Zeer luidruchtige minderheid van communisten in Portugal de week Foto van Overvolle kerk voor Britisch Col umbia Boys Choir’ 6ahe Skroar G.DEJONG ,The I 5 I v n t I M I K a; A V A |g - nrl jn Bolsward Veel publiek bij Visserijdagen te Makkuni Bacil-herdenking Martinikerk te Raadsagenda Raad Bolsward T iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi 7. Aanbieding gemeenterekening 1971. Gemeente krijgt geboortelepel 114e JAARGANG No. 56 «te Vs. A.*1 in SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 AUTOMOBIELBEDRIJF STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND verzekeringen financieringen hypotheken bemiddeling onr. goed EERDMANS ASSURANTIËN Fl. Campuslaan 2, Bolsward tel. no.: 05157-2294, b.g.g. 2593 of 3776 voor de verkoop van uw WONING illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Galama - Bolsward Snekerstr. 39, tel. 2850 bgg 3451 M lift lp 30 ct. mm. Contractprijs op aanvraag dictatuur! Navo partner nu naar nieuwe Toerisme in Portugal Politieke propaganda Hwat hat üs hjoed to sizzen Men bynt wol sekken al binne se net foi 111 In i i si "T»M SB S VOOR: MAKELAARDIJ ge- t- 4 ■OOOOOOOOOQi >OOOQ >ÖÖÖQOQ< >00000000 Het is, komend uit onze zo keurig geregelde democratie altijd toch weer een bele venis om een tijdje te vertoeven in een land waar de zaken vooralsnog wat anders geregeld zijn. AI is het maar in vakantietijd. Portugal is zo’n land. Er gaat bijna geen dag voorbij of kranten, radio en televisie hebben „Portugal” op hun program ma staan. Het is een verplicht nummer. Dat is ook niet verwonderlijk want na tientallen jaren van een strak rechts regiem zijn er nu in dat zonnige land in de zuid-westhoek van Europa bijna dagelijks ontwikkelingen gaande in een voorals nog onzekere richting. Navo-partner Portugal wordt nu in feite geleid door een communistische militaire top, die echter alleen maar kan rekenen op de steun van een kleine, maar zeer luidruchtige minderheid van communisten. Zoals bekend zijn inmiddels de socialisten en liberalen uit het Portugese kabinet getreden. Onder auspiciën van de Stichting Orgelcentrum werd op dinsdag j.l. in de Martini kerk een succesvol concert gegeven door het British Columbia Boys Choir o.l.v. Do nald Forbes. Het geheel werd afgewisseld door orgelspel van Feike Asma, die ook in de nogal rumoerige pauze de orgelpijpen in de kerk liet galmen. In een overvolle kerk met een zeer gevarieerd publiek, waaronder opvallend veel „jong volk”, kwam het koor al zingend naar voren. Al gauw klonken de heldere jongensstemmen door de kerk. I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblat Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaardetadeel, Hindcloopen, W onseraded, Workum en Wymbritseradeel, Advertentieprijs 30 ct. per Ingez. mededelingen dubbel tarief De versierde viskotters tijdens de visse rijdag in de haven van Makkum. Abonnementsprijs f 9.90 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Het ijs werd gebroken door het spontaan zingen van het „Fryske Folksliet”, het welk zeer goed in de smaak viel bij het publiek dat uit volle borst meezong en dat ook met een daverend applaus werd beloond. Na het zingen van „Lift up your heads o ye gates”, „O admirabile commercium” en fili et filiae” zette Feike Asma in met een orgelsolo „Toccata” van J. L. Krebs. Hierna vervolgde het koor met ’t Magnificat van Giovanni B. Pergolesi, hetgeen heel goed gebracht werd, voor al door de afwisseling van koor met so lo’s van sopraan-tenor en tenor-bas. Ook dit ontving een daverend applaus. levisie schijnen louter door de politiek beheerst te worden. De Portugezen zelf kunnen oeverloos over de politiek blijven praten, hetgeen misschien ook weer niet zo verwonderlijk is als je zolang uit vrees voor spionnen je mond hebt moe ten houden. Tussen haakjes: een uiterst opwindende affaire was de ontsnapping uit Portugals best beveiligde gevangenis van 89 gevangen leden van de vroegere geheime dienst, de zo gevreesde PIDE. Iedereen vroeg zich af hoe dart nu in vredesnaam mogelijk was geweest en weldra vlogen de verwijten en beschul digingen over en weer. O o o o J o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o Na het „Adagio” werd een pauze inge last, welke door menigeen gebruikt werd om de kerk wat nader te bekijken. Na de pauze kwam het koor met een vijftal liederen waar vooral de solozang van David Prestley sopraan „O for the wings of a dove” van Felix Mendels sohn met een oorverdovend applaus werd beloond. Na het orgelsolo „Fuga con Corale „Jesu meine Freude” van Si- grid Karg-Elert, zette het koor in mei enkele volkssliedjes, waaronder ook ne- derlandse liedjes ten gehore werden ge bracht. Na „AH in an April evening”, „One morning in the meadow”, „Da un- ten im Tal” en nog enkele anderen zon gen ze o.a. „Op de grote stille heide” wat het publiek met een glimlach ontving en met een daverend applaus bekroon de. Hierna volgde nog enkele spirituals zoals „Steal Away”, „Climin’ up the mountain”, „The animals are comin”. Het geheel werd afgsloten met Psalm 20. Na een staande ovatie kwam het koor weer even terug en gaf nog een toe gift, hetwelk ritmisch door het publiek met handgeklap werd begeleid, en weer overging in een luid handgeklap toen de jongens weer het podium verlieten. Reacties van het publiek: „Hwat wie it moai net? Ja geweldig! Ja, sa iets oer- komt dy net faek, dan moast der ik wol hinne. De red. gelooft dat deze woorden wel genoeg zeggen hoe het publiek ge noten heeft van deze goed verzorgde avond, met een rijk gevarieerd program ma van geestelijke, klassiek en volks liedjes. O Wie in Portugal komt wordt allereerst getroffen door de overvloed aan politieke propaganda in de vorm van op muren geplakte plakkaten en manifesten. De nog resterende ruimte is steevast ge bruikt om politieke leuzen neer te klod deren. De verkiezingen in Portugal zijn al weer enige tijd voorbij, maar niemand die er over schijnt te peinzen om de ver- kiezingstroep op te ruimen. Dat is ook niet verwonderlijk, want in feite is de strijd nog steeds in volle gang. Ook de Portugese kranten besteden een overmaat aan ruimte voor politieke be richten en artikelen. En ook radio en te- ook al elektrisch, getuige een paar meer dan huizenhoge palen. Of waren die voor de telefoondraden? De verlichting was kennelijk nog op gas, hetgeen trou wens ook tot na de tweede wereld oorlog zou duren. De foto was destijds een uitgave van uitgeverij P. de Jong, wiens naam in de volksmond nog voort leeft in de „De Jongskrante”. Er wer den destijds 1000 exemplaren van ver vaardigd volgens het procédé van de chromolichtdruk. De straat heette toen nog Grote Markt. Bolsward heeft zich later in een onbewaakt ogenblik laten verleiden en zich zelf verkleind door er Marktstraat van te maken. Eigenlijk jammer. toeneemt. Vandaar dat de huidige leiders het volk voorhouden dat een echte re volutionair ook zorgt dat de produktie omhoog gaat. Maar dat is natuurlijk moeilijk als er eerst weer oeverloos ge discussieerd moet worden over de vraag wat er gedaan moet worden en vooral hoe het moet. Kortom: er staan de Por tugezen, die zich overigens ook zelf hun vakantie goed laten smaken, nog de no dige problemen te wachten. De situatie blijft er explosief, ook al zijn de com munistische militaire leiders sluw genoeg om het niet tot grote confrontaties te la ten komen. Ditmaal eens een oudje, zeg maar van voor een 75. jaar. De Marktstraat had nog zijn stoepen. In allerlei variaties. Hoe rijker de baas, hoe dikker de palen. Hoe voornamer de bewoner, hoe zwaar der de ketenen, die de paaltjes verbon den. Elk had zo zijn eigen stoep, waar hij niets mee deed, dan dat deze fun geerde als statussymbool. Het zou tot na de tweede wereldoorlog duren voor dat er een vooruitstrevende burgemees ter Bruinsma kwam met het idee heel die stoepetroep op te ruimen. Alleen die van notaris Alma (nu notaris Jaarsma) bleef behouden, al werden de paaltjes wel wat achteruitgezet. Nu zou zo’n stoepenstorm uit overwegingen van an tiek stedenschoon en behoud van stads gezichten wellicht niet meer lukken. Moeders met kinderwagens en wande laars hadden toen -hun „gele steentjes,” waarop zij vrij spel hadden en waarop passerende voertuigen niet mochten ko men. Op de foto was het VLF-gebouw nog hotel Wiebes en hotel de Wijnberg Het blauwhuis met doorreed en al. En wat was het stil op straat! Een paar krinkjespugers (toen ook al) en zegge één overstekende wandelaar. Er had weliswaar ook een tram kunnen rijden, want de rails lagen er al. De Appel markt had een forse bomenrij. Er was de serie zomeravondconcerten die door de Stichting Orgelcentrum in de Martinikerk te Bolsward worden georga niseerd, wordt op 22 juli a.s. het zesde concert gegeven door de organist Feike Asma. Deze maand zal het precies 275 jaar geleden zijn dat de grote cantor-or- ganist Johann Sebastian Bach overleed. Het programma van dit concert zal ge wijd zijn aan de werken van deze com ponist. Dit luidt: Fantasia Super; „Kom, heiliger Geist, Herre Gott”; Koraalvoor- spel: „Alle Menschen müssen sterben” en „Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ”; Preludium en Fuga in G; Concerto (trio) in Es: Poco Allegro en Gigue; Koraal - v oor spel: „Wir glauben all’an einen Gott, Schöpfer”; „An Wasserflüssen Ba bylon” en „Allein Gott in der Höh’ seo Ehr”; Toccata en Fuga in d. /WD W SHOW De visserijdag zaterdag in Makkum trok enkele duizenden belangstellenden. De evenementen speelden zich in hoofdzaak af in het water van de haven. Zo was er ’s morgens balgooien en ’s middags het traditioneel geworden hardroeien, (twee roeiers stuurman). Naast de wedstrijd evenementen kon men de ge hele dag de heerlijk versgebakken visjes eten. De hal van de visafslag was voor 1 dag omgetoverd in een restaurant, waar de frisdrankjes en het meest geestrijke vocht geconsumeerd werd. Enige stands op de kade gaven een leuk cachet aan het geheel. Zo was het VW er verte genwoordigd, evenals de bloemenkoop- man, een stand van ,de boer trek de boer op’ met manufacturier artikelen, en boekhandel „De Papiermolen” be hoorde ook tot de standhouders. In de haven lagen 17 gepavoiseerde viskotters hetgeen een fraai geheel vormde met de tientallen afgemeerde en varende plezier vaartuigen. Om vijf uur voeren de viskotters uit voor een bijna uur durende vlootshow op het IJsselmeer, plm. duizend mensen voeren mee op de boten, w.o. burge meester P. Tjeerdsma en zijn echtgeno te, die zich aan boord van de WON 24 bevonden. ’s Avonds werd in hotel De Prins een visserijbal georganiseerd, een muziek- Als toerist kon het je gebeuren meerma len in de auto aangehouden te worden op de buitenwegen voor een controle op paspoorten en bagage. Natuurlijk was er de vrees dat de ontsnapte „Pides” zouden proberen om met behulp van buitenlanders het land te verlaten. Dan kan het gebeuren dat plotseling de te lefoon niet meer werkt of dat de toerist op het vliegveld genoodzaakt wordt om zijn eigen koffers naar of van het vlieg tuig te zeulen. Er is dan weer eens sta king, een „greve” uitgebroken voor looneisen, korter werken e.d. Er is kort om nog al wat onrust, al is die eindelijk voornamelijk geconcentreerd in de hoofd stad Lissabon, waar alle belangrijke za ken zich afspelen. In de provincie, of luierend op de camping of aan een van de talloze fraaie Portugese stranden, hoef je - als je dat wilt - van alle op winding niets te merken. Wat dat be treft is het onzin om te denken dat het „onveilig” zou zijn om naar Portugal op vakantie te gaan. Toch zijn vele toeris ten dit jaar niet naar Portugal gegaan en dat is duidelijk te merken. Een taxi chauffeur in de hoofdstad vertelde ons dat in het grote luxueuse Ritz-hotel met zijn honderden bedden slechts dertig gasten aanwezig waren. Iedere gast had daardoor vier personeelsleden tot zijn beschikking, want personeel ontslaan is er niet bij. Op die manier en door de nog altijd bestaande welig tierende bureau cratie is er een enorm versluierende werkloosheid. De meeste zorg baart het feit, dat de produktie niet of niet genoeg I Ook in vacantietijd vergadert de raad van de gemeente Bolsward constant door. De voorzitter nodigde de leden uit tot een vergadering welke zal worden gehouden op dinsdag 22 juli 1975 om 19 uur ten stadhuize, weer de gebruikelij ke datum, plaats en tijd dus. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Benoeming van een personeelslid bij de gemeentelijke plantsoenendienst. 4. Verhuur van een opslagruimte aan de Turfkade. 5. Voorlopige vaststelling van de meenterekeningen 1969 en 1970. 6. Aanvaarding van een schenking. i trio zorgde voor de stemmingsmuziek. Vooraf reikte de burgemeester de prij zen uit aan de winnaars van de visse rijdag. De eerste burger van Wonsera- deel was met het bestuur van de visse- rijvereniging verheugd, dat deze dag zo veel publiek heeft getrokken. Mede be gunstigd door het mooie weer, heeft dit de feestvreugde verhoogd, aldus de heer Tjeerdsma. Ook vond spreker, dat de viskotters een fraaier uiterlijk vertoon den dan voorgaande jaren, doch zo me moreerde hij, er is nog te weinig be kendheid aan de visserijdag gegeven, on getwijfeld was de belangstelling dan nog groter geweest. De jury voor het toekennen van de prij zen voor de mooist opgetuigde vaartui gen, was toevertrouwd aan de heren P. Jasnaï en H. Verheyen, beiden bekend van de Franse t.v. ploeg, van de Mai- gretfilm en het enigste vrouwelijke ju- ry-lid de echtgenote van de burgemees ter. In het centrum van het dorp kon men zich amuseren met de kermisattracties. Een zaterdag met veel publiek, veel zon veel gezelligheid, kortom een leuke sfeer Uitslagen: balgooien: 1. K. Lukkien, 2. Mulder, 3. Watermolen. Hardroeien: da mes: 1. Ineke Ligthart-Bakker, Grietje Tjeerdema en Gretha Kamstra, 2. de da mes Engelsma, Visser en Wybenga, 3. de dames van Dijk, Yntema en Kalf. Hard roeien heren: 1. Klaas Poepjes, Age Poepj es en Hyko Bootsma, 2. de heren Adema, Rinia en Huisman, 3. de heren Steenbeek, Schut en Jasper. Alle boten (17) die aan de vlootshow deelnamen kregen een prijs, de hoogste drie waren, 1. De WON 77, Klaas Poep jes, 2. WON 27, Jan v. Malsen, 3. WON 61, Tonny Rinia. Een oud-ingezetene van de gemeente Bolsward, nl. mevr. W. van Thiel-Wes- terbaan te Bilthoven, heeft deze aange boden een haar in eigendom toebehoren de zilveren geboortelepel (welke 150 jaar familiebezit is geweest) te schenken bestemd voor de oudheidkamer. Zij stelt er prijs op dat deze geboortelepel voor het nageslacht bewaard blijft. B. en w. zijn van mening dat dit voor werp een welkome aanwinst voor de oudheidkamer zal zijn en stellen daarom voor de schenking te aanvaarden. T/t I F 4 VRIJDAG 18 JULI 1975

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1