Zag het kabinet Den Uvl de situatie te rooskleurig? van G.DE JOHE 1 I1I-- lil SHOW R - Bh t H I- - to bij SPAARDEPOSITO’S g ï'3 O Ook Bolsward wil lokalen oude .zuivelschool KINGMA’S BANK NV - SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 a 6% 7% 1\% 81% 81% AUTOMOBIELBEDRIJF 1 JAAR VAST 2 JAAR VAST 3 JAAR VAST 4 JAAR VAST 5 JAAR VAST verzekeringen financieringen 5£ Uitbreiding ook andere spaarvormen zijn mogelijk informeer bij onze kantoren STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND bejaarden-paspoorl in hypotheken bemiddeling onr. goed Galama - Bolsward voor de verkoop van uw WONING lp - 1 EERDMANS ASSURANTIËN d Kg Ik 114e JAARGANG No. 48 mm. Contractprijs op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baard eradeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onseradeel, Workum Minister Duisenberg maakte een misrekening VVD CHU Motie Tolman Boeren in onrust Defensie De earste winst is kattewinst De aide klean moatte de nije fortsjinje VOOR: y*--'v Dat was me wel even een klap, de mededeling van minister Duisenberg van Fi nanciën, dat het tekort op de ryksbegroting in ruim een half jaar is opgelopen van ruim f4,5 miljard tot bijna f 10 miljard: een record. De overheidsuitgaven lo pen uit de hand en de belastingopbrengsten vallen tegen, zo bleek uit de Voor jaarsnota, die minister Duisenberg openbaar maakte. De VVD sprak in een eerste reactie van „potverteren” en DS ’70 noemde de Voorjaarsnota „een schokkend stuk”. Woordvoerders van de regeringspartijen KVP en ARP lieten weten, dat het grote tekort een teken moet zijn voor hervormingen in de overheidsfinanciën. september een duidelijk beeld van dit alles te hebben. Op de partijraad van de P.v.d.A. is za terdag voorlopig voor het laatst in aan- Bouwbedrjjf Jorritsma B.V. opende van morgen om 10 uur een nieuw timmerbe drijf in het Sportpark. De officiële ope ning zou geschieden door burg. J. M. A. Mulder. De familie Albada Jelgersma moet hier onafgebroken een 350 jaar hebben ge woond en ook dat mag een unicum ge noemd worden. Andere bijzonderheid: Alle Albada Jelgersma’s, waar ook ter wereld, vinden hier hun stamhuis. Van- werden er hier vaten gelost (per schip aangevoerd). Dit verklaart wellicht het feit dat juist voor dit pand de walbe- schoeiing van steen is gemaakt. De fo to is gemaakt door Monumentenzorg. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 at 2335 (05157) De fractievoorzitter van de CHU, dr. Kruisinga, meent dat het kabinet meer vooruit had moeten zien. Hij vraagt zich af waarop het optimisme gebaseerd is geweest dat minister Duisenberg van Fi nanciën in zijn recente redevoeringen heeft tentoongesteld. „De toename van de financieringsbehoeften met f 5 mil jard is ronduit ontstellend. Het is zo sterk teruglopen van de belastingop brengst is een bewijs van de slechte gang van zaken in ons land”, aldus de CHU- leider. Ook andere partijen lieten zich uit In dezelfde geest. Zelfs de PvdA schrok, al zoekt men hier om strijd veront schuldigingen aan te voeren voor dit toch wel onvoorziene beleid, onvoorzien in die zin, dat dit zorgwekkende resul taat niet in overeenstemming was met een veel meer rooskleurige voorstelling van regeringswege zijnde gegeven. wezigheid van Defensie-mlnister Vrede- ling gesproken over de kwestie van dé opvolging van de Starfighter, door de F- 16. De partijraad ging niet zover om het vertrouwen in de socialistische ministers op te zeggen. Maar wel kreeg minister Vredeling de uitdrukkelijke opdracht mee om de eerder voorgenomen bezui niging van 150 miljoen op de defensie- uitgaven nog voor 1977 waar te maken. Vredeling zelf deed daar nogal optimis tisch over. Hij rekende voor, dat bij een stijging van de overheidsuitgaven met 5 pct. de defensie-uitgaven met één pro cent stijgen. Hij zei ook, dat de star- fighter-vervanging de defensie-begroting niet opjaagt. Deze zal binnen het be schikbare bedrag van 2,3 miljard gulden blijven. Loopt de aanschafprijs uit de hand, dan zullen er eenvoudig minder toestellen worden gekocht. Zoals bekend ligt er nu een voorlopig koopkontrakt voor 84 toestellen en heeft Nederland optie voor nog eens 18 exemplaren. Wij zullen zien of minister Vredeling kans ziet zijn optimistische verwachtingen tot werkelijkheid te maken. Wat is Bolsward een „schone” stad. En dat „schoon” in dubbel opzicht. Vooral als de zon er op schijnt (hoe decora tief b.v. is de lichtval op de walbe- schoeiing!) is een gevelwand als deze van de Kleine Dijlakker een lust voor het oog. Onvoorstelbaar dat het pand ouds is hier een wijnhandel gevestigd en nr. 17 met zijn merkwaardig balkonne tje aanvankelijk niet op de lijst van monumenten stond. En dan te beden ken dat het pand gedeeltelijk enkele generaties ouder is dan ons stadhuis! De Kamercommissie wilde echter snelle hulp en de C.H.U.-er Tolman kwam met een motie, waarin ook namens K.V.P. en A.R.P. gevraagd wordt, maatregelen voor te bereiden om zonodig in septem ber aanvullende voorzieningen te treffen voor de noodlijdende sectoren, naast fis cale en sociale maatregelen voor de hele bedrijfstak. Het is duidelijk, dat de boeren weer in beweging komen, al zijn op dit moment de tractoren en trekkers nog niet de snelwegen en verkeerspleinen opgere den. Het kabinet zou er goed aan doen om te pogen te voorkomen, dat het weer zover moet komen. In de zomer hebben de meeste boeren en tuinders trouwens toch wel wat anders te doen. missie, de liberaal Ir. Tuijnman. Hij ver zekerde dat de Kamer „onder de indruk is van de moeilijkheden waarin de boe ren moeten leven.” Interessanter voor het ogenblik was wat landbouw-minister van der Stee te zeggen had. Hij vertelde de Kamercommissie dat er nu nog geen reden is om de landbouw tussentijdse prijsverhogingen of inkomstentoelagen te geven. Maar dat heeft de georgani seerde landbouw ook niet gevraagd. Hij was het er wel mee eens, dat de situatie in land- en tuinbouw „nog zeer somber” is. Maar hij wil toch nog eerst een dui delijker beeld van de situatie krijgen al vorens tot maatregelen over te gaan. Zo moet bij voorbeeld nog afgewacht wor den hoe de oogsten er uit zullen gaan zien en hoe het verder gaat met de stij gende vleesprijzen. Hij verwachtte in Zeer somber De hele club werd toegesproken door de voorzitter van de Tweede-Kamercom- Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief Zoals wellicht bekend is de eerste uit breiding, die van 1973, voor wat betreft de hoofdbouw uitgevoerd door Aannemersbedrijf Schipper en Meijerink b.v. te Neede, terwijl het aanbrengen van de technische installaties is verzorgd door Technisch Bedrijf Gebr. van der Weerd te Makkum. Genoemde bedrijven hebben bovenvermelde werkzaamheden toendertijd tot volle tevredenheid zowel van ons college als die van de directie van de Rijksgebouwendienst uitgevoerd. In dit verband merken B en W nog op, dat de in het bestaande gebouw aan wezige panelen, welke als gevolg van verkleuring esthetisch niet voldoen, op kosten van Aannemersbedrijf Schipper en Meijerink voornoemd zullen worden vervangen. Gelet op de terzake uitgebrachte offer tes, welke naar de mening van B en W alleszins aanvaardbaar zijn te achten, en mede in aanmerking nemende het feit, dat het in dit geval een voortzetting be treft van een bepaalde systeembouw, verdient het huns inziens aanbeveling de thans aan de orde zijnde uitbreiding eveneens door bovenvermelde bedrijven te laten uitvoeren. De boeren worden weer onrustig. Op het Haagse Binnenhof hebben zij daarvan begin deze week al een signaal gekre gen. Dat gebeurde toen de vaste Tweede kamercommissie voor Land bouw zat te praten over een brief van landbouw-minister Van der Stee over de inkomenspositie in land- en tuinbouw. Op het Binnenhof verschenen ongeveer 250 boeren en tuinders, waaronder veel bestuursleden van organisaties en actie- comité’s, alsmede 16 belgische trekpaar den en een ezel. Hun eisen waren: be lastingverlichting via verhoging van de zelfstandigenaftrek, een fiscaal betere pensioenvoorziening, lagere vermogens belasting, een betere fiscale regeling voor de meewerkende gehuwde (boeren) vrouw, minder sociale premielasten voor wie onder het minimumloon zit en ten slotte verruiming van kinderbijslagrege- ling voor kleine zelfstandigen. Daarnaast kwam met name het landelijk aktie- comité van boeren en tuinders nog met eisen voor hogere prijzen voor melk, suikerbieten en tarwe. Voor tuinders wil men goedkopere energie. VVD-woordvoerder Van-Aardenne zei dat de door de regering in de Voorjaarsno ta aangekondigde bezuingingen van f 400 miljoen exact het bedrag is, dat hij vo rige herfst vergeefs als beleidsombui ging heeft voorgesteld. Volgens de VVD- er ontkomt de regering er, nu de zaken zich zo weinig rooskleurig aandienen, niet aan belangrijke plannen te schrap pen. De VVD denkt in dat verband voor de komende jaren aan beleidsombuigin gen ter grootte van ruwweg f 3 miljard. De VVD erkent dat de regering de in flatoire wind tegen heeft, nu de prijzen en lonen blijven stijgen. Zij wijst er ech ter op dat het kabinet met wat goede wil best het een en ander uit de begro ting kan kammen, zodat de toename van de overheidsuitgaven alsnog wordt af gebogen. Bolswards Nieuwsblat en Wymbritseradeel. De Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft de gemeen tebesturen verzoekt medewerking te verlenen aan de totstandkoming van het door hem in te voeren Algemeen Lande lijk Paspoort voor bejaarden op 1 de cember 1975, genaamd Pas 65. Het is de bewindsman gebléken, dat in de gemeenten, waar een bejaardenpas poort reeds is ingevoerd, dit een middel voor meer en betere participatie kan zijn en daardoor in een grote behoefte voor ziet. De Minister trekt daaruit de con clusie dat een landelijk paspoort met een bredere werkingssfeer een sociaal-cultu- rele participatie van de bejaarden nog dichter bij haar verwezenlijking zou kunnen brengen. Voor dat doel is de medewerking gevraagd van een groot aantal andere maatschappelijke organi saties. De minister stelt zich voor de periode van uitgifte te bepalen op 1 september tot en met 28 november van dit jaar. B en W zijn uiteraard gaarne bereid aan de totstandkoming van de Pas 65 mede te werken, doch voor het vervaardigen er van moeten enkele hulpmiddelen worden aangeschaft, t.w. een plastifi- ceerapparaat en een foto-stansapparaat, dat de foto’s op het voorgeschreven for maat brengt. De totale kosten van deze apparaten be dragen f. 653,— exclusief de omzetbe- T. MAKELAARDIJ O o o o o o o Snekerstr. 39, tel. 2850 bgg 3451 Abonnementsprijs f 9.50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 i van het bejaardenpaspoort moeten vol gens de voornoemde bewindsman worden bestreden uit de opbrengst aan leges. De minister adviseert een lande lijk bedrag aan leges voor de Pas 65 vast te stellen van f. 6,50, waartoe de leges- verordening moet worden gewijzigd. B en W stellen daarom voor: a. een krediet beschikbaar te stellen van f. 653,— b. de legesverordening aan te vullen met de bepaling dat een aanvraag om een bejaardenpaspoort Pas 65 f. 6.50 kost. v zv.< wS 'f F *4 z Fl. Campuslaan 2, Bolsward tel. no.: 05157-2294, b.g.g. 2593 of 3776 Si 14..

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1