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 5 s v voor de verkoop van uw WONING 1 V W - ■II 11 VRIJDAG 13 II NI ’Q75 111e JAARGANG No. 46 30 ct mm. Contractprijs op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en WymbritseradeeL Onderbroken dam van Staveren naar VIT DE STATENZAAL de Afsluitdijk? Uitgedund Magnesium en PTT Recreatienota Boeren Wie kaatst Netverzwaring Tijdnood Afscheid Sport Tweede fase Hwat hat Medewerkers Bibliotheekwezen Modern Lebbige tsiis, goare molke IOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO! >OOOO' OOOOOOOC 'OOOOO' De spreuk in de tweede kopregel weergegeven prjjkt in de hal van het Provincie huis, waar woensdag de Friese pompeblêdflagge van de gevel wapperde, ten teken, dat het hoogste bestuurscollege van de provincie in het openbaar vergaderde. Als de spreuk waar is - en waarom zouden we daaraan twijfelen - dan moeten er heel wat oorsuizingen plaatsgevonden hebben want het was de ene spraakwater val na de andere en sommigen vertoefden een half uur of langer achter het spreek gestoelte. Geen wonder, dat het wel eens „tomük” de wandelgangen werden opge zocht of men wat verpozing zocht in het lezen van een meegebrachte of van de tafel gepikte krant, de provinciale dagbladen of in De Fleanende Krie, die als grootste niet gesubsidieerde Friese krant gewoontegetrouw den volke was rondge- deeld. Nu moet gezegd worden, dat er deze dag ook een paar zware onderwerpen op de agenda stonden, b.v. betreffende de recreatienota, het museumwezen en de netverzwaring. En welhaast elke fractie heeft wel zjjn specialisten. Ljochte moanne jowt makket de druven ryp De inrichting van dit moderne gebouw bestaat uit een woon- en servicegedeeite. In dit laatste worden o.a. de voedselvoor ziening en de wasserette ondergebracht. De opzet is dat de bewoners een zo groot opvolgen, wie de communistische afge vaardigde zal worden is nog niet bekend. Dan moesten er statenleden eerder ver trekken en anderen kwamen pas later. Al met al kwam dit de overzichtlijkheid niet ten goede. As de preek langer duorret as in ure, komt de duvel yn ’e tsjerke (oud spreek woord) trouwbaar binnenmeer ontstaan, een stuk boter in de recreatiebrij, nu de meren toch al zo vol worden en het merenplan bij Makkum niet is doorgegaan. Nu heeft dit gedeelte van het Usselmeer voor de recreatie, althans de vaar-recreatie, wei nig waarde. Het is er te ruw en te ge vaarlijk, een dam zou als golfbreker kun nen dienen. Ook maakte zij niet onaar dig verschil tussen mooiweer- en slecht- weerrecreatie. saris der Koningin, mr. H. Rijpstra, greep iets wat slechts zelden gebeurt, persoon lijk ïn om de gemoederen wat te sussen. Hij wilde de heer Eringa het vertrouwen maar geven. Op essentiële punten zou men altijd terug kunnen komen. Wat mokkend ging de vergadering met deze tussenoplossing accoord. De heer Boersma kreeg een soort toezegging dat om de boeren gedacht zou worden. Hij achte het toen niet meer nodig zijn motie in te die nen. Deze was reeds rondgedeeld, maar kwam niet aan de orde. wisselmagazijn. De heer Mulder (gede puteerde) zei dat er nog heel wat water door de Luts moet vloeien, alles is ge regeld. Burgemeester Mulder: „Maak dan je borst maar nat, beide gemeenten en provincie komen in gevaar.” „Met water uit de Luts” smoesde de zaal. Op recht hartelijke wijze werd afscheid genomen van mevr. Janke Dijkstra-Beth- lehem, die op haar eentje de communis tische fractie uitmaakte. Zij was een ge waardeerd statenlid. De commissaris en ook leden van andere fracties zeiden het jammer te vinden dat ze heen ging. Dat gold ook voor de heer Duursma, die voor zitter is geworden van een ruilverkave- lingscommissie en die het statenlidmaat schap te veel werd. Het was al na zessen toen de hamer viel. Na ruim 7 uur ver gaderen, waarin de leden zelfs geen kof fie- of theepauze werd gegund. De kof fie en thee zelf wel. Die werd tijdens het vergaderen rondgebracht. MSM» Bolswards Nieuwsblad Het huis van de sport gaat nu een feit worden. Sportbonden kunnen daar op gesubsidieerde wijze administratieve hulp verkrijgen. Er zijn al vijf bonden die mee doen. Een paar vogels vlogen reeds over het net, namelijk noordelijke bon den, die „oostwaarts” (bedoeld zal zijn in Groningen) reeds onderdak kregen in een dergelijk administratief centrum. Curieus was het misverstand wat betreft de toto-lotto. Overigens werd medege deeld dat van de gelden in Nederland beschikbaar voor investeringen van sport activiteiten er maar 1% a 2% in Fries land terecht komt. En wij maar dapper aan de sporttoto meedoen! Burgemeester Mulder van Bolsward, niet te verwarren met gedeputeerde Mulder, die hem moest beantwoorden had zo zijn zorgen. Hij is de vaste spreker van de CDA betreffende dit punt. Er werd extra geld gevraagd voor het aanleggen van ’n Advertentieprijs 30 ct per Ingez. mededelingen dubbel tarief Deze nam wel het leeuwenaandeel van de spreektijd. Mevr. Andela-Bauer deed er in haar betoog bijna drie kwartier over. Tenslotte zat het plezier nog in de staart. Na een gedegen betoog, dat wei nig niéuwe gezichtspunten opleverde, kwam ze improviserend tot de suggestie een dam, maar dan een „met gaten” te leggen vanaf Staveren dwarsover naar de Afsluitdijk. Er zou dan voor Hindelopen, Workum en Makkum een groot en be- Met het bereiken van de top van het be jaardencentrum gaat de tweede fase van de bouw in. Voor de bouwvakvakantie is Talma State namelijk glas- en water dicht, en dan begint ’t werk binnenshuis. Tevens wordt dan meteen een modelwo ning ingericht, zodat belangstellenden al vast een kijkje kunnen nemen in wat misschien hun latere woonhuis is. Er is overigens al aardig wat interesse in de bejaarden woningen. In totaal worden er 78 gebouwd: 68 twee persoons en 10 een persoons. Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De VVD fractievoorzitter Haeije Boersma (Fries stamboekman) merkte niet onjuist op, dat Friesland vrijwel geen woeste grond kent, maar practisch alleen cul tuurgrond. Wil men openluchtrecreatie beoefenen, dan is dat altijd op grond van een ander meestal op dat van de boer. Daarom pleitte hij voor opname van een boer in de recreatiecommissie. De heer Wartena van de fnp was het daar roe rend mee eens. Van andere zijde werd er op geattendeerd de recreant zelf niet te vergeten. Er moest eigenlijk ook een re creant in de commissie. Medewerkers aan de bouw zijn o.a. ar chitectenbureau J. Grunstra B.N.A. Bols- war, Bleekers Bouwbedrijf Bolsward, Konstruktiebureau ir. W. Stam Castricum Technisch Installatiebureau De Leeuw en Tiesma Leeuwarden, Electrotechnisch bedrijf Boomsma Leeuwarden en Schil dersbedrijf Geertsma en Zn Sneek. Fl. Campuslaan 2, Bolsward S tel. no.: 05157-2294, b.g.g. 2593 of 3776 g De staten waren wat uitgedund en wor den dat nog meer. De vacanties zijn aan staande. Twee van de zes gedeputeerden, dat is altijd nog 33 1/3 waren naar Den Haag om het 2e Kamerdebat bij te wonen. Er volgde een mededeling, dat twee statenleden gaan bedanken: het eni ge lid van de cpn, mevr. Dijkstra-Bethle- hem en de heer Duursma van de CDA- fractie, beiden wegens drukke werk zaamheden. Mr. De Goede zal de laatste Wie kaatst met woorden met gedeputeer de Eringa in het (strijd)perk kan de bal terug verwachten. Hij is steeds weer een handig debater, maar wie men om zijn spitsvondigheden graag luistert. Er vielen tijdens zijn langdurig betoog dan ook slechts weinig statenleden in slaap, hoe wel het zo na de lunch wel traditionele sluimeruurtje was. Als water en oever in één hand komen, b.v. van de Marre- krite, dan is het water de weg, de oever de berm vond hij. Men kan dan aange ven waar wel en waar niet in de berm geparkeerd kan worden, dus worden aan gelegd. Vaarbelasting wilde hij niet zon der meer vergelijken met wegbelasting. Immers hoe zwaarder de auto, hoe veel meer de weg het heeft te verduren. Maar dat geldt niet voor het water. Het draag vermogen van het water is onbeperkt. Hier gaat het meer om zaken als snel heid en diepgang. Minder sympathiek werd door de staten gevonden, dat in zijn rethorisch betoog de heer Eringa veel vragen onbeantwoord liet. Nog minder was men te spreken over het feit, dat hij die dan wel schriftelijk zou beantwoor den. Hierover ontspon zich een onver kwikkelijk debatje. Immers als men het met die beantwoording niet eens zou zijn, hoe zou men dan het betreffende agen dapunt kunnen aannemen? De commis- Omdat de vergadering anders in tijdnood zou geraken, werd op voorstel van het college besloten het rapport betreffende de musea te verdagen naar de vergade ring in september. Het was bekend uit de commissievergadering dat hierover nog al wat vragen en twijfels waren. Met na me de nestor van de staten de heer P. Wijbenga, de cultuurwaarnemer voor de CDA fractie wilde het gehele museumbe leid op de helling. Vandaar. Beloofd werd dit punt dan de nodige prioriteit te geven. us hjoed to sizzen 1 Jjft Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie - en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Een toegevoegd punt betreffende de net verzwaring voor boerderijen maakte de tongen en pennen nog al los. Want behal ve soms vrij felle betogen werden ook tal van moties ingediend, die allen werden afgestemd. De fnp had er zelfs 5! Zo kreeg deze gevarieerde middag nog een rumoerig slot. sra; Het verband tussen die twee is verge zocht, maar toch presteerde de heer Sin- gelsma van de fnp het dit te leggen. Ged. Staten wilden een motie van het NVV verwijzen naar de studie van de NOM. De heer Singelsma wees er op, dat mag- nesiumwinning ergens te maken heeft met werkgelegenheid en dus bestrijding van de werkloosheid. Hoe zit het met het laatste? Hoe met de spreiding? Is het waar dat een nieuwe dienst „mei nije stuollen” niet naar Friesland komt, maar in Amsterdam wordt gevestigd? De gede puteerde kon niet erg concreet zijn in zijn antwoord, hij hield zich op de vlakte. Hij was tenslotte invaller en volstond met te zeggen dat het college allert is in dit opzicht. Dinsdag j.I. bereikte de bouw van het wooncentrum voor bejaarden Talma Sta te te Heeg dat door Bouwbedrijf Bleeker wordt gebouwd de hoogste top. Dat ge beurde iets minder dan een jaar nadat burgemeester B. W. Cazemier van Wym- britseradeel de eerste paal voor het ge bouw in de grond had geheid, en dat houdt in dat men ondanks de slechte weersomstandigheden van het afgelopen jaar toch twee weken voor ligt op het bouwschema. Degenen die er voor hadden gezorgd dat het allemaal zo vlug zo ver is gekomen, kregen ter gelegenheid van die feestelijke gebeurtenis een envelop net inhoud. mogelijke zelfstandigheid hebben. Dat wil zeggen dat ze hun eigen pbtje koken op door hen zelf te bepalen tijden. De mogelijkheid bestaat evenwel om ook in de centrale keuken ie eten. De totale bouwkosten van Talrfia. State bedragen 7% miljoen gulden. Achter een gouden tand verbergt zich wel eens een rotte kies. Achter een piek fijne winkeletalage wel eens een rommel- hoekje. Nog altijd leggen wij de beste broodjes voor het raam. Zo is het ook met onze gevels. Netjes op een rij. Keu rig in het gelid. Strak in de houding. Een prijs voor het schoonste geheel. Maar neemt men een kijkje achter de scher men, dan is het plots welhaast onherken baar. Wij zien in de regel de stad op zijn zondags, netjes opgedoft. De gribus is achter de fatjade. Zo ziet de pessimist het. Maar je kunt het ook van de andere zijde benaderen. Voor is het stijfjes, hier zingt elk op eigen wijs. Voor is het ge stroomlijnd, hier tintelt het van leven. Voor is het proza, hier de poëzie. Voor de eenheidsworst, hier de variatie. Voor het verstandelijk rationele, hier het hartver warmende romantische. Zó ziet de poes de stad en de vogel. Zó zou Sinterklaas hem zien, als deze bestond. Zo ziet de timmerman het als hij met een ladder naar boven moet klimmen om een pan of een lei recht te leggen. Verscheiden heid aan bouwstijl, ritme in de rooilijn een afwisseling in raamvormen: strak, gebogen, zeshoekig, rond. Wat een steen soorten: witte zandsteen, Friese geeltjes, rode Waalsteen. Wat een improvisatieta- lent hier drooglijntjes te spannen. Waar dit is? Zoek de herkenningspunten. Op de linkerhelft een torenspits. Wie Bolsward kent weet dat dit die van St. Franciscus is. Op de rechterhelft een trapgeveltje. Dit gecombineerd brengt uw speurzin wellicht naar de Jongemastraat. Daar waar deze de bocht maakt naar de Sne- kerpoort. De foto heeft lang moeten wachten, maar wat (n het vat zit, ver zuurt niet. Onze excuses aan de fotograaf A. Vallinga, destijds De Klaverflat 6, maar naar we menen te weten thans ver trokken naar Harlingen. Wil hijn zijn juiste verblijfplaats even medelen? Ook dit was Bolsward. moai waer en

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1