Babe SKroar WH w 1 0 Bolsward-Workum-Makkum Geen pretpark, maar tal van unieke mogelijkheden IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIBIIIIIIIIIIIII! Fan stêd en lan i B llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DINSD4G 17 JUN’ 1075 114e JAARGANG No. 47 r I L STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND l',11 'lil - S si fry .4 J’s 'MED fe?. yrf .t 1 A 30 ct. mm. Contractprijs op aanvraag Wymbritseradeel. V.V.V. denkt aan realisatie van een groot object In onze gemotoriseerde wereld is het onmogelük om de mensen op één plaats te houden. Men trekt erop uit. Eensdeels om de drukte (of de verveling) van de eigen omgeving te ontvluchten, anderzijds om nieuwe gebieden te ontdekken. Vooral dit laatste motief komt hoe langer hoe meer in zwang en er is niet aan te ontkomen, dat tot nog toe rustige gebieden overstroomd worden met autotoeristen, die niet al leen de sereniteit van het landschap verstoren, maar ook nog de niet op een derge- Ijjk grote intensiteit berekende wegen blokkeren en de bermen vernielen. Een toe gevoegde waarde als een toeristische route, kan - mits voorzien van voldoende picknickplaatsen en parkeergelegenheid bjj de diverse bezienswaardigheden - door het in gerichte banen leiden van de toeristenstroom, een spreiding over tijd en ruimte bereiken, aldus het jaarverslag van de stichting VVV-Friesland-Leeuwar- dcn. dat een warm pleidooi houdt voor „ons” recreatiegebied. „Het Grote Objekt” Aanzet Inventaris Hwat hat Landbouwmuseum Hjoed neat en moarn it oerskot GROEIEND TOERISME IN CIJFERS 1974 1973 De pas gerestaureerde St. Gertrudes te Workum, baken in het Friese landschap. ALLINGAWIER: Museumboerderij „De Izeren Kou”, Aldfaers Erf, alle objekten BEERS: Unia Staten, Stinzenmuseum BOLSWARD: Stadhuis, Oudheidkamer, en Zomertentoonstelling alleen Zomertentoonstelling Martinikerk Wat stond de organisatoren voor de geest toen zij spraken over „Het Grote Objekt” dat in Friesland ontbreekt. Wij weten het, er zijn een aantal grote bedrijven elders in het land die honderduizenden bezoe kers trekken en desalniettemin in de ro de cijfers zitten of er tegenaan aldus het verslag, dat vervolgt: Wij willen dan ook geen pleidooi houden voor het aan leggen van personeelsintensieve en grote investeringen vragende centra; wij zien het meer in de richting van een gevari eerd kompleks van kleinere objekten, die op onderling bereikbare afstanden liggen en wat karakter betreft bij elkaar aan sluiten. 31.000 200 6.714 4.614 9.828 30.000 400 3.551 1.350 9.230 Als wij de inventrais van deze driehoek opmaken, dan zien wij in de eerste plaats op de hoekpunten twee aantrekkelijke steden en een interessant dorp liggen: Er is nog steeds sprake van het inrichten van een landbouwmuseum, uitgaande van de Landbouwhogeschool te Wageningen, waarvoor een geschikte akkomodatie nog niet voorhanden is. Voorlopig denkt men aan de voormalige Broerekerk te Bols- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. 3. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) arm als Job) Bolswards Nieuwsblad I 1 1 Bolsward met zijn zeer bezienswaardige 15e eeuwse Martinikerk (middeleeuwse koorbanken, unieke kansel, schippersgra ven, beroemd Hinschorgel), zijn fraai re naissance stadhuis en zijn gerenommeer de hotellerie. Workum, eveneens rijk voorzien van in tieme hoekjes met kostelijke gebouwen als de St. Gertrudiskerk met z’n losstaan de toren, het stadhuis en de waag, maar bovendien beroemd om z’n boerefries. aardewerk en geliefd in watersportkrin- gen en bij kampeerders (It Soal). Makkum, dorp van kleinstedelijke allure, trekpleister voor watersporters en ver- blijfsrekreanten (de Holle Poarte aan het Ijsselmeer), maar bovenal bekend om zijn Makkumer aardewerk, dat al meer dan 300 jaar volgens het originele fay- ence-procédé in hetzelfde bedrijf wordt vervaardigd. Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 ward. Juist van dit objekt, waarachter een rijksinstelling staat, zou een stimu lerende invloed kunnen uitgaan voor een verdere uitbouw van het bestaande pro- jekt, dat als „Aldfaers Erf route” reeds grote bekendheid geniet (in 1974 31.000 bezoekers). Onderbrenging van zulk een museum in een boerderij, of twee aan el kaar grenzende „pleatsen” is uitdrukke lijk voorwaarde voor een optimaal funk- tioneren, want waar komen de oude werktuigen en andere bij het boerenbe drijf gebruikte voorwerpen beter tot hun recht dan in een natuurlijke omgeving? En deze „natuurlijke” omgeving voorziet bovendien nog in tal van andere moge lijkheden. Wij denken b.v. aan het aan leggen van kleine perceeltjes tarwe, rog ge, boekweit en andere veldvruchten waarvan de stadsmensen nauwelijks meer weet hebben, aan het instandhouden van het oude boerenbedrijf op kleine schaal, waarvoor wellicht „uitgesaneerde” boe- ren zouden kunen worden aangetrokken. Hoeveel molens komen tegenwoordig niet pal onder de rook van de zich steeds ver der uitbreidende steden terecht of staan verloren tussen de flats? Men restaureert ze, maar ze staan er eigenlijk voor aap (Spinnekop Franeker). Verplaatsing naar een geëigende omgeving zou van meer realiteitszin getuigen! (vervolg op pagina twee) Yn de goedichheit hwat sykje se hjirre? Soe it sa net wêze, dat krekt dy mins- ken ütsjoen binne op har eigen gea en nouris hiel hwat oars sykje? Hwat dan? Yn it artikel op de foarkant fan dit blêd is bisocht üt to lizzen hwat wy hjirre en yn üs omkrite to bieden ha. Ek üs stedtsje. It bisyk oan stêdhüs en Mar- tinitsjerke nimt ta. Dat is to mjitten oan de kaertsjes. En it moat sein wur- de: Meindert van der Weerd is in tref lik forteller en dat is hwat wurdich. Koster Doede de Way hat mei syn soan as opfolger fan syn amt yn de Martiny net allinne in hertewinsk forfuld sjoen, mar krige ek in treflike opfolger yn him. En soe it ek net sa wêze, dat it treflik wurk fan de VVV sa stadichoan syn swide fruchten opsmyt? Hwa’t ris efkes by de hear Folkerts yn syn kan- toar sit, wit hoe’t it dêrre óf en oan rint. De camping yn Boalsert mei dan blheind wêze, it is in goed ding dat men hjir oernachtsje kin as it to let wurdt om de Ofslütdyk noch oer. En al fornimt men der it measte net fan, de ANWB-rekla- me foar Boalsert docht ek fortuten. En dan it feit, dat wy ien fan de 11 binne. Faker as ienkear ha wy al op sa’n heech- simmerdei guon de stêd trochkuijerjen sjoen mei in plattegroun fan Boalsert mei dêrop in wandelroute ütset. En for- jit net dat Boalsert leit oan twa toeris- tyske routes. Faeks ha jo wolris de hunnbedroute riden, of de Hondsrugrou- te en binne jo under de tsjoen kommen fan it seis oan de han fan summiere ge- r.cn buzonder fraaie foto van de achter zijde van het patriciërshuis van Aibada Jelgersma (Kleine Dijlakker 17). Rechts was jarenlang de wijnkelder. Links de achterzijde van de woning die ligt achter de winkel. Dit achtergedeelte is vroeg 16e eeuws, dus begin 1500. Het is dus een eeuw ouder dan het stadhuis. Monumen tenzorg noemt het een „stinsachtig” bouwsel, dat vroeger een zadeldak moet hebben gehad. De bovenverdieping had stookgelegenheid, beneden moet het ge bouw vroeger een meer kelderachtig aan zien hebben gehad. De wijnkelder rechts is waarschijnlijk nog ouder. Achter de bepleistering van het hoofdgedeelte zit ten nog „oude Friezen”. Kleinere objecten Verspreid in dit, ook landschappelijk bij zonder gave en aantrekkelijk gebied met karakteristieke boerderijen, hier en daar een molen, watertjes en achter de voor malige zeedijk rijke vogelgebieden, liggen de volgende eveneens voor het publiek toegankelijke objekten: In Piaam, minidorp, een vogelmuseum en de gerestaureerde 18e eeuwse boerderij „Nynke Pleats” (restaurant). In Allingawier, een even klein terpdorp- je, o.a. de museumboerderij „De Izeren Kou” uit 1700 met antieke interieurs, en een .verzameling oude werktuigen, sjezen, arren en andere voertuigen, niet te ver geten de tsjasker. In Exmorra, een grutterswinkeltje, annex slijterij (drankorgel) en dorpsschooltje uit de 19e eeuw. In Ferwoude, de boerderij-timmermans werkplaats van Inne Rinkes Feenstra met interieurs en een volledige verzame ling gereedschappen. Zulk een aanzet vindt men al jaren in de streek, die begrensd wordt door de drie hoek Makkum-Bolsward-Workum. Tragi sche onzekerheden die tot op de huidige dag bestaan en wellicht mede daardoor een niet onbegrijpelijke schroom van de overheden om fondsen te verschaffen, hebben de aanwezige ontwikkelingskan sen - die naar onze mening in het eduka- tieve vlak zouden moeten liggen - tot nu toe aanzienlijk verkleind. Ten aanzien van „Aldfaers Erf” dient evenwel de grootst mogelijke waakzaamheid aan de dag te worden gelegd. Ingrijpen van de overheid is zelfs dringend gewenst, wil de zaak in stand blijven! Afgezien van de vraag, of men er ter plaatse ambitie voor heeft of niet, komt ons een wel doordachte, in fasen tot stand te brengen, uitbreiding met kleine en grotere, op zich üs hjoed to sizzen AS IT HEECHSIMMER IS Wy hawwe it waer wol mei de léste da gen, tominsten oant nou ta (It is ton- gersdeitojoune as wy dit skriuwe): Heechsimmer! Foar hwa’t it barre mei, waer om yn ’e tün to sitten. Foar hwa’t yn it spier moat, waer om it baitsje üt to lüken. Swimbaden meitsje gouden da gen. Elk wol him wolris ófspiele. It hea wurdt dellein, ripet op de swéën en nei efkes skodzjen is it ré foar de pakjes- happer. Mar net oer hea en heamiel sille wy it dizze reis hawwe. Wol moat in dreger ünderwerp noch in pear kear Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en zelf staande objekten of bezienswaardig heden zeer gewenst - en stellig zonder geweldige investeringen - uitvoerbaar voor. hoe’n slimmen langst men soms ha kin jin ris efkes del to flaeijen yn it skaed fan in reak hea en op it lan kofje to drinken mei hwat raeike- en micheguod der op ta. Komt it yn it jachtige libben noch foar? Heechsimmer is it. Sneon soene de aide fan dagen fan Boalsert fuort en wie der in ekskursje fan „Folk en Tsjerke” nei Kampen. It sille wol mei fan de léste reiskes wêze, hwant noch efkes en dan baernt it forgoed los mei de fakênsjes. In minske wol dan wolris hwat oars. Hwa’t yn üs flakke lan wennet mei syn fiere ki-men, wol nei de bergen ta. Leafst ivige snie sjen. Nou ja, snie sjen is üs ek al hwat üntkommen de léste jierren, toemar. Hwa’t yn it iepen fjild forkeard, wol nei de bosken ta. Of nei de sé. Re- kreëarje neamt men it, herskeppe bi tsjut dat. Nou hawar, dy rekreaesje sit hiel hwat oan fêst. De boerinne fan Tritsum hat der yn de steaten fan Frys- lan forline wike sahwat trije kertier oer praet, like lang as de preek fan in düm- ny en in pastoar togearre. Wy sille it hjir net oereidzje, men hat der wiid- weidich fan yn de kranten lézen kinnen. Heechsimmer, ek foar Boalsert seis. Is it jimme ek opfallen, dat hjir dizze foarsimmer gans toeringcars west ha? En hat mannichien net 'skodholle by it lézen fan de plakken, dêr’t se weikamen? Bussen fol fan Harderwyk b.g. En wy mar nei Harderwyk om it dolfinarium to sjen. Bussen fol minsken üt plakken, dêr’t wy nou krekt mei üs reiskes hin- dy’t jo oars foarby gean soene. Mar ha jo de eigen routes wolris riden of noch nea iens de blauwe buordtsjes sjoen? Wy ha stikumwei ek mannich toeristen yn ’e stêd, sünder dat men der erch yn hie, folge. It docht dan hieltyd wer bli- ken, dat men niget hat oan üs grêften en gevels, oan üs haventsjes en fansels üs moai stêdhüs. Mar ek oan de merk, oan de antieksaekjes, oan de efteröf- strjitten, oan üs gevelstiennen, üs brech- jes en üs bolwurk. In reden tomear om it aide stêdsbyld to hoedzjen, om to hél den hwat wy noch hawwe en om de gat ten, dy’t üntstien binne op passende wi- ze to folgjen. Foar it drok forkear op de Lytse Dylakker is noch gjin oplossing foun. Mar wite jo, dat der nou al ruten springe? Dat de wal stadich oer bigjint to sakjen? Utsein it noch altyd net moai- je geboutsje fan soasiale saken is it pleintsje by it stêdhüs oars in aardige oplossing. Mar hoe komt it fierderop? It pand fan Aibada Jelgersma is treflik restaurearre (wy komme der op werom. skreauwen wy in pear jier lyn en dat sil nou ek wêze) mar is in timmerwinkel op in kwetsber punt wol de meast ide- aele oplossing, ek al sille alle forgun- ningen en sa wol ynoarder wêze? Moat de stêd net wach wêze, nou’t hiel hwat aide panden fan de VLF under de ham mer komme of sa fan de han dien wur- de? Sa hwat mimerjend op in heech- simmerdei litte de problemen üs net los. Faeks sille wy dochs nei de bergen en de bosken moatte, of nei sé en stran zo e- 4 .-f ■WA.hr-.m- I ui"..- ■J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1