Meer stroom op uw bedrijf door netverzwaring Gabe Shroap Sic I I SPAARDEPOSITO’S Fan stêd en lan llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll H.' 1 JAAR VAST 2 JAAR VAST 3 JAAR VAST 4 JAAR VAST 5 JAAR VAST 51% 6<% 71% 71% 81% STREEKBLAD VOOR WEST* EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Boisward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. 3 K1NGMASBANKNV ook andere spaarvormèn zijn mogelijk informeer bij onze kantoren 835» 1 - 114e JAARGANG No. 53 DINSDAG 8 JULI 19T5 mm. Contractprijs op aanvraag Blok Het Heidenschap beet gister de spits af! Gisteren, maandag 7 juli 1975, zou de minister van landbouw, Zijne Excellentie Mr. A. P. J. M. M. van der Stee, het officiële startsein geven voor de uitvoering van het Friese netverzwaringsplan. Eén en ander zou 's middags om 15.30 uur plaatsvinden aan het eind van de UrsuladiJk in het netverzwaringsblok Heiden schap. Na afloop was er een bijeenkomst gepland in het restaurant van de sport hal te Workum, waarbij de minister van Landbouw aanwezig zou zijn. Reeds eerder, n.l. bij het bezoek van Provinciale Staten in het Heidenschap, werd er van de zijde van de landbouwvoorlichting op gewezen, dat juist in dit gebied een grote saamhorigheid en onderlinge solidariteit bestaat, die resulteerde in het Enorme kostenstijging feit, dat men als „blok” hier het eerst klaar was. Stijgende behoefte Hwat haf Forse subsidies Onderzoek Zonder extra kosten garandeert de pro- L.e.F. De winnende han is myld Meer stroom kost geld 'v Het Friese netverzwaringsplan Oldenhof tinkt dat dizze kombi- IN PASTOAR YN 'E KUNST Pastoar Janning as skilder De ien giet yn sidene klean De oare moat yn lapen gean Op de eerste fase van het netverzwa ringsplan, groot f 10.000.000,wordt ’n werkgelegenheidssubsidie ontvangen van f 5.000.000,Het resterende deel van de Investeringen wordt door het Mini sterie van Landbouw gesubsidieerd voor 30®/o, mits het plan niet in 7 maar in 5 De stichting L.e.F. is opgericht per au gustus 1974. Het sekretariaat werd be mand per 1 januari 1975. In een 15-tal blokken is reeds gestart met de voor lichting. De bekendmaking van de ver krijging van subsidie had soms een ex tra deelname tot gevolg van ca. 10°/o. Reeds van acht blokken kon of kan het P.E.B. opdracht tot verzwaring worden gegeven. De offertes en plannen van 5 blokken zijn reeds gereed. De investe ringen voor 80 boeren in het blok Hei denschap bedragen circa anderhalf mil joen gulden. Voor zover deze mede ge bruikt kunnen worden door niet-agra- riërs komen zijn ten laste van het P.E.B. (ruim f400.000,—). naesje opset is yn in tiid dat it neogo- tyske programma noch net alhiel ütwur- ke wie, sa tusken 1860 en 1870. It soe in bysünder moaije ófsluting fan it wurk oan de Warkumer Werenfri- dustsjerke wêze, as ek de kapelle by de toer in passende ütriz krige. It materi- ael is der. It wurk dat der dien wurde moat is: it fornijen fan de bipleistering (wurkforromming), bihanneling fan it hout tsjin fretterij, en dan kinne in pear fornimstige wykeintimmerlju under lie- ding fan in fakman it ynbringen hast dwaen. It bytsje jild dat it meiïnoar kos- tet, sil dochs wol yn Fryslan to finen wêze? Mar op it momint dat dit skreaun wurdt, stiet de bitimmering noch to Burchwert yn in skuorre Ut ’e doopkapelle wei kin min it hide suderskip trochsjen. It is lang net it ien- nichste boejjende byld dat boumaster Te pe üs noch altyd jowt Bolswards Nieuwsblad t jaar wordt uitgevoerd. De Friese land en tuinbouw had hierom verzocht in verband met het groot aantal individu ele stroomproblemen dat zich voordoet. Aan ongeveer de helft van de aanvragen om meer stroom kan het P.E.B. niet vol doen. Een andere subsidie-voorwaarde is de inschakeling van een controlerend bu reau, ter beoordeling van de verzwa- ringsplannen. Verder heeft de stichting met het P.E.B. afspraken gemaakt om te komen tot een volledige verantwoor ding van de gelden welke het fonds toe vloeien of in rekening worden gebracht. De wettermoune is lanhearre mei vraagt ook veel geld) Abonnementsprijs f 9,90 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Yn de fakênsje fan de skriuwer fan diz ze rubryk hjirre ris oandacht foar de Warkumer Pastoar H. J. Janning en syn kunst. Mei tastimming fan de redaksje tneije wy hjirre ynheakje op in artikel fan H.O. (dr. H. Oldenhof) yn De Stim fan Fryslan. Hy neamt him in man mei in greate leafde foar al hwat moai is. Al hast tsien jier wennet er yn de aldmoardrige pastorij oan it Noard yn Warkum, sa- hwat like lang tekent en skildert hy seis. Foar him is dat net rjochtstreeks in oa re wize om syn amt üt to oefenjen: hy skildert meast lanskippen, soms swier fan toan, soms mei triljend Ijocht. Syn ynspiraesje hellet er foar it part üt it lan fan syn bernejierren: Schoonebeek. Op mear as ien plak hat dit wurk op ütstallingen west en yn syn pastorij kin men der hiel hwat fan sjen. Winliken is it net earlik, en neam dy pastorij sa mar aldmoardrich. De Room- ske pastorij fan Warkum is in dreech bousel, mei trepgevels, in tal spytse bo gen boppe de finsters en in soarte ka- peltsje as ütbou. Fan binnen hat er he- ge keamers, lange gongen en fervekleu- ren dy’t foar de aldsten fan üs altyd al efter de moade west ha. It skeelt net folie mear, dan is de pastorij hündert jier aid: yn 1877 is de tsjerke wijd, en de pastorij is der tagelyk mei boud. Der oan fêst fansels: sa is it yn de noardli- ker bisdommen fan Nederlên wenst sünt de dagen fan de skül- en hüstsj erken. Sa’t de kombinaesje yn Warkum is, kin dy hiel wol bisjen lije. De tsjerke seis is suvere neogotyk, in wurk fan boumaster Alfred Tepe. It is allegear swier en deeglik, sunder, it he- ge taesten fan Pierre Cuypers dy’t de Ljouwerter Bonifatius en de Blauhüster Vitus boud hat. Tusken 1870 en 1920 hearde it deabidaerd sa to wezen dat IJoomske tsjerken yn dizze styl boud waerden. Net de oarloch is de tiid sa hurd oan ’t draeijen slein, dat de neo gotyk nou de waerde hat fan alle antyk. Haldt dat ek yn dat de libbensstyl fan de lju dy’t dit allegear neilitten ha, üs ek wer oansprekke sil? Wy sille it óf- wachtsje moatte, mient de hear Olden hof. It sprekt dat by it bouprogramma fan de neogotyk ek in ynrjochtingsprogram- ma hearde. It sprekt ek, dat alles net yn ien kear koe, en dat alderhanne din gen, lyk as kleurige finsters mei de learjende ynhSld, hilligebylden, in op- bou boppe it alter mei yn hout ütfike foarstellingen, in krüswei, letter kamen. It fait jin op dat der yn Fryslên suver neat fan dit allegear makke waerd. Hwat der yn Warkum oan wurk üt Fryslên is, heart ek net ta de neogotyk: it binne de krüsweistaesjes fan Otto de Boer, in man dy’t yn de alderlêste neidagen fan it barokke Rome dêr syn fak leard hie. Nei in lytse ieu is in gebou earlik ta oan in hiele goede opknapper. Dy hat de Warkumer tsjerke krige: earst dak en toer, letter de binnenkant. Sokke dingen docht eltse tiid wer oars. It hege izeren stek is net fornijd, mar der wei- nommen. Binnen it gebou is de bipleis tering en biskildering alhiel fornijd: skerp tekene blommen en spruten snije wer troch de forwulftkappen. Sydmuor- re en flier, alles yn ’e es. Mar der is mear dien. Pastoar Janning hat op alderhanne plakken om him hin- ne sjoen, en gauris moaije dingen nei Warkum helle, as dy op har eigen plak net mear tsjinst dwaen koene. Doe’t de neogotyske tsjerke fan Schoonebeek plak romje moast foar hwat hijs, koe in great glesfinster mei de doop fan Je zus en de oerjefte fan de kaeijen nei Warkum oerbrocht wurde. It paste prachtich yn it greate rüt boppe it oar gel, en de kleuren binne in lust. Hielen dal boppe bleau noch hwat -romte oer; in goefreon hat soarge dat dêr in por tret kaem fan oargelmaster Johann Se bastian Bach en fan sjongmaster Martin Luther. Bylden binne kommen üt it Gertrudishüs en üt de tsjerke fan Wyt- gaerd. In öfslütstik foar de altertafel in pear ingelebylden en in kostlike ta fel hat de pastoar yn Dütslan opdien. Dêrmei is de tsjerke likemoch fol. Net oerfol: it is gewoan in feestlike romte, der’t kristenen gearkomme kinne omt it geheim fan de forlossing to fieren. Men kin der stil om jin hinne sjen, men kin der omrinne as der neat geande is. mar men kin der ek as mienskip bidde en sjonge. Der is hwat om op nei to sjen en oer nei to tinken. Ien ding is lykwols noch net yn oarder: dat is de kapelromte oan ’e noardkant fan de toer. De bidoeling fan Tepe mei dizze romte is net düdlik. Yn letter jier- ren is de romte brükt foar fragelearen - ek in wurd dat üt ’e tiid rekket. Hjoed de dei steane der bylden en skilderstik- ken yn, sa mar delset - en sjoch, dy romte koe hwat hiel bysünders wurde. Dan wie der yn Warkum ek in pas sende romte foar in plechtichheit yn lyts formidden. It is sjesa: pastoar Janning hat de han lizze kinnen op de bitimmering fan in kapelle, dy’t hjir krekt yn past. Yn grea te halen hat dy bitimmering in neogo tyske opset, mar nou komt it pitertuer- like: guon panielen binne alhiel bihifke mei foarstellingen neffens bikende kunst wurken dy’t fan letter tiid binne. De he- Als er meer elektrisch vermogen nodig is, zal de leverancier, in onze provincie voor het merendeel het P.E.B. trachten hieraan te voldoen. Dit is bij grotere vermogens niet zo eenvoudig. Het elek triciteitsnet dient verzwaard te worden. De capaciteit moet zodanig zijn dat de in de toekomst benodigde vermogens kunnen worden geleverd. De landbouw zal in de kosten moeten bijdragen, daar de investeringen voor de stroomleveranciers doorgaans niet rendabel zijn. Dit wordt veroorzaakt door de verspreide ligging en door het feit dat de meeste agrarische bedrijven weinig stroom verbruiken in verhouding tot de omvang van de netverzwarings- kosten. Op het agrarische bedrijf vinden door de technische ontwikkelingen steeds meer handelingen machinaal plaats. In toenemende mate wordt hierbij gebruik gemaakt van elektromotoren. Elektrici teit wordt niet alleen gebruikt voor de aandrijving van apparatuur en voor ver lichting. Ook voor verwarming en koe ling speelt het een belangrijke rol. De behoefte aan stroom wordt dan ook voortdurend groter. 1 Agrarische Bedrijven (PCNAB), uitge bracht eind 1973. Het in het rapport genoemde fonds heeft bij de uitwerking ervan geresulteerd in de Stichting Land- bouwelektrifikatiefonds Friesland (L.e.F.). De stichting verzorgt o.a. de voorlichting in de diverse netverzwa- ringsblokken. Bij voldoende deelname in een blok geeft zij het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf (P.E.B.) opdracht tot verzwaring. Dit laatste betekent tevens dat garant gestaan wordt voor een be taling van de verzwaringskosten. üs hjoed to sizzen 1 M’’ Het Friese netverzwaringsplan is geba seerd op het (groene) rapport van de Provinciale Commissie Netverzwaring Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Boisward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Werden op prijsbasis van 1972 de kos ten van het projekt geraamd op circa 50 miljoen gulden, nieuwe berekeningen komen, als gevolg van de inflatie, uit op 100 a 120 miljoen gulden, met inbe grip van de geraamde kostenstijgingen tot 1980. De bijdrage-ineens steeg in middels van f 4.800,naar f 6.380, Als gevolg van het verkrijgen van sub sidie wordt een korting gegeven van 30 ’/o. Ieder jaar wordt de bijdrage-ineens aangepast aan plaatsgevonden prijswij zigingen. Hetzelfde geldt voor de zoge naamde f 25.000,norm; voorgesteld is deze voor 1975 te verhogen tot f 33.000, vinciale overheid tot dusver in het al gemeen een vermogen aan agrarische bedrijven van 5 kilowatt (kW). 1 kW komt overeen met 1,36 pk. Voor de meeste bedrijven is dit te weinig, zeker in de naaste toekomst. Dit is duidelijk gebleken uit een onderzoek naar de stroombehoefte op land- en tuinbouw bedrijven door het Instituut voor Land bouwtechniek en Rationalisatie te Wa- geningen. Hieruit blijkt, dat zelfs bij een geringe mechanisatie op een bedrijf met 25 koeien doorgaans 5 kW onvoldoende is. Niet alleen in de rundveehouderij, ook in de andere takken van landbouw is een grotere stroombehoefte dan 5 kW aanwezig. Zo wordt verwacht dat toe komstige akkerbouwbedrijven een stroombehoefte zullen hebben variërend van 20 tot 35 kW. Voor tuinbouwbedrij ven zijn deze cijfers 25 tot 40 kW. Ver- edelingsbedrijven 15 - 50 kW. Wie zijn zaken goed beheert, En geregeld adverteert, Zorgt dat zijn zaak marcheert, Bereikt het doel, dat hij begeert. iNNXXNNX.XXXNNXNSXNXXXXXXXX.XV Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief “1 •j t?-' X to s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1