GEWELD BREEKT ALLERWEGE UIT SHOW OORLOG LIJKT ONUITROEIBAAR NOSTALGIE BIJ OOSTERBUREN, OF GEWOON „HEIMWEE NAAR HITLER”? 11 BH "I Proficiat Witmarsum Foto van de week voor haar die tot het uiterste neen bleven zeggen tegen het fasdsrne Orgelconcert Martinikerk Bolsward AUTOMOBIELBEDRIJF In STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST-FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel SNEKERSTRAAT 9a BOLSWARD TEL.05157-2894 vrouwen SLbrück hi VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1975 114e JAARGANG No. 60 1975 Bolswards Nieuwsblad IS- meer dan voor kort in tien jaar. Eiken hier uit. Oorlog lijkt onuit- ronduit Oorlogsmisdadigers vrjj? Heimwee naar Hitler een Abonnementsprijs f 9,90 p. kwart, (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs 30 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag ver- Iden ilui- een wijl leef. de ntig ren, tuks nd- len- de den lerij iigd g op veer ho- zal Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Jitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - na 18 uur 2660 of 2335 (05157) heer pr.: ttas; bad- er- oet me aar is /an kei ere 1 is sen lier mt, elk iels ude rra, Jo- □rig be nen de ler- un- be- ook ind, Als ime via be de de het :ers teer net een ens de >t 1 den 0 r in in Jra- weer lechts van tti de Vij- en u- bevat n de deeds vindt vol- risto- naxi- fiets; lagen kken e ge il eer sstel; Wit- Ot- pr.: ieten dere gan- i de deze dat eer- aren enst de aax- di- epu- het dul- Sel- de >um, rlijk Terug van weggeweest, zo na de vakantie weer duikend in de beslommeringen des dageiyksen levens, zal het menig vakantieganger zijn gegaan als ons, nu „wij weer de pen ter hand nemen” om ons wekelijks stukje „buitenland” te schrijven. Wat was het een verademing een paar weekjes buiten radionieuwsdienst en buiten TV- journaal met de onlosmakelijke commentaren in Brandpunt, Televizier, Hier en Nu, Tros-Aktua, Nader bekeken, Achter het Nieuws, èn hoe die rubrieken ook meer mogen heten. Een verademing, maar een koude douche als je er dan weer in duikt en moet constateren, dat alles bij het oude is gebleven, spanningen (denk aan Portugal en Angola) eerder zjjn toe-dan afgenomen, dat er nieuwe haarden van onrust dreigen te ontstaan en dat het tussen Egypte en Israël toch niet echt wil boteren. Afijn, we zullen de schijnwerpers maar weer eens op het wereldgebeuren richten en dit volgens het recept dat we ook reeds voor de vakantie toepasten: Niet een uitputtend overzicht van wat er in de loop van de week gebeurde, maar één facet wat meer uitgediept. Nu we toch in Duitsland waren kiezen we wat daar loos is aan gevaarlijke nostalgie, of wat iemand zelfs een heimwee naar vervlogen tjjd noemde. Gelukkig maar, dat er toch de monumenten zijn, die de gedachte aan verzet, leed en concentratiekamp wakker houden, zoals het Ravensbrück-monu- ment, terecht een teken en een baken. Ravensbrück monument, een teken, een baken. (Ontwerpers: Joost van Santen, Guido Eckhardt en Frank Nix) nis- ?en- af- eer- /ske ols- /en- erk- set- de loor erv. een A. was rui- f enst ter- 10U- ling >cht 30,- boide burgervaders het tapijt werd uit gerold, prompt met direkt daarop een foto in de krant met het onderschrift: „Burgemeesters aan de rol.” Op het moment dat deze foto werd ge nomen (vanaf het balkonnetje), was de samenstelling van de raad volkomen an ders dan thans. Achter de hoofdtafel van links naar rechts: de heer J. Boe- kema (KVP), seer. D. Sandstra (gepen- sioneerd), burgemeester Bruinsma (staan de), wethouder Leurink (PvdA), wet houder Praamsma (AR); verder aan de zij tafel de heer Ensingh (PvdA), mevr. Kok (PvdA), de heer E. S. de Jong (CHU) en S. W. de Jong (CHU). Op de voor grond tegen de rug gezien v.l.n.r.: de heren P. Bijvoets (KVP), J. M. A. Mul der, thans burgemeester en (vermoede lijk) Letschert. Drie leden ontbreken op de foto. Voor deze gelegenheid was een micro foon in de zaal aanwezig om het gespro kene op te nemen en dit via de plaatse lijke distributie direkt op de radio te brengen, een uitzondering, die voor Bolsward was gemaakt, ook al weer door toedoen van burgemeester Bruin sma. Achter (of liever vóór) de lesse naar een in tin uitgevoerd inktstel, dat ook op antieke afbeeldingen van de raadzaal uit de vorige eeuw reeds voor komt en een vierkante glazen stolp, waarin de lotingsbriefjes worden be waard. In een ringetje zitten hierin 13 genummerde briefjes, waarvan de raads leden er ieder één moesten trekken al vorens ze achter het getrokken nummer hun handtekening mogen plaatsen in de presentielijst. Als reuze sigaretten lig gen de briefjes opgerold, zoals te doen gebruikelijk, nog naast het glas. Op de Juist 20 jaar voordat hij van hier zou worden weggenomen, beleefde burge- meester J. G. S. Bruinsma van Bols- j ward, wiens „In Memoriam” we deze week helaas moesten schrijven, wel één "1 van de hoogtepunten in zijn ambtelijke loopbaan: de viering van het 500-jarig J bestaan van het stadsrecht van Bolsward destijds n.l. in 1455 „gemaect by rade W en consente des eerbaren vaders lohan- nes Brugman”. L airo LNaai ocuuct. vnanaicu viup.v.-g We zien hier> in ambtskostuum dat door fcn, de mensen zijn nerveus, roepen om bem tijdens de feestelijke herdenking ’..S werd gedragen, burgemeester Bruinsma De Fildir, internationaal verbond van oud-politieke gevangenen, waartoe in Nederland de Expogé behoort, heeft verklaard aan geen enkele actie ter ver krijging van gratie voor nazi-misda- digers te zullen meewerken. In de kringen van de klaagmannen van het Derde Rijk heeft men kennelijk nog steeds de smaak van de zaak-Lages te pakken. In de openlijke SS-bonden, zoals ’Das Reich’ (Oradour!) of in de Miinchener bierkelder en in de ’vrien denkring F.-J. Strauss’, die ’teruggave van alle na de tweede wereldoorlog geroofde gebieden’ aan Duitsland’ eist, d.w.z. oorlog. Of in de Bundeswehr, waarvan de inspecteur Hildebrandt naast collega Franco de feestparade afneemt. ’Als bezoeken (van Bonds- legerleiding) aan het fascistische Spanje gewoon worden, dan wekt dat twijfel aan de buitenlandse politiek van de Bondsrepubliek,’ meent de Democra tische jeugd van Hessen. Intussen heeft de Bondsregering zowaar nog een Spaanse, dus Franco-minister bij zich uitgenodigd om nieuwe technieken van misdaadbestrijding te komen bestude ren. Terecht wezen de al genoemde jonge democraten uit Hessen erop dat zulk een bestrijding in Franco-Spanje neerkomt op vinniger jacht op de democratische oppositie in eigen land. Franco’s adjudanten passen mooi bij het jeugdsentiment van onze Ooster buren, daar nostalgie, of gewoon heim wee naar Hitler genoemd. Nazi-mé- moires in miljoenenoplagen, Hitlers oorlogsfilms, Goebbels’ toneelstuk op de planken in West-Berlijn, een com plete heimwee- en vergevingsgolf, sterk genoeg, hoopt men, om er alle nog zittende oorlogsmisdadigers op ’heim’ te laten drijven: Hess uit Spandau, de Drie uit Breda en het tweetal uit Italië. Hess kon men onlangs per telelens ook op de Nederlandse t.v. zien. Beieren zit op zeer zwakke gronden Vera Briihne al twaalf jaar gevangen; pas over zes jaar komt zij in aanmerking voor gratie, zegt de regering. Maar Egon Zill, massamoordenaar van Dachau, kwam in hetzelfde Beieren na 14 jaar vrij. Barmhartigheid geldt alleen voor massamoord. Maar intussen worden er allang weer joodse graven geschondenin Frankfurt en in de buurt van Parijs. Een bom in een synagoge of een restaurant van een joodse eigenaar is geen zeldzaamheid. In Argentinië en Italië neemt antisemi tische hetze eerder toe dan af en in de Ogonjok uit Moskou heeft een antisemitisch artikel gestaan. In eigen land moet de Hoge Raad uit spraak doen over het pamflet van de Haagse rassenhater Glimmerveen. In Griekenland, in Portugal is dan het fascisme wel verdwenen, maar van een leien dakje gaat het niet. De dekoloni satie is van hetzelfde laken een pak. In Chili woedt de terreur alsof het zo hoort; in Spanje loopt die op zijn eind, zegt men maar onderdehand En dan het Midden-Oosten, stap voor stap naar niets, terreur en contra-ter- reur, voorstellen uitgelekt, afgeketst, over en weer, wel, niet naar Genève. regelingen treffen, elkaar samengaan, de koppeling uitvoeren, g zoals de astro- en kosmonauten. Dat is ook moeilijk, maar blijkbaar niet on-B mogelijk. Ook van de t.v. en Westduitse speel film kon men leren dat levenslang voor moord, nog wel onder zeer verzach tende omstandigheden, als normaal wordt aanvaard: ’hij heeft immers mensenleven op zijn geweten’! Ieder wantrouwt de ander, diplomaten vliegen af en aan, naar Jeruzalem, naar! Cairo. Naar Beiroet. Granaten ontplof- wraak en alles begint van voren afaan. werd gedragen, burgemeester Bruinsma Het is allemaal maar al te waar. Wij tijdens het voorlezen van een boodschap, leven in een borrelende, een overbor-J waarvan hij de raad voorstelde deze te reiende wereld. Er verandert per dagzenden aan alle gemeenteraden in Ne- meer dan voor kort in tien jaar. Elke derland. De raad stemde in en toen kon dag dreigt er wel iets. Geweld breekt B de wenk worden gegeven aan bode Van ginds en hier uit. Oorlog lijkt onuit-Heid® om df dozen ™et reeds &- 6 adresseerde enveloppen met spoed naar roeibaar. -het postkantoor te brengen, want in de Er staat voor deze wereld, zo oneindigveronderstelling, dat de raad wel met veel gecompliceerder dan die van de j het voorstel akkoord zou gaan, waren veertiger jaren, maar één weg open: de „boodschappen” reeds gedrukt en vinden, verzendklaar gemaakt. Echt weer een - „stunt” van de voortvarende burgemees- j ter Bruinsma. Intussen is dit wel een van de ]aatste foto’s van de raadzaal ll van vóór de restauratie. Wij zien de vloer nog gedekt met een toen ook wel wat versleten tapijt, dat later plaats moest ruimen voor een kale houten vloer „omdat dit meer paste bij de stijl van de zaal”. Over deze houten vloer zou later op mysterieuze wijze toch weer een prachtig handgeknoopt kleed komen. Ook dit kleed was reeds besteld voor dat de raad „ja” had gezegd. Er ont stond wat een geprikkelde sfeer toen de raad, hiervan inmiddels op de hoog te, meende „nee” te moeten zeggen, om- de hij had. Op de valreep kwam toen burge meester Bruinsma met de mededeling, dat het raadsvoorstel tot aanschaffing van het tapijt zou worden ingetrokken, omdat een goede gever het de gemeente had geschonken. Wie dit is geweest is nooit publiek geworden. Toen het kleed gereed was, was inmiddels burgemees ter mr. J. A. Geuker als opvolger be noemd en als we het ons goed herinne- ren, werd het leggen van het tapijt (met ingeweven wapen van Bolsward) een pend kwartiertje van Bolsward”. Juist vóór burgemeester Bruinsma het koord met ballen, de „bel” voor de aanvang der raadsvergadering. Er werd bij deze plechtige vergadering niet gerookt. Ter versiering staan er wel tinnen schalen op tafel. De bloemen geheel rechts be neden vormen de versiering aan het balkonnetje. Rechts boven een gedeelte van de schouw. Onder auspiciën van de Stichting Orgel- centrum wordt op dinsdag 5 augustus a.s. in de Martinikerk te Bolsward weer een orgelconcert gegeven. Dan zal de organist van deze kerk, Ad. Houtman achter de klavieren van zijn fraaie or gel plaats nemen. Het programma dat hij voor deze avond samenstelde luidt: Toccata in a no. 21, J. Pz. Sweelinck; twee koraal voorspe len van J. G. Walther; Sinfonia in C en twee koraalvoorspelen van J. S. Bach; Preludio en Sonata no. 1 in D, C. Ph. Em. Bach; Vater unser im Himmel- reich, D. Buxtehude; Orgelconcert in F, G. F. Handel; Psalm 22 W. A. Houtman en Psalm 116, Ad. Houtman; Improvisa tie. Aanvang 20.00 uur. „vra. Anipinp zore- Dat mag je gerust zeggen, wanneer je hoort wat er 2, 3, 4 en 5 augustus a.s. aan festiviteiten op het programma staat. Het dorp bruist dan weer van aktiviteiten en dan volgt tevens weer het bewijs dat Witmarsum steeds meer een centrum-funktie in de gemeente Wonseradeel gaat vervullen. De geweldig aktieve „Permanente commissie” heeft weer een daverend programma weten samen te stellen in hechte samenwer king met kaatsvereniging „Pim Mulier” en met de steun van het gehele dorp kan het succes niet uitblijven.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1975 | | pagina 1