GEEN HUISJESMELKER EN GEEN PRIJSOPDRIJVER l c F MAKELAAR Foto de week van I i r IK k I I Ki Eü Streng bewaakt beroep met strikte erecode RINGRIJDERIJ WORKUM I I I js 1 I Postzegelmissie- in ■I 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH ’T-V <1 II programma Nederland 1976 I VRIJDAG 25 JULI 1975 114e JAARGANG No. 58 75 ’ll i ‘4 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MAKELAARDIJ Zilveren zweep naar Rotstergaast ding V s VOOR: *- Galama - Bolsward Snekerstr. 39, tel. 2850 bgg 3451 I i g STREEKBLAD VOOR WEST* EN ZUIDWEST FRIESLAND verzekeringen financieringen hypotheken bemiddeling onr. goed EERDMANS ASSURANTIËN ■B- t 1 A ■F ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI voor de verkoop van uw WONING f&u. IrT* 1 ■I 30 et. mm. 'Wymbrüseradeel. X*" t Wl I JT 1 5 t* Papieren wereld Wat is een makelaar? de Discrediet Goed ingevoerd Het gemak dient de mens bestaan Eerlijke voorlichting Geen kat in de zak (vervolg op pagina twee) i. A k De heer L. Jellesma en zijn vrouw uit Rotstergaast kwamen zater dagavond in het bezit van de zilveren zweep. Mevrouw Jellesma: „Ik hie der sa’n sin oan”. surantiebelasting geheven en wat is dat eigenlijk? Nog onlangs prijkte in dit blad een foto van de week met een groen bil jet voor het raam met de naam van een makelaardij er op. Wat betekent dat ei genlijk? De heer L. Jellesma en zijn vrouw uit Rotstergaast met het paard „Kathinka” kwamen in het bezit van de zilveren zweep. Kommen- taar van mevr. Jellesma: „Ik hie der sa’n sin oan”. Trouwens wie had het publiek ook meer op de hand, dan juist deze pure Friese ringsteekster? De tweede prijs ging naar Joh. Abma en mej. Bouma met „Jeantilla”. De heer en ipevr. S. Postma uit Koufurderrige wisten beslag te leggen op de derde prijs met het paard „Titia”. Als vierde eindigde de heer en mevr. J. Bouma uit Hidaard met „Foek- je”. De vijfde prijs ging naar de heer A. G. de Groot en mej. De Groot uit Oldelamer met „Anita”. Behalve een lintjte aan de zweep kregen alle deelnemende dames een boeket bloemen. Na afloop deelde de speaker nog mee, dat zaterdag aanstaande in Lemmer een ringrijderij wordt gehouden en op woensdag 30 juli de traditionele boerenbruiloft in Joure. De toeristen in Workum hebben zaterdagavond weer met volle teugen kunnen genieten van een stukje Friese folklore. In Workum werd namelijk weer de traditionele ringrijderij met sjezen gehouden op het Noard. Vele honderden toeschouwers stonden langs de route, om toch vooral niets te missen van de in Fries kostuum gestoken deelnemers, de sohilderachtige sjezen (Friesland telt er nog zo’n vijf tig) en last but not least de Friese paarden. Deze ringrijderij werd georganiseerd door de vereniging „Het Friese Tuigpaard” en de algehele leiding was in handen van de heer G. Griepsma uit Joure. Als juryleden waren aanwezig de heren H. M. Jansma, Joure; H. Mulder, Vegelinsoord; E. Gaastra, Heerenveen en L. Dijkstra, Has- kerhorne. In Workum wordt ieder jaar gestreden om de zilveren zweep, geschonken door de Workumer VVV. Het is niet mogelijk deze zweep twee keer te winnen, want dan schuift de zweep auto matisch op naar de volgende winnaar. In ruim vijf kwartier werd het hele programma afgewerkt Er waren een twintigtal deelnemers, die in totaal zestien ringen moesten ste ken (buiten de loze ronde). Hiermee konden maximaal veertig pun ten behaald warden. De eerste prijswinnaar kwam na deze vier ronden al uit de bus,’ maar om de tweede, derde en vierde plaats, die allemaal zes en dertig punten hadden, moest nog één keer het parcours worden afgelegd. De makelaar is als geen ander ingevoerd in de woningmarkt. Hij zal u op grond het beroep als zodanig. Wat is voor de klant dan het voordeel van uw bemid deling? zo vragen wij. o o o o O Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uttg. A. J. OSINGA b.T., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktatraat 18 - Postbus 5 Vel. 8044 - na 10 30 uur 2680 of 8335 (05157) W’ Bolswards Nieu wsblac het niet! Hij koopt niet (voor zichzelf), hij verkoopt niet (voor zichzelf), hij be middelt slechts. Hij gaat niet ten eigen bate loven en bieden. Hij gaat niet het onderste uit de kan halen. Hij gaat niet valse voorspiegelingen maken. Hij werkt slechts bemiddelend. Volgens strenge erecode en volgens vast tarief, bij nor male woningen voor 1,5 proc. van de koopsom, bij duurdere voor een nog la ger percentage. Maar daar wordt dan ook veel voor gedaan. Met grote deskun digheid, door mensen met ruime erva ring, die thuis zijn in een materie, waar de particulier spoedig een misgreep zou doen. Om hier wat meer van aan de weet te komen, zijn we eens naar een makelaar in onroerend goed toegestapt. Wij vonden zijn kantoor in een ruim he renhuis, zo van een dikke vijftig jaar geleden. Aan de rand van de stad. Dat is wel gunstig, vertelde onze gastheer. Er is ruime parkeermogelijkheid, het is niet ver van een bushalte en er zijn nu een maal mensen, die er niet mee te koop lopen, dat ze iets te koop hebben. Ze stappen gemakkelijker een kapperszaak binnen, dan een makelaardij. Een beetje Abonnementsprijs f 9,90 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 van de voorheen Het leven wordt hoe langer hoe meer ingewikkeld. Vroeger ging moeder de vrouw met de strooppot naar het winkeltje op de hoek, maakte over de toonbank een ge zellig praatje, terwijl de pollepel in het stroopvat kwam. Er werd betaald en de „süpenbrü” kon maar op tafel gezet. Nu moet je om stroop naar de supermarkt in het hartje van de stad. Je moet een kar nemen, zo ongeveer een kruising tussen een kinderwagen en een kruiwagen, en een wandeling maken langs de rekken. Ver draaid oppassen niet meer te kopen dan de stroop alleen, als je dat niet van plan was, ondanks de verleiding die groot is. Na wat zoeken en soms vragen aan wit- gejaste dames en of heren, die voor een gezellig praatje geen tijd hebben, belandt je dan bij een kassa. De juffrouw die daar zit, bekijkt de strooptoestand met ken nersblik en ratelt op een machine. Er komt een papiertje uit en daar staat de prijs op. Thuisgekomen is het dan een gewurm het deksel van de kartonnen beker te krijgen en kost het nog al moeite de stroop over te gieten ih de echte stroopkan, dezelfde, waarmee je vroeger zo gezellig naar de winkel stapte, tenminste als je niet met levensgrote reclame op tafel wilt pronken. En dat is dan alleen nog maar stroop halen. Neem nou het kopen of verkopen van een huis. Vroeger een papiertje voor het raam (nog eerder een bundeltje stroo aan de ring) en de mensen kwamen wel. K-- Advertentieprijs 30 et. per Ingez. mededelingen dubbel tarief v Contractprijs op aanvraag FL Campuslaan 2, Bolsward tel. no.: 05157-2294, b.g.g. 2593 of 3776 De makelaar ontlast u van allerlei werk zaamheden die bij de verkoop voorko men. Zo regelt hij in overleg met u de bezichtigingen van het huis. Hij voert namens u alle onderhandelingen die lei den tot het sluiten van de gewenste overeenkomst. En heeft daarbij veel meer kans van slagen dan een particu lier. Een koper zal ook vaak bijzonder heden willen weten over de finacie- rings-, vestigings- en verbouwingsmoge- Mjkheden. Hij zal de kadastrale gegevens en de gemeentelijke plannen in de buurt willen kennen, en mogelijk ook de fiscale consequenties van de aankoop van het huis. Belangrijke zaken, waar hij zo geen weet van heeft, maar de makelaar wel! (J o o o o o o o o o ►OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOj o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o U mag daarbij van de makelaar ver wachten dat hij zich oriënteert omtrent de financiële mogelijkheden van ’n aspi- rantkoper, opdat redelijkerwijs kan wor den aangenomen dat die over toereiken de middelen beschikt en u zich niet blij maakt met een dode mus. Hij legt de overeenkomst die tussen u en de koper door zijn bemiddeling is bereikt vast in een koopakte. Verder begeleidt hij u tot en met de notariële overdracht. Veel rompslomp wordt voor u weggenomen. Het hoge woord moet er maar uit. Een makelaar was zo niet verbolgen, dan toch wel teleurgesteld, dat een skribent in ons blad de mening van een derde lanceerde, dat makelaars door hen op gekochte tweede woningen zo lang in handen houden dat ze een zoet winstje kunnen maken. De Frieslandfilm begint in Kubaard, ook al wat tendentieus met close-ups van een groen biljet voor het raam. Ze doen maar die makelaars. En dat is het nu juist: Een makelaar doet Verschijnt in: Bolsward, BaarderadeelHennaarderadeel, Hmdeloopen, W onset adeei, Workum en A drempelvrees hebben mensen toch wel, vooral als ze nog slechts vage plannen hebben. En dat is heus niet nodig. In een rustig gesprek wordt je spoedig op je gemak gesteld. Ook al omdat alles zo vrijblijvend is. Als het niet tot koop of verkoop komt, kost het b.v. geen geld. Wist u dat? V L Fel zonlicht blakert in de Witheeren- straat. Het vrouwtje heeft moeite haar boodschappenkarretje voort te trekken, de fietser moet op de trappers staan. Het gaat de hoogte in. De zelfbediening van Arjen Veenstra is al dichtgespijkerd, maar de lichtbak hangt er nog en ook de automaat met het kaartje van „defect” er in. In de schaduwpartij is bij Sikkes een jongen aan het fietspompen, maar dat ziet U op de krantenafdruk niet. Op de viersprong (kruising met Hoogstraat) baadt in zonneweelde een huisje, thans aangekocht door de ge meente en eerlang wellicht gedoemd om te verdwijnen of te worden gerestau- Nu is dat alles wat ingewikkelder. Er zijn regels en wetten. Er is BTW en er zijn nog een hele boel meer van die af kortingen, die men pas gaat begrijpen, als men er mee gaat werken. De moge lijkheden zijn ook anders. De koper woont vaak niet meer in hetzelfde dorp of stad. Misschien wel in het verre Am sterdam. Een totaal onbekende. Hoe vindt je hem? Hoe moet het dan ver der? We leven in een papieren wereld en dat geldt niet voor stroop alleen. En dan de prijzen. Wat mag men vragen, wat kan men zo ongeveer bieden. Prij zen veranderen zo snel. Wat is een be stemmingsplan, wat is recreatiebelas- ting. Hoe ligt het in de ene gemeente en hoe in de andere. Wat is baatbelasting? Wordt in ’n bepaalde gemeente brandas- Niet een huisjesmelker. Hij heeft niet eens huizen. Niet een prijsopdrijver. Het i gaat hem niet om winst voor zichzelf te maken, maar om tegen vast tarief te bemiddelen. Zo eerlijk mogelijk, want daartoe is hij beëdigd. Wel is het zo, dat menigeen zich uit geeft voor makelaar, die het niet is. En dat is een kwalijke zaak, aldus onze gastheer. Nee, zegt hij, noem mijn naam maar niet, het gaat om van zijn kennis en ervaring kunnen in lichten over de mogelijke opbrengst van uw huis en in overleg met u een reële vraagprijs kunnen vaststellen. Hij heeft meer met dit bijltje gèhakt. Maar er is nog wat: De makelaar beschikt over ve le mogelijkheden om passende gegadig den te vinden. Hij wordt immers regel matig door aspirant-kopers benaderd, omdat van hem wordt verwacht dat hij doorlopend een overzicht heeft van aan biedingen van koopwoningen. Ook ove rigens kent hij vele wegen om uw huis onder de aandacht van geïnteresseerden te brengen, meer dan u denkt. Zelfs via de computer. reerd. Een mooi stukje oud Bolsward, dat met hier en daar een dichtgespijkerd raam ook al niet is om te juichen en waarvan het toch jammer zou zijn, als het verloren ging. Hopenlijk kan er iets aan worden gedaan. O, ja om U te oriënteren: het uithangbord „DEKENS” hangt aan een dependance Alkmaarse tapijtenhandel, kapper Van der Net. Hier komt ,,’t Laag” uit op de Witherenstraat. Vandaar ook het bord „verboden voor auto’s”, dat hier wordt herhaald, nadat het bij de Kadehoek ook al stond. In het steegje, waar het aan de muur staat ge spijkerd, woonden vroeger ook mensen. We hebben het nog wel zo gekend. Bij de volgende stoepondérbreking is de atelier van een confectiefabriek, vroeger de gereformeerde Kerk Hofstraat, want toen had het benedendeel van de Wit- heerenstraat nog deze naam, waar dan weer het Nannenhof op uitkwam. Waar je ook in Bolsward een voetstap zet, is het al de historie wat op je afkomt. De foto is uit de collectie Wijma. Het informeren van gegadigden betekent dat de makelaar de bijzondere, pluspun ten van het huis waarvoor de onder scheidene kandidaat-kopers ontvanke lijk zijn duidelijk naar voren brengt. Dat houdt intussen niet in dat hij eventueel minder gunstige omstandigheden om trent het object bewust zal verzwijgen. Juist door zijn betrouwbare voorlichting en ervaring in onderhandelen weet de makelaar voor u en de koper een voldoe- ninggevend resultaat te bereiken. Het programma voor de uitgifte van bij zondere postzegels in 1976 is (voorlopig) als volgt vastgesteld: Februari - Een zegel ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van de Staatsloterij. April - De zomerzegels, die ditmaal ge wijd zijn aan: 100 jaar landbouw onderwijs; 175 jaar nationale wetgeving op het gebied van het lager onderwijs; 75-jarig bestaan van de Sociale Verzeke ringsbank, tevens 75 jaar Nederlandse sociale wetgeving. Een zegel ter herdenking van het feit dat 300 jaar geleden Admiraal Michiel Adriaensz de Ruyter overleed. Juni - Twee „sportzegels”, waarin aan dacht wordt geschonken aan: 75-jarig bestaan van de Kon. Nederlandse Athle- tiek Unie (KNAU); het feit, dat de Inter nationale Vierdaagse Afstandsmarsen te Nijmegen voor de zestigste maal worden gehouden. September - Gecombineerde uitgifte ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Nederlandse Vereniging tot Reumabestrijding (zegel met toeslag). Het 75-jarig bestaan van het Kon. Ned. Verbond van Drukkerijen, alsmede twee zegels gewijd aan landwinning in de voormalige Zuiderzee. November - Kinderpostzegels. De juiste data van uitgiften, alsmede de waarden van de zegels zullen later wor den bekendgemaakt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1