kruimelwerk of echt landbouwbeleid de week Foto van Naar wachtkamer, fiaöe Skroar •jfi 700 Jier Nijlan VOOR: in STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND verzekeringen financieringen hypotheken bemiddeling onr. goed EERDMANS ASSURANTIËN Fl. Campuslaan 2, Bolsward tel. no.: 05157-2294, b.g.g. 2593 of 3776 Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 'Ol VRIJDAG II JI LI 197.j 114e JAARGANG No. 54 30 ct. mm. Contractprijs op aanvraag WymbrnMradtti, Na Galgenwaard: De boer de galg wel waard? Gloeiende plaat Galgenwaard Tarweboeren B. Schouwing Druk overleg Begroting 1975 Marktmisère Schoolgeld Marktbeleid faalt Stemming Kruidenierspolitiek •RM» >OQOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOC Op de foto de hooi-schudders in volle aktie in het land van Gebr. Giliam on der Pingjum. met de toren in de stei gers van Arum op de achtergrond. Nu de Tweede Kamer voorlopig op reces is, en derhalve niet aal vergaderen, wil dat niet zeggen dat er geen aktiviteiten op regeringsniveau plaats vinden. Wan neer in september de miljoenen- of liever miljarden-nota wordt aangeboden, aal dat het werk dat nog is blijven liggen aanvullen. Intussen heeft er druk overleg plaats tussen de departementen en de ministers over de begroting voor 1976. wat geen eenvoudige zaak zal zijn, gezien de economische ontwikkeling. De tarweboeren krijgen fancy-prijzen voor hun produkt. Er ligt nog meer dan 1/3 van de totale oogst 1974 opgeslagen; ruim 270.000 ton tarwe heeft nog geen bestemming. Aardig perspectief voor de tarweboer, die de maaidorser klaar heeft staan om de nieuwe oogst aan te pak ken. Het boerengeloof in Brussel is wat af genomen. De boer heeft het afgelopen jaar zijn heil gezocht bij de nationale overheid; dat paste ook want de rege ring gaat er prat op voor de laagste inkomensgroepen te boerenorganisaties - Rijksbegroting zullen wel enkele snoep jes voor de boer zitten. Hadden we verleden week een foto met nog verduisteringspapier uit de oorlogs dagen voor de ramen, het gebouw, waar van hier een fragment, stond er toen er de oorlog woedde nog niet. Pas later, toen de bejaardenzorg allerwege urgent werd, rees het plan tot stichting ervan. Of het ideaal, dat men zich hierbij voor ogen had gesteld, wel helemaal is be reikt, of dat onder de druk der tijden, er met de bewonlngsmethodiek toch wat een andere koers is gevaren, doet hier niet ter zake, want „de foto van de week” wil niet anders, dan de lens op een bekend of minder bekend stukje boven de A.O.W. verdiende. Dat gaat dus in 1976 veranderen. Doarp Nijlan Mei dyn tsjerke en loer Der midden yn, Dêr’t twa oksen har deljoege O sa lang forlyn. Dy bisten wiisden it sté Dêr makke men de tsjerke ré. als eigen Boalserters. De naam is na melijk ontleend aan een hoog bruggetje van die naam vlak in de buurt, n.l. over de Harlingervaart, dat verbinding gaf tussen de St. Josephbuurt en de Harlin- gerstraat. De stille hoop leeft nog steeds, dat die nog eens hersteld zal worden. Dan wel niet in de vorm van een echt heechhout (zo’n eentje als er nu ook ligt over de Franekervaart tegenover de begraaf plaats) maar door een flap- of wipbrug. waarbij men dan wel denkt, althans ge dacht heeft, aan de voormalige Gast- huisbrug. Afwachten maar. Tussen twee haakjes, de fotograaf heeft weer eens vergeten zijn naam op de achterkant te schrijven. Hij of zij melde zich. Doarp Nijlên Dou bistietst nou aensen 700 jier. Mannichien is foar it feest nou al yn it spier. Earst gyng men der mei in list bylans. Dat slagge ek mei glans. Wy wolle it jubileum yn styl bitinke. Wy winskje dat it feest slagje mei K Bolswards Nieuwsblad SR Intussen heeft de Eerste Kamer een be sluit van de Tweede Kamer bekrachtigd om 15-jarigen nog een jaar volledig dagonderwijs te doen volgen, en het schoolgeld voor kleuteronderwijs af te schaffen. Kleuters die vóór oktober 4 jaar worden kunnen nu ook bij het be gin van het schooljaar naar de kleuter school. Kamervoorzitter Vondeling heeft de ka merleden reeds te verstaan gegeven min der breedsprakig te zijn, wil men met het vele werk klaar komen. Voor de „man in de straat” is dit een wat vreemd verschijnsel, onbekend als hij vaak is met de gang van zaken in de Tweede Kamer. Krijgt 'hij via de T.V. een blik in de vergaderzaal tijdens een vergade ring, dan wekt dat bij velen de indruk dat het met die drukte wel los zal lo pen, als men bijvoorbeeld van de 150 leden maar enkele tientallen aanwezig ziet. Dat er een groot aantal kamerle den in diverse vertrekken van het ka mergebouw vergadert over verschillen de onderwerpen waarvoor commissies zijn gevormd, of waarover de specialis ten van de diverse frakties met elkaar Abonnementsprijs f 9,90 Lp. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief Het wordt zo langzamerhand een martelgang voor de boeren om hun moeilijkhe den behoorlijk te slijten in ruil voor een aanvaardbaar inkomen waarmee ze kun nen leven en werken. Een jaar geleden liepen de gemoederen in boerenkringen hoog op. De explosie volgde op 10 augustus in het Utrechts stadion „Galgenwaard”. Het Nederlandse volk, compleet met regering, schudde wakker. Er was kennelijk iets gaande met de toch altijd brave rustige boer. Daar moest iets aan gedaan wor den. Nu, na een jaar, maken we de balans op en zjjn we niet verder dan de vraag: voert men voor de boer een wachtkamcrpolitiek. een kruimelpoiitiek of een echt landbouwbeleid? Deze marktmisère ontneemt de boer elk geloof in Brusselse prijzen. Het zijn in derdaad papierenprijzen die fnuikend werken bij de buitenwacht en de sym pathie voor de boer niet vergroten. Dat is begrijpelijk, want dezelfde buiten wacht leest elke dag de krant die bol staat van prijsverhogingen voor brood, melk, groenten en andere nuttige zaken van boerenafkomst is dat beginsel uitgesproken. Nu is ma ger melkpoeder een geschikt artikel voor voedselhulp. Toch kunnen de enorme voorraden niet het land uit, want de middelen zowel van Nederland als van de E.G. zijn niet toereikend. Bolsward werpen. Zou u de tegen de hemel zich scherp aftekende letters van „It Heechhout” even wegdenken, dan had u wellicht wel even het voorhoofd moeten fronsen om te ontdekken, waar u zich hier be vond. Wat er dan overblijft is als een lijnenspel, dat iets wegheeft van een moderne creatie. Voor de Bolswarders oud nieuws, maar voor de „import” misschien leuk te weten, dat voor zover ons bekend er over deze Friese naam geving geen „kribbekeurichheit” is ge weest. De Bolswarders ervaren de naam ook niet zozeer als Fries, maar veeleer Dat het marktinstrument niet goed werkt, wordt bijv, geïllustreerd door de gang van zaken op de zuivel- en tarwe- markt. In de zuivelhoek zit men op dit ogenblik opgescheept met een flinke voorraad mager melkpoeder. De pak huizen zijn tot de nok gevuld; sommigen verwachten dat de melkpoedervoorraad tot 900.000 ton zal oplopen. Van boeren zijde is steeds gepleit voor een regel matig voedselprogramma voor ontwik kelingslanden. Zelfs in tijden van zeer krappe voedselvoorraden in het Westen vechten. Via de onder aanvoering van het Landbouwschap - heeft de land en tuinbouw het gehele jaar doorge dramd over fiscale en sociale eisen. Het belabberde boereninkomen is op te vij zelen zodra de regering een fiscaal en sociaal regiem voert dat de onderne- mersfunktie intact laat. Tot nu toe heeft de regering weinig oor voor de boeren- eisen. Zij stuurt ze de wachtkamer in totdat het Prinsjesdag is. In de nieuwe overleggen is vaak onbekend. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindelooptn, WonsertuM, IVorhum m Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) In wezen is er sinds het Galgenwaard- gebeuren niet veel veranderd voor de boer. De landbouw zat in het slop en wordt er ook nu niet uitgetrokken. Met veel heisa hebben de ministers in Brus sel in het najaar een extra prijsverho ging vastgesteld. Een extra gratificatie van 5°/o voor de boer. In februari van dit jaar leverde de Brusselse prijzen- marathon nog eens gemiddeld 9°/o aan prijsverhogingen op. Voor de niet-inge- wijde lijkt de boer nu rijkelijk bedeeld. De praktijk wijst op het tegendeel: de akkerbouwer ziet zijn graanprijzen eer der dalen dan stijgen. Van de melkprijs valt voor de melkveehouder nauwelijks iets te merken, terwijl toch de grootste melkplas in deze periode bijna achter de rug is. Hoewel de vleesprijzen iets aan trekken, worden de kosten van de vlees- produktie nog lang niet gedekt. Alles bijelkaar genomen heeft het Brusselse „prijzenorakel” weliswaar gesproken, maar worden de kosten van de boer nog maar voor ruim twee-derde deel ge dekt door de opbrengsten. Overigens beroept deze regering zich op het feit, dat zij meer voor de zelfstan dige ondernemers heeft gedaan dan wel ke voorgaande kabinetten ook. Zij kan het bewijzen met allerlei regelingen die, elk afzonderlijk gezien, dan alleen een druppel op die gloeiende boerenplaat zijn Het kruimelwerk levert nu eens een paar tientjes voor deze boer, dan weer een goede honderd gulden voor zijn buurman op. In feite zet deze kruimel- politiek geen zoden aan de dijk. De ham vraag van de boer blijft bestaan: wan neer is men in ons land bereid een ech te samenhangende landbouwpolitiek te voeren. Dat gewenste landbouwbeleid zal dan waarschijnlijk voor een belang rijk deel uit fiscale en sociale bestand delen opgebouwd zijn. Voor de boer is dat geen probleem: hij wil graag onder nemer zijn, hij wil graag hard werken, hij wil zelfs de nodige marktrisico’s dra gen, maar dan wel in een klimaat dat hem voldoende speelruimte laat. Zelfs een jaar na het Galgenwaard-ge- beuren ziet de balans er droevig uit. De boer is op zijn weg naar een redelijk inkomen helaas niet verder gekomen dan de driesprong, waar een levensgroot bord de weg wijst naar de wachtkamer, het kruimelland of het land waar het boerenleven goed is. Maar als de bel gaat voor een stemming in de kamer over een motie of wets voorstel, kan men de dames en heren in grote getale zien aankomen, om aan die stemming deel te nemen, waarover hun specialisten reeds het woord voer den. Het bestuderen van de stukken, het overleg tussen de leden vóór de vergadering, het kennisnemen van de wensen en grieven van belangengroepen, dat alles eist veel tijd naast de gewone vergaderingen. In een demokratisch bestel dient de re gering nu eenmaal het parlement op de hoogte te houden van de gang van za ken, wat zij dan ook van tijd tot tijd doet door al dan niet gevraagde nota’s aan te bieden over verschillende pro blemen en ontwikkelingen waarover dan weer gediscussieerd kan worden. Dit al les neemt niet weg dat wil men een Doarp Nijlan Mei dyn greiden om dy hinne, Dêr’t de boeren sa wiis mei binne. Dêr’t it fé simmers tint to weidzjen Om foar de boer en syn frou En de mienskip büter en tsiis to meitsjen (lit Nijslên) Economische depressie A.O.W. Hwat hat Nei de üngetiid is it gastjen swiet Ype Bonnema, Hottingawei 23. Doarp Nijlan Mei dyn prachtich doarpshüs. Dêr fielt elts him wol yn thüs. Is it ek foar sang of muzyk Of foar de gymnastyk, Foar breid en brêgeman, Ja foar Pyt, Klaes, Jet en alleman. Doarp Nijlan Mei dyn moaije beukerskoalle „De earste trime”. Dêr kin de jongerein it hiel wol fine. It boartersplak is ek hast klear. De bern kinne dêr aensen boartsje Büten it forkear. Har êlders tinke: „Dat is moai klear”. Doarp Nijlan Oan middenstan bistfi ek ryk. Dat is noflik foar it publyk. Men kin yn ’e winkels alles wol fine, Al binne it ek knipers oan ’e line. It folk moat mar net nei de stêd, Of it moat wêze om pet of korset. Dy fynt men yn üs doarpke net. Doarp Nijlan Mei dyn prachtich fuotbalfjild, Dêr’t net in doarp sa oan tilt. Moai leit it mei It klaeihüs to pronk. Bisküle yn ’e beammen: in goed honk. Mar de fuotballers moatte better üt de kluten, Hwant de punten geane meast nei buten. Een en ander heeft niet verhinderd dat de regering de economisch zwaksten te gemoet gaat komen, door de A.O.W.- trekkers met een kleine bijverdienste of klein pensioentje, fiscaal billijker te behandelen. Men zal een deel van die kleine bijverdienste etc. onbelast laten. Die alleen van de A.O.W. moet rond komen zal voor 1976 geen inkomsten belasting behoeven te betalen. Met aan vulling van een kleine bijverdienste deed zich nu het feit voor, dat de be lasting over de A.O.W. en die bijver dienste hoger uitviel dan hetgeen men Als de begroting voor 1976 in oktober a.s. in behandeling komt zal er zeker heel wat zijn dat diepgaand overleg no dig maakt, nu de economische depres sie - ook internationaal - veel ernstiger is dan algemeen verwacht, de werke loosheid derhalve langer zal aanhouden, hulp links en rechts zal worden ge vraagd, en de inflatie het nog moeilijker maakt om de eindjes aan elkaar te kno pen. Alleen al voor de werkeloosheid worden de extra uitgaven in 1976 ge raamd op 1% miljard gulden. 1111ui demokratie goed laten funktioneren, be perkingen als door de voorzitter ge noemd toch wenselijk zijn. Van maandag 26 januari tot en met zon dag 1 februari 1976 zal in Utrecht de 9e vakbeurs voor doe-het-zelf artikelen KARWEI ’76 worden gehouden. Voor deze manifestatie zijn de Bernhard- en Irenehal, met een netto expositiéopper- vlakte van 16.300 m2 beschikbaar. Evenals vorig jaar zijn de eerste 3 da gen van de beurs (maandag tot en met woensdag) speciaal gereserveerd voor vakbezoek, de overige dagen (donder dag tot en met zondag) heeft ook het publiek toegang. Ir

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1